Doorstart Air Holland dreigt niet door te gaan Eén VoiceMail Economie Kleumen voor IKEA NBM-Amstelland wijt deel problemen aan personeel i Amerikaans bowlen in iden 'nieuwe economie' Deense IT'ers krijgen les in das strikken Monti wil meer controle op overheidsbedrijven Nieuwe mast windmolens Supermarktholding Laurus wil hogere prijzen De Hond wil gelijk halen via beursgang fa JERDAG 23 MAART 2000 voeren druk op OPEC-landen op i hgton Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft en een wet aangenomen die de druk op de Organisatie Ilie-Exporterende Landen (OPEC) moet opvoeren om de PI Ei roductie te verhogen. De wet bevestigt de macht van presi- Clinton om hulp en wapenverkopen aan onder meer OP- nden stop te kunnen zetten of te verminderen. Over vijf ikomt de OPEC in Wenen bijeen om te praten over het ■ren van de productie. De wet geeft Clinton geen nieuwe lijkheden om OPEC af te straffen, maar moedigt hem wel ijn bestaande mogelijkheden te gebruiken. lragscode Rabo voor gentech-klant KLt De hoofddirectie van de Rabobank werkt aan een ge- code ten aanzien van zakendoen met bedrijven die gene- aangepaste gewassen maken of verhandelen. „We krijgen matig klanten die aankloppen voor financiering van zulke leiten", aldus voorzitter H. Smits gisteren. „Voor de hele groep willen we daarvoor nu principes afspreken." Smits cht dat de code binnen een A twee maanden wordt vast- Bekend is dat de ontwikkeling van gentech-gewassen in renigde Staten vergevorderd is; in Europa is er meer verzet :htief neemt belang in Armbro Het Duitse bouwconcern Hochtief heeft een belang van vijftig procent genomen in de Canadese branchegenoot ro/BFC. Hochtief kocht vorig jaar al de Amerikaanse bou- umer Corporation. Armbro telt ongeveer 4.000 werkne- en heeft een jaaromzet van omgerekend 1,4 miljard gul- lochtief heeft in Nederland een belang van 48 procent in Nedam en is onderdeel van het energieconcern RWE. an boekt handelsoverschot Voor het eerst in elf maanden heeft Japan meer geld ehouden aan zijn handel met het buitenland. In februari ehet een overschot op zijn handelsbalans van 1,18 biljoen 5 miljard gulden), onder meer door een groei van de uit- an halfgeleiders. Het Japanse ministerie van financiën e vanmorgen bekend dat het overschot 27 procent groter in februari vorig jaar. De export groeide met vijftien pro- de import nam toe met elf procent. De regering hoopt dat lortgroei ertoe bijdraagt dat Japan uit de economische irnen komt. lelbreuk probleem voor Northwest Northwest Airlines heeft met ernstige communicatie- men te kampen gehad nadat werklieden eergisteren per twee glasvezelkabels kapot hadden getrokken. De kabels n belangrijke schakel in het computernetwerk van de aartmaatschappij. Het duurde drieënhalf uur voor het eu- verholpen. \Tiegtuigen in de lucht liepen geen gevaar, zaken als reserveringen, bagage-informatie en elektro- boeken vielen uit. Door de communicatiestoring moesten eer 130 van de 1.700 vluchten van Northwest worden ge- eerd. otste internetconsultant in Europa ■Stockholm Pixelpark, het multimedia-onderdeel van de uitgever Bertelsmann, heeft de twee Zweedse intemet- Itancy-ondernemingen Cell Network en Mandator over men. Door de overname, waarmee 2,4 miljard euro (5,3 d gulden) in aandelen is gemoeid, ontstaat de grootste in- consultant van Europa. Bertelsmann krijgt met Cell Net- in Mandator de beschikking over grote Scandinavische n als de Zweedse vrachtwagenfabrikant Volvo en de tele- brikant Ericsson. Door het samenvoegen van de consul ondernemingen ontstaat een bedrijf met 2.300 werkne- lerzoek Brussel naar Microsoft i De Europese Commissie gaat een uitgebreid onder- errichten naar het belang van 29,9 procent dat Microsoft men in het