Geringe belangstelling topartiest Khaled onwaardig Gordijnen dicht, want vol zonlicht vloekt met weemoed Zonder Jansen praat Lebbis voor twee Cultuur Kunst Jan Keizers droom ivordt werkelijkheid m efaf Maastricht al een succes ans-opera over moordende Manson-family Oumou Sangaré dringt tot in je diepste poriën door Flower Power' thema Havenfestival tgENHEiMCafé De Twee Wezen aan de Oude Haven 2-4 in assenheim houdt op zaterdag 29 april het Havenfestival. Het p. >stival staat dit jaar in het teken van Koninginnedag en het iioemencorso. Bands uit de Bollenstreek krijgen er de gelegen- ^id om op te treden. Het thema van dit jaar is 'Flower Power', Duziek uit de zestiger en zeventigerjaren. Bands die geïnteres- eerd zijn, kunnen zich opgeven bij Cecile Truyens: 06 229 376 is 5 Jiarlotte Köhlerprijzen toegekend sterdamTwee beeldend kunstenaars, een kunstenaarsduo f." oe( i \ndi een architectenduo, krijgen de Charlotte Köhlerprijzen 2000. jst Conijn, Edwin Zwakman, Jeroen de Rijke/Willem de Rooij de architecten Michiel en Janneke Snelder ontvangen hun nderscheiding op 26 april in het Amsterdamse Odeon. De prij- [en worden sinds 1988 uitgereikt door het Prins Bernhard Cul- uurfonds als aanmoediging voor jong talent (tot 35 jaar) in de eeldende kunst, architectuur en decorontwerp. e Vin^' °P e*gen houtje leeft hij j ch als nooit tevoren uit. ialla[t dijn affiniteit met het genre n, iteert al van voor de tijd dat e met de band nog harde ick 'n roll speelden", aldus ir. „Op bruiloften en par- wilde ik nog wel eens kken met Franse ver- lummers, wat steevast naardde in een dolle boel." Ook met l'Aventure, dat op t de Een echt feest wil het niet worden in de Groenoordhallen MUZIEK RECENSIE BZN-zanger maakt Frans getinte solo-cd de* OTTERDAM GPD )llai ar)i fie had gedacht dat Jan Kei- er zich na z'n openhartope- hUH atie rustiger zou houden, eeft het mis. De voorman BZN zet zich de komende laanden juist extra schrap oor het 'aan de fan brengen' j,"' c an z'n eerste solo-cd l'Aven- omw Voor a^e duidelijkheid: um oor de Volendamse groep, I ie zaterdagavond andermaal boy' op z'n kop zette, heeft it uitstapje verder geen Zoals de titel van het album eds doet vermoeden, gaat eizer (50) in z'n eentje na- tukkelijk op de Franse toer. ,n] ioest hij zich bij BZN de af- |0f dopen 33 jaar nogal eens in- ouden voor wat betreft z'n aorliefde voor het Franse KTRICHT ANP kunst- en antiekbeurs Tefaf Maastricht heeft sinds de jning afgelopen vrijdag - ind 23.605 bezoekers getrok- LÖat is 15 procent meer dan 1999. Nooit eerder kende de e af, The European Fine Art deze r 7n-n sterke start De jgg wa,j isthandelaren en antiquairs voor een houten beeld van Os sip Zadkine, 'Nu debout' geti teld. Verder kocht een verzame laar een oude perkamenten Portuian-landkaart, waarop de zestiende-eeuwer Vesconte de Maggiolo Europa, Noord-Afrika en het Nabije Oosten tekende. Het perkament leverde 450.000 Duitse mark op. De handelaren zijn uiterst te- dertien landen maakten een Vreden. Deelnemend antiquair de omzet. De eerste twee Jacques Fijnaut gisteravond: „Ik en zijn verscheidene top- draaide vorig jaar een topbeurs, ken verkocht. maar op de openingsavond heb Jot de verkochte werken be- ik al meer omgezet dan vorig '1008I' ut een topstuk, een land- jaar tijdens de gehele beurs." aar ap met kasteelhoeve van de Opmerkelijk was het hoge aan- vol8ei|derlandse romantische schil- tal Spaanse, Italiaanse en Ame- B.C. Koekkoek. De vraag- rikaanse bezoekers, en de talrij- bedroeg 1,8 miljoen gul- ke vertegenwoordigers van in- 'Jeune Mère' van Auguste temationale musea. en 01 iin verwisselde voor 180.000 De beurs, in het MECC in !ar van eigenaar. Een half Maastricht, duurt nog tot en joen gulden werd neergeteld met 26 maart. 