Over de Amstel richting Sydney Friese victorie voor LS( Sport Schaafsma is de snelste loper-fietser-schaatser Pernix redt het n\t{ Renners stellen teleur De Zijl houdt hoop op promotie levend Zware kwalificatieloting voor waterpoloploeg MAANDAG 20 MAART 2000 Moraal wordt derde en ook weer niet Harco Schaafsma is winnaar geworden van de 13de Leidse wintertriatlon. Hij bleef gisteren na tien kilometer lopen, 45 fiet sen en 20 schaatsen Leidenaar Michel Versteegen 41 seconden voor. Versteegen had na het lopen een minuut voorsprong op Schaafsma. „Net te weinig", wist hij. „Harco is een betere fietser dan ik. Op dat onderdeel pakte hij een minuut voor sprong, en op deze kleine ijs baan is dat niet meer in te ha len." Versteegen probeerde dat nog wel, twintig ronden voor het einde plaatste hij een kleine demarrage, maar Schaafsma kon die versnelling pareren. Op het nippertje, gaf hij toe: „Het had niet een tandje harder moeten gaan, ik voelde mijn benen behoorlijk." Dat wijt de winnaar aan de longontsteking, die'hem noopte af te zeggen voor het NK-win- tertriatlon in Assen, afgelopen december. „Dat ik nu al zo sterk terug ben, vind ik voor mijzelf echt een hele prestatie. Ik had met fietsen ook veel meer moeite om hem in te lo pen dan andere jaren, en hij bleef vlakbij. Daardoor werd het nog wel even spannend op het ijs. Ik wist dat ik gewonnen had, toen hij mij weer op kop liet komen." Schaafsma was twee uur, 26 minuten en 19 seconden on derweg. Mart Moraal (Leiden) kwam als derde over de finish in de Leidse ijshal en werd daarmee de beste veteraan (2.29.08). Officieel op de derde plaats eindigde Cees Beets uit Volen- dam, hoewel hij als vijfde de meet passeerde. Sinds twee jaar geleden de twee beste vetera nen ook op het erepodium van de 'normale' wedstrijd de hoogst twee plaatsen beklom men, moet iedereen aangeven in welke categorie hij meedoet. Kies je voor de veteranencate- gorie, dan doe je niet mee met de senioren. „Eerste is leuker dan derde", vindt Moraal. Hij maakte dankbaar gebruik van de demarragepoging van Versteegen om een ronde voor sprong te pakken op zijn con current-veteraan, Rob van Zan ten uit Vlaardingen. Van Zanten was op het on derdeel lopen de snelste van al lemaal (32.44, tegen Versteegen 34.09) en had bij de start van het wielrennen dik vier minu Leidse roeisters pakken prijzen bij vierkamp Tempo is weer eersteklasser De regionale wielrenners hebben bij de eerste wed strijd voor de topcompeti- tie niet kunnen impone ren. In de Dokkum Wou denomloop, met een groot aantal profs uit bin nen- en buitenland, scoorde alleen Hillegom- mer Peter van de Reep (25ste) een zestal punten. Winnaar werd John Talen, die de zware klassieker voor de derde maal op zijn naam schreef. In Oud-Vossemeer stond veteranenkampioen Ton van Duijvenbode al weer voor de tweede maal op het erepodium. De Noordwijker moest alleen winnaar Erik Niewerth en streekgenoot Dennis van Weel (Hazerswoude) voor zich dulden. Bij de ama teurs werd Alphenaar Ro bert Karremans tiende. De winst ging naar oudge diende John Leys. De Ronde van het Lage Land, een juniorenklassie- ker over 120 kilometer in en rond Wijde Wormer, werd een prooi voor Peter van der Berg van de Zuid- Hollandse selectie. Bol- lenstreker Stefan de Kok was in die omloop met een 22ste plaats de beste regiorenner. Clubgenoot David Jong bloed uit Oegstgeest kwam in de Benego Tro fee, van Hoogstraten in België naar het Neder landse Woensdrecht, knap als elfde over de eind streep. De