Ajax gokt op Westerhof De worsteling van Ajax duurt voort Sport eyenoord tegen het veede van Marseille Hersman blijft bij Sanex an Basten grote golftoekomst voorspeld FC Porto en Valencia naar kwartfinales Teun van Vliet schorst renner 'acers zeker van playoffs oiANAPQLisDe Indiana Pacers hebben zich gisteren als eerste e) loeg uit de Eastern Conference geplaatst voor de playoffs om 192 e NBA-titel. De ploeg van Rik Smits klopte de New York Knicks iet 95-91. De Eindhovenaar was goed voor 20 punten. Smits »tte zijn ploeg met een kleine minuut te spelen op een 93-91 oorsprong. Even daarvoor hadden de Pacers nog tegen een chterstand van 10 punten aangekeken. Maar de New York Jjj nicks, met onder anderen Patrick Ewing, scoorden in de laat je e tweeënhalve minuut geen enkel punt meer. S anzaat acht weken geschorst iankfurt De tuchtcommissie van de Duitse voetbalbond eeft Quido Lanzaat acht weken geschorst. In de urine van de leler van Borussia Mönchengladbach werden bij een doping- 0 ontrole tijdens een zaalvoetbaltoernooi op 15 januari sporen I* in de stof tetrahydrocannabinol aangetroffen. Die zit in hasj *4marihuana. Lanzaat (20) heeft bekend twee hasjsigaretten ;rookt te hebben, op oudejaarsnacht in Amsterdam. De aan- ager van de Duitse voetbalbond had drie maanden tegen Lan- idv öt geëist. Diens advocaat bepleitte vrijspraak, omdat roken ltt{ in cannabis in Nederland wordt gedoogd. De KNVB voerde de }(j of in 1996 van de verboden lijst af. Sheffield Wednesday ontslaat Wilson IFFIELD Sheffield Wednesday heeft gistermiddag manager anny Wilson ontslagen. Peter Shreeves, voormalig assistent bij jg ein degradatienood verkerende Engelse club in de Premier j„t ;ague, volgt hem tot het eind van het seizoen op. Bij Sheffield -Wednesday staan de oud-PSV'ers Wim Jonk en Gilles de Bilde a voormalig Ajacied Gerald Sibon onder contract. Het bestuur sloot Wilson te ontslaan na de 1-0 nederlaag van afgelopen ierdag tegen nummer laatst Watford. Door dat verlies staat ednesday met nog negen wedstrijden te gaan zeven punten g0 ader de degradatiestreep. )e Klerk weg bij Forum Sport J iden» Hennie de Klerk is weg bij Forum Sport. De trainer uit azerswoude stapte voortijdig op bij de Voorburgse tweede- )SS( asser. De Klerk had nog een contract voor een jaar. Volgens e y sistent-trainer André Lourens is er een conflict tussen de trai- (je ir en het bestuur. De Klerk was, voor hij bij Forum Sport aan- {O0 ad, de trainer van Roodenburg. jei De leegloop in het technisch kader van Ajax houdt on verminderd aan. Trainer Jan Wouters en bestuurslid technische zaken Hennie Henrichs stapten gisteren op. De eerste gedwongen, de tweede 'vrijwillig'. De opvolger van Wouters is hoofd opleidingen Hans Westerhof, die Ajax na dit seizoen ook al vaarwel zegt. AMSTERDAM ANP Wouters lichtte zijn ploeg gis terochtend vlak voor de trai ning persoonlijk in over zijn vertrek. ,,Die mededeling kwam heel hard aan", bekende aan voerder Aron Winter. „Zowel de spelers als Wouters zelf zagen nog voldoende perspectief om met elkaar door te gaan. Het ligt feitelijk aan ons, dat de samen werking nu verbroken is. We staan nog steeds achter hem." Met slechts 1 punt uit de laat ste drie wedstrijden tekende de spelersgroep feitelijk het doods vonnis voor hun trainer. Volgens directeur Frank Kales is de clubleiding zorgvuldig te werk gegaan. „We hebben ab soluut niet snel of lichtvoetig gehandeld. We hebben Jan lang veel steun gegeven. Maar de re sultaten bleven tegenvallen. Ex cuses waren er natuurlijk wel. We hebben veel blessures ge had en veel nieuwe spelers moeten inpassen. Maar excuses tellen niet in het topvoetbal." Henrichs, bestuurslid techni sche zaken en tevens lid van de raad van commissarissen, voelt zich persoonlijk aansprakelijk voor het vertrek van Wouters. „Daarom heb ik na elf jaar mijn functie neergelegd", liet hij we ten. „Daarmee neem ik de