'Het wordt een gekte op de markt' Kopieerfabrikant Océ jaagt op digitale doorbraak Economie Iedere Nederlander voortaan vermogend Vlet zwemluier geen gst voor poep en plas Huren van computer neemt steeds meer toe Mediacombinaties volgens Fons van Westerloo onontkoombaar kan niet lang meer duren: straks werkt in internet-, »1- en omroepland zo'n beetje iedereen met iedereen ;n. Of nog 'erger': het ene - kleinere - bedrijfje wordt jsoupeerd door een groot (buitenlands) kapitaal- itig bedrijf. De overname van het Scandinavische Broadcasting door kabelaar UPC is nog maar het be- ran een strijd die zijn weerga niet zal kennen. Het it een totale gekte op de markt. UPC, temeer omdat we al lan gere tijd bezig waren om ver schillende themakanalen op te zetten.' Nu kabelaar UPC het commer ciële tv-station heeft overgeno men, ziet Van Westerloo z'n kans schoon om zich bijvoor beeld te bemoeien met de live televisierechten van de KPN Te- rspelt SBS 6/NET 5-di- ur Fons van Westerloo. 'Ik liever dan dat we bij- leeld door het Luxem- i CLT (eigenaar van red.) waren overgeno- Wij als SBS kunnen straks irfecte match spelen met lecompetitie. Die komen in 2002 vrij, zodat de kapitale strijd van bieden en opbieden kan beginnen. Van Westerloo heeft er al over nagedacht. 'Het Nederlandse voetbal en de Champions Lea gue worden nu verdeeld door Canal+ en de NOS. Een derge lijke combinatie is straks moge lijk ook denkbaar tussen SBS 6/NET 5 en UPC. Bijvoorbeeld door een deel van de wedstrij den via een open net uit te zen den via SBS en andere wedstrij den die alleen via een decoder ('kastje') te ontvangen zijn.' „Kijk, de wereld van de combi naties komt er aan. Omroep-, internet- en kabelbedrijven zul len elkaar steeds meer opzoe ken. Nog even en het is on doenlijk om als zelfstandige te opereren. Het is onmogelijk dat je los van elkaar kunt opereren. Dat zie je niet alleen met sport rechten, ook met filmrechten. Filmrechten worden steeds va ker verkocht aan mediabedrij ven die zeer stevig in de markt staan", aldus Fons van Wester loo. Van Westerloo kan zich de re acties van Consumentenbond, NMa en de journalistenbond NVJ goed voorstellen ('de drei gende werking van geld'), maar meent dat de partijen niet an ders kunnen. „Je moet wel. De markt ontwikkelt zich dusda nig, dat je wordt gedwongen om samen te werken. Kijk naar mezelf: ik heb jarenlang ge vochten tegen de monopolie positie van de kabelmaatschap pijen. Maar op zeker moment word je naar elkaar toe gedre ven, min of meer tot elkaar ver oordeeld. En het rare is eigen lijk dat de rol van de omroepen ondergeschikt is geraakt. Het zijn juist de omroepen die op gekocht worden en niet anders om." Van Westerloo is niet bevreesd, dat UPC hem straks van zijn ze tel zal stoten. „Ze zijn zich be wust van het succes van SBS 6 en NET 5. Wij hebben ervaring opgebouwd hoe je met succes een televisiestation moet lei den." Fons van Westerloo FOTO CPD ROLAND DE BRUIN Na twee schrale jaren stroom van nieuwe produkten uit eigen keuken \T iet alles op alles om de di- V revolutie bij te benen. jaar verloor de Limburg- V lieermachine- en printer- J ant marktaandeel in \Jt markten, doordat het be- onvoldoende digitale ap- V en te koop heeft. Maar *1 an R. van Iperen belooft V imslag door de introduc- Vs nnieuwe machines. iren zijn de afgelopen ja- si izendsnel overgeschakeld iet kopieerapparaat op de O' naar digitale afdrukken Y werknemers vanuit hun iter maken. Zelfs papie- eldingen en teksten en nu gescand en weer irint via netwerkprinters, leeft die ontwikkeling een jaren lijdzaam aan zich ioorbijtrekken. De Lim- rs waren lang de enige en snelle digitale copier- Y [er' maar werden gepas- door concurrenten. Het [J iutionaire' apparaat dat y tnmalige topman Pen- begin 1996 triomfantelijk Y de, is nog steeds niet te - Buiten de laboratorium- lüng bleek het apparaat abiel genoeg. „Hij liep maar als je hem drie ka- erreed, deed-ie het niet De afstelling luisterde te Hij moest terug naar de tafel", zegt Van Iperen. stuursvoorzitter beloofde in alle kanten gepaten- e apparaat medio volgend egaan verkopen. „De iiek is nog altijd baanbre- en kan tien tot