Media VS telefoneren bij WEER Verfrissende stoelendans Tl Het Gesprek van de Dag Vliegen over het water De Bus voortijdig weg uit Alkmaar la DONDERDAG 23 MAART 2000 COMMENTAAR PvdA-fractieleider Melkert en minister-president Kok hebben de zer dagen een sterk staaltje van-de- nood-een-deugd-maken ten beste gegeven. Het vertrek van de als minister van binnnenlandse zaken onomstreden Bram Peper is een gevoelig verlies voor het ka binet, maar de stoelendans die Pepers aftreden tot gevolg heeft, lijkt het kabinet eerder te versterken dan te verzwakken. Klaas de Vries kwam twee jaar geleden tot zijn eigen verrassing en wellicht ook teleurstelling, niet op binnenlandse, maar op sociale zaken terecht. Gezien zijn bestuurlijk ervaring en zijn ingetogen stijl van leiden past hij beter op het eerste departement. De over gang van Willem Vermeend van financien naar sociale zaken is een ronduit een trouvaille. Vermeend is een toegankelijke, onor thodoxe en op resultaat gerichte bewindsman die de repuatie heeft taaie dossiers met veel creativiteit te lijf te gaan. Die eigen schappen komen van pas bij het vinden van oplossingen voor de almaar slepende WAO-kwestie. Prettig is ook dat Vermeend zes jaar in harmonie heeft gewerkt met minister Zalm van financien, het departement waarmee sociale zaken van nature rivaliseert. Als staatssecretaris van belastingen kan de ex-Shellman Wouter Bos, een jong en beloftevol politicus, zijn tanden zetten in een soepele invoering van het belastingplan. De balans van Paars 2 ziet er na twee jaar beter uit. Natuurlijk zit de economie mee, maar op een aantal slepende dossiers als belas tingherziening, de vreemdelingenwet, rekeningrijden en het mest beleid, is vooruitgang geboekt. Bestuurlijke vernieuwing en de al genoemde WAO-crisis krijgen met de komst van twee erkende zwaargewichten frisse aandacht. Zorgenkinderen zijn en blijven voorlopig nog de zorg en het onderwijs. Daar domineert de roep om meer geld, maar blijft op de kwaliteit van het bestuur veel aan te merken. Domme boeren Wat konden we gisteren leren bij de educatieve omroep RVU? We zagen een 'docudrama', waarin de Vlaming Jan Decleir een Neder landse landschapsarchitect speelde die in Polen een enorm stuk land bij de rivier de Wieprz onder water wilde zetten. Om zo het grootste natuurpark van Europa te creëren. Het had allemaal iets te maken met Wereld Water Dag. Een dag die aanleiding was tot een symposium in Den Haag over waterschaars- te. Waar onze kroonprins vertelde dat hij bij het tandenpoetsen nooit de kraan laat lopen. Maar waar overigens volstrekt niet zui nig met water werd omgegaan. Het Journaal wist te melden dat de deelnemers aan het symposium per persoon vierhonderd liter water hadden verbruikt. Voor de RVU was Wereld Water Dag het startsein voor de 'maand van het water'. Er staan ons nog wat docudrama's te wachten. Ta ming the Floods was gisteravond de eerste. Gesponsord door tal van overheden en met medewerking van de bewoners van het Poolse dorp Sobieszyn. Decleir speelde een gedrevene, die de bewoners Van drie dorpen wil de laten uitkopen om het land 'terug te geven aan de natuur'. Er waren fraaie beelden van moerasland, en van boeren in een rokerig zaaltje, die die Hollander toebeten dat hij moest oprotten. Mooie ge groefde koppen onder platte petten. De Landschapsarchitect bleek ook eennatuurkennerZei dingen als: „De wolvenstand moet terug naar het niveau van de middeleeu wen. Pas dan kan er echt ecologisch evenwicht ontstaan. Maar die boeren, in hun domheid, jagen er nog