Mens vod de rechte 7 'Je helpt je kind alleen door niet te helpe 'Zo erg fraai is dit gebouw niet "I 'Elf miljoen is het maximum' 'Graaf moet nieuwe bomen planten op Offer/» Duin Bollenstreek 'Zebra in Zeeweg mag niet weg' 'Prijs is gebaseerd op afspraken' Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 41,00 s» WOENSDAG 22 MAART 2000 Eigenaar heeft plannen met hotel Savoy ROB ONDERWATER Een toplocatie is het zeker, maar het karakteristieke ge bouw aan de kop van de Kat- wijkse Boulevard vindt eigenaar Martin Kornet maar niks. Hotel Savoy moet nodig op de schop, zegt hij onomwonden. Volledi ge sloop levert volgens Kornet echter te veel juridische romp slomp op. De hoteleigenaar heeft zijn hoop nu gevestigd op een architect, die van het huidi ge gebouw iets moois kan ma ken. Appartementen en horeca zouden dan een geheel moeten vormen. Want Kornet wil zijn bedrijf het liefst voortzetten. Aan de andere kant sluit hij ver koop niet uit. „Alles is mogelijk, maar niets is nog zeker." Kornet heeft ideeën genoeg over de toekomstige bedrijfs voering, maar de 50-jarige Kat- wijker bezit geen 'zak met geld' om zulke ambitieuze plannen te realiseren. Een apart restau rant en partygedeelte vindt Kor net een ideale constructie, met een woninggedeelte boven het bedrijf. Het lijkt hem de enige manier om de zaak te kunnen financieren. Een projectontwikkelaar uit Maarssen - het Maarssens Bouwbedrijf - broedt momen teel op een plannetje om wo ningbouw op de huidige locatie te realiseren. „Maar verkocht is er nog niks", zegt Kornet ter verduidelijking. Hij heeft de af gelopen dagen al heel veel vra gen moeten beantwoorden over 'zijn' Savoy. „Mensen vra gen mij of hun bruiloft nog kon doorgaan." Dat er wat met het uit 1916 stammende gebouw moet ge beuren, is voor hem duidelijk. Er zijn al jaren bouwplannen. Nog voordat zijn ouders Savoy in 1970 kochten, werd er al ge sproken over verbouwen en uit breiden. Nu is het de hoogste tijd, stelt Kornet. Het hotelge deelte wil de eigenaar het liefst afstoten. „Een hotel met twaalf kamers is niet rendabel." Die kamers verkeren bovendien in slechte staat. Ze zijn van een houten constructie, die boven op de oorspronkelijke villa zijn gezet. Van die oorspronkelijke villa is eveneens nog maar weinig over. Een rijke Franse koop man, Trousselot, gaf destijds opdracht aan de Wassenaarse architect Oud om een villa te bouwen. Oud stond begin deze eeuw bekend om zijn interna tionale stijl. Hij werd bijvoor beeld uitgenodigd om een mo- delwijk in Stuttgart te bouwen. Hij ontwiep in het verleden ook terrasvormige woningen aan de boulevard van Scheveningen en was verantwoordelijk voor de bouw van De Vonk in Noord- wijkerhout. Toen de villa in 1916 was af gebouwd, vond de toenmalige Makelaar kondigt 'miljoenenclaims Harry Mens moet 15 juni in Amsterdam voor de verschijnen vanwege zijn betrokkenheid bij een geldaffaire. De Lissese makelaar en televisiepres de zou steekpenningen hebben betaald aan een epd teur van bouwbedrijf Hillen en Roosen in Amst0 Volgens het openbaar ministerie staat de precie klacht nog niet vast, maar wordt Mens in ieder ge l dacht van valsheid in geschrifte. Mens zegt ze misdaan te hebben en kondigt 'miljoenenclaims' gen justitie én het bouwbedrijf. Martin Kornet: „Een gescheiden restaurant en partycentrum met daarboven een gedeelte woningen. Dat zou ideaal zijn." foto dickhogewoning eigenaar het direct te klein en liet er stukken aanbouwen. Tot 1924 is er aan Savoy gesleuteld. De familie Schalks kocht het hotel in de zestiger jaren en maakte er een hotel van. Kornet nam Savoy in 1970 over van zijn ouders, die het eerder weer van Schalks hadden overgeno- Zon, zand en wind hebben vrij gen, als hij zijn nieuwbouw- men. spel en tasten het houtwerk da- plannen ontvouwt. „De ge- Savoy staat nu op de monu- nig aan. Elk jaar moet er ge- meente stelt ook dat Savoy mentenlijst, maar diep in zijn schilderd worden om