Waarom lijkt nepvlees op vlees? Fondue: een zaak van combineren Smaak Vaderlandse champenoise Taart niet geliefd als dessert DONDERDAG 23 MAART 2000 REDACTIE. MARGOT KLOMPMAKER 02 Als ik de kans even schoon zie reis ik graag naar het Limburgse land om me in Maastricht en omgeving te koesteren aan de gastvrije warmte van deze meest bourgondische provincie van ons land. Van mijn goede collega Paul van de Bunt hoorde ik dat het dezer dagen razend druk is in verband met de Tefaf, de prestigieuze kunst en antiekbeurs. In en om Maastricht is geen bed meer te krijgen en ook in de restaurants zijn de tafels goed bezet. Het is altijd goed te zien dat Maastricht veel mensen van boven de ri vieren aantrekt. En dan vooral de levensgenieters die bereid zijn om de beurs open te trekken voor de geneugten des levens als lekker eten en drinken en de aanschaf van mooie kleding. Maastricht is daarvoor de stad bij uitstek. Een stukje buitenland in Nederland. Om die reden be sloot Haarlemmer Paul van de Bunt een jaar of tien geleden de Noord- -Hollandse hoofdstad te verruilen voor het zuiden en heeft inmiddels een prachtig bedrijf opgericht onder de rook van Maastricht. In Ubachsberg, Limburgs hoogstgelegen kerkdorp, bestiert hij met suc ces het met een Michelinster gedecoreerde restaurant De Leuf, geves tigd in een monumentale hoeve uit 1759. „Kwaliteit wordt hier veel eerder herkend en mensen hebben er ook geld voor over", aldus Van de Bunt. „Niet voor niets bevinden zich hier acht sterrenzaken in de di recte omgeving." Heel verrassend en nieuw voor mij was ook het bericht dat op een steenworp afstand van De Leuf niet alleen wijn, maar ook cham penoise wordt geproduceerd. Initiatiefnemer Paul Wiertz (64) besloot in '91 de bakens rigoureus te verzetten. Na 42 jaar akkerbouw plantte hij op de zuid-helling van de Limburgse Ubachsberg een aantal wijn stokken. Met succes, want inmiddels produceert hij jaarlijks zo'n 10 tot 15.000 flessen witte en mousserende wijn. De witte wijn wordt gemaakt van de Müller en Thurgau druiven en de mousserende wijn voor 100 procent van Bacchus druiven. Fruitige en aromatische druiven die bij zonder goed gedijen op de kalkzandstenen (mergel) ondergrond van de zuid-helling van de Ubachsberg. Een ondergrond die grote gelijkenis sen vertoont met de grondsoort in de Franse Champagnestreek. Paul Wiertz noemt zijn wijnen Fromberger, doelend op Fromberg, de naam van de vallei. De wijnen dragen vooral een exclusief karakter en worden rechtstreeks op het wijnlandgoed aan particulieren verkocht. Voorts levert hij aan de betere restaurants in de omgeving, waaronder uiteraard aan 'buurman' Van de Bunt maar ook aan de vier Limburgse chateaux van Camille Oostwegel. Dat Oostwegel maar wat trots is op de prestaties van streekgenoot Wiertz bewijst het feit dat een suite op cha teau St. Gerlach in Houthem de naam Fromberg draagt. Overigens telt Limburg nog twee andere wijnprodu centen en wel de Apostelhoeve en Hoeve Nekem. Maar voor de sprankelende Limburgse belletjeswijn kan men alleen terecht bij landgoed Fromberg op de groe ne top van de on-nederlandse Ubachsberg. JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bioemendaal Er is een groeiende belangstel ling voor vleesvervangende producten bij de consument, blijkt uit de stijgende verkoop cijfers. Maar lang niet alle vege tariërs in ons land kijken ver rukt op bij de vele varianten in de schappen van de super markt. Het is ook merkwaardig om mensen die om welke reden dan ook geen vlees meer willen eten, producten aan te bieden die er uitzien als vlees en ook op vrijwel dezelfde wijze moe ten worden bereid. Sterker nog: sommige fabrikanten wijzen er op dat de smaak van hun pro duct niet of nauwelijks onder doet voor die van echt vlees. Van alle vleesvervangers zijn tahoe (tofu) en tempé de meest