Synodecommissie wil geen nader oordeel over Den Hey; Geloof Samenleving Zendingsbond weet het niet meer zo zeker Kinderen van één Vader Paus in Isi woensdag 22 maart 2000 VANDAAG OO Het is de eerste dag van het nieuwe jaar voor Bahai-gelovigen. Bahais is een relatief jonge MAART religie, die een synthese van alle grote wereld religies voorstaat. Zij geloven dat God zich in verschillende tijden via verschillende profeten heeft ge openbaard, en dat de laatste profeet de stichter was van het Bahai-geloof; Abdul Baha (1817-1892). Hij schreef de 'Kitab-i Akdas', ofte wel het heilige wetboek van de Ba- hèis. De katholieke heiligen van vandaag zijn de Belgische zus jes Reilinda en Harlindis, die omstreeks het jaar 750 na Christus moeten hebben geleefd. Hun vader was de ■Frankische edelman Adelbert. Hij zat goed bij kas en kon het zich veroorloven voor zijn dochters het klooster Alde- neyck te laten bouwen aan de Maas. Waarschijnlijk heeft Bonifatius de gezusters nog tot abdis gewijd. Aldeneyck werd een centrum van beschaving in een voor het overige ruwe tijd. Vandaar dat Reilinde en Harlindis de nodige lof, verering en een heiligverklaring kregen. 'A is voor Allah' londen De vroegere popster Cat Stevens, sinds zijn bekering Yusuf Islam geheten, heeft een album voor kinderen uitgegeven waarbij hij de islam uitlegt aan de hand van het alfabet. Het al bum heet 'A is voor Allah'. „Wij leerden vroeger in de eerste klas: A staat voor Appel", zei Yusuf Islam bij de presentatie in Londen. „Als kinderen vanaf het begin in religie en waarden worden opgevoed, kunnen zij een zinvoller leven leiden. Dan kunnen ook tragische incidenten zoals het zesjarig Amerikaans jongetje dat een klasgenoot doodschoot, worden voorkomen." Alpha-cursus Marewijkgemeente leiden Mensen die meer willen weten over het christendom kunnen vanaf woensdag 5 april terecht bij de Hervormde Mare wijkgemeente in Leiden. In wijkgebouw De Goede Herder aan de Oude Vest 13 begint die avond een Alpha-cursus, een ken nismaking met het christelijk geloof. De cursus omvat tien avonden, die allemaal beginnen met een gezamenlijke maaltijd. Na een korte inleiding worden in groepjes onderwerpen be sproken. De bijeenkomsten beginnen steeds om 19.00 uur. In formatie over de cursus is verkrijgbaar bij Michael Korbee (071- 5170057) en Geert de Boo (5147050) Het ontstaan van het christendom leiden Het ontstaan van het christendom tot aan de breuk tus sen jodendom en christendom is het onderwerp van een lezing die ir. B. Heller vanavond houdt bij de afdeling Leiden van het Genootschap Nederland-Israël. De bijeenkomst wordt gehou den in de synagoge aan het Levendaal 14 en begint om acht uur. De zaal is om half acht open. Voor leden van het Genoot schap is de toegang gratis, niet-leden betalen vijf gulden entree. Gouwe Ouwefeest CJV Rijnsburg runsburg De stichting Hart voor Haïti is het goede doel van het Gouwe Ouwefeest dat de CJV 'Azarjah' uit Rijnsburg komende zaterdag houdt in de kwekerij van de gebroeders Van Klaveren aan de Hoogeweg 24/26. De stichting beheert een tehuis voor kansarme kinderen in Haïti. De stichting verkondigt ook het evangelie onder de Haïtianen. Wie zich op wil geven voor het feest, waar vooral Nederpop wordt gedraaid, kan dat doen bij Martine Schep (071-4029926) of Arco van Klaveren (071- 4020926). Kaartjes kosten tien gulden. Bonhoeffer-biograaf Bethge overleden bonn De protestantse theoloog Eberhard Bethge, bekend als biograaf van Dietrich Bonhoeffer, is zaterdag op 90-jarige leef tijd in Wachtberg bij Bonn overleden. Dat heeft de Evangelische Kerk van Rheinland bekendgemaakt. Bethge heeft een stan daardwerk geschreven over Bonhoeffer, die in 1945 wegens be trokkenheid bij de aanslag op Hitier werd terechtgesteld. Ook gaf hij de brieven uit die hij van Bonhoeffer had ontvangen. Bethge was onder meer assistent van bisschop Otto Dibelius in Berlijn en predikant van de Duitse Evangelische Gemeente in Londen. In 1969 werd hij honorair hoogleraar aan de Universi teit van Bonn. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Ameide-Tienho- ven, W.H.Th. Moehn te Aalburg; voor Lisse (wijkgem. Ichthus), H. Russcher te Oud-Beijerland. Preekconsent: verleend aan R.R.J. de Bruijn te Rotterdam en A.A.M. Verwijs te Utrecht. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt: voor Drogeham, H.H. Klomp te Nunspeet. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Borssele, J.J. Ta- nis te Middelburg; voor Nieuwer- kerk en Katwijk aan Zee, A. Ver- meij te Zwijndrecht; voor Oude- mirdum, A.J. Gunst te Benthui- GEREFORMEERDE GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen: te Nieuwerkerk aan den IJssel, J. Roos te Opheus- utrecht anp Het is ongewenst dat de synode van de Gereformeerde Kerken met een nader oordeel komt over de omstreden pu blicatie van de Kamper hoogleraar dr. C. Den Heyer. De synode moet wel on omwonden uitspreken, dat 'God in Christus de wereld met zichzelf ver zoende'. Dat advies geeft de meerderheid van de synodecommissie die de behande ling van de bezwaarschrift tegen Den Heyers boek over verzoening heeft voorbereid. Zo'n uitspraak over de kern van het kerkelijk belijden kan worden gedaan voorafgaand aan het gesprek over de christologie, dat de Gereformeerde Kerken met de Samen- op-Wegpartners voert. In het boek "Verzoening. Bijbelse no tities bij een omstreden thema' zet Den Heyer vraagtekens bij de klassieke ge reformeerde verzoeningsleer. Door aan het kruis te sterven heeft Jezus volgens die leer de zonden van de hele wereld op zich genomen. Volgens de Kamper hoogleraar komt in het Nieu we Testament de kerkelijke verzoe ningsleer niet als dogma voor. In 1997 sprak de gereformeerde sy node uit geen reden te zien om maat regelen tegen Den Heyer te nemen. Hij was met zijn exegese volgens moderne methoden binnen de ruimte gebleven die een gereformeerde hoogleraar heeft. Maar hij had in zijn boek exege se en dogmatiek niet zorgvuldig ge noeg op elkaar betrokken. Tegen dit synodebesluit stak een storm van protest op. Er kwamen in totaal 87 reacties binnen, waarin voor al werd geprotesteerd tegen het uitblij ven van maatregelen. Het behoudende Confessioneel Gereformeerd Beraad drong aan op ontslag van Den Heyer. Volgens een minderheid van de sy nodecommissie moet de synode uit spreken, dat het boek van Den Heyer in strijd is met het formulier dat hij bij zijn aanstelling tot hoogleraar van de Theologische Universiteit in Kampen heeft ondertekend. Twee leden dat de synode onvoldoende voor het belijden van de kerk node van de Gereformeerde behandelt de kwestie op 3 april De Samen-op-Wegkerken z plan een nieuw geschrift over kenis van Jezus uit te brengea moeten de theologische inzicl het verleden 'in contact' woi P bracht met de huidige visie van 'e ken op verzoening en de perst g( Jezus. amersfoort anp De behoudende Hervormde Bond voor Inwendige Zending (IZB) heeft zich in het verleden te weinig beziggehouden met de vragen van de zoekende mens in de ontkerkelijkte sa menleving. De IZB probeert al sinds 1935 buitenkerkelijken in Nederland met het evangelie te bereiken. Of mensen die het evangelie niet kennen voor eeu wig verloren gaan, weet de IZB niet zo zeker meer, aldus hoofd vorming en toerusting dominee W. Dekker. Ook rechtzinnige hervorm den zijn kinderen van hun tijd, erkent Dekker. „We verkeren wat meer in onzekerheid over het eeuwig wel en wee van mensen. We hebben minder dan vroeger overal een ant woord op." De IZB heeft vol gens