Werknemer wil meepraten over arbeidsvoorwaarden Economie In schoonmaak-CAO worden toeslagen soms 'per ongeluk' vergeten NBM Amstelland rekent op herstel Omzet vis flink gestegen Energiebedrijven tegen verbod op privatisering Schiphol wil aandeel luchthaven Bangkok Bedrijfsleven stopt geld in Betuws transportcentrum Sylvia Tóth legt functies neer na ontslag directeur Content iteresse DaimlerChrysler voor Nedcar <yo Het Duits-Amerikaanse autoconcern DaimlerChrysler is -ht bij een akkoord over de aankoop van een controlerend lang in het Japanse Mitsubishi. Het is de bedoeling dat de ee volledig eigenaar worden van NedCar in Bom door Ford- ]lvo uit te kopen, zo hebben Japanse media vanochtend ge- jld. Mitsubishi is voor vijftig procent eigenaar van NedCar. i andere helft is in handen van Volvo, dat vorig jaar werd ergenomen door Ford. anen weg bij drankenproducenten ptermeer Bij de drankenproducenten Koninklijke Bols, Ko- iklijke De Kuyper en UTÖ Nederland komen in totaal 30 tot van de 550 arbeidsplaatsen te vervallen als gevolg van het sa- jnvoegen van diverse werkzaamheden. Gedwongen ontsla- n worden niet uitgesloten. De directies van de drie concerns bben een principe-overeenstemming bereikt over het geza- ■nlijk uitvoeren van activiteiten, zoals het afvullen en het op- an van flessen. De vakbonden en ondernemingsraden zijn op hoogte gebracht van het voornemen. Momenteel wordt ge- rkt aan het opstellen van een sociaal plan voor de overtollige rknemers. eineken mag Cruzcampo overnemen fterwoude De Spaanse mededingingsautoriteiten hebben edkeuring gegeven aan de officiële ovérname van het bier- irk Cruzcampo door Heineken Esparia. De autoriteiten had- n voorwaarden gesteld aan de overname. Heineken heeft en- Ie weken geleden een geheim plan ingediend hoe ze aan de orwaarden wil voldoen. De autoriteiten hebben dat plan edgekeurd. ieuwe Windows al op internet iFRANCiscoDe nieuwe versie van het besturingssysteem ndows is nu al illegaal te krijgen op internet. Het software- kket, dat nog in ontwikkeling is en naar verwachting pas in lart volgend jaar in de winkels komt te liggen, werd gisteren op diverse websites aangeboden. De nieuwe versie met de denaam Whistier, vond gretig aftrek. Microsoft gaat een on- izoek instellen naar hoe de software op internet terecht is ge- men. Het gaat overigens om een 'bèta', een versie die aan di- rse gebruikers wordt gegeven zodat die er fouten uit kunnen en en suggesties kunnen doen om het pakket te verbeteren. andelstekort VS loopt weer op shingtonHet tekort op de handelsbalans van de Verenigde iten is in januari op een nieuwe recordhoogte beland. Het ne- ieve verschil tussen import en export bedroeg 63,6 miljard Iden. Oorzaak was vooral de sterke stijging van de import van Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van het Ameri- rnse ministerie van handel. In december bedroeg het nega- verschil tussen export en import volgens herziene cijfers gongeveer 50 miljard gulden. De olie-import steeg in januari s, met 13,2 procent. aking bij Acordis Steenbergen iNBERGENEen staking bij de Steenbergse vestiging van Acor- Industrial Fibers is onafwendbaar nu onderhandelingen tus- i bonden en de directie over een betere afvloeiingsregeling ttot resultaat hebben geleid. De 150 werknemers hebben igekondigd vanmiddag voor onbepaalde tijd het werk neer te als die regeling er dan niet is. Bij de voormalige kunstve- dochter van Akzo Nobel was maandag al een wilde staking gebroken uit onvrede over de voorgenomen sluiting van het drijf en het uitblijven van een goed sociaal plan. wik-Fit haalt monteurs uit Polen iperwuk» Aütoservice-ketèn Kwik-Fit gaat monteurs werven Polen. Het bedrijf, met 175 garages in Nederland, heeft een wt tekort aan geschoold personeel. Het wordt daardoor ge- ongen over de grenzen te kijken, zei directeur C. Bikkers gis- en. Gemiddeld staat 9 procent van de 1.200 arbeidsplaatsen en. De