steeds op.En: „Er zijn teveel mensen en dat weet iedereen. Maar we doen er niets aan. We blij ven de natuur kapotmaken. Scheldend op de domme boeren en de stomme 'apparatsjiks' beende Decleir door het beeld. Alleen de plaatselijke taxichauffeur en een wereldvreemde gravin waren voor zijn plan. Maar ja, die raakten ook geen land kwijt. Er zaten veel overdreven dramatische momenten in het docudrama. Decleir die met gebogen schouders bij een door de wolven doodge beten paard staat. Decleir die in een kerk, onder de mis, op luide toon ruzie maakt met zijn collega David, die wél dijken wil bou wen. Decleir die ontgoocheld op de bus stapt - daar eindigde de film - als hem duidelijk is geworden dat hij de strijd heeft verloren. Maar wat moesten wij hiervan leren? Dat boeren dom zijn? Dat je mensen niet zomaar hun land kunt afpakken? Dat je over ingrij pende besluiten eerst moet overleggen met de mensen die het aan gaat? Dat dijken bouwen beter is dan land onder water zetten? Dat wolven enge beesten zijn? RVU, hoe zit dat? Kunnen we na zo'n docudrama voortaan een ver helderende discussie krijgen? Weer morgen slechter De bordjes in Europa zijn ver hangen. In het Spaanse Sevilla regende en onweerde het gis termiddag en na 30 dagen op rij met maximumtemperaturen boven de 20, dikwijls zelfs bo ven de 25 graden was het gerui me tijd slechts 13 graden. Pas tegen het einde van de middag werd het daar nog bijna 18 gra den. Bij ons eindelijk lenteweer. De zon scheen volop, op wat lokale (zee)briesjes nawas het windstil en de thermometers bewogen zich richting 15 gra den. In Nieuw-Vennep werd het 14,8, op Schiphol 14,6 graad. Dichtbij zee was het minder zacht. In het midden van het land werd, voor het eerst dit jaar, de 15 graden overschreden. De Büt kwam op 15,8 graad uit. Vorig jaar viel het eerste 'voorjaarsmaximum' op 13 maart, in 1998 al op 13 fe bruari maar ir) 1996 werd het pas 15 april meer dan 15 gra den. De hoogste temperaturen werden gistermiddag in het zuidoosten van het land be reikt. Daar werd het plaatselijk ruim 18 graden. Na een koude, mistige start (Bloemendaal zo waar nog -2,2 graad) was het vandaag opnieuw mooi lente weer. Morgen is het helaas weer gedaan met het fraaie weer. Een storing afkomstig uit het zuid westen van Europa veroorzaakt vrij veel bewolking waaruit eni ge regen valt. Later krijgt de neerslag een meer buiig karak ter met in het binnenland kans op onweer. Het wordt echter nog wel zo'n 13 graden maar doordat de wind uit het zuid westen gaat waaien, is het vlak aan zee minder zacht. Op het strand kan het ook mistig zijn. Tijdens het weekeinde wordt het weerbeeld bepaald door een oceaandepressie die via Ierland naar de Kanaalregio trekt. Het systeem veroor zaakt enkele buien. Met tem peraturen rond 13-14 graden is het nog wel tamelijk zacht. Volgende week trekt de de pressie over Frankrijk naar het oosten. Tegelijkertijd situeert zich bij Schot land een hogedrukge- bied. Daardoor gaat de wind bij ons uit het noorden tot noordoosten waaien en komt de aanvoer van minder zachte lucht opgang. Amerika is een land waar gijze lingen, door het grote wapen bezit en de naar verhouding hoge criminaliteit, min of meer aan de orde van de dag zijn. Meestal kijkt de pers daarbij vanaf de zijlijn toe. Maar soms doen zich in de VS soortgelijke situaties voor als afgelopen weekeinde tijdens de gijzeling in het Limburgse Helden, waar misdaadverslaggever Peter R. de Vries via een mobiele tele foon rechtstreeks in contact stond met een van de gijzelne mers. Het beruchtste