Volwassene alsnog geadopteerc TV WEER Creativiteit in de zorg Winnaar verorbert twee kilo vlees op WK schnitzel-eten U2 krijgt graasrecht MAANDAG 20 MAART 2000 COMMENTAAR Minister Borst heeft het kordate besluit genomen om geen extra geld meer te geven aan ziekenhuizen die er niet in slagen de wachtlijsten te bekorten. Belonen van extra inzet is prima, maar als de resultaten uitblijven, is zo'n beloning misplaatst. Tegen die redenering valt weinig in te brengen als je ervan uitgaat dat wacht lijsten, zoals de ziekenhuizen niet aflatend beweren, het gevolg zijn van een tekort aan middelen. De werkelijkheid blijkt weerbarstiger. Waarom boekt het ene zie kenhuis met extra geld wel resultaat en het andere niet? Het ant woord is simpel. Geldgebrek is één van de oorzaken, tekort aan deskundig personeel is een andere. Het Academisch Ziekenhuis in Maastricht heeft aangekondigd ook op zaterdag te gaan opereren. Kostbare operatiekamers en dito apparatuur worden zo efficiënter gebruikt, schaarse anesthesisten worden in België geworven, kort om bij het bestrijden van wachtlijsten gaat het ook en misschien wel bovenal om een creatieve opstelling van alle betrokkenen. Ziekenhuizen sparen kosten noch moeite om mensen die in direct levensgevaar verkeren snel te behandelen. Wie een minder levens bedreigende kwaal heeft, komt terecht in een stroperig en tijdro vend behandelcircuit, waarin de klant zich allesbehalve koning voelt. Daar zijn patiënt en hulpverlener allebei de machteloze ge vangenen van een volstrekt achterhaalde organisatie. Een snelle en adequate selectie, diagnose en behandelprogramma aan één loket zijn voor acht van de tien kwalen een haalbare zaak, zo bewees een recent experiment in een ziekenhuis dat niet bij de pakken neer wilde zitten. Zo'n meer bedrijfsmatige en rationele aanpak is niet strijdig met een attente en verantwoorde zorg. Dat besef is echter nog te weinig tot de leiding van ziekenhuizen door gedrongen. In de gezondheidszorg is een cultuuromslag nodig en die is maar zeer ten dele met geld te koop. Het Oale Meesterhuus in Slag haren is erin geslaagd een hoogzwangere vrouw te vinden die bereid is te bevallen in een bedstee van het streekmuseum. De plaatselijke verloskundige begeleidt de bevalling op tradi tionele wijze. De museumbe valling, die naar verwachting eind deze maand plaatsheeft, vormt de basis voor een exposi tie over de historie van het kraambed sinds 1900. De expo sitie met de naam 'Hoera een kind!' gaat bij de opening van Komende dagen rustig weer De eerste week van de astrono mische lente, vanochtend om 8,35 uur stond de zon boven de evenaar, staat in het teken van rustig en op de meeste dagen droog weer. Bovendien laat de zon zich geregeld zien en loopt het kwik geleidelijk op naar een graad of 15. Dit rustige weer hebben we te danken aan de af wezigheid van depressies. Die leven zich de komende dagen uit bij de Noordkaap en boven het Iberisch schiereiland. In het laatste gebied wordt dat met gejuich ontvangen. Spanje en Portugal kampen met een in tense droogte. Later in de week ontstaat er ten zuiden van IJs land wel een depressie. Boven de Noordzee gaat de wind uit richtingen tussen oost en zuid waaien. Deze ontwikkeling sti muleert het kwik. Wel komt er tegen het einde van de week meer bewolking en neemt de kans op een bui toe. Morgen is het rustig en droog weer met vooral in de middag zonne schijn. In de vroege ochtend is er, net als vanochtend, kans op mist. De temperatuur komt morgenmiddag uit op circa 12 graden en waaien doet het nau welijks. Tijdens het afgelopen weekeinde waren de verschillen heel groot. Op zaterdag was het meest bewolkt en door het aan trekken van de noordenwind (IJmuiden en Zandvoort rap porteerden windkracht 6) en de komst van een regengebiedje in de late middag was het buiten onaangenaam. De tempera tuur bleef op Schiphol en Valkenburg bij 8,5 graad steken. Gisteren begon de dag eveneens met bewol king maar in de loop van de