Leidsch Dagblad Lonen met vier procent omhoog Geen blindgangers nabij Leidse Rijnsburgerbrug Parkeergarage kost twee keer zoveel Paus begint 'pelgrimsreis' in voetsporen Mozes Angst voor legionella in badkamer is niet nodig 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD OPGERICHT 1 MAART 1860 j'l |se EcoTeams ,m >n niet alleen m irvoor eigen nïi ichie preken 4rld Online Ier vuur et Damrak lag het aan- World Online vanmorgen zwaar onder vuur. De gleed steeds verder on- Na ruim twee uur han- was de prijs met 3,85 eu- zakt tot 33,55. Gisteren aandel al een verlies Vandalen houden huis bij Katwijkse strandtent North Shore Beachclub 17 Nestkasten moeten uil naar Leidse regio lokken 18 Bewonerscomité tegen uitbreiding sporthal Oudendijk in Woubrugge 21 Wie bij OtisKids Feyenoord gokt een repetitie mist in Marseille niet raakt meteen op het resultaat zijn rol kwijt van Chelsea-Lazio SU enfi' aim dertien procent. Adi R weerspreekt -jp iek van Peper ng. r c y immissie die het declara- lrn Irag van Rotterdamse be- 'Wl ders heeft onderzocht, Preekt de g°lf van kritiek i ujl ar onderzoek. Voorzitter nei lavesteyn vindt dat oud- Dül meester Peper en de aa mders voldoende gele kt id hebben gehad om isie te geven op de be- 2ft ligingen. tiek Kamer op ;r R. de Vries .teei ptreden van misdaadver- ,m ver Peter R. de Vries tij de gijzeling afgelopen in Helden heeft inmid- ik kritiek uitgelokt in de Kamer. VW)'er Niede- ireekt van 'Big Brother- )iel e toestanden'. Hij heeft m ritiek op de aanpak van Jutroux, België's meest opvolger Vermeend L r^isamoord in aas Kashmir f5 oordat de Amerikaanse ent Clinton voor een ,enc lezoek aan India aan- i werden in de noordelij- ^ilstaat Kashmir zeker 35 ^vermoord. Er lijkt geen over te bestaan dat se- lat t zjjr ten m het onrustige ge- L e aandacht van het be- hebben willen trekken, ^predikt intussen kalmte gebied van de nucleaire ening in de regio. "oux voor het t voor rechter sde misdadiger, stond n voor het eerst voor de Niet voor de ontvoe- en kindermoorden lij van wordt verdacht, voor zijn enkele uren ontsnapping van bJj, ar terug. Dutroux toon- een ongebroken man. DAAG 22 PAGINA'S 'eH »"d me en Samenleving14 van de Dag2 13,15,16,17,18 eprogramma's (Strips Rijnsburg Stopt FNV: 'Prestatiebeloning imakt geen kansVierdaagse werhveek slechts in enkele CAO 's opgenomen Beatrix-lobby vdA-kamerlid Bos volgt rmeend vrijdag op als '*n secretaris van financiën. jr(jt ïee is de stoelendans na vaa rtrek van minister Peper nnenlandse zaken com- Peper wordt opgevolgd le huidige minister van zaken De Vries, die opgevolgd door Ver- I zit ruim "m duiten leeft vorig jaar ruim miljard gulden omge- hej geveer datzelfde bedrag de telecomgigant bin- halen verdienen wan- april de gsm-poot KPN naar de beurs gaat. La- laar volgt ook nog inter- rijf Planet. runsburg peter van egmonp Het gemeentebestuur en de Oranjevereniging van Rijnsburg hebben de handdoek in de ring gegooid. De koningin komt niet naar Rijnsburg, dat is een vol dongen feit. Aanvankelijk kon digde burgemeester Van der Lee nog een stevige lobby aan om ervoor te zorgen dat Beatrix via Rijnsburg naar Leiden zou rijden, maar hij heeft de tele foon onberoerd gelaten. „De route wordt toch bepaald door een aantal mensen rondom Beatrix." Van der Lee wilde zijn con tacten bij de Rijksvoorlichtings dienst inschakelen, maar heeft daar toch maar van afgezien. „De keuze is op Katwijk en