voorbeeld is dat van hierboven. Presentator Don Richards van het radiostation WFLA-AM 970 in Florida had een gesprek met gijzelnemer Hank Earl Carr. In het ruim zes minuten durende vraaggesprek dat 'live' werd uitgezonden, vertelde Carr de luisteraars be heerst hoe hij eerder op de dag drie politiemannen had ver moord. Ook bekende hij het vierjarige zoontje van zijn vriendin te hebben doodge- Adverteerders ontdekken strand als medium Badgasten in Scheveningen moeten komend strandsei- zoen voor de verandering ook eens onder hun badla ken kijken. Dikke kans dat ze zijn gaan liggen op een zoge noemde beachprint, een ad vertentie die met een wals in het strandzand wordt ge drukt. Het fenomeen is overge waaid uit Amerika waar het bedrijf Beach'n Billboard in diverse plaatsen dergelijke 'strandindrukken' verzorgt. Het Brabantse bedrijf Sand- Cast gaat met de ontwikkelde techniek in Nederland aan de slag, en is nu in onderhande ling met de gemeentebestu ren van Renesse en Den Haag (Scheveningen). SandCast-directeur S. Set- tels-Lommers verwacht dat Scheveningen half mei de primeur beleeft van de 'strandvert en ties'. „Het is de bedoeling dat mensen van de reinigingsdienst na het schoonmaken van het strand er met de wals overheen gaan rijden. Over twee kilo meter strand ontstaan zo over de hele breedte 3500 ad vertenties die per dag op nieuw worden aangebracht. In Amerika is gebleken dat badgasten door de adverten ties minder troep achterla ten." Volgens de SandCast-direc teur geven de prints het strand een minder rommeli ge indruk. Niet alleen daar door vervuilen mensen min der, ook gaat elke advertentie gepaard met de mededeling het strand niet te vervuilen. Settels-Lommers geeft toe dat de strandadvertentie op drukke dagen geen lang le ven zal zijn beschoren, ,,'s Ochtends zijn ze duidelijk te zien, maar om een uur of vier zie je er niets meer van." Ze hoopt dat de boodschap dan al is overgekomen. De recla metekst wordt iets groter dan een badlaken en is vooral be doeld voor frisdrank-, zonne brand- en ijsmerken. Gijzelnemer vertelt 'liveover zijn moorden 'Ik heb drie agenten vermoord'. Gijzelnemer Hank Earl Carr vertelde in het voorjaar van 1998 live op de Amerikaanse radio hoe zijn gijzeling van een pompstation verliep. De hele tijd dat hij de radiojournalist telefonisch te woord stond, hield hij een cassière onder schot. De politie kon niet met Carr onderhandelen, omdat hij in gesprek was. schoten, naar zijn zeggen 'per ongeluk'. Terwijl Carr in het programma koeltjes verslag deed van zijn dodelijke tocht, hield hij cas sière Stephanie Kramer van een Shell-benzinestation onder schot. Het pompstation langs snelweg 1-75, plaats van de bij na vijf uur durende gijzeling, was omsingeld door zwaar be wapende arrestatie-eenheden van de politie. De programma makers van WFLA zochten doelbewust telefonisch contact met Carr, in de hoop op een primeur die hun werkgever na tionale faam zou bezorgen. Het gesprek tussen Richards en Carr voldeed aan de verwach tingen en was in de ogen van veel Amerikaanse programma makers 'topnieuws'. Alle lokale en nationale televisiestations lieten er die dag althans frag menten van horen. Een verslag gever van een concurrerende lokale omroep zond het inter view 'live' uit door simpelweg een microfoon te houden voor de speaker van zijn autoradio die stond afgestemd op WFLA. De gijzeling eindigde met de zelfmoord van Carr. Hij schoot zich een kogel door het hoofd, waarna de politie het pompsta tion bestormde. Voor gijzelaar Stephanie Kramer was het