Indische Nederlanders: 250 miljoen veel te weinig Op zoek naar de hoge hoeden vol reisverslagen JF1 'El«< Dl izenden 'verkeerde' ies naar 112 Binnenland Woeste waterstroom beschadigt sluisdeuren Justitie onderzoekt rol journalist bij gijzeling Familie vraagt buurt niet met media te praten Verantwoordelijken moeten schuld bekennen en boete doen 6DAG 22 MAART 2000 ipman' moet getuigen bij hof lag 'Sapman', een belangrijke informant uit de IRT-affai- rschijnt op 26 mei als getuige voor het gerechtshof in Den De verklaringen van deze Belgische Nederlander liggen ondslag aan een veroordeling voor meineed van de voor- |e Haarlemse rechercheurs Langendoen en Van Vondel. Zij In hebben gelogen tijdens de hoorzittingen van de parle- laire enquêtecommissie naar de IRT-affaire. Bij de recht- is 'Sapman' niet komen opdagen. Het Hof heeft in een nvonnis ook bepaald dat voormalig minister Sorgdrager en ivan de commissie niet hoeven te getuigen. Het Hof be- zich nog over het opvragen van het voltallige dossier over Langendoen en Van Vondel hebben daarom gevraagd, wordt vervolgd op 26 mei. >er beroep in zaak-Van Driel iam Het openbaar ministerie en de veroordeelde agent zaak Van Driel stellen hoger beroep in tegen het vonnis n UI e rechtbank. De 29-jarige agent kreeg 140 uur dienstverle- feli opgelegd. Door zijn schuld zou de zwerver A. van Driel zijn eden. De rechtbank oordeelde dat de politieman zeer on- ichtig was geweest door de man achterwaarts naar buiten iven, terwijl hij wist dat Van Driel onder invloed was van il, drugs en medicijnen. Ook verweet de rechtbank de dat hij de dakloze in hulpeloze toestand op straat heeft la- 1 rn- ers verdacht van vrouwenhandel g tJP iag_ï De politie heeft gistermorgen vier mannen aange- op verdenking van vrouwenhandel. Drie van de ver in zijn broers (21, 22 en 26 jaar) uit Wateringen, de vierde 29-jarige Hagenaar. De vier worden ervan verdacht een jend aantal jonge vrouwen te hebben geworven voor de tutie. Enkele van hun slachtoffers waren minderjarig. De ren werkten in Den Haag, Amsterdam, Haarlem, Utrecht, uur. m, Groningen, Rotterdam, Breda en Antwerpen. De offers hebben de Nederlandse, Turkse, Marokkaanse en lamse nationaliteit. l, Geen vertrouwen in bemiddelaar )am« Directeur D. Grijpma van de Taxicentrale Amster- CA) denkt dat de bemiddelingspoging in de taxioorlog ento oncurrent TaxiDirekt door oud-hoogleraar sociaal recht 'A H od zal mislukken. Hij verwacht dat er geen einde aan de ,e komt, zolang er geen mogelijkheid is de voorziene le instroom van nieuwe taxichauffeurs te doseren. Maan- maart praten de directie van de TCA en bemiddelaar weer. Inzet is een mogelijkheid te vinden om in Amster- nieuwe Taxiwet uit te voeren. dachte moord Sybine langer vast De rechtbank in Utrecht heeft het voorarrest van de lie wordt verdacht van de moord op Sybine Jansons giste- et maximaal drie maanden verlengd. Volgens de officier istitie is het onderzoek tegen de man nog niet afgerond en het psychiatrisch rapport van het Pieter Baan Centrum J et af. De verdachte zit sinds september 1999 vast. Hij zou I jarige Sybine Jansons uit Maarn in januari van dat jaar verkracht en vermoord. Haar stoffelijk overschot werd ken na haar verdwijning gevonden in een vaart bij Breu- De man wordt ook verdacht van twee andere verkrach- onder meer van een 22-jarige stewardess-bij Schiphol. essieve zwartrijders op vrije voeten )am Twee van de vijf zwartrijders die 8 december vorig •het NS-station Schiedam-Centrum twee conducteurs §ff teerden, zijn vandaag op vrije voeten gesteld. De recht- jH leeft gisteren tijdens de behandeling van de zaak hun pige hechtenis geschorst. Tegen de twee Vlaardingers van 19 jaar, die drie maanden in voorarrest hebben gezeten, is tievelijk vier en drie maanden geëist. De twee maakten it van een groep die op de Hoekse Lijn (naar Hoek van 1) de conducteurs, een machinist en een agent van de wegpolitie mishandelden. Het incident gaf aanleiding tot 'rkonderbreking van het NS-personeel. itraf geëist tegen Geldnet-personeel *1 Twee medewerkers