Ajax dooft de feestvreugde bPORT J" |Joordwijk moet alles winnen' Het wielerleven begint pas bij 28 se. EURO 2000 zal de medi- staf van het Nederlands worden uitgebreid. De fysiotherapeuten Ouder- n De Sanders krijgen voor een collega erbij, op ver- de internationals Da- ieedorf en Kluivert. Wie rdt is nog niet bekend. :t aan enkele internatio- gt, worden de Amster- V medici Echteld en Heus jS staf toegevoegd. Beiden *nstreden in de medische 8 vanwege hun onortho- erkwijze. erland en De Sanders zouden niets met Echteld en Heus te maken willen hebben. Zij lieten dat in een brief aan de KNVB weten. Directeur betaald voetbal van de KNVB, Van Eij- den, ontkent dat er een conflict is ontstaan in de medische staf. „Met iedereen is hier goed overleg over, maar wat er ook gezegd en geschreven wordt, ik beslis wie bij de medische staf komt en niemand anders. Tuurlijk, bondscoach Rijkaard heeft er ook een stem in. We hebben al iemand in ons hoofd zitten. Ik zeg niet wie. Maar Echteld en Heus komen niet al lebei." I M 1 In J asketbalster Bransz krijgt itnodiging voor Oranje zij n naar speelsters die in de nationale selectie de 'grote posities' kunnen bezetten. Oo k oud-Leiderdorpse Mar- loes Nieuwveen komt in aanmerking voor een plaats, zodra zij terug is uit Ameri ka, waar zij op school zit. Oranje bereidt zich via een intensief trainingspro gramma voor op het Euro pese; kwalificatie-toernooi van 2001. Vanaf eind april speedt Nederland een reeks oefeninterlands. Ook wordt overwogen om Oranje als club team in te schrijven in de Europa Cup. leke Bransz van BV Lei- lorp is door bondscoach adert van Veen ge- gd voor de selectietrai- ;en van het Nederlands lesbasketbalteam. Het is de 24-jarige center de (e maal dat zij uitgeno- I wordt voor Oranje, ansz treft tijdens de óngen regiogenoten ara Nieuwenhuijs, Lies- i Faber, Tinka Bröring Carola de Jong van^ Shoppers. Van Veen laarde nog op zoek te FOTO HANS VAN WEEL Het Ajax anno 2000 in shirts anno 1930, tussen de spelers staat Wim Schoevaaert, een van de oudste leden van Ajax. Het was voor Ajax een weekeinde van schone herinne ringen aan het roemrijke verleden, van hier en daar op wellende tranen, van trots en, zoals te verwachten en voor de clubmensen te vrezen viel, van de bittere werke lijkheid. Het Ajax van nu doofde gisteravond, in de prachtige tenues van de jaren dertig, de krampachtige feestvreugde in de Arena door met 0-1 van FC Twente te verliezen. dat voor hem opnieuw een moeilijke periode kan aanbre ken. Het is nog maar een maand geleden dat Wouters na de ontluisterende 4-0 nederlaag bij PSV de eerste stormen in Amsterdam weerstond dankzij een zege op Willem II. Maar intussen dient het be stuur de aanhoudend zorgelijke situatie rond het eerste elftal 'dagelijks te monitoren'. Zo al thans beschreven Van Praag en algemeen directeur Frank Kales hun beleid, toen ze daags na de deceptie bij PSV over de positie van hun hoofdtrainer spraken. De hoop die een serietje van drie duels zonder nederlaag in de harten van de rasoptimisten opriep, is echter al weer vervlo gen. Ajax leed gisteren zijn tweede nederlaag op rij. De ploeg heeft al drie competitie wedstrijden achtereen niet kun nen scoren. AMSTERDAM HENK HOUTINK Het pijnlijkst was de sportieve opening van Ajax' eeuwfeest voor een steeds kleinere man, weggedoken in de Amsterdam se dug-out. Ooit had hij, als winnaar van de Europacup voor bekerwinnaars in 1987, in het veld een aandeel in één van die Europese heldendaden van zijn honderdjarige club. Nu is Jan Wouters een beklagens waardige trainer, die met grote regelmaat door het Ajax van 2000 tot wanhoop wordt gedre ven. Vernederend waren giste ren het volume en de hardnek kigheid van de spreekkoren waarmee hem werd verzocht 'op te rotten'. Wouters toonde er nog be grip voor ook, na de zesde com petitienederlaag van zijn ploeg. Kalm analyseerde