Expositie van meester Haagse School 'Tegenwoordig moetje kunnen zien wat het is' 'We hebben niks om voor te leven' Cultuur Kunst ECTOR: SALUTE' Staalkaart iicr klaaaiffertt IÏKIvUR gestolen Oscars teruggevonden anceles De gestolen Oscars zijn maandag teruggevonden ïeen vuilnisbak in de Koreaanse wijk van Los Angeles. De ipenbare aanklager van Los Angeles heeft inmiddels een man angeklaagd die wordt verdacht van de diefstal van de 55 ver- lulde beeldjes. De tweede verdachte werd vrijgelaten omdat er mvoldoende bewijzen zouden zijn voor zijn betrokkenheid bij Ie diefstal. De beeldjes, die aanstaande zondag tijdens de Os- aruitreiking in Hollywood worden vergeven aan de filmindu- trie, verdwenen vorige week op weg van de fabriek naar Holly- food. FOTO FOTO AP/DAMIEN DOVARGANES ichrijfster Jackie Lourens overleden iphen De detectiveschrijfster Jackie Lourens is vrijdag op 79- «rige leeftijd in haar woonplaats Alphen aan den Rijn overle- en. Jackie Lourens schreef in haar loopbaan van ruim 20 jaar detectives waarin politie-inspecteur Erik Jager steeds de ware ledracht van een misdrijf weet te achterhalen. De verhalen pelen zich steevast af tegen de achtergrond van de plaats :astellum'. Hoewel ze de plaats nooit letterlijk noemde, is Al- hen in de omschreven pleinen, gebouwen en straten duidelijk erkenbaar. Lourens begon met het vertalen van Amerikaanse oeken, later schreef ze korte verhalen voor dagbladen en tijd- chriften. Op haar vijftigste kreeg ze naar aanleiding van het erschijnen van haar debuut 'Ze kunnen het niet laten' de Fon- jnprijs voor jonge schrijvers. Haar meest succesvolle boek is IVas de kat getuige?' Hiervan zijn in de voormalig Sovjet Unie en half miljoen exemplaren van verkocht. Lourens wordt van- in het Leidse crematorium Rhijnhof gecremeerd. fieuwe voorzitter Exultate Deo ipen De Cristelijke Oratorium Vereniging Exultate Deo in oorschoten heeft een nieuwe voorzitter, M. Nuijten, en een lieuwe peningmeester, W. Prins. Mevrouw Nuijten neemt het okje over van de opgestapte voorzitter P. de Jonge, na een onflict over een omstreden nieuwjaarstoespraak van dirigent van Marion. Dat conflict verdeelde het koor. Exultate Deo gisteravond haar jaarlijkse ledenvergaderiing die door on- iveer 60 van de 80 leden is bezocht. Secretaris van het bestuur B. Smits-van Ooijen en tweede secretaris A. Westhoek. De ireniging is nog op zoek naar een tweede penningmeester, uijten wil nog niks zeggen over de afloop van het conflict dat toe leidde dat een aantal leden opstapte. „Daar is de tijd nog iet rijp voor. We zijn nog steeds bezig de zaken netjes op een jte zetten." Iratis busreis naar opera Peter Grimes jDEN_i De Nationale Reisopera geeft op 4 april in het Lucent anstheater in Den Haag een uitvoering van de opera 'Peter rimes' van Benjamin Britten. K&O Leiden verkoopt tot 28 aart kaarten voor deze voorstelling en zorgt bovendien voor atis busvervoer naar Den Haag. Als voorbereiding op de opera audt musicoloog Noël van Heusden op 31 maart een lezing i aarin hij ingaat op het ontstaan, de teksten, de structuur, en stijlkenmerken van 'Peter Grimes'. De lezing is in de K&O ka- ilzaal en begint om 19.30 uur. De klassieke oudheid is dit jaar het thema van de boekenweek. Literair medewerker Nop Maas tipt elke dag een boek uit het enorme aanbod. Goedkoop inhalen rzoi n opvallend aspect van deze boekenweek is dat er nogal wat 1"I1* rdrukken van hoogwaardige vertalingen in de boekwinkel lig- iatm n. De lezer kan zo met goedkope pockets en paperbacks in- len wat hij zich de afgelopen jaren - ten onrechte - liet ont- 1 ïn. Het verdient aanbeveling om ook een blik te werpen in (assortiment van De Slegte, waar een aantal fraaie klassieken V or bijna niets te koop ligt (een drietal titels van Apuleius bij- W orbeeld). n pareltje dat men daar aantreft is het bundeltje Karakter- flA ketsen van Theophrastos (een leerling van Aristoteles die leef- Hjvan 370-287 