tm Weinig tranen bij vertrek van Wiegel 99,- Top 5 jrV Last-Minutes naar verre bestemmingen. eer meldingen onveilige tuaties op luchthaven 'ij Hawaï 16 i. Australië mt, J5 cent/p.min |i.|Arubaw«_ 75 cent/p.min L Indonesië 75 cent/p.min Ned. Antillen wz 75 cent/p.min .11:1.1:2. Binnenland 'Conflict van plichten is groot woord' Onderwijsspecialist De Jager (62) opvolger van Wiegel Pronk wil dat het Groene Hart 'Central Park' wordt Student mag straks 20 mille bijverdienen 'Belangrijke rechtszaken toegankelijker maken' Wiegel vertrekt, maar voor hoe lang? Mobiele telefoon én prepaid kaart nu voor 99 piek!! JENSDAG 22 MAART 2000 ermans boos op scholen Minister Hermans van onderwijs is boos op de basis- loien in de Bijlmer die leerlingen voor drie dagen naar huis en omdat ze geen vervangers voor zieke leerkrachten meer nnen vinden. Zij spreken van een onhoudbare toestand. Her- ins heeft wel begrip voor hun probleem, maar vindt het weg- iren van leerlingen de 'slechtste methode' om dat onder de ïdacht te brengen. Zwarte scholen hebben meer moeite om vangers en kandidaten voor vacatures te vinden dan andere lolen. Met 8 procent in 1999 heeft het onderwijs het hoogste t kteverzuim van alle sectoren. In Amsterdam Zuidoost zijn de rkrachten twee keer zo vaak ziek dan in het onderwijs gemid- [ariniers smokkelen cocaïne ia jfCENEnkele beroepsmilitairen zijn betrokken bij de smok- >laa van 55 kilo cocaïne uit Colombia. De politie hield zondag in driji meuzen negen mannen uit Nijmegen, Wijchen en Arnhem talla i. Maandag is een tiende verdachte uit de Filipijnen opgepakt 'lijst iVntwerpen. De aanhouding van de mannen was het resultaat wa< i maandenlang speurwerk en de politie verwacht nog meer 1 2 nsen aan te houden. De partij drugs uit Colombia arriveerde al idag in Nederland per zeeschip dat onderweg was naar Ant- wi rpen. enoegdoening voor Ovaa haag Staatssecretaris Van Hoof van defensie hoopt binnen id ienbare termijn een einde te kunnen maken aan het slepen- tt conflict met de nabestaanden van de dodelijke incidenten ngs tde antipersoneelsmijn AP-23. De ondeugdelijke mijn kostte 1983 zeven militairen het leven. Een jaar later werd munitie- /orn -cialist Ovaa op slag gedood door een ongeval met de mijn. -ike igens Van Hoof heeft hij met iedereen die dat wil, een rege- efsi j getroffen. Met de Zandvoortse weduwe Ovaa is afgesproken hen het adviesbureau KPMG een oplossing bedenkt. Van Hoof is eid de uitkomsten van het advies als bindend te accepteren. Ovaa en Spijkers willen eerst het resultaat afwachten. ask mag worden uitgeleverd KLEMNederland mag de Baskische vluchteling Esteban Mu- iZubiri aan Spanje uitleveren, zo heeft de Hoge Raad dins- besloten. Spanje heeft zijn uitlevering gevraagd, omdat de n betrokken zou zijn geweest bij een bomaanslag van de ische afscheidingsbeweging ETA in 1980. Zubiri verblijft nu Koepelgevangenis in Haarlem en is sinds anderhalve week longerstaking uit protest tegen zijn mogelijke uitlevering. De leende terrorist vreest dat hij in Spanje zal worden gemar- Volgens hem gebeurde dat in het verleden al vaker. Zubiri vorig jaar januari op Schiphol gearresteerd, omdat hij een paspoort had. Minister van justitie Korthals Altes moet nu lissen over de uitlevering. De komende weken gaat een ac- imité nog proberen het tij voor Zubiri te keren. i speciale vertrouwenstelefoon richard mooyman aantal vertrouwelijke mel- in over onveilige situaties chiphol is licht gestegen, speciale vertrouwenstele- kreeg vorig jaar 26 tips van mers over mogelijk ge- toestanden op de -Jhaven. jens de onafhankelijke )uwen$functionaris Die- rock kunnen aan de toe geen conclusies worden inden. „Daarvoor zijn de 'len te klein." Omgere- kwamen er ruim tien pro- meer telefoontjes binnen tijdens de eerste anderhalf indei |ab0( an het meldpunt. vertrouwenstelefoon is in- Id voor werknemers van lasso 'holbedrijven, die l,chti situaties niet bij hun eigen e (je| durven te melden. Zij vre- aatse sancties of denken dat