eiden Regio Jitstel maatregelen 'onbezonnen' NAT Speurtocht naar bommen voorbij ogrammeurs stellen teleur Topdrukte bij belastingaangiftes Regio mag meepraten over rekeningrijden Steppen en zippen voor goed doel Winkeliers Doezastraat zijn fel tegen coffeeshop «4 fJDAG 20 MAART 2000 ordwijker gewond bij caféruzie Achttien hechtingen waren er nodig om het gezicht van i33-jarige Noordwijker weer enigszins te fatsoeneren, nadat bij een caféruzie op de Oude Vest met een bierglas was be- taAct. De dader was een 35-jarige Leidenaar tegen wie proces- dij» jaal is opgemaakt. Een dag later vond in een café aan de uwe Beestenmarkt een ruzie plaats om een vrouw. Bij de ermutseling stak een 42-jarige Leidenaar een tien jaar oude- n daatsgenoot met een mes in de arm. Het slachtoffer is door :en%anders afgevoerd naar het ziekenhuis. ugdige inbrekers gepakt Twee zaten er achter een kast en eentje had zich ver- it onder een paar dekens toen de politie arriveerde in een d aan de Jan van Goyenkade. Maar de jongens van 15, 16 en aar waren niet aan het inbreken, zo bezworen zij: ze hadden ruit ingegegooid en waren de woning binnengegaan om sn blreen joint te roken. Het drietal verklaarde de schade te wil- vergoeden en is, na overleg met de ouders, doorverwezen r bureau HALT. I in mobieltje beroofd en^ Een 22-jarige man is gisteren rond 23.15 uur op hard- idige wijze van zijn mobiele telefoon beroofd. Samen met 117-jarige jongen fietste hij over de Beatrixstraat toen hij van leW lieren een harde klap op zijn hoofd kreeg. De man kwam te en waarna hem de telefoon en een klein bedrag aan geld af- jhdig werden gemaakt. Zijn maat kreeg een stomp in het ge- tcod! it. De daders gingen er op een bromfiets vandoor. wiskunde- en informatica- •nten van de Universiteit Ngfcn hebben zaterdag in de ^ljikaanse stad Orlando een Ide 23ste plaats behaald 5 het wereldkampioen- programmeren voor stu- inteams. Het team van de irsiteit van Sint Petersburg rerde de eerste plaats. Orlando streden de stu- S ^nteams om een hoofd- van negenduizend dollar ■n beker. Aan de titelstrijd in zestig teams deel uit alle >n van de wereld. De deel- jg) rrs kregen zo'n acht opga- /oorgeschoteld die zij bin- ijf uur moesten proberen op te lossen door er een correct werkend computerprogramma voor te schrijven. Coach Rudy van Vliet noem de de 23ste plaats in het eind klassement zondagochtend te leurstellend. De Nederlandse equipe had hooggespannen verwachtingen en was intensief voorbereid. Van Vliet hoopt dat zijn studenten in 2001 meer succes boeken. IDe studententeams mogen twee keer meedoen, als zij zich kwalificeren. De tweedejaars studenten Joost Batenburg, Hermen Jan Hupkes en Willem Jan Palenstijn deden dat voor deze wedstrijd door op 14 no vember in Den Bosch als eerste te eindigen bij de voorronde voor Noordwest Europa. leiden De eerste april is weer in aantocht. Dus is het topdrukte bij alles en iedereen die van dienst kan zijn bij het invullen van de jaar lijkse belastingaangifte. Afgelopen zaterdag zaten 24 studenten van de stichting Belastingwinkel in het atrium van het Stadsbouwhuis klaar om in totaal vierhonderd Leidenaars te helpen bij hun aangifte. En dat was nog maar een klein deel van de mensen van wie in de loop vorige en deze week in het Stadsbouwhuis de aangifte wordt verzorgd. De Belastingdienst en de Belastingwinkel zitten tot en met aan staande vrijdag dagelijks in het atrium aangifteformulieren in te vul len. Om het werk zo goed mogelijk te stroomlijnen, werken de me dewerkers uitsluitend