Savoy beeldbepalend is. Wat kan er hart vindt Kornet dat maar on- geen vervallen uiterlijk te ge- nu op tegen zijn als er een zin. Zo erg fraai is het gebouw ven. nieuw gebouw in dezelfde stijl niet, vindt hij, en er moet nodig Kornet vermoedt dat de ge- wordt opgetrokken. Dan wordt onderhoud worden gepleegd, meente niet al te dwars gaat fig- het er alleen maar mooier op." JOB DE KRUIFF Mens deed als makelaar jaren lang zaken met het bouwbe drijf. De toenmalig directeur daarvan is na aanvang van het justitieel onderzoek overleden, maar de onderneming claimt in een civiele zaak van zijn erven nog miljoenen. Die zou hij als smeergeld hebben aangeno men voor onder meer grote projecten op Schiphol en op het Heinekenplein in Amster dam. Verschillende van die projec ten waren door Mens aange bracht of doorverkocht, ver klaarde de huidig directeur van het bouwbedrijf, toen justitie eind 1998 een inval deed bij het kantoor van Mens. In december van dat jaar werd Men ,E sterdam verhoord over trokkenheid en brachl nacht in de cel door. „Hoogst onbeschoft'.. Mens het dat hij giste een journalist moest hij moet voorkomen, tot op de dag van van niets van het openbaai rie gehoord, en de binnen", zei Mens v« Hij ziet de rechtzaak trouwen tegemoet en vanuit dat hij wordt vi 'AN ken. „Vorige week hee nog geprobeerd de schikken, in de hoop d geen claim indien. Ma F randeer je: ik heb ne keerds gedaan en ik 1 miljoenenclaims. Bij Roosen en bij justitie." ni baar vil' Wethouder Van der Plas ligt niet wakker van prijs parkeergarage KATWUK WIM VAN WANROOY Wethouder Van der Plas 'ligt er niet wakker van' als Katwijk straks ongeveer elf miljoen gul den moet betalen voor de bouw van een nieuwe parkeergarage aan de Princehaven. „Ieder weldenkend mens weet dat het niet voor veel minder kan", zegt de gemeentebestuurder, die fi nanciën in zijn portefeuille heeft. Hij gaat zelfs zover dat hij degene die beter uit de onder handelingen met projectont wikkelaar Vastgoed bv uit Rot terdam komt 'de hoofdprijs met een gouden randje' schenkt. „We vinden het wel veel. Daar om hebben we een ingenieurs bureau van de gemeente Rot terdam, die veel vaker met dit bijltje hakt, gevraagd nog eens naar de vraagprijs te kijken. Dat levert nauwelijks iets op, een paar ton hooguit." Met een bouwprijs van tien miljoen denkt Van der Plas straks spekkoper te zijn in het vraag- en aanbodspel tussen aannemer ACK uit Katwijk, die de bouw voor zijn rekening neemt, en de gemeente als op drachtgever. „Elf miljoen is echt het maximum, want dat is wat Vastgoed wil hebben. Wat het bedrag ook wordt, meer wordt het daarom zeker niet. Ik verwacht dat we voor de zomer de onderhandelingen kunnen afronden. Het is alleen een beetje een complexe materie." En daarom legt de wethouder de visie van het college van B en W nog maar eens op tafel. De (hoge) kosten van de par keergarage, die deze week in de politiek weer de nodige ophef veroorzaakten, zijn noodzake lijk omdat Katwijk graag een ei gen parkeerbeleid wil voeren. „We kunnen die parkeergarage natuurlijk wel in andere han den laten overgaan, maar dan bepaalt die nieuwe eigenaar de prijs van het parkeren in de ga rage. De gemeente doet dat daarbuiten en daar kan het goedkoper. Maar dan lok je nie mand die garage in. Eigenlijk zou het dus andersom moeten. Dat kan alleen als je als ge meente de baas bent. Dus wil len wij die garage, waar 400 plaatsen voor bewoners en 250 plaatsen openbaar zijn, zelf be heren." De parkeergarage past in een overeenkomst die Katwijk begin '95 met Vastgoed over Prince haven sloot. „Dat was een to taalpakket, met naast het bou wen van die garage onder an dere ook de aankoop van gron den en panden. Een van de be palingen was dat er over de kosten en de exploitatie van de parkeergarage 'nadere afspra ken' gemaakt zouden worden. We konden toen geen knopen doorhakken omdat we wisten dat de bouw pas in '99, vier jaar later, kon beginnen. We