'Medische voorlichting via internet nodig' Peper haalt fel uit op vakantie-adres Sober en degelijk Eindelijk minister Tv-joumalist loopt politie bij gijzeling voor de voeten ip en milde kerrie 1.99 Binnenland Op de bres voor Blaskic GroenLinks: Stap vooruit ondanks twee nederlagen fJDAG 20 MAART 2000 FOTO CPD HENK BOUWMAN ibbers houdt Daalderlezing Ni Oud-premier Lubbers heeft zaterdag in Leiden de Daal- ezing gehouden, genoemd naar de Leidse politicoloog die w zelf aanwezig was. Lubbers sprak over globalisering, het agen van alle grenzen door de internationalisering van de nomie. Die is volgens hem niet alleen bedreigend. Geleide- 111 aan zal de democratische samenleving, waarin mensenrech- en sociale verhoudingen hoog op de agenda staan, volgens i steeds meer grenzen overschrijden. Hij zei te verwachten ivone mensen, overheid en bedrijfsleven onder druk gaan om dezelfde democratische beginselen en verantwoord ememerschap af te dwingen. „Een ethische ondernemer iaat niet. De enige reden om verantwoord op treden is dat er lln; onder komt van pers en publieke opinie wanneer we het doen", aldus Lubbers. tievoerders Bayer veroordeeld warden Drie leden van het actiecomité 'Ziek van Bayer' vanmorgen door de rechtbankpresident in Leeuwarden lordeeld wegens smaad. Bij nieuwe laster moeten zij 1000 ;n boete per keer betalen, tot een maximum van 50.000 en. De rechter oordeelde dat er geen wetenschappelijke on- "6 louwing is voor de uitspraken van het comité en dat Bayer rde aantijgingen schade heeft geleden. Bayer spande tien Z| ;n geleden een kort geding aan tegen de drie leden van het ecomité 'Ziek van Bayer'. Bij de acties werden slogans i kt als 'Bayer medicijnen rotzooi' en 'Dood door Bayer'. orrijder spoorloos va [erend De politie is er nog niet in geslaagd de automobilist te! rhterhalen die vrijdagnacht een 36-jarige man uit Neck doo- M id op de N244 bij Purmerend. De toedracht van het ongeval ien Dg steeds een raadsel. Een getuige heeft verklaard het slacht- Bf dak voor de aanrijding op de rijbaan te hebben gezien, We< noedelijk kruipend. De auto die de man aanreed, was een ïke igekleurde BMW. Het is de politie nog steeds volkomen on- van lelijk wat het slachtoffer op de rijbaan deed en hoe hij daar komen. Volgens een woordvoerder is de hoop gevestigd op :i ligen die zich nog niet hebben gemeld. by bijna uitgezet Joq 3of ierdam De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) heeft 'on aeen drie maanden oude Nederlandse baby uitgezet naar )los Ahmed is de zoon van een Iraakse man met de Nederland- ;erb ationaliteit en een Iraakse vrouw die sinds twee jaar in de Iprocedure zit. Zij tekende bij de Vreemdelingenpolitie een tei raag voor een verblijfsvergunning voor het kind. Maar de 1 m fhad dankzij zijn vader automatisch al de Nederlandse na- fa aliteit. De IND nam de aanvraag echter gewoon in behan- ig en stuurde het gezin een brief waarin stond dat baby Ah - l'U') Nederland binnen vier weken moest verlaten. De fout ndig middels rechtgezet, i de set oor van chocolade VOO n gis ionhovenEen lekkende vrachtauto heeft zaterdagmorgen eni spoor van vloeibare chocola getrokken van Ouderkerk aan IJssel tot aan Schoonhoven. De 'chocoladereep' liep over reg over een afstand van 15 kilometer. De smalle reep werd dikke plak in het centrum van Schoonhoven. Met name bij rotondes liet de vrachtwagen grote klonters achter die lofie randere weggebruikers verder Schoonhoven werden inge- den n. Met warm water en hogedrukspuiten moest de chocola- t hu rorden verwijderd. De chauffeur bleek uiteindelijk vergeten jn een klep van de tank dicht te draaien. a4 :hei .rali Ons recept t/m woensdag: Bospeen per bos van -2£9" (K1 Kiprollade* verpakt 2 stuks, per kilo 1 /I •SC van 19r5& voor l^.OU olt Knorr kerriesaus zakje voor 0.25 liter n O Q vani4§" voorU.yy