Verrassende vindplaats smaragd De ondergang van de Minoïsche cultuur In Natura Bloemenpracht De geur van mest Afslankwedstrij d WOENSDAG 22 MAART 2000 In maart begint de lente, hoe het weer ook mag zijn. Dat betekent, vroeg of laat, zon, groen en bloemen. Vooral bloemen: die zijn onlosmakelijk met het voor jaar verbonden. Wij hebben iets met bloemen. Ze hebben een mooi plaatsje in ons leven. Niet alleen bij zowel feestelijke als droevige gebeurtenissen, maar ook in de alledaagse gang van zaken. We zetten ze op de vaas en planten er buiten de hele tuin mee vol. We hebben bloemetjesgordijnen, lopen in een bloeme tjesjurk en gebruiken bloemetjesgeur uit een flesje. Mensen houden van bloemen. Maar bloemen houden helemaal niet van mensen. Bloemen houden van insecten. De hele bonte kleu renpracht van de flora is louter en alleen bedoeld voor bijen, vlinders, vliegen en kevers. Zij zijn het die aan gelokt moeten worden door de fraaie tinten, vormen en geuren van de bloemenwereld om, in ruil voor nectar, stuifmeel te transporteren. Onvoorstelbaar lang geleden begonnen de eerste planten bloemen te vertonen. De verspreiding van hun stuifmeel werd echter klakkeloos overgelaten aan wind en water. Er waren toen al wel insecten, maar het enige wat deze beestjes met planten deden was ze opeten. Bij het rondscharrelen op de primitieve bloe men kwamen ze uiteraard in aanraking met de meeldraden en de stamper, waarbij ze natuurlijk met een beetje stuifmeel bepoederd werden. Gingen ze daarna naar een volgende plant, dan bestond de kans dat deze bevrucht werd met het stuifmeel vein de vori ge. Maar dat was natuurlijk geen erg grote kans. De plant die het toeval een handje hielp trok uiteraard meer profijt van de bloembezoekers, dan degene die de gebeurtenissen naar gelaten afwachtte. Wie aan trekkingskracht kon uitoefenen op insecten overscha duwde al heel vlug alle minder gewiekste concurren ten. Een van de beste manieren om aandacht te trek ken was het verzamelen van kleurstoffen in de tot dan toe groene bloembladen, zodat deze gingen contras teren met de omgeving. De ontwikkeling van gekleur de bloemen was hiermee begonnen. Waarom stinkt varkensmest? Op die vraag hopen Amerikaan se onderzoekers een serieus antwoord te kunnen geven. Als zij eenmaal weten welke bacte riën hierbij een rol spelen, kan de veehouderij efficiënter wor den en hebben de buren min der overlast. Het onderzoek van Michael Cotta van de universi teit in Peoria, Illinois, richt zich op de bacteriën die onverteerde voerresten omzetten in de mestput. Bij dat proces komen sterk riekende stoffen vrij, zoals ammoniak, organische zuren, alcohol en - de ergste - sulfiden. Sommige van deze bestandde len zijn slecht voor de gezond heid van mens en dier. Zo kan langdurige blootstelling aan lucht met ammoniak de lucht wegen aantasten. Tot voor kort waren micro-or ganismen in mestputten, maar ook in waterzuiveringsinstalla ties, moeilijk te isoleren met be staande analysemethoden. Maar met geavanceerde DNA- technieken is dat een stuk een voudiger geworden. Microbio loog Cotta heeft een manier ge vonden om rechtstreeks DNA uit monsters vloeibare varkens- mest te halen en hiervai volgens direct de geneti menstelling te bepalen] biochemische eigensch Op die manier heeft hei van de onderzoeker inn honderd verschillende I volgorden vastgelegd va cro-organismen. De ma voorkomende bacteriën mestput zijn Clostridiui tobacillus, Ruminococt Streptococcus. Maar dn niet per se de stankvero kers. De onderzoeker gi kijken hoe de bacteriën ren met de niet verteen standdelen van het veei Deze geurende resultati den vergeleken met