Leidsch Dagblad Wethouder wankelt door declaraties Hooligans gaan te werk als criminelen 11AG AZIJNVERKOOP li: 15 Afscheid van Wouters Overwinning voor tabaksindustrie VS Verzendhuis Postina moet auto betalen Van Basten in top-vier Noordwijkse Golfclub Bussen kunnen komen Bassins voor opvang van overtollig water r" 2 WEKEN LEIDSCH DAGBLAD I m ENSDAG 22 MAART 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 log F' 0 ek\ 1 iland k land j ir en Kunst f mie ibm, en Samenleving. ik van de Dag Jra/Strips gen_ leprogramma's 'erzicht Speurtocht rond Rijnsburgerbrug levert historici toch nog iets op 17 Onderzoekster Marijke Malsch wil dat rechter kritischer wordt 18 Katwijk ligt niet wakker van extra kosten parkeergarage 19 23 Voorschoten biedt Vader en zoon op Rosenburgh De Ru leveren goedkoper graf kunst op maat voor moslims aan bedrijven Handbalster Maaike Turnhout lonkt al naar het buitenland iklijn' Schiphol rdt meer gebeld vertrouwelijke telefoon- mer waarop Schipholwer- dingen kunnen melden olgens hen de veiligheid evaar brengen, wordt vaker gebeld. Daaraan vooralsnog echter geen conclusies te verbinden. linig tranen om trek Wiegel trtrek van Wiegel uit de it heeft hem weinig war- oorden opgeleverd. WD- Dijkstal 'betreurt' het eel, maar D66 is uitge- en blij met het vertrek man die het correctief ndum liet sneuvelen, •fractievoorzitter Melkert het afscheid 'geen ver lang van de coalitie'. a3 ierzoek rol er R. de Vries ie gaat de rol van mis- «rslaggever Peter R. de als bemiddelaar in het ingsdrama in Helden on- eken. Minister Korthals ïstitie vindt dat De Vries oppassen het vak van Jalist te vermengen met bemiddelaar*. VO nog achter Kosovo •baas Robertson staat Itijd vierkant achter de irdementen vanwege 0 op Joegoslavië, die een ■leden begonnen. In een 1 van eigen hand laat hij zich niets te kunnen ellen bij veelgehoorde ■rkingen op de luchtac- elfkritiek lijkt een woord dat hij niet kent rknemer wil -het-zelf CAÖ Amsterdam Tegen de achtergrond van de elftalfoto met Jan Wouters in het-midden, maakt Ajax-directeur Frank Kales het ontslag van de trainer bekend. In het spoor van Wouters vertrok ook bestuurslid technische zaken Hennie Henrichs. Daarmee is de weg vrij voor Co Adriaanse. Henrichs achtte Adriaanse bijna drie jaar geleden te licht om Louis van Gaal op te volgen. Daarop vertrok Adriaanse naar Wil lem II, waar hij aan het einde van dit seizoen vertrekt. Bij Ajax is in de afgelopen twee decennia vier keer een trainer ontslagen: Aad de Mos (1985), Johan Cruijff (1988), Kurt Under (1988) en Morten Olsen (1998). Op Under na konden zij bij hun vertrek betere rapporten overleggen dan Jan Wouters dit seizoen. Vorig seizoen won Wouters, halverwege aangetreden als opvolger van Olsen, de beker met Ajax. De ploeg eindigde in de competitie op de zesde plaats. Onder Wou ters werden in zeventien duels zeven punten minder gehaald dan on der Olsen (25 om 32). Dit seizoen speelde Ajax 32 officiële wedstrij den. Tien werden er verloren, zeventien gewonnen. In de competitie leed Ajax zes nederlagen. Pagina 25: Ajax gokt op Westerhof FOTO HANS VAN WEEL rotterdam gpd In het vorige week gepresen teerde rapport van de Commis sie tot Onderzoek van de Reke ning (COR) verklaart Simons dat hij 'niet op de hoogte is ge weest van de regel dat alle bon nen en facturen bijgevoegd moeten worden'. Bovendien zegt hij dat hij daarover nooit is aangesproken. Maar volgens directeur De Baat van de dienst Bedrijfsvoe ring op het stadhuis is de wet houder enkele keren aange sproken op zijn slordige gedrag. „Wij hebben de bestuurders er steeds aan herinnerd dat er bonnen moesten worden be waard. Of er uitzonderingen zijn gemaakt? Nee, geen uitzon deringen." De havenwethouder heeft nog de steun van het college. Maar binnen de fracties van de collegepartijen ligt zijn optre den gevoeliger. ,,Als dit zo is, dan is de geloofwaardigheid van Simons aan de orde. Dan