Burnout? Ik bepaal mijn eigen werkdruk' Happy hour hoort niet thuis in discotheek of caf' Meningen Journalistiek wantrouwen rond de dorpspomp 'Tank' bij krakersrellen was niet meer dan een bulldozer Klankbord Hoe behouden we al h moois voor de toeristea Toeristen komen al lef als Leiden schoner wo WOENSDAG 22 MAART 2000 945 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brie met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT Wie zich afvraagt waarom het nodig is dat journalisten poli tici met gepast wantrouwen tegemoet treden, werd deze week op zijn wenken bediend door Klaas de Vries, de meest regenteske van alle Haagse bewindslieden. Hij had het druk op het ministerie van sociale zaken en er was niets dat hem bewoog naar een andere functie om te zien, zo meld de hij voor de camera. Dus hij zou de journalisten dankbaar zijn als zij hem buiten dit soort spelle tjes wilden houden. Zoals we inmiddels allemaal weten, wordt de man onze nieuwe minister van bin nenlandse zaken. Sprak hij de waarheid, dan wijst zijn plotselinge omme zwaai op een weinig standvas tig karakter. Als hij loog dan is eens te meer het (voor) óór deel bevestigd dat politici het omwille van de zaak met de waarheid niet zo nauw ne men. Toegegeven, het stan- daardantwoord 'geen com mentaar' is ook onbevredi gend voor nieuwsgierige ver slaggevers en lezers, maar on der de gegeven omstandighe den toch het beste. Dat journalisten in hun wan trouwen jegens politici ook kunnen ontsporen, bewijst het verloop van de affaire Pe per. Op 10 november, daags na de eerste publicaties in het Algemeen Dagblad, schreef ik in Uitgelicht: „De lezer en de aangeklaagde mogen ver wachten dat de krant (anonie me) beschuldigingen concre tiseert en met aanvullende in formatie komt. Het kan niet anders of Bram Peper óf AD- hoofdredacteur Peter van Dijk valt straks hard op zijn ge zicht. Het zou mij niet verba zen als dat Peter van Dijk wordt." 'Daar zat je dus goed fout mee', zei een collega gisteren, maar ik ben nog altijd niet overtuigd. Het rapport van de onderzoekscom missie legt een op zijn minst onge bruikelijke cul tuur van declare ren bloot, maar het niet in het rapport opgeno men verweer van Peper is op veel punten ijzersterk. De uitkomst van een ongetwijfeld slepende juridi sche procedure kan nog altijd in het voordeel van Peper uitvallen en in het nadeel van een ge meenteraad die geen heldere regels stelde en er voor koos op dit punt te slapen. Dat journalisten deze zaak op de agenda hebben gezet is pri ma en ook hun taak, maar dat toon en maatvoering van de berichtgeving het effect sor teerden dat Peper al publieke lijk is veroordeeld voordat de onderste steen boven is, stemt tot bezinning. In de aan nieuws en hypes ge wijde aflevering van het NPS- televisieprogramma Het Scha duwkabinet gaven alle aanwe zige televsiecollega's toe met de regelmaat van de klok een paar dagen wild achter een zaak aan te rennen, zonder aan verdieping toe te komen. Als journalisten de pretentie willen houden aan waarheids vinding te doeri, dan zijn te rughoudendheid en analyse in ingewikkelde kwesties als deze een beter antwoord dan het lukraak publiceren van alles wat rondde dorpspomp te berde wordt gebracht TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE In het Leidsch Dagblad van 18 maart schrijft tv-recensent Wil Buys onder het kopje 'Vroeger was het erger', over televisie-re portages toen en nu. Wat in elk geval niet beter is geworden in de afgelopen decennia, is de kennis van militaire zaken. Toen het krakersgeweld in de Vondelstraat losbarstte, had men een bulldozer nodig om de door hen opgeworpen