kkoord over nieuwe regels terrassen Tn Bedrijf Fietsklemmen blokkeren stoep bij supermarkt Leiden Regio 3ijbil Vijfde taalspeelzaal allochtone peuters lU aton doet meer dan n brilletje verkopen mm Rü|H KeuKenhof - DERDAG 23 MAART 2000 L(rt geding om lamebord ereniging van Eigenaars ;t appartementengebouw hoek Langegracht en ilengracht in Leiden heeft I geding geëist dat een re- bord van de gevel wordt 't°e haald. Het geding tegen ijenaar van het reclame- Bax en Spendel Make den Taxateurs O.G. werd behandeld door rech- D. Allewijn. ens de eigenaren heeft de begane grond geves makelaarskantoor het chtige reclamebord van las met de bedrijfsnaam tst op een plaats, waar gens de akte van splitsing e appartementen niet is taan. Het makelaarskan- etwist dit. Rechter Alle- roeg beide partijen weer tafel te gaan zitten. „Ik voorkeur aan een vrede- nde oplossing boven het ch gelijk", zei hij. „Het is 1 :r dat U in een rechtszaak keld bent geraakt.". De zei echter wel dat het ien 'heel nuttig en no rm dij gel eer! - op :rwi ikt, ïiveir. iuen 1 IU z^n u'tsPraa^ te doen h e splitsingsakte gelezen vorden. ;ns het verloop van het ir= iding passeerden enkele J ijk oplossingen de revue "sen geldbedrag als com- ie voor de gevelreclame. Y^ee aanwezige bestuursle- 'oonm verenifPng zeiden niet zonder toestem van de vergadering te kunnen gaan met deze ing. In plaats daarvan de Vereniging van Eige- vast aan haar uitgangs- eerst moet het reclame- veg en pas dan wordt er gepraat. De heer Nap en zijn vrouw kun nen aan de Kore- vaarstraat bij Hoogvliet geen kant meer op. foto taco van der eb LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Mijnheer M. Nap en zijn vrouw weten het zeker. Het plaatsen van fietsklem men op de stoep van de Korevaarstraat naast supermarkt Hoogvliet is de ge meentelijke blunder van de maand. Het trottoir tussen de ingang van de winkel en de Kaardesteeg is nu dusdanig ge blokkeerd door tweewielers dat voetgan gers min of meer worden gedwongen om over de straat te lopen. Bijkomend probleem is dat er precies naast dat voetpad enkele bushaltes zijn. Hierdoor ontstaan levensgevaarlijke situaties voor voetgangers, mensen in een rolstoel, va ders en moedérs achter de kinderwagen of visueel gehandicapten. Nap, wiens vrouw afhankelijk is van een rolstoel, werd gisterochtend met de nieuwe situatie aan de Korevaarstraat geconfronteerd. „Als een winkelier te genwoordig een bord op straat zet, krijgt-ie al een boete want ik heb begre pen dat de gemeente de straten graag obstakelvrij wil hebben. Ik heb een inva lide vrouw en kan hier geen kant meer op. Ja, over straat waar de bus voorbij rijdt of stopt en dat kan volgens mij nooit de bedoeling zijn." Hoogvliet wil graag de ingang naar de supermarkt vrijhouden van fietsen. Daartoe is de supermarkt drie jaar in de slag geweest met de gemeente voor een vergunning voor het 'plaatsen van fiets klemmen. Fietsklemmen die overigens aan de andere kant van de winkel aan het Levendaal al lang zijn geplaatst. Maar omdat dat onvoldoende resultaat oplevert, moesten er meer klemmen ko men die begin deze week zijn geplaatst. En dat laatste is iets te voortvarend ge beurd, aldus een woordvoerder van de gemeente. „Dat er iets moest gebeuren aan de fietsoverlast rond de supermarkt was voor iedereen duidelijk. Alleen het plaatsen van de fietsklemmen had moe ten samenvallen met verbreding van het trottoir op die plek en dat is helaas niet gebeurd. Volgende week wordt de stoep breder gemaakt zodat iedereen genoeg ruimte heeft om de gestalde fietsen te kunnen passeren terwijl er ook voldoen de plek overblijft voor fietsers, bussen en auto's op de rijbaan." De Centrale Organisatie Kin deropvang Leiden opent vol gende week vrijdag een vijfde peutertaalspeelzaal aan de Turkooislaan. Allochtone peu ters, die thuis een andere taal dan het Nederlands spreken, kunnen er terecht om te voor komen dat ze een ernstige taalachterstand oplopen. Taalachterstand is op vierjari ge leeftijd, als kinderen naar de basisschool gaan, moeilijk in te halen. „In Leiden wordt dit pro bleem al jaren erkend", meldt de COKL trots, doelend op de vele aandacht die het onder werp vooral de laatste tijd lan delijk krijgt. Vijf