is het einde oefening", zegt WD- fractievoorzitter Janssens. Het college stelde zich gister avond, na een lange vergade ring, op achter havenwethou der Simons. Hij zou inmiddels met zijn privé-agenda de 17.444 gulden aan uitgaven enigszins aannemelijk kunnen maken. De onderzoekers kijken vanmiddag naar die verklaring. Het Rotterdamse college zal alle conclusies en aanbevelin gen uit het onderzoeksrapport ondersteunen. Voor zover is aangetoond dat bestuurders in een aantal gevallen privékosten hebben gefinancierd uit de ge meentekas, wordt van betrok kenen verwacht dat die 'uit ei gen beweging' zullen overgaan tot terugbetaling. Besluit op effectenbeurs met gejuich ont\>angen hilversum anp WASHINGTON Rtr-AFP meer werknemers wil- k un arbeidsvoorwaarden jelen, blijkt uit een on- ;k van universiteit Nyen- en het Nipo. Met een let-zelf-CAO' kunnen lemers zelf bepalen hoe- willen sparen voor hun en, wat ze willen steken leropvang of hoeveel va- dagen ze willen hebben. ;evers zouden aan die. egemoet willen komen. 5< iden investeert ublieke sector Britse Labour-regering voor het begrotingsjaar 2001 miljarden meer ge- eerd voor investeringen publieke sector. Vooral ondheidszorg, het open- irvoer en onderwijs zul- larvan profiteren. Minis- own van financiën lijkt plannen een voorschot en nemen op de verkie- ijd van volgend jaar. IDAAG 28 PAGINA'S De tabaksindustrie heeft een belangrijke overwinning ge boekt in haar strijd met de re- gering-Clinton. Het Amerikaan se hooggerechtshof heeft beslo ten dat het Bureau voor de Volksgezondheid (FDA) niet de wettelijke bevoegdheid heeft om de tabaksindustrie beper kende maatregelen op te leg gen. De hoogste rechtbank in de VS verwierp het beroep van de FDA tegen een eerder von nis. President Clinton is een voor stander van strengere regule ring op het gebied van tabak, net als zijn democratische par tij. Het ligt echter niet voor de hand dat de wet snel wordt ver anderd, omdat de Republikein se meerderheid in het Congres daar tegen zal stemmen. De verkiezingscampagne van de Republikeinen wordt zelfs door fabrikant Philip Morris ge steund. Op de effectenbeurs van New York werd het besluit van het hooggerechtshof met gejuich ontvang. Onmiddelijk na de uitspraak steeg de aandelen koers van Philip Morris en RJ Reynolds tussen de 7 en 11 pro cent. Er vond veel handel in de aandelen plaats. Halverwege de beurshandel op Wall Street bleef een koerswinst van ruim 1,5 procent over. Overigens hebben Philip Morris en RJ Reynolds maan dag een gevoelige nederlaag ge leden. Een rechtbankjury in Ca- lifomië veroordeelde de tabaks fabrikanten tot een boete van 1,7 miljoen dollar (3,9 miljoen gulden), zo' meldde The Wall Street Journal Het bedrag is toegewezen aan een vrouw die aan longkanker is gestorven en haar weduwnaar. „Belangrijke mededeling voor de winnaar. Hartelijk gefelici teerd. U heeft een auto ge- wonnnen." Iedereen heeft een dergelijke tekst wel eens gele zen in een mailing die onge vraagd in de brievenbus valt. Een vrouw heeft van de presi dent van de rechtbank in Roer mond gelijk gekregen in haar eis aan verzendhuis Postina zijn belofte waar te maken. Postina moet haar de tegen waarde van een Nissan Micra Salsa betalen oftewel f 19.995,00. Dat heeft de Stich ting Ombudsman bekendge maakt. Volgens de tekst van de mai ling bood het in ondermeer Zuid-Limburg gevestigde Posti na de levering aan van de auto of de tegenwaarde daarvan. De voorwaarden waren dat de klant iets zou bestellen door een kaart in te sturen en door zich bereid te verklaren mee te doen aan een feestelijke uitrei king waarbij ze met naam en foto in een van de volgende uit gaven van het verzendhuis zou verschijnen. De prijs kwam maar niet en de vrouw legde de zaak voor aan de rechter. Die gaf haar he lemaal gelijk. Door de bestel- kaart in te sturen had ze het aanbod aanvaard en daardoor was volgens de rechter een per fecte overeenkomst