hem ontdekt wat her vormde theologen al in de jaren vijftig en zestig wisten: dat het verkondigen van het evangelie in de moderne tijd een nieuwe benadering vraagt. Dekker betuigt zijn spijt over het feit, dat de IZB in het verle den geen deel heeft gehad aan de bezinning in de Nederlandse Hervormde Kerk op de ontker kelijking. „De grote theologen van de Hervormde Kerk, die worstelden met vragen van het evangelie en de moderne cul tuur, hebben we vaak niet be grepen." „De tijd is veranderd", stelt Dekker vast. „We zijn de secularisatie ook in onze eigen botten gaan voelen." Voor de evangelisten van de IZB is het bijvoorbeeld niet meer vanzelf sprekend om in hun prediking te beginnen bij de klassieke leer, dat de zondige mens al leen door Jezus met God ver zoend kan worden. „We spre ken veel vaker over het leven, dat enerzijds verrukkelijk en anderzijds verschrikkelijk is, en over wat God daarmisschien mee te maken heeft. Is Hij er wel, is Hij er niet?" Op die ma nier kan de IZB volgens Dekker beter inspelen op 'verborgen verlangen naar God'. De IZB neemt nog wel de verzoenings leer als uitgangspunt. „Daar is niet alles mee gezegd, maar mensen zijn er wel ten diepste mee geholpen." Aan de IZB de taak om haar traditie te vertalen voor de mo derne mens die al zoekende vaak in de greep van 'religieuze pulp' raakt. De IZB kan daarbij veel van de evangelische bewe ging leren, vindt Dekker. Die slaagt er volgens hem veel beter in om de 'zeer persoonlijke lief de van God' te communiceren. Ik vind het gewoon leuk om over Je- M zus te praten. Jezus is een mijnheer. Dat weet ik omdat ik dat een beetje hoor. Ik weet niet hoe, maar Jezus is ge woon geen mevrouw. Jezus heeft een ding op Zijn hoofd. Het lijkt op een hoed, maar dan anders. Het zit meer naast Zijn hoofd en het is een beetje rood. Hij heeft ook een soort jongensjurk aan, die wijd loopt tot aan Zijn knieën. Die jurk is een beetje roze. En Hij heeft een korte baard. De vader van Jezus heet God en z'n moeder heet Maria. Volgens mij heeft Hij geen broers en zussen. Jezus is aardig, want Hij helpt iedereen, maar Hij zegt er wel wat van als je stout bent. Ik ben ook weieens stout. Daarnet nog, toen kwam ik met mijn hoofd tegen de zoldertrap. Jezus gaat je dan beter maken. Dat is fijn. Iedereen vindt dat fijn. Daarom is Jezus naar de aarde gekomen, omdat er mensen dood zijn en kinderen ook. Hij gaat ze weer levend maken, maar ik weet niet hoe Hij dat doet. Die verhalen staan in de Bijbel. Dat is soms een dun boek en Joke van der Wilde (5 jaar, afkomstig uit Leiderdorp) vertelt over haar geloof soms een heel dik boek. Wij hebben een hele dikke Bijbel, daar lezen we uit als oma komt op zondag. Dan lezen we voor alle mensen en alle landeren. Als het ver haaltje is afgelopen, gaan we een potje kaarten. Soms leest mijn oma en soms leest mijn broer. Ik leer ook lezen en schrijven op school. De juf vertelt over Pluk van de Petteflet. Dat is een heel leuk verhaal. Ik wou dat ik ook zo'n boekje had, dan kon ik het ook lezen. Op zondag gaan we ook naar de kerk. Ik mag alleen mee als het nog licht is, niet in het donker. Maar als het mag, ga ik wel 's avonds naar de kerk. Dat is leuk, want dan mag je langer opblijven. In de kerk ga je zingen over de Here God. Er is ook een dominee, die vertelt verhalen over Jezus. Hij doet ook allerlei andere dingen. Als er een mevrouw komt met een ba by, gooit de dominee water over het hoofd van de baby. Dat heeft hij bij mij ook gedaan. Daarna hoor je bij het geloof. Wij geloven in Jezus, maar sommige mensen niet. Dat is wel raar. jeruzalem dpa/rtr/afp Paus Johannes Paulus bij aankomst in Israël voor vrede en gerechtij het Midden-Oosten, nen, joden en moslims op de dialoog te intei Jr om