er niets mee gebeurt. Ook efoneren via Tele2 is spraakmakend goedkoper. Zonder innementskosten, zonder aansluitkosten en gewoon met 'op, [eigen toestel en telefoonnummer. Alleen 16-0-2 voor liet prenste nummertoetsen is voldoende, betaalt per seconde ontvangt gratis een gespecificeerde rekening, ld u nu aan via Internet, www.tele2.nl of bel gratis 100-1602, dan telefoneert ook u tbuis of in uw bedrijf binnen langiuur spraakmakend goedkoper. Bel goedkoper via Tele2. Bel gratis 0800-1602. Spraakmakend goedkop n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Premier Kok 'nogal verrast' den haag anp Politiek heeft zonder veel tranen gereageerd op het on verwachte vertrekt van WD-coryfee Wiegel uit de Se naat. Volgende week vrijdag, 31 maart, stapt hij op om dat zijn nevenfuncties volgens hem op gespannen voet met zijn werk in de senaat. den haag anp Wiegel verwacht een 'conflict van plichten' wanneer de Drank- en horecawet, de thuis zorg en het verzekeringstelsel in de gezondheidszorg in de se naat aan de orde komen. Vooral zijn voorzitterschap van Zorg verzekeraars Nederland zit hem dwars nu de politieke discussie over een nieuw verzekeringstel sel op volle toeren draait. „Die komt op verhevigde wijze op mij af', zei hij. „Het kan ertoe leiden dat ik niet al mijn verant woordelijkheden kan uitoefe nen." Hoewel Wiegel tot nu toe geen moeite heeft gehad zijn senatorstaken met zijn andere functies te combineren, wil hij geen risico's nemen. De meeste Eerste-Kamerleden grossieren in nevenfuncties. Wiegel wilde premier Kok te lefonisch op de hoogte stellen van zijn vertrek, maar Kok was niet in het Torentje. „Het is een van de uitingen van bijzondere beleefdheid waar Wiegel af en toe bijzondere behoefte aan heeft", aldus de premier. Hij verwees daarmee naar de nacht waarin Wiegel vlak voor zijn be slissende stem tegen het refe rendum Kok en toenmalig mi nister Peper van binnenlandse zaken een hand gaf en compli menteerde met hun pleidooien De premier zei 'nogal verrast' te zijn door de stap van de se nator. Wiegel lichtte WD-leider In een kort briefje aan Eerste- Kamervoorzitter Korthals Al tes maakte Wiegeld gisteren zijn vertrek bekend. De letter lijke tekst van de brief volgt hieronder. „Hooggeachte Heer Voorzitter, Na lang nadenken heb ik beslo ten om het lidmaatschap van Uw Kamer neer te leggen. Ik doe dat met ingang van 31 maart aanstaande. De laatste tijd heb ik steeds meer het gevoel gekregen dat het lidmaatschap van de Eerste Kamer mij zal kunnen gaan be lemmeren in het optimaal uit oefenen van een aantal van mijn andere verantwoordelijk heden. Conflict van belangen is een groot woord, maar in die sfeer ligt het. Het waren goede en fijne jaren in Uw midden. Ik dank u en mijn mede-leden voor de ple zierige omgang met elkaar. De medewerkers dank ik voor hun toewijding en vriendelijkheid. Het ga u allen goed! Met vriendelijke groet, H. Wie- Dijkstal pas in nadat hij zijn af scheidsbrief had geschreven. Dijkstal zei het vertrek te be treuren. Een partij heeft het meest baat bij een eigenzinnig politicus, zei hij. D66 liet onom wonden weten 'helemaal geen bezwaar' te hebben tegen Wie gels vertrek. Het correctief refe rendum, waarvoor Wiegel in mei een stokje stak, was het pa radepaardje van D66-fractie- voorzitter De Graaf. „Wiegels vertrek betekent in ieder geval geen verzwakking van de coali tie", merkte fractievoorzitter Melkert van de PvdA op. CDA-leider De Hoop Scheffer prees Wiegel gisteren als 'een kleurrijk senator met duidelijke eigen ideeën'. GroenLinks-Iei- der Rosenmöller betreurt dat de politiek een controversiële poli ticus verliest. Of Wiegel de poli tiek definitief de rug toekeert is onduidelijk. „Ik blijf meedoen aan de discussies binnen de WD", onderstreepte hij giste ren. Wiegel ging niet in op de vraag of hij ooit nog een minis terspost ambieert. naat, staat bovenaan de kandi datenlijst van de WD om te- De Jager had van 1995 tot tie en vervolgen adviseur van 1999 al een zetel