spanning in de eerste klasse is te snijden. Met nog drie wedstrijden in het vooruitzicht maken maar liefst vier ploegen aanspraak op promotie naar de hoofklasse. Naast BZPC, VZC en Rapido behoort ook het Leidse De Zijl/LGB tot de gega digden. De Leidenaars verloren dit sei zoen slechts drie keer maar hebben, als vierde geklasseerd, de komende weken nog het meeste werk te verzetten. Bij verlies volgende week tegen topfavoriet VZC zijn de kansen op een plaats in de hoofdklasse tot nul gereduceerd. De Leidenaars kunnen zich tegen de zwak kere broeders geen enkele misstap ver oorloven. De eerste hindernis werd zaterdag eenvoudig genomen. In het zwembad De Zijl won de thuisclub met 11-5 van Alliance. In Zaandam verloren de Lei denaars nog met dezelfde cijfers. In Lei den stond het in een oogwenk 4-0 voor de ploeg van trainer Jacob Spijker. Zijn spelers namen vervolgens wat gas terug (5-1 en 7-2). In problemen kwam De het one pen, en, a loetei istere G'er Martin Roobol maakte aanbord twee lastig toreneindspel remise tegei Eelke Wiei Toen deze halfjes binnen waren,werden de! staande partijen van Frank Ervich (plusp Jan Smeets (plusje in toreneindsrel) en in' Machiel de Heer (pluspion tegen l et jonge|,et Jan Werle) door het LSG grootmoecig remis geven (5,5-4,5). Tegen de grootmeesterlijke tegensand va Hilversums Schaakgenootschap was iet LS( teren niet opgewassen. Nog voor deeerste controle stond het Leidse team al op en 4-1 terstand. Machiel de Heer werd hetslachl^ van Paul van der Sterren en Stefan vn Bli e, wijk ging tegen Friso Nijboer kanslos val bord. Bij Martin Roobol leek het langttijd n te gaan, maar die miste in tijdnood in ht oi ne toreneindspel een remisekans. Frart El a£ui nam tegen Joris Brenninkmeijer direct ht i Kenia tief, won via een combinatie een stuk er w de af met een dodelijke vrijpion. Erwich iet in de meesterklasse de ongekend hoge soa 5,5 punt uit zes partijen. Rudy van West stuk op de topscorer van HSG, Leon Pliestti n uu Na de tijdcontrole wikkelde RAG de G# We tc stelling foutief af en miste Jan Smeets een1 kans tegen Sofia Polgar, waarna hij er niet aan te pas kwam. Edwin van Haastert fa pluspion in een paardeindspel tegen RudJ ven niet verzilveren (remise). Eelco Kuipe te gaan winnen van Henk Vedder en ving me ten koste van twee stukken. Kuipers echter een toren mee te nemen en moest delijk nog in remise berusten. Het punt' dag ging aan het eerste bord naar Leiden le' on Konings die tegen grootmeester Ian 'T een vervelende manoeuvreerpartij tered gekomen. Konings offerde een kwaliteit om de koningsstelling open te breken L bleek te lukken. Rogers werd verrast en I mat gezet. fposi omdc dat Terg nen rtiit De iele v De nationale achten hebben de 28ste editie van de Heineken Roei- vierkamp gebruikt om zich te presenteren aan roeiend Nederland. De twee bondsselecties, in voorbereiding op de Spelen van Sydney, heersten op alle vier de afstanden van de openingswedstrijd van het nationale roeiseizoen. AMSTERDAM GPD/CHARLOTTE NOORLANDER De aanwezigheid op de Amstel van de Holland Acht was op zich al opmerke lijk. Coach Kris Korzeniowski heeft het niet zo op die Hollandse voorjaarsklas siekers, 'gezellig' en studentikoos als ze zijn. En vier jaar geleden, in de aan loop naar de Spelen van Atlanta, hield zijn voorganger René Mijnders de later met olympisch goud behangen boot ook aan de kant. Mijnders, tegenwoordig verantwoor delijk voor de nationale vrouwenacht, kon de ommezwaai wel verklaren. „Met de geroutineerde