keten, een volle dochter van Ford, loopt door deze ite op de arbeidsmarkt jaarlijks 15 miljoen gulden omzet „Niet alleen belemmert het onze omzetgroei, ook kunnen de kreet 'klaar terwijl u wacht' bij APK-keuringen niet langer armaken." Poolse gastarbeiders moeten een werkvergunning ivragen om in Nederland aan het werk te mogen. Bikkers irziet daar geen problemen, omdat hij naar eigen zeggen kan itonen dat de monteurs nodig zijn. PN op de vingers getikt sterdam Telecombedrijf KPN moet de reclame op de ver- ringen van de mobiele telefoons Hi PrePay veranderen. Op ïpak staat 'totaal f 45 beltegoed'. Daar staat echter niet bij :de koper een deel van dat tegoed, f 10, pas krijgt na het ver- ikken van persoonlijke gegevens. De Reclame Code Commis- heeft gisteren laten weten dit als misleidend te zien. De amissie heeft de uitspraak openbaar gemaakt, omdat KPN reclame na een vergelijkbare eerdere uitspraak niet heeft Daar is mij niets van bekend", verklaart een KPN- ordvoerder. ,,Wij zullen onze reclame aanpassen." iter busnet op Schiphol phql» Schiphol Sternet heet het nieuwe systeem van bus- voer op en rond de luchthaven. De buslijnen voor het perso len enkele regionale lijnen van vervoersbedrijven Connex- n en GVB Amsterdam worden komende zondag samenge- 1. Het busnet is met name bedoeld voor forenzen en lucht- tfgers. Op de luchthaven zelf zullen de bussen op werkdagen helft meer ritten uitvoeren, aldus de vervoersmaatschappij- De dienstregeling zal op termijn worden uitgebreid naar 24 per dag. Connexxion heeft voor Schiphol Sternet twintig uwe bussen laten bouwen. De voertuigen hebben een ro- irode kleur. den haag gpd Toeslagen worden 'per onge luk' vergeten of ze worden he lemaal niet betaald. De werk nemers bij de schoonmaakbe drijven krijgen volgens FNV Bondgenoten vaak niet waar ze recht op hebben. Per jaar komen bij de bond zo'n 3.000 klachten binnen over de nale ving van de CAO. Onder het motto 'Krijg jij wat je ver dient?' begint FNV Bondgeno ten met een grootscheepse controle. De problemen met de naleving van de CAO in de schoonmaak- sector zijn niet van vandaag. „Het speelt al jaren dat sommi ge werkgevers niet voldoende betalen", aldus bestuurder R. Dirkse van FNV Bondgenoten. Maar nu hebben de bonden er zelf ook schuld aan, conclu deert hij. „In de nieuwe CAO die vorig jaar is afgesloten, heb ben we een verschrikkelijk in gewikkeld compromis afge sproken." De CAO kent veel regelingen waardoor het basisloon hoger wordt. „Maar al die afspraken zijn enorm ingewikkeld", aldus Dirkse. Werkgevers kunnen de regelingen naar eigen inzicht interpreteren. En voor werkne mers is het vaak veel te 'on doorzichtig'. De Ondernemers organisatie Schoonmaak en Be- drijfsdiensten (OSB) erkent dat de CAO 'knap ingewikkeld in el kaar zit'. „Maar daarvoor heb ben we juist een simpele uitga ve van de CAO geschreven", al dus een woordvoerder. Volgens de organisatie wordt de CAO goed nageleefd onder de leden. De meeste klachten die bij de vakbond binnenkomen, gaan over de uitbetaling van de toe slagen. „In de CAO staan wel twintig verschillende regelingen beschreven", aldus Dirkse. „Toeslagen worden 'per onge luk' vergeten. Ook komen werk nemers in verkeerde loonscha len terecht, waardoor ze min der betaald krijgen." Dit kan de werknemers enkele guldens per uur schelen, berekende de vak bond. Van de schoonmakers die lid zijn van een bond, klopt jaar- Werkgever moet alleen een 'zak met geld' geven Van de Nederlandse werknemers wil 38 procent zelf zijn arbeidsvoorwaarden regelen. Deze groep is er voorstan der van dat de baas hen 'een zak met geld' geeft die ze kunnen besteden aan loon, sparen voor pensioen, het betalen van kinderopvang en het afsluiten van WAO- en nabestaandenverzekeringen. Van de werkgevers wil ruim 30 procent daaraan meewerken. veren voor bijvoorbeeld loon, vakantiegeld en een auto van de zaak. Nu hebben de werknemers daar nauwelijks