Leidsch m Dagblad Winst Fortis fors hoger VOC-goudstaaf pronkstuk Leids Penningkabinet 'Fundamentele doorbraak' bij ziekte van Parkinson Gemeente Rijnsburg krijgt derde wethouder NASA ontkent verzwijgen probleem met Marslander Zangeres Anouk speelt in film Hitler-imitatie valt verkeerd bij deel VPRO Bollenacademie biedt baan in bollensector DAGBLAD IDERDAC 23 MAART 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 15 'Rommelgat' aan de Druivenstraat omgetoverd tot Plein van Hein 17 Steinmetz' eenzame strijd tegen het beton in Vlietland 23 Overwinning Lazio in Londen gooit Feyenoord uit Champions League 3 Keukenhof interessanter voor verwende tuintoeristen ssen leveren :n VN-agenten and zal een verzoek van erenigde Naties om poli- annen te leveren voor de nissie in Kosovo afwijzen, kou vindt dat het de wes- machten niet lukt om stabiliteit in Kosovo te ■n. Het gebied wordt de maanden geteisterd veel etnisch geweld tus- Ubanezen en Serviërs, en and houdt de VN daarvoor itwoordelijk. Traditioneel de Russen bondgenoten le Serviërs. anide in beken Nieuw Guinea 150 kilo van het dodelijke ide is in Papoea-Nieuw ea in bergbeekjes terecht- men. De bevolking is op- jen het water niet te »n. Een helikopter van Australisch mijnbouwbe- verloor gisteren ruim een cyanidepillen boven het d. Zo'n 70 procent is in- lels teruggevonden. De waren bestemd voor een mijn, waar cyanide wordt likt voor het uitspoelen ner eist actie zwarte scholen weede Kamer wil dat de ssecretaris binnen een maanden met een con- plan komt voor de zwar- lolen. De experimenten i de komende twee jaar luden, vindt de Kamer ikt onvoldoende. CDA oenLinks overwegen een foorstel om de leerplicht vier jaar te laten begin- rmloop boeren 'stopsubsidie' n hebben zich gisteren oten getale aangemeld de subsidieregeling om «drijf te stoppen. De re- voor kippen- en var- louders alsmede kalver- erenfokkers ging toen in. iet eind van de middag m al 185 boeren daad- lijk aangegeven hun be- le willen staken. Duizen- nderen wonnen informa- 15 warring over :de Vrijdag scholen is verwarring tan over de vraag of Goe- jdag wel of niet een extra j is. Als gevolg van een )ut in de CAO voortgezet wijs was de dag op een van vrije dagen ge- Dat zou een probleem i opgelost omdat er dit irake is van een tekort ije dagen omdat feestda- ongunstig vallen. Veel hebben nu gekozen ten aangepast program- rus wil eind prijzenslag i (Edah, Super de Boer imar) verhoogt binnen- t prijzen van een aantal eten. De supermarktke- opt dat de concurrentie gnaal oppikt'. De winst brig jaar was weliswaar 17 miljoen, maar als ge- van de prijzenoorlog het winstcijfer in janu- februari dit jaar. DAAG 24 PAGINA'S Spijk is nu 'de tijd rijp' om het college van B en W weer uit te breiden. Er is nu meer te doen dan vier jaar geleden. De nieuwbouw van het gemeente huis, onderwijs en de uitvoe ring van het Economisch Be leidsplan brengen veel werk met zich mee." Met de komst van de derde wethouder weet het CDA zijn positie in het Rijnsburgse colle ge van B en W flink te verstevi gen. Den Heijer krijgt onderwijs en jeugd en jongerenwerk in haar portefeuille, evenals sport en recreatie. In deze portefeuil le zijn het jeugd- en jongeren platform en de verzelfstandi ging van sportpark Middelmors de belangrijkste kwesties. 