Op Alshammar staat geen maat orretja tennist na martelgang weer als vanouds eleurstelling voor olfer Derksen Sport - Van Balkom evenaart Nederlands record op tweehonderd meter ANDAG 20 MAART 2000 29 ket en Van Wely in middenmoot nte carlo Na vier van de elf ronden in het Amber-schaak- mooi in Monte Carlo nemen de Nederlanders Piket en Van ly een positie in de middenmoot in. Van Wely baarde giste- i opzien met een fraaie zege in de rapidpartij tegen Viswana- n Anand, de nummer twee van de wereldranglijst. In een ge- npliceerd eindspel won de Tilburger na 113 zetten. In de ïdpartij nam Anand revanche en kwam Van Wely er niet aan !S ias. Piket verloor met wit van Nikolic in het rapidschaak, ie ar was met zwart de meerdere. Het topduel tussen Karpov ;krr; Sjirov eindigde in een zege met 1 1/2-1/2 voor de Spanjaard, rpov had dit volledig aan zichzelf te wijten door in de rapid- rtij afschuwelijk te blunderen. Sjirov deelt nu de eerste plaats de Bulgaar Topalov. )C zal geroyeerde leden vervangen jret Het Internationaal Olympisch Comité zal in Sydney uwe leden kiezen op de plaatsen van de geroyeerden uit het ikopingsschandaal rond de toewijzing van de Olynpische iterspelen aan Salt Lake City. De Duitser Thomas Bach, lid ilOC's uitvoerend comité, maakte dit in het weekeinde be- Itas id in Eldoret, Kenia. Het schandaal kostte een jaar geleden iral een aantal Afrikanen de kop. Bach zei dat de overtreders 11 de ethische regels individuelen waren maar dat bij de ver- est. ring voor nieuwe leden het continent Afrika niet wordt ver en. „Wij hebben al een aantal kandidaten op het oog." aier ook beste op reuzenslalom MiQ' Hermann Maier is zaterdag bij de finale van het we- Ibekerseizoen in Bormio ook eerste gebleven in het klasse nt van de reuzenslalom. Eerder had de 27-jarige 'Hermina- ook al de algemene wereldbeker en die voor de afdaling en ler-G gekregen. De dagzege in Bormio was voor de Oosten- er Benjamin Raich. Hij werd op het erepodium geflankeerd ir Mayer en Heinz Schilchegger, ook al uit Oostenrijk. je Haghe en Nic. in zaalkorfbalfinale terdam De zaalkorfbalfinale in het Rotterdamse sportpaleis iy' komende zaterdag gaat tussen Die Haghe en Nic. Die Ha- uitkomend in de hoofdklasse B, versloeg zaterdag in de Ikcfirthallen-Zuid Amsterdam regerend kampioen PKC met 17- Nic. was gisteren in de Maaspoort in Den Bosch na verlen- trijd gte sterk voor Deetos: 23-24. M3 £1 oldberger vliegt nog verder HCADe Oostenrijkse schansspringer Andreas Goldberger ft zaterdag het nog jonge wereldrecord skivliegen verbeterd. ?mat iaf de grote schans in het Sloveense Planica maakte hij zater- een sprong van 225 meter. Twee dagen geleden had zijn dgenoot Thomas Khörl het record tijdens de trainingen op ,5 meter gezet. Goldberg was al eerder wereldrecordhouder 2- liegen. Hij sprong als eerste door de barrière van 200 meter, a 'lanica ging hij trouwens voor de elfde keer over de magi- grens. ,9 --S- - Jenny Thompson is op weg naar haar wereldrecord op de 100 meter vlinderslag. ut ujslechte laatste ronde heeft Robert-Jan Derksen in Madeira Open zijn eerste Zuijd ering bij de top-tien in een ooi van de Europese Tour Ip^d'e it- De 26-jarige Nederlan- tokoi peelde de vierde achttien op de baan van Santo da in 76 slagen en kwam st2 loor niet hoger dan de Air positie. Ned61 double bogey op de der- >le (par vijf) was