barrica des opzij te schuiven. Men heeft toen een bulldozer van het leger ingezet, omdat alleen deze de bestuurder de nodige bescherming bood tegen de nietsontziende agressie van de Amsterdamse stadsguerrilla. Deze bulldozer bestond uit het onderstel vari een tank, dus een stalen romp op rupsban den, waarvan de geschutstoren was verwijderd. Daardoor bleef een soort tractor over die men voor allerlei civiele doeleinden kon aanwenden, bijvoorbeéld als landbouwtrekker (hetgeen elders ter wereld veelvuldig ge- beurtk Door de krakers en hun trawanten werd het voertuig even consequent als onterecht een 'tank' genoemd, omdat dat demagogisch zo 'lekker lag'. Ook Radio Stad, de spreek buis van onmaatschappelijk en anarchistisch Amsterdam, 'ver giste' zich niet eenmaal en had het uitsluitend over een 'tank'. Deze woordkeus, gebaseerd op drie gelijke delen opruiing, domheid en kwade trouw, was belangrijker dan het misschien lijkt. Hierdoor werd immers ge suggereerd dat het leger werd ingezet tegen de eigen burgers, zoals we dat van dictatoriale staten gewend zijn (Rusland, China, Indonesië, en bijna heel Zuid Amerika). Iedereen die de televisie-uit zending destijds heeft geyolgd, kan getuigen dat het om een ontwapende tank ging, uitge rust als bulldozer. Als bewape ning was er nog geen klapper pistool aan boord. Het is jammer dat zoi ren na dato, een tv-rei van een bonafide kwi krant wederom in dit trapte. Overigens waren de men van de brandende het kader van weer andf kersonlusten, nog indrin dan die van de bulldoze dit terzijde. H.J. Naar aanleiding van de zogenoemde 'bieroorlog', die afgelopen weken op De Grent in Noordwijk woedde, is mij gevraagd wat ik van het fenomeen 'hap- py hour' vind. ilPINIF Het systeem van UrlÊWÊL 'happy hour' is, als hotels toegepast. Het is bedoeld om hotelgasten naar de hotelbar te lokken op een tijdstip, meestal vlak voor.het diner, waarop er nor- maal gesproken geen mens in de hotelbar te vinden is. De gas ten kunnen dan een ik goed ben geïnformeerd, uit Ameri ka overgewaaid en wordt intussen over de hele wereld voornamelijk in Gerard Duijndam is voormalig horeca-ondernemer (De Stip) op De Grent in Noordwijk. Hij is gemeenteraadslid namens Noordwijks Belang. Op verzoek van deze krant schreef hij een opinie over het in Noordwijk momenteel veelbesproken 'happy hour'. uur lang voor de halve prijs drankjes nuttigen. Een tijdje geleden is een aantal dis cotheken op De Grent in Noordwijk ook met een happy hour begonnen. Een discotheek begon ermee op een weekendavond van zes tot zeven uur en de andere zaken volgden spoedig maar dan op een ander moment van de dag namelijk om tien uur 's a- vonds. Het gevolg was dat een andere zaak weer op dat tijdstip geen klant meer overhield en op een gegeven moment met het gratis verstrekken van drank begon. Ik ben van mening dat als je daar aan begint het eind zoek is. Niemand is hiermee gebaat. Dde klanten niet - omdat ze in korte tijd veel te veel alco hol nuttigen - en de uitbaters ook niet want het kost best veel geld. Ik vraag me ook af of je de sfeer in je zaak hier mee verhoogt. Daarbij komt nog dat de overheid in samenwerking met de Nederlandse Horeca Bond de laatste jaren een alcoholmatigingsbeleid heeft ingevoerd, waarbij iedere hore caondernemer z'n eigen verantwoor delijkheid moet tonen. Ik neem aan dat de discotheken op De Grent het happy hour hebben in gevoerd omdat zij op een bepaald moment van de dag meer klanten in hun zaak willen hebben. Ik ben van mening dat er andere, meer creatieve re methoden zijn om meer klanten naar je zaak te krijgen. Je moet je, denk ik, eerst afvragen waarom