Lei den gevallen. Daar heb ik me bij neergelegd. We moeten daar maar niet zo veel toestanden van maken. Bij de keuze van het traject wordt vooral gelet op zaken als veiligheid en snel heid. Daar moet ik realistisch in zijn." In dat opzicht is de Tjalma- weg langs Valkenburg het aan gewezen tracé voor de konink lijke stoet, al is daar officieel nog niets over bekend. De se cretaris van Oranjevereniging Rijnsburg, C. van Egmond, kon digde aanvankelijk aan dat ze 'op de weg zou gaan liggen' als Hare Majesteit een route zou kiezen via Valkenburg, maar van dergelijke heldenmoed is nu geen sprake meer. „We moeten er verder niet meer bij stilstaan", zegt ook Van Eg- mond. „We storten ons nu op het feestgedruis." Bonden tegen gedwongen ontslagen KLM AMSTELVEEN RICHARD MOOYMAN Vakbonden en ondernemings raad (OR) reageren zeer scep tisch op het KLM-plan om fors af te slanken, waarbij voor zes honderd personen ontslag wacht. Zij erkennen dat de di rectie hard moet ingrijpen om het bedrijf financieel gezond te maken, maar gedwongen ont slagen onder de 27.000 mede werkers zijn onbespreekbaar. De KLM kampt met hoge ke- rosineprijzen en lage opbreng sten vanwege de harde concur rentie. Maar de KLM-directie zou het aan zichzelf te wijten hebben dat ook de interne kos ten fors zijn opgelopen. De ver zelfstandiging van KLM-afde- lingen heeft volgens bestuurder J. Smeets van FNV Bondgeno ten geleid tot hoge kosten en inefficiënt werken. „Het valt de KLM aan te reke nen dat de kosten door de de centralisatie zijn opgelopen", aldus Smeets. „Al die afdelin gen hebben hun eigen commu nicatie-specialisten, juristen en mensen voor marketing en sa- les. Aan de productiekant wa ren vaak mensen tekort, terwijl in de overheadsfeer de ene na de andere functionaris erbij kwam." Bestuurder J. Hofland van De Unie verwijt het management ook dat er te weinig op de kos ten is gelet. „De KLM-leiding had dit moeten zien aanko men." Na eerdere inkrimpin gen bleken er volgens Hofland een jaar later alweer meer per soneelsleden in dienst te zijn dan voor de ingreep. Pagina 2: commentaar Pagina' 9: 'Gat in de dijk bij KLM moet nu zijn gedicht' In de negen belangrijke CAO's die tot nu toe zijn afgesloten ligt de loonsverhoging tegen de vier procent aan. Vooral door de krapte op de arbeidsmarkt zijn werkgevers bereid meer te betalen dan vorig jaar. Dat constateert de FNV in een eerste terugblik op de onderhandelingsresul taten. De meeste vakcentrales schroefden eind vorig jaar de looneis al op van drie naar vier procent. Amsterdam GPD-ANPvoorbeeld vier dagen van negen uur. Op de krappe arbeidsmarkt lokken Met de invoering van vierdaagse werk- werkgevers nieuw personeel met 'lucra- week loopt het iets minder voorspoedig. tieve aanbiedingen van secundaire ar- Op slechts enkele plaatsen breekt de beidsvoorwaarden', concludeert de 'vierdaagse' door, aldus CAO-coördina- FNV. Treffend vindt Van der Kolk een tor H. van der Kolk. Soms krijgen werk- personeelsadvertentie van het bedrijf nemers de mogelijkheid om hun vijf- CMG. 