Boos over bomenkap O Leiden Deel taxi' kan in 2001 gaan rijden Leiden Regio Zeel Leidse ouderen hebben problemen met verkeer 'Iedereen zit te drinken en wij krijgen een prent' GERECHT ilNSDAG 21 MAART 2000 WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl ZUID OOSTVLIET De Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkun de. afdeling Leiden en Omstreken verzorgt donderdag van 20 tot ca. 23 uur een cursus snoeien onder leiding van J. Brussee. Deze cursus wordt gegeven in de kantine van de Tuinvereniging 'Room burg' aan de Vlietweg. De kosten bedragen 10 gulden voor leden en 12,50 voor niet-leden. NOORD GROENOORD Voor kinderen van 9 tot 12 jaar uit de wijk Groenoord en van de naschoolse opvang Pollewop is er van 23 maart tot 27 april een basketbalcursus. Deze cursus wordt op don derdag van 15.45 tot 17.15 uur gegeven in de gymzaal van Vrije School Mareland, Maresingel 19. Verzamelen om 15.30 uur in kin dercentrum Groenoord, Pasteurstraat 23. De kosten bedragen 12 gulden voor zes keer. Inschrijving tot 22 maart in het kindercen trum. Informatie telefoon 5223756 (Corrie Bink) of 5231605. MIDDEN PANCRAS Voor 50-plussers is er morgen van 13.30 tot 16 uur een gezelligheidsmiddag met vier ronden bingo in buurthuis de Pan- crat. De kosten bedragen 6 gulden, inclusief koffie of thee. Het buurthuis staat aan de Middelstegracht 85, telefoon 5126243. PIETERSWUK In het kader van Boekenweek 2000 geeft Doeschka Meijsing vanavond vanaf 20 uur bij boekhandel Kooyker Ginsberg, Breestraat 93, een lezing naar aanleiding van haar roman 'De tweede man'. Morgenavond vanaf 20 uur verzorgt Gerard Kool schijn een voordracht over 'de Bakchanten' van Euripides. WEST LAGE MORS In het gebouw van de speeltuin in het Morskwartier, Damlaan 2a, wordt morgen een bingo gehouden. Aanvang 20 uur. ALGEMEEN Voor ouders en opvoeders met een puber tussen de 12 en 18 jaar verzorgt de Leidse Welzijnsorganisatie de cursus 'Een puber in huis'. De cursus begint 30 maart om 20 uur en wordt gegeven in het gebouw van Visser 't Hooft, Kagerstraat 1. Informatie telefoon 5171661, de heer Veldman. De kosten bedragen 50 gulden. De Leidse Vereniging van Mantelzorgers verzorgt morgen een le zing en discussie-avond voor mensen die de zorg hebben voor een ander. Als professionele hulpverlening niet voldoende is, dan springen naaste familieleden of vrienden in. Hoeveel zorg kan en wil een mantelzorger opbrengen? Dat is de vraag bij deze lezing, die van 20 tot 22 uur op Professorenpad 1 wordt gehouden. imak 4 li ei ij r ('de s Leidsch Dagblad Met een gesubsidieerde deel- taxi van deur tot deur reizen door de Leidse regio. Over ruim een jaar moet het moge lijk zijn. De gemeenten Lei den, Leiderdorp, Voorschoten, Oegstgeest, Alkemade en Zoe- terwoude geven volgende maand waarschijnlijk groen licht voor de invoering van de- nieuwe vorm van openbaar vervoer. De betaling van de deeltaxi's gebeurt via een strippenkaartsysteem. Het be langrijkste verschil met de bus wordt dat één strip drie gul den gaat kosten. Hierdoor komt het goedkoopste ritje met de deeltaxi op zo'n zes gulden. Op de mogelijkheid van de invoering van deeltaxi's wordt in de regio al een paar jaar ge studeerd. Het systeem is voor de gemeenten interessant om dat het een alternatief biedt voor dure vervoersvoorzienin- op grond van de Wet Voorzieningen Gehandicap ten (WVG). Omdat de deeltaxi voor iedereen toegankelijk is, is de rijksoverheid bereid deze vervoersvorm als openbaar vervoer te subsidiëren. Dat betekent dat voor iedere gul den die de klant betaalt, het Rijk bijna anderhalve gulden bijpast. De regio kijkt nog naar mo gelijkheden om ook sommige bestemmingen buiten de re gio toe te staan. Zo zou het mogelijk moeten zijn om bij voorbeeld ziekenhuizen net buiten de regio bereikbaar te houden. Maar het zonder meer toestaan om met de deeltaxi buiten de regio te rei zen, zou de kosten van het systeem te veel opdrijven. De subsidiëring van de deeltaxi is voor het Rijk op het randje. Wanneer zou blijken dat bijna alleen mensen met