Boeren staan in de rij voor 'stopsubsidie' Is Goede Vrijdag werkelijk een dag vrij? Binnenland Hengelen op de Visma Verdachte babymoord niet psychiatrisch onderzocht Provincie overweegt verkoop afvalbedrijf Miljoenenschade door brand Consumentenbond herroept kritiek op fondswervers ^-informant in 1997 vermoord deren vergeten dat ze vergeten mgen De meeste Nederlandse ouderen vinden - ten on- e - hun eigen geheugen beter dan dat van leeftijdsgenoten Ifs dan dat van jongeren. Dat constateert de Groningse ipsychologe Schmidt in het proefschrift waarop ze volgen eek promoveert. Ze vroeg ongeveer 75 gezonde ouderen een oordeel over hun eigen geheugen en vergeleek de re ien met de daadwerkelijke geheugenprestaties. Ouderen chzelf als vergeetachtig bestempelden, bleken vaak een geheugen te hebben, terwijl tevreden ouderen slechter eerden. Schmidt bood de ouderen een geheugentraining die veel tevredenheid oogstte. De training bleek evenwel positief effect te hebben op het geheugen. itiechef berispt wegens bord ijvsenPolitiechef De Leeuw van het korps Venray is op ingers getikt wegens een bord in zijn tuin. De politieman, i Heythuysen woont, had op dat bord een waarschuwing ireven voor degene die tot twee maal toe leistenen uit zijn ïad gestolen. „Beste leisteendiefbegon de tekst van het „Vanaf nu hou ik je in de gaten. Als je een poot in mijn et, breek ik al je botten", stond op het bord te lezen. De ieur van De Leeuw zag de humor hier niet van in en riep indergeschikte op het matje. De Leeuw kreeg een berisping eft het bord inmiddels uit zijn tuin gehaald. >eschool stelt laptop verplicht <gen Aankomende studenten economie aan de Hanze- school in Groningen moeten voortaan ongeveer 3500 gul- ïtra neertellen als ze hun studie beginnen voor een lap- omputer Vanaf september zijn in het schoolgebouw onge- luizend werkplekken voor deze computergebruikers be- >aar. Hiermee moet een einde komen aan de soms ander- ur durende wachttijd die studenten nu dagelijks moeten laan. De hogeschool levert bovendien de software die stu- n tijdens hun studie nodig hebben en richt een notebook- ecentrum op, waar studenten terecht kunnen met hun uterproblemen. Aan elke laptop draagt de hogeschool een g van 800 gulden bij, mits studenten binnen vier jaar tijd leren. voor sportschoenmoord idam Een 33-jarige Rotterdammer heeft gisteren drie jaar gekregen wegens het doodsteken van een stadsgenoot laar om een paar sportschoenen. Na het hevig bloedende offer te hebben ontdaan van zijn gele Nikes, vluchtten de chte en een mededader een dealpand binnen. Terwijl de en de schoenen inruilden voor twee bolletjes cocaïne, ed het slachtoffer op straat. De andere verdachte kreeg jaar al zes jaar celstraf. es loopt uit op wandeling Een autorijles onder leiding van een 56-jarige instruc- voor de betrokken leerling uitgelopen op een onverwach- ideling. Woensdagmiddag maakte de politie bekend dat leraar tijdens een controle uit de passagiersstoel heeft ge- omdat hij onder invloed les gaf. Alhoewel de man niet hter het stuur zat, was hij volgens een politiewoordvoer- ;1 verantwoordelijk. „Een instructeur is juridisch bestuur- moet gewoon nuchter zijn", aldus de zegsman. In een est scoorde de rijleraar 250 ug/1, terwijl de toegestane elheid 220 ug/1 bedraagt. De politie heeft proces-verbaal ïaakt. Leraar en leerling konden vervolgens lopend naar ers gaan elkaar te lijf !i In de pauze tussen twee commissievergaderingen van lidense gemeenteraad zijn twee WD-ers elkaar te lijf ge- De vrouw van fractievoorzitter E. Vlaanderen kjeeg ruzie - ID-raadslid M. van de Fliert. Het-geschil óvér een-ver- ie verhouding tussen Van de Fliert en haar fractievoorzit- zo uit de hand dat mevrouw Vlaanderen een forse tik lde.