in de Eerste de regering voor onderwijsver- zijn er bellers die zelf een fout hebben gemaakt en dat liever niet aan de chef vertellen. Van de 26 telefoontjes waar op de vertrouwensman in 1999 actie ondernam, betroffen er zes zaken die te maken hebben met vliegveiligheid. Concrete voorbeelden wil Diepenbrock vanwege de vertrouwelijkheid niet geven. Het gaat onder meer om te gehaast of slordig werken bij het vertrekklaar maken van vliegtuigen. De andere tips be troffen brandveiligheid, ver keersveiligheid of kwesties die te maken hebben met het mi lieu of arbeidsomstandigheden. Volgens Diepenbrock is Schiphol geen onveilige lucht haven. „We slaan een goed fi guur als je het vergelijkt met het buitenland. Maar het blijft mensenwerk. De concurrentie speelt een rol. Mensen worden soms gepusht om dingen snel te doen of niet te doen." De onderwijskundige De Jager rug te keren. Volgens een Kamer. Sinds 1995 is hij ook nieuwing op de Nederlandse (62) volgt Wiegel op in de Eer- voorlichtster van de partij is directeur van het Rijks Oplei- Antillen en Aruba, ste Kamer. De Jager op dit moment op dingsinstituut (ROI). Daarvoor Ook was hij voorzitter van De Jager, die van 1995 tot reis, maar zal hij zo spoedig was hij directeur-generaal de landelijke onderwijscom- 1999 al een zetel had in de se- mogelijk worden benaderd. Diensten Onderwijs en Inspec- missie van de WD. Tweede Kamer wil ruimere regeling den haag anp den haag anp Er moet een einde komen aan de voortdu rende bebouwing van de randen van het Groene Hart, vindt minister Pronk van mi lieu en ruimtelijke ordening. Er moet in de Randstad een gebied blijven dat echt open en groen is, te vergelijken met het Central Park in New York. Hij wil dat vastleggen in de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening die binnenkort verschijnt. Een kleiner, maar echt groen Groene Hart, was de wens die Pronk gisteravond uitsprak tijdens het debat over zijn begro ting voor 2000 in de Eerste Kamer. Het ge bied dat wordt begrensd door Amsterdam, Rotterdam en Utrecht wordt, als het aan Pronk ligt, een 'delta-metropool'. Daarin moeten de steden met elkaar overleggen waar bedrijfsterreinen komen, en waar nieuwe woningen. Zulk overleg is logisch, aldus Pronk. In de Randstad wonen mensen in de ene plaats, en werken in de andere. „Leiden, Wasse naar en Den Haag kun je bijvoorbeeld heel goed als een geografische eenheid zien." Zo'n metropool kan er echter alleen ko men als er één geïntegreerd systeem van openbaar vervoer komt en als de steden het eens kunnen worden over hoe het Groene Hart en de omgeving er uit moeten zien. Pronk ergert zich er aan dat er aan de rand van het Groene Hart 'steeds weer nieuwe kassen en baggerstorten komen'. Dat is mede mogelijk omdat bestemmings plannen verouderd zijn. Daarom wil Pronk „een hardere lijn trekken om het Groene Hart. Zo hard dat het een echt Central Park wordt." Er moet worden gekozen: de ste den moeten niet allemaal alles willen, maar samen bedenken wat waar nodig is. Begin februari werd al de vereniging Del ta-metropool opgericht. Daarin werken de twaalf grootste gemeenten in de Randstad samen. Zij willen de concurrentiepositie van Nederland in Europa versterken. De Randstad moet volgens hen een samen hangend geheel worden met het Groene Hart als centraal stadspark. Voorzitter van de vereniging is de Amsterdamse wethou der Stadig. De milieubeweging is al maan den in de weer met de actie 'Trek de groene grens', eveneens gericht tegen het sluipend volbouwen van het Groene Hart. Plan coalitiepartijen Tweede Kamer den haag anp De coalitiepartijen in de Twee de Kamer willen dat rechtban ken allerlei zaken toegankelijker maken voor het publiek. Zij zouden intensiever gebruik kunnen maken van moderne media als internet om proces sen in de openbaarheid te brengen. Vooral D66 vindt dat recht banken veel toegankelijker zou den moeten opereren. Kamer lid en oud-rechter Dittrich ziet het liefst dat belangrijke rechts zaken live via