ochtend brak de be wolking waarna de middag zonnig ver liep. De wind nam verder af en Schip hol kwam uit op 10,3 en Bloemen- daal 9.9 graad. Be palend voor het fraaie weer was een uitloper van het Ier se hogedrukgebied. Dit systeem is in middels bezig sterk in betekenis af te nemen en van de weerkaart te ver dwijnen. Miranda wint op late leeftijd gevecht om familieleven Uitbundig ontkurkte Miranda uit Nieuw-Vennep donderdagavond een champagnefles. En er werd een taart aangesneden. Met haar pleegouders, vriend Dave, pleegzus Ciska en haar partner proostte ze en toostte ze op de uitspraak van het Amsterdamse gerechts hof dat ze als 22-jarige alsnog geadopteerd mag worden door haar opvoeders. De officië le bekrachtiging van het recht op 'family life' werd vrijdag nog eens gevierd tijdens een intiem etentje. ,,Ik hoor nu officieel bij het gezin en dat geeft me een fantastisch gevoel." Gordon is alles en niks Is het een praatprogramma? Nee. Is het een muziekprogramma? Ook niet. Informatief? Absoluut niet. Amusement dan? Nou, nee. Het is een beetje van alles en zo is het ten slotte helemaal niks: Gor don doorgedraaid. De naam van het programma klinkt leuk, de ar tiesten zijn niet onaardig, maar daar houdt het ook ook meteen mee op. De zingende ex-marktkoopman ontpopte zich zaterdagavond bij Veronica om te beginnen als de meester van de oudbakken grap. „Ik heb net nog even een winkel geopend. Met een breekijzer", waren zijn eerste woorden na het welkom. Gordon moest er zelf heel harte lijk om lachen. En dat bleef hij het hele programma doen: lachen om zijn eigen grappen. De zanger had in het kleine uurtje dat hem ter beschikking stond liefst acht gasten gepropt. Bill van Dijk kwam langs om met Gordon het Wilhelmus te zingen, Darryl Pandi zong hijgend en puffend een liedje, ene Henk kwam een cocktail mixen en zong er een liedje bij, en Manuela Kemp inaakte aan de bar een babbeltje met de presen tator alvorens zij samen een liedje gingen zingen. De gesprekjes die Gordon met zijn gasten heeft zijn redelijk onbe nullig. Bill van Dijk mag van de Uefa niet zingen op het komende Europees Kampioenschap voetbal. Gordon: „Heb je niet gezegd: luister vuile lui, ik wil gewoon zingen?" Manuela Kemp staat bloot in het laatste nummer van Playboy. Gordon: „Je ligt deze maand wel erg uitgebreid in de winkels." Antwoord krijgt de presentator om de een of andere reden zelden van zijn gasten. Bill van Dijk lacht schamper in antwoord op zijn vragen, Manuela Kemp vertelt dat zij het 'gewoon leuk' vindt om een keertje in het blootblad te staan. En als Gordon van materiaal man Sjakie Wolft van Ajax wil weten, wat nou 'dat Ajax-gevoel' is krijgt hij te horen: „Ja, het is gewoon m'n job'hè. Gordon zit er niet mee. Die vertelt alweer de volgende grap waar hij zelf het hardst om lacht. Het enige wat we nog te weten komen is dat Wolfs de fijnste herinneringen bewaart aan Rinus Michels en Frank Rijkaard. En dat stadionomroeper Floor Tholen van de hon derd jaar oude voetbalclub uit Amsterdam liever een doelpunt van Ajax omroept dan van PSV. Ocharme. En dan is het alweer afgelopen. „De tijd is voorbij gevlogen", roept Gordon nog. Waarmee maar weer bewezen is, dat ons besef van tijd relatiefis. Vrouw bevalt in bedstee Een bloedband ontbreekt, maar het familiegevoel hebben ze bij de opvoeding meegekregen. Als ze het over ma en pa hebben, dan gaat het over hun opvoe ders. Pleegzus Ciska is helblond en zijzelf, Miranda, donker. Al jaren een twee-eenheid, on danks uiterlijke en karakterolo gische verschillen. „Wij zijn zussen en vriendinnen voor het leven." De deur bij elkaar plat lopen, doen ze niet, ook al woont Mi randa op een afstand van één keer omvallen van Ciska. Maar er hoeft twee huizen verderop maar een kik te worden gege ven, en de ander staat al klaar om te helpen. Dat Miranda op basis van de uitspraak van het Amsterdamse gerechtshof nu ook officieel behoort tot de fa milie, die zich al op haar derde over haar