op afspraak. In twee weken tijd worden op die manier niet minder dan 4800 mensen geholpen met hun aangifte. Afgelopen zaterdag waren de aangiftes volledig in handen van de vrijwilligers van de Belastingwinkel. Het in één dag afwerken van vierhonderd aangiftes was voor deze club een enorme prestatie. De Belastingwinkel, een afsplitsing van de Rechtswinkel, helpt normaal in een heel jaar ongeveer duizend mensen met hun aangifte. Wie voor 1 april nog hulp nodig heeft bij het invullen van de be lastingaangifte, kan met een beetje geluk nog een afspraak maken. De centrale inschrijving voor hulp bij aangifte wordt verzorgd door de Belastingdienst en is bereikbaar op telefoon 5244444. FOTO HENK BOUWMAN Resultaat nog onbekend leiden damwanden te slaan en het wa ter weg te pompen. In de modder werd, behalve oude fietsen en winkelwagen tjes, niets gevonden. Het Explo- eric-jan berendsen De groene doeken rond de Rijnsburgerbrug zijn wegge haald, de zoekactie naar blind gangers in het water van de Rijnsburgersingel en de Mors singel is voorbij. Sinds half fe bruari is er in de drooggelegde bodem gezocht naar bommen die in december 1944 boven Leiden zijn afgeworpen. De ge meente hulde zich vanochtend echter nog in stilzwijgen over het resultaat. „De metingen zijn afgerond, het wachten is op een officiële reactie van het Explo sieven Opruimingscommando (EOC)." Toen de gemeente vorig jaar met de vervanging van de Rijnsburgerbrug wilde begin nen, stapten er getuigen naar voren die beweerden dat er rond de brug een of meerdere blindgangers zouden liggen. Om elk risico uit te sluiten be sloot Leiden het EOC in te schakelen die een deel van de singelbodem drooglegde door sieven Opruimingscommando onderzocht vervolgens dieper in de bodem door zogeheten dieptedetectie. In buizen die in de bodem werden aangebracht, zocht het commando met meetapparatuur naar metaal. In de Rijnsburgersingel tussen stadscafé Van der Werff en de Bruine Boon leverde dat onder zoek niets op. Omdat er tijdens de zoekactie nog meer getuigen kwamen die zeiden dat er ook aan de andere kant van de brug een bom zou kunnen liggen, besloot de ge meente tevens in de Morssingel te zoeken volgens dezelfde me thode. Dat deel van de singel was immers al drooggelegd. De zoekactie naar bommen in dat deel is nu afgerond. Bij het ter perse gaan van deze krant wilde noch gemeente noch EOC iets over de onderzoeksresultaten zeggen. reniging Professoren- en Burgemeesterswijk wil actie itel van verkeersmaatregelen aan de De Sitterlaan en ggravenlaan is een 'anticlimax' en 'onbezonnen'. Dat T. van Duin, voorzitter van de Vereniging Professo- en Burgemeesterswijk. De gemeente wil eerst een onderzoeken voor vrijliggende fietspaden aan de la- De vereniging staat weliswaar sympathiek tegen- dit plan, maar is erop tegen dat er in de tussentijd gebeurt aan de verkeersveiligheid in de lanen. regelen goed te keuren. De vereniging wil dat de ge meente zo snel mogelijk een aantal maatregelen uitvoert. Ten eerste het opnieuw aanleg gen van de bushaltes aan beide lanen. En wel zodanig dat bus sen op de weg stoppen en niet brief roept de vereniging Berswethouder Van Rij, de ieke partijen en de raadsle- in de wijken op alsnog een er plan met verkeersmaat- bij inhammen van de stoep. Auto's moeten dan bij het stop pen van de bus wachten en fiet sers kunnen dan via vrijliggen de fietspaden naast de bushalte doorfietsen. Ten tweede wil de vereniging een betere verlich ting op beide lanen. „We willen waarschuwingsknipperlampen en extra