het begin le tegenslag voor Derksen, >ok nog drie bogey's en 'lotw ts één birdie maakte. De egenaar kwam uit op een van 290 slagen (74 70 70 76). De Zweedse winnaar Niclas Fasth had elf slagen minder no dig. „Die double bogey was het gevolg van een agressieve speelstijl. Dan neem je bewust risico's", zei Derksen. „Veel er ger waren die drie bogey's. Ik miste te veel greens met mijn approaches. Dat wordt op dit niveau afgestraft." Fasth had 73 slagen nodig voor de slotronde. Toch won de 27-jarige speler met een score van negen onder par, twee sla gen voor zijn landgenoot Ri chard S. Johnson, de Schot Ross Drummond en de Engels man Mark Davis. Het was de eerste zege op de Europese Tour voor Fasth. athene anp Geen bui, maar een wolkbreuk. De vijfde WK kortebaan, in het gehalveerde olympische bad van Athene, leverde een regen aan records op. Vijftien stuks. Thérèse Als hammar leidde de dans met fabelachtige tijden op 50 en 100 meter vrij (23,59 en 52,17). in de middelmaat. Sinds ze zich vorig jaar bij Lange vervoegde ging het bergopwaarts, met sprongen. Op de rug van de 22- jarige Zweedse staat terecht 'di va' getatoeëerd. „Ze is een gekke kip", be schreef Völker haar rivale én vriendin, „maar we zitten op dezelfde golflengte. Trouwens, in Sydney, op de 50-meterbaan, worden de kaarten opnieuw ge schud." Lange, die zijn baan als fili aalhouder bij een bank eraan heeft gegeven, onderschreef die zienswijze van Völker en tem perde het enthousiasme van de De Zweedse kent momenteel, in elk geval in het 25-meterbad, haar gelijke niet op de vrije- slagsprint. Dat is nu eenmaal het meest gewaardeerde onder deel want de snelste manier om aan de overkant te komen. „Op haar staat geen maat", zei de Duitse troef Sandra Völker be wonderend. Zij is Alshammars trainingsmaatje bij coach Dirk Lange in Hamburg. In Zweden of in de Verenigde Staten, het van oudsher 'logi sche' alternatief, dreigde de 22- jarige Alshammar te verdrinken Zweden. „Olympia kent eigen wetten." Alshammar heeft daar ook zeker meer concurrenten dan Völker, die bovendien op de 100 rug wil uitkomen. In Sydney komt waarschijn lijk wel weer een cleane Chine se bovendrijven. Inge de Bruijn zit niet stil, al komt de Neder landse misschien voor de ver velende keuze 'vrij of vlinder' te staan. Hetzelfde geldt voor de Amerikaanse Jenny Thompson, nu verslagen op de vrije slag, maar met een wereldrecord van 56,56 op de 100 vlinder nog al tijd indrukwekkend. De FINA liet in Athene een fi nanciële veer van jewelste. Op elke recordverbetering stond een premie van 15.000 dollar. Bij elkaar moest de penning meester van de wereldzwem- bond, of zijn sponsor, in vier dagen een half miljoen gulden ophoesten. Lars Frölander (tweemaal 100 vlinder/50,44, 50 vlinder/23,19, vrijeslagestafette) was een van de gretigste graai- ers. De 25-jarige Zweed ver diende in de gauwigheid meer dan een ton. Het had nog aan zienlijk meer kunnen zijn. De finale van de 50 vlinder („die had ik binnen de 23 se conden gezwommen") liet hij schieten ten gunste van de 100 vrij. Het wereldrecord van Alek- sander Popov, afwezig net als de Australiërs en Pieter van den Hoogenband, was zijn doel. In de halve eindstrijd kwam Frö lander met 46,75 slechts een honderdste te kort. De finale won hij in 46,80, opnieuw niet goed genoeg voor nog eens 35 mille. „Maar ik heb weinig re