konden geen prijs afspreken met de aannemer", zegt Van der Plas. Hij stelt dat de aannemer ACK al aan de slag wilde voor de definitieve prijsafspraak was gemaakt. Het college zwichtte, mits dat volgens de wethouder 'op eigen risico' van de aanne mer zou gebeuren. Die wilde op zijn beurt een termijnbetaling van de gemeente. De raad is in middels om een krediet van 5,4 miljoen gevraagd. Het politieke rumoer gaat nu vooral over de 'prijsstijging', die sinds eind '94, toen het Prince- havenplan ter tafel kwam, heeft plaatsgevonden. Eerst werd over vijf miljoen gesproken, la ter werd het 8,2 miljoen en gis teren werd (voor het eerst in het openbaar, achter gesloten deuren volgens Van der Plas al lang bekend) een bouw prijs van elf miljoen genoemd. Van der Plas: „Eigenlijk is het simpel. Dat bedrag van vijf mil joen is een fictie. Het heeft in een pre-advies gestaan maar had nooit naar buiten mogen worden gebracht. Dat advies van destijds is gebaseerd op een prijs van 20.000 gulden per parkeerplaats. Vermenigvuldig het maar met 250, het aantal openbare plaatsen in de garage. Dat is een prijs die je in de open lucht betaalt. Ondergronds ben je veel duurder uit. Dat bedrag van acht miljoen had met 30.000 gulden per plek te ma ken. Dan ben je al in de buurt van het eindbedrag. Maar daar nog eens tienduizend bovenop is het echte getal." Van der Plas vindt daarom de prijs voor de parkeergarage niet echt een bedrag met een zoge heten 'open eind'. „We hebben dit nooit eerder gedaan. Omdat het project langer loopt - een jaar of zeven - kon het niet an ders. Bij de plannen voor het centrum is zoiets bijvoordeeld niet aan de orde geweest. Daar in doet de projectontwikkelaar ook meer voor eigen rekening. Maar het is ook kortere termijn werk, dus te overzien. Ik kan me wel voorstellen dat nieuwe raadsleden het bedrag voor de garage moeilijk te verteren vin den. In Katwijk is elf miljoen toch een hele som geld. Maar het blijft allemaal echt wel bin nen de grenzen." KATWUK MARIAN KRIJGSMAN De oversteekplaats, inclusief het zebrapad, op de Zeeweg in Katwijk mag niet weg. Dat zei den gisteren zo'n tien bewo ners die afkwamen op een in formatieavond in het gemeen tehuis. De bewoners zijn niet tegen de plannen voor een ro tonde op het kruispunt Zee- weg/Jufianalaan. En dat voet gangers en fietsers op de ro tonde ondergeschikt worden gemaakt aan het autoverkeer is ook niet onoverkomelijk, vin den zij. Maar de opheffing van de zebra die met de plannen samenhangt, schoot de bewo ners in het verkeerde keelgat. De gemeente wil op het kruispunt bij het gemeentehuis een zogenaamde vliegwiel- rotonde leggen om het drukke verkeer op dat punt zo efficiënt mogelijk door te laten stromen. Om die doorstroming goed te laten verlopen, is de combina tie van een verkeerslicht vlak naast de rotonde niet zo geluk kig, vindt Katwijk. De gemeente besloot de oversteekplaats te verwijderen. Uit observatie bleek dat voet gangers en fietsers het 'rode ficht massaal toch negeren en zonder bewaking oversteken. In de nieuwe situatie wordt de oversteekplaats zo overzichte lijk dat zebra en verkeerslicht- installatie niet meer nodig zijn. Tot groot verdriet van de om wonenden. „Voor ouderen, blinden en slechtzienden is dit een ramp", zei de slechtziende Elvira El- schot op de bijeenkomst. „Ik maak enkele keren per week gebruik van het voetgangers licht. Oversteken zonder ficht is voor ons heel gevaarlijk. Ruim de helft van de automo bilisten negeert de witte stok. Al moet ik tot de koningin gaan, ik zorg ervoor dat het verkeerslicht blijft. Elschot wil de Vei ie voor Slechtzienden in ,|0j len en contact opnem vil de diverse scholen die maken van het voet^, ficht. „En dan maar schrijven", zegt ze. dat de tijd kort is om n onderwerp volgende door de gemeenteraad chti behandeld. Maar ik proberen." Ambtenaar Beveren zegde toe de kingen mee te nemen, een inspraakavond, zitting. Dus meer dan 1 |sti den kan ik niet." Ouders van drugsverslaafden geven elkaar veilige plek Tl list: or f KATWUK MARIAN KRUGSMAN „Laat iedereen zich nu eerst eens op de hoogte stellen van de situatie", vindt mededirec teur J. van Duijn van Van Rhijn Bouw BV en Aannemers Com binatie Katwijk (ACK). „Wij hebben voor de parkeergarage een prijs neergelegd, die naar onze mening gebaseerd is op de afspraken die met de ge meente gemaakt zijn. Aan die afspraken houden we ons." Over de harde woorden die enkele raadsleden afgelopen maandag tijdens de commissie financiën lieten vallen, wil Van Duijn het volgende kwijt: „De gemeente heeft ons gewaagd om een globale prijs van de vier gedeelten van de totale parkeergarage. Wij kwamen uit op de genoemde elf miljoen maar dat is een globale indica tie, geen offerte. Het bedrag van vijf miljoen dat in 1995 is genoemd, ging heel snel van tafel. Daar kon het echt niet voor. Door de vorm en de toe gankelijkheid van de garage is het moeilijk en duur bouwen. Dit geldt voor het hele project Vervolgens is de totale par keergarage in '96 afgehecht voor 8,2 miljoen en daar houdt de gemeente zich aan. Sinds dien stijgen de bouwkosten aanzienlijk. Wij kunnen vijf jaar later niet op het prijspeil van '96 bouwen." De ACK heeft voor het eerste gedeelte van de parkeergarage een offerte van 6,7 miljoen in gediend. De gemeente Katwijk huurde het ingenieursbureau van Gemeentewerken Rotter dam (GWR) in om de offerte nader te bekijken. Op basis van het GWR-rapport besloot Katwijk een bedrag van 5,4 miljoen te reserveren zodat de bouw van de parkeergarage in ieder geval door kan gaan. Over de resterende 1,3 miljoen wordt door Van Rhijn Bouw (namens ACK) en het GWR on derhandeld. Van Duijn: „Het is logisch dat de gemeente een adviseur inhuurt en dit is een deskun dig bureau. Wij hebben vast gesteld dat het bureau deels aan de uitgangspunten voorbij is gegaan. Wij willen best met het bureau discussiëren over hoeveelheden, maar niet over die uitgangspunten. De ACK kan voorlopig uit de voeten met deze tachtig procentrege- fing maar we gaan ervan uit dat wij uiteindelijk recht heb ben op de totale bouwkosten van de parkeergarage." Van Duijn verwacht binnen een maand uit de onderhan delingen te zijn. „We komen er wel uit. De projectonwikkelaar en de gemeente hebben zich ingezet om van dit gebied een paradepaardje te maken.. Het gaat ook mooi worden maar daar moet wel voor worden betaald." NOORDWUK/KATWUK IRENE NIEUWENHUUSE Ze willen hun persoonlijk ver haal niet in de krant hebben. Want het gaat weer goed met hun destijds verslaafde kinde ren en een relaas zou juist hen kunnen schaden. Want het is niet eerlijk als je als ex-verslaaf de geconfronteerd blijft worden met je verleden. Ze hebben im mers al een enorme inspanning achter de rug door af te kicken. Maar een algemeen verhaal over die tijd, en vooral over de manier hoe ze er zelf weer bo venop zijn gekomen, vertellen ze graag. Inger van Loon, Els Krijgs man en Lidi van der Linden zijn drie moeders van ex-verslaaf den. Van Loon en Krijgsman beginnen 15 maart in Noord- wijk een gespreksgroep voor ouders van drugsgebruikers. De gemeenteraad is gevraagd deze bijeenkomsten te subsidiëren. De Noordwijkse groep is een logisch gevolg van de al be staande gespreksproep in Kat wijk, die al weer zeven jaar in een grote behoefte voorziet. Beide groepen zijn voor de ko mende tijd volgeboekt. „Eigen lijk zou elke gemeente in de Bollenstreek een dergelijke vei lige plek voor deze ouders moe ten hebben, want de problema tiek speelt echt overal. Katwijk heeft de naam het drugspro bleem niet te erkennen, nu ik beweer dat de gemeente op dit gebied juist de nek uitsteekt", komt? En hoe voel je j aan de overzijde van de gordijntjes open weet dat de hele bu 'mee geniet'? Het doel van de groep is de ouders andere familieleden kom - vooral weerb maken. Want als je aan je eigen principes (meer) meegaat in del je verslaafde