Fusie drie effectenbeurzen rond Birmingham treurt om Rover en is woest op Duitsers Economie tl World Online bestormt merkenladt Familiebedrijven vaak in de knel bij opvolging Plannen VS voor lagere olieprijs j :al in MAANDAG 20 MAART 2000 Britse brouwer slokt Kronenbourg op londen De grootste Britse brouwer Scottish Newcastle (S&N) en het Franse levensmiddelenconcern Danone bundelen hun bierbelangen. De Britten krijgen daarvan de leiding en worden op termijn waarschijnlijk volledig eigenaar. De alliantie bete kent verscherping van de concurrentie voor Heineken. Danones bierdochter Kronenbourg is de grootste bierverkoper in Frank rijk met een marktaandeel van ruim 40 procent. Het bedrijf is in België eigenaar van Alken Maes en heeft in Italië een belang van 24 procent in bierbrouwer Peroni. Danone houdt zijn deelne ming in het Spaanse Mahou en de activiteiten in China voorlo pig buiten de gezamenlijke onderneming. Wilde staking bij kunstvezelbedrijf steenbergen Bij Acordis in Steenbergen is vanmorgen een wilde staking uitgebroken. Het personeel protesteert tegen de voorge nomen sluiting van dit onderdeel van het kunstvezelconcern. Er werken 150 mensen. De vakbonden nemen de wilde staking vooralsnog niet over. „We onderhandelen nog met de directie", aldus een woordvoerster van FNV Bondgenoten. Volgens de voorlichtster zijn de stakers bang om hun werk kwijt te raken. Bovendien verwachten ze dat er geen goed sociaal plan voor hen zal komen. Carlsberg verkoopt belang Tivoli kopenhagen De Deense brouwer'Carlsberg verkoopt zijn be lang van 43,4 procent in het attractiepark Tivoli in Kopenhagen. Dat moet geld opleveren voor internationale expansie van de bieractiviteiten. Geïnteresseerden kunnen tot begin april een bod uitbrengen. De waarde van het belang wordt geschat op 118 tot 147 miljoen gulden. Carlsberg is verreweg de grootste aandeelhouder van Tivoli. Den Danske Bank heeft 8,1 procent en de rest is in handen van meer dan 14.000 kleine aandeelhou ders. Het in 1843 geopende park trok vorig jaar 3,7 miljoen be zoekers. Carlsberg geldt als kandidaat voor de te koop aangebo den bierdivisie van het Britse Bass. Staking bij Boeing afgelopen seatlle De staking van ingenieurs en technici bij Boeing, die 9 februari begon, is voorbij. De vakbonden zeiden gisteren dat hun leden het laatste loonbod van Boeing hadden geaccep teerd. Dit betekent dat 15.000 medewerkers vandaag na veertig dagen weer aan het werk gingen. Door de staking kwam onder meer de Nederlandse luchtvaartmaatschappij Transavia in de problemen. De aflevering van vier nieuwe toestellen is ver traagd waardoor toestellen moeten worden gehuurd. Productie in glasfabriek valt stil Schiedam Bij de vestiging Schiedam van de Vereenigde Glasfa brieken is de productie zaterdag stil komen te liggen. De 450 werknemers voegden zich daarmee bij hun collega's van de fa briek in Maastricht, waar de 500 personeelsleden al eerder het werk neerlegden. Bij de glasfabrieken zijn de onderhandelingen over een nieuwe CAO stukgelopen. Er zit een verschil van 2 pro cent tussen het loonbod en de looneis. Maar ook onderwerpen als werkdruk en zorgverlof spelen een rol. De werknemers vre zen bovendien voor de toekomst van het bedrijf. Siemens-Mannesmann in autotechniek dusseldorf De Duitse concerns Siemens en Mannesmann wil len hun activiteiten op het gebied van autotechniek onderbren gen in een gezamenlijke onderneming. Dat