hij de nieuwe tegenvaller en hij zei in te zien Vlak voor de pauze zond de onverstoorbare en consequente arbiter Jol Twente-speler Booth gisteren vervroegd naar de kleedkamer. De Schot, eerder bestraft voor commentaar op de leiding, kreeg zijn tweede ge le kaart voor een overtreding te gen Laudrup. Van de krachtelo ze wijze waarop Ajax vervolgens tegen het Twentse tiental de 0-1 achterstand trachtte goed te maken, was ook Louis van Gaal getuige. Ajax' voormalige suc cestrainer was met enkele van zijn Barcelona-spelers met eveneens een Amsterdams ver leden, onder wie de gebroeders De Boer, op deze heuglijke dag neergestreken in één van de Arena-boxen. Van Gaal, één van de hoogle raren van de dug-out, kon twee jonge collega's, twee nijvere studenten, aan het werk zien. Hij zag Fred Rutten, eerstejaars hoofdtrainer, leiding en sturing geven aan het team van Twente dat een eensgezinde en door tastende indruk maakte. Aan de andere kant zag hij de machte loosheid van Wouters. Sinds zijn aantreden, vroeg in dit seizoen, hoefde Rutten slechts één competitieneder laag te betreuren, op 19 novem ber bij AZ (2-1). Gisteren moest hij een oplossing bedenken voor het wegvallen van zijn centrale middenvelder Van der Laan, vorige week afgehaakt met een gebroken midden voetsbeentje. Booth verscheen als offensieve middenvelder in de Twentse formatie, waarin naast hem voor nog drie aan vallers (Vennegoor of Hesse- link, Van der Meyde en De Wit te) plaats was ingeruimd. Ris kant was de speelwijze noch tans niet. Rutten lijkt op zijn spelers een groot plichtsbesef te hebben overgedragen. In de tweede helft waarin het tiental Tukkers niet meer kon en wilde aanvallen, bleek Rut ten vooral te kunnen rekenen op zijn onverzettelijke verdedi gers Peiremans, Karnebeek en Grujic, de lange Joegoslavische tegenspeler van Machlas. En Wouters? Berusting klonk door in zijn woorden. „Tegen tien man kwamen wij er niet door heen", gaf hij toe. „Daar heb ben wij niet zo één, twee, drie een antwoord op. Het is verve lend, maar ik kan niet zeggen dat we uitgespeelde kansen hebben afgedwongen." Wat kan Jan Wouters nog wel zeggen? Hij heeft, voor dit sei zoen, gezegd dat de nieuwe se lectie zijn selectie was. Hij heeft, halverwege het seizoen, gezegd dat ondanks alle blessu res alle vereiste kwaliteiten in zijn voor 70 miljoen gulden ver sterkte spelersgroep voorhan den waren. Gisteren had hij Dani en Ver laat buiten de ploeg gelaten ten gunste van Mokoena en Chivu. Mokoena, die Vennegoor of Hesselink niet van een koptref- fer (0-1) kon weerhouden, kwam na rust niet meer terug. Toen stonden Dani en Wam- berto weer in de ploeg van Ajax, waarin slechts twee veldspelers (De Cler en Machlas) op hun oorspronkelijke positie aan de tweede helft begonnen. Dat al les zag Van Gaal gisteravond van Wouters, die nog steeds perspectief voor Ajax zei te zien. Dat zal Van Gaal niet heb ben gezien. En wie nog wel, op de beklagenswaardige trainer van Ajax na? Ajax: Grim; O'Brien, Winter, Mokoena (46. Dani) en De Cler; Knopper (46. Wamberto), Chivu en Van Halst; Laud rup, Machlas en Gronkjaer. FC Twente: Boschken Hulshof, Grujic. Ten Hag en Karnebeek; Peiremans (85. Verlinden), Booth en Ter Avest; Van der Meyde (47. Ouedraego), Venneg oor of Hesselink en De Witte (65. Heubach). Nelisse terug naar Feyenoord ROTTERDAM/LEEUWARDEN GPD Voor Feyenoord-huurling Ro bin Nelisse is grote belangstel ling uit binnen- en buitenland. De aan Cambuur uitgeleende spits, die vrijdagavond in Leeu warden nog tegen z'n echte werkgever scoorde, is in trek bij veel eredivisieclubs. Ook vanuit Engeland is interesse, maar een buitenlands avontuur is voorlo pig niet aan de orde voor de pas 22-jarige aanvaller. Meest waar schijnlijk is dat hij terugkeert naar Feyenoord. Rob Baan, bestuurslid techni sche zaken, laat weten dat er over een verkoop van Nelisse niet