internet te volgen zijn. Mensen zouden de straf maat in spraakmakende zaken dan beter begrijpen. In prakti sche zin zouden alle rechtban ken een eigen website moeten hebben waarop de processen kunnen worden gevolgd, vindt hij. Coalitiegenoten PvdA en WD vinden dat een stap te ver. De liberalen vrezen dat de publieke opinie al te sterk kan worden beïnvloed als de audiovisuele media altijd toegang krijgen tot alle zaken. Ook kan uitzending pijnlijke gevolgen hebben voor slachtoffers van misdrijven. Volgens de PvdA heeft de rechtelijke macht wel 'een duw tje in de rug' nodig om de vrees voor meer openheid te overko men. Kamerlid Wagenaar denkt daarbij dat uitzending van strafprocessen op televisie of internet een afschrikwekkende en dus averechtse werking kan hebben. Minister Korthals van justitie voelt er niets voor een wettelij ke bepaling op te nemen waar in de openbaarheid wordt vast gelegd, zoals D66 heeft bepleit. Hij wil de beslissing of tijdens een rechtszaak beeld- of ge luidsopnamen mogen worden gemaakt, overlaten aan de pre sident van de rechtbank. Ook vindt hij het nu niet nodig de rechters aan te sporen vaker ca mera's toe te laten tijdens zit tingen of meer gebruik te ma ken van internet. „Rechters zijn zeer moderne mensen die best moderne communicatiemidde len willen toepassen." De mi nister verwierp daarmee de kri tiek van Dittrich dat hij veel te terughoudend is om rechtban ken te porren tot meer open heid. Studenten mogen van de Twee de Kamer meer bijverdienen. De Kamer wil af van de grens van 15.000 gulden. Als studen ten nu meer verdienen, moeten zij een boete betalen. De Kamer denkt aan een grens rond de 20.000 gulden en wil dat bedrag met de welvaart laten stijgen, bleek gisteren bij de behande ling van de nieuwe wet op de studiefinanciering. Met de wet wil minister Hermans de moge lijkheid om een beurs te krijgen verruimen, maar de grens voor bijverdiensten liet hij onge moeid. Een kamermeerderheid van PvdA, D66 en CDA wil de boete die studenten treft bij het over schrijden van de grens verla gen. Nu betaalt een student de teveel ontvangen studiefinan ciering terug en krijgt hij daar naast een boete van 300 gulden per maand. De boete is geba seerd op het onterechte bezit van de OV-kaart. De boete moet omlaag naar 123 gulden, vinden PvdA, D66 en CDA, om dat dit de werkelijke kostprijs van de kaart is. De bewindsman kreeg brede steun voor zijn plan de diplo matermijn uit te smeren over tien jaar en de leeftijd om in aanmerking te komen voor een beurs te verhogen van 27 naar 30 jaar. Dat biedt studenten de mogelijkheid hun studie te on derbreken om te werken of de wereld rond te reizen. Maar voor PvdA, CDA, D66 en Groen- Links is het systeem nog niet flexibel genoeg. Wie op zijn 29e met een studie begint, profi teert maar weinig van de verrui ming. In het kader van een le ven lang leren achten deze par tijen de flexibiliteit wat mager. Bovendien vreest de Kamer dat de instellingen nog niet zo flexibel zijn als de studenten en de minister. Veel studenten zul len zich herhaaldelijk in- en uit schrijven, maar ze kunnen al leen nog voor een heel jaar col- legeld betalen. Hogescholen en universiteiten zitten niet te springen om 'flexibele' studen ten omdat de studieprogram ma's daar niet op zijn afge stemd. Hermans stevent op een con flict af met de Kamer over de aanvullende beurs. Een meer derheid wil deze beurs omzet ten in een gift. Nu hebben stu denten met ouders die te wei nig verdienen om een bijdrage te- betalen, een schuld als zij niet op tijd afstuderen. Dat weerhoudt studenten met wei nig bemiddelde ouders ervan om een studie te beginnen. De maatregel zou volgens Her mans 950 miljoen gulden kos ten. Volgens zijn partijgenoot Brood moet de Kamer zo'n hoog bedrag niet uitgeven aan studiebeurzen- voor lage inko mens, maar aan het onderwijs zelf. ACHTERGROND DEN HAAG GUUS MATER/ANP Wiegel oefende deze maand scherpe kritiek uit op het kabinet. Het ergert hem dat het vermaledijde