bekende. Het zijn sojaproduc- ten die al heel lang, sommigen beweren al duizenden jaren, in Zuidoost-Azië worden gemaakt. Het zijn belangrijke leveran ciers van hoogwaardige eiwit ten. In grote delen van onder andere China, Thailand, Viet nam, Malakka en Indonesië weet men er in de keuken uit stekend mee om te gaan. Ook in Japan, waar tot diep in de negentiende eeuw het eten van vlees voor grote groepen van de bevolking verboden was, hecht men grote waarde aan deze klassieke basisproducten. Men beschouwt ze er, evenals in de meeste andere landen van Azië, als bijzonder waardevol voor het instandhouden van een goede gezondheid. Dat het ook goede vleesvervangers zijn speelt geen belangrijke rol. Soms worden tahoe en tempé samen met echt vlees in ge- Tofu is de bekendste vleesvervanger. ivo y FOTO UNITED PHOTOS DE BOER TOMA TUDOR rechten verwerkt. De Aziaten beschouwen soja- producten naast vis, vlees, ge vogelte en wild als de meest be langrijke eiwideveranciers van de mens. Het feit dat dergelijke producten ook als vervangers van vlees en veel andere eiwit rijke voedingsstoffen kunnen dienen, acht men er een aardi ge bijkomstigheid. Van de nieuwe vleesvervangers die onder hun verschillende merknamen worden aangebo den, kan worden gesteld dat ze opvallend neutraal van smaak zijn. Een enkeling is wat stevi ger gekruid en doet wat de smaak betreft enigszins denkeh aan de smaak van kippen uit de bio-industrie. Andere produc ten hebben wat de smaak be treft iets van vis weg. De smaak van rundvlees is blijkbaar moei lijk na te maken, want produc ten met die smaak zijn in het thans bekende assortiment (nog) niet opgenomen. De meeste kopers van vleesver vangers zijn geen strikte vegeta riërs. Zij vormen een groeiende groep consumenten die het zo af en toe wel zonder vis, vlees, wild of gevogelte wil stellen. En het zijn ook de mensen die graag binnen vrij korte tijd een Fondue voor kinderen Deze fondue is snel te ma ken en ook geschikt voor kinderen. Schil de appelen en snijd ze in partjes. Snijd de stengels bleekselderij in stukjes van ongeveer 3 centimer. Snijd het stokbrood in blokjes. Rasp beide soorten kaas. Hak de walnoten fijn. Breng de cider in de caque- lon tegen de kook aan. Roer geleidelijk de kaas er door en verwarm het ge heel al roerende op een matig vuur, totdat alle kaas is gesmolten. Maak de maizena aan met de slagroom en voeg dit roerende toe aan de fon due. Blijf roeren tot een glad gebonden fondue ont staat. Voeg peper en noot muskaat toe. Strooi de wal noten en de bieslook erin. Zet de kaasfondue op een rechaud, met appels, bleek selderij en het stokbrod er omheen. Lekker met een gemengde rucola-lollo ros- sosalade. Benodigdheden: Voor de fondue: 400 g Hollandse gaten kaas (Maasdammer), 400 g jong belegen Goudse kaas, 50 g gepelde walnoten, halve liter cider, 2-3 eetlepels maizena, 75 ml slagroom, peper en nootmuskaat, 2 eetlepels fijngeknipte bieslook. Om te dopen: 2 stevige appels, 4 stengels bleekselderij, 1 stokbrood. Kaasfondue is een combinatie van kaas en wijn. Al roerend wordt geraspte kaas opgelost in warme wijn of een ander geurig vocht. Het bereiden van kaas fondue is niet moeilijk, maar vraagt wel aandacht en geduld. Het klassieke recept gaat uit van 150 tot 200 gram kaas en ongeveer 100 ml wijn per per soon. Vaak worden twee tot drie verschillende soorten kaas gecombineerd die elkaar in smaak en wijze van smelten goed aanvullen. Een wat droge pittige kaas gaat het beste sa men met een romigè zachte kaas. Goudse kaas is de meest ge schikte Nederlandse kaas voor fondue. Deze kaas smelt goed en is romig en pittig tegelijk. Met name jong belegen en be legen Goudse kaas vormen een goede basis. Jonge kaas en roomkaas smelten beter, maar geven minder smaak. Ze doen het goed als begeleider voor een wat drogere kaas mpt een sterke