den teleurgesteld te zijn." De 'inhaligheid' van Neil Scott Walker was nog groter dan die van Frölander. De Amerikaan verbeterde het we reldrecord op de 50 rug in twee fasen via 24,04 tot 23,42. De 100 rug raffelde hij af in 50,75 en de 100 wissel in 52,79; niet eerder vertoond. De 20-jarige Roman Sloed- nov, die een opvallend 'stille' schoolslagtechniek demon streerde, verbeterde de wereld records op 100 en 200 meter. De zwemmer uit Omsk, die ge zien de overvallen op sporters in Rusland de dollars beter in het buitenland in bewaring kan geven, kreeg op de langste af stand de Zuid-Afrikaan Terence Parkin nog net te pakken: 2.07,59 om 2.07,91. De enige Nederlandse deel nemers in Athene, Chantal Groot en Stefan Aartsen, deden in het geweld voor spek en bo- nem mee. McCoy verrast gevestigde orde Motorcoureur Garry McCoy heeft gisteren tijdens de ope ningsrace van het wegrace seizoen de gevestigde orde in de koningsklasse 500 cc onaangenaam verrast. Australiër startte op Zuid-Afrikaanse circuit van Welkom met zijn Yamaha vanaf de negende positie maar mocht zich wel als eer ste winnaar van het seizoen laten kronen. De Spanjaard Carlos Che- ca finishte als tweede en de Italian Loris Capirossi com pleteerde het podium in Zuid Afrika. Jurgen van den Goorbergh eindigde als tien de eN sprak na afloop van een uitstekende opening van het seizoen. „Dit is een lek ker begin", aldus de enige Nederlander in de klasse 500 cc. „Dit zijn zes kostbare WK-punten. Dat zijn al meer punten dan ik vorig seizi na vijf races achter mijn naam had staan." De prestatie van Van den Goorbergh kreeg meer glans door de machine waarop hij rijdt. In tegenstelling tot de motoren van alle grote cou reurs heeft de Honda van Van den Goorbergh geen vier maar slechts twee cilin ders. „Natuurlijk is dat lastig, maar ik ben al blij dat ik geen technische problemen meer heb. Als anderen veel risico blijven nemen, kan ik dit seizoen mijn WK-punten blijven scoren." Max Biaggi, de Italiaanse winnaar op het circuit van Welkom van vorig jaar, en Sete Gibernau uit Spanje haalden de finish niet. Alex Crivillé en Kenny Roberts ju nior stelden teleur met res pectievelijke vijfde en zesde klasseringen. In de 250 cc ging de zege naar de Japanner Shinya Na kano. De Yamaha-rijder hield twee landgenoten ach ter zich. De tweede plaats was voor Daijiro Katoh (Honda). Als derde eindigde Tohru Ukawa (Honda). Na kano leidde de eerste WK-ra ce van start tot finish. De Ne derlander Jarno Janssen werd zeventiende en toonde zich na afloop niet tevreden. „Ik had hier echt in de pun ten kunnen rijden", zei de als dertiende gestarte cou reur. „Na acht ronden had den de banden van mijn ma chine al geen grip meer. Dan zit er niet meer in." De Fransman Arnaud Vin cent was op het circuit van Welkom de snelste in de klasse 125 cc. Hij bleef de Italiaan Giansanti en Span jaard Emilo Alzamora in de eerste WK-race voor. ibelspeelster Bollegraf keert terug in toptennis Flitsende ouverture olympisch seizoen Alex Corretja is bevrijd van de twijfel. De Span jaard sloeg de onzekerheid in Indian Wells letter lijk van zich af. Vorig seizoen was voor hem vaak een martelgang door gezondheidsproblemen, in Indian WeDs leken die moeilijkheden nooit te hebben bestaan. Corretja won het tennistoernooi overtuigend. De wereldkampioen van 1998 versloeg in de aanloop naar