voor Christus). Na ruim tweeduizend jaar zijn ^Hdoor hem geschetste typen onverminderd actueel gebleven, ^■tkost mij tenminste geen enkele moeite voorbeelden te vin- ^van de pedante kwast, de blaaskaak, de regent, de nurks en (burgermannetje. En wie weet herken ik me zelf wel in de ikerpit. e heeft in zijn omgeving niet één of meer exemplaren van 'de -1 amneus': 'Een zwamneus gaat, om maar iets te noemen, pal ast een onbekende zitten, hemelt eerst 2ijn eigen vrouw op, telt daarna uitentreuren de droom van afgelopen nacht en - spreekt vervolgens uitvoerig ieder gerecht dat hij heeft gege- \ji l Het is een aardig spelletje om bij alle dertig typeringen een jn£l{i )dem voorbeeld te zoeken. De profiteur, de fantast en de bet- i opw ter weet ik al, maar ik zoek nog naar een vlerk. Die beschrijft rif® eophrastos als volgt: 1 ivoorbeeld: als een vlerk fatsoenlijke vrouwen tegenkomt, trekt zijn jas op om zijn geslachtsdelen te laten zien. In het theater ift hij doorkloppen als anderen al zijn opgehouden: hij fluit spelers uit, terwijl de rest er juist met plezier naar kijkt. Wa- en en| ,r ^et pUbliek stfi boert hij met opgericht hoofd zó luid dat toeschouwers wel naar hem moeten omkijken, nneer het op de markt erg druk is, zie je hem bij de kramen in waar noten, mirtebessen of bosvruchten te koop zijn; daar igt hij rond en proeft overal wat van, terwijl hij de koopman de praat houdt. In een gezelschap noemt hij iemand, die hij 'elijlcs kent, bij zijn naam.Ziet hij dat iemand haast heeft, i vraagt hij hem nog even te blijven. Wanneer je een belang- 'proces hebt verloren en de rechtszaal verlaat, komt hij op je im je geluk te wensen. w (eophrastos, 'Karakterschetsen'. Ingeleid, vertaald en van ti (tekeningen voorzien door Hein L. van Dolen. Athenaeum - !ak van Gennep, voor 9,95 te koop bij De Slegte) Schrijfster Doeschka Meijsing in Leiden leiden susanne lammers Haar nieuwste boek is overwegend jui chend ontvangen. Met een ondertoon van ironie geeft Doeschka Meijsing de stand van 'De tweede man' in diverse top-tiens en de kijkcijfers van de tv-programma's waarin ze te gast was. Dat doet ze in de Leidse boekhandel Kooyker Ginsberg waar ze gisteravond was voor een lezing over haar nieuwste boek. 'De tweede man' sluit helemaal aan bij het thema van de boekenweek: het gaat over een classicus, over Alexander de Gro te, over Hellenisme versus Christendom. Maar het gaat ook over je plaats in de we reld en je blik óp die wereld. Meijsing be gint haar praatje met een korte geschiede nis van haar schrijverschap - van Revisor- -auteur met een voorliefde voor het spelen van een literair spel met de lezer, dat wat haar betreft zijn toppunt bereikte in haar roman 'Utopia', tot een schrijver met 'meer mens en hartstocht', waarvan 'De beproe ving' (uit 1988) de eerste poging was. Een 'sonate', noemt ze de vorm van dat boek en de drie die daar op volgden. Ze karakteriseert deze vier met 'het ver raad van de liefde en het verraad van de vriendschap'. Over het verraad, het misluk ken van vriendschap gaat ook 'De tweede man'. Dit boek vergelijkt ze met een symfo nie, een fuga zelfs. Het boek bestaat uit ver schillende melodie-lijnen. „Het geeft tege lijk een filosofie, nee dat is een te zwaar woord, een blik op de Westerse samenle ving." Meijsing vertelt over haar boek en illu streert nu en dan door een passage voor te lezen, helder en een tikje afstandelijk. Ze praat alsof ze biograaf is, niet schrijver. Haar personages zijn personen geworden. Dat komt ook een beetje door haar ver strooidheid. Als ze vindt dat haar samen vatting af is, zegt ze: „Dat is zo'n beetje het einde." Om er dan verschrikt aan toe te voegen: „Niet een beetje; het einde!" Daarna worden, aan de hand van vragen uit het publiek, haar drijfveren voor het schrijven van het boek wat duidelijker. Meijsing ziet de ondergang van het indivi du en de Westerse beschaving helder voor zich. „Wij hebben niks