ontfermde, verandert niets aan de omgang. Die was goed en die blijft goed. Miran da: „Wij verschillen in niets van echte zussen. We steunen el kaar, bepraten veel en hebben ook wel eens bonje." Noch de familienaam van het pleeggezin waarin ze opgroei den, noch de namen van de biologische ouders worden prijsgegeven. Er hoeft ook geen fotograaf langs te komen. Want, redeneert Miranda, het een lokt het ander maar uit. Voor deze 22-jarige dame hoeft een type als Willebrord Frequin niet zo nodig bij haar op de stoep te staan, nu zij zich als eerste vol wassene officieel mag laten adopteren op grond van artikel 8 van het Europese Verdrag van de Rechten van de Mens. En, zegt ze ook, het Hart van Neder land klopt zonder haar ook wel. „Ik hoef dat gehijg in mijn nek niet." Miranda en Ciska veroorloven zich een filosofisch moment van bezinning. Gek, hoe het le ven toch in elkaar steekt.Als vroeger alles met ons normaal was gelopen, hadden wij elkaar nooit leren kennen. Eigenlijk maar goed dat het zo is gegaan. Onze ouders waren en zijn mo- delpleegouders voor ons. Ze hebben nooit enig contact met onze echte ouders in de weg gestaan. Integendeel, ze hiel den op een kalender bij wan neer die jarig waren. En dan werden wij aangespoord een fe licitatiekaartje te sturen of een telefoontje te plegen." Miranda, bij een bank werk zaam in de automatisering, draagt sinds haar zestiende al wel de achternaam van haar opvoeders. Haar biologische vader, met wie ze altijd contact heeft gehouden, verleende des tijds zijn volledige medewer king aan het verzoek tot naams wijziging. Maar de toenmalige echtgenote van haar verwekker is wel degene geweest die hem opstookte verzet te plegen te gen adoptie. „Let wel, dus niet mijn biologische moeder. Die kreeg mij als zestienjarige. Na dat het al snel tot een scheiding was gekomen, stond ze me af. Omdat ze de opvoeding niet aan kon. En mijn vader, toen vrachtwagenchauffeur, kon mij ook niet hebben. Zodoende be landde ik in een kindertehuis, waarin ik tot mijn derde heb gezeten. Mijn biologische moe der heb ik op mijn zeventiende nog teruggezien. Voor mij was dat eens, maar nooit weer. Maar nogmaals: niet zij, maar de tweede vrouw van mijn va der keerde zich tegen adoptie. Terwijl ze in wezen geen moer met mij te maken had. Na de scheiding met haar heeft mijn biologische vader alsnog mee gewerkt." Strikt genomen was Miranda met het indienen van haar ver zoek twee jaar te laat. Op het notariskantoor, waar ze een paar jaar geleden werkte, had een kandidaat-notaris al uitge zocht dat de wet zich verzette tegen een late roeping als adop tiekind. „Mijn moeder had een juridisch getint artikel had gele zen van de hand van de in adopties gespecialiseerde advo caat Koomen uit Alkmaar. Mijn ouders lieten mij het ook lezen. En ze vroegen ook of ik nog prijs stelde op adoptie. Dat wil de ik absoluut, hoewel je vol gens de wet als achttienjarige geacht wordt op eigen benen te staan. Daarom besloten mijn ouders, Ciska en ik toch Miel Koomen in te schakelen. Die hoorde ons verhaal aan en hij zag er een zaak in. Omdat Miel vond dat onze familieband moest worden bekrachtigd." Maar de rechtbank in Haarlem besliste conform de letti het Burgerlijk Wetboek, adoptie uitsluitend voq houdt aan minderjarige was even slikken, maar meteen voor hoger bero zaak diende in decembt 1 stikke zenuwachtig wan ouders, mijn zus, haarv en ikzelf. Maar onze ver gen waren volgens Kooi helder dat er wat hem b niets aan ons verhaal ho worden toegevoegd." Nooit, maar dan ook n« i Miranda zich achtergest hebben gevoeld bij haai jaar oudere pleegzus Cii op haar elfde immers wi ze|f eel was geadopteerd. Mi ger „Onze namen staan bin in het trouwboekje vani ian 2 pleegouders. En ook hui en S( ment wordt aangepast.! ist werd ik apart vermeld,! ik wel altijd vervelend gi den." Ciska: Ik heb dat naar toe altijd heel discrimin )njg gevonden. Door deze ui hebben wij als zussen v dezelfde rechten en zol het ook." „Ik heb