van Geldnet hebben gisteren cel tot drie jaar, waarvan een jaar voorwaardelijk tegen zich eisen, omdat ze zouden hebben meegewerkt aan een erval in Oostzaan. Bij de overval op 5 juli 1999 werd twee n gulden buitgemaakt. De twpe medewerkers van Geld- bben toegegeven dat ze aan de nepoverval hebben mee- bl n. Zij zeggen onder druk te zijn gezet door twee bendes wagen van Geldnet wilden overvallen. De buit is nog zoek. Uitspraak 4 april. ntig tips over vermoorde Venlose Bij de politie in Venlo zijn gisteravond na afloop van het iprogramma Opsporing Verzocht twintig telefonische nengekomen over de moord op de 38-jarige Ancil Klij- illemsen uit Venlo. Maar volgens de politie was de gou- ier niet bij. De vrouw verdween op 9 februari uit haar gen werd een maand later vermoord teruggevonden in Ze had volgens de politie last van depressieve buien, na- LEIJ bij een reorganisatie was ontslagen. tstichting tegenover Hartfonds £L; De Nederlandse Hartstichting wil via de rechter af in dat het Nationaal Hartfonds van naam verandert. Vol- oordvoerder L. van Iterson zorgen de twee op elkaar lij- namen voor verwarring. De zaak dient 27 maart voor het igerecht in Den Haag. Van Iterson wil dat er een einde an de onduidelijkheid waarover volgens hem honderden n zich hebben iert 1A/IZ en RY elijke 112-alarmcentrale rgen krijgt dagelijks enduizend telefoontjes fcrken die daar niet Zo'n tweeduizend rdt terecht een beroep p via het landelijke jw winter gedaan. is een woordvoerder VAN Korps Landelijke Politie 3R 1 neemt het aantal mel- lij de 112-centrale nog ie. In maart 1997, toen imer 112 het nummer erving, ontstond aan been run op het nieuwe ORT In juli 1998 belden schoen 37-000 mensen, vorig itreeks die tijd werden ellers genoteerd, gt het aantal telefoon- r 112 op 65.000 per jy i ildus de zegsman. „In I van de gevallen wordt ding zonder boe of ken, is er per onge- met de mobiele tele- betreft het een grap- Van de andere helft ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diei Kabinet biedt oorlogsgetroffenen 680 miljoen Vertegenwoordigers van de joodse gemeenschap en van de Sinti- en Roma-zigeuners zijn tevreden met de bedra gen die zij ontvangen als tegemoetkoming voor het ge brekkig rechtsherstel na de oorlog. De Indisch-Neder- landse gemeenschap vindt een bedrag van 250 miljoen veel te laag. In totaal trekt het kabinet 680 miljoen uit als reparatie voor de formalistische, bureaucratische en kille opvang aan het einde van de Tweede Wereldoorlog. den haag gpdheeft nu eenzijdig besloten maar 250 miljoen uit te trekken. Het is onduidelijk waar dit be drag plotseling vandaan komt." „Wij hebben met de be windslieden gesproken over al lerlei projecten, bijvoorbeeld extra plaatsen in Indische ver zorgingstehuizen. Die werden aanvaard. We gaan door met het uitwerken van die projecten en zullen kijken waar we uit zullen komen", aldus Boekholt. In zijn toelichting zei premier De Indisch-Nederlandse ge meenschap is bijzonder onte vreden over het toegekende be drag. Woordvoerder R. Boek holt van het Indisch Platform vindt het bedrag te laag gezien de projecten waarover met het ministerie van VWS al overeen stemming was bereikt voor een bedrag van bijna vijfhonderd miljoen. „In het overleg is daar wat van afgegaan. Het kabinet Kok dat bij het vaststellen van het bedrag voor het Indisch rechtsherstel niet alleen reke ning is gehouden met de gevol gen van de Japanse bezetting, maar ook met bijkomende pro blemen die een gevolg waren van de opstand in Indonesië. „De regering vindt in dit ver band dat een hoger gebaar op zijn plaats is." Daarnaast is het kabinet bereid, wanneer het geld niet voldoende is, nader met het Indisch Platform. De joodse gemeenschap ont vangt vierhonderd miljoen, waarvan vijftig miljoen be stemd is voor humanitaire doe len in het buitenland. Na de woedende joodse reacties in ja nuari gebruikt het kabinet het woord 'gebaar' niet meer. Ook komt de totale tegemoetkoming aanzienlijk hoger uit dan het advies van 250 miljoen van de commissie-Van Kemenade. Volgens