„Dat is natuurlijk volstrekt onacceptabel", zegt de nse burgemeester H. Smith. Hij zelfheeft het voorval niet „Maar ik hoorde ontzettend veel commotie en zag daar- huilende vrouw op mij afkomen. Ik heb toen gepoogd noederen tot bedaren te brengen. Maar dit kunnen we atuurlijk niet hebben." idevergoeding voor uitzicht hecht De bewoners van de Weidezoom in Moordrecht een schadevergoeding van de gemeente gekregen. Ze een claim ingediend omdat hun uitzicht werd verstoord n nieuwe school. De bedragen variëren van 5000 tot ulden per huishouden. De bewoners zijn indertijd bena- oor een in schadeclaims gespecialiseerd bureau, dat op basis van 'no cure, no pay'. In totaal krijgen de eigena- de zes Weidezoom-woningen een bedrag van ruim gulden uitgekeerd. De gemeente heeft besloten de te honoreren om een rechtszaak over de vorderingen te men. Dat zou nog veel duurder worden. (ens komen om bij brand Een grote uitslaande brand in een schuur in Heikant (ge- e Hulst) heeft woensdagavond het leven gekost aan de er 12.000 kuikens die daarin verbleven. Twee andere met samen zo'n 18.000 kuikens bleven gespaard. Het tak omstreeks half negen uit. Over de oorzaak is nog niets De schade beloopt 450.000 gulden. Bij de bestrijding brand waren vijf voertuigen en veertig brandweermen- rokken. De brandweer was vooral doende de twee overi- iren brandvrij te houden. verdachten cokesmokkel vrij hbo De Surinaamse justitie heeft gisteren drie verdach- cocaïnesmokkel in diplomatieke postzakken vrijgelaten. ;ens het justitie in Paramaribo geen reden meer om het "en werknemers van de Surinaamse Luchtvaartmaat- SLM, langer vast te houden. Vorige week werd de vier- ichte, een collega van hen, al vrijgelaten. De hoofdver- nog voortvluchtig. Hij zou de negen kilo cocaïne die leze maand in een zak met diplomatieke post op de 'en Schiphol werd gevonden, aan de vier verdachten overhandigd. Daarbij zou hij zich hebben voorgedaan lambtenaar van Buitenlandse Zaken. Rotterdam Onafzienbare hoeveelheden hengels vormen een belangrijk element op de Visma, de grootste Nederlandse beurs voor sportvissers. De beurs in het Rotterdamse Ahoy' complex opende vandaag de poorten en duurt nog tot en met zondag. foto anp marcel anthonisse Justitie niet blij met vrijlating assen gpdde medewerking aan het psy chiatrisch onderzoek weigeren Voor het openbaar ministerie omdat verdachten volgens het blijft de 30-jarige Angelique van Nederlandse recht niet ge- Eijden uit Waskemeer de enige dwongen kunnen worden een verdachte van de moord op ba- medische behandeling te on- by Risanne Tingen uit Appel- dergaan; ze zijn niet verplicht scha. Toch liet de rechtbank in om mee te werken aan hun ei- Leeuwarden haar maandag vrij. gen veroordeling. De rechter De officier van jusitite droeg kan pas dwangbehandeling onvoldoende nieuwe feiten aan (tbs) opleggen als een verdach- om haar nog langer te kunnen te schuldig is bevonden, vasthouden. De officier wilde Onduidelijk blijft waarom de verlenging van de voorlopige rechtbank niet heeft besloten hechtenis, want die maatregel tot verlenging van de voorlopi- was nodig om de vrouw te kun- ge hechtenis en detentie in het nen onderwerpen aan een ze- Pieter Baan Centrum. De zitting ven weken durend onderzoek vond plaats achter gesloten in het Pieter Baan Centrum. deuren en de rechtbank wil De vrouw weigert