er op dat moment van de dag geen of wei nig klanten in je zaak zijn. Ligt het aan de sfeer, muziek, barkeepers of aan - W Happy hour in bar/dancing De Bob in Noordwijk. andere zaken. Ik ben ervan overtuigd dat horecaklanten die op halve drank- prijzen afkomen niet de klanten zijn die je wenst. Zij komen voornamelijk op goedkope drank af en niet zozeer op gezelligheid. De jaren dat ik zelf een horecazaak op De Grent exploiteerde, waren er genoeg momenten van de dag dat er weinig klanten waren. Maar juist op die paar klanten probeerde je zuinig te zijn. We zorgden voor hapjes en we organiseerden altijd wel iets. Die klan ten spraken hier heel positief met an dere mensen over en na verloop van tijd waren er nog maar weinig rustige momenten over. Op tijd een 'drankje van het huis' werkte altijd goed. Ik blijf van mening dat een happy hour niet thuis hoort in een disco theek of café-bar. Zorg ervoor dat die klanten die naar jouw zaak komen omdat ze in jouw zaak gezelligheid vinden, blijven komen door goodwill te kweken. Daar komen ook andere mensen op af. FOTO TACO VAN$ Laat de horecaondernemers At p Grent met elkaar werken in plaai co tegen elkaar. Laat ze gezamenlij) i ti beren op stillere momenten mi zellige mensen naar De Grent gen. Dat kost natuurlijk ook maar zeker niet meer dan wi happy hour of een uur gratis di kost. Gezelligheid kent geen hour)-tijd! phe Mediatycoon Joop van den Ende maakte vorige week bekend dat hij zich wegens gezondheids problemen terugtrekt uit zijn bedrijf Endemol. Hij heeft last van een burnout. Hoe raakt iemand 'opgebrand'? Wat zijn de symptomen? En is het niet gewoon een modegril: wat is er gebeurd met de oude, vertrouwde depressie? D. van Dierendonck, universi tair docent Arbeids- en Orga nisatiepsychologie in Leiden en 'burnout-specialist': „Ik heb nog niet zo lang geleden onder zoek gedaan naar burnouts, dus ik weet er wel iets vanaf. Het is lastig om een burnout te definiëren, want het komt voor in veel verschillende vormen en gradaties. In het algemeen kun je zeggen dat mensen met een burnout uitputtingsverschijnse len vertonen, zich afstandelijk gaan opstellen op hun werkplek en er niet het gevoel hebben iets bij te dragen. Dat is ook het verschil met een depressie. Daarbij is sprake van algemene somberheid, terwijl een burnout specifiek betrekking heeft op de arbeidsomgeving. Het is in zoverre een recent ver schijnsel, dat de maatschappij tegenwoordig steeds hogere ei sen stelt aan individuen. Men sen ervaren hun werk steeds minder als een uitdaging en merken ook dat hun autonomie afbrokkelt. Daar gaan ze uitein delijk aan onderdoor." Een voormalig burnout-pati- ent, op de website www.xs4all- .nl/—Ioutre: „Er bestaan ver schillende gradaties van burnout. Naast een aantal alge mene klachten bén ik gelukkig op tijd emotioneel en fysiek in gezakt, waardoor verder func tioneren niet meer aan de orde was en waardoor voorkomen is dat het tot een zware burnout heeft geleid." M. Hagendoorn, manager Per soneel Organisatie bij GAK Groep Leiden: „Voor zover ik het me kan herinneren, hebben Joop van den Ende maakte donderdag bekend dat hij om gezondheidsredenen terugtreedt uit de directie van Endemol. Hij heeft last van een bumout. FOTO GPD JEROEN POORTVLIET we hier in de afgelopen drie jaar één geval van bumout ge had. Dus nee, ik merk er eigen lijk niets van. Terwijl er bij het GAK de laatste tijd wel veel is veranderd. Er is flink gereorga niseerd. Of mijn collega's op de afdeling uitkeringen een toena me van cliënten met bumout opmerken, zou ik u niet kun nen zeggen. Ik verbind u even door." Dhr. Koetsier, hoofd Medische