Jongerenwerk LWO faalt in Voorschoten Regio ecreatiegebied straks een voor happy few' Nestje bouwen Begraafplaats Rosenburgh biedt moslims goedkoper graf Nieuwe bedrijfsleider Voorschoten Werkstraf voor molesteren scheidsrechter Zoeterwoude CIHIDR btiënten (m/v) met wenbuikklachten 'Ik zeg altijd: mijn hobby is m'n spons en zeem' lENSDAG 22 MAART 2000 -lesentatie kanovereniging Rijnland gDQRP De Leiderdorpse kanovereniging Rijnland houdt ensdag 29 maart een presentatie van haar activiteiten in het (bhuis aan De Does, nabij jachthaven Doeshaven. Met video- sentaties probeert Rijnland de bezoekers een beeld te geven ide verschillende vormen van kanovaren. De bijeenkomst int om 's avonds om half acht. onsoractie Van Gessel slaat aan gDQRPHet gaat de goede kant op met de sponsoractie van itieagent Robin van Gessel uit Leiderdorp, die zondag 16 il in Rotterdam een marathon loopt voor het goede doel. jerdorpse bedrijven hebben inmiddels ruim 3000 gulden gezegd. De opbrengst van de sponsorloop komt geheel ten res ide aan de Doe Een Wens Stichting. De stichting zet zich in e) ir kinderen met een levensbedreigende ziekte. Wie de actie ondersteunen kan een bedrag overmaken op bankrekening- nmer 366004646 bij de Rabobank in Voorhout. jjntamboers halen papier op rtRWOUDEDrumfanfare De Rijntamboers haalt zaterdag 25 mst in Zoeterwoude-Rijndijk weer huis aan huis oud papier /odden op. Ook is het die dag tot 13.00 uur mogelijk om het lier zelf naar het parkeerterrein van De Eendenkooi te bren gen De Rijntamboers zien het liefst dat het papier wordt aange ver |en in kartonnen dozen of gebundeld, acht ie SP tegen Vlietland-plan |tw (andertoolen heej begint een actie tegen 3p d ilan om van Vlietland een Ma ijdsoord voor de happy exploitant vormen de plannen oi n ?1 je geen goed woord over. „De SP gebruikt volstrekt onzinnige ar gumenten. Als je de folder leest blijkt dat ze er de ballen ver stand van hebben." Volgens de maken. Dit gebeurt on- het motto Vlietland niet de ballen'. De Leidschen- en Leidse SP'ers ver den dertigduizend folders hoop dat veel mensen be- r gaan maken tegen de Ver ie opzet van Vlietland. i in iloitant B. Carpentier Al- nem ml in het gebied bij Voor- die ien een hotel met 120 ap- 'oet^menten, 102 recreatiebun- en een golfbaan bou- at betekent volgens de enorme aanslag op het bare karakter van het druk -taai [hte recreatiegebied, listische partij vindt het joed dat 'gewone mensen' Ie dupe van worden, het plan van Carpentier is het nodig, dat de offici- lan 1 (stemming van het gebied veranderd. Hiertegen en mensen tot 30 maart aar indienen. De socialis- ebben voor medestanders wat voorwerk ilder staat een bezwaar- ei t geformuleerd waar de en alleen nog maar hun i en handtekening onder m te zetten. De SP'ers folderen in Leidschen- Voorschoten, Zoeterwou- Leiden. e bJ tland-exploitant Carpen- Alting heeft voor de actie de geen aanslag op het openbare karakter van Vlietland. „Vliet land wordt geen luxe recreatie oord voor de happy feu/', zegt hij. „Iedereen is welkom. De nieuwe voorzieningen zijn be doeld voor een 'zeer breed pu bliek." „Het hotel wordt geen hotel in de vijfsterren-categorie. Ge kozen is voor een middenklasse hotel." Carpentier Alting is het niet eens met de stelling van de SP dat golfen een elitiare sport is. „Sinds een groot aantal jaren is dat anders. Golf is nu een sport die door zeer velen wordt beoefend." In de ogen van Car pentier Alting zijn de nieuwe voorzieningen een 'kwaliteits impuls' voor het gebied, waar door 'veel recreanten