Taiwan wil vredestop met China I I l i I I PI I l i Kleine Haiders in kweekvijver van rechts Italië ie1" ederlaag Fischer ij congres Groenen erkrachtingsproces ij tribunaal van start Buitenland Criminelen roven in België gevreesd 'superwapen' Warm welkom Rabbijn Israël roept op tot moord minister I ete lamp mogelijk oorzaak vliegramp jjjyii Een oververhitte halogeenlamp, die te dicht bij isolatie- aiériaal was geïnstalleerd, is mogelijk de oorzaak van de ramp ■teen MD-11 van Swissair in september 1998. Daarbij kwa- >n alle 229 inzittenden om. Vlak voor de MD-11 voor de Ca- dese kust in zee stortte, had de bemanning gemeld dat de 10 ckpit vol rook stond. Swissair is sinds november bezig met i aanbrengen van isolatiemateriaal dat minder brandbaar is nde materialen die aanvankelijk in de MD-U's waren ver- rlrkt. Die vervanging stond los van de ramp in 1998. Bij de irkzaamheden hebben de monteurs opgemerkt dat het te ver- jderen materiaal rond de halogeenlampen in een aantal toe- Hen schade vertoonde als gevolg van warmte. Swissair heeft d-11-fabrikant Boeing ingelicht over de bevindingen, evenals Canadese autoriteiten. ^jjroep Mozambikanen pas nu ontdekt iPUTO Vier weken na de overstromingsramp in Mozambique bben hulpverleners 2.000 tot 3.000 door de overstromingen gesloten dorpsbewoners ontdekt. De mensen hebben zich al 'tijd zelf gered, vertelde een woordvoerster van het wereld- edselprogramma van de Verenigde Naties gisteren. In het wekeinde kregen deze inwoners van het Limpopodal per heli- ipter levensmiddelen. Het gaat om de bewoners van vier dor- n op zo'n zeventig kilometer van de stad Chibuto. Zij zijn bij t stijgen van het water van de Limpopo naar hoger gelegen id gevlucht, waar ze zich in leven hielden met eetbare grassen bedorven mais. Ze hebben een deel van hun vee opgegeten jvis gevangen, vertelde de VN-woordvoerster. Hun huizen jken grotendeels intact te zijn gebleven. as rotest tegen Servische persbreidel lUEVQ Voor de tweede achtereenvolgende dag hebben dui- ïden Serviërs gisteren in de stad Kraljevo geprotesteerd tegen onderdrukking van de onafhankelijke media door de staat, aanleiding voor de protesten is de sluiting van een lokaal ra- 1at jstation, dat kritisch tegenover het Servische regime stond, waren meer dan 10.000 betogers op de been. Zo'n 100 mensen kwamen gisteren opnieuw demonstreren. De af- tat lopen dagen hebben de autoriteiten in het hele land in totaal onafhankelijke radio- en televisie zenders gesloten. Als re- i wordt gegeven dat de stations geen vergunning hebben. sjblitie New York weer in opspraak irk» Enkele honderden mensen hebben dit weekeinde in York opnieuw gedemonstreerd tegen de politie in de stad. beschuldigen het korps van racisme en mishandeling. Aan- ding is de dood van een jonge Haïtiaan, afgelopen donder- g. Het slachtoffer, de 26-jarige Patrick Dorismond, werd voor bar in Manhattan in zijn borst geschoten door een 29-jarige itieman. Volgens diens advocaat ging zijn vuurwapen per geluk af. Maar volgens diverse getuigen ging er een ruzie aan oraf. De politieman zou Dorismond hebben gevraagd waar marihuana kon krijgen. Eind februari kwamen er menigten de been nadat een jury vier blanke agenten vrijsprak van lord op de ongewapende immigrant Amadou Diallo. harta 77-oprichter Lis overleden UG» De Tsjechische mensenrechtenactivist Ladislav Lis, een de oprichters van de voormalige oppositiebeweging Charta is vrijdagnacht in Praag overleden. Hij[ werd 73. In de Twee- Wereldoorlog vocht Lis aan de kant van het antifascistische zet. In het begin van de jaren vijftig werd hij lid van de com- 573 inistische partij, maar daar viel hij in ongenade wegens zijn 573 iportunistische opvattingen'. In 1968 keerde hij tijdens de lagse Lente terug op het politieke toneel. Na de Russische in die een eind maakte aan de politieke dooi in het land werd echter opnieuw uit de communistische partij gezet. Zijn in- voor Charta 77 bezorgde hem in totaal 29 maanden cel. Na van het communistische regime-in 1989werd Lis lid van sociaal-democratische partij. Vijfjaar later