Verzoeningsoproep Clinton koel ontvangen in India WNF teleurgesteld over Waterforum Buitenland Nieuwe arrestaties in omstreden Londense moordzaak Lawrence Forumgangers kijken niet op een litertje water Spaans hof gaat dictators Guatemala onderzoeken Bloody Sunday-commissie begint onmogelijke taak dienen: Pinochet moet berecht nAGO» Een meerderheid van de Chilenen wil dat ex-dictator ochet in Chili wordt berecht voor de misdaden die zijn be- tijdens zijn regime. Uit de gisteren gepubliceerde resulta- van een opiniepeiling blijkt dat 57 procent van de volwassen olking vindt dat hij zich voor een Chileense rechtbank moet itwoorden voor de misdaden die zijn begaan tussen 1973 [990. Een kleine 40 procent vindt dat de generaal moet wor- vrijgesteld van vervolging wegens zijn zwakke gezondheid, ds Pinochet begin maart terugkeerde naar Chili, nadat Lon- hem te ziek had bevonden voor een proces, zijn daar zeker lanklachten tegen hem ingediend wegens schending van de isenrechten tijdens zijn dictatuur. ekraïne schaft doodstraf af President Koetsjma van Oekraïne heeft een wet onderte- waarmee de doodstraf formeel wordt afgeschaft. Met het [haffen van de doodstraf komt Oekraïne tegemoet aan de eis ide Raad van Europa, waarvan het Oost-Europese land deel naakt. Oekraïne is sinds 1995 bezig om de straf af te schaffen stelde in maart 1997 een informeel moratorium in op de uit ing ervan. Dit weerhield rechtbanken er niet van in 1998 146 mensen ter dood te veroordelen, en een jaar later nog 106. In Oekraïense gevangenissen zitten ruim vierhonderd lodveroordeelden. Onder hen is de beruchte seriemoorde- Onoprienko, die schuldig werd bevonden aan de moord 52 mensen. |l miente' arts geeft helder interview in» De Oostenrijkse arts Heinrich Gross, die wordt verdacht imoord op kinderen in de Tweede Wereldoorlog, heeft dins- 3 onmiddellijk nadat de rechter het proces tegen hem wegens ïentie had gestaakt een helder en gedetailleerd interview ge in. Dat meldt het Oostenrijkse persbureau APA. De rechter 19! het volgens dat bureau 'volkomen onbegrijpelijk' te vinden m de 84-jarige meteen na het verlaten van de rechtszaal in een w ijgelegen café uitgebreid vragen van journalisten heeft be- ivoord. Hij liet doorschemeren stappen te kunnen nemen j Gross weer op korte termijn voor de rechtbank te laten ver- ijnen. De beklaagde zag er dinsdag volgens getuigen verwil- luit. Hij zei een slecht gehoor te hebben en maar 'een beet- an de zitting te begrijpen. iden bij mortieraanslag in Bagdad 1AD Een aanslag met mortiergranaten heeft dinsdagavond elraakse hoofdstad Bagdad aan zeker zes mensen het leven jst. Volgens het persbureau INA raakten 38 mensen ge- i id. De aanslag zou volgens Bagdad het werk zijn van 'agen- van het Iraanse bewind'. Die vuurden zes granaten af op appartementencomplex, waar Iraki's en andere Arabieren 5II len. Volgens de Palestijnse ambassadeur in de Iraakse fdstad kwamen drie Iraki's en drie Palestijnen om. De span- ,12 jen tussen Irak en Iran, die van 1980 tot 1988 oorlog met el- 1 voerden, zijn de laatste weken opgelopen door aanvallen in Irak wonende aanhangers van de Mujahideen Khalq op !en in Iran. Die vormen de belangrijkste oppositiegroep te- het bewind in Teheran. a eenpeace in actie tegen goudmijn rj mare Activisten van de milieuorganisatie Greenpeace heb- gisteren de toegang geblokkeerd van de Aurul-goudmijn in Ïenië, waar eind januari na een ongeval het uiterst giftige le vrijkwam. Dat stroomde twee rivieren in, met enorme ischade als gevolg. De actievoerders, onder wie Nederlan- eisen dat de Roemeense en Australische eigenaren van de p, i opdraaien voor de schade. Het steekt Greenpeace dat het lijf vrijwillig surseance heeft aangevraagd, waardoor de itie van de schadeloosstelling in handen van derden terecht "«omen. De actieiverd aan het einde van de middag ge- _*t. De directie van Aurul weigerde de actievoerders van npeace te ontmoeten. Binnenkort volgen mogelijk nieuwe s in het Oost-Europese land. B, esten vliegt weer op Belgrado !ado» Als eerste westerse luchtvaartmaatschappijen heb- 51 Swissair