Barcelona boekt belangrijke zege Alles komt samen op de 100ste verjaardag van A Het sprookje van Van de Haar aan de schone, blaue Donau Sport >11 Europese Unie wil geviel Bosman- arrest beperk 'Stadion Charleroi niet v MAANDAG 20 MAART 2000 Vrouwen leiden Argentijns duel buenos aires Voor het eerst in de geschiedenis van het Argen tijnse voetbal hebben wouwen een officiële wedstrijd in de competitie geleid. De 29-jarige scheidsrechter Florencia Roma no kreeg in het duel tussen Atlanta en Argentino de Quilmes (tweede divisie) assistentie van twee vrouwelijke grensrechters. Romano deelde in de wedstrijd zeven keer geel en één keer rood uit. Desondanks waren beide teams en het publiek na af loop tevreden over de arbitrage. Standard verliest bij hekkensluiter lommel Standard Luik heeft niet kunnen profiteren van de misstap die Anderlecht bij Verbroedering Geel maakte. De nummer twee v?oi de ranglijst verloor verrassend met 2-1 bij hekkensluiter Lommel. Anderlecht morste zaterdag twee pun ten bij Verbroedering Geel: 0-0. Met zeven duels te spelen heeft de Brusselse koploper elf punten meer dan nummer twee Stan dard Luik. Van Buyten bracht Standard bij Lommel nog wel op voorsprong. Twan Scheepers en Schoofs schoten de Belgische hekkensluiter naar de derde competitiezege van het seizoen. Westerhof stapt op als bondscoach harare Clemens Westerhof is opgestapt als bondscoach van Zimbabwe. Voorzitter Leo Mugabe van de bond bevestigde gis teren he t vertrek van de Nederlander. Westerhof was woedend over de verstoorde voorbereiding van het olympisch team op het belangrijke kwalificatieduel tegen Nigeria op 25 maart. Sommige spelers uit de olympische selectie mochten het trai ningskamp verlaten om met hun clubs competitiewedstrijden te spelen. Westerhof tekende in december 1998 een contract als bondscoach van Zimbabwe. Het olympisch team heeft een ge lijkspel tegen Nigeria nodig om zich voor Sydney te plaatsen. Beckham misleidt dubbelgangers loinden David Beckham heeft zijn weelderige lokken letten afknippen. De Engelse voetballer, ster bij Manches ter United en het Engelse elf tal, had zo schoon genoeg van zijn talloze dubbelgan gers dat hij zich heeft laten kortwieken. „Er kwamen veel te veel dubbelgangers van mij. Overal waar ik ging, zag ik mijn eigen kapsel." Beckham droeg sinds zijn bezoek aan de kapsalon een hoed. De middenvelder wil de zijn nieuwe haarstijl (kos ten: bijna duizend gulden) pas publiekelijk tonen tij dens de wedstrijd van Man chester United tegen Leices- ter City. Beckham nam met een vrije trap het eerste doelpunt in de 2-0 zege voor zijn rekening. foto reuters. Rangers in zetel naar landstitel Glasgow Ook in zijn tweede seizoen zal Dick Advocaat met Glasgow Rangers landskampioen worden. De ploeg was in ei gen stadion veel te sterk voor Motherwell, 6-2. Rangers staat nu twaalf punten voor op erfvijand Celtic, met nog elf wedstrijden te gaan. Voor Glasgow scoorden Amoruso, Rozental, Albertz, Tugay en twee keer Wallace. Voor Motherwell scoorde de Ne derlandse verdediger Benito Kemble. Celtic heeft gisteren de Schotse League Cup gewonnen. De nummer twee in de compe titie klopte Aberdeen in de finale met 2-0. Johnson en Riseth te kenden voor de treffers van Celtic. Het is de elfde keer dat de groenwitte zebra's de League Cup in de prijzenkast mogen zet ten. Zes