werd hij benoemd lid van de regeringscommissie voor de réchten van de mens. ppositie claimt zege in Senegal har De tweede ronde van de Sèngalese presidentsverkiezin- ïis gisteren zo goed als zeker gewonnen door oppositieleider doulaye Wade. De liberale advocaat eiste de overwinning op 'n bekend werd dat hij na telling van 65 procent van de stem- n ruim aan kop lag. Het was de eerste keer dat er een tweede 'aezingsronde nodig was in Senegal. De man die bijna dertig aan de Senegalese touwtjes heeft getrokken, scheidend pre- ent Abdou Diouf, werd tijdens de eerste verkiezingsronde op februari voor het eerst niét automatisch herkozen. Het is de ste keer sinds de onafhankelijkheid van Frankrijk in 1960 dat regerende Socialistische Partij (PS) van Diouf heeft verloren, ide noemde zijn 'verkiezing de allergrootste overwinning orde democratie in Afrika'. tv ra peter van nuusenburg ifspondent Juitse minister van buiten- se zaken Fischer heeft tij- het congres van zijn partij, Iroenen, een zware neder- en. Zijn voorstel om bestuur van de kleinste re- igspartij te reorganiseren slagvaardiger te maken, de zaterdagavond niet de iste tweederde meerder- bij de 750 afgevaardigden, nederlaag was de uitdruk- van de onvrede die aan de over de 'informele' partij- zitter leeft. Fischer is popu- bij de kiezers, maar voor radicale Groenen te domi- Zij vreesden dat hij via de ganisatie van het partijbe- vertrouwelingen op vitale 'Alleen praten op basis van gelijkheid' De aankomende president van Taiwan, de zaterdag gekozen op positieleider Cheng Shui-bian, heeft Peking vandaag opgeroepen tot een Chinees-Taiwanese vre destop. Hij zei dat Taiwan zelfs bereid is te praten over de Chinese formule van 'één land, twee syste men' voor hereniging, mits dit ge beurt op basis van gelijkheid. Vol gens die formule zijn eerder Hong Kong en Macau weer deel van China geworden. TAIPEI AFP-GPD China ziet Taiwan als een opstandige provincie, en streeft naar hereniging van het eiland met het moederland. Cheng is een verklaard voorstander van Taiwa nese onafhankelijkheid, maar sinds zijn verkiezing heeft hij een veel mildere toon aangeslagen. Hij verklaarde dat er formeel niets zal veranderen aan de sta tus van Taiwan. De scheidende Taiwanese president Lee Teng-hui kondigde gisteren aan dat hij zijn functie als partijvoorzitter van de nationalistische Kwomintang (KMT) na zijn nederlaag zal neerleggen. Woeden de kiezers belegerden gisteren het hoofdkwartier van de KMT. De demon stranten verweten Lee Teng-hui dat hij winnaar Cheng Shui-bian in de kaart had gespeeld door een kleurloze kandi daat naar voren te schuiven. Zo'n 3.000 demonstranten werden door mobiele eenheid met wapenstokken en waterka nonnen verspreid. Daarbij vielen enkele gewonden. Ondanks de beschermende schilden van ME'ers krijgt presidentieel adviseur Hsu Li-teh harde klappen van de demonstranten bij het KMT-hoofdkantoor. foto epa pan chun-honc De kranten in Hong Kong schreven vanmorgen dat het onwaarschijnlijk is dat Cheng Taiwan naar onafhankelijk heid wil loodsen, aangezien dit zou neerkomen op politieke zelfmoord. Vo rige week dreigden Chinese militaire lei ders dat onafhankelijkheid oorlog zou betekenen. Gisteren bezwoer de Chinese ambassadeur in Japan, Chen Jian, dat Shui-bian het denkbeeld van onafhan kelijkheid opzij moet zetten, „omdat an ders de gevolgen niet te overzien zullen zijn". Tegelijkertijd zijn de legers aan beide zijden van de Straat van Taiwan gereed. Het Taiwanese leger is in staat van op perste paraatheid. Met name de kleine eilandjes voor de kust van China zijn uitgerust met extra troepen en mijnen. Kranten in Hong Kong meldden zater dag dat er een verhoogde activiteit was van de Chinese luchtmacht in de pro vince Zhejiang, iets ten noord-westen van Taiwan. Volgens de VS zijn er echter geen tekenen van mobilisatie van het Volksleger. brussel paul koopman correspondent Belgische politiemensen en geldtransporteurs verkeren sinds zaterdag in de hoogste staat van alarm. Reden: een cri minele bende wist bij een spec taculaire overval op een wapen