Vraagtekens rond effect vitamines Gezonde voeding loont Schildklier Niet vergeten te kauwen Gezondheid Matig met vitamine A Code meningokok gekraakt Immuuntherapie als alternatief antibiotica bij infecties n MAANDAG 20 MAART 2000 NDA „Ik ben weer zwanger", zegt mevrouw De Jager als ik haar begroet heb. En onmiddellijk vraag ik haar: „Bent u er blij mee?". Ik heb afgeleerd om zwangere dames in mijn praktijk zon der meer te feliciteren. Op de meest onverwachte mo menten merk ik, dat de zwangerschap niet zo goed uit komt, of niet gepland is. Dan stoot ik mijn neus, en is de start van ons gesprek niet goed. Dus vraag ik tegenwoor dig voorzichtig of de blijdschap op zijn plaats is. „Ja, dat wel", zegt ze. „Maar ik heb de schrik nog in mijn benen van de vorige zwangerschap. Weet u nog wel, in de zwangerschap werd ik misselijk, en voelde me moe. Na ongeveer dertien weken ging het beter, en kon ik weer energie verzamelen om aan het werk te gaan. Zwanger- schapsbraken, noemt men dat. Ik had er ook over gelezen in de boekjes. Daarom maakte ik me ook niet ongerust. Ik wist alleen niet dat je je zo ziek kon voelen." ,rDe zwangerschap zelf is wel redelijk verlopen, en de be valling was een cadeautje. Wat waren we blij met onze Ka ren. Een gezonde baby van ruim zes pond. Ze was wel niet zo groot, maar daardoor verliep de bevalling gelukkig ook vlot. In de kraamtijd ging ik me beroerd voelen, en daarna kan ik me nauwelijks herinneren wat er gebeurde. Het is achteraf een groot zwart gat. Ik was moe, futloos, aanval len van hartkloppingen, snakken naar adem, benauwd, en dat terwijl ik zo blij was, en mijn man ook, met ons net ge boren kind. Heel langzaam is dat weer bijgetrokken, Karen is nu twee en een halfjaar. Maar als dat mijn voorland weer is, dan ben ik niet zo blij! Het is dat we zo dolgraag een tweede kind wilden, maar anders was het voor mij zo wel goed geweest." Ik luister naar haar stortvloed van woorden, een beetje be duusd. Ook mij staat deze periode nog helder voor de geest. Het was een moeilijke tijd, de baby huilde gelukkig niet veel, maar zelf was mevrouw De Jager tot niets in staat, het heeft haar kraamtijd negatief gekleurd. Ik steun haar in haar zorg, maar benadruk, dat we geleerd hebben van de vorige periode. „We zullen het zorgvuldig in de ga ten houden, nu zijn we er vroeg bij. Laat weten, als het niet goed gaat. En de felicitaties voor uw man!" Als ze vertrokken is, lees ik haar gegevens nog eens door. De verloskundige heeft dit toch ook niet aan zien komen, er was geen sprake van een depressie, met haar man en kind was alles goed, geen financiële perikelen, geen ande re zorgen. Eigenlijk zijn alle ingrediënten voor een geluk kige tijd aanwezig geweest. Maar een gewaarschuwd mens telt voor twee. Als ik haar drie weken later op het spreekuur zie, is ze ver magerd, en zit met haar moeder in de wachtkamer. Ze hebben een grote boodschappentas bij zich, met een em mertje, om te kunnen overgeven. „Ik moet maar steeds braken", zegt ze. Ik voel me zo moe, het liefst zou ik in bed gaan liggen. En dan weer die hartkloppingen, is dat nu hyperventilatie? Ik heb echt geen reden om gespannen te zijn." Bij mij gaat een lampje branden, dit is nu al de tweede zwangerschap die niet goed gaat. Ik kijk haar goed na, en laat bloed prikken. Ik vraag ook een schildklierwaarde aan. De zwangerschapshormonen hebben soms invloed op het functioneren van de schildklier. Dat blijkt een gou den treffer. Aan het eind van de middag belt het huisart senlab om door te geven dat de schildklierfunctie van me vrouw De Jager volledig op hol geslagen is. Een torenhoge waarde, hetgeen haar lichamelijke malaise goed kan ver klaren. Ik bel haar de volgende ochtend op, en kan op heel korte termijn een afspraak voor haar maken bij een internist in het nabijgelegen ziekenhuis. Die neemt haar een paar da gen op, om haar