een stem in. Werkgevers en vakbonden stel len voor hen een totaal pakket arbeidsvoorwaarden samen. Er wordt tot in de puntjes vastge legd wat de hoogte van het sa laris is, hoe hoog de premie is voor het pensioen en wat voor uitkering ze krijgen als ze ziek worden of arbeidsongeschikt. Een kwart van alle werkne mers wil dat de baas of de vak- amsterdam «gpd Dat blijkt uit een onderzoek dat de universiteit Nyenrode en het onderzoeksinstituut Nipo heb ben uitgevoerd in opdracht van verzekeraar Delta Lloyd. Werk nemers in alle sectoren kregen de vraag voorgelegd wat ze er van zouden vinden als de baas het hele pakket arbeidsvoor waarden in geld zou omzetten en het aan de werknemers zou uitbetalen. Op die manier kan het personeel zelf bepalen welk gedeelte van het geld ze reser- bonden wel een soort basispak ket aan arbeidsvoorwaarden vaststellen. De werknemer wil daarnaast wel vrijheid hebben. Hij wil bijvoorbeeld graag een deel van zijn vakantiedagen la ten omzetten in geld (49 pro cent) of juist vrije dagen bijko pen (51 procent). Bijna één op de drie werknemers wil eerder stoppen met werken als ze hun eigen arbeidsvoorwaarden zou den kunnen kiezen. Ruim zes tien procent zou gaan sparen om er daarna een tijdje tussen uit te kunnen (sabbatical leave). Opvallend is dat werknemers geen flauw benul hebben van hun huidige arbeidsvoorwaar den. Ruim veertig procent weet niet spontaan op te noemen wat de werkgever naast het sa laris nog meer heeft geregeld. Daarvan geven ze hun baas de schuld. „Die communiceert den haag-arnhem anp De Nederlandse energiesector ziet niets in het voorstel van de PvdA om de privatisering van gasbedrijven te verbieden. Op termijn zou het verbod leiden tot hun ondergang, zo vreest branche. De energiebedrijven hebben hun bezwaren en zor gen gisteren in een brief aan de Tweede Kamer gestuurd. Daarmee reageren de bedrij ven, verenigd in de Federatie EnergieNed, op het amende ment van de socialisten. PvdA- woordvoerder Witteveen drong in het Tweede-Kamerdebat van vorig week bij minister Jorrits- ma van ecdnomische zaken aan op terughoudendheid in haar plannen vaart te zetten achter de liberalisering van de gas markt. Het parlementslid wil een verbod op privatisering. EnergieNed noemt dit voor stel onacceptabel. De energie bedrijven moeten kapitaal kun nen aantrekken om op een in ternationale vrije markt te kun nen wedijveren met concurren ten. Schaalvergroting vormt een cruciaal aspect in de gasmarkt van morgen. In het binnenland wordt die ruimte onmogelijk gemaakt door de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa), die niet akkoord gaat met grote marktaandelen voor één onder neming in ons land. Vooral over hun positie ver geleken met buitenlandse con currenten maken de Neder landse energiebedrijven zich zorgen, als de Tweede Kamer het wetsvoorstel van de PvdA aanneemt. „De energiehandel en -levering, ontwikkeling van nieuwe producten en diensten, klantenrelaties en commerciële innovaties", komen dan juist in buitenlandse handen, zo waar schuwt EnergieNed. EnergieNed wijst ook op de aandeelhouders van de ener giebedrijven. Dat zijn veelal plaatselijke en provinciale over- lijks zo'n twintig procent bij de bond aan met klachten over de CAO. ,Hn andere sectoren ligt dat percentage op ongeveer vijf procent." Volgens Dirkse zijn het niet langer kleine bedrijven die zich schuldig maken aan het omzeilen van de CAO-richt- lijnen. „Grote bedrijven doen het ook. De helft van de markt is in handen van zes bedrij ven." De bond wil de problemen die ze tegenkomen direct aanpak ken binnen het betreffende be drijf. „We hebben wel wat in te halen", zegt Dirkse. Omdat de achterban zo klein was, moes ten de vakbonden vaak toege ven aan de werkgevers. „We konden nog geen deuk in een pakje boter slaan", aldus Dirk se. Door een sterke groei van het aantal leden tot zo'n 13.000, kan de bond zich nu ook acties veroorloven. Vorig