vijftien ïee." Vooruitlopend P komt Océ over een maanden met digitale op ts van verouderde model- Na twee schrale jaren er weer een stroom van re producten uit eigen n", aldus Van Iperen. wakkelt sinds het vertrek ennings twee jaar gele- Iroei van omzet en winst ten de beurskoers is in- 1 De altijd zelfverzeker- anings liet een bedrijf dat onvoldoende bleek rust voor het digitale tijd- De marges op analoge erapparaten verkruimel- ïrwijl de concurrenten igitale apparaten Océ's op de kantoormarkt aten. van Océ werd er labieler op, toen Pen- opvolger Hovers het na Fictief rendement wordt belast Assemblage van printers en copiers in het bedrijf in Venlo. ruim een jaar al weer voor gé- zien hield. Zijn opvolger Van Iperen begon vorig jaar met de afkondiging van een reorganisa tie, waarbij 1.000 van de 21.000 banen verdwenen. Océ moet helemaal om van een produc tiebedrijf naar een software-ge- richt, dienstverlenend bedrijf, vindt hij. Samenwerking met IBM, SAP Adobe, Origin en In tergraph moeten zorgen voor de aansluiting met kantoor-soft- „Binnen vijfjaar moet 80 pro cent van de omzet uit software en services komen", aldus Van Iperen, „En nog maar 20 pro cent uit de fabricage van appa raten." De tientallen toeleve ringsbedrijven, die nu al verant woordelijk zijn voor 96 procent van het productieproces, krij gen nog meer te doen. Van Ipe ren wil 'modules' gaan inkopen: „Complete frames en vellenma- gazijnen." In de Venlose fabriek-assembla gehal verliezen in elk geval 200 mensen hun werk (onderdeel van de duizend). Maar de wer kelijke verschuivingen zullen veel groter zijn, zegt Van Iperen. „De aard van het werk veran dert. Digitaal gaat minder vaak kapot, er zijn minder monteurs voor nodig. Storingen kunnen vaker via de telefoon worden opgelost. Daar heb je anders opgeleide mensen voor nodig." Tekenend daarvoor is de netto groei van het aantal werkne mers, in weerwil van de opge heven arbeidsplaatsen, met 800 tot 22.000. Met zijn digitale strategie racet Océ achter grote concurrenten aan als Xerox, dat al vier jaar op dat pad zit. Maar Océ blijft een kwaliteitsmerk, dat zijn machi nes goed weet te verkopen. Af gelopen jaar pakte Océ opnieuw marktaandeel af van Xerox en Canon op het terrein van zeer snelle kantoorprinters. Maar dat zijn analoge apparaten en die FOTO ANP H.v.d. HOMBERCH markt is de afgelopen vijf jaar gekrompen met 28 procent. Digitaal groeide met 22 pro cent. Océ boekte vorig jaar een om zet van 6,25 miljard gulden, drie procent meer dan in 1998. De nettowinst was met 159 miljoen gulden veel lager dan een jaar eerder (285 mil joen), maar wordt vertekend door reorganisatiekosten van 121 miljoen. DEN HAAG ALEX BOCERS Veel meer Nederlanders kun nen straks trots op feestjes mel den: „Ik betaal vermogensbe lasting." En dat is logisch, want zelfs het bedrag op de renteloze betaalrekening hoort in het nieuwe belastingstelsel tot het belastbare vermogen. Als eerste land ter wereld krijgt Nederland op 1 januari 2001 een 'vermogensrendemensthef- fing'. Bijzonder aan dit systeem is dat op zich niet het vermogen belast wordt maar het rende ment dat met het geld te boe ken is, het fictieve rendement. De techniek op zich is vrij sim pel. De belastingdienst gaat er van uit dat met (spaar) geld jaarlijks een rendement te boe ken is van vier procent. Of de bezitter van vermogen die vier procent ook haalt maakt niet uit. Het kan minder, maar mag ook meer zijn. Hoe dan ook, ie dereen betaalt over vier procent van het gemiddelde vermogen dat hij in een jaar heeft, dertig procent belasting. Dat gemiddelde berekent de belastingbetaler door het ver mogen aan het begin van het jaar (1 januari) op te tellen bij vermogen aan het einde van het jaar (31 december). Die uit komst van deze som deelt de spaarder weer door twee waar mee hij het gemiddelde vermo gen over het jaar krijgt. Van dit bedrag neemt hij vier procent en daarover betaalt hij dertig procent belasting. Per saldo is dat 1,2 procent. Aan deze regel zit een aantal verzachtende omstandigheden. Het duo Zalm en Vermeend wil niet iedereen met een beschei den spaarcentje belasten. Daar om is de eerste 37.463 gulden spaargeld