aan een geen nadere toelichting geven, psychiatrisch onderzoek mee te Duidelijk is wel dat het open werken terwijl de ervaring leert, baar ministerie niet blij is met dat onwillige verdachten toch de vrijlating van de vrouw. Im- vaak overstag gaan als ze een- mers, als de verdachte wél naar maal in het Pieter Baan Cen- het Pieter Baan Centrum was trum zijn beland. Als dat ook gestuurd, en als ze daar alsnog hier was gebeurd, dan had het had meegewerkt aan een on- Pieter Baan Centrum wellicht derzoek, en éls bij haar 'by kunnen vaststellen of zij inder- proxy* was vastgesteld, dan was daad lijdt aan het Von Münch- de beschuldiging van baby- hausen by proxy-syndroom. moord een stuk geloofwaardi- Lijders aan dat syndroom bren- ger geworden, gen anderen letsel toe om zelf Nu de verdachte vrij is en niet in het middelpunt van de be- meer kan worden onderzocht, langstelling te komen. De dia- zal de officier van justitie tij- gnose by proxy' werd eerder al dens de rechtszaak deskundi- gesteld door een psychiater van gen moeten opvoeren die uit de Justitie, maar dat gebeurde tweede hand aannemelijk zou- zonder dat deze verdachte zelf den moeten maken dat Van Eij- had gesproken. den aan het Von Münchhausen Angelique van Eijden mocht by proxy-syndroom lijdt. Op eerste dag al 185 aanmeldingen Een groot aantal boeren heeft zich gisteren direct aange meld voor subsidie om hun bedrijf te staken. Het was gisteren de eerste dag dat de regeling van kracht was. Aan het eind, van de middag hadden 185 boeren daad werkelijk een verzoek ingediend om te stoppen. Tot 20 april Icomëh^alle "kippen- en varkenshouders evenals kal- ver- en stierenfokkers voor subsidie in aanmerking. De ministers Brinkhorst en Pronk (milieu) willen geen 'tom bola' maken van de regeling, zo verklaarden ze gisteren in de Kamer. Proav zoekt externe financier en partner den haag robbert minkhorst Het provinciaal afvalverwer kingsbedrijf van Zuid-Holland (Proav) heeft van de Zuid-Hol landse staten de garantie gekre gen van een lening van 15 mil joen gulden om een dreigend failissement voorlopig af te wenden. Provinciale Staten van Zuid-Holland stemden daar gisteren mee in, op voorwaarde dat binnen een half jaar duide lijk wordt wat er met Proav gaat gebeuren. De provincie, die nu de enige aandeelhouder is van het bedrijf, overweegt op ter mijn Proav af te stoten. De af valverwerker heeft in elk geval een externe financier en part ner nodig om te kunnen overle ven. In 1998 ketste een fusie tus sen Proav en haar Noord-Hol landse zus Afvalzorg af. De pro vinciebesturen konden het niet eens worden over de zeggen schap in de nieuwe organisatie. Zuid-Holland wilde af van zo veel mogelijk bemoeienis, Noord-Holland wilde juist greep behouden op de bedrijfs voering. De mislukking van de fusie was voor Proav reden om bij Noord-Holland een schade claim in te dienen. Afgesproken werd dat Zuid-Holland zal zich nu zal inspannen om die claim van tafel te krijgen. Het voorstel van gedeputeer de staten voor de garantstelling was in de Statenvergadering aanleiding voor opmerkingen van de kant van de WD over nieuwe provinciale bankiers- praktijken. Met de Ceteco-affai- re nog in het achterhoofd kon den de collegepartijen dat ab soluut niet waarderen. PvdA- leider J. Hermans vondt de ver wijzing naar de Ceteco-affaire 'de VVD onwaardig'. Het CDA verweet de liberalen 'populis tisch gedrag'. Volgens het personeel van Proav is de provincie Zuid-Hol land zelf schuldig aan de geld problemen bij het provinciaal afvalverwerkingsbedrijf. „De