'De rechter moet kritischer worden' dachten bij Meldpunt Discriminatie stabiel is vijfjaar voor 1 in inbraakgolf Leiden Regio ONDERZOEK H30ZH3CÏN0 Oude tijden herleven even TMF is nog dit jaar op de regionale kabel si NSDAG 22 MAART 2000 17 Marijke Malsch analyseerde Nederlandse rechtspraak uitdeLeidsch DagbladAItCIilI']VIÜX ANN01900 Ien antal klachten bij Meldpunt Discriminatie in Lei- ihet afgelopen jaar stabiel gebleven. Net als in 1998 in vorig jaar zo'n honderd mensen naar het meld- rJ Twee jaar daarvoor - in 1997 - kreeg het nog 162 te behandelen. Het bureau maakte de cijfers giste- iVl r gelegenheid van de internationale anti-racisme- qJ ekend. aantal meldingen moeilijk iets te zeggen over de omvang van - sT.H. Ong van het meld- de discriminatie in Leidse regio, s aan de hand van het Het meldpunt ziet in het alge- c ki meen het aantal klachten slechts stijgen op het moment dat er extra campagnes worden gevoerd om de activiteiten van de organisatie onder de aan dacht te brengen. Dat verklaart ook het hoge aantal zaken in 1997, toen er een regionale meiddag werd georganiseerd. Zeventig procent van de klachten, die vorig jaar bij het meldpunt binnenkwamen, had betrekking op discriminatie op grond van herkomst, ras of huidskleur. De klagers meldden zich in 32 procent van de geval len vanwege discriminatie in de werksfeer: bij arbeidsbemidde ling, werving en selectie, op de werkvloer en bij ontslagzaken. Daarmee verschilt de situatie in Leiden en omgeving met de landelijke gang van zaken, waarbij gemiddeld 20 procent van de klagers discriminatie er vaart met betrekking tot werk Veel klachten in Leiden en omgeving (28 procent) hadden bovendien betrekking op het verschijnsel 'buurt'. De klach ten hadden in deze gevallen be trekking op onder andere bu renruzies en protestacties. Het landelijk gemiddelde bij derge lijke klachten blijft steken op negen procent. Al naargelang de aard van de klacht en de wensen van de aangever, bekijkt het meldpunt lil leiden/regio robbert minkhorst De Nederlandse muziekzender TMF is nog voor het einde van het jaar in Leiden en alle omlig gende gemeentes op de kabel te ontvangen. Dat laat woordvoer der G. Vos van kabelexploitant Casema weten. Of daarvoor een andere zender verdwijnt, en zo ja welke, is nog niet duidelijk. De programmaraad voor de Leidse regio en de gemeentes Katwijk, Rijnsburg en Valken burg drong maandagavond aan op toelating van TMF tot de ka bel. Zij adviseerde Casema om de bij jongeren populaire mu ziekzender in het toekomstige basispakket van tv-zenders op te nemen. Omdat niet vaststaat wanneer het basispakket en het pluspakket hun intrede doen, was daarmee ook onzeker wan neer TMF te ontvangen zou zijn. De programmaraad wil dat het liefst zo snel mogelijk. Doorgifte van TMF nog dit jaar 'moet lukken', zegt woordvoer der Vos nu. Een collega wilde daar een dag eerder nog geen uitspraken over doen. Casema zoekt de komende tijd uit hoe zij ruimte kan ma ken op het kabelnet. Een van de mogelijkheden is dat de inwo ners uit gemeentes waar TMF nog niet ze zien is, er een zen der bij krijgen. „Dat gaat alleen misschien ten koste van de beeldkwaliteit", meldt Vos, „dus misschien gaat dat daar om niet door." Een andere op tie is dat een andere zender plaats moet maken voor TMF. Dan is overleg met de gemeen tes nodig en moet het kabelbe drijf bovendien contractonder handelingen voeren met zowel TMF als met de zender die ver dwijnt. Zomaar een kanaal schrappen mag Casema niet. Voordat het bedrijf daar uit is, 'ben je zo ten minste drie, vier maanden verder', aldus Vos. „Het is geen kunst om aan te geven welke zenders je wil. Veel moeilijker is om te zeggen wat er af moet." Het kabelnet in Leiden en omstreken heeft ruimte voor zo'n dertig zen ders. In Leiden geeft Casema dertig kanalen door, in omlig gende gemeentes soms een of twee meer. wi_ zijn aandeel in de in- zic'j [olf die van maart tot en v0ri ptember vorig jaar de re- van «rspoelde, is tegen een ersn ge Algerijn gisteren vijf el geëist. De man moest oor de meervoudige ka- erantwoorden voor acht en in Leiden, Oegstgeest, k en Bergambacht. Maar issier dat de officier van op zijn tafel had liggen, niet minder dan 78 za- najaar