handel de hand te leggen op een P90. Dit 'superwapen' van de Waalse fabrikant FN-Herstal is een nachtmerrie voor ieder een die met een kogelvrij vest rondloopt. Zelfs 40 lagen kevlar bieden op een afstand van hon derdvijftig meter geen bescher ming tegen de vuurkracht van de P90. De lancering van het nieuwe wapen, bedoeld voor gespecia liseerde eenheden van politie en leger, lokte ruim anderhalf jaar geleden een heftig debat uit in het Belgische parlement. De Volksunie eiste een verbod op de verkoop, met het argu ment dat de P90 vroeg of laat in handen van criminelen zou val len. FN Herstal bezwoer dat dit laatste uitgesloten was. „De maffia kan er nooit aankomen", zei woordvoerder Robert Sau- vage in augustus 1998. Inmiddels is de waarschuwing van de VU profetisch gebleken. In het plaatsje Momignies, dicht bij de Franse grens, werd donderdagnacht het magazijn van een wapenhandel geplun derd. Behalve zo'n tweehon derd uzi's en kalashnikovs werd de revolutionaire pistoolmi trailleur van FN buitgemaakt, meldt de Gazet van Antwerpen. De roof is inmiddels door de politie bevestigd. Aangenomen wordt dat achter de overval een 'geldtransportbende' schuilt. De afgelopen jaren zijn in Bel gië bij overvallen op geldtrans porten al circa tien doden ge vallen. De P90 is het gedroomde wa pen voor zware criminelen. Het weegt dankzij het gebruik van composietmateriaal maar 2,8 kilo en is nauwelijks 40 centi meter lang. Voorzien van ket tingmunitie kan het 900 kogels per minuut afvuren. Uit proe ven is gebleken dat het high tech wapen moeiteloos vier ko gelvrije vesten van elk tien la gen kevlar op grote afstand doorboort. Ook militaire Crisat- bescherming, samengesteld uit kevlar en titanium, biedt geen bescherming. Het wapen oogt zeer futuristisch en mist vol gens de fabrikant ook 'passief zijn werking niet: wie ermee ge confronteerd wordt, zou zich al snel uit de voeten willen ma ken. Michaïl Gorbatsjov: 'Water kan nog explosiever zijn dan dynamiet' den haag gerard chel Daar waar Michaïl Gorbatsjov in eigen land nauwelijks nog serieus wordt genomen, geniet de voormalige Sovjetleider in ternationaal nog steeds groot aanzien. Zo werd hem als voor zitter van de milieuorganisatie het Groene Kruis gevraagd 'wa terconflicten' in kaart te ben gen. Vandaag publiceert hij zijn bevindingen op het Wereld Wa ter Forum in Den Haag. „In droogtegebieden is water explosiever dan dynamiet", al dus Gorbatsjov in zijn rapport. „En zoals het ook met geloof en ideologieën gaat, kan water miljoenen mensen in beweging brengen. We moeten dat zien te voorkomen en dat kan alleen als iedereen zich van het pro bleem bewust is en bereid is er wat aan te doen." Aangezien conflicten om wa ter nagenoeg alleen voorkomen in regio's waar meerdere lan den een rivier of meer moeten delen, spitste het onderzoek zich daarop toe. „Het is duide lijk dat er een balans gevonden moet worden tussen de soeve reiniteit van een land en het be heer van de bijna 300 water bronnen die door twee of meer landen worden gedeeld", aldus het rapport. Om internationale watercon flicten te voorkomen, komt het Groene Kruis met een aantal voorstellen. Zo moeten er onaf hankelijke 'waterbemiddelaars' komen. Daarbij wordt gedacht aan een Ombudsman-achtig instituut, dat tijdig dreigende conflicten signaleert, en met voorstellen komt om die in de kiem te smoren. Gorbatsjov hoopt dat het Fo rum in Den Haag bijdraagt aan een groter bewustzijn dat het 'niet zo vanzelfsprekend is dat er water uit de kraan komt'. „In diverse gebieden is een ernstig watertekort, ledereen moet zich realiseren dat we iets moeten doen om dit steeds zeldzamer wordend product veilig te stel len, en om te voorkomen dat we er deze eeuw oorlog om gaan voeren", aldus Gorba tsjov. posten wilde benoemen, om zo zijn greep op de partij te verste vigen. Zijn argument dat de re organisatie de partij professio neler zou maken, werd door de linkervleugel niet geaccepteerd. Terwijl Fischer zijn wonden likte en het eind van het con gres niet meer afwachtte, mocht een andere Groene mi nister voor het eerst