jaar geleden opende de COKL in samen werking met de gemeente, de schoolbesturen en de School begeleidingsdienst afdeling onderwijsvoorrang haar eerste peutertaalspeelzaal. Peuters met taalachterstand kunnen vanaf drie-jarige leef tijd een plaatsje krijgen in de peutertaalspeelzalen. Ze ko men er vier dagdelen per week. De leidsters zijn speci aal geschoold om het begrij pen en spreken van de Neder landse taal aan te leren. Maar - zo stellen ze - schoolsucces is niet alleen een kwestie van taal leren op de peuterspeel zaal. Ze geven de ouders een belangrijke rol bij het oplos sen van de taalachterstand. De contacten worden gelegd tijdens huisbezoeken vóórdat een kind naar de peutertaal speelzaal komt en later tijdens groepsbijeenkomsten met de moeders. „We zien per jaar ongeveer tachtig kinderen in de peuter taalspeelzalen", zegt Marja Bavelaar van de COKL. „In zo'n jaar voordat ze naar de basischool gaan, kunnen we de taalachterstand niet in het geheel wegwerken maar de problemen die de kinderen hebben op de basisschool zijn een stuk beter overbrugbaar." De COKL blijkt steeds min der moeite te hebben om de groepjes in de peutertaal speelzalen te vullen. ,,ln het begin was het vrij moeilijk om contacten te leggen, om de kinderen te vinden. Maar in middels zien veel allochtone ouders het belang ervan in, al blijft er een groep die we moeilijk kunnen bereiken." Na de vijfde peutertaalspeel zaal, die volgende week vrij dag wordt geopend, hoopt de COKL in het najaar een zesde speelzaal voor allochtone peuters te openen. immissie algemene en bestuurlijke aangelegenhe- is gisteravond akkoord gegaan met de terras- ap gi ita. In het stuk wordt gesteld dat er voortaan voor sen een vergunning is vereist en omschreven aan regels eigenaars van terrassen zich moeten hou- oitet verh Of zin die over vanc lt. Iiolen lietzj ERIC-JAN BERENDSEN van die regels K<;le en rode kaarten. Als neenteraad in april ak- gaat, kan de terrassenno- n m of juni worden inge- De regeling geldt niet rrasboten. De horeca is blij met de nota maar plaatste gisteravond vraagtekens bij de legeskosten die voortaan aan het-verlenen van een vergunning voor een terras zijn verbonden. Jaarlijks moeten ondernemers al preca riorechten betalen als hun ter ras op gemeentegrond staat. Daarbij komt nu een jaarlijks een tientje per vierkante meter terras aan 'administratie- en handhavingskosten'. De horeca vindt dat de legeskosten een malig moeten zijn, dat zij nu 'dubbel' wordt gepakt en als melkkoe wordt gebrukt. Omdat in een eerder voorstel echter 35 gulden per vierkante meter aan legeskosten was voorgesteld, vonden de commissieleden dat er al genoeg aan de wensen van de horecaondernemers is tege moet gekomen. In de nota staat onder meer omschreven dat een terras di rect aangrenzend aan of in de directe nabijheid van de zaak van de aanvrager van een ver gunning moet liggen. Er moet voldoende ruimte zijn voor voetgangers als een terras op een stoep of in een voetgan gersgedeelte ligt. Een terras mag geen verkeersoverlast ver oorzaken en een terras mag niet breder zijn dan de gevel van de zaak waar het bij hoort. Een terras op een plek die wordt omsloten door woningen is verboden en op een terras mag geen muziek worden ge draaid tenzij B en W ontheffing hebben verleend. De sluitings tijd voor terrassen is vastgesteld om middernacht en de regeling geldt het hele jaar. Bij overtreding van de regel(s) volgt een gele kaart. Bij een tweede overtreding binnen twee maanden na uitreiking van die gele kaart volgt intrek king van de terrasvergunning van het sluitingsuur voor maxi maal 14 dagen: de rode kaart. Er mag dan geen terras worden 'gedraaid'. Bij een volgende overtreding binnen twee maan den volgt definitieve intrekking van de vergunning gedurende de rest van het kalenderjaar. Deze sancties staan overigens los van eventuele overtredingen van het sluitingsuur van een ca fé. Als een kroegbaas de regels rond de sluitingstijden aan zijn laars lapt en tevens op zijn ter ras in de fout gaat, ziet de ge meente dit als twee verschillen de overtredingen en is twee keer geel dus geen rood. Opticien maakt fotos van het oog *entep„. nul! chijndaj OP CASStgi ijk lezen, f