formeerde de Hollands-Midden een team om de mensen een groot aantal verge- inbraken op te sporen. nte4)rekers hadden het uit gemunt op woningen, hun slag op klaarlichte kwamen steeds binnen htij ji no |d .tl, a 1 et slot van de voordeur te de |»n. Zij verzamelden op ,eric tochten geld, sieraden, gf0|Drten en allerlei eenvou- 1 in rerhandelen spullen. Vol- oe^ le politie was er sprake atSf n georganiseerde bende eveer zes personen, iet totale dossier heeft rijn bekend dat hij bij 32 en aanwezig was. Dat wil in 32 gevallen heeft de zijn vinger- en vooral jtorafdrukken gevonden. ;t w idat hij zich niet veel nai ;on herinneren, hield de rtdei hte het er op dat hij oetc hijnlijk op alle plaatsen is geweest waar de politie spo ren van hem heeft gevonden. De verdachte probeerde zijn betrokkenheid te reduceren tot zo af en toe op de uitkijk staan. Het geld dat hij hiervoor ving, zou hij nodig hebben gehad om in zijn levensonderhoud te voorzien. Zijn advocate betoog de dat hij hooguit vervolgd kon worden voor eenvoudige dief stallen. Volgens haar was niet te bewijzen dat haar cliënt de slo ten had verbroken, en was evenmin duidelijk dat hij ope reerde binnen een bende. Bo vendien wees zij erop dat de man weinig keus had dan op dievenpad te gaan. Als illegaal in Nederland verblijvende vreemdeling mocht hij immers niet werken, had hij geen recht op een woning en kon hij geen opleiding volgen. Zij vroeg de rechtbank een voorwaardelijke straf of eventueel een taakstraf op te leggen. Naast de celstraf die de officier eiste, hangen de verdachte ook nog een aantal claims boven het hoofd. Ver schillende slachtoffers hebben schadeclaims ingediend. De of ficier van justitie stelde voor die tot een bedrag van ruim 7000 gulden over te nemen. Daar naast wil hij een bedrag van 7600 gulden dat bij de aanhou ding van de verdachte werd aangetroffen in beslag nemen als ontneming van wederrech telijk verkregen voordeel. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. leiden De VSB heet vanaf gisteren Fortis Bank en dat hebben de Lei- denaars geweten. Onder het motto 'een nieuwe lente, een nieuwe bank' deelde Fortis ter introductie honderden tulpen uit aan het win kelend publiek in de binnenstad. Maar bij het Fortis-filiaal aan de Oude Rijn waren ze even nog niet zo ver. Onder de oude VSB-borden aan de gevel, die moesten worden verwijderd, kwam een nog oudere naam tevoorschijn: Leidsche Spaarbank. Naar verluid heeft er nie mand een rekening geopend bij deze niet meer bestaande bank. foto nico van der meel Sunil wastabletten Kies uit normaal of color. Doos 32 stuks van 11.98 voor Ook stapt het meldpunt regel matig zelf naar personen, in stellingen of bedrijven die be schuldigd worden van discrimi natie. of het stappen onderneemt. In sommige gevallen blijft het bij een luisterend oor, bij andere zaken spoort het meldpunt mensen aan aangifte te doen bij de politie of de commissie gelij ke behandeling in te schakelen. d et front der wetenschap, dat is het streven van de Univer- t de eiden. En met succes. Niet zelden brengen Leidse onder- nienl oekers opmerkelijke resultaten onder de aandacht id n ok onderzoeken die minder opvallen dragen bij aan een ^ede elijker samenleving. In Onderzoek houdt een dwarsdoor- ie, vi ran de Leidse wetenschap tegen het licht. Elke week ver- andere onderzoeker over zijn of haar werk. Vandaag Marijke Malsch. natuurlijk zo zijn dat een psy choloog en een psychiater het niet met elkaar eens zijn. In dat geVal wordt de forensisch-psy- chologische dienst ingescha keld, om toch tot een eenslui dend oordeel te komen. Zo kan het voorkomen dat iemand vol ledig toerekeningsvatbaar wordt verklaard, terwijl een van de deskundigen het met dat oordeel niet eens is." De rech ter is doorgaans niet op de hoogte van die interne discus sies, zegt Malsch. „In het eind rapport over de toerekenings vatbaarheid komen die me ningsverschillen niet aan bod. Helaas worden de deskundigen ook niet gehoord tijdens de zit ting, met als gevolg dat de rech ter in negen van de tien geval len de eindconclusies uit het rapport overneemt. Er zijn im mers geen redenen om eraan te twijfelen." Bij de' behandeling van ande re deskundigenrapporten, zoals die