licht bij zebra's", zegt voorzitter Van Duin. Verder willen de wijken dat Leiden op de Burggravenlaan twee zebra's in de buurt van de Oppenheimstraat opnieuw aanlegt. „De zebra's liggen op een onhandige manier", zegt Van Duin. „Nu moeten kinde ren uit de zijstraten twee keer oversteken. De zebra's zouden meer in het verlengde moeten liggen van stoepen uit zijstra ten." Ten slotte zou de 'gevaar lijke bocht' bij de De Sitterlaan, ter hoogte van de Van 't Hoff- straat, een andere constructie moeten krijgen. Flink teleurgesteld Volgens Van Duin was dit pak ket maatregelen in de tweede helft van 1999 al definitief ge formuleerd en hebben wijkbe woners vanaf toen 'reikhalzend' uitgekeken naar het moment waarop het voorstel in de ge meenteraad kwam. Hij zegt dan ook 'flink teleurgesteld' te zijn dat op (onverwachts) voorstel van wethouder Van Rij besloten is het plan niet te aanvaarden, maar eerst het scenario van vrijliggende op de lanen te laten uitwerken. Van Duin vindt dat de raad het plan alsnog moet goedkeuren zodat kan worden begonnen met de uitvoering. Het onderzoek naar de fietspa den kan dan alsnog plaatsvin den, stelt Van Duin. „Het is niet te hopen dat er eerst een dode moet vallen voordat er investe ringen komen. Zeker niet in dit gebied met veel kinderen en scholen." Wat Van Duin wil, kan niet zomaar, zegt wethouder Van Rij. De raad heeft bepaald dat eerst onderzocht moet worden of er vrijliggende fietspaden kunnen komen op de De Sitter laan. Want als dat niet mogelijk is, gaat de maximumsnelheid omlaag naar 30 kilometer per uur. Die politieke uitspraak mag de wethouder niet negeren, al dus Van Rij. De bestuurder heeft van de raad tot en met ju ni de tijd gekregen voor het on derzoek. De Professorenwijk moet nog even geduld hebben, luidt zijn boodschap. „We zijn aan het kijken of het nog beter kan." leiden van openbaar vervoer en fiets- ruud sep voorzieningen. De Leidse verkeerswethouder Van Rij reageert terughoudend op de toenadering vanuit de provincie. „Het is nog altijd zo dat Haaglanden geld krijgt voor de invoering van rekeningrijden en niet de provincie. Of Zuid- Holland geld te verdelen krijgt, zal afhangen van de bestuurs kracht van de provincie. Wij steunen de provincie daar na tuurlijk van harte in. Een bij drage uit de pot rekeningrijden voor de Rijn Gouwe Lijn zou prachtig zijn", aldus Van Rij. Leiden stelt zich op het standpunt dat bij de invoering van rekeningrijden de tol- kordons zo klein mogelijk moe ten worden. Den Haag en Am sterdam willen juist een zo groot mogelijke ring rond de stad leggen, waardoor Leiden als het ware ingeklemd komt te liggen tussen twee tolgebieden. Van Rij zou ook graag meepra ten over de invoering van reke ningrijden rond Amsterdam. De provincie Noord-Holland heeft echter nog niet gerea geerd op een verzoek in die richting. De provincie Zuid-Holland no digt de Leidse regio uit om mee te praten over de invoering van rekeningrijden rond Den Haag. De provincie stelt dat ook de inwoners van de gemeenten net buiten de tolkordons moeten profiteren van de tolopbreng- sten. De Haagse regio ging vori ge maand akkoord met de in voering van rekeningrijden in 2002 nadat minister Netelenbos een bedrag van 250 miljoen gulden in het vooruitzicht stel de. Over de verkeersmaatregelen die in de Leidse regio kunnen worden genomen met een bij drage uit de tolopbrengsten, wil de provincie graag met de be trokken gemeenten bespreken. In een brief aan de regio kondi gen Gedeputeerde Staten aan binnenkort met alle betrokke nen