om voor te leven in het Westen." We zijn het verband kwijt, hebben geen alomvattend wereldbeeld meer, zijn onze (klassieke) geschiedenis vergeten, ontberen een fundament en een doel in het leven, vindt ze. In het voorbij gaan geeft de schrijfster zelf een voorbeeld van de onbekendheid met de geschiedenis door de beeldenstorm in 1648 te dateren (1566). En in haar hekel aan de apostel Paulus overdrijft ze het monotheïtische ka rakter van de Joodse godsdienst. Als mogelijke oplossing voor de stuur loosheid van het losgeslagen Westerse indi vidu pleit ze vervolgens voor 'open ogen om de enorme rijkdom om je heen te kun nen zien'. Ze besluit de avond met een fragment uit 'De tweede man', een luister rijke beschrijving waaruit in elk geval blijkt dat Meijsing zowel ogen als 'een pen' heeft. Neonazi's beschuldigd van diefstal steen Van der Lubbe berlijn anp De Berlijnse gedenksteen voor de Nederlandse com munist Marinus van der Lub be is vrijwel zeker door neo nazi's of andere extreem rechtse personen gestolen. Dat is de stellige overtuiging van de Duitse contactman van de Nederlands-Leidse stichting 'Een Graf Voor Ma rinus Van der Lubbe'. „Het wordt met de dag waarschijnlijker dat de dief stal het werk van uiterst rechtse kringen was", aldus de Berlijnse representant Gerhard Brack gisteravond. Aanvankelijk gingen de ver denkingen ook richting kunsthandel. „Maar na de publiciteit is de steen prak tisch onverkoopbaar. En als links-radicalen de steen had den ontvreemd, zouden zij het gedenkteken al lang voor een of andere actie hebben gebruikt", stelt Brack vast. Hij acht de kans steeds klei ner dat het monument nog opduikt. De stichting reageert op een artikel in het Berlijnse blad Scheinschlag dat als eerste openlijk een neonazis- tische achtergrond vermoedt. De steen bleek op zaterdag 11 maart, twee weken na de plaatsing, spoorloos te zijn verdwenen. Het tijdschrift wijst erop dat die dag in Ber lijn een demonstratie van de extreem-rechtse partij NPD plaatshad. Ondanks de diefstal verga dert een speciale commissie van het parlement deze week over het verzoek om de steen bij de Rijksdag te installeren. Weissenbruch: 'Licht en lucht, dat is de kunst!' 'Wat is schilderen?', vraagt de kunstenaar J.H. Weis senbruch zich op 75-jarige leeftijd nog altijd af. Het Haags Gemeentemuseum toont tot en met 21 mei een overzicht van een Haagse School-schilder die als geen ander met de na tuur worstelde. En ervan genoot. den haag coos versteeg Het moet een vriendelijk man zijn geweest, Jan Hendrik Weis senbruch. Als hij op zijn talloze wandelingen iemand tegen kwam, groette hij met een ücht overdreven 'Bonjour', waarbij hij de 'rrr' extra lang liet rollen. 'De vrolijke Weiss' noemden zijn vrienden en collega's hem. Zelfs het feit dat erkenning in eigen land zo lang voor hem uitbleef - terwijl Jozef Israëls, Anton Mauve en Hendrik Wil lem Mesdag wel furore maak ten - deerde hem niet. Zijn lief de voor de natuur en het plezier die natuur te schilderen deden hem altijd zijn goede humeur bewaren. Waar Paul Gabriël en Matthijs Maris zich wentelden in zelfbeklag, bleef Weissen bruch gewoon 'de vrolijke Weiss', die zich mateloos kon verheugen in een fraaie wol kenlucht, de lichtweerkaatsing op de vaart of de oneindige wijdheid van het landschap. Een optimisme dat uiteinde lijk werd beloond. Want op la tere leeftijd zijn hpt niet louter Engelsen, Canadezen en Ameri kanen die zijn polderland schappen en strandgezichten kopen. Naast de Nederlandse musea hebben dan ook Neder landse verzamelaars ontdekt dat de Haagse school waar schijnlijk geen groter meester over licht en lucht kent dan Weissenbruch. „Licht en lucht, dat is de kunst!", zei hij zelf. „Ik kan in Te noorden bij Nieuwkoop', heet dit schilderij van Weissenbruch dat in het Haagse gemeentemuseum te zien is, samen met 120 andere werken. FOTO FRANK VAN ROSSUM/WFA m'n schilderijen, vooral in de luchten, nooit licht