'Kerk heeft zichzelf buiten spel gezet' God op het Web Geloof Samenleving Professor Rutten noen bisschoppen 'druiloren DINSDAG 21 MAART 2000 VANDAAG 21 MAART Het is niet de minste religieuze feestdag van daag, op de dag tegen discriminatie. De katho lieken gedenken him heilige Benedictus. Dé man die het kloosterwezen vorm gaf. Klooster orden met zijn naam bestaan al vijftien eeuwen. Benedic tus stichtte namelijk al in de vijfde- en begin zesde eeuw zijn eerste twaalf gemeenschapjes. Zijn motto was 'ora et labora', bid en werk. Na veel moeilijkheden en tegenslag begon hij in 529 met zijn eerste grote abdij in Italië, de Montecassino. Die bestaat nog. Hindoes vieren vandaag het Holi Phagua feest: een uit bundig lente- en nieuwjaarsfeest waarin zij elkaar met ge kleurde poeders, water en parfum besprenkelen. Het is eveneens traditie om elkaar een beetje voor de gek te hou den met zelfverzonnen boodschappen. En om de pret compleet te maken gaan mensen, veelal gekleed in gele en groene kleren, zingend en dansend langs de huizen. Met Poerim herdenken de joden dat zij zo'n 2300 jaar ge leden als ballingen in het Perzische rijk van koning Ahas- veros aan de uitroeiing ontsnapten. Het is allemaal terug te lezen in het Oude Testament, het boek Esther. Esther was joods en getrouwd met koning Ahasveros. Zij wist het plan van minister en jodenhater Haman te verhinderen. Het Poerimfeest lijkt een beetje op carnaval: kinderen ver kleden zich en gaan naar feestjes en volwassenen worden aangemoedigd veel te eten en drinken. Joden vervloeken paus Jeruzalem Orthodoxe joden hebben een dodelijke vloek uitge sproken over paus Johannes Paulus II, die een bezoek brengt aan Israël, Jordanië en de Palestijnse Gebieden. De vloek werd uitgezonden door een tv-station, enkele uren voordat de paus in Israël aankomt. De ceremonie zou donderdag hebben plaats gevonden op een begraafplaats in noord-Israël. De deelnemers vervloekten de paus als een 'Israël-hater'. Ook de Palestijnse president Yasser Arafat en zijn Syrische collega Hafez al-Assad moesten het ontgelden. Onderscheiding voor 'vervalser' den bosch Giel Konings redde in de Tweede Wereldoorlog als ambtenaar in het Brabantse Esch door het vervalsen van per soonsbewijzen veel joden het leven. Hij en zijn vrouw An, die als koerierster haar leven in de waagschaal stelde, hebben in de voormalige synagoge in Den Bosch een Yad Vashem-onder- scheiding gekregen. Konings bewaarde gestolen blanco per soonsbewijzen in de kluis van het gemeentehuis in Esch en red de daarmee mensen het leven. Yad Vashem, het instituut in Is raël ter nagedachtenis van de shoah, verleent niet-joden die tij dens de Tweede Wereldoorlog joodse medeburgers hebben ge red of getracht te redden, de eretitel Rechtvaardige onder de Volkeren. Falun Gong protesteert bij VN genève Zo'n vijfhonderd leden van de Chinese Falung Gong beweging deden gisteren hun boeddhistische en taoïstische oe feningen voor het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in Ge nève. Leden van de beweging willen de VN-commissie voor de mensenrechten vragen China, dat de groep als een gevaarlijke sekte vervolgt, te veroordelen voor het onderdrukken van hun religieuze rechten. foto reuters BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Wekerom, J. Maas te Oud-Beijerland. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Bunschoten- Spakenburg, J.A.S. Végh te Am sterdam. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen: naar Amersfoort- Nieuwland, J.R. Geersing te Ber- kel en Rodenrijs. NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Haarlemmermeer- Oostzijde, F. Pomstra uit Assen. Aangenomen: naar Schiedam, F.H. Blokhuis te Zalk-Veecaten. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Krabbendijke, M. Karens te Werkendam; voor Leer dam, G.J.N. Moens te Goes. Godsdienstsocioloog Dekker: amsterdam anp Als de kerken nog betekenis willen hebben voor de samen leving, moet hun organisatie drastisch op de schop. Ze moe ten zich met een veelvormig aanbod beter instellen op de shoppende mens en hun partij meeblazen in het openbare ethische debat. De gereformeerde gods dienstwetenschapper dr. G. Dekker wordt niet moe de ker ken met hun neus op de ernst van de ontkerkelijking te druk ken. ,,De kerk heeft zichzelf min of meer buitenspel gezet in de samenleving", luidt zijn dia gnose. ,,Ze