Buurtproject tegen overlast soos 't Farm 'Er is hier oveel ruimte' Rijn Veenstreek Bentwoud groeit met 4000 bomen per dag Handtekeningen 30-kilometerzone in Woubrugge Verdachte bekent geweld en wordt vrijgesproken Boeren tonen weinig animo voor logeren op het platteland Vaart achter bouwplan Alsumarkt iNDERDAG 23 MAART 2000 iderzoek milieuaanpak Jacobswoude iBSwouDEHet ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke lening en milieu (vrom) onderzoekt momenteel hoe de ge- :ente Jacobswoude omgaat met de diverse milieuaangelegen- den. Alle aspecten van afvalverwerking, bouwaanvragen en rvuilde grond borden tegen het licht gehouden. Jacobswoude ien van de 40 gemeenten in Nederland die volgens wethou- Vink zijn 'uitverkoren' voor het vijftien dagen durend on- rzoek. Het rapport en de beoordeling van de gemeentelijke npak zullen te zijner tijd in de gemeenteraad worden bespro- n. Vink vreest het gespit door het ministerie niet: „We gaan onderzoek met vertrouwen tegemoet." rtra lokaal Kinderarcke te duur isaterwoude De katholieke basisschool Kinderarcke krijgt de gemeente Jacobswoude nog geen groen licht voor een lodzakelijk extra schoollokaal. De offerte van de school komt ee keer zo hoog uit als de 150.000 gulden waarop de gemeen- in de begroting heeft gerekend. De commissie openbare wer- n machtigde wethouder Vink gisteravond met het schoolbe- lur tot overeenstemming te komen. Daarbij moet de norm van het ministerie van onderwijs, een lokaal voor 218.000 gul- n, als uitgangspunt worden genomen. Na de zomervakantie oet het lokaal er staan. Het gaat om een semi-permanent ge- uw dat vijf tien jdar nodig is. erde Rijnwoudse Live Tour Miwoude Zes Rijnwoudse horecagelegenheden slaan voor de Hrdc keer de handen ineen. Zaterdag organiseren zij de Rijn- Hude Live Tour 2000. Gratis bussen rijden de hele avond af en Hi tussen de deelnemers, die alle vanaf 22 uur levende muziek hebben. Café De Hoek in Koudekerk herbergt de id Vet Lekker, in De Egelantier (Hazerswoude-Dorp) speelt Bikkels, in de Dikke Mug (Hazerswoude-Dorp) komt Paradi- Island, in Trouble Tree (Koudekerk) Two Dogs Seven Legs, in ePiperbag (Hazerswoude-Rijndijk) speelt The Blue Twins ie en in Stek (Hazerswoude-Dorp) treedt Cath op. ctie scoutinggroep voor schildpadden hen aan den run» De Alphense scoutinggroep Nahani voert erdag actie voor uitbreiding van het plaatselijke schildpad- lasiel. Zo'n dertig kinderen vragen dan met behulp van grote urplaten op de markt aandacht voor een nieuwe behuizing, fgemaakte totempaaltjes op de toonbank van diverse winke- in de Hooftstraat doen dienst als collectebussen. formatieavond over belastingplan hen aan den run LTB Adviseurs en Accountants geven infor- Ie over het nieuwe belastingplan dat in 2001 wordt inge- d. Specialisten informeren onder andere over een gunstige ijfsbeëindiging en de arbeidsvoorwaarden van volgend jaar het belastingplan. De informatieavond heeft 10 april plaats otel Toor, Stationsplein 2 en begint om 19.45 uur.s I bmmelmarkt en bazaar Koudekerk idekerk aan den run Koopjeslopers hebben het komende ïkeinde twee kansen in Koudekerk. Verzorgingshuis jndael houdt op zaterdag 25 maart een grote bazaar. Er is rommel- en antiekmarkt, een bomen- en plantenmarkt en diverse andere activiteiten. Belangstellenden zijn van 13 tot uur welkom in het verzorgingshuis aan de Europasingel 2. opbrengst gaat naar Rhijndael. In De Ridderhof aan de Kerk- is een dag later een rommelmarkt. Belangstellende verko- kunnen nog een kraam huren. De rommelmarkt duurt van ot 17. Voor meer informatie: 071-3413331. irsus over opvoeding lofarendsveen De cursus opvoeden: zo!, die op 4 april in lofarendsveen begint, gaat over de alledaagse opvoedingssi- ies met kinderen van drie tot twaalf jaar. De cursus duurt lessen op dinsdagavond van 20-22 uur en heeft plaats in het isgebouw. De kosten voor de gehele cursus bedragen 25 gul- Aanmelding bij mevrouw