Crèches in Leiderdorp in gebreke Watersportvereniging De Kaag vraagt subsidie voor pontje Dertien schoten in een halfuur H: Regio er linder klachten over meente Voorschoten Opbrengst EWR-aandelen voor opknap Grote Polder Twee appartementen in oude postkantoor van Zoeterwoude Jj jtomobilist botst op bloembak tirwoude-dorp Een 40-jarige man uit Zoetermeer met te- jj drank op is gistermiddag met zijn auto tegen een bloembak it nald ter hoogte van café Landzicht in Zoeterwoude. De man last ^over ^°^cter Kortmannstraat toen hij op de bloembak ;(l itte. In de bak meende hij een tegenligger te zien, voor wie 'moest uitwijken. Een blaastest wees uit dat de Zoetermeer- dronken was. Zijn rijbewijs is in beslag genomen. deli ïsta «h ohen te gast in Oegstgeest gr,eest Job Cohen, staatssecretaris van Justitie, is 3 april in -stgeest om te spreken over het Nederlandse asielbeleid. Hij jgast op een PvdA-bijeenkomst in het Witte Huis, die begint ,20.00 uur. Cohen heeft een voorstel voor een nieuwe emdelingenwet naar de Tweede Kamer gestuurd, waarin hij (voor versnelling van procedures en versimpeling van regel ing. Dit moet het probleem van overvolle opvangcentra op- 'udi 'agenaar interim-directeur ir di [LGEEST De Raad van Toezicht van de stichting Elisabeth- ,jj p iWijckerslooth heeft J. Wagenaar benoemd als interim-di- aak eor. Hij volgt verpleeghuisdirecteur J. de Soeten op, die per iariril met de vut gaat. De Soeten blijft nog wel part-time actief t ka Oegstgeestse verpleeghuis Van Wijckerslooth. Hij heeft ibereid verklaard de nieuwbouwplannen af te ronden, nals de onderhandelingen over een fusie met het naastgele- -erzorgingshuis Rustenborch. '-va eerrust viert vijfjarig bestaan P ij jan "qnd Restaurant-boerderij Meerrust in Warmond viert n do vijfjarig bestaan met een receptie voor genodigden en een aat-1 «feest op vrijdag 31 maart. Hoogtepunt van het feest is het hop reden van dj 100% Isis. Kaarten voor het feest kosten vijftien ilea If'1 en zijn alleen in de voorverkoop (maximaal twee kaarten persoon) verkrijgbaar. De zaal gaat open om 23.00 uur. warmond judy nihof Het pontje van de Koninklijke Water sportvereniging De Kaag is ontzettend populair. Vooral in de zomer maken heel veel fietsers er gretig gebruik van. De pont is zelfs onderdeel van een of ficiële toeristische route vanuit Leiden. Dit alles bij elkaar is voor de vereni ging aanleiding om subsidie aan te vragen bij de gemeenten Warmond en Leiden. Want de meeste gebruikers van het pontje zijn geen lid, terwijl de vereniging wel opdraait voor alle on derhoudskosten. ,,We hebben de pont in dienst ge steld om leden vanaf het eind van de Zijldijk een verbinding te geven met de Kaagsociëteit, ons clubhuis", zegt A. van Beek, commissaris jachthavens van De Kaag. In de praktijk gebruiken veel meer 'buitenstaanders' dan leden het pontje. Dus is het volgens Van Beek niet meer dan logisch dat de ge meenten Leiden en Warmond meebe talen. „We kunnen tegenover onze le den niet verantwoorden dat ze moeten betalen voor een openbare voorzie ning. In feite subsidiëren de leden via de contributie andere mensen." Als extra argument voert de commissaris aan dat de andere pont, over de Zijl, ook wordt gesubsidieerd. De kosten die watersportvereniging De Kaag moet maken voo'r het vaar tuig, lopen volgens Van Beek aardig op. „Af en toe moet er een nieuwe mo tor in. De pont is bovendien acht jaar oud: over een jaar of twee moet