vrijgesteld. Mensen die getrouwd zijn mogen het dubbele onbelast bezitten. Voor ieder kind binnen een huishou den is nog eens 5.000 gulden vrijgesteld. En tenslotte mag de spaarder alle schulden boven de 5.509 gulden van de bezittin gen aftrekken. Maar wat valt nou precies alle maal onder het bezit? Dat is heel wat moeilijker uit te leg gen. Neem het geld dat op een betaalrekening staat. Een groot deel van de Nederlanders laat zijn salaris immers storten op de renteloze betaalrekening van de Postbank. Toch moeten deze rekeninghouders (en alle ande re belastingbetalers van andere banken) het gemiddelde be drag dat op de betaalrekening hebben staan opgeven. De boot, caravan en de tweede woning maar ook de elektri sche heggenschaar of kruimel dief, behoren ook tot het ver mogen. Niet het ding zelf, maar wel de opbrengsten uit ver huur. In dit geval telt niet de gemiddelde opbrengst, maar moet de eigenaar alle opbreng sten opgeven. Zuur is wellicht dat ook de ka pitaalverzekeringen onder de vermogensrendementsheffing vallen. Tenminste, die verzeke ringen die na 14 september 1999 zijn gesloten en die niet aan de financiering van het eerste eigen huis gekoppeld zijn. Nu zijn opbrengsten van een kapitaalverzekering onder strenge voorwaarden na vijftien jaar sparen belastingvrij tot 61.000 en na twintig jaar tot 268.000 gulden (het dubbele voor gehuwden). In het vervolg moet de aanbie der van de verzekering jaarlijks nauwkeurig aangeven hoeveel inmiddels gespaard is. Terwijl de spaarder dat tot op heden meestal pas aan het einde van de looptijd hoort. De spaarder moet het gemiddelde opgeven voor de belastingen. De nieuwe belasting is voorde lig voor mensen die een groot bedrag op een 'gewone' rente rekening hebben staan of veel dividend ontvangen. In het huidige belastingsysteem moet de spaarder/belegger over alle rente en dividend boven de 1.000 gulden inkomstenbelas ting betalen. Dat is, naar gelang de rest van de verdiensten, mi nimaal 33,9 en maximaal zestig procent. In het vervolg betaalt de belegger/spaarder (nog maar) 1,2 procent over zijn he le spaarsaldo of het aandelen bezit. Voor wie geen rendementshef fing wil betalen zijn er nog wel wat legale vluchtroutes. Zo is maximaal 100.000 gulden dat de spaarder stopt in erkende groene fondsen of maatschap pelijke fondsen vrijgesteld van de heffing. En wie kinderen heeft, mag voor 50.000 gulden een studieverzekering voor ze afsluiten die al evenmin onder de vermogensrendementshef fing valt. 1VIA MARMELSTEIN Swimmers niet. Chris Pieterse, marketingmana ger van Kimberly-Clark BV praat liever over wegwerp- zwembroekjes dan over luiers. „Little Swimmers zorgen ervoor dat er via de buitenkant bijna geen water naar binnen kan stromen. Plasjes en poep kun nen op hun beurt ook niet van binnen naar buiten. De samen stelling aan de binnenkant van de luier'is heel anders dan van de gewone Huggjes." Wat er precies in zit, wil hij niet zeg gen. „Dat is het geheim van on ze luierkok." Ook moet de luier afrekenen met onhygiënische toestanden in zwembaden. De meeste zwembaden hebben tijdens het babyzwemmen iemand rondlo pen met een schepnetje. Zodra er poep boven komt drijven, wordt het eruit geschept. Ook moet na het babyzwemmen het water meteen worden ververst en de hoeveelheid chloor wor den opgevoerd. Pieterse verwacht daarom dat een hoop zwembaden en va kantieparken de luier gaan pro moten en zelfs verplichten. Om het wegwerp-zwembroekje ex tra aantrekkelijk te maken is de luier zo hip mogelijk gemaakt. Marketingmanager Pieterse praat liever over wegwerp-zwembroekjes dan over luiers. foto gpd Ze zullen bij de meeste super markten en drogisterijen te koop zijn voor 15,99 gulden per pak van elf of twaalf stuks. Kim berly-Clark BV heeft de broek jes vorig jaar in Nederland laten proefdraaien bij een aantal fili alen van Albert Heijn. „Toen liep het storm, dus we verwach ten er veel van", aldus Pieterse. DEN BOSCH GPD Steeds meer mensen zien af van koop om dat computers te snel verouderen. Binnen 'no time' komen er weer nieuwe modellen op de markt die men dan per se willen hebben. Ook beginnende ondernemers ontdekken de