Zoet van de STAG: 071-3312483. marieta kroft Een tractor rijdt slingerend over de uitgestrekte vlakte van de Hazerswoudse Droogmakerij. Twee mannen zitten op een machine en planten één meter hoge sprieten in de grond. Een andere man voert met een trac tor takkenbossen aan, terwijl nummer vier kijkt of de kale sprieten rechtop de grond in gaan. Er is volop actie in de pol der. Het Bentwoud is in wor ding. Terwijl kinderen gisteren tijdens de boomfeestdag overal in de regio nieuwe boompjes aanplantten, is het 'echte' werk hier, in de gemeente Rijnwoude aan de gang. Sinds maandag groeit het woud met 4000 bo men per dag. „Het werd tijd", zegt project leider Marinka van der Burg, terwijl ze het planten gadeslaat. Ze werkt bij het plaatselijke aannemersbedrijf Vermeulen dat de eerste vijftig hectare Bentwoud mag aanplanten. Of ze de overige bijna duizend hectares mogen doen weet ze nog niet. Eerst moet de Dienst Landelijk Gebied (vallend on der het ministerie van LNV) grond verwerven. De boeren staan echter nog niet te sprin gen om hun land af te staan. De boompjes voor de eerste percelen lagen al maanden klaar om de grond in te gaan. Dat kwam er niet van, want de regen hield maar aan. Het land was zo nat dat een tractor al leen maar diep in de blubber zou wegzakken. „Eind vorige week werden de berichten be ter. Met een droog weekeinde zou het maandag lukken, dach ten we. En ja, tot nu toe gaat het goed. Pas morgen wordt het weer minder." Ze houdt de weersvoorspel lingen goed in de gaten. „Het lijkt wel of ik erdoor geobse deerd ben", zegt Van der Burg lachend. Of het allemaal dit voorjaar gaat lukken, weet ze niet. Voor 15 april moeten 100.000 boompjes in de grond staan, zo is de aannemer over eengekomen met de Dienst Landelijk Gebied (DLG). Dat betekent vijf weken werk terwijl er nog maar ruim drie weken te gaan zijn. Van der Burg hoopt dat ze een paar weken respijt krijgt van de DLG en anders wordt de rest in het najaar aan geplant. Een buurtpreventieproject moet de oplossing zijn voor overlast van jongeren uit jeugdsociëteit 't Farm in Oude Wetering. In de wijk tussen de Meerkreuk en de Wete ringlaan, waaraan 't Farm is gehuisvest, klagen bewoners al maanden over luidruchtige jongeren die 's nachts tus sen 3 en 4 uur het centrum verlaten. Ook worden er veel autospiegels en -antennes gesloopt. oude wetering janneke de jonge Een buurtpreventieproject wordt ingesteld door bewoners en politie en kan verschillende vormen hebben. Volgens wet houder Nagtegaal van Alkema de gaat het om beveiliging van huizen, het instellen van een meldpunt waar bewoners snel het afgelopen halfjaar flink drukker is geworden in de soos. Op verzoek van de gemeente zette 't Farm kort voor de zo mer zijn deuren open voor groepen hangjongeren. Omdat ook de disco-avonden in dorps huis De Alkeburcht deze zomer tijdelijk stopten, trok 't Farm veel nieuwe bezoekers aan. hun klachten kunnen poneren Farm moest daar best aan wen en regelmatig overleg met de nen. Van een gezapig jeugd politie. De omwonenden willen zelfs 's avonds bij toerbeurt gaan posten, aldus de wethou der. Bij de politie was vanoch tend niemand beschikbaar die meer over het project weet. De wethouder is van mening dat een buurtpreventieproject beter helpt dan telkens op nieuw de politie bellen. „Tegen de tijd dat de politie arriveert, zijn de jongeren vaak al weg. En ik vraag me ook af of arrestaties zoveel indruk maken." Aan de andere kant van de Meerkreuk, rondom de Europaweg, draait het project al langere tijd. De wethouder hoopt dat omwo nenden van 't Farm aan dat project kunnen meedoen. De politie onderzoekt op dit mo ment de mogelijkheden van die samenwerking. De overlast van Farmbezoe kers is toegenomen doordat het clubje werd het opeens een le vendig uitgaanscentrum", al dus Nagtegaal. 