lud sters die zijn opgevangf varkensstallen. Als de o zoekers de boosdoener maal hebben gevonden kunnen veevoerdeskun werken aan nieuw veev dit stankprobleem niet De ontwikkelde technie ook leren in welke mate verwekkende bacteriën Escherichia coli en saln kunnen overleven in op gen mest. Dierenvoedings-producent Hill's Pet Nutrition organiseert dit jaar voor de vijfde keer een afslankwedstrijd voor honden en katten. Volgens de fabrikant is het voedingspatroon van on ze hond en kat de laatste vijf jaar veranderd. De helft lijdt aan overgewicht. Het extra gewicht zorgt voor ge zondheidsproblemen, zoals hart- en vaatziekten, ademha lingsproblemen, huidziekten of artritis. Als dieren meer dan 15 procent boven het ideaal streef- gewicht zitten, is het al zwaarlij vig. Bij dertig procent erboven zijn er zeker gezondheidspro blemen. Dierenarts S. Verschu ren: „Veel huisdieren krijgen restjes van tafel en daar gaat het fout. Afwisseling in het eetpa troon is voor een huisdier niet nodig en kan zelfs tot proble men leiden. Ook het idee dat een hond of kat driemaal daags met het baasje moet eti zin. Het huisdier is te vi menselijkt. De remedie overgewicht is meer be en het volgen vaneen di wezen is dat dieren mei zond gewicht meer ene levenslusthebben. Wie met zijn hond of k; meedoen aan de Hill's wedstrijd kan bij de die het gewicht laten bepal waarna een Paspoort vi Ideaal Gewicht wordt Met een 'voor' en 'na' de hond of kat moet he het deelnameformulier hetPaspoort opsturen U's Pet Nutrition. De ii ving sluit op 15 septem finale is in november, naar van de winnende kat krijgt een reis voori personen ter waarde va gulden. Tweede prijs is weekend in een vakanli In het aanbieden van nectar vonden planten een tweede mogelijkheid om zich te onderscheiden. In de natuur gaat het er immers volstrekt niet anders aan toe dan in de mensenmaatschappij: niets voor niets! Het was slim om de insecten te gaan belonen voor hun bloembezoek en het daaruit voortkomende stuif- meeltransport. Salaris moesten ze krijgen! Ze ontvin gen dat in de vorm van nectar. Geen betere brandstof dan nectar, omdat het bijna geheel uit suiker bestaat. Dit was precies wat de altijd actieve koeriers nodig hadden. Als steviger maaltijd verschafte de plant flin ke porties stuifmeel. Zo begonnen bloemen voor in secten onontbeerüjk te worden als voedselbron, ter wijl ze zelf niet buiten de insecten konden waar het de voortplanting betrof. Op den duur konden de twee in wezen zo verschülende levensvormen niet meer bui ten elkaar. Het waren de kleuren die de nectarbronnen aanga ven. Aanvankelijk ontwikkelden zich uit de gewone groene bloemen slechts witte en gele bloeiwijzen, die wel wat weg hadden van paardebloemen en madelief jes. Planten die zich vervolgens van hen wilden on derscheiden kozen paars, rood of blauw. Na verloop van tijd had elke plantensoort z'n eigen kleur, vorm en geur, die er volledig op gericht waren de geschikte insecten te lokken. Het resultaat is de veelkleurige en veelvormige flora van vandaag de dag. Bloemen maken allemaal zoveel mogelijk reclame. Middels de meest opvallende vormen, bonte kleuren en verleidelijke geuren brengt elk zijn waren aan de man. De een prijst zijn kwaliteiten nog overdrevener aan dan de ander. Bloemperk en berm zijn concur- rentieslagvelden geworden. Omdat de meeste insec ten nogal bijziend zijn, is de geur van bloemen trou wens nog belangrijker dan de kleur. De gekleurde bloembladen dienen hierbij voor hen als reusachtige bakens, die aangeven waar de nectar te halen valt. Bovendien zijn er nog 'honingmerken' die er de weg naar wijzen. Deze tekens bestaan uit