be stuurlijke verantwoordelijkheid op me." Henrichs noemde Wouters een bijzonder mens. „Zijn ver trek is niet alleen voor hemzelf en voor Ajax, maar ook voor mij een zwaarwegende beslissing. Het is niet een feit dat op zich zelf staat. Ik heb er goed over nagedacht en heb toen mijn conclusies getrokken." Zonder opdrachten en zon der verwachtingen begint Wes terhof morgenochtend met zijn ultrakorte dienstverband als hoofdcoach bij Ajax. „Er zijn geen eisen, er is helemaal niks", liet de toekomstige coach van Willem II nuchter weten. „Ik ga naar eer en geweten mijn stin kende best doen. Meer kan ik niet doen." Westerhof, die Ajax negen wedstrijden onder zijn hoede neemt, bekende dat hij niet 'stond te springen' toen de di rectie hem vroeg Wouters tijde lijk te vervangen. „Maar veel bedenktijd had ik niet. Feitelijk wilde ik alleen toestemming hebben van Wouters. Als hij het er niet mee eens was geweest, had ik het niet gedaan. Hij Hans Westerhof, achter Ajax-aanvoerder Aron Winter, neemt de taken van Jan Wouters over. wenste me echter veel sterkte en bood ook nog aan om mij, indien nodig, met raad en daad bij te staan. Daar zal ik zeker gebruik van maken. Wouters zelf wilde zijn ver trek niet toelichten. „Daar had hij geen zin in", zei Kales. „Hij toonde wel begrip voor onze moeilijke beslissing. Met een rechte rug heeft hij afscheid ge nomen van de spelers en van ons. We blijven veel waardering en respect voor hem houden. Hij was een man van weinig woorden, maar wat hij zei kwam vaak recht uit zijn hart." Kales liet weten dat Ajax bin nen een week of drie de nieuwe trainer voor het komende sei zoen wil presenteren. „We heb ben wel een beetje haast, maar willen ook zorgvuldig te werk gaan." Kales wilde niet ingaan op mogelijke kandidaten voor het hoofdtrainerschap. Hij maakte zich boos op media die dinsdag het vertrek van Wou ters meteen koppelden aan de komst van Co Adriaanse, de voormalige directeur opleidin gen bij Ajax die na dit seizoen bij Willem II opstapt. Ook de spelersgroep reageerde richting directie geïrriteerd op alle voor barige berichten. „We hebben met niemand nog gesproken, ook met Adri aanse niet", benadrukte Kales. „Het besluit om met Wouters te breken staat los van het volgen de besluit om een nieuwe man een poging de kwartfinale de Champions League te ;iken, stuit Feyenoord op de ;delde tweede keus van pique Marseille. Trainer nard Casoni van de Franse ipioen in last wil een deel zijn ploeg sparen voor de ingrijke wedstrijd van zater- tegen mede-degradatiekan- tat Strassbourg. „De feiten :n er niet om. We staan rtiende in de competitie en nen in theorie zelfs nog de leren. De wedstrijd tegen ssbourg is daarom veel be- ijker dan het duel tegen moord." rainer Casoni zal zeker geen aep doen op het geblesseer- kwartet Maurice, Gallas, Perez en Blondeau. Het mee spelen van Bakayoko is zeer twijfelachtig en Pires en Dalmat krijgen rust. Ondanks het grote aantal afwezigen bij de tegen stander van Feyenoord weigert trainer Leo Beenhakker van de Rotterdammers zich rijk te re kenen. „De houding van Marseille is logisch en wordt door de huidi ge opzet van de Champions League in de hand gewerkt", vindt Beenhakker. „Zo begint Bayern München geloof ik met negen invallers aan de wed strijd tegen Dinamo Kiev. En af gelopen ronde werd er ook al gerekend. Hoeveel spelers heb ben niet expres een gele kaart gepakt zodat ze er in de kwartfi nale weer zeker bij zullen zijn? Wij van Feyenoord hebben de opzet van de Champions Lea gue niet uitgevonden." AMSTERDAM HENK HOUTINK De man die Jan Wouters met profetisch taalgebruik als hoofdtrainer van Ajax had ge ïntroduceerd, hield gisteren zijn kaken stijf op elkaar. Nee, voorzitter Michael van Praag wilde niets zeggen over het ontslag van de jonge, door hem bij diens aanstelling zo bewie rookte coach. Van Praag trok zich terug in de schaduw van woordvoerder