Serveertip: milde kerriesaus. De kerriesaus wordt heerlijk mild wanneer er een scheutje Ikoffieiroom door wordt geroerd. n onze lekker belegde boterham: 3 halen, 2 betalen: CU Grof volkoren zonnepit of tijgerbrood :3 broden naar keuze E "7Q mSr&f voor O./O Cll Hollandse gatenkaas 45+ van 4&9Ü voor 9.90 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Raad voor de Volksgezondheid Zorg wil dat overheid wakend gaat optreden Bij het 'zomaar' bestellen van medicijnen over de elek tronische snelweg kan het flink misgaan. Het is daarom de hoogste tijd dat de overheid wakend gaat optreden, zegt de Raad voor de Volksgezondheid Zorg in een ad vies dat vanmiddag aan minister Borst is aangeboden. zoetermeer gpd'geluk', overlijdt niet, maar be landt wel in het ziekenhuis. Dit Een patiënt bestelt via internet verzonnen voorbeeld dreigt de erectiepil Viagra. Hij is ech- werkelijkheid te worden, meent ter hartpatiënt en slikt nitro- drs. J.C. Blankert van de Raad. baat. Dat gaat niet samen met „Er is een cultuuromslag in de het 'liefdesmedicijn'. Hij heeft gezondheidszorg Dankzij internet kan een pati ent zelf initiatieven nemen en is hij niet meer alleen afhankelijk van huisarts of medisch specia list." Via internet kan een patient bijvoorbeeld wereldwijd infor matie over zijn kwaal inwinnen. En hij kan met lotgenoten in contact komen. Daarnaast is het consulteren van andere art sen via e.mail veel laagdrempe- liger dan een heuse 'second opinion' vragen. En de patiënt kan in het buitenland medicij nen bestellen. Ook die in Ne derland niet verkrijgbaar zijn of soms zelfs verboden. Bij zijn onderzoek ontdekte de Raad wel 100.000 'sites' waar medische voorlichting valt te halen. Hieronder bijvoorbeeld de dubieus klinkende 'Pillie Willie Koerier', die bericht over de 'onomstotelijke wetenschap pelijke bewijzen' van de zege ningen van de omstreden 'or thomoleculaire geneeskunde'. Het is daarom zaak dat de overheid regelend gaat optre den. Hiervoor zou ze volgens de Raad een zogenoemd 'gezond- den haag gpd Een gematigd en plichtsge trouw mens met een groot ver antwoordelijkheidsgevoel. En net als premier Kok iemand die gewoon al gek genoeg vindt. „Ik ben zoals ik ben en als dat saai is, ben ik dus saai", zei hij vorig jaar in een interview. Na een le ven vol politieke en bestuurlijke functies werd Klaas de Vries in 1998 minister van sociale za ken. Na ruim anderhalf jaar maakt hij de overstap naar Bin nenlandse Zaken om zijn afge treden collega Peper op te vol gen. Dat hij dat doet, ook al wil hij liever zijn werk op Sociale Za ken afmaken, kenmerkt de man. Als er écht een beroep op hem wordt gedaan, doet hij wat er van hem wordt gevraagd. Als informateur legde hij de basis voor Paars-2. Toen hij vervol gens door de PvdA-top werd verzocht het kabinet te verster ken, was hij pas een paar jaar voorzitter van de Sociaal-Eco nomische Raad. Hij moest lang nadenken over zijn stap. Was het echt nodig dat hij minister werd? En kon hij dan niet naar Binnenlandse Zaken. Toen Melkert en Kok op het eerste 'ja' zeiden en op het tweede 'nee', ging hij overstag. Afgelopen week zal het niet an ders zijn gegaan. De PvdA heeft een zwaargewicht nodig op Binnenlandse Zaken. Er liggen heel wat zware debatten te wachten op de opvolger van Peper: de nasleep van Rotter dam (regels voor declareren en de integriteit van het openbaar bestuur), Twentestad, Euro den haag gpd 2000 en tal van staatkundige veranderingen. De Vries mag de afgelopen an derhalf jaar niet echt hebben geflonkerd, zijn reputatie is on berispelijk. Hij is verder meestal kalm en hoffelijk. Schiet niet snel uit de slof. Boos is hij slechts bij uitzondering. De nacht van Wiegel kon hij niet verkroppen, omdat de WD'er eerst Kok complimenteerde met zijn betoog en daarna het wetsvoorstel torpedeerde. Maar