woordvoerder Ronny Naftaniël van het Centraal Joods Overleg zijn in het over leg van de laatste maanden op vijf van de vijftien posten wijzi gingen aangebracht. Dat bracht de claim terug van 740 miljoen (in guldens van nu) naar vier honderd miljoen. Hoe dat be drag wordt verdeeld en besteed is nog niet vastgesteld. De Sinti en Roma (zigeuners) mogen dertig miljoen verdelen, waarvan 26 miljoen voor indivi duele gevallen. Vier miljoen gaat naar projecten, zoals edu catie, geschiedschrijving en bij voorbeeld aanpassing van woonwagens van overlevenden van de oorlog. Volgens woord voerder Lalla Weiss is vooral de morele erkenning van belang die uit de tegemoetkoming van dertig miljoen spreekt. Premier Kok en minister Zalm van financiën gisteren vertegenwoordigers van het Centraal Joods Overleg. foto anp in gesprek met toyussaint kluiters de twee gijzelnemers, zonder dat de politie hem zou hebben gevraagd daar mee te stoppen. De onderhandelingen waren via de televisie te volgen. De minister vindt dat De Vries „moet oppassen het vak van journalist te vermengen met die van bemiddelaar". Korthals wees erop dat de po litie zich door het intensieve ge bruik van mobiele telefoons voor een nieuw probleem ge steld ziet. Voorheen konden re chercheurs de telefoonlijn bui ten werking stellen, maar nu kan iedereen tijdens een gijze ling contact opnemen met de daders. Dat aspect zal justitie bij het onderzoek betrekken. Justitie stelt een onderzoek in naar de rol die misdaadverslag gever Peter R. de Vries heeft ge speeld bij het gijzelingsdrama in het Limburgse Helden. Mi nister Korthals van justitie wil in het onderzoek gaan kijken „wat er verkeerd is gegaan, als dat al zo is," zo zei hij gisteren in de Tweede Kamer. Het feit dat de journalist vorig weekeinde optrad als bemidde laar tijdens de gijzelingsactie noemt Korthals „een nieuw fe nomeen dat belangrijk genoeg is om nauwkeurig te beschou wen". De Vries had langdurig telefonisch contact met één van helden anp delfzul» In de zeeslui2en van Delfzijl worden vandaag nieuwe deuren geplaatst. Waarschijnlijk vanmiddag kan de doorgang door de sluis voor het scheepvaartverkeer worden vrijgegeven. De eb-deuren raakten gisteren zwaar beschadigd door het wegtrekkende water omdat ze te laat wer den gesloten. Normaal gaan zij dicht bij afnemend tij. Het Eemskanaal en daarop afwaterende kanalen spuiden urenlang ongecontroleerd op de open zee in de Eems. Gevolg daarvan was dat in het hele boezemgebied van het Eemskanaal de waterstand aanmerkelijk lager werd. Woonsche pen raakten in moeilijkheden en het scheepvaartverkeer raakte gestremd. Het is nog niet bekend hoe groot de schade is. foto anp dennis beek De familie uit Helden die afge lopen vrijdag het slachtoffer werd van een gijzeling, heeft buurtbewoners gevraagd niet met de media te praten. De fa milie schreef dit een brief die werd voorgelezen tijdens een informatiebijeenkomst voor omwonenden. Zo'n 120 aanwe zige buurtbewoners konden er vragen stellen aan enkele poli tiebeambten, burgemeester B. Schellekens van Helden en plaatsvervangend hoofdofficier van justitie J. Wassenberg. De gegijzelde familie was niet aanwezig. In haar brief vraagt ze nadrukkelijk aan de buurt om „liefst geen informatie te geven, maar in ieder geval zorg vuldig en zeer terughoudend om te gaan met de media voor wat betreft het verstrekken van informatie." Daarnaast deed de familie via de politie een op roep aan de media om haar met rust te laten. Justitie heeft een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid dat de gijzelnemers een of meer vrouwen van het gezin hebben verkracht. De twee gijzelne mers, die maandag aan de rechter-commissaris zijn voor geleid, worden ook verdacht van poging tot doodslag. 