hebben de kranten Frankfurter Allgemeine Zeitung en de Financial Times dit week einde gemeld. Volgens beide kranten zal de joint venture aan komende week bekend worden gemaakt. De Mannesmanntak is vooral gespecialiseerd in informatie-, cockpit en tanksystemen. Siemens richt zich op airbagelektronica en injectiepompen. Ge zamenlijk hebben ze een omzet van ruim 15 miljard gulden. Een op de tien familiebedrijven gaat over de kop doordat de op volging vaak niet op papier is geregeld. In veel bedrijven be staan geen afspraken om pro blemen door familieperikelen te vermijden. Dat leidt vooral tot emotionele problemen bij starters, waardoor onderne mingen in de knel komen. Dat bleek vandaag op een congres van de Stichting Maat schappelijk Ondernemen (Sti- mo). De Stimo verwacht toene mende problemen nu in de ko mende vijf jaar ruim 30 procent van de familiebedrijven in an dere handen overgaat. Rond 85 procent van de 500.000 mid den- en kleinbedrijven is een Euronext eerste stap in vorming pan-Europese beurs Eilandje als belastingparC denekamp gpd den haag gpd-anp De fusie van de effectenbeurzen van Amsterdam, Parijs en Brussel is rond. Details werden vandaag op neutraal terrein, in Londen na sluittijd van de krant, bekendge maakt. Franse zondagskranten wisten gisteren al te mel den dat het nieuwe beurslichaam Euronext gaat heten. En dat de president van de Parijse beurs, Jean-Fran^ois Theodore de leiding krijgt. Brussel die in de kleine en mid delgrote. In Amsterdam kan men dan in de toekomst terecht voor afgeleide producten zoals opties. De Amsterdamse beurs is al vanaf het begin van het ontstaan van dit soort produc ten een leidinggevende markt op dit gebied. Reynders denkt dat de sa menwerking uiterlijk op 1 janu ari 2001 haar beslag krijgt. Hij wil graag uitbreiding van de sa menwerking met Luxemburg, Madrid en Rome. Er moet vol gens hem ook een Europees toezichtsorgaan komen, het liefst in Brussel. Een fusie met de Parijse beurs is vooral goed voor de Nederlandse en Belgische be leggers. De Parijse beurs werkt namelijk een stuk goedkoper wat de aan- en verkoopkosten van de Belgen en de Nederlan ders kan verlagen. Die lage prij zen worden onder meer veroor zaakt door een zeer geavan ceerd handelssyteem. Aan de Belgische minister van financiën Reynders viel gisteren de eer te beurt bekend te ma ken, dat er een intentieverkla ring op tafel lag. „We zijn er uit", zei even later ook een woordvoerder van de Amster damse beurs AEX. Het is de eer ste grensoverschrijdende fusie tussen beurzen. Voor die fusie is nog wel toe stemming nodig van financiële toezichthouders, betrokken mi nisters en de Europese Unie. Van de Unie verwachten de partijen niet al te veel proble men. De Belgische minister van financiën Reynders vindt dat meer beurzen zich moeten aan sluiten. De Vlaamse krant De Stan daard wist woensdag al te mel den dat de bevoegdheden van de huidige drie instellingen worden gesplitst. Parijs, de grootste, krijgt de handel in grote kwaliteitsaandelen en V dele Di 9 lie Df De Amsterdamse effectenbeurs gaat op in een groter geheel met de beurzen van Parijs en Brussel. Dat de nieuwe beurs in Lon den ten doop werd gehouden, is een saillant gegeven. De beurs van Londen, de grootste in Europa, is betrokken bij al in 1998 begonnen besprekingen over een grote pan-Europese beurs. Die slepen zich moei zaam voort. Aan die besprekin gen doen, naast Londen