gesloten. A. van Heeringen van de Stichting Ombudsman, bij wie de vrouw had aangeklopt, gaat belangstellenden schriftelijk in formeren hoe ze een dergelijke procedure moeten aanpaldcen. noordwuk 15,17,18,19,21 24,25 Mvco van Basten is opgeno men in het eerste team van de Noordwijkse Golfclub. De voor malige profvoetballer kwalifi ceerde zich in het weekeinde voor het team, dat bestaat uit vier spelers. De 'Noordwijkse' komt uit in de hoogste klasse van Nederland en werd in 1997 en 1998 kampioen. Een slepende enkelblessure maakte zeven jaar geleden een einde aan de voetballoopbaan van de spits, die speelde bij Ajax en AC Milaan en in 1988 Europees kampioen werd met het Nederlands elftal. Golfen is de nieuwe passie van de 35-ja- rige Van Basten. Hij is elke dag op de golfbaan te vinden en heeft een handicap van 3,4. De competitie voor club teams begint in het eerste weekeinde van april. De Noord wijkse Golfclub speelt op zon dag 2 april de uitwedstrijd in Utrecht tegen Almerehout. Pagina 25: Van Basten grote golftoekomst voorspeld lisse De Keukenhof maakt zich op voor een nieuwe stroom toeris ten. Een medewerker poetst de entree, tuinmannen leggen de laat ste hand aan perken en paden. Morgenochtend opent het bloem bollenpark de poorten. Bezoekers kunnen dan voor het eerst een wandeling maken door het nieuwe gedeelte van het park, dat met zijn strakke lijnen sterk afwijkt van het 'oude' Keukenhof. FOTO ANP KOEN SUYK Studie naar goede plek LEIDEN THEO VAN DER KAAU Er moeten bassins komen in de Randstad om overtollig water op te vangen. De provinciebe sturen van Zuid- en Noord- Holland en de hoogheemraad schappen van Rijnland en Am- stel, Gooi en Vecht beginnen een studie naar de juiste plaats voor waterberging. Globaal wordt gedacht aan een boezem tussen Haarlem, Leiden en Am sterdam. Zware regenval, het rijzen van de zeespiegel en het dalen van de bodem zullen de ko mende jaren leiden tot flinke wateroverlast. Bovendien zorgt de grootscheepse asfaltering van de Randstad ervoor dat re genwater niet meer kan weg stromen. Het gaat daarbij om DEN HAAG FERDI SCHROOTEN Een paar maanden voor de start van Euro 2000 waarschuwen onderzoekers dat poli tie en andere autoriteiten de greep dreigen te verliezen op hooligans. De 'harde kern van de harde kem' ontwikkelt zich tot een organisatie van voetbalterroristen, die van achter de coulissen met groot vernuft ge welddadige confrontaties regisseert en zelf buiten schot blijft. Dr. E. van der Torre en drs. A. Ruitenberg, beiden lid van het Crisis Onderzoeks Team van de Universiteit Leiden, schrijven in het Tijdschrift voor Politie dat het beeld van hooligans als één groot georganiseerd leger per club, een misverstand is. Ze baseren zich op onderzoek naar aanleiding van de kampioensrellen vorig jaar zomer op de Rotterdamse Coolsingel. Toen zijn weinig 'echte hooligans' aangehouden, aldus de onderzoekers. Kort gezegd komen autoriteiten en orde troepen in de problemen als zaken 'anders dan anders' lopen. De kans daarop neemt toe nu doorgewinterde hooligans zich pro fessionaliseren. Door een minutieuze voor bereiding weten ze precies hoe ze snel en ongeschonden het strijdtoneel kunnen ver laten. „Hooligans houden de politie goed in de gaten." Voorverkenningen brengen in kaart waar camera's hangen en welke vluchtwegen er zijn. Scanners verklappen de actuele strate gie van de politie. Soms beschikken hooli gans zelfs over het draaiboek van de politie of andere vertrouwelijke stukken. De mo derne voetbalterrorist kiest zelf zijn arena. Op 'open terrein', zoals grote, afgelegen grasvelden, zijn confrontaties moeilijker te voorkomen en te filmen dan rond binnen steden, stadions en stations. Communica tie door hooligans met mobiele telefoons en - in toenemende mate - via internet, maakt ze nog minder grijpbaar. Een strijd plan wordt net zo makkelijk afgeblazen. Om de pakkans verder te verkleinen, reizen de zware