Britse kabelbedrijf Telewest. Brussel vreest dat ingssystemen voor zogenoemde set top boxes, die onder nternet via het televisietoestel mogelijk maken, teveel in n van een concern komen. Telewest is eigendom van Li- iledia, onderdeel van AT&T. Microsoft is al partner van euwe economie' rukt verder op in de sport, de Formule 1 autosport flappen rond met inter- ijf Lost Boys en tele- irijf Orange op de auto, ort maakt de hightech- ook zijn opwachting in ingsport. T-miljonairs hebben de lende Amerikaanse bond PBA overgeno- meldde gisteren televi- ti CNN. De nieuwe ei- zijn de voormalige vi- dent van Microsoft Pe- RealNetworks-topman n Slade, een voormalig van Microsoft-oprich- anp willen ze de bow- weer voor Tiet voet- ngen. De bijna driedui- ,46290 jen tellende Professio- 29^04 ders Association zit al 12,674 iren in het slop doordat 3.5540 (,ncern ABC 1996 0,5900 De doorstart van Air Holland dreigt te stranden. De nieuwe eigenaren van de vorig jaar failliet verklaarde chartermaatschappij lijken het onderling niet eens te kunnen wórden. schiphol richard mooyman Het optreden van horecafamilie Van der Valk, een van de meest dominante nieuwe aandeel houders, wekt wrevel. De Van der Valken mikken op een zeer goedkope bedrijfsvoering, waarbij waarschijnlijk op den duur ook naar de eigen hotels op de Antillen moet worden ge vlogen. Gisteravond werd opnieuw overleg gevoerd over de moei lijkheden bij de doorstart, die al diverse malen is uitgesteld. Vol gens een goed ingevoerde bron slinken de kansen dat Air Hol land daadwerkelijk van de grond komt. Directeur J. Heppener liet en kele weken geleden reeds weten dat hij vertrekt bij Air Holland. Ook werd topn duidelijk dat mede-eigenaar van een vlieg- school in Amersfoort, N. Ver duin, zijn aandeel nog niet had betaald. De andere aandeel houders zijn een rijke lucht vaartliefhebber en de schuldei sers van het 'oude' Air Holland. De familie Van der Valk joeg vakbonden en piloten eerder tegen zich in het harnas met plannen om goedkope leerling vliegers als copiloot in te zetten. Piloten zouden ook langdurig aan buitenlandse maatschap pijen worden verhuurd. Voor amsterdam anp plotsklaps een 36 jaar geldend televisiecontract opzegde. Daardoor is inmiddels een mil joenenschuld ontstaan. Chris Peters is geen onbeken de voor de bowlingpins. In 1998 verliet hij onverwacht Microsoft -om zich helemaal te gaan toe leggen op professioneel bow len. Die carrière is echter niet zo succesvol geworden als ge hoopt. Nu waagt hij zich op een andere manier in de sport: als eigenaar. Hij noemde gisteren de Amerikaanse bowlingcom petitie een 'ruwe diamant' die vooral meer marketing behoeft. Peters is een van de vele Mi- crosoft-miljonairs die in de ja ren negentig de softwaregigant verliet. Zij besloten zich toe te leggen op liefhebberijen. Mi- crosoft-oprichter Allen, goede vriend van Bill Gates, is bijvoor beeld eigenaar van de football- club Seattle Seahawks en bas ketbalvereniging Portland Trail- blazers. Gedemotiveerd personeel is een van de oprzaken van het dramatische verloop van 1999, meent NBM-Amstelland. „We zijn gaan twijfelen aan de be trokkenheid van een aantal mensen." De Haagse bouwer gooit er jaarlijks 15 miljoen gul den tegenaan om het moreel op te vijzelen. NBM-Amstelland gaat zich heroriënteren op samenstelling, omvang en aansturing. „We hebben in 1999 veel tijd be steed aan elkaar, met elkaar, over elkaar en geen tijd geno men voor lange-termijnden- ken", aldus bestuursvoorzitter Baas. Elke twee weken geeft hij voortaan zelf een workshop aan medewerkers uit alle takken van het concern. „Om ze een concemgevoel mee te geven. Je kunt daardoor rendement ver hogen. We zijn afhankelijk van de kwaliteit van medewerkers, hun