een anti uit he eds :e bes iaar n lectu i tJÊÊm Een rubriek voor zakeh'jk nieuws uit de regio. Telefoon: 071-5356426, Fax: 071-5321921. V dus-fotocamera is de aanwinst van Saton Op- n apparaat dat volgens ir Kees Saton net zo als een luxueuze BMW. aar krijgt de Katwijker kwat voor. Het apparaat en fotografeert de ach- van het oog. Saton kan omputer direct zien of lankeert aan het oog. kwam hier een me lk zag een onregelma- We hebben ze direct jrwezen naar een arts. te ek later werd ze geope- irdorp (Winkelhof) en (Princestraat) doet Sa- dan een brilletje ver- Dankzij nieuw ontwik tpara tuur als de Fundus :n bedrijf als Saton de steeds meer taken uit „De diagnose wordt door de oogarts ge- wij kunnen de oog dienst zijn aan de hand Kees Saton is meer dan alleen opticien. Hij is ook optometrist. Een optometrist is een specia list met medische kennis van het oog. Saton heeft na zijn mbo-opleiding de cursus opto- metrie gevolgd in Canada. Sa ton Optiek bestaat sinds 1960. De zaak is opgericht door Saton senior. Zes jaar geleden nam zoon Kees (35) de zaak over. Vader Saton is nog betrokken bij de zaak. Als 64-jarige is hij begonnen .aan een cursus opto- metrie. Saton probeert meer te zijn dan alleen opticien. Bij de zaken in Katwijk en Leiderdorp verzorgt Saton ook testen voor sporters. Dat doet hij met de zogeheten Sportsvision test. Saton krijgt sporters van dé voetbal- en tennisbond over de vloer. Het NOC*NSF verwijst atleten door om een inzicht te krijgen over het reactievermogen. Dat ge beurt op een bord, waarbij de sporter op lampjes moet druk ken die op verschillende plek- Kees Saton aan het werk met zijn nieuwe Fundus-camera. ken even aanflikkeren. Het onderzoek van Saton haal de het televisieprogramma Game, Set en Match, dat onder auspiciën van de tennisbond op de televisie werd uitgezon den. Tennisser Femke de Boer kwam als nationaal snelste uit de bus. De test heeft uitgewe zen dat een op de vijf sporters iets mankeert aan de ogen. Sa ton: „Zo'n onderzoek heeft een meerwaarde. De sporters kun nen te weten komen hoe het staat met hun ogen. Zo'n test heeft soms tot gevolg dat iemand een bril of contact lenzen moet gaan dragen. Sa ton: „Ik kreeg een voetballer van Quick Boys op bezoek. Die had bij het meten een afwijking van min twee. Dan vraag ik me af hoe hij het doel kan zien van een afstandje. Hij zei: Ik mik ge woon op het wit van de palen. Waterpoloërs met een beperkt zicht kunnen een speciale con tactlens laten aanmeten, die ze na een keer dragen kunnen weggooien. Saton: „Die lenzen KORT EN ZAKELIJK ntuurlijke vakantiegangers die op lijn naar rugzakken, bergschoenen, wicht tenten en alles wat de moder ns verder nog nodig heeft wanneer natuur in trekt, kunnen vanaf 1 juni terecht in een nieuwe winkel van Track Trail. De reiswinkel die jarenlang alleen in Den Haag een vestiging had, is druk bezig haar vleugels uit te slaan in de regio. Mor gen wordt een tweede vestiging geopend in Zoetermeer, ruim twee maanden later opent in Leiden nummer drie de deuren. Track Trail komt in Leiden aan de Nieu we Rijn 45. Cieba kantoor- en projectmeubelen in Leiderdorp heeft haar hoofdkantoor volle dig in een nieuw jasje gestoken. De voor gevel van het gebouw aan de Rietschans '67 is uitgebreid met een glazen serre van» achttien meter breed die voorzien van moderne neon-belettering het pand een totaal nieuw uiterlijk geeft. Ook binnen is flink huis gehouden. Het interieur is com pleet gerenoveerd. Achter de nieuwe serre verrijst een nieuwe showroom van 300 vierkante meter. Op de etage zijn nu twee toonzalen met een gezamenlijke opper vlakte van zo'n 2000 vierkante meter, waarin de nieuwste kantoormeubelen te bezichtigen zijn. foto dick hooewoning zijn zuurstofdoorlatend en bin nen een dag dichtgeslibt. Hij geeft ook adviezen aan squashers. „Onbegrijpelijk dat mensen zonder oogbescher ming squashen. Als zo'n bal letje in je oogbal terechtkomt, heeft dat verschrikkelijke gevol gen." De ruimte in Katwijk is vanwe ge extra apparatuur als de Fun dus beperkt. Hij heeft achter de winkel ruimte gehuurd en gaat binnenkort uitbouwen. Net als in Leiderdorp wil hij de winkel in twee kanten opdelen. Oog- zorg aan de ene en oogmode aan