eiden Regio revulei is mankementen zat oetbal is niet altijd oorlog Nigeriaanse fraudetruc onbekend Zwanennest met uitzicht op Plantsoen Ergernis over stilte rond bezoek 1 Voorwaardelijke boete voor zware mishandeling PERDAG 23 MAART 2000 fee verdachten opgepakt Een bewoner van de Nicolaas Beetsstraat schakelde g chtend de politie in nadat hij had gezien dat twee mannen en inbreken in een woning aan de Potgieterlaan. Agnten za- even later op de Witte Singel twee mannen die aan het sig- ment voldeden en bovendien ook door de man uit de sstraat werden herkend. De twee verdachten, een 19-jarige mit Lelystad en een 25-jarige man zonder vast woon- of lijfplaats, zijn aagehouden. De beide mannen ontkenden igens in alle toonaarden. De man uit Lelystad is vervolgens \M erhoor vrijgelaten. De 25-jarige is overgedragen aan de mdelingenpolitie. ^'I-medewerker wint journalistenprijs let Le dsch-Dagbladmedewerker Thomas Erdbrink (24) is ren de tweede winnaar geworden van de Ton Hoogen- nprijs, de tweejaarlijkse prijs voor journalistiek werk over en. Erdbrink kreeg de onderscheiding voor zijn berichtge- over ondermeer de Leidse asbestaffaire en over de ophef Ihet naderende bezoek van de Japanse keizer. De prijs Idrie jaar geleden door de gemeente Leiden, de Leidse uni- |-|i iieit en Radio West ingesteld na het overlijden van Ton genboom, de Leidse verslaggever van Radio West. ide prijs had de jury acht verslaggevers genomineerd: zes iet Leidsch Dagblad, één van het Leids Nieuwsblad en één Radio West. Er is in Nederland geen onder nemer te vinden, die er in trapt: Nigeriaanse brieven waarin de schrijvers miljoenen dollars aanbieden in ruil voor hulp bij geldtransacties. Gewoonlijk gaan die brieven direct bij het oud papier. Maar bij de Ge- vulei, de gemeenschappelijke vuiloverslag voor Leiden en omgeving, waren ze nog niet zo ver. Ene dr. David Nze, zoge naamd adjunctdirecteur van het Nigeriaanse ministerie van werkgelegenheid en huisves ting, verzocht de Gevulei on langs haar rekening open te stellen voor de overmaking van 30,5 miljoen dollars uit Lagos. Het geld, overgebleven bij transacties uit de tijd van dicta tor Abacha, ligt nutteloos te zijn op een slapende rekening bij de Central Bank of Nigeria. Vol gens adjunctdirecteur Nze is overmaken naar een buiten landse rekening de enige ma nier om aan het geld te komen. Hij belooft Gevulei dat ze 25 procent van de 30,5 mijloen dollar zelf mag houden.,,Mijn collega's en ik nemen 70 pro cent terwijl vijf procent wordt gebruikt om de kosten van deze transactie te betalen", meldt hij. De dag dat de Nigeriaanse brief bij de Gevulei op de mat plofte, ging er vanuit Leiden al een briefje naar het ministerie van buitenlandse zaken. „Ik wil u vragen in hoeverre een derge lijk verzoek serieus moet wor den genomen", schrijft een be leidsmedewerker van de Leidse dienst milieu en beheer, mis schien toch wat happig gewor den vanwege het 'makkelijke geld'. Bij buitenlandse zaken hoefden ze natuurlijk niet lang na te denken: „Dit ministerie ontvangt regelmatig soortgelij ke brieven, die door een Nigeri aanse afzender naar allerlei particulieren en bedrijven in Nederland worden opgestuard. Het betreft hier pogingen tot fraude, die door dit ministerie worden doorgestuurd naar de centrale recherche informatie (CRI)." De Nigeriaanse fraudeurs zijn als sinds 1990 actief in Neder land. Telkens schermen ze in hun brieven met namen van 'dure' instellingen en departe menten, telkens beloven ze zo'n 25 tot 30 procent van de- buit. Zodra je toehapt, wordt gevraagd om blanco briefpa pier, ondertekend door de di rectie en daarna om een fors bedrag als voorschot, omdat het niet vlot bij de transactie. Dergelijk geld komt nooit terug en de mijoenen worden nim mer overgemaakt. irikant aansprakelijk gesteld voor alle schade ;n vuilverwerker lei voor de Leidse re- ijn de mankementen de nieuwe vuilniswa- beu. Fabrikant Ginaf s uit Veenendaal is aansprakelijk gesteld alle schade die de re- jdt als gevolg van de emen met de wagens, idien is Ginaf Trucks nmeerd die proble- te verhelpen; voor ei- ekening. Sinds de in- van het zogeheten systeem in 1998 ver- de trucks voortdu- iren. robbert minkhorst 