'U wilt een vierdaagse werkweek? daagse werkweek om te zetten in bij- Dat kan. U wilt kinderopvang? Komt u maar, wij regelen het.' „Dat is precies zoals wij het willen", aldus Van der Kolk. „De verbetering van secundaire arbeidsvoorwaarden als kinderopvang en verlofsparen wordt de trend in de CAO's." De prestatiebeloning krijgt volgens de FNV dit jaar geen voet aan de grond in de CAO's. Sommige werkgevers willen een deel van de structurele loonsverho ging inruilen voor prestatiebeloning. Zo willen de werkgevers bij Philips, waar de onderhandelingen nog lopen, af van de automatische loonsverhoging. De werk gevers lijken vastberaden om een bonus aan de hand van geleverde prestaties vast te willen leggen. berg nebo „Hier begint mijn pelgrimsreis naar het Heilig Land." Dat zei paus Johan nes Paulus II gisteren op de berg Nebo bij de Jordaanse hoofdstad Amman. Volgens de bijbelse overlevering zag Mozes vanaf diezelfde bergtop voor het eerst het Be loofde Land. Vanaf de 840 hoge berg Ne bo bij Amman zag de paus in de verte de stad Jeruzalem. In de vierde-eeuwse basi liek bij de berg knielde hij om te bidden, 'voor alle bewoners van het Heilig Land, christenen, moslims en joden'. Vervolgens bezocht hij het deel van de kerk waar Mo zes zou zijn begraven. De paus begon zijn historische bezoek aan het Heilig Land met een oproep tot duurzame vrede in het Midden-Oosten. Hij deed die oproep bij zijn aankomst in Amman. De paus bezoekt op zijn zevendaagse reis ook Israël en de Palestijnse gebieden. Het vredesproces in het Midden-Oosten moet doorgaan, zei hij op het vliegveld van Amman. Koning Abdullah, die de paus begroette, zei dat het bezoek van de kerkleider nieuwe hoop betekent voor Palestijnen, Israëli's, Liba- nezen en Syriërs. Hij sprak ook de hoop uit dat de reis het einde van het embargo te gen Irak naderbij zal brengen, foto epa 'Besmetting komt niet vaker voor' leiden eric-jan berendsen Het Explosieven Opruimings commando (EOC) heeft de ge meente Leiden gistermiddag la ten weten dat er geen blindgan gers aan weerszijde van de Rijnsburgerbrug zijn gevonden. Het EOC concludeert dat sloop en nieuwbouw van de Rijns burgerbrug veilig kan gebeuren. Een honderd procent garantie dat er géén blindganger ligt, wordt echter niet verstrekt. Sinds half februari is er in de drooggelegde singelbodem ge zocht naar bommen die in de cember 1944 boven Leiden zijn afgeworpen. Getuigen beweer den dat er rond de brug één of meer blindgangers zouden lig gen. Om elk risico bij sloop van de oude Rijnsburgerbrug uit te sluiten, besloot Leiden het EOC in te schakelen. Een deel van de singelbodem werd droogge legd. Vervolgens werd er tot een diepte van 13 meter gezocht. Vorige week donderdag bracht het commando aan de west kant van de brug de laatste bui zen voor de dieptedetectie aan in de bodem van de Morssingel. Vrijdag werden nog enkele 'ver dachte' plekken onderzocht. Maar ook bij de laatste metin gen stuitten de bommenzoe- kers niet op een blindganger. Wat de kosten van de zoekac tie zijn, is niet precies bekend. Gemeente en EOC doen daar over geen mededelingen. Maar de gemeenteraad stelde begin februari een krediet van 2,5 mil joen beschikbaar voor de zoek tocht en het eventueel onscha delijk maken van bom(men) bij de brug. Een groot deel van de kosten wordt overigens door het Rijk gesubsidieerd. Nu het sein op groen staat, wil de gemeente zo snel moge lijk met de vervanging van de Rijnsburgerbrug beginnen. De komende dagen worden de bouwketen en apparatuur afge voerd, zandlagen weggegraven en damwanden weggehaald, waarna de singel zich weer met water vult. Er moeten nog ka bels en leidingen rond de brug worden verlegd. Daarna wordt volgende week de Rijnsburger- singel voor doorgaand verkeer afgesloten. Vanaf maandag 3 april begint de sloop van