te praten is. „Bert van Mar wijk, de nieuwe trainer, heeft een belangrijke stem in deze zaak. Zeg maar dé belangrijkste. Robin heeft zich uitstekend ontwikkeld dit seizoen en daar om wil Van Marwijk hem ko mend seizoen bij de selectie hebben. Hij komt dus terug." Nelisse voelt zelf uiteraard veel voor een terugkeer naar Rotterdam-Zuid, maar niet meer als bankzitter. „Ik zou graag terug willen. In theorie keer ik sowieso terug in Rotter dam, want mijn contract loopt nog een jaar door en aan Cam buur ben ik maar tot de zomer verhuurd", zegt Nelisse. Nelisse vindt het een compli ment dat Bert Konterman na afloop van Cambuur-Feyen- oord zei dat hij eigenlijk moet terugkeren in De Kuip. „Ik ben inderdaad sterker en beter ge worden door een heel seizoen in de eredivsiie elke week te spelen. Maar ik ben nog lang niet op m'n top. Ik wil hogerop en daarbij is het belangrijk dat ik veel speel." Heerenveen is een kandidaat om Nelisse aan het eind van dit seizoen over te nemen van Feyenoord als hij niet zou te rugkeren naar de Kuip. De transferwaarde van de lange spits, wiens verbintenis in De Kuip tot de zomer van 2001 doorloopt, wordt geschat op drie miljoen gulden. Foppe de Haan, de trainer van Heerenveen, denkt dat Ne lisse de perfecte opvolger kan zijn van Dennis de Nooijer, wiens blessureleed langzamer hand niet meer te overzien is. „Er zijn gesprekken tussen de clubs geweest", bevestigt Geert Stuve, de zaakwaarnemer van Nelisse. „Heerenveen wacht op een telefoontje. Maar er zijn meer clubs die zaken willen doen. Robin zit in een zetel, dat is duidelijk. Bij Cambuur blijft hij in elk geval niet. De clubs die hem op dit moment willen hebben zijn niet de minste van Nederland. Maar deze week praten we eerst weer verder met Feyenoord." gure, koude vooijaars- de Hoekse Waard zet- rdwijk vorig jaar een be- ;e stap richting kampi- lap. De strijd tegen de Ken en het stugge SHO iet minimale cijfers (0-1) ïen. Het geloof in de ti en was daar. Zaterdag datzelfde SHO op een ig sportpark alle euforie- ïns de grond in. Apa- keken de elf van Ruud lran J toe hoe de ploeg uit lijerland simpel aan zes 1 alfiten kwam. Het onver van Noordwijk was id, ondanks de drie te- rs. ng hanteert een ruim- rekenwijze waar het n het prolongeren van tipioenschap. „Voor dit i ik dat we vijf van de zes loeten winnen om de ti- akken. Daarvan zijn we liesduel gelijk kwijt. We nu alles winnen." Ge- oor de Noordwijkse oe ster zal zijn sommetje gaan. Een blik op de uit- eerde ook zaterdag weer ploegen in de top nog gemakkelijk punten ver- En dat is maar goed ook toals Noordwijk tegen «elde, zal het de reste- luels niet met drie pun- uiten. ploeg die kampioen wil moet strijd leveren en as zaterdag niet aan rijk te zien. Dat SHO in d om de derde periode positie met de tegen- van zaterdag deelde, ij Noordwijk geen bel lag i. De agressie was zeker DO A trste helft ver te zoeken. Het w indvoordeel voor SHO en de ruimte die de thuisploeg op het middenveld kreeg geboden, bleken een dodelijke combina tie. In alle rust werd keer op keer de vrije man gevonden en voordat Noordwijk het goed en wel besefte, stond het na 24 mi nuten spelen al op een 3-0 ach terstand. Eerst kon Pieter Ba tenburg ongestoord uithalen in het strafschopgebied, vervol gens werden Martin van Kins en Lucas ten Brinke in de luren gelegd bij een verre uittrap van keeper Sander Groenendijk. Ra mon Barendregt liep simpel bij de twee verdedigers weg en haalde verwoestend uit. De der de treffer kwam uit de tweede lijn van Jan den Hartigh. En Noordwijk? Het koos de moeilijke oplossingen. Keer op keer werd de drukte opgezocht. De weinige momenten waarop de vrije man, veelal Patrick Scheurwater, werd gevonden kon SHO simpel ruimen. Vooral ook omdat de buitenspeler met hoge voorzetten de koppend niet zo sterke Rocky Pitti zocht Het was alleszeggend dat het onrustig