Rotonde ml 'bypass' in Sassenheim Keukenhof nog altijd bestookt met vragen over legionell; 'Zo jaag je mensen uit het centrum Duin Bollenstreek Advocaat klaagt bij (- over Oude Rijnstrom Controleurs dringen aan op parkeerverbod Rijnsburgse brandweer vaak voor niets op pad Twaalf uur klaveijassen Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/41,00 MAANDAG 20 MAART 2000 Duitsers kopen minder bollen lisse De bollenexport naar Duitsland neemt af. Dit seizoen - dat loopt van augustus tot augustus - is tot nu toe voor 140 mil joen gulden aan bollen aan de oosterburen verkocht. Dit is een teruggang van drie procent vergeleken met het seizoen 1998 - 1999. De export naar de Verenigde Staten, de grootste afnemer van bollen, is gelijk gebleven. Net als vorig jaar kochten de afne mers in de VS voor 252 miljoen gulden. Groei zit er vooral in de afzet aan landen in het Verre Oosten. Zo kochten de Chinezen voor 8,5 miljoen gulden bollen, een stijging van 28 procent. De export naar Japan groeide met drie procent tot een totaal van 152 miljoen gulden. Zuid-Korea kocht voor vijf miljoen gulden bollen, een stijging van 77 procent. In totaal werd er in het lo pende seizoen voor 1,1 miljard gulden aan bollen geëxporteerd. Kei van 113 mille in Lissese vijver lisse Lisse plaatst een kunstwerk in de vijver tussen de Zwa- luwstraat en de Ruishornlaan, achter de Zwaluwflat. Speciaal voor deze plek heeft kunstenaar Bert van Loo uit Amsterdam een grote 'kei' gemaakt van graniet en glas. Het granieten deel van het kunstwerk in de Poelpolder wordt 2,5 meter bij 1,25 me ter groot, met een hoogte van 80 centimeter, terwijl het glas werk bestaat uit 1,25 meter bij 1 meter. Het kunstwerk kost 113.000 gulden, waarvan de provincie 30.000 gulden betaalt. Wanneer het beeld wordt geplaatst is nog niet bekend. Geen onderzoek gezondheid Voorhout voorhout Er komt geen specifiek onderzoek naar de gezond heid van Voorhouters. De Voorhoutse politiek steunt unaniem het voorstel van burgemeester en wethouders om wél mee te doen aan een regionaal onderzoek, maar dit niet uit te breiden met een onderzoek dat specifiek gericht is op Voorhout. Het re gionale onderzoek wordt door de GGD gehouden en heeft als doel inzicht te krijgen in de lichamelijke en geestelijke gezond heid van de bevolking van de Duin- en Bollenstreek. Ook de leefstijl, de woonsituatie en de behoefte aan zorgvoorzieningen wordt onderzocht. De kosten van het onderzoek komen op bij na 14.000 gulden. Voorhout moet hieraan een bijdrage leveren van ruim duizend gulden. Uitbreiding van de enquête, om meer inzicht te krijgen in de gezondheid van Voorhouters, kost vijf tot tienduizend gulden meer. Torenlaan Voorhout vijf dagen dicht voorhout De gemeente Voorhout begint donderdag met het herstellen van het wegdek op de Torenlaan. Het asfalt op de To renlaan is tussen de Teijlingenlaan en de Johan Speelman weg aan vervanging toe. Daarom wordt de weg gedurende vijf dagen afgesloten. Woningen en bedrijven aan het bewuste gedeelte van de Torenlaan zijn in die periode moeilijk bereikbaar. Door gaand verkeer wordt omgeleid. Later dit jaar of volgend jaar wordt de Torenlaan nogmaals onder handen genomen. Om de verkeerssnelheid terug te dringen worden dan twee plateaus aangebracht. Twaalf maanden cel voor fietsendief den haag/katwijk De Katwijker die vorig jaar in zijn woonplaats bijna zeventig fietsen stal, is door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk. Met aftrek van voorarrest moet de Katwijker vier maanden zitten. Bovendien moet de 22-jarige man een ver goeding betalen aan drie gedupeerden die een schadeclaim hebben ingediend. In totaal gaat het om ruim 1.600 gulden. De