Leidsch ÉH Dagblad Inval bij Heineken-vestigingen Meisje komt onder tram bij ruzie -><:Cieba Aquaduct onder Vliet in aanbouw Leiden loopt niet warm voor Vlaams theater Man beroofd van 40 mille Colombiaanse jongen (14) doorzeeft man met kogels Ajax krimpt ondanks winst selectie in 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD ÖSBBHZEQI Grootste ijsberg ter wereld ontdekt bij Nieuw-Zeeland OPGERICHT 1 MAART 1860 ■en Kunst n Samenleving, |van de Dag NR. 42268 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 13 Wethouder Jan Laurier hangt de piraat uit op Leids Schateiland 16 Directeur Antoon van Hooff van Burgers' Zoo opent Keukenhof 17 Brug tussen Poelgeest en Lange Voort in 2001 klaar 19 Vrijwilligers maken Willem Alexanderbad zomerklaar Billy Crystal gastheer bij 72ste uitreiking Academy Awards 22 Raymond Buis wil met Rijnsburgse Boys wel eens kampioen worden De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! Kifntoormeubeler rt pinnen voor >ek bioscoop iartje voor de bioscoop nenJcort uit een auto- trekken. Bezoekers Grand Théatre in foort hoeven vanaf 4 liet meer naar de kassa en kaartje. De bioscoop erste in Nederland waar inautomaat voor film- ïs wordt geplaatst. Later theaters in Amsterdam singen. se politie op naar laptop itse politie zoekt met macht naar een gesto- itop met geheime gege- an de veiligheidsdienst Noord-Ierland. De iter werd begin maart in idense metro gestolen, de autoriteiten wist de rt dat zijn slachtoffer bij rrkte. 'Geboeid' n via decoder )A wil dat programma's boeid' van SBS6, waar- deelnemers aan elkaar ;etend zitten, alleen nog zijn voor kijkers die en decoder beschikken, actievoorzitter Jaap de icheffer is geschokt over ogramma dat vanaf 6 ordt uitgezonden. 2 :r betaalt |^icent terug irgemeester Peper is in plan ook maar een rug te betalen aan de ite Rotterdam. De raad uinacht niet in op de ng van Peper om hem e rechter te dagen over igbetaling, maar liet het verzoek daartoe. „De eet dat zij in een ijke procedure kans zei Peper vanmorgen. 3 ïame aantal rit ichtsziekten wba imsterdamse GG&GD 3 90 zich zorgen over de stij- imian het aantal gevallen slachtsziekten. Zowel ital gevallen van gonor- syfilis namen het afge- aar toe. De toename is opvallend onder ho- jr m rof. R. Coutinho van de heeft de indruk dat lensen onveilig vrijen. n bewijs voor :uties Racak' uwelijke executie van eertig burgers door Ser- ihet Kosovaarse Racak, en jaar geleden, heeft nooit plaatsgevon- concluderen de Berli- itimg en de VPRO aan 1 van tot nog toe gehei- ipsierapporten. De ver- massamoord was een aanleidingen voor het om in te grijpen in kiest voor verzekering ar iedereen gelijke ba kering lijkt de basis te orden van het nieuwe ■an zorgverzekering. De ibliceerde gisteren een ienota waarbij ook de n de basisverzekering ien. PvdA, D66 en mi- lorst van volksgezond- tden dat al eerder, de d tot nu toe grote twij- Bierbrouwer en branchegenoten verdacht van prijsafspraken Cesare Pavese Wachten is nog een bezig heid. Nergens op wachten, dat is verschrikkelijk. De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) heeft af gelopen week invallen gedaan bij Heineken en andere grote bierbrouwers in Nederland. De brouwerijen wor den ervan verdacht onderling prijsafspraken te hebben gemaakt. ook concurrenten bezoek. Vol gens een woordvoerder van de Europese Commissie gaat het om Grolsch, Bavaria, de Neder landse vestiging van het Belgi sche Interbrew en de branche vereniging van bierbrouwers. De Europese Commissie ver- amsterdam/zoeterwoude richard mooyman De invallen zijn verricht op ver zoek van de Europese Commis sie in