mille boete voor Sans madrid De Europese voetbalbond (UEFA) heeft Lorenzo Sans, een boete van 6000 gulden gegeven wegéns zijn zware kritiek op scheidsrechter Dick Jol. De voorzitter van Real Madrid beschul digde de Scheveningse arbiter na afloop van de Champions- Leaguewedstrijd tegen Bayern München van ernstige partijdig heid. De Duitsers wonnen met 4-1. Sans vond het belachelijk dat Jol het eerste Bayern-doelpunt, van Mehmet Scholl, goed keurde en later weigerde een strafschop te geven toen Raul neerging. Asprilla bedankt voor nationale ploeg bogota De Colombiaanse spits Faustino Asprilla heeft be dankt voor het nationale elftal van zijn land. De 30-jarige aan valler voelt zich door bondscoach Augusto Garcia niet langer serieus genomen. De speler van Palmeiras in Brazilië is verbol gen dat hij niet is opgenomen in de selectie voor de eerste WK- kwalificatiewedstrijd tegen Brazilië, eind maart. De tempera mentvolle Asprilla was als international niet gemakkelijk in de omgang. Zo werd hij bij het WK in Frankrijk uit de selectie gezet wegens felle kritiek op zijn ploeggenoten. Bondscoach Garcia riep hem vorig jaar weer op, waarna hij opnieuw de nodige commotie veroorzaakte. Asprilla was boos dat hij in de toeris tenklasse naar Miami moest vliegen. „Je lijdt wat af als interna tional van Colombia", liet hij destijds weten. Koploper Deportivo met 2-1 geklopt voor uitgelaten Nou Camp Verbroedering Geel-Anderlet se-Charleroi 2-0, St.Truident Antwerp-Mechelen 0-0, Lokj De overwinning op concurrent Deportivo la Coruna was voor Barcelona zaterdagavond absolute noodzaak. Het was te merken aan de uitgelaten reacties na afloop van de 2-1 in Nou Camp. Dankzij zichzelf heeft Barga weer perspectief, negen wedstrijden voor het einde van de competitie.Deportivo leidt nog wel in de Primera Divi sion, maar heeft nog maar twee punten meer dan Barce lona. Patrick Kluivert opende zaterdag de score. De aan valler kopte een uitmuntende voorzet van Figo onberis pelijk achter doelman Songo'o. De 2-0, van Rivaldo, was aan een fout van dezelfde Songo'o te danken. won de Londense burenruzie van Tottenham Hotspur met 2- 1. De Franse aanvaller Henry scoorde beide doelpunten. Direct na rust deden de bezoe kers iets terug. De inzet van Fla- vio vloog via de voet van Frank de Boer over doelman Ruud Hesp. Een ongelukkig moment voor De Boer, die zijn oude vorm probeert te hervinden. Extra ongelukkig was het door de wetenschap dat bondscoach Frank Rijkaard en zijn assistent Johan Neeskens op de tribune zaten. Deportivo beëindigde het duel overigens met negen man, nadat Silva (2x geel) en Pauleta de rode kaart hadden gekregen. Alaves, dat de Catalanen bij winst op Celta de Vigo was ge passeerd, liet twee punten Eg gen. De uitwedstrijd eindigde in 1-1, waardoor Alaves één punt achter Barcelona staat. De Ma- drileense derby tussen Atletico en Real (1-1) viel tegen. Geen van beide teams kon met een punt tevreden zijn. Engeland David Beckham opende tegen Leicester City de score voor de koploper in Engeland met een vrije trap en was de grote man op net middenveld. Dwight Yorke bepaalde de eindstand op 2-0. Leeds United liet de achterstand op Manchester United niet verder oplopen. De club won met 4-1 van Wimble don. Liverpool nam de derde plaats over van Chelsea. The Reds wonnen bij Derby County met 2-0 dankzij