en de huidige drie fusiepartners, Frankfurt, Madrid, Milaan en Zürich mee. Vooral de Duitsers lijken zich nogal moeilijk op te FOTO ANP PAUL VREEKER stellen. Toch zei een woord voerder van de AEX vorige week, dat een samengaan van Parijs, Amsterdam en Brussel de voorbereidingen voor een pan-Europese beurs niet door kruist. edi Een eilandje in de T !ee' Rammelbeek, een greier tussen Nederland en Dui moet een nieuw Eurojx lastingparadijs worden 'euro-eiland' krijgt kanto met de ene helft in Ni en de andere helft in liggen. De bedrijven die kunnen vestigen kunne believen wisselen tu: Nederlandse en het Dui lastingsysteem of sociale keringsstelsel. Het plan komt van d buurgemeenten Deneka het Duitse Nordhorn. van het project is de Notfuro se Stadtbaurat Zwafelii kantorencomplex op een matig geschapen eiland grensbeek tussen Nederl Duitsland krijgt een flinl fojn vang. De Rammelbeek w gi in een ovale vorm omhi 5trai legd. Het eiland zal via bereiken zijn. Denekai Nordhorn werken nauw samen. Het liefst twee gemeenten dat er vocaten, architecten, bureaus en belastingad vestigen. Maar ook kuns ri zijn er welkom en inr naai georiënteerde teli drijven die baat hebben vestiging in twee landei Met de slimme, gratis software "Internet KostenBeheersing" Daarmee geeft u iedere gebruiker een limiet om te internetten. Limiet bereikt? Verbinding verbroken! Zo houdt u de Internet-kosten van iedereen thuis simpel onder controle. U kunt het gratis programma snel en pimpel downlpaden van Internet: familieonderneming. Zij zijn goed voor 64 procent van de werkgelegenheid in Nederland. Voorzitter J. ten Hoopen pleit voor een verzakelijking van het familiebedrijf. „Familie-onder nemers laten zich vaak leiden door emotie. Het is beter als zij zich laten informeren door ad viseurs van buiten." Ook moet 'senior' zijn opvolging op tijd zien te regelen. „Al blijft het moeilijk om los te laten wat je met bloed, zweet en tranen hebt opgebouwd". De Stimo, in het leven geroe pen door midden- en kleinbe drijfkoepel MKB Nederland, overhandigde de onderzoeksre sultaten vanmiddag aan H. Wijffels, voorzitter van de Soci aal Economische Raad. washington rtr/bridge/afp De Amerikaanse president Clin ton heeft dit weekeinde voor stellen gedaan die de economie moeten wapenen tegen een te hoge olieprijs op de wereld markt. Hij wil vooralsnog geen gebruik maken van de strategi sche oliereserve in de VS. Clinton zei dit tijdens zijn wekelijkse praatje voor de ra dio. Een van de belangrijkste voorstellen is het creëren van een stookoliereserve voor het economisch belangrijke noord oosten van de VS. Ook wil Clin ton belastingimpulsen geven aan het zoeken naar en de pro ductie van olie door Ameri kaanse producenten. Het Ame rikaanse Congres moet nog met de voorstellen instemmen. Clinton had er de afgelopen weken op gezinspeeld dat de VS op de vooravond stonden van gebruikmaking van de strategi sche oliereserves, zo n 560 mil joen vaten (van 159 liter) groot. Dat was het gevolg van de his torische hoge olieprijs, tot bo ven de 30 dollar per vat. Inmid dels is de prijs weer gezakt tot ruim 26 dollar voor een vat Brent-olie, vooral door beloften van de olieproducerende lan den om binnenkort de produc tie te verhogen. De VS wachten nu op de ver gadering van de OPEC, de Or ganisatie van Olie-Exporteren de Landen, volgende week maandag in Wenen. Daaraan voorafgaand maakt de Ameri kaanse energieminister