smaak. Bijvoorbeeld een pittig jong belegen kaas met Italiaans karakter (Pardano, Proosdijkaas en Prima Donna) of een frisse, smaakrijke Hol landse geitenkaas. Andere pittige of kruidige smaakmakers kunnen natuur lijk ook. De smeuïge en volle Kemhem en Goudse kaas met komijn en kruiden zijn lekker met jong belegen of belegen Goudse kaas. Een boeren Goudse heeft een heel specifie ke smaak die de fondue een ei gen karakter geeft. Ook de wat zoete, nootachtige smaak van Hollandse gatenkaas (Maas dammer) doet het goed in de fondue, maar heeft wel de nei ging draderig te worden. Mon Chou is een verse roomkaas met een licht zure smaak. De meest geschikte kaas voor fondue is Goudse. Smaakt lekker, maar de struc tuur van de fondue blijft iets korrelig. Kant en klaar geraspte kaas is handig, maar mag niet te droog zijn. Kaas die vers is geraspt geeft het beste resultaat. Wie geen rasp heeft kan de kaas ook in heel kleine blokjes snijden. Kaasfondue wordt bereid en opgediend in een caquelon: een stevige vuurvaste schaal met steel. Overigens zijn niet alle caquelons vuurvast. Kaasfon due kan ook in een andere vuurvaste schaal worden klaar gemaakt, of zelfs in een braad pan. Eerst wordt de bodem van de caquelon ingewreven met een doorgesneden teentje knoflook. Dan wordt de wijn of een ander vocht tegen de kook aange bracht. Als er damp afkomt en kleine belletjes omhoog stijgen, kan de kaas erbij. Goed roeren en de kaas geleidelijk toevoe- FOTO ARCHIEF gen. Geduldig blijven roeren tot alle kaas is gesmolten. Als het geheel niet wil binden kan een papje van aangemaakte maize na helpen. Zet de caquelon op een rechaud op tafel, zodat de fon due warm blijft. Als het meng sel afkoelt wordt het draderig. Behalve stukjes brood zijn stuk jes groente en fruit ook lekker om in de fondue te dopen. Of gerookte kip of mosselen. Een gemengde salade erbij is een frisse tegenhanger. Drink bij de kaasfondue de wijn die erin is verwerkt of een kopje thee. (Bron: Het Nederlands Zuivelbu- reau. Het bureau geeft een gratis brochure uit met twaalf fonduere cepten: Kaasfondue met fantasie. Te bestellen op teLnr. 070 - 395.33.95. Twee recepten uit het boekje staan op deze pagina.) 'Queso fundido' Verwarm de oven voor op 175 graden en zet de caquelon of een wijde, lage ovenschaal direct in de oven. Bereid de ingrediënten om te dopen voor snijd de paprika in stukken. Snijd de kaas in blokjes van ca 1 cm. Snijd de ui In dunne rin gen en de chorizo in kleine blokjes. Bak de blok jes chorizo in een koekenpan zachtjes uit en schep ze op een bordje. Bak de uiringen goud bruin in het bakvet en bak de jalapeno peper reepjes even mee. Neem de hete caquelon uit de oven en verdeel de blokjes kaas over de bodem. Strijk de zure room erover uit Zet de schaal weer in de oven en laat de kaas in ca. 10 -15 minuten net smelten. Verdeel de uiringen, jalapeno peperreepjes en de chorizoblokjes over de gesmolten kaas en ver warm het geheel nog ca. 5-8 minuten in de oven. Zet de kaasfondue op een rechaud met de maïs- kolfjes, paprika, bloemtortilla's en tortillachips eromheen. In Mexico scheppen ze de gesmolten kaas op de bloemtortilla's en rollen deze op. Maar het is ook lekker om maïskolfjes en stukjes paprika in de fondue te dopen. Benodigdheden: Voor de fondue: 300 g jong belegen Goudse kaas, 1 kleine ui, 125 g chorizo, 2 eetlepels jalapeno peperreepjes (potje), 125 ml zure room. Om te dopen: 1 rode paprika, 200 g mini-maiskolfjes (blik), 4 bloemtortilla's, tortillachips. complete maaltijd op tafel wen sen te brengen. Zij laten zich niet afschrikken door het feit dat de vleesvervangers er als vlees uitzien en ook als vlees worden bereid en opgediend. De nieuwe vleesvervangers zijn, op een enkele uitzondering na, onder te brengen in de groep van gemaksvoeding: conveni ence-food. Vlug klaar en neu traal van smaak. Je