weet niet goed raad met keuzevrijheid en culturele en godsdienstige veelvormig heid en met de snelheid van de veranderingen in de samenle ving." In zijn nieuwste boek 'Zodat de wereld verandert. Over de toekomst van de kerk' stelt hij een straffe therapie voor. De plaatselijke gemeente, tot nu toe het onaantastbare centrum van het kerkelijk leven, is bij Dekker niet heilig. De kerk moet zich volgens hem op re gionaal niveau organiseren, zo dat mensen uit een gevarieerd aanbod van verschillende ge meenten en kerken kunnen kie zen wat van hun gading is. De vele buitenkerkelijken die blij kens onderzoek niet negatief ten opzichte van de kerken staan, zouden als 'vrienden' bij de kerken betrokken moeten kunnen zijn zonder formeel lid te hoeven worden, vindt de emeritus hoogleraar aan de Vrije Universiteit. Dekker wil ook dat de kerken niet alleen voor het persoonlij ke leven van mensen maar ook voor de samenleving weer bete kenis krijgen. Deelname aan het openbare debat vergt vol gens hem wel grondige studie. De kerkelijke actie tegen de 24- uurseconomie vindt hij bijvoor beeld ver onder de maat. „Die actie was zo zwak onderbouwd dat het minister Wijers van Economische Zaken destijds geen enkele moeite kostte haar van tafel te vegen." De verwachting dat de kerken gebruik zullen maken van zijn adviezen heeft de godsdienst socioloog nauwelijks. „De kerk heeft zich er nog nooit iets van aangetrokken. Ongevraagd ad vies is bij de kerken nu eenmaal bijna nooit welkom", is Dekkers ervaring. rotterdam anp Dr. F.W. Rutten heeft gisteren bij zijn afscheid van de Eras mus Universiteit in Rotterdam forse kritiek geuit op het be leid in rooms-katholiek Ne derland. Tot de 'druiloren', die ook veel onder priesters en predikanten zijn te vinden, re kent hij bisschop Van Luyn van Rotterdam. De bisschop pleitte vorig jaar tijdens de bisschoppensynode in het Va- ticaan voor het afzien van tweede auto's, exotische vlieg vakanties en andere heden daags welvaart. De massale geloofsafval onder katholieken is volgens Van Luyn toe te schrijven aan de groei van de materiële welvaart. De Rotterdamse bisschop gaat naar de mening van Rut ten uit van een marxistische visie. Iemand die de nodige tijd heeft besteed aan het eco nomisch beleid en de welvaart in ons land, wordt hierdoor in verwarring gebracht, zei Rut ten in zijn afscheidscollege. Hij was vanaf 1966 hoogleraar econonomie en van 1973 tot 1990 secretaris-generaal van het ministerie van Economi sche Zaken. „Ik dacht naar eer en geweten nuttig bezig te zijn, maar nee hoor, volgens de bisschop heb ik gewerkt aan de ondermijning va geloof van mijn kinden kleinkinderen." Volgens ten is de Nijmeegse eme hoogleraar E. Schillebeet bron te zijn van deze 'on telijke ideeën'. Achter de schermen nen de katholieke kerkpi cies van Nederland, Duitsland „tot in de ho regionen van het kerkbf een muiterij tegen de ent van Christus aan de ganj Rutten. Die muiterij ga paard met misleiding va wone mensen. Het vrij; katholicisme heeft in de lopen drie decennia de hand gekregen. Het beleid van de bisschoppen is er volgen ten op gericht het proces van rk-Nederlai lang mogelijk te rekken, beleid doet denken aan lende pogingen in de pi 1978-1983 om zwakke ven te redden." Rutteo voor een religieus sane proces, waarbij de vrijz elementen verdwijnen leen echt katholieke paï& kerken open blijven. is het bestuurlijk appara de bisdommen niet gek ceerd om een serieuze Rechts op de schrijftafel ligt een openge slagen codex. Links ligt een maagdelijk vel perkament. De monnik doopt de veer in de inkt en begint de schrifttekens één voor één over te nemen, zin voor zin, alinea voor alinea, pagina voor pagina. Liters inlct en maanden later is het zover. Eén boek is twee boeken geworden, het aantal potentiële le zers verdubbeld. Zeshonderd jaar later: een non in de af zondering van haar kluis. Links op haar bu reau ligt een opengeslagen deel van de Ca tholic Encyclopedia, Aan haar rechterkant staat een computer te zoemen en op de mo nitor ontstaat onder haar vingers een kopie van één van de artikelen. Als de tekst hele maal is overgenomen snerpt het modem en perst de tekst zich door onzichtbare kabels naar de overkant van de Oceaan. Aan de an dere kant van de kabel zit de Kevin Knight die nog wat HTML-codes toevoegt en het artikel online brengt, wereldwijd toeganke lijk