en het Griekse Olympic Airways gisteren de lijn- JW hten op de Joegoslavische hoofdstad Belgrado hervat. De n sten werden vorig jaar aan de vooravond van de NAVO- |1 bardementen op Joegoslavië gestaakt. De Europese Unie lot eerder deze maand het embargo tegen de Joegoslavi- luchtvaartmaatschappij JAT op te schorten. Dat gebeurde bndringen van de Servische oppösitie, die aanvoerde dat de tos gewone burgers harder troffen dan de heersende elite Ipresident Slobodan Milosevic. De sancties tegen JAT wer- 1998 afgekondigd naar aanleiding van het Joegoslavische len tegen de etnische Albanezen in de Servische provincie ro. Verschillende Westerse maatschappijen hebben aange- gd voor het einde van deze maand weer op Belgrado te [vliegen. ellen: Bestand in Congo voorbij ;q4>sa Er is geen sprake meer van een bestand in Congo. Dat )O0 ibellenwoordvoerder Kin-Kiey Mulumba gisteren. Hij wijt Bil de troepen van de Congolese president Laurent-Désiré l De opstandelingen achtervolgen de regeringstroepen zo .tot in de hoofdstad Kinshasa, waarschuwde Mulumba in y uid-Afrikaanse dagblad The Mail and Guardian. Hij stelt i abila's manschappen vooral de afgelopen tien dagen felle allen hebben uitgevoerd over de lijn die de vijanden M idde toen ze in augustus in de Zambiaanse hoofdstad Lusa- n wapenstilstandsakkoord tekenden. Mulumba is lid van lomaamste beweging die Kabila bestrijdt, de Rassemble- tCongolais pour la Démocratie. kindsoldaten maken amok wn» Voormalige kindsoldaten en andere kinderen die temd zijn geraakt door de burgeroorlog in Sierra Leone en dinsdag en gisteren huisgehouden in het dorp Lakka, iesten van de hoofdstad Freetown. Aanleiding tot het ge- jkjj vormde een ruzie in het door Unicef geleide kamp in Lak- aar de kinderen verblijven. De kinderen staken huizen in Jen vernielden auto's. In het kamp wonen veel voormalige 15/ oldaten, die door de gevreesde rebellenbeweging RUF aan Izijn overgedragen. De rebellen hebben in de acht jaar 3 ide burgeroorlog tienduizenden mensen vermoord en nog ■n tienduizenden anderen verminkt. Op grond van een in juli j§ jaar gesloten vredesakkoord maakt het RUF nu deel uit e regering, maar het bestand wordt dikwijls geschonden. len bij explosie pijpleiding Nigeria Circa vijftig mensen zijn gisteren om het leven gekomen ontploffing van een oliepijpleiding in het zuidoosten van ia. De staatstelevisie meldde dat de explosie in de staat gebeurde toen mensen brandstof wilden aftappen van een kapotte pijpleiding. Dergelijke ongevallen komen vaker in het olieproducerende land. De straatarme bevolking 1 grote risico's om brandstof te bemachtigen. In oktober werden meer dan duizend mensen gedood bij een enorme ïie van een leiding in Atiworo bij het oliecentrum Warri. rpol plaatst foto Milosevic op net ag« Op verzoek van het Joegoslavië-tribunaal in Den heeft Interpol de foto van Slobodan Milosevic op zijn in- tsite geplaatst. De Joegoslavische president wordt door het (aal verantwoordelijk gehouden voor oorlogsmisdaden die jaar in Kosovo zouden zijn begaan door de Servische poli- het Joegoslavische leger. Op de website van Interpol staan e foto's van de Servische president Milutinovic, de Joego- che vice-premier Sainovic en de voormalige opperbevel- lebber van het Joegoslavische leger, generaal Ojdanic. De legoslaven staan op de lijst van de twintig fneest gezochte ig01 Rationale misdadigers. Zij bevinden zich daarop onder in het gezelschap van de Saudische miljonair-terrorist Os- Laden. 