9 ?vi brief van directeur C. it van de Gevulei aan Trucks blijkt dat de lijst u breken bijzonder lang is. vulei heeft in totaal 64 ruml menten aan de wagens van relatief onschuldig lelijk hinderlijk. Overi- zegt Martinot in een ting op zijn brief, een in die mankementen in- s verholpen. bloemlezing uit de in- satie van de Gevulei: ragens lekken koelvloei- uto's zakken scheef. Er oblemen met de ach- ,3231 5 Off© ïate :RVII Sinds de invoering van het MSTS-systeem in 1998 blijven de wagens kuren vertonen. archieffoto taco van der eb terasbesturing. Het weegsys teem voor het huisvuil is onbe trouwbaar. Motoren raken oververhit en sommige vracht auto's hebben een abnormaal hoog olieverbruik. Sinds de in voering van het Multi Service Transport Systeem moest de Gevulei een aantal keren nood- gedwongen terugvallen op de oude vuilniswagens. Fabrikant Ginaf Trucks is al verscheidene malen gewezen op de mankementen. Getuige de inhoud van de brief van Martinot heeft dat weinig ge holpen. „Op dit moment zijn er nog steeds ernstige technische mankementen. Gezien de ernst van de situatie en de teleurstel lende opstelling van uw bedrijf, hecht ik er zeer aan op korte termijn met u overleg te heb ben." Dat overleg is reeds geweest en Martinot heeft namens Lei den en de zeven andere ge meenten die deel uit maken van de Gevulei Ginaf Trucks te verstaan gegeven oplossingen te bedenken en zijn verant woordelijkheid voor de proble men te nemen. Martinot volgde begin dit jaar P. Peters op als directeur van Milieu en Beheer van de gemeente Leiden. „Nieuwe bezems vegen schoon", zegt hij met een ver wijzing daar naar toe. „We overleggen in goede sfeer met elkaar, maar daar blijft het een beetje bij. We kopen een goed product. Dan moet het op een gegeven moment het ook tot in de puntjes goed doen." Wethouder J. Laurier zegt iets soortgelijks. „Het moet niet eindeloos duren. De wagens moeten goed rijden, daar zijn ze voor gekocht." Volgens de bestuurder is er nog voldoende capaciteit over als een nieuwe vuilniswagen uitvalt. „Dan staat een andere wagen klaar om het over te nemen." Het MSTS-systeem werd bij de introductie luid bejubeld. Vuil zou voortaan sneller en ef ficiënter worden opgehaald. Bovendien werd het werk voor vuilnismannen minder zwaar. Daardoor zou de Gevulei de hoge aanschafkosten binnen een paar jaar terugverdienen. Directeur/eigenaar E. van Ginkel van Ginaf erkent dat er nog 'een paar dingen' manke ren aan de wagens. Maar daar wordt volgens hem met man en macht aan gewerkt. De meeste problemen zijn volgens hem trouwens al achter de rug. „Die lijst waar u het over heeft, die is oud. Daarvan hebben we het meeste al opgelost." Over de precieze details kan hij zich niet uitlaten. „Daarvoor moet u een van onze andere mensen hebben, maar die is een paar dagen weg." Over de aansprakelijkheid wil hij even min nog veel zeggen. „Maar het is onze plicht om er voor te zor gen dat de wagens het goed doen." leiden Zwanen hebben iets statigs. Deze dame hier, die door het mooie lenteweer kennelijk al aan de slag wilde, heeft huisvesting gevonden die volledig bij haar uitstraling past. Haar nest aan de Zoeterwoudsesin- gel leunt tegen de Professorenwijk aan en biedt uitzicht op het fraaie Plantsoen. foto henk bouwman 'Alleen geruchten en doemscenario's' leiden eric-jan berendsen Bij een aantal leden van de commissie algemene en be stuurlijke aangelegenheden be staat irritatie over het feit dat zij niet of nauwelijks zijn ingelicht over de komst van koningin Beatrix op 29 april aan Leiden. T. van Dijk (CDA) had het draaiboek ingezien dat is ge hanteerd tijdens het bezoek van de vorstin vorig jaar aan Hou ten op koninginnedag. Daarbij viel hem op dat er daar vanaf het begin door burgemeester en wethouders uitgebreid was gesproken met de gemeente raad. „Maar in Leiden horen we niets behalve geruchten, voor onderstellingen en doemscena rio's. Daarnaast wordt er bij zonder geheimzinnig gedaan over de kosten die aan het be zoek zijn verbonden. Er is mij geen budget, geen raming en geen begroting bekend." Volgens burgemeester J. Post- ma gaat het over een 'gewone' Koninginnedag met een extra accent: de komst van Beatrix. „En het