goede motivatie en de goe de werksfeer." Een slechte werksfeer leidt ook nog eens tot een dalende marktwaarde van het betrokken bedrijf, aldus Baas. „Als men sen elke dag met de pest in hun lijf naar hun werk gaan, trekt dat figuren aan die met weinig geld veel willen kopen." Door een dramatisch eerste halfjaar zijn de cijfers van 's lands op een na grootste bou wer over 1999 slecht. Het netto resultaat is met 18,5 procent ge daald tot 161,4 miljoen gulden. De omzet steeg met ruim zes procent tot 5,68 miljard. De strop voor de bouwer in de woningsector is niet los te koppelen van personeelspro blemen, meent Baas. De hoge verwachtingen van samengaan met bouwbedrijf Wilma zijn niet uitgekomen door een cul tuurbotsing. „Ik ben teleurge steld en geschrokken dat het bij sommigen niet meer gaat om bedrijfsbelang, maar heel ordi nair om hun persoonlijk be lang." amsterdam gpd-anp Laurus, moederbedrijf van on der meer Edah, Super de Boer en Konmar, wil dat snel een eind komt aan de prijzenslag tussen de supermarkten. Het concern verhoogt binnenkort de prijzen van een aantal pro ducten 'in de hoop dat de con currentie het signaal oppikt'. Dat zei topman W. Angenent gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers over 1999. Zoals gisteren gemeld boekte Laurus vorig jaar een winst van 247 miljoen gulden. Maar als gevolg van de prijzenoorlog is in janu ari en februari de winst ge daald. Laurus wil proberen om met prijsverhogingen het sein voor het einde van de strijd te geven. Angenent wilde niet zeggen om welke producten bij welke su permarkten het gaat. Maar voor de hand ligt dat de prijzen bij Super de Boer eerder zullen stijgen dan bij Edah. Laurus hoeft volgens Angenent 'niet in alle supermarkten primair op prijs te concurreren'. Laurus gaat dit jaar opnieuw winkelpanden van kleur veran deren: een Edah wordt een Ba- sismarkt of een Super de Boer, of andersom. „We kijken niet meer naar de individuele win kel, maar naar de hele regio", aldus Angenent. In Spanje ging de omzet met 36 procent omhoog tot 2,1 mil- kopenhagen Rtr Het Deense Maersk Data is en blijft een bastion van traditionele waarden. Nieuwe werknemers bij het softwarebedrijf krijgen zelfs les in het strikken van een stropdas. De 86-jarige bestuursvoorzitter A.P. Moelier van moederbe drijf Maersk Mc-Kinney Moeller verschijnt dagelijks op het werk in zwart pak met gesteven hemd. De strenge kledingvoorschrif ten komen van zijn hand. Maersk Data is momenteel op zoek naar vijftig nieuwe men sen voor een groot internetproject. Door de hoge nood reali seert het bedrijf zich dat het niet al te kieskeurig kan zijn. Som mige sollicitanten kunnen wellicht geen das strikken. „Wij proberen werknemers aan te trekken die wellicht een ander profiel hebben dan de mensen die we normaliter inhu ren", zegt een woordvoerder. „Wij zijn ons ervan bewust dat zij tot een andere cultuur behoren. Zij kunnen ons leren pizza eten en cola drinken. Wij kunnen hen leren een stropdas te strik ken." Dat het bedrijf nu iets water bij de wijn lijkt te doen, is moge lijk ingegeven door een rechtszaak, die bestuursvoorzitter Moel ier onlangs verloor. Een groep stewardessen van de vliegmaat schappij van het bedrijf had hem voor de rechter gedaagd om dat ze geen make-up wilden dragen. De rechter bleek het met de vrouwen eens. brussel dpa-anp moskou Duizenden bezoekers hadden er gisteren uren wachten voor over om op de eerste verkoopdag de eerste Russische IKEA te bezoeken. Ondanks sneeuwstormen en een temperatuur onder nul stond er zo'n 25 kilometer file op de weg naar het voorstadje van Moskou waar de Zweedse meubelsuper zijn waar heeft uitgestald. De Russische vestiging is bepaald geen kleintje en heeft een verkoopoppervlakte