1 LONDEN AP De Londense politie heeft drie nieuwe verdachten aangehou den in verband met de moord op de 18-jarige Stephen Law rence in 1993. Door de moord op de zwarte Lawrence, die het slachtoffer werd van raciaal ge weld, laaide in Groot-Brittannië een nationaal debat op over de verhouding tussen de verschil lende etnische bevolkingsgroe pen. Lawrence werd doodgesto ken bij een bushalte. Aanvanke lijk werd een groepje van vijf blanke jongens voor de moord verantwoordelijk gehouden, maar ondanks herhaalde po gingen is geen van hen met succes vervolgd. Dinsdag zijn twee mannen aangehouden die niet tot de groep van vijf beho ren, meldde het persbureau PA. Een derde man werd woensdag aangehouden. De arrestaties volgden op een oproep van de familie van Law rence op de Britse televisie aan eventuele getuigen zich alsnog te melden. Hoewel de oproep volgens de politie enkele 'zeer interessante tips' opleverde, zouden de aanhoudingen er los van staan. De politie meldde dat het on derzoek naar de daders de laat ste tijd in een stroomversnel ling terecht is gekomen, mede door de vooruitgang in de we tenschap. Daardoor is bijvoor beeld DNA-analyse mogelijk geworden van een mes en een jas die bij de moordplek wer den gevonden. De ouders van Stephen Law rence gaan intussen door met hun proces waarin ze financiële compensatie van de politie ei sen. Een omvangrijke studie wees begin vorig jaar uit dat het onderzoek naar de moord ern stig was gehinderd door racis me binnen het politiekorps. In totaal worden 42 politiemensen daarvoor vervolgd, onder wie voormalig hoofdcommissaris Paul Condon. DEN HAAG ANP Spaarzaamheid is net als water een schaars goed. De deelnemers van het Tweede Wereld Water Forum in Den Haag bogen zich de afgelo pen dagen in alle ernst over de wereldwatercrisis, maar lieten de kostbare vloeistof zelf rijkelijk lopen. In totaal hebben de ruim 5.000 forumgangers er in een kleine week tijd 2 mil joen liter water doorheen gejaagd. Dat komt neer op ongeveer 400 liter per per soon. Een groot deel ging op aan toiletbezoeken. Behalve dit algemene wa tergebruik werden circa 45.000 flesjes mineraalwater soldaat gemaakt, ook nog eens ruim 20.000 liter. In de zes discussiedagen verorber den de aanwezigen ook nog eens 45.000 kopjes koffie of thee. Een woordvoerder van de organisatie zegt dat het waterverbruik op bijeen komsten als deze in de toe komst omlaag zal moeten. Peking Een oudere Chinese zoekt in een afbraakpand in Peking beschutting tegen de snijdende kou. De voortrazende economische ontwikkeling van het land gaat gepaard met een razendsnelle verstedelijking, maar ook met een in hoog tempo toenemend aantal daklozen en zorgbehoeven- den. foto afp Stephen shaver DEN HAAG ANP Het Wereld Natuur Fonds (WNF) is erg teleurgesteld over de uitkomsten van het Tweede Wereld Water Forum in Den Haag. „De slotverklaring bevat geen concrete doelstellingen of actieplan. Het is een gemiste kans", zegt Richard Holland, leider van de internationale wa tercampagne van het WNF. Volgens Holland zijn de tien tallen ministers vooral blijven steken in mooie woorden en prachtige zinnen. „Inhoudelijk stelt het weinig voor. Eigenlijk zijn alleen de toezegingen van Nederland en het milieufonds van de Wereldbank om extra geld uit te trekken voor water projecten de enige twee con crete positieve punten. Maar daarvoor hadden we geen con ferentie nodig", vindt Holland. De WNF-medewerker vindt dat de slotverklaring te veel het accent legt op gemeenschappe lijke internationale voornemens om de wereldwatercrisis te be zweren. „We hadden liever ge zien dat landen afzonderlijke plannen hadden gepresenteerd om waterproblemen regionaal aan te pakken, bij voorbeeld voor stroomgebieden van be paalde rivieren. Nu zijn ze blij ven hangen in algemeenheden, zonder dat er enige vooruitgang is geboekt." MADRID Rtr-ANP new dehli-agra Indiase politici hebben koel gereageerd op de oproep van de Amerikaanse president Clinton tot verzoening met Pakistan. Clinton bezoekt deze week India als eerste Amerikaanse staatshoofd in meer dan twintig jaar. Giste ren sprak hij op de tweede dag van zijn officiële staats bezoek het Indiase parlement toe. dat zegt'. Clinton heeft gisteren voor Indiase parlement aangedron gen op een dialoog met Pakis tan over vooral de kwestie Kashmir. Dat grensgebied is omstreden en wordt ten dele door Pakistan en ten dele door India bestuurd. Clinton waar schuwde dat de 'nucleaire am bities' van India de regio in ge vaar kunnen brengen. De parlementariërs onthiel- Minister Jaitley van informatie deed Clintons redevoering schamper af. In deze situatie van een schemeroorlog kan je niet verwachten dat er zo maar een dialoog