kind, krij zaam weer grip op he hun gemeenschappel ring. Je kind loslater wc meer bemoeien met z sores, lijkt hard, mar j^c ouders de enige maniiWl bovenop te komen. I zegt het zo: „In de gm e x dat door afstand te ■TT Een drugsverslaafde aan zijn of haar lot over te laten is vooral voor familieleden moeilijk. Steun van lotgeno ten helpt hen hierbij. foto archief stelt Van Loon, die ook de Kat- wijkse groep blijft leiden. De deelnemers komen eens in de veertien dagen bijeen. De gemiddelde tijd dat een deelne mer de steun van de groep no dig heeft, is ongeveer twee jaar. Behalve deze praatbijeenkom sten zijn er ook thema-avon den. Zo is er een speciale avond waarop de politie komt vertel len over allerlei facetten van het drugsgebruik. Vooral de inhoud van het speciale drugskoffertje met alle middelen en atrributen werkt vaak verhelderend. Ook psychologen en psychiaters la ten tijdens een speciale avond hun ficht over de drugsproble matiek schijnen. De vragen waar de drie vrou wen mee werden geconfron teerd toen ze 'bij de groep' kwamen, waren divers. Toch waren er ook veel overeenkom sten en door samen te praten over de eigen ervaringen werd de pijn en het verdriet lang zaam beheersbaarder. Wat doe je met je eigen leven als je het contact met je kind volledig kwijt bent, was zo'n vraag. En hoe reageer je als je merkt dat je kind liegt en je bedriegt? Wat doe je als de politie voor de zo veelste keer bij je aan de deur juist laat blijken dat je j.0] kei hebt aan je kind. li jev hekel aan het geb drugs." m De drie vrouwen h varen dat als je als o de weerbaar bent, dat y, gunstige invloed he« Fee( verslaafde kind. De 1 ieder geval dan groter teg€ zij van het drugsgebn [jsr dan wanneer je als a blijft tobben en je j srij aan zijn gedrag. Ee |ger voortvloeiend advies i ;g0l verslaafde kind nooit toestoppen. Van La geven staat gelijk mei ven. Je helpt dus al niet te helpen." Informatie over de groep via telefooi 071-3616881. DEN HAAG/NOORDWU K ROBBERT MINKHORST Graaf Van Limburg Stirum, eigenaar van landgoed Offem in Noordwijk, moet waarschijnlijk voor de bomen die hij heeft laten omzagen, andere exempla ren terugzetten. Dat zegt gedeputeerde Vissers van de provincie Zuid-Holland. De graaf reageert daarop met de mede deling dat hij dat al heeft gedaan. De provincie legde het onderhoud aan het groen op het landgoed, vlakbij de voetbalvelden van SJC, twee weken gele den stil. Daarvoor schakelde zij ook de politie in. De wijze waarop de houthak kers tekeergingen vereiste een kapver- gunning, oordeelde Zuid-Holland en die was niet afgegeven. „Het was meer dan onderhoud aan het landgoed", vindt ge deputeerde Vissers. „Voor een deel is het gewoon kaalkap." Zowel de gemeente Noordwijk als de graaf gaf aan dat het om regulier onder houd ging. Dat daarvoor populieren moesten worden omgezaagd, maakt vol gens hen niet uit. Die waren na verloop van tijd toch vanzelf wel omgevallen, gaf Van Limburg Stirum aan. Volgens ver antwoordelijk wethouder Sweers ging het om 'allemaal al zieke of verdrietige bomen'. Noordwijk laat wel nog uitzoe ken of wat Van Limburg Stirum heeft ge daan - en nog wil doen - daadwerkelijk volgens de regels is. Vooralsnog gaat Sweers ervan uit dat er niets aan de hand is. De provincie heeft nog geen verdere stappen tegen de landgoedeigenaar on dernomen. maar volgens Vissers moet hij er vanuit gaan dat Zuid-Holland hem een herplantplicht oplegt. Zo staat het in fdel de Boswet, aldus de gedeputi boete opleggen heeft volgens |Q) nig zin. „Daar krijg je geen b< terug." De graaf heeft allang aan Wet daan, laat hij vanuit Franla waar hij momenteel verblijft, van plan om alsnog een kapt aan te vragen. „Er zijn zeshor t we bomen geplant. De provf*' plaatse komen kijken en v< mooi. De politie ook", zegt h burg Stirum verwacht dan oc tie zijn zaak seponeert. bij k - naa ïlijkl Hen liscl sier

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18