vanmiddag nog vier plakjes brood gehad. Daarna niets meer. Ik heb een vol ge voel maar ben niet misselijk of zo." Bert Benjamins (32) uit het Drentse Weiteveen blikte giste ren met een voldaan gevoel te rug op het WK schnitzel-eten dat zaterdagavond in Drouwenermond (eveneens Drenthe). In Assen veroverde Johan Boers een plaats in het Guinness Book of Records door 24 uur achtereen op zijn accor deon te spelen. En in Utrecht werd Jeroen Kramer uit Den Haag Nederlands kampioen puntenscrabble. Bert Benjamins verorberde in anderhalf uur bijna zes lappen varkensvlees - ongeveer twee kilo - en legde zo beslag op de eerste plaats. Zijn naaste bela gers kwamen niet verder dan vijf schnitzels. Om acht uur werd het startschot gegeven voor het eetfestijn in restaurant de Tolplaats. Big Brother' Willem verrichtte de opening door de eerste hap te nemen. Daarna was het de beurt aan de overige 39 carni voren. De eerste uitvaller was de wijkagent. Hij legde na 300 gram vlees mes en vork neer. Na een uur zaten nog slechts zeven deelnemers achter hun bord. De enige vrouwelijke deelnemer was inmiddels afge haakt. Jacob Norder uit Nieuwe Pekela moest het ook afleggen tegen Benjamins. Norder hield het bij 1200 gram vlees voor ge zien. „Thuis kon ik er vijf op," verklaart hij. „De slager had vo rige week speciaal schnitzels voor ons gemaakt. Toen lukte het wel. Nu ging het mis. Ik be gin me misselijk te voelen." Jeroen Kramer uit Den V het museum, op 10 april, van start. Naast de plaatselijke verloskun dige zijn bij de bevalling een kraamverpleegster, vroed vrouw, huisarts en een pastoor aanwezig, allemaal met kos tuums uit het begin van de twintigste eeuw. „Het gaat echt om een bevalling uit grootmoe ders tijd", aldus J. De Vent, voorzitter van het museumbe stuur. De latere wereldkampioen Bert Benjamins probeert zijn laatste stukjes vlees naar binnen te werken tijdens het WK schnitzel-eten. foto gpd hans banus werd zaterdag in Utrecht Ne derlands kampioen op een iets minder 'zware' discipline, na melijk puntenscrabble. Met een totaalscore van 2606 punten vestigde hij bovendien een nieuw Nederlands record, aldus een woordvoerder van de Scrabble Bond Nederland. De Belg Jan de Ridder werd twee de, Ellen Wesselings derde. Succes was er het afgelopen weekend ook voor accordeonist Johan Boers uit Assen. Zater dagochtend om elf uur begon hij met La Paloma van Sebas- tien Yradier. Precies 24 uur later eindigde hij met Het kleine café aan de haven van Vader Abra ham. Daarmee heeft Boers af gelopen weekeinde een plaats veroverd in het Guinness Book of Records door 24 uur op zijn accordeon te spelen. De 44-jarige muzikant deed zijn geslaagde recordpoging in café Bonaparte in Assen. Af en toe mocht hij even pauzeren, bij voorbeeld voor een sanitaire stop. Boers wist door zijn eigen enthousiasme het café mee te laten deinen op vooral Neder landse muziek waarbij een drumcomputertje het publiek nog eens extra opzweepte. De accordeonist doorstond zijn recordpoging tot vier uur zater dagochtend goed, maar kreeg toen even een dip. Nadat een arts de schouders en voeten van de musicus in de pauze had gemasseerd, kon Boers weer verder spelen. Ook de bar kruk waarop de accordeonist zat, werd vervangen door een kruk met een rugleuning. „Dan kon hij af en toe even hangen", verklaarde een vriend van de muzikant. Er werd 2200 gulden opgehaald voor de 'Doe een wens' stichting. Zanger Bono en gitarist The Edge van de Ierse rockgroep U2 zijn gis teren in een parkje in Dublin verschenen met twee lammetjes. De muzikanten wilden hun recht uittesten om schapen te laten grazen op St Stephens Green, een stukje groen in het centrum van de stad. De leden van U2 kregen het graasrecht zaterdag volgens een wet uit 1454 automatisch toen zij tot ereburgers van de stad Dublin werden benoemd. Honderden mensen juichten de groep toe toen ze de titel Freemen of Dublin kregen. Zanger Bono noemde de ervaring „over weldigend en fantastisch". De kersverse