voor miljoenen surfers. De amerikaan Knight is manager van dit grootste katholie ke project op internet. Hij beheert www.newadvent.org, een sober vormgege ven site met honderden megabytes aan al leen maar tekst, tekst, tekst. Niet alleen de Catholic Encyclopedia is goed voor tiendui zenden pagina's, ook de volledige geschrif ten van de vroege kerkvaders en die van Thomas van Aquino nemen honderden me gabytes in beslag. Deze katholieke supersite is nog in aanbouw, maar nadert de voltooi ing. Van de 11.612 artikelen die de vijftiende- lige Catholic Encyclopedia rijk is resteren er nog maar twee die niet zijn overgetikt. Knight laat het digitaliseren van de oude ka tholieke encyclopedie over aan honderden vrijwilligers over de hele wereld. Die moeten eerst bibliotheken afstropen om de hand te leggen op een originele Encyclopedia. Het móet bovendien gaan om de editie uit 1913, niet alleen omdat experts van mening zijn dat deze beter is dan latere versies, maar ook 'God' is een van de meest voorkomende woorden op het internet Het zoekprogramma Altavlsta geeft zes en een half miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan opsteken over religieuze zaken. Zowel kerke lijke organisaties als obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich presenteren. Deze afleve ring: de catholic encyclopedia, een katrholieke super site. omdat op die latere edities nog auteursrecht hun steentje bijdragen aan een bibliotheek berust. die 3.500 bezoekers per dag heeft die dage- De kopiisten zoeken een artikel uit, ze lijks 18.000 documenten downloaden. Paus scannen het of schrijven het over, en e-mai- Johannes Paulus II zinsspeelde er al op in len het naar de webmaster. Op die manier 1989: 'Wij moeten dankbaar zijn voor de ontstaat een wereldwijde samenwerking van nieuwe technologie die ons in staat stelt in- mensen die elkaar niet kennen, maar die elk formatie op te slaan in uitgestrekte door de mens gemaakte geheugens, zodat onmid lijke toegang ontstaat tot de kennis die erfgoed is, de leer en traditie van de Kerk de woorden van de Heilige Schrift.' De oorspronkelijke, papieren encyclo die kwam 100 jaar geleden van de grond, redacteuren meenden dat onderwerpen, voor de 19e eeuwse katholiek van bel waren, onvoldoende of zelfs verkeerd schreven stonden in de bestaande enq pedieën. Het werd dus tijd voor een zu katholieke kennisbron. De redactie wilde lezer inlichten over de Kerk en zijn leer 'strijd en triomfen' uit de kerkgeschiedi maar ook de bijdragen van katholieke I: stenaars en wetenschappers aan de best ving. De encyclopedie heeft artikelen t onderwerpen variërend van abortus tot stinentie; van individualisme tot inquii van occultisme tot het Laatste Oordeel. De redacteuren werden duidelijk niet hinderd door politieke correctheid en I teksten zijn daarom nog steeds smak leesvoer. Artikelen over krankzinnigheid duidelijk in opkomst') en rassenleer ('de ger is volgzaam, leergierig, vrolijk en emo neel. Het katholieke geloof heeft een gun effect op de neger') laten de maatschapp ke veranderingen van honderd jaar gele zien. Het was bijvoorbeeld duidelijk dalBn 8' open dialoog met andere religies noj gang moest komen. Zoals met het hinde me, dat 'geen terughoudendheid heefi gens de meest groteske vormen van afgt n8ei rij, demonen- en dierenaanbidding'. Ooi eigen grondgebied worstelt de Kerk 30aa nieuwlichterij, zoals de emancipatiebfmm ging. Het artikel 'vrouwen' stelt de bezoiraat- lezer gerust: 'Er bestaat geen noodzaak te vrezen dat de academische beroepen i vrouwen zullen worden overspoeld. De en zullen nooit op voet vein gelijkheid s1 als het gaat om universitaire studies. silvan schoonhoven WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Denemarken: Wolkenvelden en in de nacht en ochtend kans op mist. Vooral woensdag kans op wat regen. Maxima rond 9 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: In Schotland en later ook in Ier land veel bewolking en nu en dan regen. In het zuiden rustig en droog weer met wolkenvelden, maar ook hier en daar wat zon. Maxima uiteenlopend van 8 gra den in het noordwesten tot 12 in het zuidoosten. België en Luxemburg: Droog en rustig weer met in de nacht en ochtend kans op mist of laaghangende bewolking. In de loop van de dag zonnige perio den. Maxima rond 12 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en