spelende Noordwijk tot de 55ste minuut moest wachten alvorens het zelfstan dig de eerste kans van de wed strijd creëerde. Pitti schoot hoog over. Noordwijk had op dat moment al een keer tegen gescoord, maar dankte dat aan Jan Kuivenhoven. Geheel onno dig haalde hij Patrick van Dam in het strafschopgebied onder uit. Lang genieten van Reinders tegentreffer kon de ploeg niet. Steffen van der Linden bepaal de met een afstandsschot de ruststand op 4-1. Het onvermogen van Noord wijk werd na rust nog maar eens onderstreept. Waar de SHO'ers elkaar tijdens spelher- Zabel wint Milaan-San Reino In de polls voor Milaan-San Re- mo scoorde de jeugdige wereld kampioen Oscar Freire (24) bui tengewoon goed. Gezien zijn vorm logisch. Maar wie de klas sieken der klassiekers kent, weet dat wielrennen een sport van ervaring is. Zelfs of mis schien juist wel in een ver meende sprinterskoers als de Primavera. Want anders win je niet voor de derde keer in vier jaar tijd, zoals Erik Zabel (29) afgelopen zaterdag deed. In veel sporten doet het gezeg de 'wat goed is komt snel' op geld. In het wielrennen is zoiets echter eerder uitzondering dan regel. De sport wordt gedomi neerd door renners die mini maal een jaar of vijf in het vak zitten en pas op het moment dat ze eind twintig zijn tot volle ontbolstering komen. Kijk maar naar de winnaars van de be langrijkste wedstrijden in het seizoen tot nu toe. De Once- dertigers Olano en Jalabert heersten in de meerdaagsen, de 34-jarige Museeuw won de Omloop Het Volk en de 37-jari ge Andrei Tsjmil won Kuurne- Brussel-Kuurne, om maar eens wat voorbeelden te noemen. Een simpele blik op de laatst gepubliceerde wereldranglijst bevestigt dat gegeven: van de mondiale top tien ligt de ge middelde leeftijd op 28,7 jaar, van de top 50 is dat 28,6. In die top vijftig staat bovendien geen enkele renner die jonger is dan 25 jaar. De eerste is pas terug te vinden op de 66ste plek en luis tert inderdaad naar de naam Oscar Freire Gomez. Van de slechts vier vijfentwintigers in de top vijftig (Frank Vanden- broucke, Markus Zberg, Paolo Bettini en Mirko Celestino) hebben alleen zondagskind Vandenbroucke en Celestino wereldbekerzeges achter hun naam staan. Het geeft wel aan hoe moei lijk het is voor een jonge renner om zich in de klassiekers een plek onder de zon te verwerven. Ook in Milaan-San Remo speelt routine, ondanks het op zich makkelijke parcours, een voor name rol. De laatste tien win naars hadden een gemiddelde leeftijd van 28,3 jaar. Dat weer hield Oscar Freire er niet van om vol optimisme naar de eer ste wereldbekerklassieker uit te kijken. Het was gebaseerd op zijn duels met geroutineerde sprinters in de Tirreno Adriati- co (waarvan hij er twee won) en dan met name de zeges op Za bel. De Duitse topfavoriet voor Milaan-San Remo werd zowel in de Ronde van Mallorca als in de Tirreno gefopt en geklopt door de Spaanse revelatie. Freire zat er zaterdag nog bij. Maar tot grote tevredenheid van Zabel reed ook zijn Tele- kom-gangmaker GianMatteo Fagnini vooraan. De Italiaan leidde op de Via Roma de sprint voorbeeldig in. „Toen Fagnini er nog bij was, besloot ik dat we zelf de sprint zouden bepalen en niet te kijken naar Freire of het blok van Fassa Bortolo voor Baldato." Niemand kwam ver volgens ook maar in de buurt van het achterwiel van Zabel, laat staan het voorwiel. Baldato werd tweede, Freire ondanks alles nog derde. Zabel sprak te recht met respect over de Span jaard. „Hij is goed en snel. Maar ook nog jong. Na bijna 300 kilo meter en al die bultjes op het laatst gaat dat ook meetellen." Hij wilde er maar mee zeggen dat ervaring en inhoud ook zwaar tellen in juist een nerveu ze koers als Milaan-San Remo, de wedstrijd die een buitenge woon plekje heeft in het hart van de Duitser. En van Freire trouwens, die het Italiaanse sterrenteam van Mapei niet kon helpen aan de zo vurig