officier van justitie had ruim 3.000 gulden compensatie geëist. De Katwijker stal de fietsen om zijn drugsverslaving te kunnen bekostigen. Zilker ramt gevel van woonhuis de zilk Een 26-jarige automobilist uit De Zilk heeft zondagmor gen voor een behoorlijke ravage gezorgd op de Zilkerduinweg in zijn woonplaats. De man raakte rond drie uur van de weg, raak te twee geparkeerde auto's en kwam uiteindelijk tot stilstand te gen de gevel van een woning. De brandweer, de gemeente en een aannemersbedrijf moesten er aan te pas komen om het huis te stutten. De automobilist is overgebracht naar het LUMC. De politie vermoedt dat de man onder invloed van alcohol ver keerde en daardoor de macht over het stuur verloor. Er is bloed van hem afgenomen om hier uitsluitsel over te krijgen. FOTO HIELCO KUIPERS Vandalen bezoeken strandpaviljoen katwijk Het strandpaviljoen North Shore Beachclub in Katwijk heeft afgelopen nacht bezoek gehad van vandalen. Onbekenden hebben de ramen van het terras ingegooid. Daardoor ontstond er op het strand een enorme ravage. Eigenaar H. van Weegel schat de schade op ongeveer 1500 gulden. Het paviljoen stond nog maar twee dagen op het strand en was nog niet open voor het publiek. Rotonde Voorhout vervroegd geopend voorhout De rotonde bij de Componistenlaan/ Jacoba van Beierenweg in Voorhout wordt morgen al in gebruik genomen. Dat is een week eerder dan gepland. De rotonde is nog niet he lemaal klaar. De fietsstrook is nog niet gescheiden van de nor male rijbaan en de Schoutenlaan blijft voorlopig onbereikbaar via de rotonde. De gemeente moet de grond bij de rotonde nog in bezit krijgen, voordat de laatste werkzaamheden worden uit gevoerd. Dronken bestuurders bekeurd noordwuk/noordwukerhoutTwee automobilisten zijn afgelo pen weekeinde tijdens routinecontroles aangehouden omdat ze met een borrel op achter het stuur zaten. Zaterdagmorgen op de Herenweg in Noordwijkerhout liep een 22-jarige bestuurder uit Noordwijkerhout tegen de lamp. Gistermorgen werd een 53- jarige Lissenaar in de Huis ter Duinstraat in Noordwijk betrapt. Automobilist vliegt uit de bocht sassenheim Een 55-jarige bestuurder uit Oostzaan is gistermid dag in de bocht van de afrit van de A44 ter hoogte van de afrit Warmond met zijn auto uit de bocht gevlogen. De man hield nekletsel over aan zijn rit, die via bosjes en over de sloot op het parkeerterrein van het Motel Sassenheim eindigde. De man werd naar het LUMC in Leiden vervoerd. Uit nader verhoor bleek dat de man zich niets van het voorval kon herinneren. De automobilist had niet gedronken. usse bacterie niet aanwezig is in de eigen de telefoon bij de Keukenhof niet meer waterhuishouding. stil. Het onderzoek heeft inmiddels De Keukenhof wordt nog altijd over- Ruim een jaar geleden overleed een uitgewezen wat iedereen eigenlijk al spoeld met vragen over de legionella- aantal mensen aan een besmetting wist: geen legionellabacterie te vinden bacterie. Om die reden heeft het de met die bacterie, nadat ze een bezoek in het Lissese park. Lissese bloementuin een onderzoek hadden gebracht aan de West-Friese Doordat er in de sproei-installaties laten uitvoeren om aan te tonen dat de Flora in Bovenkarspel. Sindsdien staat alleen gebruikt wordt gemaakt van koud water, is besmetting met le gionella in de Keukenhof uitgesloten. Het onderzoek is dan ook uitsluitend uitgevoerd om het publiek te overtui gen, zo geeft voorlichtster M. de Keizer onmiddellijk toe. „We krijgen hier zó veel vragen over. De mensen redene- loe ren dat als op de West-Friese bacterie wordt aangetroffen, dat matisch ook bij alle andere blot tentoonstellingen kan gebeuren dit onderzoek hopen we een eii maken aan alle heisa", aldus