jongens op eigen houtje vroeg naar een uitwedstrijd, nog voordat de poli tiemacht wordt opgebouwd. Zo onüopen ze 'spotters', functionarissen die gericht het voetbalpubliek afspeuren naar notoire rel schoppers. Ze omzeilen stadionverboden door kaartjes te kopen bij tussenpersonen. Bij gewelddadige confrontaties blijven de regisseurs buiten schot. Als strijdheren ma nipuleren ze vanaf de zijlijn grote groepen meelopers, die als vechters met blind ge weld worden ingezet tegen rivaliserende hooligans en ordetroepen. NR. 42266 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 agblad College Rotterdam steunt Simons De positie van de Rotterdamse havenwethouder Simons hangt aan een zijden draadje. De bestuurder, die voor 17.444 gulden aan bij de gemeente gedeclareerde hore- ca-uitgaven geen bonnen kan overleggen, is tijdens zijn ambtsperiode meermalen aangesproken door ambtena ren om de nota's wel te bewaren. Simons heeft dat in ge sprekken met de onderzoekscommissie steeds tegenge sproken. HET WOORD IS AAN Wim Meyles De boer lachte als een poli ticus die kiezerspijn heeft. zoriöige r ^-*1 perioden,, de aanleg van nieuwe woonwij ken, wegen, spoorlijnen en startbanen. Volgens provinciebesturen en hoogheemraadschappen heeft het huidige watersysteem on voldoende bergingsmogelijkhe den. Zelfs de capaciteit van de Westeinderplassen zou niet toereikend zijn. Het plaatsen van nog krachtiger gemalen wordt niet als de juiste oplos sing gezien. De studie moet uitwijzen of de aanleg van bassins of tus- senboezems een oplossing is voor wateroverlast in de ko mende dertig jaar. Het is de be doeling de plaatsen waar over tollig water wordt opgeslagen te combineren met recreatievoor zieningen, woningen aan het water en natuurontwikkeling. «713° 6*/12° 5713° 60% 50% 60% 5SSS3SÜ? 20% 30% 20% Maxima verhuist van New York naar Brussel den haag anp De vriendin van kroonprins Willem-Alexander, Maxima Zorreguieta, verhuist binnen kort van New York naar Brussel. Ze werkt voor de Deutsche Bank en komt voor het filiaal in Brussel te werken, zo heeft de Rijksvoorlichtingsdienst beves tigd. Het is nog niet precies be kend wanneer ze haar nieuwe woonruimte betrekt. Maxima begint in mei in haar nieuwe werkkring, aldus hoofd voor lichting Brouwers. „Het gaat om twee mensen die verliefd zijn en die elkaar goed willen leren kennen", zegt Brouwers eerlijk. Tot nu toe vlogen de kroonprins en Maxi- ma1 met enige regelmaat naar respectievelijk New York en Ne derland om bij elkaar te kun nen zijn. De vriendin van Willem- Alexander heeft voor de verhui zing nauw overlegd met het hof. Er is voor België gekozen, omdat een woonplaats in Ne derland haar te veel in haar be wegingsvrijheid zou kunnen belemmeren. Volgens Brouwers is de overstap naar Brussel 'ab soluut niet' de opmaat naar een spoedige verloving van Maxima Zorreguieta en de kroonprins. Volgens Brouwers is de over stap naar Brussel 'absoluut niet' de opmaat naar een spoe dige verloving van Maxima Zor reguieta en de kroonprins. Ja, Ik wil een abonnement I op het Leidsch Dagblad. Naam: I Voorletters: Adres: I Postcode: I Plaats: Onderzoekers: Autoriteiten dreigen greep op voetbalsupporters te verliezen i1 i! i i i i i i Handtekening Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad OE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag Verkerk Keukens heeli uil alle rliinilse en Belgische filialen tie uilige keukens en keukenapparaten ehaakl. De/e worden éénmalig ireeks uil ons magazijn aan de estraal in Alphen aan den Ri jn t hl. Super complete keukens wonlen lil voor waan/innige prijzen. tde koningen lopen soms op lol wel H5'r de A maga/ijnvcrkooppii j/en variëren lussen de ƒ2.500 en ƒ15.000.- Alle keukens zijn direct leverbaar. jj kom this snel langs en sla uw slag! mm kbkikk Kimms Alphen aan den Ri jn raai 60a - 0172-476672 (icsciiout tie liellmijü

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1