5 Tom Lanoye trekt in z'n eentje ten oorlog in Leidse Schouwburg NR. 42267 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Bankverzekeraar op zoek naar nieuwe topman RUNSBURG PETER VAN EGMOND Rijnsburg krijgt een derde wet houder. Met deze maatregel willen de collegepartijen RPF/GPV/SPG en CDA het ta kenpakket van de gemeentebe stuurders verlichten. De hoge werkdruk was voor wethouder Van der Graaf aan het begin van deze week reden om op te stappen. Hij wordt vervangen door zijn fractiegenoot Gerard Mostert. Het CDA heeft voor de derde wethouderszetel raadslid Lenie den Heijer naar voren ge schoven als kandidaat. Na de verkiezingen van 1994 ging Rijnsburg terug van drie naar twee wethouders. Volgens CDA-fractievoorzitter Van der HET WOORD IS AAN Claire Boothe Luce Er is maar één politieke car rière waar de vrouw geknipt voor is: de diplomatie. UTRECHT ANP Bankverzekeraar Fortis heeft vorig jaar een nettowinst geboekt van 5,1 miljard gulden. Dat is een stijging met veertig procent, vergeleken met 1998. Toen kwam het Belgisch/Nederlandse concern uit op 3,65 miljard. De resultaten van het con cern zijn beter dan analisten eerder verwachten. Die reken den op een winst per aandeel van 1,73 euro (+18,5 procent), terwijl de winst per aandeel daadwerkelijk is uitgekomen op 2,02 euro (+32 procent). Dat het resultaat beter was dan verwacht vertaalde zich vanmorgen onmiddellijk in de beurskoers. Waar de meeste fi- Uit de vanmorgen gepresen teerde cijfers blijkt dat vooral het verzekeraarsbedrijf van For tis een forse sprong maakte, van bijna 1,6 miljard naar 2,84 miljard. Dat is een stijging met 78 procent. De nettowinst van de bankpoot ging met acht pro cent omhoog, van 2,42 miljard naar 2,61 miljard. nanciële waarden op het Dam rak moesten inleveren, kreeg Fortis door een gestegen vraag er juist zo'n 0,42 euro bij zodat de koers tegen elf uur schom melde rond de 29,77 euro. Fortis maakte vanmorgen verder bekend op zoek te zijn naar een nieuwe topman. Tot die er is, blijven de Nederlandse voorzitter H. Bartelds en zijn Belgische collega graaf M. Lip pens aan de touwtjes trekken. Zij zullen straks de leiding over dragen aan de nieuw te benoe men bestuursvoorzitter. Met een totaal beheerd ver mogen van meer dan 500 mil jard gulden hoort Fortis tot de top tien van grootste Europese conglomeraten. Naast het be leggen en beheren van fondsen uit eigen verzekeringsactivitei ten is de bankverzekeraar ook actief met diverse beleggings fondsen. Het bedrijf belegt zo wel in Europa als in Azië. Overigens zit in de nettowinst over 1999 de opbrengst ver werkt van de aandelentransac tie Tractebel. Maar ook zonder die gerealiseerde meerwaarde is sprake van een behoorlijke winststijging (24 procent). De autonome winstgroei komt op 28 procent, meldt het concern. SKT.&Ï 5*/138 6713° 5712° ÏS^SPg 50% 60% 50% SSSSÓSS? 30% 20% 30% Schip Leimuiden 230jaar geleden gezonken bij Kaapverdische eilanden LEIDEN ANP/LESLEY GRIETEN Het Koninklijk Penningkabinet in Leiden is een bijzonder voor werp rijker: een goudstaaf die in 1770 met het VOC-schip Lei muiden tenonder ging bij de Kaapverdische eilanden. Zeven jaar geleden vond een duikteam de baar terug als enig restant van de goudvoorraden aan boord. Volgende week dinsdag overhandigt staatssecretaris van cultuur Van der Ploeg de schat aan het Penningkabinet. Vanaf woensdag 29 maart is de goudbaar het pronkstuk van de tentoonstelling 'Het goud van de Leimuiden'. Volgens het Koninklijk Pen ningkabinet is het zelfs de enige baar die van het goud van de hele Verenigde Oost-Indische