Vlietland zullen bezoeken in seizoenen, op dagen en op uren dat het nu stil is'. Onlangs kwamen de plannen voor Vlietland ter sprake in de Tweede Kamer, omdat er meer groen wordt bebouwd dan vol gens het Groene Hart-beleid van minister Pronk mag (2,3 hectare in plaats van 1,88). Bij die discussie heeft de SP niet bijzonder van zich doen spre ken. Carpentier heeft van Pronk zijn zin gekregen omdat er on duidelijkheid was over die be bouwingsnorm. warmond De ooievaars tegenover het gemeente- maken naar warmere oorden. Zelfs toen het even huis in Warmond zijn weer volop aan het nestelen, sneeuwde, was het ooievaarspaar er niet weg te Volgens ooggetuigen hebben de vogels het in het slaan. Vorig jaar kreeg het paar twee kleintjes, dorp zo naar hun zin, dat ze zelfs geen uitstapjes foto hielco kuipers Gemeente teleurgesteld Het Voorschotense jongerenwerk van de Leidse Welzijns Organisatie (LWO) heeft de afgelopen anderhalf jaar ge faald. De LWO is door de gemeente ingehuurd om het jongerenwerk nieuw leven in te blazen, maar daar is nog weinig van terecht gekomen. Voorschoten geeft de orga nisatie een jaar de tijd om het beter te doen, en gaat er in die tijd 'bovenop zitten'. voorschoten afke van der tooien De gemeente is vooralsnog 'te leurgesteld' in de Leidse organi satie. Want ook al zijn er best praktische oorzaken aan te wij zen voor het falen: „We hebben afspraken gemaakt. Dan moet er ook worden geleverd", zegt E. Mentink van de afdeling wel zijn, zelf ex-werknemer van de LWO. De gemeente betaalt jaar lijks een kwart miljoen aan de organisatie. De LWO onderschrijft in een evaluatie die teleurstelling, maar verantwoordelijk mana ger P. de Vreede vindt 'falen' een te groot woord. „De mate rie is weerbarstig. Jongeren la ten zich niet sturen." Hij noemt meerdere oorzaken voor het feit dat het vernieuwde jongeren werk nog niet van de grond is gekomen. „We dachten dat we er in Voorschoten in korte tijd een goed draaiend team van konden maken. Maar er zijn personele wijzigingen geweest, en zieken, en mensen met zwangerschapsverlof. Boven dien gaat het om een omslag naar een andere manier van werken." Twee jaar geleden besloot de gemeente dat het roer om moest. Het jeugd- en jongeren werk moest zich niet meer te rugtrekken op het eigen honk, maar de straat op gaan, en meer samenwerken met instel lingen als de bibliotheek. Om dat voor elkaar te krijgen moes ten beroepskrachten niet meer onder verschillende organisa ties vallen, maar onder één pro fessionele koepel. Dat werd de LWO. Mentink: „De LWO zei: dat willen we, dat kunnen we. De LWO zit dichtbij, en is ook in andere gemeenten actief, en dat past bij een meer regionale opzet van het jongerenwerk." De hoge verwachtingen zijn be paald niet waargemaakt. Het ontbreekt aan concrete resulta ten. De gemeente gaat de LWO dicht op de huid zitten. „Nog duidelijker afspraken. Hoeveel uur aan ambulant werk, hoe veel uur aan projecten. En dui delijk aangeven wanneer welk resultaat wordt verwacht. Zoals: binnen zoveel maanden moet er een centrum zijn voor de 'vergeten' groep van twaalf- tot vijftienjarigen." Ambtelijke tijd en energie waar Voorschoten nu juist vanaf wilde. Voorschoten beseft best dat er excuses zijn voor de trage start. Maar het houdt een keer op, zegt Mentink. „Je neemt niet voor niets een welzijnsor ganisatie die deskundig is, en breed georiënteerd." Wel krijgt de LWO nog de kans zich te be wijzen. Al wordt het tijdelijke contract van twee jaar niet om gezet in een vast contract, het wordt wel verlengd met