moet er nog heel wat (kruiden, specerijen) aan toevoegen wil je het als een acceptabel gerecht op tafel kunnen brengen. HANS BELTERMAN Ei-verbruik in Nederland Vorig jaar lag het verbruik van eieren op 180 stuks per hoofd van de bevolking. Ten opzichte van 1998 was dit een stijging met twee eieren. Sinds het begin van de jaren negentig vertoont het ver bruik een continu licht stij gende trend. Een belangrijke rol speelt hierbij het wegne men van het misverstand over de samenhagng tussen chdlesterol en eieren. Door de groeiende afzet van on der andere kant-en- klare maaltijden worden ook meer eieren ge consu meerd. De huis houdelijke aankopen vormen het be langrijkste onderdeel van het verbruik. Echter de laatste jaren is de groei van het verbruik vooral te zien in de buitenhuishou- delijke consumptie en bij le vensmiddelen waarin eipro- ducten zijn verwerkt. Bij consumptie buitenshuis gaat het om de instellingen, horeca en bedrijfskantines. Eiproducten worden in tal van levensmiddelen toege past. Voorbeelden zijn ge bak, ijs en deegwaren. Ook de opkomst van kant- en- klare maaltijden en maal tijdcomponenten zorgen voor een groei van de eier- consumptie in Nederland. Voor de Paasdagen, maar ook in het najaar en voor de Kerstdagen, zijn de eieraan- kopen het hoogst. In de zo mermaanden is de con sumptie het laagst. In de vier weken, waarin Pasen valt, wordt twaalf procent meer eieren verkocht dan in de rest van het jaar. Vooral ge wone eieren in verpakkin gen van twaalf of meer staan dan sterk in de belangstel ling. Rond Pasen zelf liggen de aankopen van eieren in grootverpakkingen circa veertig procent boven het gemiddelde. Losse eieren worden rond Pasen vijftien procent meer gekocht. In vrijwel alle landen in Europa waar men de Franse keuken min of meer aanhangt worden gebak, en mooie taarten in het bijzonder, als volwaardige des serts beschouwd. Ons land vormt een grote uitzondering, want wij kiezen vrijwel nooit een taartpunt of ander gebak om de maaltijd mee te beslui ten. In ons land is het gebak over het algemeen vrij zoet en ook vaak veel te vet om het als na gerecht te kunnen waarderen. Dat kan anders. Sommige ban ketbakkers (patissiers) verko pen speciaal gebak dat voor de desserts in aanmerking komt. Het is vrijwel altijd veel minder machtig dan het gebak dat we in ons land gewoon zijn om bij een kop koffie of thee te pre senteren. Tot dusverre zijn er maar wei nig echte banketbakkers (patis siers) die succes met dat min der machtige dessertgebak boe ken. Het lijkt wel alsof de mees te Nederlanders het gebak niet kunnen of willen zien als een nagerecht. Dat heeft waar schijnlijk ook te maken dat we in ons land veel gebak met slag room erop eten en dat gebak komt niet of nauwelijks in aan- JEi He merking om na de maal te dienen. Daarvoor lenen andere soorten, zoals het mosc en biscuitgebak, zich ve Hoewel beide gebaksoo licht en luchtig zijn kon biscuitgebak het beste merking om als dessert dienen. In moscovisch veel boter verwerkt in t< ling tot biscuitgebak. Bi bij het maken van bisci is dat alle in de receptei ül< voor aangegeven handt niet alleen zorgvuldig, ook direct na elkaar mo worden uitgevoerd. Zot beslag gereed is moet h (spring- of taart)vorm v overgedaan en onmidd de voorverwarmde ovei den geplaatst. Tijdens het bakken van taarten mag de ovende worden geopend. Pas tt einde van de baktijd mi controleren of de taart Hij moet dan direct uit worden genomen en nt rusttijd van een paar m uit de vorm worden Ge 3r( Nel Biscuittaart met kersen Belangrijk bij de voorbereidin gen en het bakken van de bis cuittaart is dat alle handelingen voor het maken van het beslag direct na elkaar moeten worden uitgevoerd. Bij het bakken dient de ovendeur vanaf het eerste tot het laatste moment (ongeveer 35 minuten) geslo ten te blijven. Bestrijk