Frank Kales, de algemeen directeur. Dat was zo afgesproken, zei de voorzitter. Het was ook for meel verklaarbaar. Kales draagt als directeur in de bedrijfs structuur van Ajax de eerste verantwoordelijkheid voor de uitvoering van het beleid. Daartoe behoort het ontslag Zwijgen van voorzitter Van Praag over ontslag Wouters teken aan de wand van de trainer, en dus ook de toelichting ervan. Toch leverde Van Praag door te zwijgen een teken van zwakte. Hij toonde niet de moed die mocht worden verwacht van een voorzitter die verbaal hoog spel heeft gespeeld. Van Praag kon met worden gevraagd naar zijn gevoelens bij de breuk met een trainer die hij als de vorm gever van de 'wederopstan ding' van Ajax naar voren had geschoven. De trainer ook die hij een toekomst had voorspeld als die van zijn illustere voor gangers Michels, Cruijff en Van Gaal. Aan de voorzitter kon evenmin worden gevraagd of Wouters, debuterend als hoofdcoach, niet met een on redelijk zware opdracht was opgezadeld. Maar eigenlijk hoefde die laatste vraag niet meer te wor den gesteld. Ajax, dat voor de taak stond zijn spelersgroep drastisch te reviseren, hééft te veel gevraagd van een onrijpe trainer. Er is te lichtvaardig aan diens gebrek aan ervaring voorbijgegaan. Daardoor is Wouters - hoeveel er gaande weg ook op hem was aan te merken - al in de kiem van zijn carrière ernstig beschadigd. Aan zijn worsteling is nu dan toch een einde gekomen. Die van Ajax duurt voort. Het ont wijkende gedrag van Van Praag was er gisteren, ten overvloede, een uiting van. Kales heeft de 'technische driehoek', die met zo veel trots was geïnstalleerd, in korte tijd en om uiteenlopende redenen onder zich uiteen zien vallen. Ajax onderstreepte vorige week de interne twijfels en onzeker heden met de samenstelling van een commissie die de structuur van de club tegen het licht dient te houden. Voor de formatie van een nieuw tech nisch driemanschap zal nauw worden samengewerkt met de commissie, die bestaat uit drie leden van de ledenraad en twee leden van de raad van commissarissen. Gezien de algehele staat van vertwijfeling bij Ajax, zou hun zelfonderzoek wel eens breed voerig kunnen uitvallen. Maar de tijd tikt door. Er is nog geen opvolger van Hans Westerhof als directeur opleidingen, nu Foppe de Haan en Mark Wotte aan te stellen. De geruchten over Adriaanse hoor ik al een heel jaar. Daar kijk ik niet meer van op, wel van onjuiste be richtgeving. Of Cruijff een optie is? We hebben contact met hem. Meer kan en wil ik daar over niet zeggen." Op de Amsterdamse effecten beurs sloot het aandeel Ajax fors hoger op 8,95 euro. Dat is overigens nog altijd ruim twee euro onder de prijs waarvoor het in 1998 naar de beurs ging. voor de eer hebben bedankt. De vacature die de opgestapte directeur spelersbeleid Danny Blind achterliet, is in nog meer nevelen gehuld. Ajax twijfelt over de invulling van die func tie, terwijl gezien het veldspel nieuwe slagvaardigheid op de spelersmarkt is vereist. En wie wordt de nieuwe trai ner? Co Adriaanse, de schei dende Willem II-coach, wordt het meest genoemd. Maar als Johan Cruijff werkelijk de voor name adviseur op afstand is waarvoor hij wordt gehouden, lijkt dat loch minder aanneme lijk. Veeleer kan dan Wim Jan sen, Cruijffs compaan en pro tégé, worden verwacht als de man die een einde zal moeten maken aan de worsteling van Ajax. vo peter van der hulst artin Hersman rijdt ook de che mende twee jaar voor het icoi iiaatsteam van Sanex. „Ik :e 1 b nog niets getekend, maar principe hebben Sanex en ik intentie uitgesproken om larcjtt elkaar door te gaan", aldus tegenwoordig in Lisse machtige schaatser. top Ma de Olympische Spelen ;tell van Nagano stapte Hersman van de kernploeg over naar het team van kopman Rintje Rits- ma. De specialist op de mid denafstanden richtte zich toen ook weer volledig op het all- rounden. Met succes want hij plaatste