'Ik kan met deze stukken laten zien waar ik was en wat 't kostte' rotterdam wessel penning Waar was in de afgelopen maanden de hoge hoed vol reisverslagen en an dere documenten? Waar was de hoge hoed die de onderzoekers uit de COR zo geholpen zou hebben? Waar was die hoed, die de iri het onderzoeks rapport gepresenteerde feiten een beetje minder hard zouden maken voor de wethouders? Dat is de vraag in het Rotterdamse stadhuis nu oud-wethouders momen teel dagelijks interessante documen ten uit een hoge hoed tevoorschijn to veren. Niemand durft of kan die vraag beantwoorden. Commissieleden niet. Collegeleden niet. Ambtenaren op het stadhuis niet. De ambtenaren van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotter dam? Misschien. Maar bij dat bedrijf wordt nu, tot verbijstering van de le den van de COR, gesteld dat de COR nooit om reisverslagen gevraagd heeft. Gisteren stapte opeens de boze oud wethouder Smit het stadhuis binnen. In zijn handen een pakket reisversla gen én een brief aan de gemeenteraad, waarmee hij een serie wereldreizen als havenwethouder functioneel wilde duiden. De o zo beschaafde en beleef de Smit was geëmotioneerd. En wit heet. Het ging hem niet eens om zijn inte griteit. „Ik weet zelf wel hoe integer ik ben." Het ging hem om het beeld dat van hem ontstaat. „Die duizenden Rotterdammers, die vroeger op mij ge stemd hebben, denken: wat een beer put, die Smit is een rare vent zeg." Smit wees op het pakket in zijn han den. „Ik kan met deze stukken laten zien waarom ik op reis was, met wie en wat 't gekost heeft." Vraag van een journalist: Had u de onderzoekers dan niet wat meer bij de hand moeten nemen?" Smit: „Mensen bij de hand nemen... Zo ben ik niet opgevoed in Rotter dam." Gemeten aan de gisteren in het stad huis gesproken woorden van directeur Crouwel van KPMG Forensic Ac counting, heeft Smit weinig recht van spreken. De accountant zei gisteren tijdens een raadsvergadering dat alle wethouders is gevraagd de onderzoe kers op het juiste spoor te zetten, op dat de noodzakelijke stukken kunnen worden gevonden. Crouwel vertelde dat het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam reeds aan het begin van het onderzoek liet weten 'onvoldoende ca paciteit' te hebben om op de eigen kantoren documenten op te sporen. De accountants werden daarom uitge nodigd zelf te komen zoeken. Dat de den ze. En na afloop, toen sommige stukken onvindbaar bleken, kregen ze van het Havenbedrijf te horen dat alle zoekmogelijkheden waren benut. Crouwel: „Als de administratie dus niet goed blijkt, heb je de mensen, de bestuurders, zelf nodig om er achter te komen waar de stukken zijn. Sommi gen zeiden: 'Ga eens daar en daar kij ken...' Soms vonden we wat, soms niet. Maar als anderen, die geacht worden te weten waar de stukken lig gen, dat niet weten, daq houdt het ver der op". Zo staat het woord van de accoun tant Crouwel tegenover dat van de po liticus Smit. „De wethouders zijn te laat alert geworden", mopperde een omstander gistermiddag. „Ze hadden zich tijdens het onderzoek actiever moeten opstellen. Maar dat zijn ze niet gewend. Het zegt alles over de be stuurscultuur die hier jarenlang heers- is slechts vijftig procent 112- waardig. De rest had ook de po litie of een andere hulpdienst kunnen bellenaldus de zegs man. Bij de landelijke alarmcentale zijn 41 mensen in dienst die al le 112-meldingen in goede ba nen moeten leiden. „Er lijkt geen mogelijkheid het aantal foute meldingen te verminde ren, dus de huidige bezetting voor de alarmcentrale is ook wel nodig", meent de woord voerder. In Groot-Brittannië heeft de politie inmiddels de alarmbel geluid over onnodige telefoon tjes naar het nationale nood nummer 999. Ook de Britse po litie krijgt jaarlijks tienduizen den verkeerde meldingen, on der meer door onverhoedse be wegingen tegen het toesten- bord van mobiele telefoons. De politie wijst de mobiele bellers erop dat ze dergelijke foutmel dingen kunnen voorkomen door het apparaat in een doosje mee te dragen of aan een riem te gespen. OPINIE ROTTERDAM BART VERKADE Ook toen stapelden de bewijzen van wangedrag zich op. En ook toen weigerde de in opspraak geraakte hoogwaardigheidsbekleder zich consequent te laten interviewen. Kritische vragen, die eindelijk meer licht hadden kunnen werpen op de TCR-affaire, werden niet gesteld aan deze