jaar dreig den de vakbonden voor het eerst met een staking bij de CAO-onderhandelingen. Die ging op de valreep niet door. niet helder over de arbeids voorwaarden", concluderen de onderzoekers. „Daar moet snel verandering in komen", vindt Z. Cornelisse, directeur Employee Benefits van Delta Lloyd. „Want er wor den steeds meer CAO's afgeslo ten waarbij de werknemers zelf een deel van hun arbeidsvoor waarden moeten invullen." Werkgevers en vakbonden leg gen dan alleen nog de hoofdlij nen van de CAO's vast, zoals minirlriale loonstijging, globale werktijden en bijvoorbeeld een basis-pensioenregeling. Voor de precieze invulling van de roosters, de kinderopvang of een aanvullende pensioenrege ling moet de werknemer zelf bij de baas aankloppen." De verwerking van zalm bij Zalm- en Palingrokerij Foppen in Harder wijk. foto anp hans steinméieft harderwijk gpd den haag Bouwconcern NBM Amstelland heeft een slecht jaar achter de rug. Tegenvallers in de woningbouw, bij de aanleg van spoorlijnen en bij operaties in Duitsland, hebben geleid tot lagere resultaten. Daarnaast heeft het bedrijf veertig miljoen gulden gereserveerd voor de reorganisa tie van diverse onderdelen. Dat veroorzaakte een winstdaling van bijna 37 miljoen gulden tot 161,4 miljoen. De omzet steeg met 330 miljoen gulden tot bijna 5,7 miljard gulden. Voor dit jaar rekent het bedrijf op een herstel van de winst met minstens 30 procent. De aanleg van de Hoge Snelheids Lijn levert veel werk op en bij de utiliteitsbouw is al voor 500 miljoen gulden aan nog te bouwen kantoren verkocht aan beleggers. Ook de woningbouw zal naar verwachting dit jaar beter presteren. Op de foto is een betonvlechter aan het werk bij de bouw van de Sophiatunnel voor de A15 bij Papendrecht, één van de grotere projecten van het bouwbedrijf. foto anp robert vos De omzet van vis is het afgelopen jaar flink gestegen. Dat varieert van vijftien procent voor gerookte vis tot drie procent voor gebak ken- en verse vis. Grootste stijger was het afgelopen jaar de mossel. Daarvan werd 27 procent meer verkocht, ondanks een hoop com motie over een spotje van Axa Verzekeringen. De verkrijgbaarheid van mosselen is vetgroot, zeker via supermarkten, en de verpak kingen zijn gebruiksvriendelijker geworden. Nederland blijft des ondanks een klein mosselland. Slechts 20 procent van de Neder landse mosselproductie wordt in eigen land afgezet. Van alle huis houdens eet niet meer 15 procent wel eens mosselen. Kabeljauw is nog steeds de populairste vis in Nederland. De op mars van zalm is echter zo fors dat het Visbureau verwacht dat ka beljauw dit jaar van de eerste plaats wordt verstoten door zalm. Vooral via supermarkten worden meer visproducten verkocht. „Er is nog geen enkele stap ge zet." Momenteel probeert de nationale luchthaven wel al een aandeel te verwerven in het vliegveld van Rome. De Nederlandse luchthaven werkt sinds enkele maanden samen met Flughafen Frank- furt/Main AG. Dit vooral met het oog op deelnemingen in buitenlandse luchthavens. Overheids-NV Schiphol heeft bij het kabinet aangedrongen op een snelle privatisering, zo dat de luchthaven meer arm slag krijgt bij activiteiten in het buitenland. schiphol richard mooyman De Schiphol Group wil samen met de luchthaven Frankfurt een aandeel nemen in het vlieg veld van Bangkok. De Thaise regering is van plan om deze luchthaven te privatiseren. Mi nister Netelenbos (verkeer) heeft de deelname van Schip hol bepleit tijdens een bezoek aan Thailand samen met een delegatie van ruim twintig Ne derlandse bedrijven. Volgens een woordvoerder van Schiphol speelt een eventu ele deelname in de luchthaven van Bangkok pas op termijn. heden. Daar bestaat steeds meer de neiging aandelen af te stoten. „Omdat hun invloed in de loop der jaren steeds verder is teruggedrongen door. de rijksoverheid", menen de ener giebedrijven. Daarbij noemen zij onder meer het toezicht op de tarieven. De