Holland Acht van toen wisten we precies waar we stonden. Het hele project zat gedegen in elkaar en was exact uitgestippeld. Nu zijn we zover nog niet. Voor de vrouwenacht is het wel eens goed om relatief onvoorbereid plots hard te moeten varen. We zitten tussen twee trainingskampen, het is heel nuttig om hier op die vier afstanden verschillen de tempo's uit te proberen." Braken de pupillen van Mijnders maar liefst drie baanrecords, ook de mannenacht kon terugkijken op een vruchtbaar weekend. Met name zater dag op de 2500 meter, van de vier ra ces het meest gelijkend op de klassieke olympische afstand van 2000 meter, maakte de door Nico Rienks voorge slagen boot veel indruk. Vooral omdat de omstandigheden op de onstuimige Amstel op dat mo ment verre van ideaal waren. Vorig jaar immers bleek de Holland Acht II met wind mee tot grote prestaties in staat. Met tegenwind veranderde de boot echter in een zwalkende schuit. Zo werd tijdens het WK in Canada een door de wind gejaagd wereldrecord gevolgd door een teleurstellende fina le. Voor tweevoudig olympisch kampi oen Rienks toen reden om zijn vraag tekens te zetten bij de stabiliteit van Neerlands snelste roeiboot. Het gezwoeg in de 'Grote Bocht', te gen windkracht 5 in, was dan ook een welkome test voor de acht, waarin in middels krachtpatser en voormalig sculler Gerritjan Eggenkamp een plaats in het middenschip heeft gekre gen. Of de 24-jarige Delftenaar ook daadwerkelijk naar de Spelen gaat, is nog maar de vraag. Coach Korzeniow ski is immers nog lang niet klaar met zijn selecties, ook al omdat kandidaten als Derk Fontein, Richard Jansen en Joeri van Leeuwen nog met blessures aan de kant staan. Voor de vrouwenacht maakte het dit weekend niet uit vanwaar de wind waaide. Op de stroomopwaarts geroei de korte afstanden (250 en 750) en op de in omgekeerde richting afgelegde 5000 meter boekte de ploeg van slag- roeister Elien Meijer een baanrecord. Met aan boord Piëta van Dishoeck en de Leidse Eeke van Nes. Het duo, in de dubbeltwee goed voor zilver en brons op de laatste twee wereldkampioen schappen, gokt dit seizoen op twee paarden. Niet omdat ze na de toch teleurstel lende derde plek in Canada in hun ei gen nummer geen perspectief meer zien, verzekerde Van Dishoeck met klem. „Wij hadden als enige Neder landse boot nog een medaille, al die andere ploegen wijken toch ook niet uit naar een ander nummer? Nee, na drie jaar met z'n tweetjes wilden Eeke en ik wel eens een andere aanpak. In een grote groep hoef je de motivatie niet altijd uit jezelf te halen, dat is ver frissend. Het hoeft elkaar niet te bijten. Ik denk zelfs dat we er ons voordeel mee kunnen doen, dat we het hogere slagentempo vanuit de acht kunnen overbrengen naar de twee. En het schema op de Spelen leent zich uitste kend voor een dubbelstart." Maar evenals collega-coach Korze niowski is René Mijnders er nog niet uit. Ook hij heeft in Carin ter Beek en Hadewych Jansen enkele geblesseer den en bovendien liet hij dit weekend Marloes Bolman en Annemieke Eijge- laar buiten de ploeg. Dat tweetal klimt samen met Jansen volgend weekend bij de Head of the River wel aan boord. Van Dishoeck en Van Nes vertrekken overmorgen al naar het vertrouwde trainingskamp in Sevilla en slaan het Lange Afstands Kampioenschap van de Amstel over. Om zich vervolgens op 9 april in hun hoedanigheid van scull- sters wel weer te melden voor de Skiff- head. Want de Amstel blijft trekken, ook in een olympisch jaar. En eigenlijk was dat vier jaar geleden