een vergoeding van de WVG gebruik maken van de deel taxi, zal de subsidie worden stopgezet. Al kort na de invoe ring zal de deeltaxi worden ge- evalueerd. Sowieso loopt het experiment met subsidiëring van deeltaxi's in 2003 af. uvn&n, /zo ruxojc ncLzsc 1 Nieuw! Melkunie Slagroomvla Romige vla met tie smaak van vanille en een vleug|e caramel. Pak 1 liter. Met Klantenkaart 50% korting 1W Protest Stichting behoud Militair Invalidenhuis Snoeiwerkzaamheden bij het Koninklijk Militair In validenhuis in Leiden heb ben kwaad bloed gezet bij de Stichting tot behoud van dat Invalidenhuis. Het snoeien en kappen is deels illegaal, beweert de stich ting in een brief aan burge meester en wethouders en zij vraagt hun om het werk meteen stil te leggen. Dat hoeft niet, laat de gemeen te weten. In de tuinen aan de Hoge Rijndijk gebeurt volgens haar namelijk niets onoirbaars. LEIDEN ROBBERT MINKHORST De stichting tot behoud van het Koninklijk Militair Invaliden huis heeft het in haar brief over 'levensbedreigende verzorgen de activiteiten aan de bomen'. „Er vinden dermate drastische snoeiwerkzaamheccn. plaats, dat daarvoor volgens het ge meentelijk beleid een vergun ning had moeten worden aan gevraagd." Voor zes bomen is dat gebeurd en heeft de ge meente die ook verleend, bij een zevende is zomaar zonder toestemming de zaag erin ge zet, aldus de stichting. Het gaat om een monumentale Haag- beuk, waaruit alleen dood hout zou worden verwijderd en waarvan nu 'slechts een stam met enkele uitsteeksels over is'. De stichting kondigt aan aan gifte te doen bij de politie. In overleg met een vertegen woordiging van de stichting, met de bewoners van het com plex en met de buurt heeft eige naar Van der Plas van het Mili tair Invalidenhuis besloten om groot onderhoud te plegen aan de bomen. Er staat nog meer op stapel en dat beangstigt de stichting: „wij vrezen ook het ergste voor het voortbestaan van de bomen". Het Bureau Bomenbeheer is geschrokken van de brief, zegt bestuursmedewerker P. van Diepen van wethouder Laurier. Een ambtenaar heeft vrijwel di rect polshoogte genomen op de Hoge Rijndijk maar kon bij te- Snoeiwerkzaamheden bij het Koninklijk Militair Invalidenhuis. foto henk bouwman rugkomst iedereen op het ge meentehuis geruststellen. „Al les is conform de afspraken ge beurd", meent Van Diepen. „Uit de Haagbeuk is een hele boel dood hout gehaald. Er lig gen ook veel dode stammen op de grond. Voor het evenwicht van de boom moet je ook wel eens wat goed hout er uit ver wijderen." Dat is wat nu is ge beurd en daar is niets verkeerds aan, luidt het standpunt van de gemeente. „De boom is opge knapt en dat was hard nodig." :n groot deel van de Leide- aars van 55 jaar en ouder heeft tiindc °blemen met de verkeersvéi- heefi Md in hun stad. Als voet- Ti afa fietser ervaren zij met Oo 11116 de Churchilllaan, de Cerk Milaan, het Vijf Meiplein, de itiebf unmenschansweg, de Heren- raat, het Levendaal, het Sta- insplein, het Bevrijdingsplein, it Kort Rapenburg, de Haar- mmerstraat, de Witte Singel de Witterozenstraat als ge- arlijke verkeerspunten. De ideren hebben op deze plek- n behoefte aan rustiger en erzichtelijker verkeerssitua- Dat blijkt uit een onder- lek dat op initiatief van de Ad- iraad Ouderenbeleid Leiden OL) werd uitgevoerd door identen van de Hogeschool elft. Uit het onderzoeksrapport eidensweg. Een verkenning n de gevaarlijkste verkeers- 'j uiten voor ouderen in Leiden' ijkt dat driekwart van een oep van 148 ondervraagde ideren een of meer verkeers Ouderen vinden onder meer de Herenstraat een gevaarlijk verkeerspunt omdat er geen apart fietspad is en er veel geparkeerde auto's staan. punten in Leiden 'gevaarlijk' Wanneer gekeken wordt naar noemt. Een kwart zegt geen de geregistreerde ongevallen problemen te ondervinden in van ouderen in 1998 en 1999, het verkeer in Leiden. dan blijkt bij 84 procent een foto henk bouwman fiets betrokken te zijn. In zes tien procent van de ongelukken waren de ouderen te voet. Vol gens de onderzoekers is speci aal beleid met betrekking