van maar liefst 31.000 vierkante meter. foto epa eric feterberg Huidige eigenaren kunnen het niet eens worden Europees commissaris Monti wil grote overheidsbedrijven die ook met particuliere onder nemingen concurreren, scher per in de gaten houden. Ze zul len in de toekomst een geschei den boekhouding moeten voe ren over hun publieke en com merciële activiteiten. Monti kondigde gisteren in het Europees Parlement aan dat hij de bestaande transpa rantiewetgeving wil verscher pen om kruissubsidiëring van overheidsbedrijven tegen te gaan. De regeling zou ook moe ten gelden voor publieke om roepen. „We zien dit echter niet als een stap tegen de openbare media", voegde Monti er aan toe. Het midden- en kleinbedrijf en bedrijven die uitsluitend voor de overheid werken, vallen buiten de plannen. Volgens de commissie wordt in Europa minder geld aan subsidies uit gegeven. In de periode 1996-98 ging het om 93 miljard euro (250 miljard gulden) per jaar, of 550 gulden per inwoner, tegen 104 miljard euro in de voor gaande drie jaar. Monti waar schuwt dat staatssteun uitzon dering moet blijven. een groot deel van de Air Hol land-vliegers was dit reden over te stappen naar de concurren tie. De Vakbond voor Nederlands Cabinepersoneel schat de kan sen van een succesvolle her start laag in omdat de nieuwe aandeelhouders geen verstand zouden hebben van luchtvaart. Van de beoogde ruim honderd personeelsleden zouden er nog slechts enkele tientallen op de loonlijst staan. Over vliegtuigen beschikt het nieuwe Air Hol land ook nog niet. Toch is Baas optimistisch. De orderportefeuille is 400 miljoen gulden groter dan vorig jaar en de eerste opdracht voor de ho gesnelheidslijn is binnen. Dit jaar verwacht hij dan ook een winststijging van dertig pro cent. Ondanks de problemen in Duitsland ziet het bedrijf daar de meeste mogelijkheden voor allianties of overnames. Zeker niet in België. „De Belgische cultuur, daar moet je van genie ten en niet mee hoeven wer ken", aldus de in België woon achtige Baas. jard gulden, voornamelijk dankzij overnames. Laurus loert op meer winkels in dat land; kansen voor overnames zijn er volgens Angenent volop. In Nederland worstelt Laurus nog steeds met de NMa over de overname van de Groenwoudt Groep. Angenent kondigt aan deze acquisitie volledig te beta len met 650 miljoen aan lenin gen; er komt geen emissie. Hij geeft toe dat dat door de lage beurskoers ook moeilijk was ge weest. arnhem» VHB, dochteronderne ming van Koninklijke Volker Wessels Stevin, en KEMA hebben een nieuwe mast voor windmo lens op zee ontworpen. De beton nen masten zijn lichter en goed koper en beter bestand tegen cor rosie dan de stalen masten. Een ingenieus systeem in de 80 meter hoge mast stemt de resonantie van de mast af op de frequentie van de golven en het toerental van de windturbine. Daarmee wordt 'materiaalmoeheid' voor komen. De masten worden op het strand opgebouwd en vervolgens acht tot tien kilometer de zee in gereden met een speciaal voer tuig op rupsbanden en daar op een fundering geplaatst. Ook is een apart voertuig voor onder houd ontwikkeld. Omdat er geen vaartuigen worden gebruikt spe len weersomstandigheden een veel geringere rol. De drie Innova ties besparen zo'n vijftien procent op de kosten van zeewindenergie. KEMA en KWVS gaan met de vin dingen samen de markt op. De nieuwe molens zijn geschikt om gebruikt te worden in het wind molenpark voor Egmond, aldus VHB. foto kema 0.53 11,3812 213.60 26,28 16,015 1,0992 1,3245 00 0295 |_m fred van essen 'Onze bedrijven hebben niets met hype te maken ,;5o pionier Maurice de aat volgende maand internet-bedrijven- Jtewconomy naar de •enii lamse beurs onder de rocent vai Ie slogan 'Uw aandeel 'euwe Economie'. Als vftgang