treffers van Mi chael Owen en Titi Camara. Chelsea bleef bij West Ham United steken op 0-0. Arsenal Italië Juventus lijkt de titel in de Itali aanse Serie A niet meer te kun nen ontgaan. De club van doel man Edwin van der Sar en mid denvelder Edgar Davids was af gelopen weekeinde net als vori ge week de enige van de boven ste vijf ploegen die won. Door de 3-2 thuiszege op Torino en de falende concurrentie heeft Juventus negen punten meer dan nummer twee Lazio Roma, dat met 1-0 onderuit ging bij Verona. Inter remiseerde met Bologna: 1-1. Recoba had de thuisploeg drie minuten na rust op 1-0 gezet. Lang leek dat de eindstand te worden, maar zes minuten voor tijd schoot Para- matti Bologna alsnog langs In- ter: 1-1. Met nog acht competi- tieudels te gaan heeft Inter elf punten minder dan Juventus. AC Milan en AS Roma verloren allebei verrassend. AC Milan moest met 1-0 buigen bij laag vlieger Venezia. Leonardo miste een strafschop. AS Roma stelde het thuispubliek teleur met een 0-2 Duitsland Bayern München leek onaan tastbaar in de Bundesliga, maar de club moet na 25 speelron den Bayer Leverkusen naast zich dulden. Slechts het doel saldo is nog in het voordeel van München. Bayern zelf bleef bij Hertha BSC steken op 1-1, ter- 0-0, Lommel-Standard Moeskroen 1-1, Brugge-RC Aalst-Harelbeke 3-0. Stand aan kop: Anderlecht 27-64 Lierse Standard 27-53 Moeski em Gent 27-50 GBAn'rptp 27-49 RC Gei r yG aci no Hertha BSC-Bayern Münchj i Ulm-Leverkusen 1-9, Kaisers burg 3-2, Schalke'04-Stutte burg-HSV 0-2, Dortmund-Bi 1860 München-Bremen 1-0, Stand aan kop: Bayern M. 25-53 Kaisers Leverkusen 25-53 Breme 1EC 25-45 Herthj »rri 1860 Munch 25-40 Schalk ient e.7 NEC Coventry-Bradford 4-0, Wat Wednesday 1-0, West Ham Derby County-Liverpool 0-2 ;me ton-Aston Villa 2-0, Sunderi it id brough 1-1, Leicester-Man.lji senal-Tottenham 2-1, Eveft 0-2,Leeds-Wimbledon 4-1. Stand: Man.United 29-64 Newq Leeds 29-60 Leices Liverpool 29-53 Coveni flSI< Arsenal 29-51 Middle (2-C Chelsea 29-51 South Aston Vil. 30-43 Wimbl 'e Tottenham 29-42 Derby r. Sunderland 29-42 Bradfo jollf ierst I rk T Fiorentina-Cagliari 2-0, Inter Juventus-Torino 3-2, Venezü 0, Udinese-Lecce 2-1, Roma £SS Parma-Piacenza 1-0, Veres Bari-Perugia 0-2. 26-59 Roma 26-50 Parma ij 2ÊÜ Siten trib ilan AC Milan 26-46 Fiorea 5-Boa vista 1-3, M ht h DOfd 1-0, Sporting-Porto 2-0, Fa 4-0, Setubal-Amadora 1-0, Vicente 0-0, Benfica-Alverc lop Belenenses 1-0. Sporting 26-58 Mariti Porto 26-57 Boavé Benfica 26-54 G. Vie Guimaraes 25-43 Amaö Rangers-Motherwell 6-2, Hit 3-1, Johnstone-Kilmarnockj Stand a 25-62 MotliefcORT Celtic 25-50 Hiben Hearts 25-36 Dundr An Frank de Boer en Roy Makaay in een heftig luchtduel tijdens Barcelona-Deportivo. foto re uters wijl Leverkusen middenmoter Hertha, met Dick van Burik als Braziliaan Alves. Bayern kreeg SSV Ulm verpletterde, 9-1. Bay- uitblinker, kwam voor 74.600 veel kansen, maar de ploeg is al em kwam op 1-0 door Jeremies. toeschouwers gelijk door De weken van slag. Barcelona-Deportivo 2-1, Ai euec Real Madrid 1-1, Valenc^ Mallorca-Santander 1-2, cia 4-0, Oviedo-Bilbao 1 1-1, Sociedad-Betis 1-0, ViLer dolid 4-1, Zaragoza-Espanyo Stand aan kop: Deportivo 29-52 R. Mi ian Barcelona 29-50 Valen: Alaves 29-49 Celta Zaragoza 29-48 Malaj Ar ie van Eijden weer aangenomen als lid amsterdam ype minkema Soms kan een verjaardag