niet anders. De voorbereiding op Atlanta mocht dat seizoen dan tot in de puntjes geregeld zijn, Michiel Bartman en Diederik Si mon zaten bij de 24ste Heineken Roei- vierkamp gewoon in een clubacht van Nereus. En Ronald Florijn dook zelfs op in een Engelse college-boot. Met drie weekendtrainingen in de benen en niet eens op zijn eigen (stuur) boord. De Leidse roeisters lieten van zich horen in Amsterdam. Njord-roeister Macha van der Hum won in een com bi het dubbelvierenveld. Op de 250 en de 500 meter, de afstanden die het zwaarst tellen voor het klassement, wist de combi de andere ploeg in dit veld achter zich te houden. Dat aan talent ookxgeen gebrek is, bleek uit de uitslagen van de lagere velden. Na een wat moeizame start op KORFBAL michel van cent Tempo is na vier jaar afwezig heid terug in de eerste klasse. De Alphenaren zegevierden in de promotiewedstrijd tegen De Dijkvogels overtuigend met 19- 11. Pernix was minder fortuin lijk in de nabeurt om degrada tie, want de Leidse ploeg moest na de 17-11 nederlaag tegen HKC(H) na één seizoen weer terug naar de tweede klasse. De aanval van Pernix had het erg moeilijk met de straffe dek king van HKC(H) en speelde hierdoor zonder veel schot en vaart, zodat het spel vrij voor spelbaar werd. Sjoerd van der Kooij (3), Raymond Boerman (2), Robin Arnoldus en Bert Vanhaelen hielden tot 8-7 de aansluiting intact, maar daarna bleef het twaalf minuten stil. Hun tegenstanders bleven in tussen zuiver aanleggen en lie pen uit naar 12-7. Coach Peter Kuipers besloot met zijn echt genote Carla Kuipers en Rose- marijn Hengeveld twee nieuwe aanvallers in te zetten. Kuipers met haar gelijk succes had, bleef mekeer uit (15-9). man (strafworp) en Kooij (vrije bal) eens succes: 17-11. Reeds in de eerste nuten toonde Tempo om het promotieduel Dijkvogels te winnen. Visser (4), Margriet Marcel Hanegraaff (2) cel Kersenboom zor melijk voor een de vorm van 9-3. Bergshoeff vond dat tie juist in dit cruciale beste spel van dit liet zien. Hij gaf met verdediging een pluim, kort verdedigen de der dwong tot schoten. De nooit meer terug, schil bleef minstens vijf p Dat was te danken aan|iNHC schotvaardigheid van Visser en Marcel Hanegi s die respectievelijk negen ei keer raak schoten. derla Titelkansen Katwijk verkeken Zijl niet. Alliance gaf de stand alleen maar een draaglijker aanzien. Doelpunten De Zijl/LGB: Rob Dubbeldeman (3) Twan Martijn (31, Jeroen Sprinkhuizen (2). Ro bert Kleywegt, Ron Ligtvoet en Micha Prins. Eersteklasser Vivax slaagt er niet in het gat naar de top vier te dichten. De Oegstgeestenaren verloren zaterdag met 10-6 van nummer drie Rapido en blijven steken op de vijfde positie. De nederlaag tegen Rapido was terecht. De Haarlemmers zijn nog steeds in de race om het kampioenschap en kwamen in Oegstgeest gemotiveerd aan de start. Na drie periodes stond het 9-3 in het voor deel van Rapido. In de slotfase deed Vi vax eindelijk wat terug. Doelpunten Vivax: Serge Dietz (3), Ivo Dietz, Alex Bolomey en Sjors Verburg. Katwijk is uitgeschakeld voor het kampioenschap van de tweede klasse. De Katwijkers verloren met 14-7 van ti telkandidaat WVZ. De achterstand op WVZ is inmiddels opgelopen tot vier punten. Katwijk heeft wel een wedstrijd meer gespeeld. In theorie kan de ploeg van Ruud Plouvier WVZ nog achterha len maar het onderling resultaat is in het voordeel van de Zoetermeerders. Katwijk toonde zich lang de evenknie van WVZ. Bij 7-5 in het voordeel van de thuisploeg kreeg Katwijk een grote kans