politiek heeft al jaren Proav al lerlei politieke wensen opge legd en door deze wensen is nu een acuut probleem ontstaan", aldus voorzitter De Feijter van de ondernemingsraad van Pro av. Hij wees erop dat Proav jaarlijks minder afval kan stor ten, maar die afvalstort is nu juist de voornaamste inkom stenbron van de onderneming. Eind vorig jaar verbood Zuid- Holland bovendien het bedrijf om afval dat ook verbrand mag worden te storten. Een nieuwe tegenvaller van 200.000 ton af val minder voor de Proav. De boeren die stoppen krijgen in principe 36,50 gulden per ki lo fosfaat die hun bedrijf pro duceert. Omgerekend'naar een vleesvarken is dat 270 gulden, een legkip achttien gulden en een witvleeskalf 190 gulden. Duizenden bedrijven hebben al om informatie hierover ge vraagd. Aanvankelijk was voor de eer ste groep 'stoppers' honderd miljoen gulden uitgetrokken van de in totaal 670 miljoen gulden die het ministerie hier voor heeft gereserveerd. De Ka mer was bang dat een aantal mensen buiten de boot zou val len en pas bij latere, wellicht minder gunstige regelingen aan bod zou komen. Dat zal niet het geval zijn, verzekerde Brink horst gisteren. „Er mogen geen mensen naast de prijzen pak ken." /Ms daardoor meer dan honderd miljoen gulden nodig is, pakt hij dat bedrag uit de grote pot. Boeren moeten vanaf 2002 hun mest milieuverantwoord kunnen afzetten. Dat kan op ei gen grond of op die van akker bouwers. Kunnen ze dat niet, dan mogen ze geen vee hou den. Zo wil het kabinet het mestoverschot wegwerken. Dit plan is de nekslag voor circa zesduizend bedrijven. Door on der meer vee op te kopen van stoppende boeren, denkt het kabinet twee vliegen in één klap te slaan; het leed voor boeren verzachten en de mesthoop wegwerken. De Kamer ging gis teren met de voorgestelde maatregelen akkoord. Nederland dient vanaf 2003 te voldoen aan de Europese eis dat er in één liter grondwater hooguit 50 milligram nitraat mag zitten. Hoe minder mest, hoe minder nitraat. Er komt een uitgebreid meetnet om te zien hoeveel nitraat er in het grondwater terechtkomt. Die gegevens worden in 2002 op een rijtje gezet. Pronk en Brink horst zijn bereid die normen na de evaluatie naar beneden of naar boven bij te stellen, afhan kelijk van het resultaat. Tot die tijd wordt niet getornd aan de normen die gaan gelden na 2003, aldus Brinkhorst. Boeren die in de nitraatrijke provincies Noord-Brabant, Overijssel, Gelderland, Limburg of Utrecht wonen, kunnen na de verkoop van hun dieren des gewenst hun stallen slopen. De vrijgekomen grond mogen ze verkopen als bouwkavel voor een huis. Ze kunnen ook een vergoeding krijgen die voor een deel komt uit de opbrengst van extra bouwkavels die de provin cie mag aanwijzen. De vijf pro vincies krijgen toestemming voor 6500 nieuwe woningen in het kader van deze 'stal voor woning-regeling'. Als deze rege ling goed uitpakt, wil Pronk haar uitbreiden naar alle ande re provincies. zevenaar Een grote brand in een meubelzaak op industrieterrein De Hengelder in Zevenaar heeft vanochtend vroeg tussen de tien en twintig miljoen gulden schade aangericht. Ongeveer tienduizend vierkante meter van de winkel werd verwoest. Vijfduizend vier kante meter kon behouden wor den en liep alleen lichte rookscha de op, aldus de brandweer. De brand in de zaak aan snelweg A12 werd rond kwart voor drie ontdekt. Ruim twee uur later kon de brandweer het sein brand meester geven. Een woordvoerder verwacht dat de brandweer nog zeker de hele dag bezig is met na blussen. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Hon derd brandweerlieden van zeven korpsen waren ingeschakeld bij het bluswerk. foto anp ben balster den haag anp De Consumentenbond rectifi ceert in zijn nieuwsbrief Ge zond nummer 10 van april een aantal uitspraken over fonds wervers uit de editie van maart. Onder de kop 'Nieuwe gezond heidsfondsen misleiden consu ment' schreef de bond dat deze nieuwe fondsenwervers bewus te pogingen doen om geldge vers te misleiden. In het artikel noemde de Consumentenbond met name de Artrose Reuma Stichting, het Nationaal Hartfonds en de Stichting Nationaal Fonds te gen Kanker. De fondsen veroor zaakten volgens de bond ver warring bij donateurs omdat hun werkwijze en naamgeving sterk lijken op 'oude' organisa ties. De Consumentenbond heeft de afgelopen tijd nog klachten gekregen van mensen die dachten geld te hebben ge geven aan 'oude' fondsen werk zaam op het gebied van de ge zondheidszorg. De gezondheidsfondsen dreigden de consumentenorga nisatie met de rechter als zij het boetekleed niet zou aantrekken. De bond schrijft in nieuwsbrief Gezond nummer 10 dat hij geen feiten kan vinden die de bewe ringen staven. Bovendien heeft hij de fondsen niet in de gele genheid gesteld op de uitlatin gen te reageren. Naast misleiding beschuldig de de Consumentenbond de gezondheidsfondsen er van niet erkend te zijn door de Stichting Centraal Bureau Fondsenwer ving (CBF). De bond vergat daarbij te melden dat het CBF- keurmerk pas na drie jaar kan •worden verleend, en de fond sen zijn nog maar kort werk zaam. De drie fondsen hebben de bond laten weten de nor men van het CBF te onder schrijven, het Nationaal Hart fonds heeft dat zelfs statutair vastgelegd. Stichting Nationaal Fonds te gen Kanker begon haar werk zaamheden onder de naam Stichting Nationaal Fonds Kan kerbestrijding. Het bestuur wij zigde in mei vorig jaar de naam van het toen enkele maanden oude fonds omdat de al langer bestaande Nederlandse Kan kerbestrijding/KWF met een rechtszaak dreigde. Volgens het KWF zorgde de 'nieuwe' naam voor verwarring. mant van de Binnen- eiligheidsdienst (BVD) dde dat de vroegere ie rechercheurs Lan en Van Vondel zelf :n miljoenen hebben met drugshandel, is in "aarlem geliquideerd, irige man werd voor in de Bandoengstraat rlem-Noord Verwarring op scholen over vakantiedagen weken geleden lekte isbericht van de BVD uit. Daarin stond dat ,l|oen en Van Vondel sa- onder meer de on- ngehouden IRT-infor- -^vJümburger, voor eigen honderden miljoenen 'Irugs hadden geïm- De duizenden kilo's zouden zijn verstopt tdrugs. Volgens de omgebrachte tip gever van dé BVD is in 1993 ook met medeweten van Langen- doen een container met 5000 kilo cocaïne vanuit Colombia Nederland binnengesmokkeld. Deze partij zou naar België zijn doorgevoerd. De BVD-informant die deze voor Langendoen en Van Von del ifiterst belastende verklaring heeft afgelegd, is de Haarlem mer die in 1997 in de Ban doengstraat 's nachts bij thuis komst met kogels werd door zeefd in een bestelauto met een Belgisch kenteken. Deze moordzaak is nog steeds riiet opgelost, zegt een woordvoerster van de politie in Haarlem. Er zijn nooit verdach ten aangehouden. De zaak is overigens nog niet gesloten. Volgens verklaringen van de later doodgeschoten Haarlem mer i$ De Limburger in op dracht van drugsbaron Etienne Urka in het Interregionaal Re chercheteam Noord-Holland- Utrecht geïnfiltreerd. Dit IRT, waarin Van Vondel en Langen doen belangrijke posities inna men, onderzocht de criminele Delta-organisatie. Volgens de BVD streken de rechercheurs