bij te dragen aan o| van de onderlinge confli „Diep bewogen zet ik het land waar God j heeft opgezet," zei de het vliegveld Ben Goerió jó( Aviv. „Het is een grol 5rt van me geweest om in 2000 dit land te bezoek ]e bidden op de plaatse !n God wonderen heeft schieden." Het is de tweede keei hoofd van de Rooms-kgn ke Kerk de joodse staat In 1964 bracht Paulus bezoek van twaalf uur land, waarbij hij het w y raël niet in de mond na [01 „Met een hervonde heid voor elkaar moete yj tenen en joden ernaar onderlinge vooroordelt eindigen", zei de paus christenen en moslims r tot meer samenwerk „Wij weten allen hoe i behoefte aan vrede er tigheid is, niet alleen maar ook daarbuiten' 79-jarige paus. Zilveren T voor Katwi dominee S berlun anp De hervormde predik Stam uit Katwijk la jaar de Zilveren Tulp Duits-Nederlandse ging in Berlijn. Met derscheiding bedankl l| eniging de predikai 1 zijn inzet bij de verl v van de verstandhoud sen Nederland en de republiek. Stam ging met eei koor al enkele kere Berlijn en het naburig denburg. Hij was de predikant die in de d de Duitse hoofdsti preek in de Nederlan hield. Stam krijgt de ond et f ding samen met de eid meester van Oranien oei die stad, genoemd n ok prinses van de Nedi elij koninklijke familie, w jaar een tentoonstelli iar de invloed van de| landse cultuur in Dl te zien. red Ide WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Denemarken: Wolkenvelden, ook af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Wel kans op mist. Maxima onge veer 7 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: In het zuidoosten eerst nog rustig en droog.weer met wolkenvelden, maar ook hier en daar wat zon. Elders wolkenvelden en nu en dan regen. Maxima uiteenlopend van 7 graden in het noordwesten tot 13 in het zuidoosten. België en Luxemburg: Droog en rustig weer met komen de nacht en ochtend nog kans op mist of laaghangende bewolking. In de loop van de dag zonnige pe rioden. Later op donderdag meer bewolking, maar nog meest droog. Maxima rond 12 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en rustig lenteweer met flink wat zon. Later op donderdag vanuit het zuidwesten meer be wolking en kans op een regen- of onweersbui. Maxima omstreeks 14 a 15 graden. Zuid-Frankrijk: Eeist nog wat zon. Vanuit het zuidwesten toenemende kans op wolken en vooral donderdag kans op een enkele regen- of onweers bui. Maxima oplopend naar 15 tot 20 graden. Spanje: Op veel plaatsen bewolkt en re gen- of onweersbuien. Plaatselijk met flink veel neerslag en vooral in het noorden een stevige wind. Maxima tussen 14 en 20 graden. Portugal: Wolkenvelden en enkele pittige regen- of onweersbuien. Vooral in het noorden plaatselijk flink veel Maxima uiteenlopend van 12 graden in regen in het noorden, tot 20 graden in het zui den. Mallorca, Ibiza, Menorca: Eerst naast enkele wolkenvelden ook af en toe zon. Vooral donder dag meer bewolking en enkele re- gen- of onweersbuien. Maxima rond 18 graden. Duitsland: Rustig met in het zuiden zonnige perioden. In het noorden in de nacht en ochtend kans op mist of lage bewolking. Later op donder dag in het noorden meer wolken en kans op wat motregen. Maxi ma 10 graden in het noorden 14 in het zuiden. Oostenrijk: Droog en rustig weer met flink wat zon. In de dalen in de nacht en vroege ochtend eerst nog kans op mist of laaghangende bewol king. Maxima rond 12 graden. Zwitserland: Rustig weer en droog weer met flink wat zon. In de nacht en vroege ochtend in de dalen eerst nog kans op mist of lage bewol king. Later op donderdag in het zuidwesten meer wolken en kans op bui. Maxima oplopend naar 15 graden. Polen: Eerst vooral in het oosten wolken velden, donderdag op meer plaat sen bewolkt en kans op wat mot regen, in het