tot oudere fietsers aan te bevelen. Uit het onderzoek kan wor den geconcludeerd dat de pro blemen voor een groot deel kunnen worden geweten aan het huidige tempo van het ver keer en de verminderde fysieke capaciteiten van de oudere ver keersdeelnemer. De ouderen voelen zich vaak gehinderd door het gedrag van andere weggebruikers die zich niet al tijd aan geldende verkeersregels houden. Voorbeelden hiervan zijn: door rood rijden en niet stoppen voor oversteekplaat sen. De ouderen noemen ver keerslichten en andere ver- keersremmende maatregelen als oplossingen om rustiger en overzichtelijker verkeerssitua ties te scheppen. Daarbij is het van belang dat de verkeerslich ten zodanig zijn afgesteld dat ouderen gemakkelijk (zonder zich te hoeven haasten) kunnen oversteken. Het AOL heeft het rapport vanmiddag aan het college van B en W aangeboden. cohol drinken op straat mag et. Als een politieagent je vi arvoor waarschuwt, moet je en later niet met je biertje de- onstratief gaan proosten naar per post delfde agent. Die les leerden post (bi n 22-jarige vrouw uit Noord- jkerhout en een 19-jarige endje uit Noordwijk gisteren kantonrechter R. van Leeu- torenplein was gegaan. „Ik zal daar vast nog wel wat gedron ken hebben, maar wat die poli tieagent zegt, is niet waar." Ze vertelde dat ze met de acceptgi ro van tachtig gulden naar het politiebureau was gegaan en dat haar daar was verteld dat ze de giro mocht verscheuren. Daarna kreeg ze er eentje van honderd gulden, waarvan werd gezegd dat ze de 'officiële weg' moest bewandelen. Officier van justitie A. Kramer vond dit echter niet aanneme lijk en achtte de gebeurtenissen bewezen op grond van het pro ces-verbaal, een aanvullend proces-verbaal en de verklarin gen van de vrouw. Bovendien had de vrouw nog een krabbel tje achterop de bon van de poli tieagent gezet. Te lezen was: 'Allemaal gelul. Iedereen zit te drinken en wij krijgen een prent. Discriminatie.' Mede daarom vond de officier dat de vrouw nu maar een boete van honderd gulden moest betalen. De rechter was het daarmee eens en legde ook haar maatje honderd gulden boete op. „Jul lie trekken je gewoon geen bal aan van wat de politie zegt." Merkwaardig Een 'merkwaardige aanrijding' noemde de kantonrechter het. Een 36-jarige Leidenaar wilde op 17 juni 1998 op de Provinci ale Weg 5 (het verlengde van de Willem de Zwijgerlaan richting Roelofarendsveen) een auto in halen die links stond voorge sorteerd op een plek waar dat niet mocht. De automobilist ging linksaf waarna de Leide naar op hem botste. Een fout van die andere automobilist, zo vond de Leidenaar. „Ik heb in mijn ogen niks strafbaars ge daan." Volgens de Leidenaar begon de andere automobilist zo'n hon derd meter van tevoren al te knipperen om linksaf te gaan. „Die auto reed daarna veertig waar je tachtig moet rijden. Ik haalde in omdat hij zacht reed. Er is sprake van een tweebaans- weg en er was ook geen doorge trokken streep. Die automobi list stond niet voorgestorteerd. Ik ben hem aan het inhalen en opeens zit hij er voor." Hij had vervolgens van de verzekering zijn eigen risico moeten betalen en kreeg daar - zo zei hij - 'ook nog eens een bekeuring over heen'. De officier vond het bedrag voor deze transactie van 350 gulden terecht. Zij vond dat de automobilist bijtijds te kennen had gegeven dat hij linksaf wil de en dat hij 'niet per ongeluk zijn richtingaanwijzer had aan gezet'. „Als iemand linksaf wil slaan is het zeer waarschijnlijk dat hij snelheid mindert. Daar uit had u kunnen afleiden dat de automobilist hier linksaf zou slaan, hoewel dat daar niet mag." Omdat de Leidenaar op de rechtszitting verscheen, hield de officier het op een boe te van 350 gulden. De kantonrechter wees de man erop dat inhalen altijd risico met zich meebrengt. „Ik kan me goed voorstellen dat u dacht 'die vent zit te slapen'. Maar dan ligt het op zijn minst voor de hand om te toeteren en de aandacht te trekken." Toch sprak de rechter de Leidenaar vrij, omdat hij vond dat 'lang zaam rijden met knipperlichten aan' niet