strepen, vlekken en stippen, die volgens bepaalde patronen zijn ge rangschikt. Ze zijn voor insecten vaak uitstekend zichtbaar, doordat ze ultraviolet licht reflecteren. Soms ook steken ze tegen het bloemblad af, doordat juist dit ultraviolet weerkaatst. In beide gevallen is het contrast tussen honingmerk en bloemblad uiterst op vallend. Alles op, aan of in een bloem is erop gericht insecten naar binnen te lokken om ze vol stuifmeel weer de straat op te sturen. Het is in wezen precies hetzelfde als wat er in de menselijke zaken- en uit- gaanswereld gebeurt THEO SCHILD KAMP PUZZEL Oplossing van dinsdag: plat-palet-Pallet cafe-facet-Actief pret-prent-Napret I soda-adios-Adonis ante-talen-Mantel tand-dante-Advent ding-danig-Handig nero-groen-Onager dier-ieder-Erelid made-adrem-Dammer Gevraagd woord: PANAMAHOED Cryptogram Horizontaal: 1. De staatskerk heeft geld genoeg (6); 4. Onduidelijk spreken moet men bij voorkeur verduren (8); 6. Overspel 'op een ouder vaartuig (4); 8. Zin om te genieten (4); 9. Hierin komt een akelig meisje aan haar eind (9). Verticaal: 1. Haal vlug de lekkernij uit de Franse hcufdstad! (3); 2. Van deze onzin heeft men slag (5); 3. En na een ongehuwde vrouw heeft de warme bakker beslist (4); 5. Oudste Europeaan in de bajes (6); 6. Ambt van besteller (4); 7. Dat bouwwerk is het einde (4); 8. Uiteindelijk tegen de dorst (4). De heldergroene edelsteen smaragd was reeds in de Oud heid een symbool van eeuwige jeugd en macht. Het is bekend dat de beruchte en decadente Romeinse keizer Nero de ge vechten op leven en dood van de gladiatoren bekeek door een monocle van smaragd, omdat de kleur van bloed hem misse lijk maakte. En Lodewijk IX van Frankrijk liet zijn koningskroon met een reusachtige kostbare smaragd versieren. Smaragd is een mineraal dat een door chroomverbindingen diepgroen gekleurde variëteit van beril is. Smaragden waren als edelstenen tot het begin van de zestiende eeuw vrij zeld zaam, omdat er slechts enkele vindplaatsen bekend waren. Tot voor kort was de herkomst van sommige oude en waarde volle smaragden onduidelijk en zelfs omstreden. Franse geolo gen hebben nu door een analy se van de zuurstofisotopen hel derheid geschapen. Volgens de wetenschappers waren smaragden tot de zes tiende eeuw hoofdzakelijk af komstig uit de Egyptische Cleo- patra-mijnen en uit het ontgin- ningsgebied in het Oostenrijkse Habachtal. Geologen en histori ci vermoeden van enkele edel stenen dat ze afkomstig zijn uit niet meer bestaande mijnen in Azië. Bij voorbeeld sommige beroemde smaragden uit de Ni- zamschat van de vorsten in het Indiase Hyderabad, die waar schijnlijk reeds tijdens de veld tochten van Alexander de Grote werden meegebracht. Wetenschappers van het Insti- tut de Recherche pour le Déve- loppement en van het Centre de Recherche Pétrographique et Géochimique in Nancy, on derzochten in de eerste plaats het scheikundige ontstaanspro ces van smaragd. Smaragd ont staat, doordat een smeltmassa op omringend gesteente kristal liseert. Het verloop van dit kris tallisatieproces is afhankelijk van de samenstelling van dit gesteente. De Fransen constateerden dat smaragden niet alleen schei kundig beïnvloed worden door de aanwezigheid van andere mineralen, maar zij ontdekten ook dat smaragden in verschil lende vindplaatsen een zeer De vrij plotse ondergang van de hoogstaande minoïsche cultuur op Kreta rond het einde van de bronstijd, werd tot nog toe toe geschreven aan een geweldige vulkaanuitbarsting op het na bijgelegen Egeïsche eilandje Santorini, nu Thira. De mi noïsche hoofdstad Knossos en vrijwel heel de noord- en oost kust van Kreta zouden