is de uitdrukkelijke wens van de koningin om in Leiden een koninginnedag mee te maken zoals die hier altijd wordt gevierd. Omdat het ac cent van de organisatie bij de Koninginnedagvereniging ligt en er evenementen worden ge sponsord durf ik geen raming van de kosten te maken." Daarnaast zei Postma dat er nog steeds over de route en het programma wordt gesproken met het Hof. „We zijn vooral lo gistiek bezig om de verwachte grote toeloop van publiek uit de regio in goede banen te kunnen leiden. Leiden heeft logistiek een moeilijke binnenstad en er moet voldoende ruimte zijn voor brandweer en ambulan ces. Rellen is niet ons hoofd probleem maar de veiligheid van de Oranjes èn de feestvier ders staan hoog in ons vaandel. Wij kijken naar het reguleren van grote groepen mensen de politie kijkt naar andere aspec ten." etel ,ai is oorlog', debiteerde 3t0[ Michels ooit met barse niemand haalde het in fd om de succesvolle van Ajax en Oranje op oj int tegen te spreken. 03 een kwart eeuw na die 0? lak durft Puco Danilovi- 07 best aan om voor zijn •mtesi 'e stelling met een stevi- ing onderuit te schoffe- inwoner van het voor- ië weet hij wat oorlog 'erkelijk betekent en wat met mensen doet. Hij er huis en haard voor n. Maar als voetballief heeft hij in zijn nieuwe and ook ondervonden spelletje een hele ande- ré impact kan hebben dan dat Michels ons toen wel wilde doen geloven. Voor Puco en zijn vrienden is voetbal namelijk zowel een hulpmiddel als een bindmiddel geworden. Voetballen om te vergeten en voetballen om te integreren. „Ja, ja, sport ver broedert", werpt hij als tegen hanger van het axioma van Mi chels dat oude gezegde nog maar weer eens lachend in de strijd. „Voor ons is dat echt zo. Zonder dat voetbal hadden we nu jaren achter gelopen. Het Nederlands spreken is er een stuk sneller door gegaan. Maar ook de gewoonten van hier hebben we daardoor vlugger opgepakt. Aan het voetbal heb- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Ad van Kaam en Enc-Jan Berendsen ben we heel veel te danken. En daarom gaan we wat terug doen." Daarover later, eerst nog even het verhaal afmaken. „Ja, ja, dat is ook goed. Nou, toen wij hier vijfjaar geleden als vluch teling kwamen, zaten we in een hotelletje aan de Mariënpoel- straat. We waren met een man of vijftien. Serven, Kroaten, Bosniërs. Maar meestal van al les wat; een vader uit Mon tenegro en een moslim-moe- der uit Bosnië. Maakt niet uit. We zaten vlakbij de Leidse Hout en kwamen daar in aan raking met een paar Neder landse jongens die er op zon dag voetbalden. We mochten meedoen. Nou, vanaf dat mo ment is de integratie voor ons drie keer zo vlot verlopen als bij anderen", levert Puco in vloeiend Nederlands het bewijs daar nog maar eens van. Van het veldje bij de Leidse Hout zijn ze op gegeven mo ment uitgezwermd. Naar een eigen onderkomen, naar een baas en naar voetbalclubs als Lugdunum, Rijnland en LFC. In de zaal spelen ze samen. Problemen hebben ze nog ner gens gehad. „Dat is precies wat ik nou bedoel: een kwestie van aanpassen", roept Danilovic. „Na die narigheid in Joegosla vië wilden we ons hier zo snel mogelijk thuisvoelen en inte greren. Mede door die jongens van het veldje en dankzij het voetbal ging dat vanzelf." Als dank daarvoor willen hij en de ex-Joegies, zoals ze zichzelf noemen, wat terug doen. Het is - toepasselijk - een zaalvoetbal- toernooi geworden, opgedra gen aan de Leidse vrienden van het eerste uur zoals Wim Koe voet en Hans van der Meer. Het voormalige rommelgat aan de Dniivenstraat is door gemeente en bewoners omgetoverd in het plein van Hein. foto HENk bouwman Aanstaande zaterdag spelen zes teams in sporthal De Zijl om de bokaal waarom voort aan jaarlijks wordt gespeeld. Lugdunum doet mee, Rolle- man, FC De Boer, de Belastin gen, La Bota en natuurlijk de ex-Joegies zelf. Het toernooi begint om 14.15 uur en is rond 18.00 uur afgelopen. Daarna is het feest. En dét, is uiteraard héél wat anders dan oorlog.... Cronesteijn Het heeft een tijdje geduurd - twee jaar om precies te zijn - maar uiteindelijk is het er toch gekomen. Het gaat hier om het speelpleintje in de wijk Cro nesteijn, om precies te zijn in de Druivenstraat. Met name