hij misschien wel worden vervangen." De vereniging ontvangt geen geld voor het overzetten. De inkomsten hieruit zijn voor de familie Van Schie, die de pont bedient. Van Beek benadrukt dat De Kaag wel een deel van de kosten wil blijven be talen. „We betalen nu alles, maar we zijn zeker bereid om iets van eenderde van de kosten te betalen." De commis saris gaat binnenkort met de gemeente Warmond praten. In Leiden heeft Van Beek al een gesprek gehad. „Wethou der Schultz staat sympathiek tegen over ons verzoek. Ze is bereid om er over met Warmond te overleggen." rnicuwing Rijksstraatweg van start jtNAARRijkswaterstaat, Wassenaar en het stadgewest •stet glanden zijn vandaag begonnen met de vernieuwing van de iatdi straatweg. Langs dit Wassenaarse gedeelte van de N44 ko- xen aan weerszijden parallelwegen en geluidsschermen. Op demanier moet de hinder die directe omwonenden van deze e nc ike verkeersader ondervinden, minder worden. Bestem- ;s\vij gsverkeer wordt door de aanleg van de parallelwegen ge- aden van het doorgaande verkeer tussen Leiden en Den idati g-De werkzaamheden duren twee jaar. de eerde Tkt CH0TEN' André Slierings (I) en Henk de Jager, beiden lid van De Vrijheid, in actie. FOTO MARK LAMERS Nederlands Kampioenschap antieke wapens in Leiderdorp leiderdorp judy nihof ?nb j eren von8 jaar een stu^ tninder igd over de gemeente rhoten dan het jaar daar- Dat blijkt uit het jaarver- het Centraal Meldpunt lenbehandeling. Het aan- ichten is gehalveerd. Kwa- er in 1998 nog vijftien ielijke en zeven monde- klachten binnen, in 1999 het er in totaal elf. gemeente concludeert uit djfers dat verbetering van rganisatie niet nodig is. ,een{ aal gesproken leidt het :denw rslag van het Meldpunt dat it opsommen van 'verbe- utx iten'. Vorig jaar hebben Denk slechts twee van de zes schrifte lijke klachten de hele procedure doorlopen, dus is die inspan ning overbodig. De volledige procedure houdt in, dat hoor en wederhoor wor den toegepast en er een rappor tage komt van de functionaris die de klacht behandelt. Daarna nemen burgemeester en wet houders een beslissing. De ove rige klachten in 1999 zijn opge lost voordat het zover kwam - bijvoorbeeld door een 'verzoe- ningsgesprek' - of doorgestuurd naar een andere instantie. De vijf mondelinge klachten gin gen over simpele zaken, die zonder verdere problemen zijn afgehandeld. De kantine van de Leiderdorpse schietvereniging De Vrijheid heeft zaterdagochtend wel wat weg van een saloon. Aan de bar Vandaar dat de Tachtigjarige een flinke dosis geduld. Er komt veel bij kijken voordat het wa pen geladen is. „Je werkt met zwart kruit en vet. We doen een half uur over dertien schoten. valt een groepje als cowboys uitgedoste mannen meteen op. Hoewel het 'Nederlands Kam pioenschap Historische Wa pens op de 25 meter' is begon nen, is de sfeer gemoedelijk. Van concurrentie is niets te merken. De liefhebbers van an tieke wapens vormen dan ook een apart wereldje, vertelt Charles de Rave (60) uit Heken- dorp. Hij is voorzitter van de landelijke technische commis sie historische wapens. „De schutters zijn meestal wat ou der. Er is wat meer i Wie schiet met een antiek pistool moet beschikken over oorlog zo lang duurde" zegt De Rave droogjes. Doe-het-zelvers zijn het, de liefhebbers van an tieke wapens. Ook hun kogels gieten ze meestal zelf. Om lood- vergiftiging te voorkomen, doen ze dat onder een afzuigkap of ergens buiten. 