tot rust te laten komen, en blokkeert de schildklierwerking met medicijnen. Eerst een paar weken tot rust laten komen, en dan weer bijstellen, is zijn voor stel. Als ik haar weer terugzie, vertelt ze me hoe ze is opge knapt van deze behandeling. Ze is weer op gewicht, en voelt zich goed. De hartkloppingen zijn ook weg. „Dat was geen hyperventileren, maar een bijwerking van de ontre gelde schildklier", leg ik uit. Het gesprek komt op de vori- ge zwangerschap. Waarschijnlijk was daar ook al sprake van een schildklier- probleem. Dat zien we ook vaak na de zwangerschap: de hormonen beïnvloe den elkaar. Terugkijkend had ik haar graag die eerste beroerde tijd bespaard. Zelf is ze blij dat we nu zo doeltreffend hebben kunnen ingrijpen. MARIEKE VAN SCHIE, huisarts Mensen zonder kiezen of met een slecht passend kunstgebit krijgen eerder te maken met de mentie. Goed kauwen voor komt geheugenverlies. Dat be weren Japanse onderzoekers in het tijdschrift New Scientist van 11 maart. Nieuwe herinneringen worden opgeslagen in de hippocampus, het hersengebied dat belangrijk is voor het leerproces. Maar bij het ouder worden vervallen de hippocamuscellen en wordt het kort geheugen slechter. Mensen op leeftijd zonder tanden kau wen minder, terwijl recente stu dies een verband aangeven tus sen slecht geheugen en tand- verlies. De veronderstelling is door Ja panse onderzoekers uit Gifu ge test bij muizen. De dieren zijn genetisch zo veranderd dat ze snel verouderingsverschijnse len vertonen, zoals haren ver liezen, staar ontwikkelen en lij den aan geheugenverlies. De onderzoekers trokken de kiezen van muizen, zodat ze nog wel konden eten, maar niet meer kauwen. Het geheugen van de muizen werd onderzocht in een water doolhof. Jonge muizen leren al snel om een aan het zicht ont trokken platform te vinden, met of zonder tanden. Maar de ou de, tandloze muizen konden zich niet herinneren waar het veilige platje zich bevond en zwommen doelloos rond in het water. Analyse van hun herse nen toonde de oorzaak: de ge heugencellen waren groten deels verdwenen. Deze ontdekking suggereert dat kauwen belangrijk is voor ons om ons op latere leeftijd dingen te blijven herinneren. Dit is door de Japanners deels bij mensen getest. Via de zoge noemde magnetische resonan tietechniek volgden zij de her- senactiviteit van kauwende mensen. Deze bezigheid stimu leerde de signalen vanuit de hippocampus. Maar hoe pre cies kauwen het brein aanjaagt blijft voorlopig een raadsel. PETER DE JAEGER REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER 023-5 -EDI Hoe belangrijk zijn vitaminen om hart- en vaatziekten op een afstand te houden? Die vraag stond onlangs centraal op een symposium van het bij TNO Voeding ondergebrachte Vita mine Informatie Bureau. Het antwoord valt mee en tegen. Al ler ogen zijn gericht op de vita minen met een antioxidantwer- king: vitamine C, vitamine E en betacaroteen. Ze voorkomen dat vrije radicalen (die onver mijdelijk tijdens de stofwisse ling ontstaan) oxideren met cholesterol. Dit cholesterol gaat gemakkelijk vastzitten op vaat- wanden, waardoor die sneller dichtslibben. In de Verenigde Staten is daar om een stevige discussie aan de gang over de vraag of niet ie deréén meer vitamine C zou moeten gebruiken. In Neder land is het advies om dagelijks in ieder geval 50 tot 60 milli gram vitamine C te gebruiken (via een flinke sinaasappel of bijvoorbeeld twee appels). Maar de Amerikanen denken erover om hun aanbeveling op 100 milligram te zetten. Ze ba seren zich op epidemiologisch onderzoek, het bestuderen van grote bevolkingsgroepen. Meer dan 100 milligram wordt het niet. Bij hogere hoeveelheden is er geen effect meer te zien. Dat klinkt allemaal eenvoudig, maar het Vitamine Informatie Bureau zet niet voor niets een vraagteken. Eigenlijk zijn er nog te weinig interventiestudies ge daan, zegt dr. H.van