eep traumatische ervaring, maar li chamelijk bleef ze ongedeerd. De aanvankelijke opgetogen heid op de burelen van WFLA- AM 970 over de 'pakkende pri meur' verstomde toen de voor de hand liggende vragen over beroepsethiek en de risico's voor gijzelaar Kramer op gang kwamen, zowel vanuit de hoek van de luisteraars als van de au toriteiten. De voornaamste be schuldiging luidde dat WFLA zich hoogst onverantwoordelijk had gedragen. De Amerikaanse politie zet bij gijzelingen standaard zo snel mogelijk speciaal getrainde on derhandelaars in, wiens eerste taak het is om de druk op een per definitie gespannen situatie te verlichten. Zij dienen te ach terhalen wat de beweegredenen en de oogmerken van de gijzel nemer zijn. En zij trachten diens emoties in banen te lei den. Deze onderhandelaars zijn zich ervan bewust dat een ver keerd woord of een verkeerde toon in een licht ontvlambare situatie als een gijzeling snel de aanzet kan zijn tot een bloed bad. Zeker in die gevallen waar de gijzelnemer reeds een of meerdere dodelijke slachtoffers heeft gemaakt. Een journalist heeft daartoe niet een training ondergaan, laat staan dat hij of zij de pro fessionele ervaring heeft van een doorgewinterde onderhan delaar in crisissituaties waar het gaat om leven of dood. Directies van verschillende me dia spraken naar aanleiding van dit incident uit dat het hun be leid is om nimmer contact zoeken met gijzelnemers i n t de gijzeling in gang is. Ma; en was voor korte duur. Eenji nalist van het dagblad The Seattle Times haalde in het de jaar de voorpagina van krant nadat hij tot twee kei had getelefoneerd met een gedetineerde die zich had; iü schanst in een bankgebou l"ht daar vier vrouwen en eeni 'te in gijzeling hield onder ba ging van een vuurwapen, ilgd gens de bij deze crisis betn 'ss' ken FBI-agent Pasenelliw ?n£ gijzelnemer in kwestie der opgetogen over de aandacl i|er hij kreeg van de media, dal der op zeker moment zijn dialtr met een gespecialiseerde pier tie-onderhandelaar afbral een verslaggever van een li (jj omroep te woord te kunni staan. De gijzelnemer schi HMi zichzelf uiteindelijk een ko door de buik. JOHN WANDERS MENSELIJK' PRINS CLAUS is gis- teren aan het eind van de middag in Den Haag te ruggekeerd uit het zieken huis in Ham burg, waar hij maandag werd opgeno men. De prins werd onderzij omdat hij last had van den ¥n. stralingen volgend op eeno tie wegens prostaatkanker, twee jaar geleden. Volgens Brouwers van de Rijksvoorl tingsdienst is er geen enkel den tot zorg over de prins, moet zich nog wel enige tij|eni zien en rust nemen voor ziji stel", aldus Brouwers, De directeur van het intemet-bedrijf Monster.com, Jeff Taylor 'vliegt' op waterskieën achter een zeppelin aan. Taylor verbrak gisteren het record van Virgin-topman Richard Branson door langer dan 11 minuten achter het luchtschip aan te skieën. foto ap Op de zevenendertigste dag van het project is De Bus van SBS6 gisteravond rond tien uur plots klaps vertrokken uit Alkmaar, waar het voertuig geparkeerd stond achter de hekken van de Huisvuilverbrandingsinstallatie. Baldadige jongeren, volgens de politie een stuk of vijftig, hin gen net als de avond ervoor uit dagend rond de hekken, klom men erin en bekogelden de bus met stenen en eieren. Noe menswaardige schade werd niet aangericht. In De Bus zitten nog acht men sen die continu door camera's worden gevolgd. Om de twee weken moet er iemand de bus verlaten. De winnaar krijgt een geldprijs. SBS6-voorlichter E. Hamer zegt dat de Alkmaarse politie niet in staat was bus en