Ri chardson deze week nog een rondgang langs collega's in Ni geria, Indonesië en Algerije. Eerder deed hij dat al met on der mëer Saudi-Arabië. Richardson zei gisteren in een tv-programma dat hij ge looft dat de OPEC haar produc tie zal opvoeren. Het is echter niet zeker of de verhoging groot genoeg is en snel genoeg plaatsvindt om de uitgeputte Amerikaanse reserves aan te vullen. ruswuk anp Advertenties, radio- en tv-spot- jes, bioscoopreclame, borden langs de weg. Om de naam World Online in ons geheugen te griffen, spendeerde het be drijf meer dan 100 miljoen aan marketingactiviteiten. Volgens merkspecialisten is dat nóg maar het begin: „Het ontwikke len van een merk kost kapita len". „World Online zoekt op een waanzinnig knappe manier de publiciteit met als gevolg, dat de naam op ieders lippen ligt", meent G. Heyning van The Na me Works, dat merknamen be denkt. De conclusie is dat World Online zich ontwikkelt tot een 'echt' merk la Coca Cola, Nike of Sony. Met de slogan 'Freedom of movement' onderscheidt de provider zich van de concur rentie, die abonnees vooral probeert te lokken met gratis internet, meent onder anderen R. Riezebos, docent merkenbe leid aan de Erasmus Universi teit. „In de internetwereld moet het merkdenken nog op gang komen. De meeste providers vormen een grote, grijze brei." Toch is naamsbekendheid al leen niet genoeg. „World Onli ne moet het merk nu warmte geven. Dat kan door sponsoring van gehandicaptensporten of goede doelen", suggereert Rie zebos. De 100.000 euro die Ni- na Brink vrijdag bij de beurs gang voor kankeronderzoek aan de VU gaf, is een voorbeeld van hoe het kan. World Onlines grootste val kuil schuilt in zijn imago bij klanten. Wie abonnees spreekt, hoort drie dingen: het netwerk is vaak bezet, internetten gaat traag en via serviceverlening krijg je zelden een antwoord waar je iets mee kunt. Als World Online serieus aan de slag gaat met die veelge hoorde klachten, levert dat veel meer op dan de naamsbekend heid die reclame genereert, ver zekert B. Elbersen, directeur van Bikker Interactieve Media. „Je kunt nog zoveel reclame maken, maar als de binnenkant rot is, hebb'en klanten dat heel snel door. En op internet gaat dat helemaal als een vuurtje." Er is echter niet veel ,pen World Online tot ea icjer merk van het Heineken oete uit te bouwen. Door de fxv (intemet)economie zijn ppei gels veranderd, zegt Ri en e „Vroeger had je 10 tot en. om aan je merk te bou\ )|a£ moet een bedrijf zich j" drie jaar bewijzen. Zo i kun je inpakken." Ch kaai PPei lide: Een commissie van het Britse Lagerhuis begint binnen twee weken een parlementair on derzoek naar de overname van de Britse autofabrikant Rover. Het onderzoek richt zich op de rol van de Britse overheid bij de overname en op de vraag of de regering de overname door de Britse investeringsmaat schappij Alchemy Partners had kunnen voorkomen. De commissie buigt zich ook over eventuele oplossingen voor het mogelijke verlies van dui zenden banen De bisschop van Birmingham heeft net een bezoekje gebracht aan de met sluiting bedreigde fabriek van Rover in de deelge meente Longbridge. Toch wordt er aan de poort stevig ge vloekt als de dagploeg vrijdag huiswaarts keert. De woede geldt BMW, de Duitse eigenaar die de handen aftrekt van haar noodlijdende Britse bezit en de vestiging in Longbridge over doet aan investeringsmaat schappij Alchemy. Alchemy gaat fors snijden