sinds tij den weer eens applaus in ont vangst nemen. De omstreden milieu-minister Jürgen Trittin wist bij het Groenen-thema bij uitstek, de sluiting van kerncen trales, de handen van de mees te gedelegeerden op elkaar te krijgen. Na zijn hartstochtelijk pleidooi stemden de gedele geerden in met het voorstel dat de 19 centrales na een looptijd van 30 jaar dicht moeten. new Delhi Dhaka, de hoofdstad van Bangladesh, bereidt Bill Clin ton een warm welkom voor bij het eerste bezoek van een Ameri kaanse president aan het land ooit. Wegens veiligheidsredenen is het geplande bezoek van Clin ton en zijn gezelschap aan het Bengalese dorp Joypura vandaag afgelast. De geheime dienst wilde naar verluidt niet instaan voor de veiligheid van de president tij dens de helikoptervlucht van ruim 35 kilometer over het dichtbe groeide tropische regenwoud. Over de weg zou de reis naar Joypura te veel tijd in beslag ne men. Aangekondigde presidentië le bezoeken worden zelden afge last uit veiligheidsoverwegingen. Deze afzegging is dan ook symp tomatisch voor de strenge veilig heidsmaatregelen tijdens Clin tons zesdaagse bezoek aan India, Pakistan en Bangladesh. De presi dent wil onder meer proberen de verhitte gemoederen tussen India en Pakistan te kalmeren. De twee kernmachten betwisten elkaar de deelstaat Kashmir. FOTO AP SAURABH DAS 'Slechts uiting van grote woede tel aviv ad bloemendaal De Israëlische justitie over weegt stappen tegen rabbijn Ovadia Josef, geestelijk lei der van de regeringspartij Shas. Josef riep zaterdag in een preek het volk op de li berale minister van onder wijs, Yossi Sarid, te ver moorden. Hij vergeleek hem met de bijbelse figuur Ha- man, die optreedt als schurk in het poerimfeest dat de jo den deze week vieren. Haman probeerde het joodse volk uit te roeien, wat hij met de dood door ophanging moest bekopen. „Yossi Sarid en Haman zijn een en dezelfde", zei Josef in zijn preek. Tot grote geestdrift van zijn toehoor ders voegde hij eraan toe: „Yossi Sarid de Satan! Dat zijn naam van het aardop pervlak moge worden uitge wist! Laten we hem uitroei en." Shas is kwaad op Sarid, omdat deze niet genoeg geld zou stoppen in het met de religieuze partij verbon den onderwijssysteem. Ook zou hij weigeren verant woordelijkheden af te schuiven aan zijn ondermi nister, die lid is van Shas. „De preek spreekt voor zichzelf', was het enige commentaar dat Sarid giste ren wilde geven op de woor den van Josef. Hij zei dat hij alle afspraken die zijn ge maakt over onderwijsfinan ciering zijn nagekomen. Met zeventien afgevaar digden is Shas de op één na grootste partij in de rege ringscoalitie van premier Barak. Al bij het aantreden van het kabinet, vorig jaar zomer, was duidelijk dat er grote spanningen zouden rijzen met de liberalen van Meretz, de partij van Sarid. Vooral de laatste maanden heeft Barak zijn handen vol aan het bijeenhouden van zijn bont gekleurde coalitie. Gisteren stond hij voor de niet geringe opgave de preek van Josef te veroorde len zonder Shas te kwetsen. Het werd het woord 'onaan vaardbaar'. In een verwij zing naar de moord op pre mier Rabin in 1995 zei Ba rak: „We hebben gezien welke prijs er moet worden betaald voor ongegronde haat." Om chaos en meer schade te voorkomen, ver bood Barak zijn ministers commentaar te leveren op de affaire. Shas-leiders haastten zich gisteravond te verklaren dat Josefs woor den niet moeten worden uitgelegd als een oproep tot moord, maar als een uiting van 'grote woede'. dienst deden als bordelen voor Servische militairen en agenten. De vrouwen zouden stelselma tig zijn verkracht en anderszins als seksslavin misbruikt. Veel van de slachtoffers liepen on herstelbare lichamelijke of psy chische schade op, en hebben nog steeds ernstige posttrau matische klachten. De drie Bosnische Serviërs die maandag voor het tribunaal verschijnen, zijn hier volgens het VN-hof ten dele verant woordelijk voor. Het tribunaal beschuldigt Dragoljub Kunarac, Radomir Kovac en Milorad Vukovic met nog vier anderen van oorlogmisdaden, schendin gen van de Geneefse conventies en