ereburgers lieten er geen gras over groeien en leenden gisteren twee lammetjes van een vriend om hun nieuwe rechten uit te buiten. De bandleden komt nu ook het voorrecht toe een malienkolder, pijl en boog en een zwaard te bezitten. foto reuters Wat wil mijn kind Mijn opa van mijn vaders kant was een groot peda goog. Maar omdat hij elf kinderen moest opvoeden, was hij ook een pragmaticus. Als er ongeregeldheden uitbraken tussen twee van zijn nazaten had hij geen tijd zich te verdiepen in de achtergronden van het conflict en was hij ook niet geïnteresseerd in een mo gelijke schuldvraag. Hij trok de kemphanen uit el kaar, gaf ze allebei een klinkende draai om de oren en smoorde eventuele kritiek op deze handelwijze door elke slag vergezeld te laten gaan van de toevoe ging: „Eén voor wie begint, en één voor wie uit scheidt. „Dat is niet eerlijk", zeiden wij kinderen altijd als we dit verhaal op familiereünies kregen opgedist. „Het leven is niet eerlijk", zei er dan altijd wel ie mand. Tijdens een conflictsituatie onder het eten waarbij meer dan twee partijen betrokken waren, nodigde opa eens één van zijn schijnheiligste zoons uit om de inattenklopper voor hem te halen. Dat deed hij met zo'n uitdrukking op het gelaat dat de aangesprokene de stellige indruk kreeg dat hij zijn vader daarmee een grote dienst beivees. Toen de betreffende nazaat, zich al vast verkneukelend over de afstraffing waar van hij straks getpige zou zijn, zich nederig met de mattenklopper meldde, sloeg opa zonder aarzeling die uitdrukking van zelfge noegzaamheid van zijn gelaat. Niet eerlijk? Het leven is niet eerlijk. Op het prikbord boven de kapstok van peuter speelzaal Hans en Grietje, waar ik mijn zoontje elke donderdagmiddag aflever, hangt een uitno diging voor een informatie-avond. 'De wil van mijn kind' is het centrale thema. Er wordt uit- S leg beloofd over hoe om te gaan met de peuter DICK VAN DER PLAS van anderhalf tot vier jaar die zijn eigen willetje ont dekt. Ik ga er niet heen. Ik worstel zelf inmiddels met de fase die 'De wil van de ouder' heet. Het is een ach terhaalde opvatting en ik zal wel een achterhoedege vecht voeren, maar ik wil dat hij een paar keer per dag naar mij luistert. Wat mijn kind wil, weet ik al. De hele dag drinken en snoep, bandjes van Sesam straat, Marco Borsato en het plaatselijke Shantykoor draaien, bladeren in de catalogi van grote speelgoed ketens en met zijn auto's over het speel kleed rijden. Er zijn een paar dingen die ik per dag van hém wil Hele redelijke dingen. Dat hij naar beneden komt als we gaan eten. Zelf zijn schoenen pakt als we weg gaan. Stil blijft staan om zijn jas aan te trekken. Pas begint te plassen nadat hij zijn bovenbroek en onder broek heeft uitgedaan. Naar bed gaat na Lingo. Dat hij het eerste jaar niet naar mij luisterde, kon ik nog wel verklaren. Er kwam nog geen zinnig woord uit, dus er zou ook wel niks ingaan, redeneerde ik. Daarna bleek hij door voortdurende ophoping van vocht achter zijn oren niet vatbaar voor geluiden van de buitenwereld. Maar toen daar met het plaatsen van twee buisjes in was voorzien, stond niets een luis terend oor in de weg. Dacht ik. Maar de praktijk bleek weerbarstiger. Hele eenvoudige commando's moest je tientallen keren herhalen om enige respons te krijgen. En als hij uiteindelijk wél reageerde was dat in de meeste gevallen om mij, niet met zoveel ivoorden maar het kwam er wel steeds op neer, dui delijk te maken dat ik de boom in kon. Als praten niet effectief blijkt, alternatieve straffen (niet tui maar vóór Lingo naar bed) niet helpen, blijft er voor een ouder weinig anders over dan de tik. Maar sinds mijn opa is er in de pedagogie wel wat veranderd. En is het kroost door de welvaartsmaa t schappij ook beter beschermd. Zo'n Pamper absor beert (toen hij die nog om had, tenminste) niet alleen lichaamsvocht maar ook alle vormen van repressief lichamelijk geweld. En van het de hele dag op vingers slaan, krijg je sneller RSI dan