verlang de triomf in Italiës meest be faamde klassieker. Net zo min als Bartoli en Bettini die ver geefs voor hun eigen kans gin gen. De honger van Zabel naar ze ges in Milaan-San Remo is nog niet gestild. Vergelijkingen met eerdere Duitse grootheden als Altig en Thurau zeggen hem niets. „Ik leef in mijn eigen tijd perk en wil daarin mijn grootste momenten beleven." Bijvoor beeld en bij voorkeur in San Re mo. „We rijden hier nu waar schijnlijk niet harder dan in de tijd van Merckx. Maar toen kwamen er veel minder heel huids over de Poggio. Mij rijden ze er op de Cipressa en de Pog gio niet meer af." Dat geldt voor meer sprinters. „Alleen", zegt Zabel, „sprinten na 294 ki lometer is heel wat anders dan na 160 kilometer." Hij wou er maar mee zeggen: na zo'n af stand worden de jongens ge scheiden van de echte kerels. Wellicht ten overvloede: de ge middelde leeftijd van de eerste tien gisteren in San Remo was 28,7 jaar... ircelona verzekerd tegen succes FC Barcelona h eeft een verzekering afgesloten voor !val de club zowel de C hampions League, de nationale be ls het landskampioensc hap wint. Het Duitse bedrijf Allianz idan 19 miljoen gulden uit. Dat is de totale premie die Bar- jn spelers belooft voor deze prestatie. De kans dat de 'tri- ukt is nog volop aanwescig. Barcelona drong soeverein door e kwartfinales van de Champions League, in de competitie ide ploeg van Louis van Gaal na de winst op koploper De- 95 ivo (2-1) nog maar twee piunten achterstand op de club uit oruna en in de halve finale van het bekertoernooi wacht At- Madrid. Patrick Kluiven: opende zaterdag de score tegen P( Ditivo. De aanvaller kopte een uitmuntende voorzet van Fi- ~v iberispelijk achter doelman Songo'o. sa ïger in amateurselectie er> Jerrel Linger is opgenomen in de Nederlandse amateur- )P' tie. De spits van FC Lisse speelt morgenavond in en tegen land. De wedstrijd heeft plaats in Northwich. Coach Mole- ;kan geen beroep doen op Michael de Roode, de Leide- die bij Rijnsburgse Boys s peelt. De Roode is geblesseerd. N arhuis verliest d'ubbelfinale iwells Paul Haarhuis is er met zijn Australische partner ion Stolle niet in geslaagd de dubbelspelfinale van het ten- ;mooi in Indian Wells te winnen. Het duo, als zqvende g ."N, st, verloor van de favoriete Amerikaanse combinatie Pal- O'Brien. Het als tweede ingeschaalde koppel won in twee 6-4 7-6 (7-5). Voor Haarhuis was het de eerste keer dat hij n toernooi samen met Stolle speelde. breiding medische staf Oranje Ruud Bröring ARCHIEFFOTO DICK HOCEWONINC vattingen wel wisten te vinden, deed de in het geel geklede ploeg van Bröring veel te weinig met de vele corners. Een keer kreeg Wim de Jong - die eerder met de hand een doelpunt pro beerde te forceren - zijn hoofd goed tegen de bal. Wiggert Jan Middelhoek redde op de lijn. Scheurwater deed het daarom maar zelf. Met een ouderwetse 'inswinger' scoorde hij recht streeks uit een hoekschop. Die 4-2 was een van de vier doelpunten die in de slotfase nog vielen te bewonderen. Dennis Bernard haalde hard uit voor 5-2, Michael van der Laan deed vanaf de rand van het strafschopgebied nog iets terug, waarna Lennaert van Kalker voor de slagroom op de taart zorgde. Met een schitterende krul liet hij doelman Korff kans loos. „Het waren onwaarschijnlijke goals van SHO. Als ze dat elke wedstrijd doen dan worden ze kampioen", probeerde Bröring aanvankelijk' het falen van zijn eigen ploeg te verbloemen. Even later was hij wat realisti scher. „Echt top waren we niet. We zijn op alle fronten afge troefd." Noordwijk: Korff; Van Kins (46. Kleijn/90. Smits), Ten Brinke. Smit. Patrick de Jong; Wim de Jong, Rein ders. Azier (58. Van der Laan); Scheur water, Van Dam, Pitti. «DAG 20 MAART 2000 De Duitser Zabel blijft in de sprint van Milaan - San Remo de Italiaan Baldato voor. FOTO AP

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19