en van de ongeveer 9.000 banen gaat minimaal de helft verdwij nen, waarschijnlijk nog meer. Ook in de uitgebreide toeleve ringsindustrie in en rond Bir mingham staan nog eens vele duizenden banen op het spel. Ooit was Longbridge een van de symbolen van de Britse in dustriële superioriteit. Herbert Austin begon er in 1905 met groot succes auto's, tractoren en vrachtwagens te bouwen. In de loop der decennia werden er miljoenen Austin Sevens en Morris Mini's geproduceerd. In de jaren zestig werkten hier nog 28.000 man. Donderdag 16 maart 2000 zal de geschiedenis ingaan als de dag dat definitief een streep is gezet onder Longbridge als massaproductieplaats van au to's. Wat uiteindelijk over zal blijven onder de nieuwe eige naar, is de bouw van een paar duizend dure sportautootjes per jaar, door hooguit enkele honderden werknemers, vreest menigeen. Aan de rand van Longbridge heeft een boze werknemer de reclamezuil van een BMW-Ro- ver-dealer beklad. „Scum" (Tuig) staat er met koeienletters onder het BMW-merkteken. „We zijn gewoonweg verra den". zegt de 50-jarige Ray mond Brookes die hier al 24 jaar werkt. „Meer dan vijfjaar lang hebben we ons onder druk van BMW de pestpokken ge werkt. We hebben alles gedaan wat ze vroegen. We zijn flexibe ler gaan werken zoals dat heet, wat inhield dat je wel eens werkdagen van elf uur maakte, of werkweken van zeven dagen. Zonder dat we er een cent loon extra voor kregen en ook niet mhbéi Een werknemer verlaat de Rover-fabriek in de deelgemeente van Birmingham, Longbridge. De vrees bestaat dat er binnenkort duizenden dezelfde weg zullen gaan. Maar dan definitief. FOTO REUTERS IAN HODGSON vroegen. En dan dit." De woede is des te groter om dat BMW tot voor kort beloofde miljarden guldens in het zwaar verouderde Longbridge te zul len investeren. Twee weken ge leden nog bezwoer BMW-top- man Joachim Milberg: „We ma ken van Rover een sterk merk". Een nabijgelegen pub. 'The Old Hare and Hounds', dankt een groot deel van de omzet aan werknemers van Rover. Zo ook deze vrijdagmiddag, als tiental len mannen er de kater van hun werk tevergeefs proberen weg te spoelen met grote pinten bier. „De wrange moppen over Duitsers zijn riiet voor herha ling vatbaar", zegt Justin Broome (28), sinds vijfjaar werkzaam bij Rover. De sfeer in de pub is gedreprimeerd, on danks het bier. Mark, ergens in de vijftig („Geen achternaam") werkt al meer dan vijfentwintig jaar in de fabriek, en heeft vrijwel al leen maar ellende en onzeker heid meegemaakt. Hij maakte in 1975, onder Labour, de na tionalisatie mee van de toen al noodlijdende Britse auto-indu strie. Ook de uit de hand gelopen macht van de vakbonden in de jaren zeventig ging niet aan hem voorbij. Onder leiding van vakbondsbobo Derek 'Red Rob- bo' Robinson werden in 1978 en 1979 in Longbridge maar liefst 523 arbeidsgeschillen uit gevochten, die de naam van de vestiging als zorgenkind defini tief vestigden. In de jaren tachtig deed de re gering van Thatcher Long bridge over aan vliegtuigbou wer British Aerospace. Daarna, aldus Mark, leken nog even goede tijden aan te breken toen een samenwerking met Honda werd aangegaan en de verko pen aantroldcen. Tot ongerepte bloei kwam Longbridge echter niet meer en British Aerospace was dan ook reuze blij dat BMW de tent in 1994 wilde overnemen. Nu vrezen vele duizenden ge zinnen de bijstand. De verhalen in 'The Old Hare and Hounds' roepen herinneringen