Q Ch Op de kruising van de Van Pallandtlaan, de Hoofd en de Carolus Clusiuslaan in Sassenheim wordt! zomer een rotonde aangelegd. Het kruispunt ven dagelijks zo'n 20.000 voertuigen, voor een groot dei jtte keer van en naar Lisse. De provincie Zuid-Hollan daarom langs het verkeersplein een 'bypass' aanlife' Een deel van het verkeer naar Lisse kan zo ook buil Jez rotonde om rijden. an E sassenheim peter van egmond wel rotonde als bypass n iaar Omwonenden en bezoekers zien weinig in uitbreiding betaald parkeren marian krugsman Vrolijke gele papiertjes fleuren de Katwijkse Schelpendam zaterdag op. Onder de rui tenwissers flapperen ze gezellig in de wind. Met de boodschap dat de eigenaar negen tig piek moet betalen voor parkeren op de stoep. De Schelpendam is één van de straten waar door bezoekers van het centrum veel wordt geparkeerd. De straat ligt pal tegen het gebied aan waar moet worden betaald voor een plek voor de auto. Met het gevolg dat Katwijkers die gaan winkelen maar ook mensen die in het centrum werken, een gratis plekje zoeken op de Schelpendam. Tot ergernis van bewoners, weggebruikers en parkeercontroleurs. „In het betaald-parkerengebied is nog genoeg ruimte", constateert parkeercon- troleur Y. van Rijn. „Maar iedereen wil zon der betalen zijn of haar auto kwijt." Twee bewoners van de Schelpendam onder schrijven dit. „Het is een ramp. Wij hebben een garage, dus een parkeerplaats, maar daar zet je 'm niet altijd in. Soms kunnen we niet eens in of uit de garage komen om dat de inrit is geblokkeerd." In de oplossing van de gemeente, uitbrei ding van het gebied waar betaald moet worden voor het parkeren, zien bewoners en parkeerwachters niets. Parkeerwachter Van Rijn: „Volgens mij wordt het probleem dan alleen maar verschoven." Ook de mensen die zaterdag hun auto achterlaten op de Schelpendam zien niets in de oplossing van het gemeentebestuur. „Wordt het hier betaald parkeren?" vraagt een Katwijkse die regelmatig haar auto op de Schelpendam parkeert. „Dan zet ik mijn auto gewoon een straat verderop. Voor kleine boodschappen pak ik de fiets maar voor zware dingen pak ik echt de auto. De winkeliers verdienen toch aan winkelend publiek? Gratis parkeren zou dan een servi ce zijn. Ik denk dat uitbreiden van betaald parkeren de mensen uit het centrum jaagt, zeker de mensen die van buiten Katwijk naar ons gezellige centrum komen. Het is onvriendelijk en onplezierig winkelen. Je loopt steeds op je horloge te kijken of je nog parkeertijd hebt." Een andere Katwijker overweegt in dat geval toch maar de portemonnee te trek ken. „Ik woon in Katwijk aan den Rijn. En dat is dan toch wel heel erg ver lopen." Volgens de provincie levert de aanleg van een rotonde een be tere doorstroming van het ver keer op. Ook wordt het kruis punt hierdoor veiliger. Alleen een enkelstrooks-rotonde heeft niet voldoende capaciteit, maar berekeningen op het provincie huis hebben uitgewezen dat mét de bypass de capaciteit voor de komende tien jaar groot genoeg is. Ook het langzaam verkeer moet voortaan zonder stoplicht oversteken. In het plan zijn de verkeersstroken zo ingetekend, dat voetgangers en fietsers na elke rijbaan een vluchtheuvel tegenkomen. Op een informatieavond deze week bleek dat sommige Sas- senheimers vrezen voor onge lukken, omdat 's morgens grote groepen scholieren op de fiets naar Lisse rijden, en daarbij zo passeren. Rond die tijd ook bijzonder druk o|311 z kruispunt. Volgens omv den zou een fietstu komst brengen, maar i eurs van de provincie W dat daar nauwelijks ruim! u is. JSe: Gelijk met de aanleg i rotonde verandert het f ander in de ontsluiting! eizf Vogelbuurt. De provinci; dat het aantal zijstraten