'Antiek' is trouwens een groot woord. Veruit de meeste pisto len waarmee vandaag wordt ge schoten zijn replica's van wa pens uit de zeventiende, acht tiende en negentiende eeuw. Originelen zijn heel moeilijk te krijgen. „En gaat zo'n wapen stuk dan kun je nergens een onderdeel krijgen", zegt Gerda Lejeune. Lejeune is lid van De Vrijheid, ook al woont ze in Apeldoorn. Van de ruim vijf honderd leden is tien procent vrouw. „Je hebt hier een uitge breide accommodatie. En je kunt hier vaak terecht. De meeste verenigingen zijn maar een paar keer per week open." Onmiddellijk mengt voorzitter Van der Goot zich in het ge sprek. „Wilt u onze vereniging niet teveel ophemelen", vraagt hij vriendelijk, doch dringend. Zo'n verzoek krijgen verslagge vers niet vaak als ze te gast zijn bij een club. Van der Goot be grijpt de verbazing. Maar hij meent het echt. „Kijk, door een mooi stuk in de krant krijgen we een aanloop tot en met. En daar zitten we niet op te wach ten, want we zitten helemaal vol. Bovendien hebben we een wachtlijst." Voor de NK 25 meter, die tot Vreemde vogels vlogen donderdag de Voorschotense raadzaal binnen. Het getsjilp was niet van de lucht. Nee, natuur is niet altijd een bron van vreugde. Zo- staat Wassenaar aan de vooravond van een enorme muggenplaag. ij act* tlaani inbef SCHDt Kjuel? ar heil agenaars zijn vreemde vo gels. Kun je nagaan hoe - vreemd Haagse vogels wel niet moeten zijn. Donderdagavond vlogen ze plotseling de raadzaal van Voorschoten binnen. WD'er Anne Jonk zette het raam even open en voor burgemeester Peter Cannegie- ter er erg in had, was het gekwetter niet van de lucht. Aanleiding voor het praten over de gevleugelde asielzoekers vormde een brief van de Haagse Vogelbe scherming. Daarin schrijven de Ha genaars dat zij bang zijn, dat vogels de dupe worden van de bouw van huizen en bedrijven in het Burge meester Van der Hoevenpark. In Voorschoten dus. De vereniging heeft eerder, ondanks toezeggingen van de gemeente, 'slechte ervarin gen' opgedaan met het sportpark Adegeest en dus was het boze ge: tsjilp niet van de lucht: „We hopen dat de natuurwaarden van het Van der Hoevenpark een beter lot zijn beschoren. De ecologische herin richting van Adegeest is minimaal gerealiseerd." Jonk reageerde op de kritiek alsof een van de fladderaars zojuist een kwak op haar hoofd had laten val len: „Kennelijk komen hier ook Haagse vogels, maar dat betekent nog niet dat je alles maar kunt zeg gen. We zijn helemaal niet te kort geschoten." Hans Smits van D66 had juist begrip voor de klachten: „We moeten onze afspraken nako men. Dat is in Adegeest niet ge beurd." Jonk vertwijfeld: „Als Voor schoten groen genoeg is voor de mensen is het toch ook groen ge noeg voor vogels?" Smits: „Ik weet niet wat de vogels denken en zeg gen. Ik weet alleen dat we onze ver- Een levensgevaarlijke muggenplaag ligt op de loer als er huizen komen op marinevliegkamp Valkenburg. plichtingen niet zijn nagekomen." Om de vogels en hun tolken de kans te geven alsnog in te spreken, in te kwetteren en in te tsjilpen, stelde wethouder Peter Verschoor uiteindelijk maar voor ze door te sturen naar een volgende bijeen komst. „We zien wel in welke verga dering van welke commissie ze zul len terugkeren." Vreemde vogels die politici. Dodelijke ziekten Eén argument om marinevlieg- maar niet hebben. Het laatste argument in de strijd te gen bebouwing van Valkenburg komt uit onverwachte hoek: de Zuid- Hollandse