misdaden tegen de mense lijkheid. rome hans geleunse correspondent De Italiaanse mediamagnaat en ex- premier Silvio Berlusconi kreeg het vo rige week in Jeruzalem behoorlijk te kwaad. Bij een bezoek aan het Holo caust-monument schoten hem de tra nen in de ogen. „Nu begrijp ik pas waarom Europa het Oostenrijk van Jörg Haider wil isoleren", zei hij. Ook Gianfranco Fini, Berlusconi's partner in de oppositionele Polo-coali tie, was vorig jaar diep onder de in druk bij een confrontatie met de gru welen van het nazisme. De leider van de post-fascistische Alleanza Naziona- le veroordeelde in het concentratie kamp Auschwitz namens zijn partij Hitiers jodenvervolging en de anti- joodse wetgeving die dictator Mussoli ni in 1938 afkondigde. Dit weekeinde bleek de anti-fascisti sche gezindheid van beide heren niet erg te beklijven. Bij het registreren van de kieslijsten voor volgende maand te houden lokale verkiezingen trekt de Polo in vijf van de vijftien regio's geza menlijk op met twee puur fascistische splinterpartijen, de Movimento Sociale Fiamma Tricolore (MSFT) en de Movi mento Sociale Europeo (MSE), die be staan uit schaamteloze Mussolini-dis- cipelen. Centrum-links en de joodse gemeen schap in Italië zijn in alle staten. Vori ge week vrijdag verzekerde Berlusconi dat er geen sprake zal zijn van samen werking met fascistische groepen. „Bij mijn terugkeer uit Israël ontdekte ik pas dat lokale partijbestuurders af spraken hadden gemaakt met ex treem-rechts. Dat moet uit zijn." Ber lusconi is een leugenaar, zei Enrico Modigliani, woordvoerder van de joodse gemeenschap in Italië, toen za terdag de kieslijsten werden gepubli ceerd. Hij kon als bewijs de verklaringen van fascisten-ideoloog Pino Rauti aanvoe ren. „Berlusconi's persoonlijke arts, Europarlementariër Scapagnini, is met onze steun kandidaat voor het burge meesterschap van Catania (Sicilië). En de partijleider weet dat niet?" was Rauti's sarcastisch commentaar in een interview. Ook Fini speelde de geboren onschuld. „Er staan geen Rauti-aan- hangers op de kieslijsten. Van strategi sche bondgenootschappen met ex treem-rechts is geen sprake", zei hij. Dat wordt heftig door Rauti bestreden. „Er zijn wel degelijk afspraken ge maakt", zei hij. Rauti stapte uit de neo-fascistische MSI toen Fini er in 1995 de 'democratisch rechtse' AJlean- za van maakte. Deze fanatieke Mus- solini-fan draaide na de oorlog wegens fascistische wandaden de gevangenis in, en is hoofdverdachte in een al jaren slepend proces over een bloedige ex treem-rechtse bomaanslag in 1973. Voor Rauti's partij en de daar weer van afgesplitste MSE kan verkiezingszon dag 16 april slechts winst opleveren. Op eigen kracht halen deze splinter groepen de kiesdrempel van drie pro cent niet. /\ls de door hen gesteunde Polo-kandidaat echter wint, geldt die drempel niet en krijgen fascistische vertegenwoordigers zetels in regio-, provincie- en gemeenteraden. Voor centrum-links creëren Berlusconi en Fini een kweekvijver van kleine Hai ders, en aan de ontkenningen van het duo over een soortgelijk bondgenoot schap bij de landelijke verkiezingen volgend jaar wordt geen geloof ge hecht. De Polo is de lijstverbindingen aange gaan in vijf zuidelijke regio's, waar de fascisten vier jaar geleden op eigen kracht bijna de drie procent haalden. Steun van extreem-rechts moet de Po lo-kandidaten voor de ditmaal voor het eerst rechtstreeks te kiezen regio nale presidenten over de streep trek ken. Dat Berlusconi en Fini in hun ijver om links uit bestuurszetels te wippen be wust de ogen sluiten voor bondgeno ten met een pikzwarte signatuur, be wijst de steun die Polo geeft aan Nico la Cucullo, ex-burgemeester van Chieti in de Abruzzen. MSE-aanhanger Cu cullo baarde enige jaren terug opzien door publiekelijk te verklaren dat Hit- Ier maar één fout had gemaakt: hij had niet alle joden uitgeroeid. „Ik ben een voor Berlusconi zeer bruikbare fas cist", zei Cucullo dit weekeinde tegen de krant La Stampa. „Die opmerking over Hitier? Ach, dat was maar een grapje."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5