entourage naar behoren te be schermen. Waar de bus naar toe is gegaan, wilde de omroep niet zeggen. Mede naar aanleiding van de incidenten op dinsdagavond, waarbij een jongen door een hond van de door SBS6 inge huurde bewakingsdienst in zijn been werd gebeten, was vol gens Hamer na overleg met burgemeester Bandell van Alk maar gistermiddag al besloten de kaasstad 's avonds schielijk te verlaten. Met de rommel gooiende jongelui van gister avond had dat niks te maken, hoewel dat de omroep er wel van overtuigde dat blijven geen optie was. Alkmaar was de zes de standplaats van de bus. Eer der moest, na soortgelijke inci denten als in Alkmaar, het voer tuig voortijdig uit Den Haag vertrekken. Daar werd de bus belaagd door gefrustreerde ADO-supporters. De campuspolitie van deU1 siteit van Toronto in Canad heeft een wel heel vreemd pen in de strijd geworpeno lini proteStèrènde studenten te drijven uit het kantoor vani fl rector. Muziek van de BAClf de STREET BOYS wordt g om de jongeren zodanig te TELEN' dat ze vrijwillig he! bouw verlaten. De studente nnc ten al zes dagen in de kan rector om hun protesten te11 h verkoop van campuskledir °P is gemaakt in 'foute' werk; sen in de Derde Wereld kr?51 bij te zetten. Gisteren ware [§rf de twintig bezetters er n over. De filmacteur LIAM NEE- SON, bekend van Schind- ler's List en Star Wars: Episode I - The Phantom Menace, heeft dinsdag een onderschei- ding afgewezen van de Noo Ierse stad Ballymena, waai opgegroeid. De reden voor wijzing was een politiekec verse die rond de ondersch is ontstaan. Eerder dezem al had de stad de ondersch aan Neeson toegekend, plaatselijke leden van dep tantse Democratie Unionis hadden zich tegen de ning verzet, omdat Neeson jaar zou hebben gezegd ds zich als katholiek een rangs burger' voelde in wegend protestante ïh epÖ nis iek ion u dal 'twö% I he,ï ill I Leuker kunnen ze het niet maken De mooiste en heerlijkste reizen kan een mens lezend maken in een leunsteun bij de open haard of achter zijn computer, surfend over de aardbol Geen ontbe ringen, geen reizigersdiarree, geen tegenvallende hotels of dip in het weer. Maar wie zo reist, mist de blijd schap van de terugkeer, het besef van 'heerlijk weer thuis'. Het verschijnsel dat je gretig huis, haard en land verlaat, maar er tenslotte torn weer graag naar terugkeert, is een merkwaardige tegenstrijdigheid die het fysieke reizen oplevert. Na drie weken Indonesië ben ik niet voorbereid op de warme gevoelens van waardering die het vaderland al vanuit de lucht bij mij oproept. Hoe keurig is Nederland verkaveld in groene vlakken, in strakke rijen huizen, in rechte sloten, in grijze linten asfalt. Eenmaal in de auto op weg naar huis blijft de verbazing over dat schone, glanzende land waarvan ivij ingezetenen :ijn, zonder gaten in wegen, bergen zwerf vuil, plotselinge obstakels, verkrottingen verpaupering. Zonder die onpeilbare chaos aie je netvlies teistert, je oren trei tert, je gemoedsrust terr oriseert. Ook het weerzien met mijn huis is aller hartelijkst. Alles is nog zoals het was. Dat we net op tijd zijn om het in ongeschon den staat aan te treffen en te houden, blijkt een uurtje later, wanneer mijn man en ik graaien in anderhalve wasmand post die ons indringend confronteert met ons geregistreerde bestaan én ons Nederlander schap. 'Hoe kan dat nou?', roept mijn man HELEEN CRUL opeens. Ik kijk hem aan, er is ongeloof, en vervolgens verontrusting in zijn ogen te zien. Hij heeft een blauwe enveloppe opengescheurd. We krijgen bezoek van een deurwaarder. 