een ver scheurde familie weer bijeenbrengen. Heden, verleden en toekomst, alles kwam dit weekeinde samen op de verT jaardag van Ajax. Het leverde inder daad een innig gevoel van saamhorig heid op. Maar er bleven buitenstaan ders in deze woelige tijden. De F-side, en - heel opmerkelijk - Johan Cruijff, Ajacied der Ajacieden. Hij was er niet. In iedere familie is er wel wat, jarig of niet. De honderdjarige haalde Arie van Eijden, zes jaar geleden verstoten, te rug in de familie. Gisteren zat de direc teur betaald voetbal van de KNVB weer tussen de Ajacieden. De leden raad, oer-Ajacieden, kreeg het bestuur zo ver zich eens heel kritisch te laten bekijken. En de toekomst moet wor den veiliggesteld door de allerjongste voetballertjes die de club ooit heeft ge kend: de Effies. Alles en iedereen kwam samen. Vrijdagavond vierde de club in eigen kring een oudejaars avond. Gevolgd door een nieuwjaars concert in het Concertgebouw, op 18 maart. Dat moest voorzitter Michael van Praag even uitleggen. „We vieren oud en nieuw, de eeuwwisseling. En wat past er beter in die traditie dan een nieuwjaarsconcert? De overeenkom sten gingen inderdaad erg ver. De fa milie Strauss was, net als op 1 januari, muzikaal sterk vertegenwoordigd. Ën met een aantal bekende aria's, die in een iets aangepaste vorm ook door de stadions schallen, werd zelfs nog even aan het voetbalgevoel geraakt. Alles kwam samen. Ook de F-side, alleen om een andere reden. Meer dan vijftig boze fans wilden het Concertge bouw binnendringen. Toen ze werden teruggestuurd werd het gebouw met stenen bekogeld. Ze waren woedend omdat ze de festiviteiten niet mochten bijwonen. Van Praag was boos: „Deze mensen hebben haarfijn aangetoond waarom ze geen Ajacieden zijn." De familie kent nog opstandige le den. Alsof-ie nooit was weggeweest: Arie van Eijden. Hij was commercieel directeur bij Ajax, toen de Fiod in 1988 binnenviel. Dat was in de roerige jaren van voorzitter Ton Harmsen. Van Eij den werd door de club voor zijn ver meende rol in de zwart-geld affaire over het hek gezet: geroyeerd. De Amsterdammer kwam nog goed terecht. Hij is nu directeur betaald voetbal van de KNVB. Maar de ban bij Ajax, die overigens zes jaar geleden pas officieel werd uitgesproken, bleef. Van Eijden was een weekje op vakantie in Mexico. Hij kreeg, een week gele den, daar een een e-mailtje van Mi chael van Praag, voorzitter van Ajax. Of Van Eijden hem even wilde terugbel len. De nieuwsgierigheid was geprik keld. „Maar hij is natuurlijk ook bestuurs lid van de KNVB." De bondsdirecteur besloot toch maar het reiswekkertje op 02.00 uur plaatselijke tijd te zetten. Van Praag bracht het verzoek van de vereniging over. „Maar daar moest ik toch nog even een paar dagen over na denken." Dit weekeinde was Van Eij den weer Ajacied. Natuurlijk was hij woedend geweest om het royement, jaren geleden. „Ik was enorm ge krenkt, zei hij gisteren. „Ze kunnen wel mijn lidmaatschap afnemen, maaj: nooit mijn gevoel." Want Ajacied was hij, 35 jaar lang. Al kwam hij natuurlijk nooit meer in De Meer, of op De Toekomst. „Ik ging al tijd zaterdagochtend kijken naar de jeugd. Dat kon niet meer. Mijn hart deed zeer, maar ik hield me afzijdig. En de geheimen, die hield hij 'onder zich', zoals hij gisteren zei. „Maar ie dereen weet dat ik de club behoed heb voor nog erger." Arie van