Compagnie (VOC) is overgeble ven. De vijf kilo wegende staaf zou, in de normale goudwaarde van nu, zo'n 75.000 gulden moeten kosten, maar de histo rische waarde is veel groter. De Leimuiden, met 37 baren goud aan boord op weg naar Geylon, liep op 25 januari 1770 vast op de rotsen van het Kaap verdische eiland Boa Vista. Het schip bleef redelijk intact, maar kon geen kant meer op. Kapi tein Jan van Kinsbergen bleek geen sieraad voor de legendari sche scheepvaarders van ons land: hij liet een sloep zakken en bracht zichzelf met een klein aantal uitverkorenen in veilig heid. De overige 347 mensen liet hij aan boord. Hij zou daar om voor het leven uit de VOC worden gestoten. Nadat ze van de verbijstering over het gedrag van hun kapi tein waren bekomen, braken de overgebleven mannen in in Van Kinbergens kajuit, waar ze zich de goudstaven eigen maakten. In groepjes voeren ze, met goud op hun lichaam gebonden, met WASHINGTON-WESTERBORK Het Amerikaanse ruimtevaart bureau NASA heeft gisteren 'ca tegorisch ontkend' vooraf van een probleem bij de Mars Polar Lander te hebben geweten en dat te hebben verzwegen voor het publiek Het bureau reageerde daar mee op 'een bericht van een Amerikaans persbureau dat NASA voor de poging tot lan ding op Mars op 3 december op de hoogte was van een pro bleem met de remraketjes, maar deze conclusie voor zich hield'. Volgens ruimtevaartdeskun dige James Oberg blijkt uit een onderzoeksrapport dat later de ze maand gepresenteerd wordt, dat al bekend was dat de rem- raketten niet zouden functione ren bij de extreem-lage tempe raturen in de ruimte. De Mars Polar Lander en twee minisondes zijn op 3 de cember volgens plan de atmos feer van de rode planeet inge doken, maar sindsdien is er niets meer van ze vernomen. De ruimtesonde zou kijken of er water onder het oppervlak van Mars zit. NASA ontkent het bericht, maar de radiosterrenwacht in Westerbork zegt gisteren infor matie ontvangen te hebben dat de Amerikaanse ruimtevaartor ganisatie van het defect wist. Westerbork heeft op verzoek van NASA naar de verdwenen Marslander gezocht. Medewerkers van de sterren wacht reageerden gisteren te leurgesteld en geïrriteerd op het nieuws. Toch is de directie niet echt kwaad. De zoektocht heeft veel informatie opgeleverd over fouten in het eigen systeem en storingen in de atmosfeer. Wel zal de sterrenwacht eventuele volgende hulpvragen van NASA extra kritisch bekijken. ruswuk» anp Zangeres Anouk gaat een klein rolletje spelen in de film The Holly wood Signs spelen. Ze maakt ook de titelsong. De soundtrack moet over ongeveer acht maanden af zijn. The Hollywood Signs is gebaseerd op het boek De Hemel van Hollywood van Leon de Winter. Volgens haar platenmaatschappij werd Anouk, die nu in de VS is voor een aantal opnamen voor de film, twee weken gele den benaderd. Conservator Hans Jacobi van het Koninklijk Penningkabinet bekijkt de enig overgebleven goudstaaf van het VOC-schip De Leimuiden. De staaf is van 18 karaats goud, heeft een omvang van 20 bij 6 bij 4 centimeter en weegt bijna vijf kilo. foto anp noodvlotten naar de kust. Niet iedereen overleefde dat: Abra ham Kats had zich negen sta ven van samen 45 kilo toegeëi gend. Hij sprong van het schip naast het vlot en zonk als een banksteen. Mogelijk is de in 1993 opgedoken baar van Kats geweest. In totaal lieten vijftien opvarenden bij deze schip breuk het leven, maar niet dui delijk is of ze allemaal