Dienst bij GAK Groep Leiden: „Helaas, er zijn geen precieze cijfers over burnout. Ziektemel dingen worden bij ons alleen maar uitgesplitst naar psychi sche en lichamelijke klachten. Momenteel is eenderde van de ziektegevallen van psychische aard en dat is eigenlijk al jaren zo. Of daar de laatste tijd meer burnout-patiënten bij zitten, zou ik echt niet weten. Verder kan ik er echt niets over zeg gen." J. Sedelaar, huisarts in Lisse: „Als u mij vraagt of er een toe name van het aantal gevallen van burnout is, dan is mijn ant woord ja en nee. Het probleem is dat bumout vroeger niet als zodanig werd herkend werd. Sinds eTeen omschrijving van bestaat, is dus ook het aantal geconstateerde gevallen ge groeid. In de 26 jaar dat ik huis arts ben, heb ik gezien hoe overspannen patiënten steeds langer nodig hadden om te her stellen. Sinds kort rangschikken we de zware gevallen onder de noemer burnout. Ik denk dat de verharding en de verzakelijking van de samenleving de belang rijkste oorzaak is. Het wordt steeds moeilijker voor mensen om zich staande te houden. Met name in het onderwijs is dat een groot probleem. Uit die hoek komen de meeste- burnout-gevallen. En vanaf een jaar of vijftig moet men er vol gens mij sowieso zeer bedacht op zijn. Leeftijd speelt zeker een rol bij de vatbaarheid." P. Paul, onderwijzer op de RK basisschool Gerardus in Oude Wetering: „Dit is zeker iets wat veel voorkomt in het onderwijs. Met name in de laatste tien tot vijftien jaar is het aan de orde van de dag. Sinds die tijd moe ten leraren namelijk steeds meer andere taken vervullen, naast het voor de klas staan. Bovendien heerst er tegen woordig een soort 'vergadercul tuur'. Vroeger werden op direc tieniveau beslissingen geno men en daar schikte men zich dan naar. Nu moet alles be sproken worden met de werk- waar ontzettend veel tijd in gaat zitten. Op zich is dat geen slechte ontwikkeling, al leen blijkt het vaak niet echt ef fectief te zijn. De agenda raakt overvol, met als gevolg dat het werk vaak erg plichtmatig ge daan wordt en men in het ui terste geval zelfs overspannen raakt. Gelukkig hebben we hier een aantal hard werkende men sen, die allemaal hun uiterste best doen. Maar het water staat ons wel aan de lippen. W. van Rhenen, bedrijfsarts bij Arbonet en gespecialiseerd in stressmanagement: „Burnout is iets dat de laatste jaren steeds meer voorkomt. Wij noemen het altijd een glijdende schaal. Eerst functioneert iemand goed. Vervolgens komen er ne gatieve stressklachten en gelei delijk raakt een werknemer to taal uitgeput. Hij of zij zet ech ter door, totdat de arbeidsvaar digheden in het gedrang ko men. Gebrek aan rustmomen ten is absoluut de oorzaak van dit verschijnsel. In de 24-uurs- economie van vandaag de dag nemen mensen hun werk zelfs mee naar huis, in de vorm van een laptop en mobiele telefoon. Tel daar overige activiteiten zo als het huishouden en hobby's bij op en je krijgt een overvol programma. Ik zie geen snelle verandering in deze situatie, ook al is het inmiddels duidelijk dat psychische problemen een van de grootste problemen op de arbeidsmarkt zijn geworden. Als bedrijfsartsen proberen wij bij directies aan te dringen op meer rustmomenten en betere verdeling van het werk. Maar ook werknemers moeten meer aan zichzelf denken. Het is bij voorbeeld normaal noch ge zond om door te werken als je eigenlijk pauze hebt." P. Frijters van Frijters Mind Tuning in Waddinxveen, op zijn website www.paniek.nl: Mind Tuning is 's werelds snel ste methode tegen angst, onze kerheid, fobie en bumout. Via personal coaching help ik 95 procent van de mensen in min der dan vijf sessies