den Berg, senior onderzoeker bij TNO Voeding in Zeist. Bij een inter ventiestudie wordt het effect onderzocht van bepaalde voe dingen of voedingsstoffen bij groepen van de bevolking. Je kan dan nagaan wat er gebeurt als ze bijvoorbeeld verschillen de hoeveelheden vitamine C krijgen. Het moeilijke van onderzoek bij mensen is, dat er in het men senlijf heel veel interacties zijn. Vaak is niet precies bekend wat er allemaal gebeurt. Ook kun nen er invloeden zijn, die nog niet bekend zijn. Er zit bijvoor beeld twintig jaar tussen het ontstaan van kanker en het werkelijk krijgen. Als nog niet herkende patiënten aan een in terventieonderzoek meedoen in de laatste vijfjaar voordat ze ziek worden, kan dat de uit komst beïnvloeden. Dat kan tot verkeerde conclusies leiden. „Je moet mensen heel lang volgen om betrouwbare informatie te krijgen", zegt Van den Berg. Eenvoudig wordt het nooit. Een laag vitamine-C-niveau kan bij een mens een aanwijzing zijn voor een grotere gevoeligheid voor hart- en vaatziekten. Maar een roker heeft altijd minder vi tamine C in zijn bloed. Terwijl roken op.zichzelf een risicofac tor is voor hartproblemen. Oor zaak en gevolg zijn soms moei lijk te scheiden. Roken verergert oxidatie in ie der geval sterk. „We weten dat vitaminen C en E goede anti- oxidanten zijn. Zelf denk ik dat die vitaminen helpen. Het be wijs is alleen nog nooit defini tief geleverd. Maar wanneer is het bewezen? Hoe hard moet bewijs zijn?", vraagt Van den Berg zich af. Een ander punt is dat je men sen wel veel vitaminen kan la ten slikken, maar dat je ze niets kan garanderen. Als bij een ho ge inname van vitamine C het risico op hartproblemen twee keer kleiner wordt, dan zou de sterfte kunnen dalen van 3000 per 100.000 naar 1500. Dat wil zeggen dat ook iemand die heel veel vitamine C slikt nog altijd patiënt kan worden. De grote meerderheid krijgt geen hart kwaal en slikt dus misschien wel voor niets al die vitamine C. Meer zekerheid biedt folium- Een roker heeft altijd minder vitamine C in zijn bloed. foto 'archief Hart- en vaatziekten vormen nog steeds de belangrijkste doodsoorzaak in Nederland. Al gemeen bekend is dat roken, een hoge bloeddruk, een hoog cholesterolgehalte en een inac tieve leefstijl de kans op het krijgen van hart- en vaatziekten verhogen. Maar de laatste jaren komen er steeds meer aanwij zingen dat stoffen uit de voe ding, zoals bepaalde vitamines en vetzuren, een beschermend effect hebben op de ontwikke ling van hart- en vaatziekten. Uit grote bevolkingsonderzoe ken blijkt telkens weer dat men sen met een gezond voedings patroon, bestaande uit veel groente en fruit, veel graanpro ducten en af en toe vis, minder kans hebben op hart- en vaat ziekten dan mensen met een minder gezond voedingspa troon. Gedacht wordt dat be paalde vitamines en vetzuren voor deze beschermende wer king verantwoordelijk zijn. Zo zitten er in groenten en fruit veèl van de antioxidant-vit ami nes, vitamine C en E en bètaca- roteen. Deze antioxidanten kunnen zogenoemde vrije radi calen wegvangen. Dit is gun stig, omdat vrije radicalen bij voorbeeld kunnen reageren met cholesterol. Het op deze manier gevormde 'geoxideerde' cholesterol kan zich gemakke lijk vastzetten in de wand van bloedvaten, waardoor die snel ler dichtslibben. Het is echter nog de vraag of extra antioxi danten uit supplementen en verrijkte voeding hiertegen kunnen beschermen. Groenten en graanproduci zijn verder rijk aan folium één van de B-vitamines. met vitamine B6 en B 12 zi foliumzuur ervoor dat het halte aan homocysteine bloed laag blijft. Een te hoi homocystéïne-gehalte woi beschouwd als een nieuwt cofactor voor hart- en vaa ten. Men vermoedt dat hoi cysteine een schadelijke si die de bloedvaten kan besi digen en bloedstolsels kan men. Dit vergroot de kans hart- en vaatziekten. Extn liumzuur kan een verhoog halte aan homocysteine