ook zelf geld op. Opbrengsten van de drugsimporten zouden Langendoen en Van Vondel hebben geïnvesteerd in een Oostenrijkse onderneming en onroerend goed, meldt de BVD. Langendoen heeft de be schuldigingen in het ambtsbe richt tegengesproken. Hij heeft een kort geding aangespannen tegen NRC Handelsblad dat twee weken geleden een deel van het ambtsbericht openbaar maakte. De BVD wil niet reageren. den haag jacquelien nienhuis Het Islamitische Offerfeest heeft het voorlopig niet ge haald als officiële feestdag in Nederland. Maar wat te doen met het overschot aan christe lijke feestdagen? Neem Goede Vrijdag. Geeft die dag voor Pa sen recht op een vrije dag, of niet? Het begon met een drukfout in de CAO voor voortgezet onder wijs in 1996. Goede Vrijdag werd per ongeluk onder het rij tje algemeen erkende feestda gen gezet. De scholen maakten een vreugdesprongetje. Zomaar een extra vrije dag, dat was mooi meegenomen. Maar de juichstemming werd bruut ver stoord door de Inspectie van het Onderwijs. „Niks ervan", zei deze met de wet in de hand. „Wie op Goede Vrijdag niet naar school wil, moet daarvoor een vrije dag opnemen." De vergissing zorgt bij de scho len nog steeds voor verwarring: want is vrijdag 21 april nu wel of geen officiële vrije dag? Dit jaar leverde het foutje extra er gernis op en sommige scholen kwamen zelfs in gewetensnood. Want door de ongunstige va kantie-indeling hadden de scholen niet genoeg vrije dagen om hun leerlingen zowel op Goede Vrijdag als de dag na He melvaart (2 juni) vrij te geven. Naast de algemeen erkende (christelijke) feestdagen en de zomervakantie kunnen de mid delbare scholen 25 overgeble ven vrije dagen verdelen over het jaar. De meeste van die da gen worden opgemaakt voor de kerst-, krokus- en meivakantie. Daarnaast zijn er meestal nog genoeg losse dagen over, die bijvoorbeeld kunnen worden ingezet rond Pasen. Maar dit schooljaar vallen feest dagen als kerst, oud en nieuw en Koninginnedag echter in het weekeinde en dat is voor de scholen ongunstig. Leraren moesten deze winter vijf dagen opnemen om een hele week vrij te zijn met kerst. Terwijl ze, als kerst op maandag en dinsdag valt, al twee dagen van de week verplicht vrij zijn en dus maar drie dagen hoeven op te ne men. Ook Koninginnedag, dat dit jaar op een zondag valt, wordt de leraren als vrije dag door de neus geboord. Het gevolg is dat scholen voor voortgezet onderwijs te weinig losse vrije dagen over hebben om leerlingen en personeel zo wel Goede Vrijdag als de dag na Hemelvaart vrij te geven. Vooral de scholen met een christelijke inslag - traditioneel gesloten op Goede Vrijdag - stonden zo voor een dilemma: of van Goe de Vrijdag een schooldag ma ken of de dag na Hemelvaarts dag inleveren, met als gevolg dat veel gezinnen niet een lang weekeind weg kunnen. Veel confessionele scholen hebben het probleem opgelost door op Goede Vrijdag een aan gepast programma in te lassen. Zo houdt het personeel van het Christelijk Lyceum Delft een 'studiedag' en heeft de Inter confessionele Scholengemeen schap Het Westland paasvierin gen gepland. Voorlopig zijn de scholen dan weer even van het probleem af. Pas in het jaar 2004 valt Kerst mis weer geheel in het weekein de. Tegen die tijd zal de fout in de CAO voortgezet onderwijs ook weer hersteld zijn, ver wacht een woordvoerder van de algemene onderwijsbond (AOB). In de nieuwe arbeids overeenkomst, in 2001, zal Goe de Vrijdag niet meer in het rijtje van officiële feestdagen voorko-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5