Eijden is nu weer gewoon 'werkend lid'. Zonder verdere ambities. De oude nieuwe Ajacied is niet in voor een bestuursfunctie. „Ik heb het in mijn huidige functie bij de KNVB heel goed naar mijn zin." Het oud zeer was weggepoetst. En vei J poetst in een prachtig, lijvig boek, dat gisteren werd Drie kilo herinneringen, heimwee. De toekomst begint volgei Dan zal Ajax beginnen met jeugd; de effies. Zesjarigen.!Tl gon de jeugdopleiding tot c ^ns deE-tjes. Heden, verleden en toel t men gisteravond samen in Waar het nieuwste A-teami tenue speelde. En de oudi het ereterras toekeek. Wim! ^Pe€ archivaris van 83 jaar, en Gaal, Patrick Kluivert, F rad de Boer en Michael Reizigi Iers van het topjaar '95. Johan Cruijff, de beste A tijden, waar was hij? „Jai1 Van Praag. Zou het komi aanwezigheid van die andei het succes, Louis van Gi één grote familie, dat zal m derd jaar een illusie blijven. frank buschmann Het Donau-stadion, pal aan de gelijknamige rivier. Geen water stroom zoveel bezongen. Nog altijd walsen de mensen mas saal op het door Johann Strauss gecomponeerde 'An die scho ne, blaue Donau'. Maar blauw is de rivier al lang niet meer. Regenwater heeft er een bruine en vieze verschijning van ge maakt. Ook aan de boorden is het le ven niet meer hetzelfde. Niet in Ulm tenminste. Tot voor kort 'gewoon' een stad halverwege Stuttgart en München, nu een trotse naam op de landelijke voetbalkaart. In de eerste helft van 1998 voetbalde het plaatselijke SSV nog in de Regionalliga Süd (de hoogste amateurafdeling van het land) voor achthonderd mensen tegen SC Pfullendorf, FC Augsburg en Schweinfurt. Twee jaar en twee promoties la ter komen Bayern München, Borussia Dortmund, Schalke '04 en - zoals deze zaterdag - Bayer Leverkusen langs. Hans van de Haar (25) is de verbazing inmiddels voorbij. Hij heeft de indruk dat de aan hang ook bijna zover is. „De eerste weken kwam het publiek kijken voor de tegenstander. Ze wilden de grote ploegen zien, de sterren. Nü komen ze echt voor hun eigen club. Voor ons." Het kleine SSV Ulm tussen de elite van het Duitse voetbal. De prestaties groeien rap, maar de vereniging kan dat tempo niet bijbenen. Een blik naar het sta dion zegt genoeg. Na de vlucht richting Bundesliga werden in derhaast tribunes bijgebouwd, staanplaatsen bepalen nog im mer het beeld en het journaille wordt in een hoek verstopt op een wankel ogende stellage met dun zeil als dak. In Nederland zou het bouwwerk niet eens door de keuring komen. SSV Ulm wil elan uitstralen, maar het tegenovergestelde strookt rheer met de werkelijkheid. Hans van de Haar kan dat beeld slechts beamen. „Wij hebben voor dit seizoen voor slechts 1,3 miljoen mark aan nieuwe spelers gehaald. Vier jongens. Ik ben met bijna vijf ton de duurste aankoop van Ulm." Het katapulteert hem tot één van de sterren in een verder na genoeg anonieme gezelschap. De spits uit Amersfoort (ge schoold bij Ajax, verder onder meer ex-De Graafschap) ver koopt goed in Ulm. Zo staat hij uitdagend afgebeeld op een fles mineraalwater, slechts gehuld in slip. En vorige week nog gin gen honderd shirts van hem over de toonbank, meldt een verkoper van de fanshop. „Nor maal ligt het gemiddelde op twintig, dertig stuks per week. Maar op dit moment is zijn tri cot veruit het meest gewild." Van de Haar begrijpt het wel. „Ik draag nummer negen en een