waar verlagen, maar het is niet zeker of de kans op hj en vaatziekten hierdoor daadwerkelijk wordt veria Vis is de enige belangrijke dingsbron van bepaalde voudig onverzadigde veta de zogenoemde n-3 vetzu In tegenstelling tot verzad vetzuren zijn deze n-3 juist goed voor de gezondl Er wordt gedacht dat ze gunstig effect hebben opt ritmestoornissen, één van belangrijkste oorzaken vai plotseling overlijden vanp enten met hartziekten. Oo zouden ze gunstig kunnen tegen een verhoogde bloe druk. Het lichaam kan deze veö weliswaar zelf aanmaken fa-linoleenzuur, een essei vetzuur dat vooral in groe noten zit, maar het is nog de vraag of dit de behoeft! het lichaam volledig dekt zuur, een van de B-vitaminen in groenten en graan. Samen met collega-B-vitaminen houdt foliumzuur het homocysteine in het bloed laag. Homocystei ne, dat ook al tijdens de stof wisseling wordt gevormd, is net als cholesterol een risicofactor voor hart- en vaatziekten. De gemiddelde inname in Neder land is 200 tot 300 microgram, terwijl dat eigenlijk 400 zou moeten zijn. Waku Spelf tatie: NOS-J Netwi Actui Tusse Progr sen h kunm Af I1 Muse Toen woon. Nede rie. A weerr met A De me ambul Blik a van di Rotte NCRV. dekkii Neisseria meningitidis, een be langrijke veroorzaker van her senvliesontsteking, heeft zijn erfelijke ziel blootgegeven. Amerikaanse onderzoekers, verbonden aan Chiron Corpo ration en The Institute for Ge nomics Research, zijn erin ge slaagd, meldt wetenschapsblad Science, om de volledige erfelij ke code (genoom) van deze bacterie te ontrafelen. Volgens de onderzoekers ligt de weg nu open naar een effectief vaccin tegen deze groep B me ningokok. Aan een dergelijk vaccin wordt overigens al jaren gewerkt door het Laboratorium voor Vaccin research van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieu (RIVM) in Bilthoven. Stu dies bij apen en mensen heb ben al laten zien, dat het RIVM- vaccin een voldoende sterke, specifieke afweerreactie op wekt. Wanneer er nationale toestemming komt, zullen hon derdduizend heel jonge kinde ren worden ingeënt om na te gaan of het vaccin ook werkelijk tegen B meningokokken be scherming biedt. Dr. Loek van Alphen, hoofd van het Laboratorium voor Vaccin research, vindt de ontcijfering van de genetische code van de B meningokok door de Ameri kaanse code-krakers een be langrijke ontwikkeling. „Uit on derzoek van ons is gebleken, dat het vaccin tegen B me ningokokken tegen 80 procent van de meningokokken kan be schermen. Een hoog percenta ge, maar je wilt natuurlijk heel graag naar een dekking van 100 procent. Kennis van de erfelijke code van de bacterie kan ons meer inzicht geven in de zoge noemde virulentiefactoren, stoffen die betrokken zijn bij het ziekmakend vermogen van bacteriën. Daarbij moet ge dacht worden aan stoffen waar mee bacteriën zich aan het slijmvlies van bijvoorbeeld de luchtwegen kunnen vasthech ten, waarmee ze cellen binnen kunnen dringen of waardoor ze ontstekingsprocessen op gang kunnen brengen. Dergelijke factoren zou je eventueel in je vaccin als extra componenten in kunnen bouwen." Meningitis, hersenvliesontste king of nekkramp, wordt in Ne derland jaarlijks bij 500 tot 800 meest jonge kinderen vastge steld. De ziekte kan ernstige ge volgen hebben en doofheid en hersenbeschadiging veroorza ken. Wanneer de bacterie ook de bloedbaan bereikt, kan door schade aan hart, nieren en lon gen binnen enkele uren de dood intreden. Bij de diagnose hersenvliesont steking is het zaak om zeer snel hoge doses antibiotica toe te dienen. Nekkramp wordt vooral door meningokokken, pneu- mokokken en vroeger ook door Haemophilus influenzae ver oorzaakt. Meningokokken zijn verantwoordelijk voor twee der de van alle gevallen van nek kramp. Groep B meningokok ken zijn de oorzaak van onge veer 85 procent van de gevallen van meningitis door me ningokokken. Tegen de meningokokken