hij kan wel tegen een stootje. Het conflict met de so ciale partners over de omvor ming van de sociale zekerheid, is daarvan het bewijs. Juist deze week moet de minister van so ciale zaken het felbevochten voorstel verdedigen om één grote uitkeringsfabriek te ma ken van de uitvoeringsinstellin gen in de sociale zekerheid. Het belastingplan heeft hij knap afgehandeld en al heel snel krijgt Willem Vermeend (51) de beloning: een heus mi nisterschap. Orflangs liet hij al vallen dat hij wel naar Volksge zondheid zou willen, maar het worden nu dus Sociale Zaken. Achterover leunen en rustig aan doen, is er voor de ambitieuze staatssecretaris niet bij. „Eén van mijn motto's is: ik blijf hol len. Ik kan niet stilstaan", om schreef hij zichzelf eens in een interview. En zijn medewerkers op financiën kunnen daarvan meepraten. „Vermeend heeft nou eenmaal een erg hoog tem po, en wie dat niet kan bijbe nen, laat hij dat voelen," zei één van zijn assistenten on langs bij de behandeling van het belastingplan. Vermeend is al sinds 1994 staatssecretaris van financiën. Met minister Zalm verwierf hij zich in het eerste paarse kabi net de bijnaam 'de smarties'. Niet alleen omdat beide be windslieden het graag beter wisten dan hun ambtenaren, ook vanwege hun kleurige col berts. Ook al zijn die de laatste jaren aanzienlijk ingetogener geworden. Al in de jaren dat hij Kamerlid was, van 1984 tot 1994, toonde Vermeend zich een tovenaar op het gebied van belastingen. Toen haalde hij een gemiddel de van een wetsvoorstel per jaar. Eenmaal staatssecretaris nam hij gretig het hele belas tingstelsel op de schop. Het is een publiek geheim dat Ver meend in Paars-2 minister van heidsportaal' op internet moe ten inrichten. Mensen die in formatie over medische zaken willen, zouden als eerste bij de ze te rade moeten gaan. De site dient informatie over medische zaken te geven die absoluut be trouwbaar is. Daarnaast moet de overheid garant staan voor de betrouwbaarheid van de doorverwijzingen naar andere sites met medische informatie. Blankert: „Denk je eens in welke tijd er kan worden be spaard als je, na enige informa tie te hebben ingewonnen, met een medische vraag via e.mail je huisarts of specialist kunt be naderen. Die hoeft niet apart een afspraak te maken om je te ontvangen en kan de e.mail be antwoorden op het moment dat het hem uitkomt." Hiervoor is het noodzakelijk dat (huis) artsen, maar ook zie kenhuizen, massaal online gaan, dat wil zeggen op internet acte de présence gaan geven. Daaraan wordt volgens de Raad nog te weinig aandacht be steed. 'Ik ben schandalig behandeld' amsterdam Oud-minister Peper van bin nenlandse zaken noemt het rapport over zijn declaratiege drag 'een aaneenschakeling van suggesties, leugens en halve waarheden.' „Ik heb geen pri- vé-uitgaven op rekening van de gemeente gemaakt. Ik ben op een schandalige manier behan deld", aldus Peper vanaf zijn vakantie-adres in Noorwegen tegen verslaggevers van De Te legraaf. „Het is een politieke afreke ning, deels van mensen uit mijn eigen partij. Desnoods laat ik de raadscommissie en accoun tants van KPMG wegens smaad en laster vervolgen." Verder zegt hij: „Ik ben zo teleurge steld dat ik nooit meer een stap in Rotterdam zet. De grootste misdadigers in Nederland wor den beter behandeld." In het vraaggesprek weer spreekt hij diverse beschuldi gingen. Enkele reizen naar het buitenland, waarachter in het rapport het predikaat dubieus kwam te staan, noemt Peper nuttig voor de stad. „Ik combi neerde hoffelijkheid met geld verdienen. Dit ondernemende echtpaar wordt gestraft voor het feit dat ze geld hebben ge worven en promotie hebben gemaakt voor de stad." In zijn kritiek op de commis sie krijgt Peper bijval van minis ter Pronk van milieu. Hij vindt dat teveel bevindingen uit het rapport van de