begint, zei Jaitley voor de BBC. Een woordvoerder van de Congrespartij zei dat In dia wel met Pakistan moet pra ten 'maar niet omdat Clinton den zich nadrukkelijk van ap plaus na deze opmerkingen. Clinton betoogde dat kernwa pens niet meer veiligheid bie den, maar de Indiase regerings leider Atal Behari Vajpayee zwoer in zijn rede bij 'nucleaire afchrikking'. Aan de andere kant ging Clin ton in New Delhi verder dan voorheen met Amerikaanse kri tiek op de oude vriend Pakis tan. Hij had begrip voor India omdat het moeilijk is naast lan den te leven 'waarvan de rege ring de democratie verwerpt'. Hij zei bovendien in een vraag gesprek met de Amerikaanse tv dat 'elementen binnen de Pa kistaanse regering' steun heb ben gegeven aan figuren die ge welddadig actief zijn in Kashmir. Maandag nog werden 35 mensen vermoord in Indiaas Kashmir. Zaterdag heeft Clin ton in Pakistan een gesprek met de Pakistaanse leider generaal Pervez Musharraf. Pakistan wil dat de Verenigde Staten rechtstreeks met de Af ghaanse Talibanheersers gaan onderhandelen over "de uitleve ring van de Saudische terrorist Osama Bin Laden. Islamabad verklaarde dit naar aanleiding van Clintons opmerking dat hij bij zijn bezoek aan Pakistan za terdag met de Pakistaanse le gerleider Musharraf wil praten over de Saudische banneling en miljonair Bin Laden. Het Spaans Hooggerechtshof gaat beschuldigingen tegen voormalige Guatemalteekse heersers onderzoeken. De Gua temalteekse, indiaanse men senrechtenactiviste Rigoberta Menchu heeft de beschuldigin gen van volkerenmoord, folte ring en staatsterrorisme in de cember bij het hof gedepo neerd. Menchu heeft de Spaanse onderzoeksrechter gevallen voorgelegd, omdat er Spanjaar den onder de slachtoffers zijn. Menchu wil bijvoorbeeld dat het bloedbad in de Spaanse ambassade in Guatemala-Stad op 31 januari 1980 wordt on derzocht. Daarbij kwamen 37 mensen om het leven, onder wie Menchti's vader en drie Spaanse diplomaten. Voorts heeft ze in december in Madrid de dossiers overlegd van de LONDEN ANP Wat de uitkomst ook is, het on derzoek naar Bloody Sunday' dat maandag zijn eerste zitting beleeft, zal grote gevolgen heb ben voor het wankele vredes proces in Noord-Ierland. De schuldvraag over het bloedbad is voor vele betrokkenen iden tiek aan de vraag naar goed en fout in het al dertig jaar voort slepende conflict. De commissie, onder leiding van Lord Saville of Newdigate, werkt volledig onafhankelijk en pleegt geen overleg met politici. Desondanks zullen velen het onderzoek met argusogen vol gen en elke stap op hun manier uitleggen. De zittingen hebben plaats in Londonderry, ofwel Derry, de tweede stad van Noord-Ierland. Zondag 30 januari 1972 hielden katholieke bewoners van Derry een demonstratie, zoals die on danks een demonstratieverbod wekelijks werd gehouden. Zij eisten een einde aan de inter nering. Deze regeling maakte het mogelijk iedereen die werd verdacht van IRA-lidmaatschap voor onbepaalde tijd preventief vast te zetten. Britse elitesoldaten zette het centrum van de stad af voor de monstranten, waarop die ste nen begonnen te gooien. De soldaten zetten traangas en rubberkogels in. Wat de com- missie-Saville moet proberen te verklaren, is waarom de troe pen plotseling ruim honderd kogels op de menigte afvuur den. Het resultaat was Bloody Sunday; dertien doden en ze ventien gewonden, van wie één later in het ziekenhuis bezweek. De militairen beweren te zijn beschoten, maar de demon stranten ontkennen dit. De slachtoffers lijken niet de para militairen voor wie ze zijn ge houden. Bij geen van hen zijn wapens gevonden en sommi gen waren in de rug geschoten. De pro-Ierse republikeinse be weging zal maar één uitkomst accepteren: Bloody Sunday was een moedwillige moordpartij door het Britse leger. Op voor hand heeft Sinn Féin-leider Gerry Adams excuses geëist van de regering in Londen. De pro- Britse loyalisten daarentegen willen van geen bekentenis we ten. Betrokken militairen voe len zich verraden dat hun rol ter discussie wordt gesteld. Bloody Sunday wordt algemeen beschouwd als een keerpunt in het conflict