A en C en tegen H. influenzae be staan reeds vaccins. Een vaccin tegen de laatstgenoemde bacte rie is sinds 1994 opgenomen in het Rijksvaccinatieprogramma. Van Alphen hoopt dat het nu in ontwikkeling zijnde vaccin te gen B meningokokken binnen vijfjaar in het Rijksvaccinatie programma kan worden opge nomen. foto archief HENK HELLEMA Vitaminen zijn belangrijke stof fen voor de mens. Wie hiervan te weinig binnenkrijgt, wordt op den duur ziek. Aan de ande re kant kan een teveel aan som mige vitaminen de kans op ziekte vergroten. Vaak wordt bij een extra inname de regel 'baat het niet, dan schaadt het niet' gebruikt, maar voor vitamine A gaat dat niet op. Vitamine A is nodig voor het goed functioneren van de ogen, om precies te zijn voor het aan passen van de ogen aan de duisternis. Verder zorgt vitami ne A voor een gezonde huid, haar en tandvlees. Ook speelt deze vitamine een belangrijke rol bij de groei, de opbouw van. botten en tanden, en weerstand tegen ziekten. Vitamine A (retinol) is een vita mine die goed in vet oplost, maar slecht in water. Deze stof komt vooral in vette voedings middelen voor: boter, bak- en braadproducten, (half)volle melk en melkproducten, ei dooier, kaas, vis en lever. En in Nederland voegen alle margari nefabrikanten extra vitamine A toe aan margarine en halvaiine. Ons lichaam kan vitamine A ook maken uit betacaroteen, ook wel provitamine A ge noemd. Caroteen komt vooral voor in groente. De hoeveelheid vitamine A kan op verschillende manieren wor den opgegeven. De aanbevolen dagelijks benodigde hoeveelhe den zijn 1000 RE (retinol-een- heden) of 1000 microgram reti nol of 3300 IE (Internationale Eenheden) voor volwassen mannen en zwangere vrouwen, en 800 RE, of 800 microgram of 2640 IE voor niet-zwangere, volwassen vrouwen. Niet iedereen krijgt met de voe ding de aanbevolen hoeveel heid vitamine A binnen, geldt vooral voor mensen hun brood niet besmeren halvarine of margarine. W lange tijd veel te weinig vi Serie water ductie Wilier Miniat ne A binnenkrijgt, heeft verhoogd risico op nachtl heid. Anderzijds kan eenl durig te veel aan vitamine den tot oog- en huidafvvijl Serie gen, omdat het lichaam m iemar snel vitamine A kan afvoei /haar verbruiken. En bij zwang! Vanda vrouwen die te veel vitarni Nacht innemen, is er kans op afv kingen van het ongeboren Van grote hoeveelheden nomen caroteen zijn schadelijke gevolgen beke Wel krijgen de huid en de een oranjegele kleur, maai verdwijnt weer als er wati der van wordt gegeten. Lever bevat extreem veel) mine A. Ook leverproduct zoals leverworst, leverpas g_ paté, berliner en hausmai e bevatten veel vitamine A aanbeveling luidt niet mt 15 tot 20 gram per bruiken. Zwangere vrouw extra vitaminepreparaten gebruiken, kunnen het ba voor hen speciale produc J nemen die geen vitamine 'roduc vatten. Kinderen zijn vaak dol op smeerleverworst. Omdati werkt smeerleverworst veel vita jf A zit, kunnen kinderen to 3! jaar beter dagelijks niet re iroduc dan 1 boterham met sme vijf jaa verworst eten. ir Voor meer informatie ovi e bruik van vitamine A em over d andere voedingsvragen k bellen met de Voedingste dreigt van het Voedingscentrun uw. D werkdagen tussen 10 enl <x< tel. 070-306.8810. INEKE VOLKERS Nieuwe methoden om de menselijke afweer te versterken kunnen ervoor zorgen dat het gebruik van antibiotica om infecties te bestrijden in de toe komst kan worden beperkt. De Gro ningse arts Kees Poelstra is een van de onderzoekers die een stap hebben ge zet voor een succesvolle herinvoering van de zogenoemde immuuntherapie. Bij deze behandeling worden extra an tilichamen toegediend die ervoor zor gen dat schadelijke bacteriën worden opgeruimd. Poelstra (26) denkt dat de immuunthe rapie vooralsnog de antibiotica niet zal vervangen. „Antilichamen kunnen een belangrijke toevoeging vormen bij an- tibioticagebruik, omdat ze de