op de aansluitingstreffer. Mare Sieval werd echter om onduidelijke redenen teruggefloten. WVZ counterde naar 8-5. Het pleit werd beslecht toen Kjeld Boonstoppel uit het bad werd gestuurd. Doelpunten Katwijk: Alex Sieval (3), Mare Sieval (2), Kjeld Boonstoppel en Dirk Haasnoot. Trainer Arjen Odems was niet onte vreden over het spel van zijn Sassen- heim. De tweedeklasser verloor wel maar bood tot ver in de derde periode stevig weerwerk. Pas in de vierde perio de zwom tegenstander WSV naar de 7-2 overwinning. Voor Sassenheim scoor den Arjan Meirink en Jerry Leepel. Der deklasser Alkemade had een makkelijke avond in Amersfoort. Het won met 9-3 van De Amer. Halverwege de tweede periode stond het al 5-1 in het voordeel van de Veners. Doelpunten Alkemade: Bram van Nugteren (2), Ruud Koster (2). Sandro Gordijn (2), Jeroen Du- vekot. Ton Kloosterman en Daan Elstgeest. Koudekerk speelde een wisselvallig duel tegen De Vuursche. Na een aarze lend begin (1-0) waren de Koudekerkers goed op dreef in de tweede periode (5- 2). Daarna zakte het spel enigszins in. De eindstand werd 8-5. Lars Bergsma scoorde vier keer. De vrouwen van LZ 1886 geven zich in de race om promotie naar de hoofd klasse nog steeds niet gewonnen. Na drie achtereenvolgende remises won de ploeg van trainer Mare Olde Olthol 7-2 van UZSC. LZ revancheerde daarmee voor de eerder dit seizoe leden nederlaag in Utrecht. Mi iknhc punten uit 17 duels zijn de vra obroi nog steeds kansrijk. De achterstal de favoriet voor de promotiej övvor OZPC bedraagt twee punten. Klein was in het eerste gedeelte va nrpsei duel tegen UZSC goed op dra s ovt doelpuntte vier maal. Doelpunten waren schaars in le in duel DAW - Alkemade. De tweedi ser uit Roelofarendsveen won wd ce 2-0, maar kwam aar vallend nieti verf. Bij DAW was het helemaal a KQa troef. De doelvrouwe van Alkmade n geen enkele keer op de proef ge (jQ( De doelpunten kwamen van Brem ap Rianne Hogenboom De vrouwen van Ie Zijl/LGB koCpeelc eindelijk weer eens punten bijschii jjjUr De Zijl boekte een 64 zege op Alk q vc In de vierde periodt liepen de La |et W( uit van 4-4 naar de uteindelijke ze| a Doelpunten De Zijl/LGE lngrid Ouwerta j Wenay van Berkel (2), Joien Kleywegt en da Ligtvoet. sn Het Nederlands waterpolo- team krijgt een zware dobber aan het behalen van een tic ket voor de Olympische Spe len in Sydney. Op het kwalifi catietoernooi in Hannover moet de ploeg van bonds coach Johan Aantjes afreke nen met Brazilië, Slovenië en Joegoslavië. Nederland moet bij de eer ste drie van poule B eindigen om de tweede ronde te halen. In het vervolg krijgen de wa- terpoloërs te maken met Griekenland, Roemenië en twee landen uit Azië. Op het olympisch kwalificatietoer nooi in Hannover, dat van 6 tot en met 14 mei duurt, zijn nog vier startbewijzen voor Sydney te verdienen. Bondscoach Aantjes noem- dé de loting niet ongunstig. In het andere deel van het kwalifcatietoernooi zijn Rus land, Cuba en het thuisland Duitsland ingedeeld. „Ik vind lefde ben onze helft gunstiger. Joeg te st slavië is normaal gesprok een 2 een erg sterk waterpololai re In groep A speelt "Griela ial. land, de nummer vier van Europees kampioenscha atie We zullen in ieder geval resul topland moeten verslaan." Aanvoerder Arie van Bunt van het Amersfoort De AZ&PC is minder optim erkee tisch. „We moeten top z rink om de laatste vier te hall le. Ons 'normale' niveau kan* gen 1 eens niet genoeg zijn. AO puike moet meezitten.