zich in zijn eerste jaar voor zijn nieuwe werkgever voor EK en WK. Het afgelopen seizoen werd gekenmerkt door tegenslag. Na een sterk begin moest hij afha ken met een rugblessure. Het herstel duurde te lang om zich nog te kunnen plaatsen voor de grote titeltoemooien. Tij dens de world cup in Calgary kreeg de Lissenaar last van een virusinfectie aan de luchtwe gen, waardoor hij ook de WK afstanden misliep. „Buiten die blessure en infectie zijn we te vreden over de samenwerking. Ik heb goede progressie ge boekt, vooral op de lange af standen. De persoonlijke re cords geven mij de motivatie om me weer op te laden, om weer hard te kunnen trainen." - etballegende maakt debuut op hoogste clubniveau A'S tans IPWUK OOI W LEEFMANS )eeltj de deelnemerslijst de Nederlandse cke^ampioenschappen lees je bijna over naam heen. M. van ooien, een van de twee t all welingen in de se- oeste van het eerste Ei1 van de Noordwijk- ider iolfclub. Bij navraag het inderdaad om A. van Basten te Coach Tom O'Ma- dai sy- een Ier die al der- lar in Nederland als ;zeH eraar actief is en een autoriteit door- is niet verbaasd dat ,itse voormalige voetbal- mi tte nu ook met golf sp iet hoogste landelij- loegaveau uitkomt. „Hij ir iedere dag, neemt geld les om zich te 'teren en bij golf is nu eenmaal een wet alles wat je er in t, er ook weer uit 'Ü,C I ies ;elopen weekeinde Van Basten een van egen geselecteerden itreden om een van ier plaatsen in het )"T 'dwijkse team. De van het EK '88, die lenteel een handi- 18 01 van 3,4 heeft, eindi- ntrvierde en is daar- zo goed als zeker een plaats in de pe die vorig jaar in nale van de Haag- verloor en de twee i daarvoor kampi- van Nederland Igens O'Mahoney Marco van Basten. kan de deelname van Van Basten grote gevol gen hebben voor de golf- sport. „Voor mij is hij gewoon een van de spe lers, maar om zo'n be kende naam erbij te hebben, is natuurlijk leuk voor de club en voor het Nederlandse golf in het algemeen. Rolf Muntz met zijn overwinning van vorige week en een bekendheid als Marco van Basten, dat trekt hopelijk meer jongeren aan." Het jeugdgolf is volgens O' Mahoney het zorgen kindje van de nog altijd snel groeiende sport. Van de 120.000 geregi streerde leden zijn er nog geen 6000 onder de achttien. De vaderlandse club competitie bestaat uit tien teams (twee poules van vijf) die van eind maart tot begin juni op verschillende banen strijden om de titel. Ze ven jaar nadat een en kelblessure een einde maakte aan zijn succes volle voetbalcarrière, heeft de inmiddels 35-ja- rige Van Basten de (sub) top van het Nederlandse (amateur)golf bereikt. Volgens O'Mahoney kan de Utrechter nog verder groeien. „In Ame rika bestaat er een apart toernooiencircuit voor atleten uit andere sport- takken. Daar doen voor al oud-basketballers, - baseballers en -footbal lers aan mee. Vergis je niet in het niveau, de meesten hebben een handicap van rond de 1 en het prijzengeld ligt in de buurt van de 400.000 dollar. Ik denk dat dat echt iets is voor Marco om daaraan mee te doen", aldus O' Maho ney. Hij voegt daar glim lachend aan toe: „Want ik mag toch aannemen dat hij genoeg geld heeft voor reis- en verblijfs kosten." RUSWUK ANP In groep A gaat behalve Barce lona ook FC Porto door naar de kwartfinales van de Champions League. Porto kwam bij het reeds uitgeschakelde Hertha BSC (met Van Burik en Roy in de basis) na 69 minuten op 1 -0 door invaller Clayton. Veel meer gebeurde er ook niet in het saaie duel. Barcelona leek te gaan verlie zen van Sparta Praag, maar Hesp stopte bij 1-1 een straf schop van Hapal. Kort daarop schoot Gabri Barcelona naar de 2-1 zege. De ploeg kwam op achterstand door Svoboda, die met een afstandsschot doelman Hesp verschalkte. In de tweede helft kwam Barca op 1-1 via Ga bri. In groep B speelde Bor deaux tegen Fiorentina. Wiltord opende de score voor de Franse ploeg, na de rust maakte Chiesa