onder een metersdikke laag as en vul kaangesteente zijn bedolven geweest. Bewijs daarvoor leek in 1967 te zijn gevonden door de Griekse archeoloog Spiridon Marinatos, die toen de mi noïsche stad Akrotiri van onder een dikke laag vulkaanas uit groef. Sinds kort heeft men echter het precieze tijdstip van de uitbar sting van de vulkaan op Santo rini kunnen achterhalen en daaruit blijkt dat de veronder stelling van Marinatos niet lan ger houdbaar is. Een internatio nale groep van Griekse, Turkse en Japanse geowetenschappers is van mening dat vooral de op de vulkaanuitbarsting volgende vloedgolf de minoïsche cultuur zware schade heeft toege bracht, maar deze niet heeft vernietigd. Volgens de nieuwste berekenin gen heeft de uitbarsting plaats gevonden in 1635 voor Chris tus. Dat deze enorme natuurca tastrofe het minoïsche rijk niet heeft vernietigd, moge blijken uit het feit dat de Minoiërs nog meer dan honderd jaar na de uitbarsting de dominerende macht in het oostelijk deel van de Middellandse Zee zijn geble ven. De wetenschappers hebben het verloop van de natuurramp kunnen reconstrueren en on landen. Zoals de geowi an I schappers in het vaktiji 'Geology' berichten, hi via computersimulatie! tuurramp gereconstrui an c gens hun berekeningei tere de vloedgolf binnen he art noordkust van Kreta hl agra bereikt en negentig ter de westkust van Kle Ims In het noorden van Kn droeg de hoogte van dt id N ongeveer tien meter tei in h tot acht meter langs de Klein-Azië. De wetenschappers zij in F wel zeker van dat de m i on het land gelegen haven krijg hoofdstad Knossos, dit i p huidige kuststadje Am et K aanzienlijke schade va n e vloedgolf heeft onderv ia, De vernietigende kracl erd< een tsoenami hangt e\ mm niet alleen van de hooj ie di de golven af, maar ook doordringen in het bin Volgens de berekening de wetenschappers is rini-vloedgolf op de mi plaatsen hoogstens en! derden meters het lani ™Nl gedrongen en wellicht meter in de riviermoni Dat was te weinig om' gang van de volledige noïsche economische structuur te veroorzak De vraag waarom dan wel vrij snel is ven v was niet het doel van zoek. Wel vermoeden oiogen dat de oorzaak 'eP0 meer dient gezocht in oprukken van de rond beginnende hellenistis 'eP° sie vanaf het Griekse v w NOS- JOHAN LAMORAL NOS enkele smaragden uit de India se Nizamschat een Afghaanse oorsprong hadden. Zij blijken uit een mijngroeve te komen die in de laatste jaren zeventig door de Russen opnieuw werd ontdekt. De beroemde Zijderoute uit de Oudheid, de eerste grote han delsweg tussen Azië en Europa, liep langs het Pakistaanse Swat Mignora en langs de huidige Af ghaanse hoofdstad Kaboel. Het is dan ook meer dan waar schijnlijk dat Indiase handela ren zijde tegen smaragden ruil den en dat deze langs de Zijde route naar Europa werden ge bracht. Voor de smaragdhandel brak een nieuwe tijd aan, toen de Spanjaarden in 1545 in het pas gekoloniseerde Columbia uitge breide smaragdvoorraden aan troffen. De daar gewonnen edelstenen waren door hun omvang, hun intensieve groene kleur, hun zuiverheid en hun kristalgrootte, van een veel be tere kwaliteit dan de edelstenen uit de oude wereld. De isotopentest van de Fransen bracht aan het licht dat deze kwalitatief hoogstaande sma ragden niet alleen hun weg naar Europa en het Midden- Oosten vonden, maar zelfs tot in Indië werden verhandeld. Enkele smaragden uit de Ni zamschat blijken inderdaad uit drie verschillende Columbiaan- se mijnen afkomstig te zijn. Meer bewijs voor de Spaanse smaragdhandel vond het team van Giuliani bij onderzoek van een lading smaragd uit een in 1622 voor de kust van Florida gezonken