op aan de 'grote saneringen' uit de ja ren zeventig en tachtig. Het zijn de bekende verhalen van de mannen met een hypotheek en een gezin die vrezen met grote vreze. „Je denkt toch niet dat ik op mijn leeftijd nog aan een baan kom". Of: „Ik ben zo bang dat ik mijn kinderen niet verder kan laten leren". CO STOMPÉ Leeftijd: 37 Beroep: Trambestuurder in Amsterdam Burgerlijke staat: Samenwo nend, zoon van 8 Auto: Fiat Coupé Hobby's: Darts, trams, muziek luisteren én maken op key boards, gitaar en slagwerk den haag gpd Zijn prestaties op het Embassy- toernooi in het Engelse Frimley Green, het officieuze 'WK'- dar ten, maakte van trambestuur der Co Stompé een bekende Nederlander. Op 17 januari werd 'Cootje', die vorig jaar al Europees kampioen werd in Oslo en wereldkampioen Ray mond van Barneveld zes keer op rij versloeg, op Schiphol in gehuldigd door een juichende massa. De sympathieke 'Spijker' kreeg meer mensen op de been dan menige kampioen van een 'gro te sport'. Zijn baas, de directeur van het Amsterdamse Gemeen telijke Vervoerbedrijf (GVB) jonkheer André Testa, was op Schiphol om zich te warmen aan de roem van 'zijn' populai re bestuurder. Maar Testa heeft zijn beloftes nog niet ingelost. Stompé: „Ik wil graag iets voor het GVB betekenen, zoals de di recteur zei. Mijn manager pro beert wanhopig met hem in ge sprek te komen, maar dat lukt niet erg. Ik begrijp ook wel dat meneer Testa meer aan zijn hoofd heeft. Maar voor mij spant het er wel om. Ik wil mijn toekomst vorm geven. Ik heb het druk met demonstraties, maar de sponsors ontbreken nog. Dat effect is er niet ge weest na de Embassy. Darts heeft als 'cafésport' toch een beetje minder imago dan ten nis, dat merkje wel." Dat neemt niet weg dat het Co goed gaat en dat wil hij weten ook. Geld moet rollen. Zijn prij zengeld is voor een deel gaan zitten in een 'hele luxe dure va kantie', een 17-daagse cruise door de Caraïben, a 15 mille voor twee personen. „Daar moet ik normaal gesproken toch een half jaar voor werken. FOTO» DICK Ha et II Ik moet nog gaan, maai niet nu al." De nieuwe Fiat Coupé i Stompé na zijn eerdere sen vorig jaar kon aansi is meteen zijn beste koo „Hij rijdt naar m'n zin; ke, mooie auto." De coil 60.000 gulden, maar Sti heeft er 'flink wat bekeo derlanderkorting' afgek nanï Een verbazende merkel "10t( want bij de woorden 'sl _ersa koop' schiet Stompé mi 'J11 Fiat 127 te binnen, diel 1985 kocht. Nieuwe aul 'een maandagochtend- raat'. „Na het starten st je elke keer rot. Een eno herrie uit het motorblo mand heeft de oorzaak kunnen vaststellen. Éét lang ellende. Ik had afgin ooit nog in een Fiat te i Uaa Maar je ziet, het kan veier 5 „Voor de toekomst" hef>ee't Stompé een BV opgeric nenkort hoopt hij samf zijn vriendin een eigen beginnen in Zaandam, kermat van zijn dartcai „Een dagzaak, dus enigen met het leven vi sportman, en op zond? 1(jeej Bij het GVB, waar hij D rgen in dienst is, heeft Stom goed pensioen. „Ik zou flexibel gaan werken, zijn bezig met een reor waarbij ze juist af wille je persoonlijke uitzondei het rooster.'' In de toekomst wil Stol wel eens 'een gokje \va la aandelen en opties'. ,J )gev( schijnt het goed te doe m p|j goed dat komt allemai )n(j niet. Eigenlijk hecht ik materiële zaken. Dam zo makkelijk in een Se bella. Als morgen het g ne' op is, doen we het wee minder." tUro~ 158 DE a »>rk Jlts «urn

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 6