gelijk via een penalty. Daarna scoorden Batistuta en Rui Costa voor Fiorentina. De zege leek veiliggesteld, maar Zanotti bracht Bordeaux in de slotmi nuten terug tot 3-2 en Batlles maakte vervolgens de gelijkma ker. Doordat Valencia gelijk speelde tegen Manchester Uni ted, zou Fiorentina ook bij winst niet zijn geplaatst bij de laatste acht! Manchester speel de niet voluit bij Valencia, om dat de titelhouder al zeker was van de kwartfinale. Valencia kreeg wat kansen, maar scoor de niet. etten-leur» anp Het management van de wie lerploeg Farm Frites heeft Dave Bruylandts geschorst. De Belgi sche renner mocht gisteren we gens een te hoge hematocriet- vvaarde niet van start gaan in de tweede etappe van de Catalaan se week. Bruylandts heeft vol gens een verklaring van Farm Frites het vertrouwen zodanig beschaamd, dat een beëindi ging van de arbeidsovereen komst onvermijdelijk lijkt. De lopers van de Leidsch Dagblad Marathongroep tel len af. Zo'n tweehonderd sportievelingen bereiden zich onder begeleiding van Han Kulker en andere trainers voor op de Leidse Marathon (11 juni). Ze leggen dan 10 of 21,1 kilometer af. Wekelijks komt op deze plaats een van de deelnemers aan het woord. Naam: Riet Broekhof-Arens- man. Woonplaats: Lisse. Leeftijd: 48 jaar. Beroep: call-agent. Afstand: 21 kilometer. Ik zie dat je voor de 21 kilo meter gaat? „Ja, maar of het lukt weet ik nog niet. Naast mijn trainin gen voor de marathongroep doe ik ook mee aan de win ter trainingen van RTVde Bollen streek in Lisse. Tijdens het lo pen in de duinen heb ik vier weken geleden een misstap ge maakt. Mijn achillespees is daardoor ontstoken geraakt. Ik sta nu al vier weken onder huisarrest en heb het daar best wel moeilijk mee. In mijn ach terhoofd speelde ik met het idee om de hele marathon te lopen, maar ik moet in totaal negen weken rust in acht nemen. Ik was er helemaal klaar voor en dan komt er zo'n lullig dingetje overheen. Wat mag je wel doen? „Ik volg nu aangepaste trai ningen. Naast wandelen doe ik allerlei oefeningen: op mijn te nen lopen en op mijn hakken lopen. Dat doe ik ook als ik naar het dorp ga, maar dan kijk ik wel eerst even of het rus tig is om me heen. Als ik bezig ben voel ik niets. Toch mag ik komende zaterdag niet mee doen aan de blessuretraining in de duinen. Ze zijn bang dat ik dan misschien weer de fout in ga. Ik ga alleen even naar Noordwijkerhout om mijn en velop met schema's op te halen en om te horen of ik alvast wat mag gaan doen. Al mag ik maar een kilometer lopen, dan kan ik weer voorzichtig wat opbouwen. Je hebt dan nog geluk dat je lid bent van wielervereniging De Bollenstreek. „Ik mag fietsen en zwemmen, maar aan water heb ik een he kel. Ik werk in Haarlem en daar ga ik nu op de fiets naar toe. Dat is een goede oefening. Voor mezelf heb ik dan ook het gevoel dat ik nog wat heb ge daan. Mijn man en ik fietsen tijdens het wielerseizoen nor maal veel. Doordeweeks 40 ki lometer of in het weekeinde 80 kilometer. En we doen altijd mee aan de Drentse Rij- wielvierdaagse. Dat is een vakantie voor ons. Je hoeft dus niet bang te zijn dat je veel conditie kwijt raakt door de blessure? „Ik zal geen grote terugslag krijgen. Dat is ook het voordeel van de duintrainingen in de winter. Ik heb het een jaar niet gedaan en toen ik in maart weer op de fiets stapte, had ik veel problemen om te starten. Maar de hele marathon in Leiden komt toch te vroeg? „Ja, maar ik wil wel proberen om opzijn minst de 21 kilome ter te halen. Aanvankelijk wil de ik de marathon later dit jaar in New York lopen. Alleen de prijzen die ze daar vragen zijn zó hoog. Daarvan kunnen we drie keer leuk op vakantie. Ik loop daarom liever hier. In Lei den is het toch ook altijd gezel lig. Die marathon wil ik vol gend jaar lopen. Dan heb ik in ieder geval een mooi streven. tekst peter van der hulst foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25