energiebedrijven stellen tot slot dat van hen niet ge vraagd kan worden actief mee te werken aan de liberalisering, of aan de versnelling daarvan als dat in de praktijk uitdraait op een achterstand ip hun con currentiepositie en op de lange duur op het einde van hun be staan. valburg anp Een groep bekende Nederland se bedrijven op het gebied van wegenaanleg, baggerwerk, bouw en containeroverslag gaat tientallen miljoenen guldens investeren in een multitrans- portcentrum (MTC) bij Valburg in de Over-Betuwe. De bedrij ven ondertekenen binnenkort een overeenkomst met de over heden die bij het MTC betrok ken zijn. Het centrum combineert het goederentransport over weg (snelweg Al5), water (Waal) en spoor (Betuwelijn). Het be schikt straks over een overslag haven, een spoorterminal en een telematicacentrum. In de visie van het ministerie van ver keer en waterstaat moet het project het centrale punt wor den voor de goederenstroom van de Rotterdamse haven naar Oost-Europa en vice versa. Het project gaat in totaal 1,2 miljard gulden kosten. Het MTC moet van de grond komen door publiek-private sa menwerking. De bedrijven die nu gaan investeren verwachten dat het centrum zal zorgen voor een enorme economische ople ving, vermindering van files en ontwikkeling van duurzame technologie. Op termijn moet het MTC minimaal 8.000 ar beidsplaatsen opleveren. brussel anp De directie van uitzendorgani satie Creyfs heeft een van de verdachten in de Content-voor- kenniszaak op staande voet ontslagen. Het gaat om de fi nanciële directeur van het voormalige Nederlandse uit zendbureau. Het openbaar mi nisterie (OM) in Amsterdam verdenkt hem ervan misbruik van voorkennis te hebben ge maakt. Voor Sylvia Tóth, op richtster van Content, is het ontslag aanleiding om haar functies bij Creyfs en Content neer te leggen. Bestuursvoorzitter M. van Hemele van Creyfs, de Belgi sche uitzendgroep die vorig jaar Content overnam, bevestigde gisteren dat zijn bedrijf geen vertrouwen meer had in de fi nanciële topman. „Dat staat echter los van het onderzoek van het OM", zegt hij. De ont slagen directeur kocht vlak voordat Content door Creyfs werd overgenomen aandelen van de onderneming. Volgens justitie maakte hij daarbij, ge zien zijn functie, misbruik van voorkennis. Creyfs heeft voor de voor kenniszaak een schikking ge troffen met justitie. Die vrij- waardt het bedrijf van strafver volging, maar dat geldt niet voor de drie verdachten onder wie de nu ontslagen directeur. Tóth vindt dat onacceptabel. „Ik ben er van overtuigd dat Creyf s gehouden was ook voor hun belangen op te komen en hen niet in de strafbank moet plaatsen", aldus Tóth in een verklaring. Justitie bevestigt dat er een schikking is getroffen met de firma Content, maar niet met de twee verdachte directeuren en de president-commisaris van het bedrijf. Content betaalt een bedrag van rond de drie miljoen gulden waaruit het OM door de transacties benadeelde personen betaalt. Daarnaast moet Content een boete beta len van 250.000 gulden. Volgens Tóth kan ze nu niet anders dan haar functies neer leggen. Tóth was van 1972 tot 1998 directievoorzitter van Content. Vanaf de inlijving door Creyfs maakte zij deel uit van de raad van bestuur. Tot giste ren was ze nog lid van de raden van commissarissen van het oude Content Beheer en van Creyf s. Als commissaris zou ze haar handtekening moeten zet ten onder de schikking met jus titie. En dat wenst ze in geen geval te doen. Creyfs heeft naar aanleiding van het justitieel onderzoek de zaak zelf ook tegen het licht ge houden. „Een aantal elementen bleek niet door de beugel te kunnen", motiveert Van He mele het ontslag van de Con tent-man. Die overtrad onder meer de zogenaamde 'model code' van het bedrijf. De code bepaalt dat een werknemer voor de publicatie van de jaar cijfers geen aandelen in het ei gen bedrijf mag kopen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9