gelijk stond aan 'links voorgesorteerd staan'. Er was volgens de rechter dan ook geen sprake van 'links inhalen van iemand die links voorge sorteerd staat' zoals in de ten lastelegging stond omschreven. Te meer omdat ter plekke niet voorgesorteerd kón worden. CONNIE VAN UFFELEN» ANNO 1900 Woensdag 21 Maart RIJNSBURG - Het vaarwater door onze gemeente is weer geopend. Van af het eind van den z.g. Katwij- kerweg tot aan het bruggetje van dr. v. Walsem, met inbegrip van de Lange Vaart, is het water nu op flin ke diepte gebracht, zoodat de diepst geladen sche pen er door kunnen varen. Reeds is een geladen mo tor door een gedeelte er van gestoomd; door een ge deelte, want de nauwe brugggen beletten nog de doorvaart voor al te breede schepen. Het volbrachte werk is echter een groote verbetering, waarvan de in gezetenen en vooral de schippers de voordeelen zul len plukken. - H.M. de Koningin heeft door tusschenkomst van dr. A.J. Van Walsem aan den kleermaker A. Heine alhier 40 geschonken voor het aanschaffen van een kunstbeen. NOORDWIJK - In navolging van de te Hillegom op gerichte vereeniging van werklieden in het bloem bollenvak worden ook alhier pogingen aangewend om tot een dergelijke organisatie te geraken, welker doel is: verbetering van maatschappelijke positie. Men spreekt er van, dat reeds deze week een eerste bijenkomst van bloemistknechts gehouden zal wor den. ANNO 1975 Donderdag 21 maart -EIDEN - Waarom heeft de Leidse gemeente-secre- :aris dr. J. van de Poel ontslag genomen. Die vraag ag gisteren ten grondslag aan een vinnig debat tus- »en PvdA-wethouder Van Dam en CDA-fractieleider Driessen. Van Dam beweerde dat het ontslag niets te naken had met de politieke samenstelling van het luidige college en evenmin met de op handen zijn- Je reorganisatie ten stadhuize. Driessen meende dat y/an de Poel door de situatie op het stadhuis vreesde er lichamelijk onderdoor te zullen gaan. Vanochtend is de mening gevraagd aan de gemeente-secretaris lie overwerkt thuis is. "Mijn ontslag heeft niets te naken met de politieke samenstelling van dit colle ge. Ik werk in bijzonder plezierige sfeer in het stad- iuis; er is een goede samenwerling met mijn colle ga's, met relaties. Ik heb een entree bij alle fracties sn ik geniet ook van dit college van B. en W. het ver- Trouwen". Hij zegt dan ook lang geaarzeld te hebben ilvorens ontslag te nemen. "Het was een strijd tus sen gemoed en verstand. Het gemoed zei dat ik hier moest blijven, waar het prettig is, maar mijn ver stand gebood me op te stappen. Het is iets dat al zo'n 3,5 jaar speelt. In oktober 1971 ben ik voor de eerste keer overwerkt geraakt. Ik heb dat toen niet goed 'uitgevierd' en dat heb ik wel geweten, Dat zijn waarschuwingen waaraan je niet voorbij kunt gaan. Vergeleken bij 12 jaar geleden, toen ik hier kwam is mijn functie aanzienlijk verzwaard. Er is geen ge meente met zoveel problemen". Er zit ook een ande re, wat filosofische kant aan het ontslag van dr. Van de Poel. "Ik ben mijn loopbaan begonnen met 12 jaar wetenschappelijk werk. Toen kwam het moment dat ik de theorie wilde toetsen aan de praktijk. Dat heb ik 12 jaar bij de gemeente Leiden gedaan. Ik ben nu 53 jaar en ik zou graag de laatste 12 jaar be steden aan een synthese van theorie en praktijk. Dat hoop ik in mijn nieuwe functie op Binnenlandse Za ken te vinden". LEIDEN - Leerlingen van de Chr. Scholengemeenschap 'Zuid-West' verdringen zich rond een model van een schip. Op het ogenblik wordt er op de school een scheepvaartproject gehouden, waarbij de verschil lende aspecten van de scheepvaart zoveel mogelijk in de lessen worden verwerkt Bovendien is er een tentoonstelling ingericht, waarvan ook dit scheepsmodel deel uitmaakt. foto archief leidsch dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dat overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 t Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB lelden of door'contante betaling aan de balie van het Leidsch

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15