correctief referendum opnieuw is ingediend. Met zijn cruciale tegenstem in de Nacht van Wiegel had hij dat wetsvoorstel in eerste instantie juist bijna persoonlijk tegengehouden. Wiegel koos gisteren voor zijn functies buiten de Kamer. Die lopen uiteen: hij verricht werkzaamheden voor uiteenlopende groepen bierbrouwers tot zorgverzekeraars. Feit is dat de brouwers er belang bij hebben nieuwe en stringente regels voor alcoholreclame en -sponsoring uit te stellen. Minister Borst van volksgezondheid heeft de Eerste Kamer vorige maand geschreven dat de branche ernstig is gebreke is gebleven. Wiegel verzekerde zich in een gedenkwaardige nacht van een plaats in de geschiedenisboeken. Hij maakte een naar later bleek voorlopig einde aan het correctief referendum en stortte in één beweging de door hem zo verfoeide paarse regeringscoalitie in een crisis, die rij overigens binnen een paar weken te boven kwam. Hoe Wiegel herinnerd zal worden, is nog een groot vraagteken. De senator stelde zich in de Eerste Kamer zeer principieel op en stemde als enige WD-senator uiteindelijk - tot verrassing van velen - tegen de invoering Tien maanden na de nacht die zijn naam draagt, heeft Hans Wiegel aan gekondigd op te stappen als lid van de Eerste Kamer. Dat het afscheid van de politiek definitief is, geloven weini gen. Wiegel verlegt zijn werkzaamhe den, omdat hij zich in de Senaat be lemmerd acht van het correctief referendum, waarbij burgers een politiek besluit kunnen terugdraaien. Of de geschiedenis daarover mild zal rijn, valt te betwijfelen. PvdA- senator Jurgens - een andere éminence grise in de Eerste Kamer en goed bevriend met Wiegels grote tegenstrever Bolkestein - gaf direct na het debat alvast een voorschot op die geschiedenisboeken. „Dit is politiek onverantwoordelijk. De geloofwaardigheid van Wiegel is aangetast. Ik begrijp nu niet wat rijn politiek lot is." Jurgens zei het einde van Wiegels politieke loopbaan te verwachten. Tien maanden later, lijken dat zware woorden. Het einde van de politieke loopbaan van Wiegel is waarschijnlijk niet in richt. Telkens weet hij nog voor verrassingen te zorgen. Voor rijn tegenstem in de Nacht had hij duidelijk gewaarschuwd. „Ik ben nog nooit voor een dreigement gezwicht", richtte hij zich indirect tot premier Kok. „Wij beoordelen het wetsvoorstel. De politieke consequenties liggen in handen van anderen" zei Wiegel toen dreigend. Wiegel is onmiskenbaar een van de kleurrijkste en spraakmakendste Nederlandse politici van na de Tweede Wereldoorlog. Hij was als WD-leider, als vice-premier en later als commissaris van de koningin in Friesland intens geliefd of diep gehaat. Wiegel begon rijn rol in de nationale politiek in 1967, toen hij op zijn 26e als jongste Tweede Kamerlid werd gekozen. In 1971 werd hij fractievoorzitter. Zijn optreden in de landelijke politiek - Kamerlid tot '77 en minister van Binnenlandse Zaken en vice-premier in het eerste kabinet Van Agt van '77 tot '81 - maakte de WD tot een politieke factor van betekenis. Wiegel legde in die periode een slagschaduw over zijn opvolgers, waarmee ze uiteindelijk allemaal vroeg of laat te maken kregen. Nijpels, Voorhoeve, Bolkestein en nu ook Dijkstal, ze moesten rekening houden met het Orakel van Ljouwert, nooit te beroerd om met een prikkelende mening Den Haag op stelten te zetten. Ook na zijn vertrek uit Leeuwarden bleef Wiegel ongekend populair en bleef er heimwee bestaan naar de periode onder zijn leiderschap. Prijsdoorbraak bij t for telecom.... bellen met Ben Vrij vanaf 25 cent per minuut sms berichten versturen D A tl direct klaar voor gebruik DG II ERICSSON 1018s tot 80 uur standby tot 3 uur beltijd V' klok- en wekkerfunctie' handige speed dial geheugen voor 99 namen/nrs maak je eigen belmelodie NU ZOLANG DE VOORRAAD STREKT INCLUSIEF 65, - BELTEGOED telecom Meer weten over aanbiedingen en winkels in uw buurt? Kijk op internet: t1ortelecom.nl duidelijke taal

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3