1 'O rd uwei voo: s !t col) L erenif lleke ven!:: noc: cbaar: inker maandag 3 april verschijnt, heeft Jan Keizer z'n toevlucht gezocht in het vrolijke, melo dieuze repertoire. Voor twee derde (acht van de' twaalf lied jes) is het album gevuld met bekend werk van door hem bewonderde Franse collega's als Julien Clerc, Yves Duteil, Michel Sardou, Michel Fugain en Joe Dassin. 'Ca va pas changer le mon de' van laatstgenoemde (over leden) vedette is zojuist als eerste single uitgebracht. „Als introductie voor mij een logi sche keuze, omdat iedereen nog even iets gemakkelijker meezingt dan de jest. Zelfs mensen die het lied nog nooit hebben gehoord beginnen het altijd meteen mee te neuriën." Vier nummers van l'Aven ture komen uit eigen koker, dat wil zeggen zijn geschreven door Jan Keizer met z'n BZN- collega's Jan Tuyp en Jack Veerman. „We denken dat ze zich kunnen meten met het beproefde repertöire. In elk geval zijn ze met zoveel ple zier tot stand gekomen dat we het nu voor wat dit project be treft ook hebben over Jean, Jean et Jacques", bekent Kei- ERNA STRAATSMA Concert: Cheb ATssa, Najat Aatabou, Kha led. Gezien: 18/3, Groenoordhallen, Lei- Pijnlijk is zaterdagavond de matige belangstelling voor de Algerijnse superster Khaled, die optreedt in de Leidse Groenoordhallen. Slechts een kwart van de hal, waar makke lijk 7.000 bezoekers in kunnen, is gevuld. Een echt feest wordt het concert daardoor niet. Het concert is een try out van de pas opgerichte Arabische stichting l'Ambiance du blad ('sfeer van het land'), die de af gelopen weken niet erg veel re clame maakte voor haar avond vullend Noord-Afrikaanse mu ziekprogramma. Onbetwiste hoofdattractie is Khaled, daar naast zijn er optredens van de Marokkaanse popzangeres Na jat Aatabou en de Algerijnse rai- zanger Cheb Aïssa. Met deze try-out speelt de or ganisator meteen een 'risico wedstrijd', die gelukkig goed af loopt. De laatste keer dat Kha led op het podium stond, liep het concert uit in een massale Khaled: een begenadigd zanger die zichzelf geen enkele muzikale beperking oplegt. foto marklamers vechtpartij. Om herhaling te veiligingsmedewerkers voert voor het concert is zeker niet te voorkomen is er dit keer geen strenge controles uit. De politie wijten aan de kwaliteit van de alcohol verkrijgbaar en is er houdt een oogje in het zeil. artiesten, want die is zonder geen garderobe. Een leger be- De gebrekkige belangstelling meer goed. Cheb Aïssa begint in de namiddag met een gloed vol uurtje raï anno nu. De po pulaire chaabi (pop)-zangeres Najat Aatabou heeft een schel le, maar wel heel krachtige stem, waarmee ze het publiek makkelijk voor zich wint. De Marokkaanse is een Berber, maar ze zingt in het Arabisch en schroomt daarbij niet om de ondergeschikte positie van vrouwen in de Arabische we reld aan de kaak te stellen. Aat abou's aanwezigheid brengt het overwegend Marokkaanse pu bliek in vervoering. Jongens zwaaien vol trots met de vlag van hun land. Uitdagend gekle de meisjes (bij dit soort concer ten tref je geen enkel hoofd doekje aan) scheeuwen om het hardst: Maghreb! Khaled laat na de pauze ho ren dat hij tot de absolute top behoort. De oorspronkelijke 'koning van de raï' heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld tot een wereldster. De door funda mentalisten zo gehate raï (Alge rijnse popmuziek met kritische teksten) is Khaled ontgroeid. Anno 2000 laat hij zich ken nen als een begenadigd zanger die zichzelf geen enkele muzi kale beperking oplegt. Jazz, raï, pop, blues en een vleugje chan son. De tienkoppige, overwe gend Franse, band presenteert met gemak een mix van stijlen, waar Khaled zijn charismati sche stem aan toevoegt. Het klinkt allemaal even vanzelf sprekend, zoals ook John Len- nons in het Arabisch gezongen Imagine' op Khaleds laatste cd 