van medici en politie, wor den conclusies al even snel overgenomen. Volgens Malsch staat Nederland hierin volledig op zichzelf. „Het niet horen van deskundigen is typisch Neder lands. In alle andere Europese landen en ook in Amerika ge beurt veel meer tijdens de zit tingen. De toetsende taak wordt in Nederland relatief slecht uit gevoerd." Heeft Malsch een verklaring voor die unieke situ atie? „Je kunt stellen dat de rechtspraak hinder ondervindt van de vaderlandse geschiede nis", zegt zij. „Ten eerste heeft de inquisitie, de geloofsrecht- bank die in Nederland in de zestiende eeuw bestond, ge zorgd voor een grote nadruk op (baarheid van verdach- het vooronderzoek. Men was sychologen en psychia- toen sterk gericht op veroorde- ligen zich afzonderlijk ling. De vraag of iemand echt zaak", legt zij uit. „Dan schuldig was vond men minder "verleg plaats. Het kan interessant. Zo werd het voor- Di Nederlands rechtsysteem de rechter de schuld en ningsvatbaarheid van de Processen-verbaal eskundigheidsrapporten de rechter bij het maken i oordeel. Tot zover de In de praktijk liggen de dingen tussen rechter en digen iets anders. Vol- !3C^ iderzoekers van het Ne- Is Studiecentrum voor aliteit en Rechtshandha- Leiden volgen Neder- rechters de conclusies 'j ipporten te makkelijk, vervullen rechters 8.30tjetsende taak onvoldoen- stellen de onderzoekers onlangs uitgekomen 'omplex Cases: Perspecti ve Netherlands Criminal System. ke Malsch is één van de iroject betrokken onder- Samen met negen an- eskundigen, waaronder PER p0Jdse hoofddocent straf- is Nijboer, analyseer en groot aantal rechtza- de balpenzaak en de ncestzaak. Malsch, 'an het NSCR maar ook •plaatsvervanger bij de TTit hetfnse rechtbank, verbaas- over het gemak waar- chters de conclusies in en gebruiken. „In meer lorbeho gentig procent van de ;rij Dan 1 neemt de rechter die iies domweg over. Maar at voor dat aan het vor- n conclusies hevige Hl es zijn voorafgegaan, aen in de rechtzaal niet arde." oorbeeld noemt Malsch Marijke Malsch. onderzoek in onze rechtspraak de beslissende fase voor het vaststellen van feiten. Daar naast heeft ook de Franse be zetting in de vroege negentien de eeuw grote invloed gehad; het dossier werd in die tijd de centrale verzameling van docu menten over de zaak, waarbij getuigen en deskundigen tij dens de zitting een onderge schikte rol speelden. Door de blijvende invloed van deze ver anderingen vertoont ons huidi ge rechtssysteem nog altijd en kele zwakke plekken." Wat die zwakke plekken kun nen veroorzaken, bleek enkele jaren geleden tijdens de behan deling van de balpenzaak. Een foto hielco kuipers jongeman, die ervan verdacht werd zijn moeder te hebben vermoord door met een kruis boog een balpen in haar hoofd te schieten, werd veroordeeld tot een celstraf van twaalf jaar. „De rechter ging af op één ver klaring", aldus Malsch. „Des kundigen spraken de uitkomst tegen, maar zij werden niet ge hoord. Noem dat gerust on zorgvuldigheid. Niet voor niets is de man in hoger beroep vrij gesproken." Malsch sluit niet uit dat door te weinig communicatie tussen rechter en deskundigen men sen ten onrechte wel of niet zijn veroordeeld. „Hoewel ik het idee heb dat de onzorgvuldig heid in de balpenzaak een inci dent was, is het denkbaar dat in de huidige situatie cruciale fou ten worden gemaakt." De on derzoekers pleiten in Complex Cases dan ook voor duidelijkere deskundigenrapporten. Malsch: .Adviezen in die rapporten moeten worden gemotiveerd. Van eventuele twijfel moet mel ding worden gemaakt en vooral processen verbaal moeten con creter geschreven worden." Daarnaast zal meer moeten ge beuren tijdens zittingen. „De rechter moet deskundigen ho ren en zelf zijn oordeel vellen. De rechter bepaalt schuld en toerekeningsvatbaarheid - nie mand anders." Volgens Malsch moet het voor de verdediging ook moge lijk worden gemaakt om des kundigen in te huren. „Daar kleven natuurlijk risico's aan. In Amerika doen advocaten mas saal aan shopping: ze zoeken net zo lang naar een deskundi ge tot ze er een hebben die hun zaak positief kan beïnvloeden. Die situatie is natuurlijk on wenselijk, maar het is noodza kelijk dat conclusies diepgaand worden besproken en dat ver schillende