Brussel. Behalve de Hei- neken-vestigingen in Amster dam en Zoeterwoude, kregen moedt dat Heineken en andere grote brouwers door onderlinge afspraken de bierprijzen kunst matig hoog houden. Volgens de woordvoerder richt het onder zoek zich met name op prijsaf spraken en het uitwisselen van informatie. Er is volgens hem sprake van concrete verdenkin gen. Recentelijk werd door de Europese kartelpolitie al een in val gedaan bij Heineken in Pa rijs. „Het één kan tot het ander leiden", aldus de Brusselse woordvoerder. Heineken ziet evenals de an dere brouwers de uitkomsten van het onderzoek 'met het vol ste vertrouwen' tegemoet. „We hebben niets te verbergen", al dus de Heineken-woordvoer- der. „In alle landen waar we opereren, houden we ons aan de wet. Er is sprake van een he le scherpe concurrentie, ook in Nederland. De indruk dat we de prijzen kunstmatig hoog hou den, is onjuist." Volgens Heineken is de Euro pese Commissie bezig met 'een heel breed onderzoek' naar de vraag of er sprake is van kartel vorming in de bierbranche. „Het is logisch dat ze dan ook bij Heineken terechtkomen. Wij zijn een grote speler in Euro pa." Volgens algemeen directeur P. Krikhaar van Interbrew is er geen sprake van een bierkartel. „Dat is flauwekul." Bavaria zegt te zijn verrast door het onder zoek. „Bavaria staat toch be kend om zijn hele scherpe prijsstelling", aldus H. van der Veen, lid van de raad van be stuur. Brussel is druk bezig met het aanpakken van de dominante marktpositie die grote brou wers in bepaalde landen bekle den. Als onderdeel daarvan be sloot de Europese Commissie onlangs om strikte afnamecon- tracten tussen bierbrouwers en cafébazen te verbieden. 21 leidschendam Tussen Leidschendam en Voorburg wordt in opdracht van Rijkswaterstaat hard gewerkt aan de bouw van een aquaduct onder de Vliet. Het bouwwerk bestaat uit twee diepe 'kuipen' die door 1400 speciale heipalen op hun plaats worden gehouden om wegdrijven op het grondwater te voorkomen. Het aquaduct moet ruimte bieden aan twee tweebaanswegen en een trambaan. Het project moet over twee jaar klaar zijn en kost ruim 40 miljoen gulden. foto anp ton borsboom leiden Pablo cabendadeze voorstelling nog even af, maar overweegt na nog een te leurstelling bij zijn collegadirec teuren te pleiten voor een ge concentreerde programmering van het Vlaams toneel in steden als Rotterdam en Utrecht. Wat betekent dat in het nieuwe sei zoen geen Vlaams toneel meer te zien is in de Leidse Schouw- burg. De schouwburgdirecteur zocht in eerste instantie de fout bij zichzelf. „We hadden het idee dat we met de reeks 'Zui derburengerucht' een te grote concentratie van Belgische stukken op de Leidse planken hadden. Zes Vlaamse theater producties in vijf maanden is geen sinecure. Totdat bleek dat andere schouwburgen met het zelfde probleem zaten. De Stadsschouwburg in Gronin gen, qua grootte vergelijkbaar met de Leidse Schouwburg, heeft ook 'Kathalzen' en 'IJsbe- renrevue' moeten afgelasten." Het 'Zuiderburengerucht' in de Leidse Schouwburg dreigt voor tijdig te verstommen, want het Vlaamse toneel loopt voor geen meter. Door de tegenvallende kaartverkoop zijn al twee van de zes Vlaamse theaterproduc ties die dit seizoen op het pro gramma staan afgelast. De aan dacht voor de overige voorstel lingen laat te wensen over. Zelfs de solovoorstelling 'Ten Oorlog' van Tom Lanoye - schrijver, politicus en het meest bejubel de kind van Vlaanderen - is nog lang niet vol. 