't Farm doet zijn best om de situatie in de hand te houden. De soos heeft sinds een half jaar portiers en verhoogde on langs de leeftijdsgrens naar 16 jaar om de drukte het hoofd te kunnen bieden. Bovendien or ganiseerde het bestuur van de soos drie weken geleden een gespreksavond voor buurtbe woners, die konden vertellen wat hen dwars zit. „Die bewoners zitten goed te balen. De mensen liggen rillend in hun bed", weet Nagtegaal. Volgens hem hebben de omwo nenden hun hart gelucht. „Op zich is het probleem niet dat ze een jongerencentrum naast hun deur hebben. Ze hebben er alleen geen begrip voor als er elk weekend overlast is." Terwijl kinderen gisteren vanwege de boomfeestdag met de hand overal i plantten, gebeurde dat hier in het toekomstige Bentwoud met duizenden De sprieten komen allemaal op die plek die mensen achter een bureau van tevoren hebben bedacht. Hoge bomen als essen en eiken komen in het midden van het perceel. De meer struikachtige gèwassen als de hazelaar en de kornoelje komen aan de zijkant. „Het moet een zo natuurlijk mogelijk bos wor den", zegt Van der Burg. Ze wijst op de slingersporen die de trekker maakt. „We mogen niet rechttoe rechtaan planten." in de regio tientallen boompjes tegelijk. foto taco van der eb Over enkele maanden is het hier, op twee langgerekte per celen ten zuiden van de Hooge- veenseweg, een groene vlakte. Dan krijgen de sprieten blade ren en worden op de grond kla vers jacobswoude Bewoners van de Emmalaan in Woubrugge hebben een handtekeningenlijst ingeleverd bij de gemeente Jacobswoude. Zij willen dat hun straat een 30-kilometerzone wordt. Het gemeentebestuur heeft de bewoners laten weten dat het pas deze zomer beslist welke straten het eerst in aanmerking ko men voor een verkeersluwe inrichting. Twee jaar geleden besloot'de gemeente raad dat met uitzondering van een aantal doorgaande wegen alle straten in de dorps kernen 30-kilometergebied zouden wor den. De straten die nu worden aangelegd of opgeknapt, zoals de Meerbon en de Suy- derbon in Rijnsaterwoude en de De Bruijn- laan in Hoogmade, worden direct afge werkt als 'duurzaam veilig'', zoals de opera tie heet. Volgens wethouder Vink duurt het nog tot de zomer voordat er een prioritei tenlijst is gemaakt voor de overige straten. „Van sommige wegen is de keuze moeilijk. Moet je van een Beukenlaan in Leimuiden een 30-kilometerzone maken? Het is ook een rondweg. Er moet openbaar vervoer overheen kunnen", aldus Vink. Andere voorbeelden waarover nog twijfel bestaat zijn volgens hem de Bateweg in Woubrug ge en de Herenweg in Rijnsaterwoude. gende reden van de vrijspraak was dat het slachtoffer zich zo vervelend en luidruchtig had gedragen, dat de verdachte hem wel de zaak uit moest zet ten. Dat vond niet alleen de verdachte: zo getuigden ook twee vrienden van het slachtof fer. Zij bevestigden dat hun stapmaatje zich had misdragen en dat de verdachte hem pas toen hij echt niet meer anders kon met de vlakke hand twee keer en 'niet hard' op de wang had geslagen. Rechter Houben waarschuwde de verdachte voordat ze hem liet gaan met de mededeling dat hij er een vol gende keer beter aan zou doen de politie te bellen. den haag/alphen aan den run persbureau cerberus Een 42-jarige Alphenaar beken de gisteren bij de politierechter dat hij op 11 april vorig jaar een lastige klant in zijn eetgelegen heid een paar tikken in het ge zicht had gegeven. Het slacht offer zou daar een gescheurd trommelvlies aan hebben over gehouden. Toch werd de ver dachte gisteren door politie rechter M. Houben vrijgespro ken van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Er was geen bewijs dat de verdachte met de klappen het kapotte trommelvlies had veroorzaakt. De onuitgesproken, achterlig- Veense kweker verkast naar Drenthe rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmerken in het leven op het platteland. Deze week vertellen :red en Mariet van Klink over hun verhuizing van Roelofarends- naar Klazienaveen. lebben allebei een sei- iskaart van eerste