flink wat zon. Maxima oplopend naar 14 graden. Zuid-Frankrijk: Eerst overal droog en perioden met zon. Later op woensdag toe nemende kans op wolken en een enkele regen- of onweersbui. Maxima oplopend naar 13 tot 18 graden. Spanje: Toenemende bewolking en enke- Ie regen- of onweersbuien. Plaat- selijk met flink veel neerslag en een stevige wind. Maxima tussen 14 en 20 graden, in het zuidwes ten lokaal eerst nog 23 graden. Portugal: Wolkenvelden en enkele pittige regen- of onweersbuien. Maxima dalend naar 16 graden op woens dag. Mallorca, Ibiza, Menorca: Af en toe zon, maar ook wolken velden, vooral later op woensdag kans op een bui. Maxima rond 17 graden. Madeira: Wolkenvelden en kans op een en kele bui. Maxima rond 18 gra den. Canarische Eilanden: Perioden met zon en op de mees te plaatsen droog. In het noorden kans op wolkenvelden. Maxima rond 23 graden. Duitsland: Rustig en vrijwel overal droog weer met zonnige perioden. In de nacht en ochtend kans op mist of laaghangende bewolking. Later op woensdag in het noorden meer wolken en kans op wat motregen. Maxima oplopend naar 12 gra den. Oostenrijk: Droog en rustig weer met flink wat zon. In de dalen in de nacht en vroege ochtend eerst nog kans op mist of laaghangende bewol king. Maxima oplopend naar 10 graden. Zwitserland: Rustig weer en droog weer met flink wat zon. In de nacht en vroege ochtend in de dalen eerst nog kans op mist of laaghangen de bewolking. Maxima oplopend naar 12 graden. Polen: Dinsdag eerst nog wolkenvelden en kans op wat motregen of sneeuw. Verder perioden met zon en droog. Maxima oplopend tot ongeveer 8 graden. Tsjechië en Slowakije: Eerst wolkenvelden en kans op wat motregen. Geleidelijk meer zon en vrijwel overal droog. Maxi ma oplopend tot 10 graden. Hongarije: Eerst nog enkele wolkenvelden. Verder droog en meer zon. Maxi ma eerst rond 8 graden, woens dag zachter met middagtempera- tuur oplopend naar 11 graden. Italië: In het noorden droog en flinke zonnige perioden. In het midden en zuiden eerst nog wolkenvelden en een regen- of onweersbui. Woensdag vrijwel overal droog en meer zon. Maxima tussen 13 en 15 graden, op Sicilië rond 16 graden. Corsica en Sardinië: Eerst nog half tot zwaar bewolkt en kans op een bui. Al snel droog en zonnige perioden. Maxima rond 16 graden. Griekenland en Kreta: Vanuit het westen meer bewol king en enkele regen- of onweers buien. Maxima van 9 graden in het noorden tot 14 in het zuid oosten. Later op woensdag in het westen opklaringen en droog. Op de Egeische zee meer wind en daar iets kouder. Malta: Wolkenvelden en kans op een re gen- of onweersbui. Woesdag ge leidelijk droog en meer zon. Maxi ma ongeveer 16 graden. Turkije en Cyprus: Eerst nog droog met zonnige pe rioden. Vanuit het noordwesten toenemende bewolking en later kans op regen of onweer en meer wind. Maxima aan de kusten van 7 graden bij de Dardanellen tot 15 op Cyprus. Woensdag minder zacht. WOENSDAG 22 MAART 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.37 Zon onder 18.55 Maan op 21.39 Maan onder07.58 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.06 17.18 04.39 16.51 Laag 02.38 13.04 02.19 12.45 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie e. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 Familieberichten: 023- 53173 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 to 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENH Maandag t/m vrijdag van 8.30 to 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging w arvo het automatisch afschrijven v< abonnements- geld, ontvangen 1, betaling. ]f VERZENDING PER POST «elft Voor abonnementen die per post (h 0 22- worden verzonden geldt een toesla) jkerh aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSf w Voor mensen die moeilijk lezen,i hebben of blind zijn (of een ande 1 tl leeshandicap hebben), is een san* ngj van het regionale nieuws uit hetl g l Dagblad op geluidscassette besef informatie 0486-48 nrt (Centrum voor Gesproken Lectuu pi SUL. Auteursrechten voorbeha e6i Dagbladuitgeverij Darri 9^ K E N H U I irop Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondei 'den. feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. Los Angeles hall bew INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 5 0L) uden ilft. Uit Jidei n dt inter ijkt oep

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14