van gedachten te willen wisselen over de 'bereikbaar heidspakketten'. Daarin moet geregeld worden hoe sluipver- keer als gevolg van de tolheffing kan worden voorkomen, maar is ook ruimte voor verbetering n zeventig leerlingen van Da Vinei College spannen op 4 en 5 april op bijzon- wijze in voor de minder eelden van deze wereld. Zij mee aan de landelijke ac- jpYour Lip. Hetgeen in creto betekent dat de deel- lers 24 uur niet eten - ofte- de lippen op elkaar hou- ctie gaat uit van World Vi- een internationale hulp- nisatie. Die leert mensen ntwikkelingslanden voor zelf te zorgen. Bijvoorbeeld te adviseren over een be- ebruik van landbouw- d. Of met het geven van lichting op het gebied van :even ti eve gezondheids- ctie Zip Your Lip is overi- specifiek gericht op doe len in India, Soedan en Kosovo. De leerlingen, van de eerste tot en met de zesde, roepen spon sors op hen te steunen. Bijdra gen zijn welkom op het reke ningnummer van Da Vinei: 0337330 - onder vermelding van Zip Your Lip. Daarnaast vi agen Ingrid Merts en Maaike Meijers, het duo dat de actie coördineert, aan bedrijven die daartoe in staat zijn de actie 'in natura' te ondersteunen. De leerlingen blijven namelijk op school slapen en moeten de andere ochtend na 24 uur ont houding wél eten. Dus brood bakkers, kaasboeren en melk handelaren schroom niet, meld u aan de Noachstraat. Een prognose maken omtrent het streefbedrag vindt Ingrid Merts overigens maar moeilijk. „Hét geld moet komen van fa- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt vian de stad milie, vrienden en bekenden. En natuurlijk van mede-leerlin gen. Misschien zevenduizend gulden? Ik weet het niet. We doen in elk geval ons best." Steppen Lichaamsbeweging is goed voor de eigen gezondheid, maar kan nog veel beter zijn voor het welzijn van iemand anders. Van zieke kinderen bij voorbeeld die in het Leids Uni versitair Medisch Centrum (LUMC) zijn opgenomen. Dat is zo'n beetje het idee achter Saturday Night Fever, de Step- marathon 2000 die zaterdag 15 april door Kinderfondsen LUMC wordt gehouden. Van 19.00 tot 22.00 uur is er in het Universitair Sportcentrum de mogelijkheid voor het goede doel te bewegen. Een uur steps, een uur aerobic en een uur tae- bo staan op het programma. Sponsorgeld meenemen, s.v.p. Vorig jaar stepten 125 mensen drie uren achtereen en zorgden voor ruim 25.000 gulden. Een enorm bedrag voor Kinder fondsen LUMC dat het evene ment toen ook al organiseerde. Kinderfondsen zet zich in voor kinderen die in het kinder- en jeugdcentrum van het LUMC worden behandeld. Aan de ene kant wordt het geld gebruikt voor het ondersteu nen van onderzoek naar betere behandelingsmethodes van kinderen met bijvoorbeeld leu kemie of een ernstige chroni sche ziekte. Aan de andere kant wordt geprobeerd de gevolgen van die ziekte en bijbehorende ziekenhuisopname op sociaal en emotioneel gebied zoveel mogelijk te beperken. Daarvoor Desnoods verzet met onwettige middelen leiden ruud sep Bewegen is gezond en kan ook goed zijn voor het welzijn van anderen. is speelgoed nodig, worden er uitstapjes en theatervoorstel lingen voor de patiëntjes geor ganiseerd en voor en door de kinderen tv-uitzendingen ge maakt. Voor die activiteiten is uiter aard geld nodig, veel geld. Topinstructeurs van sportscho len in en rond Leiden geven tij dens Saturday Night Fever be langeloos les in een grote sportzaal die kosteloos be schikbaar is gesteld. Al het geld dat wordt ingezameld, komt dus daadwerkelijk bij de zieke kinderen terecht. De regels om mee te doen