doorgaande routes ma den teruggebracht. D verdwijnt de aansluiting ^rl' Ter Leedelaan en de Vij op respectievelijk de straat en de Van Pallanfj'F1 Fietsers kunnen hier e gewoon langs. Dat betekent dat de buurt voortaan nog alle gankelijk is via de Nad laan, de Willem Wamaai de 3e Poellaan. Een parkeerverbod langs één kant van de Schelpendam in Katwijk. Daar vragen de par keercontroleurs al maanden om. Tot nog toe zonder succes met het gevolg dat het met eni ge regelmaat bonnen regent in de Katwijkse straat. De Schelpendam is populair bij parkeerders omdat er niet hoeft te worden betaald. Om te voorkomen dat het verkeer vastloopt, parkeren veel men sen op de stoep. Met een bon van negentig gulden tot gevolg. Tot verdriet van politie en par- keercontroleurs. „Officieel mag je hier parkeren, maar met de auto geheel op de rijbaan", zegt Van Rijn. „Maar als de au to's op de rijbaan staan, wordt de weg te smal en onoverzich telijk. Dus hebben we liever dat hier niet wordt geparkeerd. Voor parkeerders is de situatie ontzettend onduidelijk. Ze we ten vaak niet eens waarom ze een bon krijgen. We hebben maanden geleden bij de ge meente al gevraagd om borden en een onderbroken gele streep op de stoeprand. Maar er gebeurt niets." De parkeercontroleurs scha men zich zelf een beetje als ze zaterdag een bon uitschrijven voor een auto die met de wie len nog geen 15 centimeter op de stoep staat. „Maar het moet. Volgens de letter van de wet staat de auto op het trot toir. Ik zeg er eerlijk bij, als de eigenaar nu aan zou komen lo pen. zou ik de bon vernieti gen." De eigenaar arriveert echter pas drie kwartier later. De vrouw gaat naar de politie om verhaal te halen. „Ze heb ben de bon niet vernietigd en na uitleg begrijp ik het wel", vertelt ze. „Ze willen van die vervelende situatie op de Schelpendam af en adviseer den me met klem om in be roep te gaan. En dat ga ik ook zeker doen." lisse irene nieuwenhuuse De Lissese advocaat K. Jurriëns vraagt het college van gedepu teerde staten om onderzoek te doen naar het functioneren van het waterschap De Oude Rijn stromen in Leiderdorp. Volgens de jurist wil het waterschap het water in de Zilkerpolder niet op de juiste hoogte brengen. De Lissese advocaat stelt in een brief aan GS dat niet alleen de ambtenaren van het water schap hiervoor verantwoorde lijk zijn. Ook de leden van de Algemene Vergadering, dit is het bestuur van het schap, heeft schuld aan het disfunctio neren van De Oude Rijnstro men. Dit orgaan heeft zich on langs vierkant achter het beleid Een cliënt van Jurrii rnnrmolirro Eilnomonlnu j Da e af, 1 de jaren 1992, '93, '9 oogstschade vanwege juist peilbeheer in deze Jurriëns stelde het wati daarvoor verantwoord^ kreeg in vrijwel alle van de rechter gelijk. Desondanks heeft, volgens Jurriëns, De Oik stromen de waterhoogti Zilkerpolder niet aan Jp Hierdoor dreigen volge £r|a B.C in de toekomst nieuwe teiten. Om dit te voot"^ verzoekt hij nu het colli je, gedeputeerde staten oi V( grijpen. v runsburg brandjes. Onder die laatste vie len bijvoorbeeld de twintig con tainerbrandjes, die voorname lijk tijdens de jaarwisseling woedden. De brandweer ging ook op pad voor het bevrijden van een bekneld paard, het verwijderen van een vogel uit een ventilatie kanaal en het in orde maken van een defecte airco. Ook het assisteren bij bijvoorbeeld het horizontaal vervoeren van een patiënt, behoort vandaag tot de taak van de brandweerman. Brandweercommandant C. van der Gugten denkt dat die ont wikkeling onomkeerbaar is. „Het is al jaren aan de gang. Ik denk dat de naam brandweer ons werk niet meer dekt. We zijn van brandweer eigenlijk een hulpverleningsorganisatie geworden." De Rijnsburgse