noorden ook sneeuw. Verder nu en dan zon en droog. Maxima uiteenlopend van 6 graden in het noorden tot 12 in het zuidwesten. Tsjechië en Slowakije: In Slowakije eerst nog wolkenvel den, in Tsjechie perioden met zon en droog. Later op donderdag vanuit het noorden meer bewol king. Maxima oplopend tot 11 graden. Hongarije: Eerst nog enkele wolkenvelden. Verder droog en meer zon. Maxi ma oplopend naar 12 graden. Italië: Flinke zonnige perioden. Donder dag in het noordwesten meer be wolking. Maxima tussen 13 en 15 graden, op Sicilië rond 16 graden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en droog. Later op donderdag vanuit het zuidwes ten meer bewolking. Maxima rond 17 graden. Griekenland en Kreta: Eerst nog bewolkt en regen- of onweersbuien. Geleidelijk vanuit het westen droog en zonnige pe rioden. Op de Egeische zee een stevige en koude noordenwind. Maxima rond de 12 graden. Malta: Eerst nog wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Al snel perioden met zon en droog. Maxima ongeveer 17 graden. Turkije en Cyprus: Veel bewolking en enkele pittige regen- of onweersbuien, in de bergen in het noorden kans op sneeuw. Stevige noordenwind. Maxima aan de kusten van 7 gra den bij de Dardanellen tot 14 op Cyprus. Woensdag minder zacht. DONDERDAG 23 MAART 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.35 Zon onder 18 57 Maan op 22.49 Maan onder08.20 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.46 17.59 05.19 17.32 Laag 01.14 14 05 00.55 13.46 Weerrapporten 22 maart 07 uu Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luiemburg Madrid Mallorca Malta onbewolkt nw2 halfbew. no 4 16 0.0 11 06 -1 0.0 10 6.0 15 0.0 12 0.0 bewolkt £S onwêer V warmtefront sf* regen sneeuw V koufront opklaringen lb hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal 0 0.0 Warschau zwaar bew w2 6 0.0 Wenen licht bew nw 2 0.0 Zünch licht bew zo 2 1 0.0 Bangkok hall bew. z3 0 0.0 Buenos Aires onbewolkt o2 2 0.0 Casablanca halfbew w2 1 00 Johannesburg zwaar bew. n2 2 0 0 Los Angeles onbewolkt zw< 5 3 00 New Orleans onbewolkt 8 0 00 New York motregen 13 -1 0.0 Tel Aviv halfbew. 37 27 0.0 Tokyo licht bew 26 17 3.0 Toronto zwaar bev, 19 12 0.0 Tunis halfbew. 17 13 2.0 Vancouver 17 14 0.0 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Roosevel tstraat 82 071-5356 356 Postadres. Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen7 Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071-512 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties; 071-53 2 3 508 j, Familieberichten: 023- 5317 023- 5320216 Redactie; 071-5321 921 Hoofdredactie 071- 5315921 L( ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag v< 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEN1M Maandag t/m vrijdag van 8.30t|stse 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) 301 pp. Abonnees die ons een machtiging het automatisch afschrijven van hel abonnements- geld, ontvangen 1 betaling. VERZENDING PER POS Voor abonnementen die per post (b worden verzonden geldt aan portokosten per verschijndag. ils i LEIDSCH DAGBLAD OP CASSI nce Voor mensen die moeilijk lezen, hebben of blind zijn (of ee leeshandicap hebben), is ei van het regionale nieuws uit het RSe Dagblad op geluidscassette beso o informatie 0486-486486 c| (Centrum voor Gesproken Lectm K E N H U I 21 8 0.0 6 3 0.0 18 12 4.5 10 5 1.0 0.0 ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond! feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. tycr ligei inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen 20 7 0.0 Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. 11 5 14 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 pla tba<

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16