'Kathalzen' van het Vlaamse gezelschap Het Toneelhuis en 'Ifsberenrevue' van De Tijd zijn deze maand voortijdig gesneu veld. De kaartverkoop van een tweede productie van het To neelhuis Marieslijk stelt voorlo pig ook teleur. Directeur B. van Mossel wacht de belangstelling voor dordrecht anpvan salarissen. De vertegenwoordiger brengt maandelijks salarissen rond bij de ongeveer negentig Ierse me dewerkers van het bedrijf, iets wat gebruikelijk is in de groot- metaalwereld. Tijdens zijn ron de werd de man door twee on bekenden overvallen toen hij zijn auto parkeerde. amsterdam anp De Amsterdamse politie heeft een 14-jarige Colombiaanse jongen gearresteerd voor de moord op een 20-jarige landge noot in een eethuis in de Spui straat vorige week. Ook is een Colombiaan aangehouden die de jongen tot de schietpartij zou hebben aangezet. De 20-jarige man zat met vier anderen aan een tafeltje, toen hij van dichtbij werd neerge schoten. Toen hij gewond op de grond lag, werd hij met ko gels doorzeefd. Hij overleed in het ziekenhuis. Direct na de aanslag stoven de bezoekers in paniek het eethuis uit, waar door ook de schutter zich onge merkt uit de voeten kon maken. Aanvankelijk arresteerde de politie twee mannen, maar liet hen na korte tijd weer gaan. Het onderzoek spitste zich vervol gens toe op de jongen. Bij ar restatie was de jongen in het bezit van een vals paspoort. Hij heeft al een bekentenis afge legd, maar de aangehouden Colombiaanse man wil niets zeggen. Uit onderzoek blijkt dat de jongen heeft geschoten in op dracht van twee landgenoten. Zij vertelden hem dat de 20-ja- rige man zich 'op een verkeerde manier' bemoeide met de zwangere zus van de jongen en dat er een schuld vereffend moest worden. De opdrachtge vers maakten hem verder wijs dat hij als minderjarige niet bang hoefde te zijn voor straf. In Nederland kan de jongen maximaal een jaar gevangenis straf krijgen. amsterdam anp 'Doorstromen jeugd prioriteit' boekjaar 1999/2000 (juli-december) vele miljoe nen op. Daarentegen zijn de salariskosten met 5,2 miljoen gestegen naar 30,4 miljoen. De voetbalomzet daalde van 32,1 naar 28,3 miljoen. Het mislopen van de Champions Lea gue ligt daaraan ten grondslag. Dat scheelde de club aan startpremies 6,2 miljoen. Toch, stelde Kales vast, zal Ajax nooit spelers van 30 40 mil joen gulden aantrekken om de ploeg te verster ken. Als de club volgend seizoen opnieuw niet zal deelnemen aan de Champions League, is dat vooral sportief een ramp. „Jeugd laten doorstro men blijft onze prioriteit", zei de directeur ver der. „Daarom moeten we ook spelers verkopen." Hoewel AFC Ajax NV in de eerste competitiehelft een winst heeft behaald van 1,6 miljoen gulden, krimpt de club de selectie na de competitie in. Directeur Kales maakte na de presentatie van de halfjaarcijfers bekend dat tussen de vijf en tien spelers moeten vertrekken. Namen noemde hij niet. Wel zei Kales dat verhuurde spelers vrijwel zeker worden verkocht. Daarbij gaat het om Hoekstra, Mensah, Kinkladze, Van der Meyde en Van der Gun. Ook zullen enkele spelers moeten vertrekken omdat ze niet functioneren. „Verkoop van spelers blijft voor Ajax het be langrijkste voor de omzet", aldus Kales. De trans fers van Oliseh, Benni, Sibon en Gorré leverden de club over de eerste zes maanden van het Pagina 9: Ajax-producten weinig in trek Een 23-jarige vertegenwoordi ger uit Ridderkerk is gister avond in Dordrecht beroofd van een geldkoffer met daarin een contant bedrag van 40.000 gulden. Dit geld. afkomstig van een Iers constructiebedrijf, was bestemd voor de uitbetaling Resistente tbc duikt op steeds meer plaatsen op LONDEN Rtr In steeds meer delen van de wereld duiken vormen van tu berculose op die resistent zijn tegen de gebruikelijke genees middelen. In Estland bijvoor beeld kan 18 procent van de patiënten niet meer met de middelen isoniazide en rifam- picine worden behandeld. De Wereldgezondheidsorga nisatie WHO constateert dat niet alleen in Estland, maar ook in Letland, Iran, Mozambique en delen van China, India en Rusland het aantal gevallen van resistente vormen van de ziekte alarmerend is gestegen. Volgens de VW40 moeten ook de rijke landen er rekening mee houden dat ze problemen krij gen, als niet nieuwe genees middelen worden gevonden. 