van hun klachten af. In tegenstelling tot wat deskundigen beweren, hoeft een bumout niet langer te duren dan hooguit twee maan den! Nu duurt het meestal maanden tot jaren. De reden hiervan is dat men over het al gemeen gevangen wordt in het net van de reguliere aanpak. Artsen schrijven doorgaans rust voor, maar dat verergert de si tuatie alleen maar." Woordvoerster van Zilveren Kruis Verzekeringsmaatschap pij in Noordwijk: „Als iemand met een bumout zijn of haar huisarts consulteert, dan ver goeden wij dat gewoon. Of het bezoek aan een psycholoog of andere specialist ook wordt be taald, hangt af van het type ziektekostenverzekering. F. Meyer, bloemist te Itijns- burg: „Het fenomeen bumout is mij vreemd. Van werkdruk heb ik sowieso geen last. Als kleine zelfstandige bepaal ik mijn eigen werkdruk." MAARTEN DEKKER Een prima plan van het drie manschap, dat zich inzet voorde toekomst van het toe risme in de regio. Klerks, Van Woerkom en Van Zuylen van Nijevelt vinden dat gemeen ten en bedrijfsleven zich aan potentiële toeristen moeten verkopen. De nadmk wordt gelegd op het prachtige duin en kustgebied, de bollenvel den, het plassengebied en dergelijke. De grote vraag 'Wat doen we ermee?' kan echter niet los worden gezien van een andere heel belangrijke vraag: 'Hoe behouden wij dit alles'? De enorme expansiedrift van makelaars, speculanten, bouwondernemingen, ban ken, gemeenten, politiek en anderen doet het ergste vre zen voor het behoud van zo veel moois in de regio. Zeer bezorgd moeten wij zijn met de wetenschap dat in een tijdsbestek van een jaar of vijf een oppervlakte ter grootte van de provincie Utrecht is volgebouwd met huizen en bedrijven. En er is nog geen eind in zicht grondhonger en bomN DE om het bijpassend pi model/plan een halt ti roepen, tenzij - of totda geen polders meer zijn. Vliegveld Valkenburg, zijn prachtige natuur heent wil men beboi Rond meren en plassen of wil men duur boi Prachtige boerderijen drijven die het landscha ren verdwijnen. Weg pc Met begerige ogen woi gekeken en voorzichtij fluister d over de bolli den. En ga zo maar dooi Straks kunnen de bef toeristen vanaf de duii de boulevards de zee nu al overvolle stranden Draaien zij zich om zij enkel huizen en l met misschien hier een enkele tulp in de tui Einde toerisme, eindi ntgi der-plan/model. Einde lands pracht. H. Veil uur Leidei ond Graag wil ik reageren op de oproep van Klerks, Van Zuy len van Nijevelt en Van Woer kom om Leiden te promoten, in de hoop dat wat meer toe risten de stad bezoeken. Ik ben het met het drietal eens dat Leiden en omstreken wat heeft te bieden. Maar als een toerist Leiden binnenkomt, is het feest al over. Hij breekt namelijk zijn nek of benen over de fietsen bij het station die over en op elkaar liggen, zowel voor als achter het sta tion. Op de stoep kun je haast niet lopen. Onder de Rijns- burgerwegtunnel idem dito, om nog maar te zwijgen over die vieze hal van het station. En loop eens op een vrij dagmorgen door de Steen straat en de Breestraat. Lek ker tussen de omver geschop te vuilnisdozen en -za die de vuilnisman 's mil pas komt ophalen. H( uple fris. Zo kan ik nog wel doorgaan. Wat bijvoor te denken van de pal iar i plaatsen bij Molen De Vi n de Al] Nee, als Leiden toe it) te wil lokken, probeer he eun voor elkaar te krijgen d [t ze komen, ze een schoni Leiden netjes ruimd? Leuk om in L hofjes en dergelijke te bekijken? Nou, even ni is w vind Leiden een vieze Als daar extra aandach [ft 's besteed zou worden, zo pers misschien meer mensei )e b den bezoeken. lebt pde A. F OegstÉtrur tra,

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20