'Kenza'. Dat Khaled het begrip we reldmuziek naar een hoger ni veau trekt, geeft het concert iets paradoxaals. Want de meeste Marokkaanse jongens en meis jes in de Groenoordhal zijn ge komen voor het 'Wij Maghreb'- gevoel. Een fase die Khaled achter zich heeft gelaten en hem, ten onrechte, vaak kritiek oplevert. Zijn muziek is te veel verwesterd, vinden sommigen. De kloof tussen publiek en artiest lijkt merkbaar in de ge ringe respons die het concert oplevert. Ondanks uitstekend spel, en een paar hits als 'Didi' en 'Aïsha' ten spijt, laait het vuur geen moment echt op. Khaled zelf is daar ook debet aan, want hij is bepaald niet spraakzaam. Wellicht komt dat door zijn teleurstelling bij de aanblik van een driekwart lege hal. Dat is een topartiest als Khaled onwaardig. Intercultureel Festival van het Levenslied in De Lakenhal PABLO CABENDA Jan Rot heeft in de Lakenhal een nummer van de Zangeres zonder Naam opgezet. Hij houdt zijn hoofd een tikkie scheef, luistert en mijmert. Jan is er even niet. Het wonder van Mary moet voor zichzelf spre ken en daar past alleen maar zwijgende eerbied bij. Maar als het parlando zich aandient, houdt hij het niet meer. „Prachtig hè." En bij het laatste refrein schurkt hij met een tweede stem voorzichtig tegen Mary aan en zingt het voor haar persoonlijk. „Moeder, hoe kan ik je danken?" Rot is een vertolker en lief hebber van het levenslied. Hij is de man die, volgens het inmid dels ter ziele gegane tijdschrift Esquire, het levenslied salonfö- hig maakte. En daarom is de zanger, liedjesschrijver en co lumnist uitgenodigd voor het derde deel van het Intercultu reel Festival van het Levenslied in Stedelijk Museum De Laken hal. In de twee eerste delen van het tranentrekkerstoernooi kwamen de getoonzette heim wee, het verlangen en de droe fenis van de Antillen en Surina me aan bod. Nu is de Neder landse traditie aan de beurt. In tegenstelling tot vorige week staan er stoelen. Want, volgens een voorlichtster van het muse um, die Nederlanders gaan toch niet dansen. Gordijnen dicht, want vol zonlicht vloekt met weemoed. De Leidse zangeres Wies Ca- vé heeft een dertigkoppig pu bliek al opgewarmd met 'Het Jan Rot houdt zijn hoofd een tikkie scheef, luistert en mijmert: „Moeder, hoe kan ik je danken?" huisje op de brug' en een 'Tan go d'amore' om na de introduc tie van haar kleinzoon naadloos over te gaan in een hommage aan ouderdom. „Moeders han den, stil en gelaten. Het is alsof ze praten." Voor de man die een carrière maakt van zijn comeback moe ten er meer stoelen worden aangerukt. Maar Rot is gene reus met de aandacht en speelt alles door aan 'één van de grootste zangeressen van de vo rige eeuw': Mary Servaes. Al heeft hij wel wat goedbedoelde kanttekeningen bij haar tek sten. Ach, een stijlfout hier en daar wordt met de mantel der liefde bedekt. „Want moedertje: 'In het middernachtelijk uur foto - mark lamers onder een hemel van azuur', hoe had u zich dat voorgesteld? Maar de sympathieke zanger, die op wat tegennatuurlijke ei genaardigheden na, de ideale schoonzoon zou zijn, heeft ver der niets dan lof voor de diva van de droefenis. Dat blijkt als hij voordraagt uit een artikel waarin hij verhaalt over zijn be zoek aan haar graf in Stram- proy. „Ik kom hier niet voor een column, moeder, maar uit be wondering." Hij vertelt over het eerste plaatje dat hij hoorde van de zangeres, zijn rooftocht naar meer op het Waterlooplein en zijn ontmoetingen met Mary achter de coulissen. Hij nerveus als een schooljongen, zij uitno digend en hartverwarmend. Haar pleidooi tegen abortus met het kernachtige „Ach moe der laat mij leven, ik ben mijn vader niet." Hij zou het nooit zo- uit zijn bek krijgen, maar mooi is het wel. En o ja, hij had ooit een duet voorgesteld aan Pierre Kartner. Vader Abraham en zoon Rot in de rol van Opa en Mieke. Zoon Rot zou, in een muzikaal plei dooi voor medemenselijkheid, aan zijn vader vragen of het erg zou zijn als hij met de zoon van de slager wilde trouwen. Nooit een reactie van Pierre Kartner gehad. Nog een duet. 