meningen met elkaar worden geconfronteerd." Malsch erkent dat genoemde aanpassingen in de praktijk moeilijk te realiseren zijn. „We hebben het over een cultuur omslag die jaren zal vergen. Maar belangrijker nog is het te kort aan rechters. Nu al worden zaken geseponeerd omdat we te weinig rechters hebben. Wanneer het optreden van des kundigen tijdens zittingen wordt bevorderd zal dat alleen maar toenemen." Maar veranderingen zijn on vermijdelijk, stellen de onder zoekers in Complex Cases. Mal sch: „Het Europese Hof voor de rechten van de mens heeft Ne derland inmiddels al op de vin gers getikt omdat conclusies te weinig worden getoetst. Met het oog op de Europese een wording kan Nederland dom weg niet onder aanpassingen uit." Donderdag 22 Maart LEIDEN - De Burgemeester van Leiden herinnert hen, die zich voor het aanstaande seizoen 1900/1901 in het bezit wenschen te zien van Jacht en Vischakten, of wel van een kostelooze vergunning tot uitoefening der Visscherij, dat de blanco verzoek schriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en ondertekend, voor den 15 den April a.s. moeten terugbezorgd zijn, ten einde aan den Com missaris der Koningin in deze provincie te worden ingezonden. Tevens worden belanghebbenden herinnerd, dat blanco verzoekschriten tot het bekomen van buiten gewone machtiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistoolschoten, het schieten van ko nijnen en ander schadelijk gedierte en het visschen als het water met ijs bedekt is, mede gratis ter Ge meente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn ge steld. Leiden, de Burgemeester voornoemd, F. Was. ANNO 1975 Zaterdag 22 maart NOORDWIJKERHOUT - Het samenwerkingsorgaan Bollenstreek wil geen grote of kleine 'bollenstad' tussen de dorpen Voorhout en Sassehheim. Gister avond besloten de samenwerkende gemeenten (Noordwijk, Voorhout, Noordwijkerhout, Hillegom en Lisse) dit ter kennis te brengen van de Provinciale Planologische Dienst. In een nota spreekt de PPD over 'Klein Voorhout', dat 9300 huizen omvat. In het eerste geval zal het inwonertal stijgen met der tienduizend, in het tweede met achtentwintigdui zend. Aan de PPD zal worden verzocht een kritische beschouwing aan het plan te wijden waarin tevens de aanleg van de Schipholliin moet worden betrok ken. De kosten hiervan worden geschat op dertigdui zend gulden. Burgemeester Stolwijk van Voorhout drong erop aan, dat er snel stappen moeten worden genomen. "Als we dat niet doen", aldus de heer Stolwijk, "moet er ernstig worden gevreesd, dat alles al is geregeld voor wij klaar zijn". Hij noemde het plan van de PPD 'een droom van dertig jaar gele den', die maar even snel op tafel is gesmeten. "We moeten ons kritisch opstellen tegen het onbehoorlijk besturen van de provincie. Langs eigen politieke ka nalen moeten we de bevoegde instanties wijzen op de angst, die in de Bollenstreek is ontstaan door de plannen", stelde de heer Stolwijk. In april begint de inspraakprocedure al over de plannen. OEGSTGEEST - Het Centraal Medisch Tuchtcollege in Den Haag heeft een klacht tegen een huisarts in Oegstgeest naar aanleiding van een medische ver klaring ongegrond verklaard. De arts had in een echtscheidingsprocedure verklaard dat de echtge noot ernstige psychische afwijkingen had. Hierbij had hij zich grotendeels gebaseerd op mededelingen van de vrouw. Eerder had het medisch tuchtcollege de huisarts een waarschuwing gegeven, maar dit werd door het centraal college nietig verklaard. Wel was het college het eens met de kritiek op de verkla ring van de arts. "De manier waarop hij de handel en wandel van de echtgenoot had beschreven was niet objectief", aldus het centraal college. LEIDEN - De christelijke muziekvereniging Concordia vierde het jaarfeest met een show in de Stadsge hoorzaal. In de feestzaal ging het er vrolijk aan toe. foto archief leidsch dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvlngs kaart) ter waarde van vijf gulden Ivoor een exemplaar van 13 bij 18 bi zwart wit) op te sturen naar hetLeidsch Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Lelden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Roosevellstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17