bij Boa Vista omkwamen. De Leimui den zelf werd op 4 februari door de golven uit elkaar gesla gen. De opvarenden werden na een korte tijd op het Kaapverdi sche eiland gered door het Ne derlandse schip Renswoude, dat eveneens met goud geladen was. Het meenemen van goud- de plaats van bestemming tot munten geslagen waarmee bij voorbeeld specerijen konden worden betaald. Waar de overige goudstaven Hilversum gpd van de 'Leimuiden' zijn geble- staven was in die tijd goed ge- ven is tot op heden nog onbe- bruik het edelmetaal werd op kend. Peper burgemeester DelfzijlOnderzoekers verwachten binnen drie jaar medicijn op de markt DELFZUL GPD 'Een publiciteitsstunt die eigenlijk op 1 april had moeten plaats vinden.' Zo omschrijft WD-fractievoorzitter mevrouw J.J. Schnit- ger-Barkey uit Delfzijl de opmerkelijke actie van het afdelingsbe stuur van de PvdA in Delfzijl. De socialisten willen ex-burgemees- ter Peper van Rotterdam aan het roer van de noordelijke haven plaats. „Ik vind het absurd en bovendien zeer onelegant tegenover onze .eigen burgemeester Ed Haaksman", aldus Schrtitger. NUMEGEN GPD HILLEGOM/RUNSBURG/AALSMEER» IRENE NIEUWENHUUSE Wie een baan in de bloembol lensector wil, kan na de zomer vakantie terecht op de Bollen academie. Dat is een samen werkingsverband tussen be staande onderwijsinstituten. Het initiatief ervoor komt van uit de bollensector en de vakbe weging. De Bollenacademie biedt opleidingen in het mid delbaar beroepsonderwijs. Daarnaast kunnen mensen die al in de bollen werken er voor extra scholing terecht. De Bollenacademie is geen school met een eigen gebouw. Het is vooral een papieren con structie, waarmee de initiatief nemers het bollenonderwijs hopen te behouden. Door het dalend aantal leerlingen dreigt namelijk deze zeer gespeciali seerde vorm van onderwijs te verdwijnen. Studenten aan de Bollenaca demie gaan in de praktijk ge woon naar een Agrarisch Oplei- dings Centrum (AOC), de 'ou de' middelbare land- en tuin bouwschool. Maar daar kan het gebeuren dat ze docenten van andere AOC's krijgen, of dat ze voor bepaalde vakken naar een andere school moeten. „Een voor onderwijsbegrippen unie ke samenwerkingsvorm", om schrijft R. van Tilburg, directeur van het Florens College in Aals meer. Dat is voor de Bollen streek de dichtstbijzijnde school die aan de Bollenacade mie meedoet. Pagina hightec 16: 'Baan in bollen is tech geworden' Twee Nijmeegse neurobiologen verwachten dat er binnen twee drie jaar een medicijn op de markt komt dat de symptomen van de ziekte van Parkinson volledig tot stilstand brengt. Het nieuwe medicijn heeft vol gens de ontdekkers bij proeven op apen al na drie dagen de ziekte van Parkinson gestopt. Naar verwachting werkt het middel ook bij mensen die lei den aan de dodelijke spierziek te ALS en de dementie-aandoe- ning Alzheimer. Onderzoeker Cools van het Radboudziekenhuis spreekt van een 'fundamentele doorbraak'. De stof THC346 stopt het af sterven van zenuwcellen in de hersenen, dat bij Parkinson een voortschrijdende uitval van de motoriek tot gevolg heeft. We reldwijd zijn wetenschappers er nooit eerder in geslaagd de pro gressie van de ziekte van Par kinson te stoppen, aldus Cools. De hoogleraar neurofarmacolo- gie begint met collega Andringa binnen drie maanden een we tenschappelijk onderzoek op een beperkte groep Parkinson- patiënten. Bij de succesvolle proeven op resusapen en rat ten, waarbij kunstmatig Parkin