nog een 'proeftijd' van een jaar. Tenminste, als de gemeente raad daarmee instemt. LWO-manager De Vreede denkt aan dat jaar genoeg te hebben. Hij vindt het voorstel van burgemeester en wethou ders 'op zich een goed voor stel'. „Het is een beetje zoeken geweest, zowel voor de LWO als de gemeente. Ik kan me voor stellen dat de gemeente nu zegt: eerst nog maar een jaar kijken voordat we een vaste overeenkomst aangaan." Zelf wil hij kijken of hij als manager niet 'een beetje dichter op de uitvoering' moet gaan zitten. voorschoten voorschoten suzanne barbier J. van der Ven is de nieuwe be drijfsleider van het uitvoerend bedrijf van de gemeente Voor schoten. Het vorige hoofd, F. Beijk, functioneerde niet en veroorzaakte problemen met de Gevulei, de regionale afvalver werking, aldus woordvoerder P. Adriaans van openbare werken. In december klaagde de Ge vulei over problemen met Voorschoten. Beijk liet verstek gaan bij vergaderingen over be langrijke zaken als het wagen park. Volgens de Gevulei leidde dit tót vertraging in de besluit vorming. Volgens Adriaans had de ge meente zelf ook al geconsta teerd dat de bedrijfsleider 'wat problemen' in de communica tie had. „Er was wel een nieuwe situatie ontstaan omdat de bui tendiensten weg- en water bouw en groen vorig jaar op gingen in een uitvoerend be drijf. Maar de problemen ble ven ook na de inwerkperiode. Daarom hebben we een nieuwe interim-bedrijfsleider aange steld. We zitten in één club en vinden het belangrijk dat over leg goed loopt." Adriaans denkt niet dat Voorschoten nadelige gevolgen heeft ondervonden van de miscommunicatie. Een woordvoerder van Gevulei be vestigt dat Voorschoten weer meedraait en dat de communi catie is 'hersteld'. afke van der toolen Ook moslims kunnen voortaan een goedkoop graf huren op de Voorschotense begraafplaats Rosenburgh. Tot nu toe kon dat niet, omdat in zon algemeen graf twee mensen liggen die niets met elkaar te maken heb ben. En dat verbiedt de islam. De gemeente heeft daar nu iets op gevonden: een eenpersoons huurgraf voor het dubbele ta rief. Rosenburgh is de enige be graafplaats in de hele Leidse re gio waar een hoekje voor mos lims is ingeruimd. Op dit moment liggen vijf mensen op dit islamitische ge deelte van Rosenburgh begra ven. Zij hebben een familiegraf. Dat is een stuk duurder dan een huurgraf. De gemeente Voor schoten wil nu moslims dezelf de mogelijkheden bieden als niet-moslims. „Dat is gewoon niet meer danbillijk", verklaart een woordvoerder van de ge meente. Met deze oplossing zijn mos lims overigensnog steeds duur der uit dan andere bevolkings groepen. Met het dubbele tarief kost een algemeen graf per jaar net zo veel als een familiegraf. Het verschil zit 'm in de loop tijd: die is bij een huurgraf be perkt tot maximaal vijftien jaar. Een familiegraf blijft minstens dertig jaar in ere. Beheerder P. Oudendorp van Rosenburgh heeft de indruk dat de vraag onder moslims naar een laatste rustplaats in Neder land toeneemt. Maar dan nog gaat het om kleine aantallen. De meesten worden in het land van herkomst begraven, weet office-manager R. Wijnants van begrafenisonderneming Ad Sanctos te vertellen. „Voor die genen die in Nederland blijven is er in onze regio niet veel plaats. Voor negentig procent is er nog geen plek. In Leiden heb je helemaal niks. Alleen in Voorschoten. Verder moeten we voor islamitische begrafe nissen naar Den Haag." :ipes o del 1, kri| Dp he ippel s'alel laag/zoeterwoude cerberus maj afrossen van de scheidsrechter na een ver- i wedstrijd op 16 januari