brandweer rukt vaak voor niets uit. Het afgelo pen jaar waren er 34 loze alar men of brandgeruchten, zoals die noodsignalen door de brandweer worden genoemd. Deze meldingen ontstaan meestal door het afgaan van voelige alarmsystemen. Dat ge beurde vooral op het bedrijven terrein 't Heen in Katwijk. De Rijnsburgse brandwee ging vorig jaar 113 keer op pad, maar slechts één keer voor een grote brand. Dat was in Noord wijkerhout, waar de Rijnsburg se spuitgasten hun collega's as sistentie verleenden. Ook werd een keer geholpen bij een brand in Noordwijk. De Rijnsburgse brandweer rukte wel 52 keer uit voor kleine duin- en bollenstreek Weinig animo voor Boomfeestdag niet meedoen, wijten dat in de meeste gevallen aan een gebrek aan belangstelling vanuit de scholen. „We doen het al een paar jaar niet meer", aldus een woordvoerder van de gemeente Noordwijkerhout. „Er is ge woon niet genoeg animo voor. Een paar bloembolletjes willen ze nog wel in de grond stoppen, maar daar houdt het dan ook mee op." Het merendeel van de gemeen tes in de Duin- en Bollenstreek doet woensdag niet mee aan de viering van de Nationale Boom feestdag. Alleen in Katwijk, Val kenburg, Sassenheim en Voor hout gaan schoolkinderen dit jaar op pad om bomen en strui ken te planten. Gemeentes in de regio die lisse 's Avonds om acht uur beginnen en de vol gende ochtend pas om acht uur de kaarten neer leggen. Dat deden 52 fanatieke klaverjassers in de nacht van vrijdag op zaterdag in het Poelhuys in Lisse. En dan niet om een record te vestigen of om weddenschap te winnen maar puur voor de lol van het kaartspelletje. Dit weekeinde werd voor de vierde keer in Lisse de klaverjasnacht gehouden. Frans Teeuwen was er alle keren bij. „Natuurlijk voel je na twaalf uur opzitten wel dat er iets niet helemaal klopt, maar ik slaap na een kaartnacht toch maar een paar uurtjes. Verder doe ik het even rustig aan en ga op tijd naar bed. Dat heb ik wel over voor zo'n leuke gebeurtenis." Datzelfde geldt voor Fia van der Laan die samen met haar man John en dochters Yvonne en Greet meekaart. John en ik hebben geen echte dip beleefd. En lekker lang uitslapen? Vergeet het maar. Zaterdagmiddag liep ik weer in het dorp boodschappen te doen. Dat moet nu eenmaal ook gebeuren." Dochter Yvonne, die voor de eerste keer meedeed, was vrijdag over dag gaan slapen. Niet genoeg, bleek bij het tellen van de scores want Yvonne mocht uiteindelijk met de poedelprijs naar huis. Beste klaverjasser was M. van Beek met 25.872 punten. Tweede werd J. Eisinga, derde Riet Grimbergen en vierde Ruud Baams. FOTO DICK HOGEWONING Moslims Hilleg willen pand Bo idee lever tika De Hillegomse verei Ansaar, voorheen Moslim, heeft interesse huidige onderkomen derdagverblijf Bolleke Mgr. Van Leeuwenlai komt binnenkort vrij deropvang, in afwachli re°gi permanente nieuwbou "gen, huist naar een tijdelijk ers'e De circa vijftig gezin c°ro in Al-Ansaar zijn vereni beha ken al jaren naar een e 1,18ei beds- en ontmoetingsni een het dorp. Zij vragen def d te nu in een brief om te delen tussen hen en s Catalpa, eigenaar van Mocht het oude nood Nppi van Bolleke in te sled j?r verkeren, dan wil de ve "'eat dat de gemeente het sl w; de grond beschikbaar "Da wil dan zelf een gebou Pr°di zetten. *1®. c Wethouder Wijnker' !ldle lumk zijn noemt het idee thiek. „Maar dit is een waar de huidige eigeru "art gulden meer voor dien kan Al-Ansaar ons ik weet geen 30.0® erfpacht per jaar voorl betalen. Gratis bes Ptete stellen is lastig omda! "arr beeld bestuursleden va ?atst. legomse Harmonie ft ¥ens komen vragen waarofl ®0re( erfpacht betalen." Por •dscha 'ef ■nikte

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14