genoeg brengen. Soms lukt het me, soms niet. Dan schei ik er uit, steek een pijpje op en ga wat lummelen of in mijn tuin wan delen. Kom ik terug, dan pro beer ik weer, en nog eens, tot ik het heb. De lucht op een schil derij, dat is een ding! Een hoofdzaak! Lucht en licht zijn de groote toovenaars." Deze uitspraak is ontleend aan een anoniem artikel, geda teerd 14 juni 1899, in de catalo gus van Weissenbruchs over zichtstentoonstelling bij de Am sterdamse kunsthandel Frans Buffa Zonen. Het is een be langrijke bron van informatie over Weissenbruch, omdat de kunstenaar - dan bijna 75 jaar oud - zelf aan het woord komt; in een tijd dat het kunste naarsinterview nog alles behal ve gebruikelijk was. De scriben ten van de catalogus bij de hui dige tentoonstelling maken er dankbaar gebruik van. „Als het stormt en regent, als het dondert en bliksemt ben ik in mijn element. De natuur moet men in werking zien. Dan buiten, trek ik mijn jekker aan, steek mijn voeten in klompen, zet een soort hoed op en ga marsch. Als de buien bedaren, met houtskool of zwartkrijt een krabbel gemaakt, om vast te houden wat je ziet. Bij het uit werken komt toon en kleur vanzelf in herinnering." Weissenbruch maakt ondub belzinnig duidelijk hoe hij werkt. Niet alleen hoe de grilli ge, weerbarstige natuur hem creatief bij de hand neemt, maar ook hoe hij in de buiten lucht slechts schetsen maakt. Het echte schilderwerk ge schiedt pas later, in het atelier. Van Gelder heeft gepoogd in zijn studie wat meer te weten te komen over de jeugd van Weis senbruch. Maar heel veel toe voegen dan dat hij op 19 juni 1824 in Den Haag werd gebo ren en in de Kazernestraat 112 opgroeide als zoon van een kok, die in zijn vrije tijd schilderde, doet Van Gelder ook niet. Nou ja, natuurlijk verzuimt de mu seumdirecteur niet op te mer ken dat Weissenbruch uit een kunstzinnige familie komt: de neven Jan, Frederik Hendrik en Isaac, de jongere broer Frederik Johan en oom Daniël waren Vader en zoon De Ru: Kunst Ko leiden silvan schoonhoven Vader en zoon De Ru leveren kunst aan bedrijven. Hun twee mansbedrijfje Kunst Ko spe cialiseert zich in het maken van acrylschilderijen die passen bij de sfeer van het bedrijf en de vormgeving van het kantoor pand. Vaak gaat het om grote formaten en werken de kunste naars samen met de architect van het gebouw. Peter de Ru: „Bedrijven kiezen steeds vaker voor een totaalinrichting van hun kantoor." In het lichte en vierkante ate lier van vader en zoon De Ru, nabij De Lakenhal, staan grote doeken in slagorde opgesteld. De ondernemers in kunst zijn momenteel aan het werk met een blauw doek voor de Am sterdamse AEX: Ervoor, op een ezel staat een miniatuur van de afbeelding. Op basis van deze miniaturen overlegt Kunst Ko met het betrokken bedrijf over het gewenste eindresultaat. In tegenstelling tot wat misschien te verwachten is krijgen de kun stenaars alle vrijheid. Peter: „Mensen denken vaak dat je met handen en voeten vastzit aan de huisstijl als je in op dracht werkt voor bedrijven. Dat je met allerlei pr-mensen moet gaan onderhandelen over wat wel kan en wat niet. Maar zelf hebben we dat nog niet meegemaakt, zelfs niet bij een grote opdrachtgever als KP- MG." Sven: Als het toevallig zo uitkomt kunnen we de ldeur van de huisstijl in het schilderij opnemen maar we krijgen ook wel eens het verzoek om het bedrijfslogo in de voorstelling te verwerken. Dat doen we dan weer niet. Het blijft een kunst werk." De doeken in het atelier dra gen onwerkelijke voorstellin gen, luchten en landschappen in fel acryl en een collage van beeldelementen. Vogel?, drup pels, monden; vissen en wol ken. Een eenhoorn met een klok in de oogkas en een men hir als hoorn. Hier daar duikt zelf een week horloge van Dali op. Voor KPMG maakte Kunst Ko een zeegezicht dat in tweeën is gezaagd. Peter: „Het is een gigantisch bedrijf dat Sven en Peter de Ru: „We werken op basis van gelijkheid." groeit en