de eindstrijd onder anderen Patrick Rafter, Fabrice Santoro en Nicolas Lapentti. In de finale trof de ongeplaatste gravelspecialist de Zweed Thomas Enqvist, die eveneens indruk had gemaakt in de eerdere partijen. Met opvallend gemak echter liet Corretja de Zweed kansloos: 6- 4 6-4 6-3. Enqvist had op weg naar de finale twee van de topfavorieten uitgeschakeld: Pete Sampras en Mark Philippoussis. Hoewel de laatste overwin ning in een finale die van het WK 1998 was, bleek Corretja totaal niet nerveus. Enqvist, wiens laat ste toernooizege in november 1999 in eigen land was (Stockholm), zal daarbij vermoedelijk gebukt zijn gegaan onder de zware partij die hij in de halve eindstrijd had afgewerkt. Die strijd, tegen Philippoussis, eindigde zater dagavond na drie lange sets (6-3 6-7 7-6). Bij het einde restten Enqvist nog maar elf uur tot aan het begin van de finale. „Ik speelde een fantasti sche wedstrijd", zei de Zweed na afloop van de halve finale. Op dat moment zat Corretja zich echter al lang voor te bereiden op de finale. Hij had in twee sets van Lapentti gewonnen. Lindsay Davenport begint een obsessie te vor men voor Martina Hingis. De Amerikaanse ver sloeg de Zwitserse tiener zaterdag in de finale van het toernooi in Indian Wells. Hingis leek op weg naar haar 28ste titel, maar verspeelde alsnog een voordelige marge van 6-4 en 4-2. Via tien games op rij bleef Davenport de nummer één van de wereld voor de vijfde achtereenvolgende finale de baas. „Dit is geen nachtmerrie", stamelde Hingis na afloop. „Dat was het geweest als ik niet meer te gen haar zou kunnen spelen." Hingis produceer de in de hitte van bijna veertig graden aanvanke lijk de ene na de andere passeerslag en leek met een minimum aan weerstand zo door te stomen naar de zege en bonus van zeven ton. Bij 6-4 en 4-2 volgde de kentering. Ineens lukte Davenport alles. Hingis bleef gefrustreerd achter. Ze sloot de finale af met een dubbelfout. „Zij brengt altijd het beste in mij boven. We zijn op het punt beland dat Martina liever niet te gen mij speelt", meende de 23-jarige nummer twee van de wereldranglijst. Volgens Davenport raakt de Zwitserse tegen haar eerder van de kook dan tegen andere tegenstandsters. „We ontmoe ten elkaar altijd in de finale. Dat is het mooie van onze rivaliteit." Davenport heeft als enige speelster uit de mon diale top-twintig een positieve balans tegen Hin gis: elf overwinningen tegen zeven nederlagen. Van de laatste negen ontmoetingen won de Ame rikaanse er zeven. „Het is een beetje deprime rend steeds van haar te verliezen", zei Hingis zui nigjes. „Ik weet precies wat ik tegen haar op de baan moet doen, maar opnieuw was het allemaal niet goed genoeg." Hingis verloor vorig jaar op Wimbledon voor het laatst een set met 6-0. Dat gebeurde toen bij haar nederlaag in de eerste ronde tegen Jelena Dokic. „In twee sets van haar winnen is nog moeilijker", vond Davenport. Hingis had zaterdag alle mogelijkheden de par tij naar zich toe te trekken. Bij 4-2 in de tweede set had ze nog twee punten nodig om Davenport te breken en op 5-2 te komen. De Amerikaanse hield echter haar service en kwam vervolgens op de opslag van de Zwitserse snel op 40-0. Het tweede breekpunt volstond om de stand op 4-4 te brengen. Daarna raasde de Amerikaanse door na 6-4 en 6-0. „Jk ben altijd supergemotiveerd als ik tegen haar