'Als wij niet op dat moment aanwezig zijn, of hem geen toegang tot onze woning verschaffen, dan zal hij genoodzaakt zijn, in aanwezigheid van een daartoe door het hoofd van het gemeentebestuur aangewezen politieambtenaar, zich toegang te ver schaffen tot onze woning', kondigt hij aan. We kijken naar het tijdstip. 'Dat is overmorgen', roepen we ver bijsterd uit. We hebben nog net één dag om de belas tingschuld te voldoen. Mijn man is selectief slordig. Hij is een meester in het snel en spoorloos laten verdwijnen van allerhande al ledaagse zaken: sleutels, bril, portemonnee. Die kom ik op de gekste plaatsen tegen: in de diepvries, bij het hondenvoer, tussen de kussens van de bank. Maar nooit, nooit vond ik op zo'n plek een aanslagbiljet. Wat betreft verzekeringen, belasting en geldzaken is hij een Pietje Precies. 'Het klopt niet', zegt hij nadat hij zuchtend zijn ordners heeft doorvorst, want een mens heeft wel wat anders te doen als hij net thuis is. Een baldadig gevoel maakt zich van mij meester. Een ver gissing, en dan zo'n toon aanslaan! Laat ze maar ko- men, roep ik ferm. Ik zie mij al in mijn gebarricadeer de huis, met zo'n van heinde en verre opgeduikelde Hermandad die thea traal zijn'breekijzers te voorschijn haalt. En ik in mijn rol als Calimero (v) vechtend te- f?n de staat der Nederlanden die haar deugdzame urgers ten onrechte belegert. Maar mijn man is op dat punt heel anders dan ik. Een keurig gezagstrouw ambtenarenkind. Het idee alleen al dat de politie zich toegang zal verschaffen tot onze woning doet hem op tilt slaan. Hij is niet gecharmeerd van het idee eindelijk eens krachtdadig blauw in zijn nabijheid te zien, bezig met lik op stuk beleid. Een de monstratie daarvan mag dan zijn wat wij Nederlan ders willen, maar niet in zijn tuin. Als de belastingdienst een fout heeft gemaakt, ligt de bewijslast daarvan dan bij ons? Mijn man voelt zich in zijn eer aangetast en is verontwaardigd over deze wijze van werken. Zelfs al zou hij het niet hebben be taald, dan nog dient een trouwe en integere belasting betaler niet zo benaderd te worden. Staat zo'n luttel bedrag in verhouding fot deze drastische, intimideren de aanpak die welbewuste, notoire belastingontdui king doet vermoeden? Stel je voor dat wij twee dagen later terug waren gekomen, dan hadden we een open- Een rechter in Brazilië her man die als medewerker bi BIERBROUWERIJ een AL}Tijd HOLVERSLAVING opliep' schadeloosstelling toegeke Volgens het personeelslidi hij verslaafd aan de dranki hij jarenlang dagelijks ten ste zes tot acht liter bierrri proeven. De rechtbank ven deelde dinsdag bierbrouwi Brahma tot het betalen schadevergoeding aan I vecke. De man had twintij voor de firma gewerkt mal moest op zijn veertigsten) sioen wegens zijn dranklui De volgende ochtend gaat hij zorgelijk naar zijn werk, met in zijn tas allerlei bewijsstukken, en de harde noodzaak het dreigende gevaar af te wenden met tele foontjes en faxen naar de belastingdienst. Deze deelt mee dat dit een standaardaanpak is, zonder aanzien des persoons. Vervolgens blijkt er inderdaad een fout te zijn gemaakt. Er is geen begrip voor zijn veront waardiging, er zijn geen excuses. Niettemin komt mijn man opgelucht thuis. Morgen zal een dag worden als alle andere. Niets zal zijn vrouw provoceren toteen openbare krachtmeting met de Staat der Nederlanden, verbaasd gadegeslagen door de buurt. Rest hier slechts de conclusie: 'Leuker kunnen ze het bij de belasting niet maken, moeilijker wel. incl 'Abo gra

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2