bloeit. De architect van hun kantoor wilde dat de buitenwereld doorwerkte naar binnen toe. Vandaar een zee, waarin tulpenbollen dreven. Die tulpen liepen door op de muren." Sven: „Bedrijven kiezen te genwoordig toch vooral voor realistische kunst aan de mu ren. Vroeger kon het niet ab stract genoeg zijn, maar tegen woordig moet je kunnen zien wat het is." Volgens eigen zeg gen houden de twee onderne mers er niet van om buiten een landschapje te schilderen. Lie ver kiezen ze voor de spanning tussen een abstracte achter grond en realistische beeldele menten op de voorgrond zodat een surreële sfeer ontstaat. Bij de meeste opdrachtgevers blijft het niet bij één doekje in de ontvangsthal. Door het hele gebouw moet kunst hangen zo dat de doeken in verband staan met elkaar. Sven: „De architect zet het gebouw ook niet neer met de gedachte: kom, ik zet nu de eerste verdieping neer en volgend bouw ik daar wel weer iets anders bovenop." Vader Peter de Ru zit al lang FOTO HIELCO KUIPERS in het vak. Afkomstig uit de bouw leerde hij zichzelf het kunstenaarsvak aan. Sven deed een opleiding typografie en gra fisch ontwerpen. Nadat hij een tijdje in de reclame had gewerkt ging hij zijn vader helpen die het vele werk niet meer in zijn eentje kon realiseren. Nu wer ken ze fulltime samen. En dat op basis van gelijkheid. Sven: „Het is niet zo dat ik bij mijn vader in de leer ben. Maar tech nisch kan ik nog wel wat van hem opsteken; hij is hier al vijf tien jaar langer mee bezig dan ik." ook bepaald getalenteerde kun stenaars. In het genoemde vraagge sprek uit 1899 echter vertelt Weissenbruch zelf hoe hij als jonge jongen in de musea de oude Hollandse meesters be studeerde en van hen heeft ge leerd naar de natuur te kijken. Alsof zijn eigen schilderijen die invloed al niet verraden. De Trekvliet, het Scheveningse strand, het Dekkersduin vor men zijn vaste stekken. Vooral het Dekkersduin, dat een onbe lemmerd panorama op het Westland en de duinen richting zee biedt, is hem buitengewoon dierbaar. Vrienden grappen wel dat hij déér nog wel eens dood zal worden aangetroffen. Naarmate de stadsuitbreiding voort scheidt en de vrije natuur rond Den Haag verdwijnt, moet Weissenbruch het verder weg zoeken. Bij Voorschoten, Kat wijk aan Zee, Rijnsburg, Nieuw koop, Boskoop, Noorden, Haar lem en zelfs in Gelderland en Limburg vindt hij het polder landschap terug. Onder de boe renbevolking is de vriendelijke kunstenaar een graag geziene gast. Het boekenplankje in Weis senbruchs atelier omvatte di verse dictionaires, bedoeld voor correspondentie met buiten landse kopers. Behoefte om zelf de grens over te gaan voelde de kunstenaar evenwel niet. Toch omvat de tentoonstelling in Den Haag een Bosgezicht in de omgeving van Barbizon, een schilderij uit 1900. Want drie jaar voor zijn dood. hij is dan bijna 76 jaar, heeft Weissen bruch twee maanden in het be roemde schildersdorp onder Parijs doorgebracht. „Wat is schilderen?", vraagt Weissenbruch zich in de zomer van 1899 nog altijd af. „Ik weet het niet. Je kunt het of je kunt het niet. En als je het kunt, wat een moeite, wat een worstelen! Nooit wordt het zooals je het in de natuur gezien hebt." BOEKENWEEK BIJ DE KLER Do. 23 maart (19.00-21.00 uur) Publiek Interview en voor lees/signeersessie met Kees van Beijnum n.a.v. 'Oesters van Nam Kee' Breestraat 161, Leiden. Za. 25 maart 15.00 tot 16.00 uur Rosita Steenbeek signeert nieuwste roman Thuis in Rome' en overig werk liliaal Voorschoten Za. 25 maart (14.00-15.00 uur) Pauline Slot signeert 'Blauwbaard' en 'Zuiderkruis' filiaal Leiderdorp Za. 25 maart (14.00-15.00 uur) Maarten 't Hart signeert 'Kramsvogels"Een deerne in lokkend postuur' en overig werk liliaal Wassenaar ...uw complete boekhandel Breestraat 161, Leiden Winkelhof 87, Leiderdorp de Kempenaerstraat 39-b, Oegstgeest Schoolstraat 68, Voorschoten Langstraat 148, Wassenaar

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23