slaagt, kan de ige opiniepeiler in één gelijk halen en een laken aan zijn status lende goeroe. wconomy investeert de Hond in jonge in- be, drijven. Hij lijkt op een usiness angel' die su- Ement zoekt voor zijn ar Amerikaans voor- '90 201 algens eigen zeggen in- 190 hij 6 miljoen gulden ei- ,oo 33; heeft hij 2 miljoen van Wegener in porte feuille en heeft hij de beschik king over nog eens ruim 14 mil joen van anonieme privé-inves- teerders. Hij heeft inmiddels een veertiental participaties in internet-starters gekocht. Van de banken kreeg De Hond totnogtoe geen cent. Die moesten niets hebben van in- temet-gespeculeer. Maar de omstandigheden zijn veran derd. Aan investeerders is geen gebrek meer, zegt De Hond. Anderhalf jaar na de oprich ting van het bedrijf in de zomer van 1998 onder de naam Icom, vindt De Hond zijn intemetba- by al beursrijp. Minimaal twin tig procent van Newconomy, zoals het cluster vorig jaar is omgedoopt, moet tussen de 165 miljoen en 220 miljoen gul den opbrengen. De gewraakte beursgang van World Online, waarbij de enor me hype vooraf is uitgemond in een koersval tot ver onder de introductiekoers van 43 euro, is volgens De Hond geen vergelij king. „Onze bedrijven hebben niets met enige hype te maken. Alle 23 bedrijven zijn uitermate gezond en hebben vorig jaar een gemidtjelde omzetstijging van 300 procent geboekt." Hij wijst op de tot nu toe zeer suc cesvolle beursgang van Newco- nomy-deelneming TIE, waar van de investering van 2,5 mil joen inmiddels 65 miljoen gul den waard is. De Hond beloofde zijn mede- investeerders in '98 'binnen drie jaar' het ingelegde kapitaal te verviervoudigen en naar de beurs te gaan. Als de beursgang volgende maand slaagt - halver wege het tijdpad van drie jaar - hebben de investeerders hun geld 30-voudig terugverdiend. Voorbeeld voor De Hond is het Amerikaanse CMGI, dat als een van de allereerste inves teerders in internet sinds 1994 op de beurs duizend maal meer waard werd. Ook Softbank van de Japanse mr. Son gebruikt hij als richtsnoer. Die verdiende tientallen miljarden met een in- vesterings-schot hagel van een paar honderd miljoen dollar op 300 internetbedrijfjès waaron der Yahoo. Om de negatieve sentimen ten rond World Online voor te zijn, wil De Hond elke schijn van 'snel cashen' via de beurs vermijden. De grootaandeel houders houden hun aandelen minstens een jaar lang vast, be looft hij. Zelf heeft De Hond nog 16,5 procent van Newco nomy, wat als alles volgens plan gaat straks 165 miljoen-plus waard is. Het lijkt er op dat De Hond nu echt rijk wordt én zijn gelijk haalt op de velé criticasters die zijn intemet-profetiën scham per onthaalden. Al in 1995 pleitte De Hond bij premier Kok voor een 'DigiDeltaplan' om Nederland groots op de elektronische snelweg te zetten. Tevergeefs. Critici vonden De Hond overdreven en zijn boek 'Dankzij de snelheid van het licht' te intens op Amerikaanse voorbeelden lijken. Als directeur internet/nieuwe media bij Wegener Arcade mis lukte De Hond, nadat VNU zich uit het te dure en technisch achterlijke gemeenschappelijke project had teruggetrokken. Hij werd de meest gevraagde spre ker over internet al gaf men hem ook de bijnaam 'Jomanda van het internet'. Voor thuis én mobie Voortaan kunt u alle berichten op uw telefoon thuis en uw mobiele telefoon (abonnement of Hi PrePay) naar Eén VoiceMail laten gaan. Met deze dienst kunt u, waar u ook bent, alle berichten op uw telefoon thuis en uw mobiele telefoon beluisteren. En zoals u gewend bent, is dat vanaf uw vaste telefoon geheel gratis. Wilt u ook gratis gebruikmaken van het gemak van Eén VoiceMail? Bel dan voor meer informatie 0800-0402 of kijk op www.gebruikservice.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9