nummer negen in Duits land is al gauw een held." Zeker als je ineens vlot scoort. Twee weken terug was het tweemaal raak tegen Werder Bremen. „Ik heb deze competitie voor mijn gevoel zo'n twaalf wedstrijden goed gespeeld en daarin maak te ik één goal. Nu speel ik min der en gaan ze er wel in." Nou vinden ze in Ulm al snel iets prima. Tegen Leverkusen is het leed niet te overzien (uitein delijk wint de 'pillenclub' met 9-1). Het sinds 29 april 1978 be staande record van Borussia Mönchengladbach (dat die dag Dortmund met 12-0 versloeg) nadert akelig vlug, maar hoe groter de vernedering, hoe fa natieker de supporters van de thuisclub. Zelfs de wave wordt bij een 5-0 achterstand spon taan ingezet. Opvallend is de trouw van Ulm's achterban. Ver na afloop van de oneerlijke confrontatie met Leverkusen moet Van de Haar, traditiegetrouw, handte keningen uitdelen aan jeugdige ekv. n. H 'eri| jer k kan ifdco lissabon rtr De Europese Unie werkt aan een plan om in de toekomst de gevolgen van het Bosman-ar rest in het internationale voet bal te beperken. Daartoe zou de EU voetbal een aparte status moeten geven, die een econo mische uitzonderingspositie oplevert. Sinds het geruchtmakende arrest in 1995 is het gat tussen de grote kapitaalkrachtige clubs en de 'kleintjes' snel groter ge worden. De rechtbank bepaal de destijds dat spelers aan het einde van een contract transfer vrij mogen vertrekken en hij maakte tevens een einde aan de ii beperking van het tenlanders in een de bedoeling om buitenlandse spele team in de toekom maximaal zes te b EU-sportministers Frankrijk en Portugi met de UEFA en FD f paal en perk gesteld den aan deze vrije m taris-generaal Gerh van de UEFA wees huidige EU-regels steld om economist om sportieve redene „We hebben er dat door een apart probleem in de toel lost kan worden", al 1"11 de la trech en rr in d die c charleroi/londen* rtr Hans van der Haar (links), een Nederlandse voetballer bij een kleine club aan de Donau. fans. „Kun je nagaan hoe het er veld, maar over het algemeen land ondergewaardeerd ben." aan toe gaat wanneer we win nen." Van de Haar heeft zijn humor niet verloren. Af en toe voelt hij zich onbegrepen, vooral in het prijst hij zich gelukkig. „Ik heb Daarom hoopt hij stiekem op in anderhalf jaar Duitsland een kans in de eredivisie. Ooit, meer naamsbekendheid gekre- ergens. Voorlopig is het nog gen dan in zeven jaar Neder- niet zover en duurt het sprookje land. Ik vind dat ik in eigen aan de Donau voort. Een deel van het voetbalstadion in Charleroi, waar k mer het EK-risicoduel Engeland - Duitsland plaatsvind lig. Dat stelt de Britse expert Jim Dickie in het BBC- 'Weekend Watchdog', dat vrijdagavond werd uitgezon ligheidsexpert die verscheidene Engelse clubs advisei dat een deel van het stadion in Charleroi in Engeland keuring zou komen. Dickie toonde zich vooral bezoi zeer steile tribune (38 graden) die nogal wat gebreken v Hoofd Paul vari Keer van de grootste Belgische po deed in het prograimma een oproep de wedstrijd op 1' plaatsen naar Brussel. „Er is 0 procent kans dat Engel }j land wordt verzet", antwoordde woordvoerder Van Euro 2000. Van der Eijk zei dat het stadion door de U tie, de brandweer en de Belgische regering is goedgeke eerst pov PICi pron De nog i Arn acht< 1-0. :ic •ion

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20