1 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Postcode: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: ind3,5 Ind7 auckland afp-anp .13,15,16,17,19 Kroen/Strips10 22,23 {programma's11 przicht14 Viel25 den Ross en Roosevelt. Weten schappers werden kort geleden via satellietb^elden gewaar schuwd voor de 'geboorte' van de gigantische ijsvlakte. Onderzoekers verwachten dat de berg niet ver zal afdrijven. Ze zullen hem wel nauwlettend in de gaten blijven houden, omdat hij door zijn omvang een lange levensduur heeft. Daarmee zou hij voor problemen kunnen zorgen als hij onverhoopt toch naar noordelijkere, warmere wateren drijft. Emoties laaien hoog op na dodelijk ongeval amsterdam cpd In de oostelijke Ross Zee, ten zuiden van Nieuw Zeeland is een ijsberg ontdekt die ruim twee keer zo groot is als de pro vincie Gelderland. De autoritei ten vermoeden dat het de grootste ijsberg ter wereld is. De Antarctische berg is bijna 11.000 vierkante kilometer groot, 295 kilometer lang en 37 kilometer breed. Hij heeft zich grotendeels gevormd op de ijs- plaat van Ross, tussen de eilan- Een vijftienjarig meisje is gisteren in Am sterdam na een val onder de tram om het leven gekomen. Dat gebeurde nadat zij tijdens een ruzie met twee andere meisjes op de rails was terechtgekomen. De poli tie arresteerde de tWee eveneens vijftien jarige meisjes. Eén van de twee is inmid dels vrijgelaten, de ander wordt dood door schuld ten laste gelegd. De politie onderzoekt nog of opzet in het spel is. Na het ongeval liepen in de buurt de emoties hoog op. Politie te paard moest enkele charges uitvoeren om de mensen te verdrijven. Twee omstanders die het werk van politie en hulpverleners hinder den, werden gearresteerd. De politie heeft gisteren diverse getui gen van het ongeval gehoord. Volgens politiewoordvoerder Wilting gaat het om „drie meiden van verschillende culturen die al geruime tijd heibel met elkaar had den." Om welke nationaliteiten het gaat, wilde hij niet zeggen. Gisteren kregen de meisjes op het tramperron bij de halte Jan van Galenstraat flinke ruzie. „Er werd gescholden. Ze rukten en trokken aan el kaar waarna een vechtpartij ontstond en het slachtoffer op dc trambaan viel en is overreden", aldus Wilting. Of het meisje opzettelijk van het perron op de rails is geduwd, is nog onduidelijk. Pogingen van de politie om het meisje te reanimeren, mislukten. Ze overleed op weg naar het ziekenhuis. In een week tijd zijn in de hoofdstad al drie dodelijke ongelukken met een tram gebeurd. Woensdag overleed een 41-jari ge man bij het Surinameplein nadat hij de trambaan overstak. Afgelopen week end kwam een Franse toeriste onder een tram op de Nieuwezijds Voorburgwal. Ook zij overleed. Aangezien op deze plek de laatste twee jaar al 22 ongelukken met lichamelijk letsel zijn gebeurd, neemt de gemeente hier extra veiligheidsmaatrege len. Bij de tramhalte worden hekken ge plaatst die de passagiers naar het zebra pad moeten leiden zodat ze veilig de trambaan kunnen oversteken. I 1 1 1 1 Handtekening I I I I I I I I I Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10060, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1