antibac- teriële werking ervan sterk verbete ren." Poelstra toonde in zijn onderzoek aan dat wanneer open wonden bij muizen en konijnen werden gespoeld met vloeistof met antilichamen (immuung- lobulinen) er geen infecties optraden. Immuunglobulinen worden nu ook al bij mensen toegepast, maar dat ge beurt via injecties in de bloedbaan. Die methode is veel minder effectief en kost bovendien veel geld. Voor het onderzoek maakte hij gebruik van uit menselijk bloed gewonnen an tilichamen. De door Poelstra gevon den werkwijze is een variant op een methode die al voor de Tweede We reldoorlog veel werd toegepast, onder andere om longontstekingen en her senvliesontstekingen bij kinderen te genezen. De methode raakte in onbruik door de introductie van antibiotica. Dat de im muuntherapie aan een revival bezig is, komt doordat het gebruik van antibio tica zijn grenzen nadert. Een toene mend aantal bacteriën is resistent voor deze geneesmiddelen, mede het ge volg van het te gemakkelijk voorschrij ven van deze middelen door artsen. Poelstra zegt dat in de Verenigde Sta ten, waar hij het belangrijkste deel van zijn onderzoek deed, voor sommige ziekten 50 procent van de mensen niet meer kan worden behandeld met gangbare antibiotica omdat de ziekte verwekkende bacteriën resistent zijn geworden. „Rijke mensen dwingen daar artsen om hun kinderen met su per-antibiotica te behandelen, waar door de bruikbaarheid nog verder af neemt". Poelstra denkt niet dat uit menselijk bloed gewonnen immuunglobulinen, die hij op ratten toepaste, gebruikt kunnen worden voor mensen. Onder zoekers werken nu al aan synthetische variant, die niet alleen goedkoper, maar ook veiliger is. Daardoor kunnen bovendien verfijndere varianten wor den gemaakt die de kans op bijwerkin gen vermindert. De Groningse onderzoeker voorziet nog meer positieve ontwikkelingen op middellange termijnen. Poelstra in de VS zijdelings betrokken bij pende onderzoeken naar nieuw iet wee lijksoortige geneesmiddelen. Wi Bodenz antilichamen nu nog indirect ba tjaxmê en onschadelijk maken - zij hed rVNH-n zich aan schadelijke bacteriën zi Reports beter herkenbaar zijn voor witte het wee bloedcellen die ze vervolgens op IOS-Joi men - verwacht Poelstra dat bin IVNH-n vijfjaar middelen op de markt k leporta die rechtstreeks de schadelijke 1 lodenzi rie aanpakken. „Die middelen a VNH-n 80 procent van de schadelijke b leporta en kunnen opruimen, waarondi het wee gevreesde MRSA-bacterie, dezii IOS-Joi huisbacterie." PUZZEL Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Rijwiel; 4. inhoudsmaat; 7. (de hand) uitstrekken; 9. stremsel; 10. steenafval; 12. vlaktemaat; 13. zuiver; 15. edel metaal; 16. soort hert; 18. positieve elektrode; 19. kleur; 20. eren; 22. vreemde taal; 25. moeilijkheid; 27. klap; 28. heidemeertje; 29. grondsoort; 31. vochtig; 32. landhuis; 34. vrucht; 35. muziekinstrument. Verticaal: 1. Ellende; 2. gesloten; 3. deel v.e. jas; 4. vis; 5. Europeaan; 6. troep herten; 8. zeerand; 10. wenselijk voorkomen; 12. liegend kwaadspreken; 14. projectieplaatje; 15. kleefmiddel; 17. interval; 18. plooi; 20. storing in de dampkring; 21. onderwereld; 23. meisjesspeelgoed; 24. deel v.e. dier; 26. durende vijandschap; 29. steilte; 30. rad; 32. vlaag; 33. cijfer. Oplossing van zaterdag: HORIZONTAAL: 1. let; 5. des; 7. belagen; 10. io; 12. zzw; 14. ur; 15. trio; 17. iowa; 19. nw; 20. cd; 21. aloe; 23. heat; 25. ai; 26. let; 28. ui; 31. artikel; 33. tsa; 34. bed. VERTICAAL: 2. Eb; 3. tel; 4. jazz; 5. deo; 6. en; 8. nitraat; 9. tractie; 11or; 12. zowel; 13. wicht; 14. uw; 16. ino; 18. ode; 22. li; 24. au; 27. elia; 29. fra; 30. web; 31. as; 32. Ie. HEINZ iédere keer als ir tri/ié romzit d/e hers er weer i-deli platte Water LANGE icfRV bi duur Nede )e de Elke !ldwij< 35 lar ;ande RE 7 NOS-Joi IVNH-n leporta IVNH-n

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16