* Laat ding duidelijk zijn: wij geen favoriet" Nederland opent het toi an di nooi op 6 mei tegen Brazi i, Een dag later staat Joegosl ram vië op het programma en anker 8 mei stuit Nederland op S ekam venië. al de Loting: Groep A: Griekenland, Ai K' tisch land, Roemenië, Aziaii land. Groep B: Slovenië, Joegosli Nederland, Brazilië. Groep C: A tisch land. Polen, Rusland, G Groep D: Columbia, Canada, kije, Duitsland. dal een 1 In het derde competitieweekeinde van de mees terklasse in Leeuwarden, kregen de schakers van het Leidsch Schaakgenootschap (LSG) eindelijk meer dan alleen maar lof. Met 5,5-4,5 won LSG zaterdag in de vijfde ronde van subtopper Gro ningen (zonder GM Sergei Tiviakov en dat scheelt een punt). Het verlies van gisteren tegen HSG (7-3) was ingecalculeerd. Leidenaar Raoul van Ketel, verantwoordelijk voor de opstelling en coaching van het LSG, speelt elke ronde met een andere samenstelling. Op die manier kunnen de opponenten, die op zoek zijn naar hun vermeende LSG'er geen ge bruik maken van hun voorbereiding. Zo zat IM Edwin van Haastert tegen Groningen aan het zevende bord en ging hij in slechts twee uur spelen dwars door de stelling van Martin Donk heen. Rudy van Wessel was nu aan het tiende bord te aanschouwen en won van Baljon, omdat die in de verwikkelingen een stuk weggaf. Stefan van Blitterswijk scoorde via een zwaar be vochten vrijpion tegen Gert Ligterink en bracht LSG op een riante 3-0 voorsprong. En toch kwam Groningen geruisloos terug in de wedstrijd. RAG de Graaf hanteerde, in een ruilvariant van het Slavisch, een plan dat niet zo succesvol bleek en hij werd door Thea Lanchava simpel weggeschoven. Leon Konings koos een opportunistische openingsopzet tegen Erik Hoeksema en ook dat leverde geen rendement op. Konings verloor een pion en een kwaliteit en heeft het nog lang geprobeerd, maar de nul bleek onvermijdelijk (3-2). De LSG'ers taxeerden vervolgens de resterende vijf borden op remise, voldoende om de beno digde 2,5 punt voor de matchwinst binnen te ha len. Aan het eerste bord kwam de Groninger Yge Visser - in een karakteristieke Siciliaanse-partij met d3 - niet langs invaller Eelco Kuipers en LS- De Holland Acht II roeit naar de over winning op de 5000 meter. FOTO ANP zaterdag wist de vier van het Olympic Development Program, met aan boord Judith van den Boogert van Asopos de Vliet en Marlies Vink van Njord, de 5000 meter op zijn naam te schrijven. Verder wonnen de junioren Mette Beugelsdijk en Sophie Dirksmeijer van Die Leythe het klassement in de dub- belvier. Zij waren op drie van de vier afstanden het snelst. ten voorsprong op Moraal. De Leidenaar maakte die achter stand in de drie rondjes Vlieg kamp Valkenburg, die samen de 45 kilometer vormden, bijna helemaal goed en gaf op de schaats Van Zanten het nakij ken. „Ik dacht toen hij demar reerde. dat ik nog een ronde voor lag", aldus de teleurgestel de Van Zanten. „Maar ik wist van tevoren dat hij een betere schaatser'en wielrenner is." „Toen Versteegen werd te ruggepakt, viel het groepje even stil", vertelt Moraal. „Nu moet het maar gebeuren, dacht ik. Toen ik dat rondje eenmaal had gepakt, wist ik dat hij niet meer terug zou komen." Snelste vrouw in 3.04.09 werd Willy Pijl uit Leiden. Zij bleef de Oegstgeestse Andrea Landman dik dertien minuten voor. De deelnemers gaan van start voor de 13de Leidse wintertriatlon. Met startnummer 2 de latere winnaar, Harco Schaafsma. Aan zijn linkerschouder (nr. 4) Michel Versteegen, die tweede zou worden. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 26