divisie- Emmen. En nu hun doch- zich settelen in het hoge rden, komt weggaan uit ïienaveen helemaal niet r op in de hoofden van M I en Mariet van Klink (49). iet moet zijn voor een be- denwoninkje in Emmen. ozenkwekers uit Roelof- idsveen hebben hun draai inden in Drenthe, pal op luitse grens. Sterker nog: snappen niet dat niet r mensen hierheen ko- n elf jaar geleden, op zater- 15 oktober 1988, reden luiswagens af en aan tus- de twee veendorpen. Op perceel van 7000 vierkante er werden op dat moment en gebouwd. Sinds die tijd m daar nog eens 47.000 ante meter bij. Achter op Kid ligt nog een stuk iggende grond. Als Van Klink dat over een tijdje koopt, heeft hij een tuinbouwbedrijf van 62.000 vierkante meter, iets waar een Veender nog niet eens van droomt. „In Roelof- arendsveen heeft een gemid deld bedrijf 4000 vierkante me ter. Eentje van 10.000 is daar een heel grote", aldus Fred van Klink. Dat maakt meteen duidelijk waarom Fred en Mariet elf jaar geleden hun vleugels uitsloe gen. Van Klink werkte op het bedrijf van zijn neven in Roe- lofarendsveen. „Maar daar kon ik niet voldoende mijn ei kwijt. Ik wilde voor mezelf begin nen." Omdat ze in Roelof- arendsveen geen mogelijkhe den zagen, trokken ze het land in. Almere, Klazienaveen, aller lei nieuwe tuinbouwgebieden bekeken ze. „Toen gingen onze ogen open", aldus Fred. „Ik was meteen enthousiast toen we hier kwamen", vertelt Ma riet. „Er is hier zoveel ruimte. Fred en Mariet van Klink bij hun sorteermachine: „Zo'n verhuizing is emotioneel gezien moeilijk. Als je dat niet aankunt, moet je het nooit doen." foto hilbrand dijkhuizen Het is maar twee uur rijden en Klazienaveen is een heel leuk oud dorp. Je hebt er alles: win kels en een bioscoop waar je mag roken." De twee hebben wel begrip voor mensen die zo'n keus niet durven maken. „Het is emotio neel gezien moeilijk. Als je dat niet aankan, moetje het nooit doen", zegt Mariet. „Ik had geen binding met de Veen. Ik zat niet in een bestuur, niet in de harmonie en zo", vervolgt haar man. „Die mensen zullen niet zo snel vertrekken. Want eigenlijk is het emigreren." Van die 'emigratie' hebben hun drie dochters overigens wel last gehad. „Op school werden ze uitgescholden voor kakkers", herinnert Mariet zich. „En als je aan de oudste twee vraagt wat ze hadden ge wild, zeggen ze dat ze liever in het westen waren gebleven. Zij hebben er geen voordeel van gehad. Je zit hier overal vrij ver vandaan." En toch, voor wie durft is het tuinbouwgebied in Klaziena veen een walhalla. Het enige nadeel is dat er wat minder zon-uren zijn, maar voor een rozenkweker maakt dat niet zoveel uit. Met de lage grond prijs (7,50 gulden tien jaar gele den) en de brede kavels (tot 200 meter breed) kan iedere tuinder uit de voeten. „In de Veen zijn de kavels 25 meter breed. Dat blijft behelpen. Tul pen kun je daar broeien, maar verder moet je het meteen op doeken", vindt Van Klink. On danks dat ziet het echtpaai; kwekers uit het westen niet massaal aanrukken. „Als zij moeten uitplaatsen krijgen ze een pot met geld en blijven daar in de buurt, ook al is de grond duurder." Dom, vindt Fred. „Er zijn in Nederland nog wel rozenkwekers met een be drijfje van 8000 vierkante me ter, maar die houden het niet lang meer vol door al die mi lieuheffingen." Rozenkwekerij Van Klink blinkt intussen op heel wat gebieden uit. Voor 13 tuinders runnen Fred en Mariet sinds 1994 een vervoersbedrijf. Samen koch ten de tuinders twee vrachtwa gencombinaties met koeling die de rozen naar Aalsmeer rij den. Daarmee waren ze de tweede in Nederland. Fred: „Zo doe je het goedkoper." Ook is het bedrijf in het bezit van een geavanceerde rozen- sorteermachine, de veertiende van Nederland. En sinds het houten zomerhuisje is ingewis seld voor een ruim vrijstaand huis, krijg je de twee met geen stok meer terug naar het krap pe westen. Ook niet voor de Veense kermis, zegt Mariet. „Toen ik er woonde, vond ik