speel. Ik leg me niet zo snel bij een neder laag neer", verklaarde Davenport haar verrassen de wederopstanding. Manon Bollegraf keert terug in het internatio nale toptennis. De 35-jarige speelster doet vanaf vandaag met haar Amerikaanse partner Nicole Arendt mee in het dubbelspel van het Ericsson Open te Miami. Vorig jaar oktober besloot Bollegraf te stoppen. Het internationale toptennis was haar te zwaar geworden. Haar besluit was ingegeven door een slepende knieblessure. Tijdens het aftrainen voelde zij zich echter steeds sterker worden. De knieblessure verdween en zij voelde nieuwe am bitie opkomen. Bollegraf is nu zeer gemotiveerd om voor de tweede keer deel te nemen aan de Olympische Spelen. Zij gaat zeker door tot na Sydney. Zij wil een olympisch dubbel vormen met Ca roline Vis. Nederland mag één dubbel en drie en kelspeelsters afvaardigen naar Sydney. In het dubbelspel zijn zowel Bollegraf/Vis als Boogert/Oremans kandidaat. Beide combinaties hebben al voldaan aan de norm van NOC'NSF. Tot 10 juli kunnen de Nederlandse vrouwen zich kwalificeren. De afvaardiging gaat daarna in overleg met bondscoach Hans Felius en de com missie topsport van de nationale sportkoepel. Patrick van Balkom heeft tij dens een Grandprix-wedstrijd in de Zuid-Afrikaanse plaats Pietersburg het Nederlands record op de 200 meter geëve naard. De aüeet liep 20,36 se conden, waarmee hij derde werd achter winnaar Michael Johnson. De Amerikaan fi nishte na 19,71. Het was een flitsende ouverture van het olympische seizoen. Van Balkom bleef met zijn tijd binnen de limiet voor uit zending naar Sydney. Deze poging geldt echter niet, om dat hij geen aanvraag daar voor had ingediend. Hij wil de komende weken proberen zich te kwalificeren bij wed strijden in Pretoria en Kaap stad. Dat het met de vorm wel goed zit, bewees Van Balkom op de 100 meter. In de B-race liep hij 10,06, dezelfde tijd als de Senegalese winnaar (fotofi nish) Oumar Loum. Als natio naal record zal het in de boe ken niet terug te vinden zijn aangezien de adeten werden gesteund door een veel te for se rugwind van 4 m/sec. De zege van Johnson was zo vroeg in het seizoen spectacu lair. De 32-jarige Amerikaan was in zijn lange loopbaan slechts tweemaal sneller ge weest. Dat gebeurde beide ke ren in Atlanta 1996, eerst bij de trials toen hij met 19,66 het stokoude wereldrecord van de Italiaan Pietro Mennea (19,72) uit de boeken schrapte, en la ter tijdens de Olympische Spelen als winnaar in een fa belachtige 19,32. Johnson, die vorig jaar tij dens de WK in Sevilla het we reldrecord op de 400 meter naar 43,18 tilde, houdt het voor mogelijk dat op de 200 en de 400 meter opnieuw we reldrecords zullen vallen in het olympische seizoen. „Ik wist dat ik al in grote vorm was, maar een eerste wed strijd is altijd onzeker", zei 'het standbeeld'. „Voor mij bestaan er nog geen grenzen want ik heb de perfecte race nog niet laten zien. Die zullen we pas te weten komen als ik mijn laatste race heb gelopen. Dat zou best eens dit jaar ai kunnen zijn." Na Sydney maakt Johnson een beslissing over het al of niet voorzetten van zijn loopbaan. orretja kon eindelijk weer eens een overwinning vieren. Hij versloeg in de finale van het prestigieuze oi Indian Wells Thomas Enqvist in straight sets. foto afp/mike nelson

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 29