de huidige brug en de herinrich ting van de Stationsweg. Op dat moment worden de brug en de Stationsweg voor alle verkeer afgesloten. Voor fietsers en voetgangers komt er dan over de Morssingel een noodbrug. Bussen worden omgeleid via de Valkbrug en het Schuttersveld. -3,5 7 KATWIJK MARIAN KRIJGSMAN De nieuwe parkeergarage aan de Prince- haven in Katwijk gaat geen vijf maar ïuim elf miljoen gulden kosten. Dat blijkt uit een gisteren openbaar geworden offerte van Aannemers Combinatie Katwijk (ACK). De reden dat de kosten van de parkeer garage meer dan verdubbeld zijn, ligt vol gens burgemeester Van Wouwe vooral aan de plek waar de garage moet komen. „De locatie ligt aan het water en moet hele maal worden uitgegraven." Daar was in Katwijk niet veel ervaring mee. Voor het gemeentebestuur was dat reden om voor het begin van de werkzaamheden advies te vragen aan het ingenieursbureau van Gemeentewerken Rotterdam (GWR), dat de-offerte van ACK nog eens onder de loep heeft genomen. De uiteindelijke kosten kunnen nog wel iets lager uitvallen omdat de Rotterdammers volgens wethouder J. van der Plas tot de conclusie kwamen dat een groot aantal begrotingsposten niet aan de parkeergarage mag worden toege rekend. Daarover gaat Katwijk nu praten met de bouwer. „Maar die verschillen gaan over enkele tonnen, niet over miljoe nen", hield Van der Plas gisteravond de le den van de commissie financiën voor. De bouw gaat ondanks dit overleg ge woon door. Ook is er geen sprake van dat voor een andere bouwer wordt gekozen. Jn het contract dat Katwijk met de ACK heeft gesloten is geen eindbedrag opgeno men voor de parkeergarage. Tot boosheid gisteravond van verschillende commissie leden. CDA'er Aanhane: „U bent in de val van de projectontwikkelaar gelopen. Het college had een bedrag moeten afbake nen. Dat heeft u niet gedaan. Ik twijfel aan de zakelijkheid van het college." Pagina 16: Bouw parkeergarage gaat ge woon door leiden onno havermans Wie de douche door een erken de vakman heeft laten installe ren, hoeft zich geen zorgen te maken over een legionellabe- smetting tijdens het wassen. Dat stelt de Leidse hoogleraar preventie en bestrijding van ziekenhuisinfecties P.J. van den Broek. Er is volgens hem geen reden voor paniek na de dood van een 63-jarige man uit Gel- dermalsen, die onder zijn eigen douche met de legionellabacte- rie besmet was geraakt. „We zien de legioneÜabesmetting niet vaker dan voorheen." De man uit Geldermalsen overleed afgelopen weekeinde. Tijdens een vakantie van een week was zijn douche onge bruikt gebleven. Intussen had de bacterie zich snel vermenig vuldigd in de boiler, zo bleek bij inspectie achteraf. Volgens Van den Broek kan de legionel- labacterie op deze manier in derdaad in eigen huis toeslaan. „Maar ik heb mijn twijfels of dat veel gebeurt. Het kan alleen als de warmwaterinstallatie niet goed is afgesteld en de temperatuur van het water te laag is. Die moet boven de 60 graden liggen. Een erkende in stallateur weet dat. Alleen men sen die zelf gaan knutselen of de temperatuur van de boiler uit zuinigheid lager zetten, kunnen een probleem krijgen." De Eindhovense hoogleraar gezondheidstechniek A. van Bronswijk ziet in de dood van de man uit Geldermalsen meer dan een incident. Ze heeft kri- NR. 42265 LOSSE NUMMERS/2,00 ZATERDAG 2,50 Volgens Van der Kolk laten werkgevers de prestatiebeloning tijdens de onder handelingen echter 'zo weer