huurcomputer. „Want daar mee kunnen ze makkelijk overstappen naar computers met de nieuwste snufjes", zegt Hans Bolland, directeur van Skala Home Electronics, in Nederland marktlei der in verhuur van bruin- en witgoed. Van de 60.000 huurcontracten die Skala heeft afgesloten, heeft ruim één op tien betrekking op een computer of printer. „Dat is veel, want twee jaar geleden huur den mensen nauwelijks pc's. Verder huren consumenten vooral tv's, drogers, wasma chines, video's, koelkasten en vriezers. De trend is volgens hem duidelijk: „Het aantal mensen dat overstapt naar de huurcomputer, neemt toe. Vooral mensen die huren vanuit een luxe-positie zijn in opkomst. „Ze willen steeds het nieuwste van het nieuwste in huis hebben, omdat ze zo kunnen profiteren van de technolo gische vooruitgang. Een drie jaar oude computer kan nu eenmaal minder en is trager. Als mensen een computer huren, kunnen ze er -na een jaar- ieder moment vanaf en overstappen op een nieuw mo del. Hetzelfde geldt voor printers." De tweede groep huurders bestaat uit ou ders die een computer huren voor hun kinderen. „Van tevoren weten ze nog niet of hun kroost het apparaat ook echt zal gebruiken. Om dat uit te proberen huren ze een tijdje een computer. De internet computer iMac is bij hen heel populair. Willen ze de computer alsnog kopen, dan krijgen ze een deel van het huurgeld te rug." Maar er zijn ook zat ouders die een pc huren voor hun studerende kinderen omdat ze kopen te duur vinden. En ook oudere mensen storten zich op de ge huurde pc, omdat ze wel eens willen tes ten of internet nu inderdaad zo interes sant is. Meestal is huren duurder dan zelf een ap paraat kopen, maar velen kunnen of wil len het bedrag niet in één keer op tafel leg gen. De iMac kost bijvoorbeeld nieuw rond de 3000 gulden. Skala verhuurt hem nu voor 129,95 gulden per maand. Na on geveer 2 jaar huren heeft de consument zoveel betaald dat hij de computer ook nieuw had kunnen kopen (geldt alleen voor mensen die de computer niet kun nen aftrekken van de belasting). „Maar bij ons kan hij hem dus ook na één jaar inrui len voor het nieuwste model", zegt Bol land. Skala is groot geworden door de televisie- verhuur. Toen de televisies net op de markt kwamen, kon bijna niemand er een betalen. Maar huren en dus per maand betalen lag wel voor veel mensen binnen bereik. Desnoods deelden ze een televisie met de buren. Twee jaar geleden ging Ska- - la bijna ten onder, mede omdat de prijzen van televisies kelderden en iedereen over stapte op koop. Op kleinere schaal maakte het bedrijf een doorstart en inmiddels is de winst weer opgelopen tot 3 miljoen gulden (vorig jaar) en opent Skala weer overal in het land nieuwe vestigingen. Volgens Bolland is het ondenkbaar dat Skala een soortgelijke ramp zal overkomen als twee jaar geleden. „Natuurlijk worden computers steeds goedkoper en zullen meer mensen een computer kunnen ko pen. Maar tegelijkertijd gaan de technolo gische ontwikkelingen zo snel dat er steeds duurdere modellen op de markt worden gebracht. Juist die modellen bren gen wij binnen handbereik van de consu ment. Bolland mikt ook op beginnende onder nemers met een gering startkapitaal. „Die willen misschien de duurdere computers zonder meteen te willen kopen. Als na een jaar blijkt dat de zaak iets minder goed loopt en ze de computers niet meer wil len, kunnen ze er ook meteen vanaf. Dan hebben ze geen schuld. Vooral van 'flat- sereens', de hele platte computerscher men heeft de directeur hoge verwachtin gen. „Die zijn voor velen te duur om zo maar even aan te schaffen." Tot voor kort mocht Skala niet aan bedrij ven verhuren. „We hadden een concur rentiebeding afgesloten met bedrijven die op de zakelijke markt opereren." Maar dat heeft Skala opgelost door deze bedrijven (Topaz en een deel van Quadriga) over te nemen. Daardoor kan Skala voortaan ook tv's en andere apparatuur verhuren aan bijvoorbeeld de Free Record Shop en Hol land Casino. Binnenkort boort Skala ook zelf nieuwe markten aan. Momenteel wordt onderzocht of de kanten behoefte hebben aan het huren van fitness-appara- tuur en fietsen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11