'Jimmy Boy' van Mieke Telkamp De b-kant van 'Waarheen, Waarvoor' die volgens Rot eigenlijk veel mooi er is. Dus speelt Rot Mieke en wij spelen de Maastrichter Staar. En dan als aller-allerlaat- ste, Mary's versie van 'My Way'. Goed, haar stem was toen gam mel, het arrangement plat en de tekst verraadt ook geen vak kundige dichterhand. „Maar ik vind het toch fijn om met u al leen er even naar te luisteren." Jan Rot mijmert weer voor zich uit en is stilletjes bij moeder. HAAG HANS PIET idee van Thorn Stuart om leven van de charismatische trikaan Charles Manson en moordende en stelende lingen The Family in een ;hti wografie op het toneel te ïwbou "gen, is op z'n minst con- (jelijk ersieel. Toch is 'The ander nson family', een dans-ope- |lie is gebaseerd op het werk componist John Moran, al- behalve een door sensatie- itgevoede moordpartij. Het lingsnieen veelkleurig werkstuk, ,n dej nn dood en verderf hand in id gaan met een (veel vrolij- schets van de jaren zestig, to weerspiegelt het tevens hippietijd met zijn flower sled zegt Thorn Stuart (34) de vl heater aan het Spui, Den sl waar hij met De Dutch it Dance Division hard aan productie werkt. Een pro- tie die overigens zonder adie van het Fonds van de tonkunsten tot stand is ge- MUZIEK RECENSIE HANS KEUZERS Concert: Oumou Sangaré. Gehoord 19/3, LVC, Leiden. Ze werd al aangeduid als 'de nachtegaal van Mali' en als 'de Grand Diva van de Wassou- lou'. Oumou Sangaré heeft dus al aardig wat koosnaampjes opgedaan. Een vrouw die naast een geweldig zangwonder ook staat voor de rechten van de vrouw en die thema's als poly gamie en gedwongen huwelij ken in haar teksten verwerkt. Oumou Sangaré staat als een trotse zelfbewuste vorstin aan de rand van het podium. Ach ter haar, bijna tegen het ach terdoek geplakt, staan haar vier begeleiders. De watervlugge danseressen wisselen rustige gebaren af met heftige dans- sessies waarbij hun haren wild in het rond springen. Het eerste half uur blijft de kamalngoni, een soort primi tieve banjo die bestaat uit een bamboestok, zes snaren en een kalebas - altijd zeer nadrukke lijk aanwezig bij Sangaré - jammer genoeg sterk op de achtergrond. De Afrikaanse sound van de Malinese wordt niet volgeplamuurd maar blijft heerlijk transparant en geeft op zijn tijd de juiste accenten met djèmbe, bas of fle. De stem van Sangaré is warm en vol en bezit zoveel soul dat het geluid bij elke uit haal tot in je diepste poriën doordringt. De nachtegaal van Mali toont zich een meester in de omgang met de band. Een simpel handgebaartje naar achteren is voldoende om de band net even iets zachter en meer ingetogen te laten spelen om zo de dynamiek de ruimte te geven. Een opmerkelijke rol is weg gelegd voor de dwarsfluit. Vaak geeft de fluit een hypnotise rend dromerig themaatje aan en door de continue herhaling krijgt deze een nadrukkelijke plaats binnen de sound. 'Malado' heeft juist door de toevoeging van de fle, een hal ve kalebas met schelpen aan de buitenkant, weer die speel se ritmes, maar door het pro minent toevoegen van de elek trische gitaar krijgt het meteen ook een licht westers sausje. Na de pauze kiest Sangaré voor het meer opzwepende werk. Bij 'Baaba' raken niet alleen de in trance dansende zangeres sen in extase maar gaat ook het publiek volkomen plat. De mensen kunnen straks ook in de huiskamer swingen want de langverwachte opvol ger van 'Worotan' uit '96 komt er aan. De release staat name lijk gepland voor mei. Sibbel wil na tien jaar Lebbis Jansen zijn eigen verhalen eens