schieten'. Hij doelt hierbij op de CAO van Akzo Nobel. Het chemie,- verf- en pillencon- cern stelde voor de nieuwe CAO een prestatiebeloning voor, maar besloot uiteindelijk er voor de invoering eerst samen met de vakbonden onderzoek naar te doen. Van de afgesloten CAO's tot nu toe, waaronder die van Akzo Nobel en de provincies, hebben de meeste een loop tijd van meer dan één jaar. Door de sterk veranderende markt pleitte de vakcen trale eind vorig jaar nog voor eenjarige CAO's. HET WOORD IS AAN Chinees spreekwoord Wie zijn hart opent voor de eerzucht, sluit het voor de rust. *9 perióden r mëfTÓn L, .J* iïrriïz 37i3° *712* '712° 10% 50% 30% SSSSd#? 50% 20% 30% tiek op de overheid die alleen maar aandacht heeft voor mo gelijke legionellabesmetting in ziekenhuizen, zwembaden, sauna's en sportscholen. „De particuliere woning wordt ver geten", aldus Van Bronswijk. Vooral de combinatie van spaarknop en een te lauwe boi ler is volgens Van Bronswijk ge vaarlijk. „De lauwe boiler ver oorzaakt besmetting en de spaarknop houdt het water te lang vast." Volgens Van Bronswijk ver melden de statistieken van het ministerie van volksgezond heid ten onrechte slechts 45 gevallen van de veteranenziek- te per jaar. Zij wijst er op dat het aantal longontstekingen de laatste jaren opmerkelijk is ge stegen. Wanneer iemand aan longontsteking overlijdt is de oorzaak zelden bekend, aldus de hoogleraar. Van den Broek is het daar niet mee eens. „Wij hebben en kele jaren geleden onderzoek gedaan onder 350 patiënten met longontsteking. Daarvan had slechts twee procent te maken met legionella. Verge lijkbaar onderzoek in het bui tenland komt niet hoger uit dan acht procent. Sinds Boven- karspel (waar vorig jaar tiental len bezoekers van de Westfrie- se Flora besmet raakten en overleden) is iedereen op de le- gionellabacterie gespitst. Maar we zien het niet vaker dan tien jaar geleden. Wel zal de huis arts iets eerder aan deze dia gnose denken en we hebben betere tests. Er is dus meer aandacht." Onderzoek naar beurshandel op zaterdagmorgen amsterdam anp De effectenbeurzen van Am sterdam, Parijs en Brussel, die dit najaar onder de naam Euro- next gaan fuseren, gaan onder zoeken of er behoefte is aan handel op zaterdagochtend. „Zo krijgen investeerders meer tijd om te handelen", verklaart een woordvoerder van de Am sterdamse effectenbeurs. In de loop van 2001 wil het drietal in elk geval een einde maken aan het negen-tot-vijf ritme (Amsterdam tot 16.30 uur) van dit moment. Euronext is dan open van negen uur 's morgens tot tien uur 's avonds, het tijdstip waarop Wall Street in de Verenigde Staten sluit. De nieuwe effectenbeurs Eu ronext krijgt overigens zelf ook een beursnotering. De aandeel houders van de huidige beur zen, AEX (Amsterdam), BXS (Brussel) en ParisBourse zal worden gevraagd hun aandelen voor stukken Euronext in te rui len. Gemikt wordt op een note ring voor deze aandelen eind dit jaar. Overigens benadrukt de huidige AEX-topman G. Möller dat de beursgang niet dringend nodig is. Voorlopig is er nog genoeg geld om Euro next op te bouwen. Pagina 8: Nieuwe beurs Euro next straks tweede van Europa Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) J Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 100S0, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: I www.leidschdagblad.nl l i i 712141 Idng »/i 400114 fljdog I I

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1