son was opgewekt, werd THC346 ingespoten. De mense lijke proefkonijnen krijgen naar alle waarschijnlijkheid een pil met de stof. Bij de Parkinson Patiënten Ver eniging (PPV) heeft de telefoon gisteren na de bekendwording van het medicijn roodgloeiend gestaan, maar scepsis over heerst daar nog. „Dit is voor zo veel mensen zo hoopgevend, terwijl nog maar bewezen moet worden wat het effect is op mensen", zegt woordvoerster Dirks. Hoogleraar medicijnen Wolffers is kritisch over de ma nier waarop de ontdekkers hun vinding bekend hebben ge maakt: via een persbericht. „Een vinding van dit kaliber wordt normaal gesproken naar buiten gebracht via gezagheb bende bladen als The Lancet of The New England Journal of Medicine. Dan worden bewe ringen van onderzoekers ge controleerd door collega's." Ontdekker Cools is echter over tuigd van zijn zaak De behan deling van Parkinsonpatiënten, onder wie prins Claus, moet volgens de onderzoeker door het nieuwe medicijn volledig op de schop. Tot nu toe krijgen patiënten meestal pas na een jaar medicijnen omdat de hui dige middelen na verloop van tijd hun effect verliezen en bo vendien zware bijwerkingen hebben. .Artsen moeten nu omschakelen naar een hele snelle diagnose, omdat de ziek te anders onherstelbaar voort schrijdt. Want ook THC346 ge neest Parkinson niet. Het stopt alleen het doodgaan van her sencellen." De Nijmeegse onderzoekers verwachten dat binnen een jaar ook wereldwijd wordt onder zocht welk effect de door hen ontdekte stof op andere aan doeningen heeft, zoals de spier ziekte ALS. Onderzoek naar het stoppen v<m de aftakeling door Alzheimer laat volgens Cools langer op zich wachten. Patiën ten die aan deze dementie-aan- doening lijden zijn lastiger te onderzoeken, aldus de weten schapper. Een groep VPRO-medewerkers heeft het ontslag geëist van presentator Rob Muntz en ca meraman Jan Paul de Wint van het programma Waskracht! Aanleiding is de uitzending van afgelopen dinsdag waarin Muntz als Hitier verkleed door de straten van Wenen trok Muntz had een gasfles op zijn rug met het opschrift Zyklon-B. Met deze fles blies hij ballon netjes op met de tekst Sieg Hai der. Ook hoofdredacteur Hans Maarten van den Brink vindt dat Muntz op bepaalde punten te ver is gegaan. Hij is echter niet van plan hem te ontslaan. „Muntz heeft een aantal keren op het randje gebalanceerd, maar deze keer is hij te ver ge gaan", aldus Van den Brink. Als voorbeeld noemt hij de scène waarin Muntz suggereert dat hij een aantal orthodoxe joden de stuipen op het lijf jaagt. Van den Brink vindt dat hij degene is die voor deze misser verantwoordelijk moet worden gesteld. Gisteren heeft hij de medewerkers en de kijkers zijn excuses aangeboden voor de uitzending. De hoofdredacteur zegt dat hij de uitzending van tevoren niet heeft gezien, het geen hij betreurt. „Maar ach teraf is altijd makkelijk praten." Vanmiddag komen de hoofd redacteur en de medewerkers bijeen in de kantine van het hoofdgebouw om het voorval nogmaals te bespreken. Van den Brink „Ik vind het heel erg dat ik een aantal van mijn me dewerkers heb gekwetst en daarom moeten we vanmiddag even praten." Ja, ik wil een abonnement Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro 100,90) Bank/giro nr: Handtekening BIJ machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE NEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141M400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1