aan de Stepmarathon 2000 zijn eenvoudig. De inschrijving is vanaf heden tot en met zater dag 8 april. Belangstellenden kunnen terecht bij de volgende sportscholen in Leiden en om geving: Sport City, Barends Sport, The Champ, Aerofit, Funfit, Zweiland Sportcentrum, Felter Sport, Sportcentrum Van Houdt en Steijn Sports. Het in schrijfgeld bedraagt 35 gulden. Deelnemers worden geacht zich door zo veel mogelijk mensen te laten sponsoren. Het sponsorbedrag per deelne mer moet minimaal 75 gulden zijn. De organisatie van Saturday Night Fever heeft nog wel een paar tips voor het zoeken naar geldschieters. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER 1: Ga alle deuren af in de straat waar je woont en schep flink op over de sportieve prestaties die je gaat leveren om de zieke kinderen in het LUMC te hel pen. 2: Hang een intekenlijst op je werk waarop je aangeeft dat het zeer sportief is om een sporter voor het goede doel te sponsoren. 3: Vraag of je werkgever je wilt sponsoren. 4: Met een groep vrienden spreek je af dat de ene helft sponsort en de andere helft meedoet. ERIC-JAN BERENDSEN AD VAN KAAM De winkeliersvereniging Doeza straat is boos op de gemeente Leiden over de mogelijke vesti ging van een coffeeshop in de winkelstraat. In een ongekend felle brief aan burgemeester en wethouders laten de winkeliers weten zich 'met alle wettige en zonodig onwettige middelen' tegen een eventuele coffeeshop te zullen verzetten. Twee weken geleden werd bekend dat de coffeeshop aan de Herenstraat op korte termijn wordt gesloten, maar dat de ei genaar van deze gelegenheid inmiddels aanvragen heeft in gediend voor de vestiging van een coffeeshop aan de Doeza straat of aan de Korevaarstraat. De gemeente is van plan één van de twee aanvragen te hono reren. Hiermee komt het aantal coffeeshops binnen de Leidse singels precies op het vastge stelde aantal van twaalf. De winkeliers aan de Doeza straat vrezen dat Leidens twaalfde en laatste coffeeshop in hun straat zal komen. De re den daarvan is vooral dat een eerdere aanvraag voor vestiging van een coffeeshop aan de Ko revaarstraat op veel verzet uit de buurt stuitte. Wat de winkeliers erg ont stemt, is dat ze het nieuws over de coffeeshop uit de krant moesten lezen. In de brief aan B en W wordt deze gang van za ken getypeerd als een 'overval'. „Er is enige boosheid over het feit dat we niet geconsulteerd zijn", licht voorzitter Nico van der Horst van de winkeliersver eniging toe. Hij is eigenlijk ver baasd dat het zo is gelopen. „We hebben in het verleden al tijd goed overleg gehad met de gemeente." De Doezastraat is in de ogen van Van der Horst 'een chique winkelstraat' waarin geen plaats is voor een verkooppunt van softdrugs. „Bovendien zit er hier om de hoek een school. Volgens mij mag er hier om die reden helemaal geen coffee shop komen. Ik kan me dan ook niet voorstellen dat de aan vraag kan worden gehonoreerd. Maar als dat gebeurt, zullen we daar zeker tegen gaan procede ren", aldus Van der Horst. Maar ook wanneer de coffee shop niet met de wet in de hand kan worden tegengehou den, zullen de winkeliers zich blijven verzetten tegen hun nieuwe buur. „Dat we het niet zomaar zullen gedogen zal dui delijk zijn. Hoe we dat zullen doen? Nee, we gaan in ieder ge val niet de straat opbreken. We gaan niet iets doen wat onze ei gen belangen schaadt. Maar we zijn creatief genoeg, we verzin nen wel iets." Tegen weer en wind. VAN Z> R GLAS- EN SCHILDERWERKEN TEL. 589 88 87

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9