tegen het Zoeter- Ise SJZ (0-1) is een 19-jarige invaller van de te g" se voetbalclub VCL gisteren op zestig uur 1 "V straf en een maand voorwaardelijke cel- )e komen te staan. Ook moet hij 500 gulden devergoeding betalen aan de 50-jarige idsrechter uit Zoeterwoude. wedstrijd in Zoeterwoude-Dorp had een mig verloop. Er vielen twee rode kaarten de kant van VCL De eerste vanwege het helden van de scheidsrechter ('mongool'), l^hee (eede voor opzettelijk hands. Maar de spe- van het 5e van VCL kankerden ook de hele 1 tegen de spelers van het thuisteam. „De bn idsrechter was een thuisfluiter. Het is wel beetje uit de hand gelopen maar er moet J erlijk gefloten worden." ;ens de verdachte wordt er 'op tv veel he loten'. Waarop rechter Brunner zei: Dat geloof ik best, maar u zult als linksback ook wel veel fouten maken. Anders was u ook op tv en zat u ook in een andere ploeg dan het vijfde van VCL." De verdachte haalde zijn schouders op. Hij kon er eigenlijk nog steeds goed inkomen dat de 'scheids' na afloop van de wedstrijd een regen van klappen en karateschoppen kreeg. „Ik was dolgedraaid, ik was gek geworden, het was zwart voor mijn ogen", had de Leidenaar bij de politie verklaard. Politierechter Brunner krabde zich op het achterhoofd. „Ik kan me voorstellen dat je fana tiek sport, maar dat je zoiets dat doet..." Zo'n fanatiek voetballer bleek de verdachte trouwens niet eens te zijn. Hij was maar een paar keer in gevallen en is geen lid van een club. Officier van justitie N. Boersma eiste drie we ken cel, waarvan twee weken voorwaardelijk. De minderjarige broer van de Leidenaar, die ook had geslagen of geschopt, is eerder door de kinderrechter tot een week tuchtschool voor waardelijk veroordeeld. g\ijwilligers gezocht (deling Maag-, Darm-, Leverziekten van iepui eids Universitair Medisch Centrum ,ens IC) en het Centrum voor Humaan b sesmiddelenonderzoek (CHDR) zoeken wetenschappelijk onderzoek naar ^Jgrepen bovenbuikklachten: aan Bent u geïnteresseerd in deelname? Of wilt u eerst meer informatie? Bel 071 -524 64 35 bij klachten zoals snel vol zitten, pijn na naaltijd met een opgeblazen gevoel of ilijkheid op de voorgrond staan. (en die in verband staan met een andere ische aandoening aan het maag-, darm- il en klachten waarbij zuurbranden op de |rond staan, vallen hier niet onder. Ot bel 071 - 524 64 97 (op werkdagen van 09.00 tot 17.00 uur). U kunt vragen naar mevrouw drs. I.M.C. Kamerling. Voor deelname aan dit onderzoek moet u tussen de 18 en 60 jaar zijn en mag u niet roken. Bij deelname zult u twee keer een ochtend in het LUMC verblijven. Voor deelname aan het onderzoek ontvangt u een vergoeding. Bezoekadres: Zernikedreef 10,2333 CL Leiden. Familie Diseraad vijftig jaar beheerder Dorpshuis Ze kunnen het niet laten. De immer vrolijke Ab (77) en Zus (68) Diseraad bestieren het Dorpshuis in Leiderdorp met net zoveel enthousiasme als vijftig jaar geleden. Nog steeds zorgen ze voor koffie en fris drank bij vergaderingen en bij eenkomsten van plaatselijke verenigingen. Of het nu gaat om quiltende huisvrouwen of klaverjassers. En als er vrijdag ochtend markt is, staat de koffie voor de kooplieden klaar en kunnen ze een plasje doen in het monumentale pand aan de Kerklaan in het oude dorp. „Heerlijk," vindt Zus (niet de zus, maar de vrouw van Ab) het om op haar 68-ste nog actief te zijn. „Ik doe het zo graag. Je blijft onder de mensen." Ook het schoonmaakwerk breekt haar nooit op. „Een ander heeft als hobby knutselen of breien. Ik zeg altijd: mijn hobby is mijn spons