oud-minister. Haar naam was Neelie Kroes. De aanvalsstrategie die Bram Peper heeft gekozen in zijn verdediging tegen het verwoestende rapport van de Commissie tot Onderzoek van de Rekening (COR) is op zijn minst besproken met echtgenote Neelie. Waarschijnlijker regisseert ze al vanaf het begin Bram's verdediging. De overeenkomsten met haar eigen optreden zijn frappant. Sommige uitspraken zijn zelfs identiek: 'Ik heb me jarenlang kapot gewerkt voor deze stad, dit land'. Peper kiest er nu voor de gemeenteraad uit te dagen hem voor het gerecht te dagen. Onderdeel van zijn strategie is dat hij enkele beschuldigingen eruit licht om zijn gelijk aan te tonen. Befaamd is inmiddels het voorbeeld van zijn reis naar Kopenhagen, van 12 tot en met 14 februari 1993. De accountants schrijven dat zaterdag 13 februari de verjaardag van de heer Peper was. Zelf maakt hij duidelijk dat het geen feest was, maar hoog bedrijfspolitiek spel van hem en Neelie om de Deense containerrederij Maersk voor de Rotterdamse haven te behouden. Dit verhaal is geloofwaardig. Peper gebruikt het ook niet voor niets als (enige) voorbeeld in alle interviews tot nu toe. Je hoort hem niet over zijn reis naar Jakarta en Sydney in 1992 (kosten: 18.519 gulden). Volgens het onderzoeksrapport betaalde de gemeente voor de vliegreis Amsterdam- Jakarta-Sydney 17.282 gulden; plus 1.237 gulden voor de kosten van verblijf in Jakarta. Er worden, gek genoeg, Vanuit zijn skihut in het Noorse Skjerdingen slaat Bram Peper terug. Zijn opstelling in de vraaggesprekken roept herinneringen op aan de verde diging van een andere oud-minister in een andere Rotterdamse affaire: de dumping van giftig afval in de haven door Tanker Cleaning Rotterdam (TCR), van welk bedrijf de persoon in kwestie commissaris was. verder geen kosten in rekening gebracht voor het verblijf in Australië en de andere plekken in Indonesië waar Bram en Neelie verbleven: Pantara Island, Bandung, Soerabaja en Bali. Vreemd, want het burgemeesterspaar zal tijdens deze dienstreis toch ergens hebben moeten slapen en eten. Of was het geen dienstreis? In de agenda van Peper is op 1 augustus 1992 vermeld: 'Burgemeester met vakantie tot en met 16 augustus. Bij het uitpluizen van de gemeentelijke dossiers komen de accountants bovendien meerdere brieven tegen, waarin staat dat Peper in de bewuste periode met zijn partner een privébezoek brengt aan Australië (waar Neelie op 30 juli '92 moet zijn vanwege een commissariaat bij Brambles). Terwijl mevrouw Kroes vergadert, wordt Peper een ochtend rondgeleid in Darling Harbour in Sydney door de Rotterdamse vertegenwoordiger in Australië, op verzoek van de directeur Externe Betrekkingen van de gemeente. De conclusie van de onderzoekers: een privéreis met enkele zakelijke besprekingen. Dit is één ander voorbeeld uit een reeks reizen, waarin steeds dezelfde lijn zichtbaar wordt: op momenten dat Peper volgens zijn agenda met vakantie is, betaalt de gemeente de reis voor hem en zijn vrouw. Waar Peper over Kopenhagen nog kan roepen dat zijn \touw daar 'goud geld heeft verdiend voor de stad', blijkt uit die andere voorbeelden dat zij er ook niet voor terugdeinsde het net zo hard weer uit te geven. De Rotterdamse gemeenteraad staat morgen voor een lastige beslissing. Alles bij elkaar is voor meer dan 350.000 gulden aan dubieuze posten genoteerd, maar voor een belangrijk deel gaat dit om kosten die misschien wel zakelijk zijn geweest, maar waarvan het nut nu niet kan worden aangetoond. Het bedrag dat onrechtmatig is gedeclareerd voor privézaken is 94.500 gulden. De raad zal niet staan te trappelen om Pepers uitdaging aan te nemen om hem voor de rechter te dagen en daar het geld terug te vorderen. In dit geval komt het er op neer dat een jarenlange juridische procedure tegen de voormalig burgemeester een veelvoud zal kosten dan het bedrag dat ermee teruggehaald kan worden. Het onderzoek heeft nu al meer gekost dan alle onopgehelderde uitgaven van Peper en de wethouders in kwestie.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5