Rotterdamse raadscommissie klakkeloos voor waar worden aangeno men. Pronk zei gisteren in het Ra dio 1 Journaal dat zijn vroegere collega Peper als burgemeester van Rotterdam goed werk heeft gedaan. Wel is hij van mening dat functionarissen in het openbaar bestuur uiterst inte ger moeten zijn. Peper is dus terecht afgetreden, meent Pronk. den haag Ongeveer duizend Kroaten hebben zaterdag op het Haagse Malieveld gedemonstreerd voor 'hun' generaal Blaskic, die onlangs door het Joegoslavië-tribunaal is veroordeeld tot 45 jaar cel wegens zijn aandeel in de etnische zuiveringen tijdens de oorlog in Bosnië. De generaal meldde zich een paar jaar geleden vrijwillig bij het tribunaal met de verzekering van de onlangs overleden Kroatische president Tudjman dat hem niets zou gebeuren. Dat pakte anders uit. Ten onrechte, stelden de demonstranten zaterdag, want Blaskic was volgens hem maar zijdelings be trokken bij de gruwelijkheden in Bosnië. FOTO WFA GUIDO BENSCHOP Zwaar congres Rosenmöller Willem Vermeend financiën had willen worden. Economische Zaken of Onder wijs leek hem ook wel wat. Kok vond dat nog te vroeg en zag hem liever het belastingplan af maken. Dat heeft hij vervolgens in recordtempo gedaan. IJdel als hij is, gaf hij de Kamer nau welijks de eer met wijzigings voorstellen te komen. Ver meend kan moeilijk tegen kri tiek en wilde graag de hele her ziening op zijn naam schrijven. „Hij is nu eenmaal een fiscaal beest," aldus GroenLinks woordvoerder Vendrik. Het opstappen van Peper en het doorschuiven van De Vries van Sociale naar Binnenlandse Zaken bood Vermeend een gouden kans. Nu kan hij zijn tanden zetten in de herziening van de sociale zekerheid. Al is de basis daarvoor al gelegd door De Vries en staatssecreta ris Hoogervorst. zwolle ans bouwmans De fractievoorzitter van GroenLinks heeft een zwaar congres achter de rug. Op liefst twee voor hem belangrij ke punten heeft Rosenmöller de strijd nipt verloren. De NAVO wordt slechts gedoogd in plaats van geaccepteerd, en slechts bij wijze van uitzonde ring mogen GroenLinksers langer dan twaalf jaar in de zelfde politieke functie blijven. Maar een politicus treurt niet, hij telt zijn winst. Direct na de laatste stemming is er in de lobby van het Zwolse congrescentrum een snelle in formele ontmoeting met de media. Dan kan Rosenmöller, zoals het een politiek leider be taamt, zijn teleurstelling ver pakken in positieve bewoordin gen. Er is een stapje vooruit ge daan. „Ik had liever een grote stap gezet, laat daar geen mis verstand over bestaan, maar hiermee kunnen we ook uit de voeten", aldus Rosenmöller. GroenLinks wordt steeds gro ter en invloedrijker. Het rege ringspluche is voor het eerst sinds 1972 weer in beeld. De defensiepolitiek en de 'drie-ter mijnen-regeling' zijn echter hobbels. De partijtop wil mede daarom af van de belofte in het verkiezingsprogramma om de NAVO op te heffen. Ook de ver andering van het huishoudelijk reglement is van belang. Want zonder Rosenmöller als lijst trekker kan GroenLinks het over twee jaar wel vergeten. Van tevoren staat al vast dat er grote weerstand is tegen het streven van de fractie om te er kennen dat er voorlopig geen alternatief is voor de NAVO. Onder aanvoering van senator en voormalig PSP'er Pitstra hebben de pacifisten gezorgd voor een tekst waarin wordt ge streefd naar een vredesleger onder VN-vlag. En die tekst haalt het. „Het minste van twee kwaden", aldus een 'vredesha- vik' in de congresbankjes. Heeft GroenLinks daarmee zichzelf gediskwalificeerd voor regeringsdeelname? „Of we kunnen deelnemen aan een ka binet is niet de vraag die ons vredes- en veiligheidsbeleid be paalt", ontwijkt Rosenmöller. De wens tot verandering is vol gens hem ingegeven door de oorlog in Ruanda, waar de we reld machteloos toekeek, en de discussie over de steun