het altijd hartstikke leuk. Maar als ik er nu ben, doe ik niks an ders dan bijpraten met oude bekenden. Ie ziet niks meer van de kermis." janneke de jonge annette lameuer Agrariërs in de Rijnstreek staan nog niet te springen om met el kaar een het logeren op het platteland voor toeristen te be vorderen. Dat bleek gisteravond tijdens de informatieavond die was georganiseerd door de Westelijke Land en Tuinbouw organisatie (WLTO), het Rijn- streekberaad en het Zuid-Hol lands Bureau voor Toerisme (ZHBT). Ze probeerden gezamenlijk de agrariërs enthousiast te ma ken om een gedeelte van hun boerderij te verbouwen tot luxe hotelkamers, compleet met douche en bad. Zo'n veertig be langstellende agrariërs waren ervoor naar de Rabobank in Nieuwveen gekomen. „Het initiatief tot samenwer king moet van de ondernemers zelf komen", zo benadrukte H. Broekmeulen van het ZHBT. De agrariërs moeten de koppen bij elkaar steken hoe ze het veen- weidegebied met een goede marktstrategie op de kaart kun nen zetten. „Er is een markt voor hoogwaardige kamers op het platteland, met name onder de tweeverdieners en senio ren", vervolgde Broekmeulen die verwees naar een enquête van het ZHBT uit november 1999. De 190 mensen die zijn ondervraagd, gaven aan dat ze wel belangstelling hebben voor luxe 'veenweidesuites' in het Groene Hart. WLTO, Rijnstreek- beraad en het ZHBT willen na gaan per individuele deelnemer wat de mogelijkheden zijn. Het liefst willen ze dit jaar nog be ginnen met het project. Het platteland is 'in'. Maar de klant van tegenwoordig wil kwaliteit en comfort. Hij is be reid daarvoor te betalen. Per kamer zou dat op zo'n enkele tientallen duizenden guldens komen. Waarschijnlijk verlenen de provincie en Brussel subsi die. Pas na een jaar of zeven gaat de boer verdienen. Sommige agrariërs waren gis teravond na afloop teleurge steld. „Ik dacht dat het hier om kleinschalige projecten zou gaan", zei iemand nijdig. Melkveehouder J. van der Salm uit Rijnsaterwoude is po sitief. Hij heeft naast zijn veertig melkkoeien een kleine cam ping. „Je moet alert blijven, De tijd is achterhaald dat het hek op de dam gesloten blijft. Mis schien is dit de toekomst." Vijfhuizen en een geluidswal 'enige oplossing' janneke de jonge Het bouwplan voor het ter rein van de voormalige Alsu markt in Leimuiden wordt binnen een paar weken ter inzage gelegd. Omwonenden kunnen dan vier weken offi cieel bezwaar maken tegen de bouw van vijf huizen en een zeven meter hoge ge luidswal, die lawaai van café Keijzer moet tegenhouden. Tijdens een informatieavond in december gingen omwo nenden schoorvoetend ak koord met het plan. Het is gebruikelijk dat een bouwplan eerst goedkeuring krijgt van de commissie ruimtelijke ordening, voordat het ter inzage ligt. Deze com missie vergadert er echter pas eind april over. Burgemeester en wethouders van Ja cobswoude leggen het plan voor die tijd al ter inzage om snel een eind aan de langsle pende kwestie te kunnen ma ken. Als er geen bezwaren ko men, kan eigenaar Jos Jansen uit Rijpwetering daarna snel met de bouw beginnen. De supermarkt aan de Kerklaan staat sinds 1 maart 1994 leeg. De bouwval is de buurt en de gemeente een doorn in het oog. Eerdere plannen voor de lap grond stranden echter. Zo waren schoenenbedrijf UFA en fy siotherapeut Treskes erin ge- interesseerd. De laatste ont wierp een plan voor drie hui zen en een praktijkruimte, eveneens afgescheiden van café Keijzer door een geluids wal. Hij trok zijn plan weer in, omdat het in de buurt op veel bezwaren stuitte. Tijdens de informatie avond in december gingen de buurtbewoners voor de muur door dc knieën. Hoewel ze hem lelijk vinden, zien ze in dat er anders geen oplossing komt voor het terrein. Party centrum Keijzer kan niet ver plicht worden geluidsweren- de maatregelen te nemen, omdat het feestdomein er eerder was dan de huizen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19