en zeem, m'n stofdoek en m'n stofzuiger. Ik hou van werken. Het houd je jong." Ab kan dat beamen. „Als ze niet zou werken, zou ze achter el kaar ziek zijn." Volgens Zus is het nog veel erger. „Dan ga ik dood!" In april is het vijftig jaar gele den dat de ouders van Ab het beheer kregen over het Dorps huis, dat eigendom is van de gemeente. Ab woonde bij zijn ouders in en hielp mee. Met een knikje naar zijn vrouw: „Na een half jaar ontmoette ik haar. Ze komt uit Hazerswoude-Dorp en werkte toen nog in een win kel. Ik zag haar als ze naar Lei derdorp kwam om bij* een siga renmaker sigaren op te halen." In april 1953 kwam Zus ook in het Dorpshuis wonen en wer ken. Toen pa Diseraad overleed en moeder het niet meer aan kon, namen Ab en Zus het be heer over. Ab spreekt van een 'uniek ju bileum'. „Vijftig jaar in de hore ca én vijftig jaar in hetzelfde ge bouw." Toch voelt het paar er niets voor om het groots te vie- Zus en Ab Diseraad maken het Dorpshuis gezellig. ren. „Het Dorpshuis is daar ook te klein voor", zegt Zus. „Ik ga het hier wel versieren. Dat wel. En misschien dat we voor de klanten iets doen." Het paar hoeft niet zo nodig in het mid delpunt van de belangstelling te staan. Zus: „Ze wilden me ooit opgeven voor Wedden Dat, om dat ik van tweehonderd men sen weet hoe ze hun koffie drinken. Maar ik heb het niet gedaan, want ik vind dat echt geen bijzonderheid. Daar groei je gewoon in." Hoe Zus aan haar naam komt? „Ik ben de jongste in een gezin met dertien kinderen en werd thuis 'zus' genoemd. Nee, ik zeg niet hoe ik echt heet. Jul lie zien het wel als ik dood ben. Dan staat het in de rouwadver tentie." Ab houdt zijn lippen ook op elkaar. De Diseraads houden van een geintje. „Ik ben een raar mens", zegt Zus wel een paar keer. Een 'princi pieel mens' is ze ook Nooit wil ze iets van iemand aannemen. „Daarom ga ik nooit op de markt boodschappen doen. Want dan zeggen ze: Zus, wil je kaas? Neem maar een stuk mee.' Als ik kaas nodig heb, dan kóóp ik het. Iedereen heeft zijn werk en daar hoef je niet van Te profiteren, vind ik. Wat ze aan jou weggeven, moeten ze bij een ander weer terugverdienen. En daar hou ik niet van." Tot in de jaren tachtig was het Dorpshuis nog een reus achtig pand. Later werd een deel verkocht. Wat overbleef was een zaaltje zo groot als een huiskamer. „In de 'grote' perio de hadden we ook bruiloften", vertelt Ab. „Er waren weken bij dat we drieduizend mensen over de vloer hadden. Dan werkten we van vijf uur 's och tends tot twee uur 's nachts." Zus geeft toe dat het echtpaar dit niet meer op zou kunnen brengen. „Zoals het nu is, is het goed te doen." Haar man knikt. „Ik moet het rustig aandoen. Ik zit met die benauwdheid." De Diseraads zagen in vijftig jaar tijd het oude dorp verande ren van een gebied met winkels en een grote markt tot een woonstraat. De markt telt nu foto mark lamers niet meer dan een handvol kra men. Ze betreuren het dat het winkelbestand almaar verder achteruit holt. „Het is begon nen toen het gemeentehuis uit het oude dorp wegging. Ja, en toen de Winkelhof kwam." Zelf zijn ze niet van plan het oude dorp ooit de rug toe te keren. Laatst zijn ze eens gaan kijken naar een aangepaste woning in de Leyhof. Ze kregen het al be nauwd toen ze de wijk uit de verte zagen liggen. Ze blijven lekker boven wonen, in het Dorpshuis. Ze beseffen wel dat ér misschien een tijd komt dat het traplopen moeilijk gaat. ,A1 moet ik op mijn kont de trap op", zegt Zus „Maar naar bo ven gé ik."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19