de andere kant. Want al leen een brilletje verkopen, daar heeft Saton geen trek in. „Mijn vader wilde al meer dan een opticien zijn. Mensen die iets aan hun ogen mankeren, stappen het eerst naar een opti cien. Daar word je geconfron teerd met alle ellende. Om een inzicht te krijgen in de proble men, hebben we ons gespecia liseerd." ROB ONDERWATER FOTO DICK HOGEWONING Leidsch DagHadAllCHIliVEN ANNO 1900 Vrijdag 23 Maart GEMENGD NIEUWS - De 'Münchener Algem. Ztg.' heeft een zeer vleiend artikel gewijd aan het verslag betreffende den dienst der Nederlandsche Rijks postspaarbank, waarin zij de resultaten roemt, die onder leiding van den heer Armand Sassen met die instelling zijn verkregen. Het blad herinnert aan de poging van prins Bis marck om voor Duitschland een dergelijk Spaarinsti- tuut in het leven te roepen, zooals ook Oostenrijk reeds in 1882 naar het Hollandsche model had ge daan. Op specialer) aandrang van den grooten staatsman zond de toenmalige postdirecteur dr. Von ANNO 1975 Zaterdag 22 maart DEN HAAG/LEIDEN - Het kabinet zal medewerking verlenen aan de nieuwbouwplannen van de Leidse universiteit op het Witte Singel- en het Doelenter rein. Premier Den Uyl heeft dit gisteravond meege deeld na afloop van de ministerraad. De premier zei dat voor de bouwkosten van dit 35.000 m2 grote complex een bedrag is geraamd van 120 tot 130 miljoen gulden. Het besluit van de ministerraad be tekent, dat het ministerie van Financiën door de knieën is gegaan. In de interdepartementale werk groep die speciaal voor deze nieuwbouwplannen werd samengesteld, kwam dit ministerie met een af wijkend advies uit de bus, ten opzichte van het meerderheidsadvies. Financiën vond dat de Leidse universiteit ook uit de voeten zou kunnen, wanneer alleen nieuwbouw zou worden gepleegd aan de Wit te Singel. In die visie zou het Doelenterrein dus bui ten beschouwing zijn gebleven. De nieuwbouw aan de Witte Singel en op het Doelenterrein is bestemd "j- 't Was zo prachtig we waren er stil van... -kan je het je voorstellen - wij stil? Stephan den Ober-Postrath dr. Von Sydow naar Am sterdam om hier het Nederlandsche Instituut op de plaats zelve te bestudeeren, en het heeft niet gele gen aan gemis aan inlichtingen en hulpvaardigheid van den kant der directie te Amsterdam, wanneer de Postspaarbank, die middelerwijl in andere landen deugdelijke resultaten heeft opgeleverd, in Duitsch land tot heden nog niet is ingevoerd. Zooveel is ze ker, zegt de 'M. Allg. Ztg.', dat in Nederland de Rijkspostspaarbank volkomen burgerrecht heeft ver kregen. voor de faculteit der letteren, godgeleerdheid en de universiteitsbibliotheek. Van het Doelenterrein zal een derde in handen komen van de gemeente Lei den. Nog niet bekend is wat daar precies mee gaat gebeuren. Mr. W. G. Koppelaars, lid van het college van bestuur van de Leidse universiteit, gaf gister avond als commentaar 'bijzonder verheugd' te zijn over het besluit van de ministerraad. "Het is alle maal ook in bijzonder korte tijd tot stand gekomen", zei hij. De volgende stap zal nu zijn dat er een pro grammering wordt gemaakt en architecten zullen worden aangetrokken. Volgens Koppelaar zal dit over twee maanden gebeurd kunnen zijn. Voorwaarde is evenwel dat dit in goed overleg gebeurt met de rijks bouwmeester en de gemeente Leiden. Over het door premier Den Uyl genoemde bedrag aan bouwkosten zei Koppelaars dat dit maximaal 140 miljoen zal zijn, dit hangt ten nauwste samen met het bouwindexcijfer. OEGSTGEEST-- Het eerste team van de tafeltennisvereniging Oegstgeest heeft dit weekeinde het kampi oenschap van de Overgangsklasse veroverd. Het Oegstgeestse drietal bleef met 8-2 de baas over het Rotterdamse Elam en werd met dit resultaat onbereikbaar voor de naaste concurrentie. V.l.n.r. coach Giel Kuyper, Jaap Polak, Micky Thung en Ferdinand Thung. foto archief leidsch dagblad Foto's üi deze rubriek kunnen worden naltesteld door binnen veertien dagen na plaaLsing een ingevulde cheque overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 Gij IH in zwart wit) op të sturen naar het Leidsch "1 Leiden of door coulante betaling aan n de balie van hel Leidsch

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15