in Noord-Ierland. Het was de dag waarop het le ger, dat naar de provincie was gestuurd om de partijen uit el kaar te houden, zelf tot partij en doelwit van de IRA werd. Hon derden soldaten lieten sinds dien het leven. De schietpartij leidde ook tot een verwijdering tussen Lon den en de Ierse regering, dia fu rieus reageerde. Gezamenlijk overleg over het Noord-Ierse conflict werd pas eind jaren tachtig weer mogelijk. De enige partij die er garen bij spon was de IRA, die zijn draagvlak ver groot zag. Honderden jonge ka tholieken meldden zich als lid, en de beweging begon een grootscheepse vergeldingscam pagne. Saville's team heeft weinig ma teriaal om op te bouwen. Een Bij de jaarlijkse herdenking van Bloody Sunday worden metershoge portretten van de veertien slachtoffers meegedragen. foto Epa onderzoek in 1972 door opper rechter Lord Widgery pleitte de militairen volledig vrij. Bij vele getuigenissen konden echter vraagtekens worden gezet. Sa ville zal Widgery's onderzoek grotendeels over moeten doen, maar de mogelijkheden zijn be perkt. Veel bewijsmateriaal is in de loop van de jaren verdwenen. Onlangs werd bekend dat vijf overgebleven geweren die de troepen die dag gebruikten 'op onverklaarbare wijze' uit een depot van het leger zijn ver dwenen, ondanks de verzeke ring dat zij zouden worden be waard. Het voedt speculaties dat het leger uit was op een confronta tie. Uit een recent openbaar ge maakte notitie blijkt dat dertig speciale geweren, bedoeld om relschoppers te doden, enkele weken voor het bloedbad naar Derry waren gestuurd. Het is echter vrijwel uitgesloten dat nog kan worden bewezen of deze wapens zijn gebruikt. Saville zal het vooral moeten hebben van de getuigen die zijn commissie vanaf maandag hoort. Het leger heeft al een be langrijke overwinning geboekt: militairen getuigen anoniem, uit angst voor wraakacties door de IRA. Het is nog niet bekend wanneer het onderzoek, dat tot nu toe al ruim 40 miljoen gul den heeft gekost, wordt afge rond. moorden op vier Spaanse pries ters en die van de marteling en dood van verschillende van haar familieleden, onder wie haar moeder. De terreur in het Centraal- Amerikaanse land begon in de jaren vijftig nadat rechtse leger officieren met hulp uit Was hington de vooruitstrevende president Jacobo Arbenz tot af treden hadden gedwongen. De militaire regeringen wilden eer der doorgevoerde hervormin gen terugdraaien. Het verzet hiertegen werd steeds geweld dadiger. Daarop reageerden de militairen met steeds brutere campagnes tegen alles wat mo gelijk guerrillero of sympathi sant van links was. Vooral In dianen waren het willekeurige slachtoffer. Vanaf de jaren zes tig tot aan de vredesakkoorden van 1996 zijn naar schatting 200.000 mensen gedood of spoorloos verdwenen. Protestanten marcheren in Ierse hoofdstad dublin anp Pro-Britse protestanten uit Noord-Ierland treffen voorbe reidingen om voor het eerst sinds 1937 in volle glorie te marcheren in het hol van de leeuw: de Ierse hoofdstad Dub lin. Noord-Ierse republikeinen verguizen het experiment, dat ze gelijkstellen aan 'een Ku- Klux-Klan-mars in Alabama'. De enkele jaren geleden on denkbare parade in Dublin werd mogelijk gemaakt door het vredesproces in Noord-Ier land. Voor de Ierse republiek, pleitbezorger van de eenheid van het eiland, is de parade een unieke gelegenheid om toleran tie te tonen en vertrouwen te winnen onder de protestanten. Zo kan het gebeuren dat de Oranje Orde, genoemd naar prins Willem III die in de ze ventiende eeuw in Ierland de katholieke troonpretendent versloeg, op 28 mei kan mar cheren in de stad waar zij in 1798 werd opgericht. De loya listen worden zelfs hartelijk ontvangen door de bugemees- ter van Dublin. Als zich geen incidenten voordoen, zou de parade jaar lijks kunnen worden gehouden. In Noord-Ierland zelf worden veel van deze Oranjemarsen verboden, omdat ze provocatief dwars door katholieke wijken gaan. Sinn Féin, de politieke tak van de IRA, is woedend op de gemeente Dublin. De partij roept op tot vreedzaam protest.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7