een datatypiste. Daarom heb ik gezocht naar een uit de koude oorlog daterend wapen, gebaseerd op de nucleaire afschrik king. Het is het drie fasen-bevel, waarbij elke op dracht van de ouder („Kom je eten!") bij het uitblij ven van enige respons wordt gevolgd dooreen tel. („Kom je eten 1, Kom je eten 2, Kom je eten 3"). Bij el ke fase neemt de dreiging toe. En als er bij 3 nog geen reactie is, wordt het atoomwapen ingezet. Deze methode is goed met het slachtoffer in kwestie doorgesproken, waarbij de wenkbrauwen lichtjes omhoog gingen en er een uitdrukking van 'eerst zien, dan geloven' over hem kwam. Daartoe was het nodig (wie er niet tegen kan, moet deze passage maar over slaan) de methode één maal toe te passen om te laten zien dat het serieus was met de vernietigingskracht, opdat de afschrikwekkende werking van dit inachtige wapen kon ingaan. Dat was nog een heel gedoe, want het blijft toch je kind. Als je zodanig uithaalt dat de persoon in kwes tie onderuit gaat, enkele dagen lang moeite heeft met zijn concentratie dan wel overmatig bloed begint te verliezen, heb je overdreven. Verschijnt er een grijns op zijn gelaat en zegt hij: „Kan je niet harder, suk kel", dan heb je als ouder ook gefaald. Het is zaak er gens in het midden uit te komen. Dat is me kennelijk gelukt, want sindsdien werkt het tellen perfect. In die zin dat hij nooit in één keer doet wat ik zeg en altijd pas bij fase 2 aan een opdracht begint. Maar ook daar heb ik wat op gevonden. Door hem scherp te houden sla ik af en toe '2' over en ga ik gelijk van fase 1 naar fase 3. „Dat is niet eerlijk", zei hij de eerste keer. „Dar klopt", antwoordde ik. „Maar het teven is niet eerlijk doei lie gerard van putten» Scholiere in de prijz Een paraplu met een g; opdat het regenscherm jqj»] wind niet omklapt, en e thode om materialen va heren bruikte drinkpakken te hter den voor hergebruik. M dop twee vindingen hebben scholieren uit Oss en jaarlijkse Nationale Wei noed voor Jonge Onderzoeke [gekit wonnen. De namen van winnaars werden gisten kom bekendgemaakt in heti igen schapsmuseum NewMe in Amsterdam. Tieme Janssen (14), Joq Dijk (14) en Sander Roe irdai bedachten met hun 'on bare paraplu' een oplos voor een tamelijk weerb ation probleem. Door in heti Iproc scherm een slim gat tei rraag krijgt de wind er veel m rhad vat op en klapt de plu b alitei stevige bries niet meeri ig en Tieme, Joep en Sander1 met hun windbestendif midc plu de eerste prijs in rie Idee, voor leerlingen aq» onderbouw van het voo onderwijs. Ze gingen gi ionhc dag naar huis met eeni spoo mediacomputer. In de categorie Project! eg o' leerlingen uit de boven! dikke ging de hoofdprijs naai Broadbent (15) en Sofif sen (17). Zij verdienden n. M onderscheiding met hu rorde ding om materiaal van| jn ee: te drinkpakken te schei voor hergebruik. Sarah zitten op de European! in de Noord-Hollands meente Bergen en mi derland in mei en sej vertegenwoordigen tij internationale wetens wedstrijden, in de Vei Staten en Amsterdam. De 31e editie van Natio Wedstrijd voor Jonge 0 zoekers telde 110 inzen waarvan er dertig meed de finale. jorde enb by VVN waarsc voor alcoholl Veilig Verkeer Nederlai ziet niets in een appara waarmee automobilist! V3n het alcoholpromillage i bloed kunnen meten., paraat suggereert ten o dat je in het verkeer be Wf)r drinken. Wie alcohol dl moet niet willen rijden zich laten rijden", vind ganisatiie. Een Amsterdams bed sinds kort de Safe Pei de markt voor 99 guide uit Engeland geïmport paraatje geeft het pron 0,8 aan. Weggebruiken meer dan 0,5 promille in hun bloed hebben, baar. Een test met twee proi nen door de Stichting' schappelijk Onderzoel keersveiligheid in opdi het Vara-programmal toonde aan dat het ap( betrouwbaar is. Toch maar niet kopen seert WN. „Het appar moedigt automobilist! toch te drinken. Voora bestuurders gaan enW menteren, omdat zijn maal graag de eigen gi verkennen", aldus; VV!

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2