kwijt >eni Uart heeft de opera, die uit aktes bestaat - 'de moor- i 'het leven van The family' de rechtbank' - en niet worden gezien als een bes Plete geschiedschrijving, in Sharon Tate (Stephanie Guimond) wordt gedragen door de rechter (Rinus Sprong). Op de achtergrond Char les Manson (Thom Stuart). foto anp Amerikaanse maatschappij." Thom, die er trots op is in elk geval drie nieuwe dansers in Nederland te introduceren -'en het zijn allesbehalve jonge, on ervaren mensen' - brengt geen verhaal met een moraal. De choreograaf laat het nadenken over bijvoorbeeld zinloos ge weld, dat aan de moordpartijen op onder andere actrice Sharon Tate kleeft, aan het publiek over. „Ik denk dat ieder voor zich bepaalt hoe krankzinnig die man was." De voorstellihg danst niet, in de letterlijke zin van het woord, als een ballet, aldus Thom. „Sommige delen swingen heel erg, maar er zitten ook heel the atrale scènes tussen. Daarin is mijn keuze als choreograaf an ders dan van een toneelregis seur. Zo heeft actrice Saskia Krol, verantwoordelijk voor de monologen van moordenares Susan Atkins, een dansverleden en die benut ik. Ze danst am per, toch verduidelijkt de dans- regie een hoop. Dat is vaak ook zo mooi aan dans. Je kunt er dingen mee zeggen zonder ze letterlijk te benoemen." The Manson family'. Opera van John Moran in een cho reografie van Thom Stuart. Met Stephanie Guimond, Ri nus Sprong, Thom Stuart, Sas kia Krol e.a. De première is morgen in het Theater aan het Spui. Te zien aldaar: t/m 25 maart. THEATER RECENSIE WUNAND ZEILSTRA Voorstelling 'King Size', soloprogramma van en door Hans Sibbel (Lebbis). Gezien: 18/3, schouwburg Leiden. „Bram Peper mag volgend jaar het boekenweekgeschenk schrijven. De titel is nu al be kend: De feestjes, de reisjes en de bonnetjes." Welgeteld één echte Peper-mop, en nog niet eens zo n erg sterke. Lebbis en Jansen hadden er waarschijnlijk meer van gemaakt - Lebbis zonder Jansen laat het erbij. Terecht of niet, je gaat Lebbis 'met' en Lebbis 'zonder' met el kaar vergelijken. Bijna automa tisch kom je dan uit op de wei nig verrassende conclusie: het is anders. Lebbis alleen richt zich aanzienlijk minder op de actualiteit, Lebbis alleen gaat veel meer op de gemoedelijke toer als hij over huiselijke we derwaardigheden spreekt en Lebbis alleen blijft veel langer bij één onderwerp stilstaan. Zo krijgen we bijvoorbeeld uitgebreid het verhaal over de behandeling van zijn liesbreuk en over de castratie van zijn ka ter te horen. Anders gezegd: Lebbis alleen onderscheidt zich niet zo vreselijk veel van de vele andere solisten in het hoofdge bouw van de cabaretiers en in het filiaal van de stand up co medians. Dat betekent dus een soort verlies, want het duo Lebbis Jansen heeft in de loop der ja ren tegenover de concurrentie een unique selling point' ont wikkeld: de techniek van de flit sende, actuele crosstalks heb ben zij volledig in de vingers. Hans Sibbel voelt dat natuurlijk zelf ook wel, dus als Lebbis zonder Jansen praat, praat hij energiek voor twee. Gelukkig beschikt hij over zo veel podiumervaring dat je uit eindelijk toch wel een plezierige avond voorgeschoteld krijgt. Wat echter niet wegneemt, dat je soms ziet dat hij zichzelf enigszins forceert. De scène bij voorbeeld, waarin hij zich erg kwaad loopt te maken over he dendaags producten zoals ver nieuwde Nuts, duurt gewoon te lang. Dat geschreeuw (waaron der zijn stem hoorbaar te lijden heeft) gaat immers gauw verve len. Wintersport in Frankrijk, kampeerleed, pitbulls in het Vondelpark, avonturen in de Dominicaanse Republiek - het zijn de verhalen die Sibbel na tien jaar Lebbis Jansen ken nelijk in zijn eentje gewoon eens kwijt wilde. Ach vooruit, voor één keer moet dat kunnen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15