bodem en wand van de vorm met wat zachte boter. Stuif er door een fijne zeef 1 eetlepel bloem over. Schud overtollige bloem uit de vorm. Breek de eieren in een hittebe stendige kom. Voeg suiker en zout toe. Plaats de kom in een pan waarin water tegen het kookpunt (au bain-marie) wordt gehouden. Klop het mengsel met een mixer tot het romig is. De kleur van het mengsel is dan bijna wit Neem de kom met het mengsel uit het heetwaterbad. Zeef 75 gram bloem en 25 gram maïze na in kleine gedeelten boven de kom. Spatel elke toevoeging zo luchtig mogelijk door het suiker- en eimengsel. Doe het nu verkregen beslag onmiddel lijk daarna over in de vorm. Strijk met de bolle kant van een lepel het oppervlak glad. Plaats de vorm direct daarna op een rooster, iets onder het mid den in de tot 180 graden voor verwarmde oven. Bak de bis cuittaart in ca. 35 minuten goudbruin en gaar. Dat laatste kunt u constateren door met een vinger op de taart te druk ken. Voelt het gebak veer krachtig aan dan kan de vorm uit de oven worden genomen. Laat de taart enkele minuten staan, voordat de wand van de springvorm wordt weggeno men. Keer de taart om en laat de taart, bij voorkeur op een taartrooster, volkomen koud worden. Tip: het is verstandig om de biscuittaart altijd een dag tevoren te bakken. Het ge bak zal dan goed bestorven zijn en laat zich dan gemakkelijk snijden. Neem de taart onmid dellijk na het bakken uit de oven. Laat de kersen goed uitlekken. Snijd de taart horizontaal in twee plakken. Klop de crème fraiche met de suiker net helemaal stijf op. Strijk dl van de crème fraiche over onderste taartplak uit. Vei er eerst de kersen en daar basilicumreepjes erover, er vervolgens de rest van crème fraiche over uit Le andere taartplak er zove< gelijk in het oorspronkeli model op. Hak, breek, rasp of schaa chocolade in kleine stukje Leg ze in een hitte bestem kom. Plaats de kom in waarin water net onder h kookpunt wordt gehoude Blijf zolang roeren tot de jt u colade is gesmolten. Nee lartc middellijk daarna de kom n( het heetwaterbad. Schenle chocolade over de taart e het langs de rand van de naar beneden druipen. Bi de taart onmiddellijk daa met de geroosterde pijnb pitten. Tip: de crème frail kan worden vervangen di dl banketbakkersroom. olly late ter! blor he Benodigheden voor ca. 10 punten: Voor springvorm met^f middellijn van 24 cm: 4 eieren; 100 gram suiker; 1 mespunt zout; 75 gram 1 ee (extra) bloem; 25 gram maïzena bote voor het invetten var I0S-. de vorm (ca. 8 gram) 1 pot kersen (ontpit) J, op sap, ca. 400 gram en b 2 dl crème fraiche; 1 eetl. suiker; 6 verse basilicumblaadjes, in uiterst smalle reepjes (draadjes) gesneden, y^j 300 gram bittere chocolade; 2 eetl. pijnboompitten, licht geroosterd. Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Dwaling; 5. voor; 6. deel van een etmaal; 8. breedvoerig; 11. Europeaan; 13. dicht; 15. tandeloos zoogdier; 16. onder leiding van; 18. onmeetbaar getal; 19. voegwoord; 20. zijde van een schip; 21. landbouwwerktuig; 23. familielid; 25. Frans lidwoord; 26. uitroep van afkeer; 28. alcoholische drank; 29. gave aan een god; 32. reuzenvogel; 33. watering; 34. veldspaathoudend gesteente. VERTICAAL: 1 Peulvrucht; 2. strafwerktuig; 3. op leeftijd; 4. kalmte; 7. imitatie-pil; 9. Ierland (op auto's); 10. grasland; 12. vogelproduct; 14. voorzetsel; 16. windrichting; 17. nagerecht; 22. bevel; 24. fut; 25. Chinese afstandsmaat; 27. rijzig; 28. soort aardewerk; 30. bewonderaar; 31. bijbelse naam. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1Rijkdom; 4. prevelen; 6. pass; 8. lust; 9. spookslot. Verticaal: 1. Rap; 2. klets; 3. oven; 5. nestor; 6. post; 7. slot; 8. lest. lis pi Zij FVNH le vo tVMH lepoi letw MOS-J n/NH le vo ipeci oor I iOS-J VNH Ie vo litflit NH epor ot 11 lieuw

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10