de wijkvereniging heeft zich met niet aflatende ijver ingezet voor het pleintje. Dat er overigens ook nooit was gekomen als niet het VSB-fonds zich zo genereus had opgesteld door het mooie bedrag van 15.000 gulden te doneren. Bijdragen van enkele andere sponsors, o.a woning bouwvereniging Ons Doel, plus de zelfwerkzaamheid van ou ders deden de rest. Het pleintje, dat gisteren door Jan Scharloo van Team Zuid op ludieke wijze werd geopend; is bestemd voor de allerkleinste bewoners van Cronesteijn. Het is genoemd naar Hein van Dam, de voorzitter van het wijkcomité die zich vrijwel da gelijks met het project heeft be ziggehouden. Het kent ook nog een nouveauté in de zin van een speciale balpaal, afkomstig uit België en door gemeente ambtenaar Scharloo ontdekt op een beurs. Scharloo zelf voelde zich ge vleid dat hij de opening mocht verrichten. Doorgaans doet een wethouder dat, maar vanwege zijn bemoeienis met het buurtje bij de Veilingkade ging die eer nu eens naar een 'ge wone' ambtenaar. „Het aardige hier is dat de verandering van een vies, smerig hoekje naar zo'n aardig, leuk pleintje echt een project is geweest van alle instanties: de buurt, de wo ningbouwvereniging, de politie en de gemeente. Ik heb er ook alle vertrouwen in dat dit speelplein tot in lengte van da gen keurig onderhouden wordt. De mensen hier zijn er hartstikke trots op." ad van kaam leiden/den haag connie van uffelen De Haagse politierechter M. Houben veroordeelde een 59- jarige kermisexploitant uit Apeldoorn gisteren tot een voorwaardelijke geldboete van 500 gulden en het betalen van in totaal bijna 2600 gulden schadevergoeding aan slacht offers van een vechtpartij. De kermisexploitant wilde in de nacht na de 3-oktoberfeesten in 1997 met zijn vrachtwagen wegrijden toen een groepje aangeschoten mannen op zijn vrachtwagen afkwam. Een van deze mannen wilde over de trekstang tussen de vrachtwa gen en de aanhanger klim men. De exploitant gaf hem daarop een duw en waar schuwde dat hij dat niet moest doen. Daarna ging het mis: Vol gens de mannen begon de ex ploitant er op los te slaan met een ijzeren staaf van zo'n der tig centimeter lengte. De an dere mannen liepen vervol gens om de vrachtwagen heen en kregen ook rake klappen. Daarbij liep een van hen een gebroken pols op en drie an deren hoofdwonden. 'Zwaar lichamelijk letsel en een po ging tot zware mishandeling', zo oordeelde officier van justi- te R. Bos. Hij eiste daarvoor drie maanden gevangenis straf, waarvan één voorwaar delijk. Ook.vond hij een be drag van in totaal ruim 3000 gulden aan schadevergoedin gen voor de vier slachtoffers gerechtvaardigd. Hij noemde de reactie van de kermisex ploitant 'volstrekt ongepast en disproportioneel'. „Het is een feit dat we godzijdank de afge lopen jaren niet meer tegen komen op 3 oktober", zei Bos. Advocaat J. Kabalt vond het openbaar ministerie (OM) niet-ontvankelijk omdat alles al te lang geleden was ge beurd. De politierechter boog zich medio vorig jaar ook al over de zaak, maar hield die toen aan om meer getuigen verklaringen te verzamelen. Verklaarde de rechter het OM wél ontvankelijk, dan vond de advocaat dat de rechter de man moest ontslaan van rechtsvervolging. Vanwege noodweer of psychische over macht. Het was namelijk be dreigend geweest: de mannen kwamen op de exploitant af, er lag zo'n veertig mille aan contant geld in de vrachtwa gen en door het geklauter kon er schade ontstaan. De man wilde op tijd bij een Nijmeeg se kermis zijn en sloeg zijn 'belagers' alleen maar af met een grote, staafvormige klepel die aan zijn sleutelbos hing. „Mijn cliënt wilde zijn wagen, zijn geld en zichzelf verdedi gen." De gebroken pols vond hij geen 'zwaar lichamelijk let sel'. De vorderingen tot scha devergoeding vond hij niet op zijn plaats want 'eigen schuld' of niet aantoonbaar het gevolg van de vechtpartij. De rechter vond dat het on derzoek 'niet té lang, maar wel Idng' had geduurd en hield daar rekening mee. Zij ging uit van de getuigenverklaringen en achtte de man wel straf baar. „Ik geloof best dat het vervelende jongens waren, maar het had een woorden strijd moeten zijn en blijven."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13