van de fractie aan het NAVO-optreden in Kosovo. Maar de keuze van het con gres zadelt de fractie in ieder geval met een ongemakkelijk probleem op. De beide defen siewoordvoerders Harrewijn en Vos voelen nik§ voor een we- reldleger waarop nationale par lementen geen invloed hebben. Ach, relativeert Rosenmöller, het hele idee van regionale VN- vredeslegers is zo onrealistisch dat de fractie door kan gaan op de ingeslagen weg. „Tot nu toe hoefden we in debatten in de Kamer ook niet elke keer aan te komen met een pleidooi om de NAVO op te heffen. Dat was trekken aan een dood paard. Vervanging van de NAVO is een drukmiddel, een ideaal dat we niet te gemakkelijk opzij moe ten schuiven". De achterban zal de fractie er nooit op afrekenen als dat ide aal niet wordt bereikt. „Er heeft ook nog nooit iemand gezegd: van afschaffing van de NAVO hadden jullie meer werk moe ten maken". helden* gpd Deze aanbiedingen zijn alleen geldig met de AH Bonus kaart t/m woensdag 22 maart a.s. 'Vleesaanbieding vanaf dinsdag Heidense gijzelaars misbruikt Zeker een van de dochters van de vrijdag in Helden gegijzelde familie Smeets zou door haar gijzelnemers seksueel zijn mis bruikt Alle slachtoffers van het drama in Noord-Limburg zijn er volgens een woordvoerster van de politie 'emotioneel slecht aan toe'. „Een lichamelijk onderzoek loopt", aldus de woord voerster. De drie dochters worden nog door de politie ge hoord. De twee misdadigers worden waarschijnlijk vandaag voorgeleid aan de rechter commissaris. De twee mannen heb ben zich volgens de politie 'schofterig' gedragen. De gegijzel den zijn geslagen, geschopt, uitgescholden, vastgebonden en bedreigd met de dood. Als zijn mobiele telefoon rin kelt, flitsen de cameralampen aan en vliegen de aanwezige journalisten op hem af als bijen op een pot honing. Misdaad verslaggever Peter R. de Vries is 'hot' vrijdagavond bij de gijze ling in het Noord-Limburgse Helden. Hij voorziet de aanwe zige journalisten en televisiekij kend Nederland van informatie die de politie weigert te ver strekken. Iedereen is blij met zijn aanwezigheid, behalve de politie. Korpschef B. van Baarle had na afloop van de gijzeling geen goed woord over voor het op treden van De Vries. „Hij heeft de voortgang van de onderhan deling ernstig in gevaar ge bracht. Hij heeft risico's veroor zaakt." Meer wil de korpschef niet zeggen. De politie riep de woede van de media over zich af. De poli tie besloot halverwege de och tend geen informatie meer te geven over het verloop van de gijzeling. De journalisten waren daardoor afhankelijk van de in formatie van Peter R. de Vries die via zijn mobiele telefoon in contact stond met de gijzelne mers. De Vries kwam aan zijn informatie via één van hen. Die had de misdaadverslaggever 's middags gebeld met de vraag te komen bemiddelen. De Vries en de crimineel kennen elkaar van de diverse keren dat .de journalist hem in de gevangenis opzocht. De man zat acht jaar vast voor doodslag. Vanuit het door de politie ge creëerde persvak, had De Vries regelmatig telefonisch contact met de ontvoerders. „Maak het niet erger dan het al is, jongen", hield de verslaggever voor. „Maak er een eind aan. Als het fout loopt, krijg je twintig jaar." Volgens De Vries liegt de po litie als ze zegt dat ze hem heeft gevraagd zijn contacten met de gijzelnemers te staken. „De po litie heeft me op geen enkel moment gevraagd terughou dend te zijn of iets te doen of te laten", reageert een kwade De Vries. Hij zegt blij te ziin dat de gijzeling goed is afgelopen en vindt dat hij daaraan een posi tieve bijdrage heeft geleverd. Dat dacht ook het massaal toe gestroomde Heidense publiek. De Vries kreeg een minutenlan ge ovatie toen hij het nieuws van de vrijlating van Laura Smeets bekendmaakte.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3