Spaans galjoen. Ook deze edelstenen kwamen uit verschillende Columbiaanse vindplaatsen. De Fransen willen nu met de is- otopenmethode ook de her komst van de oudste robijnen opsporen. Deze rode, doorzich tige edelsteen is net als saffier een variëteit van korund, een gekristalliseerde vorm van zui- ver aluminiumoxide, die iets minder hard is dan diamant. Robijn gold in de Oudheid en de Middeleeuwen als het zinne beeld van de liefde. JOHAN LAMORAL De ruïnes van het koninklijk paleis van Knossos op Kreta. derscheiden er vier afzonderlij ke fasen in. In de eerste fase werden stof en as gedurende ten minste 24 uur tot 36 kilo meter hoog de lucht in geslin gerd. Een aanhoudende sterke westenwind verspreide de as- wolken tot ver in het oostelijk deel van de Middellandse Zee. De sporen daarvan kan men vandaag nog terugvinden op de Oostegeïsche eilanden en op de westkust van Turkije. Vervolgens vermengde het gloeiende magma uit de vul kaan zich met het zeewater, waardoor reusachtige, met slijk vermengde dampwolken wer den gevormd die onder meer de stad Akrotiri bedolven. Pas bij het einde van de uitbar sting ontstond er door de on- HEINZ diepte van 700 meter. Door de aardschok van de instortende vulkaanwand en door de zuig kracht van het zeewater dat plots de enorme canyon bin nenstroomde, ontstond volgens talrijke archeologen een enor me vloedgolf. Die vernietigde de haveninstallaties van de Mi noiërs langs de noordkust van Kreta en op de omliggende ei- specifieke verhouding van de zuurstofisotopen met de mas sagetallen 18 en 16 blijken te bezitten. Met andere woorden: alle smaragden beschikken over een eigen 'geologische vingeraf druk', aldus onderzoekscoördi nator Gaston Giuliani. Dat stelde de onderzoekers in staat vrij precies de herkomst van een aantal historische en bekende smaragden te achter halen. Zij onderzochten met dat doel 62 vindplaatsen in 19 landen. Het resultaat van hun speurwerk is een voor geologen en historici uiterst interessante en betrouwbare reconstructie van onder meer de handelsrou tes van de Romeinse tijd tot de achttiende eeuw. Tot de oudste smaragdmijnen ter wereld behoren de Cleopa- tra-mijnen, waar de Egyptische farao's van 3000 tot 1500 voor Christus de kostbare edelstenen haalden. De Egyptenaren wa ren de eersten die handel dre ven met smaragden en deze ruilden tegen de blauwe, half- edele lapis lazuli of lazuurste nen uit het huidige Afghanis tan. De Romeinen haalden hun smaragden uit het Oostenrijkse Habachtal, waar zij voordien reeds door de Kelten werden ontgonnen. Ook de grote edel steen die kruisvaarder Lodewijk IX of de Heilige in de dertiende eeuw in zijn koningskroon liet inzetten, stamt uit het Habacht al. De Franse wetenschappers kwamen ook voor verrassingen te staan. Een van de oudste smaragden die in een gouden oorring uit de Gallo-Romeinse tijd was gevat en waarvan men vermoedde dat hij uit het Ha bachtal afkomstig was, bleek uit het Pakistaanse Swat Mignora te stammen. Deze Pakistaanse vindplaats, die pas in de jaren vijftig van de afgelopen eeuw werd ontdekt, bleek dus reeds in de oudheid ontgonnen te zijn geweest en werd om nog onbekende redenen later weer gesloten of vergeten. Een andere ontdekking was dat Smaragd in verschillende bewerkte vormen. derzeese schokgolven van de vulkaan een metershoge vloed golf of tsoenami. Een recent onderzoek op Santorini heeft uitgewezen dat de vulkaan- wand onder zijn eigen gewicht is ingestort, omdat door het leeglopen van de magmakamer een reusachtige lege krater was ontstaan met een doorsnede van ruim acht kilometer en een

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12