Vliegclub. Zo'n duizend leden heeft deze overkoe pelende luchtsport-organisatie. En velen van hen maken voor een ple ziervluchtje boven de Leidse regio gebruik van de banen van het mari nevliegkamp. Vliegenier Jan Brouwer ziet de bui nu al hangen. Ypenburg ging al dicht, het vliegveldje bij Langeveld kamp Valkenburg niet te bebouwenmoet sluiten en straks gaat mis kenden we nog niet. Malaria. Nee echt, dit is geen grap. Als de start- en landingsbanen voor Ori- ons plaats maken voor huizen, ligt deze dodelijke ziekte op de loer. Niet bepaald een toekomstvisie om lacherig over te doen. Leidenaars, Katwijkers en Wassenaarders moe ten straks met z'n allen aan de Lari- am. En over de bijwerkingen van deze anti-malariapillen zullen we schien ook Valkenburg nog dicht. Dat zou het einde betekenen van alle luchtsport in Zuid-Holland. Een niet te overziene ramp, die kost wat kost voorkomen moet worden. Brouwer haalt daarom alles uit de kast: „Als het vliegkamp wordt be bouwd gaat de waterstand in dit ge bied flink omhoog. En dat kan ma laria veroorzaken." O jee. Dat was vorige week toch even schrikken voor de Wassenaarse raadsleden, die dit onheilsscenario kregen voorgeschoteld tijdens een inspraakronde. Brouwer deed zijn zegje namens alle vliegrecreanten en baseerde zijn angstdromen op uitspraken van een Nijmeegse hoogleraar. Wel beschouwd is bebouwing van het vliegkamp toch het minst erge wat de regio kan overkomen. Als het gebied onverhoopt in een na tuurgebied verandert - waar Kat wijk, Wassenaar en Valkenburg bij een sluiting van het vliegeveld voor pleiten - dan is het leed helemaal niet te overzien. Leuke meertjes als bronnen van ellende. Zoveel water, zoveel ziekten. Niet alleen malaria, maar ook bilharzia misschien en gele koorts. Nee, dan toch maar lie ver huizen. Of de lucht in, samen met Zuid- Hollandse Vliegclub. jan preenen erna straatsma en met gisteren duurde, heb ben zich 151 schutters uit het hele land ingeschreven. Een groot deel van hen heeft over duidelijk iets met het wilde westen. Sommigen dragen een complete cowboy-uitrusting, anderen alleen een ruiten over hemd met een leren spencer. Veel aanhang hebben zij niet bij zich, want het is voor nie mand mogelijk om over de schouder mee te kijken. Daar voor is de ruimte achter de schutter veel te klein. Het enige dat er voor het wei nige publiek op zit, is wachten in de kantine. Dit betekent niet dat de schutters hun gang maar kunnen gaan. Een baancom- mandant houdt hen in de ga ten. Ieder mag dertien keer schieten, op een schijf met een diameter van vijftig centimeter. De drie slechtste schoten tellen niet mee. De schutters richten zich op de zwarte cirkel in het midden: 'het visueel'. Charles de Rave schiet puur voor de ontspanning. Hij doet mee aan de wedstrijden, maar maakt zich geen illusies. Het is altijd hetzelfde groepje schut ters dat in de prijzen valt. De Rave is gaan schieten op dok tersadvies. „Dat was 25 jaar ge leden. Ik werkte tachtig uur of meer per week. Op een gegeven moment raakte ik over mijn toeren. Bij het schieten ga je een wedstrijd met jezelf aan. Dat is inspannend, maar ook ontspannend. En de sfeer is heel gezellig." De Rave betreurt het dat veel mensen een negatief beeld heb ben van de schietsport. „Het heeft een connectie met het in gevaar brengen van anderen. Zeker als een of andere gek in Amerika op een school heeft lo pen schieten. Maar wij doen geen vlieg kwaad." De schutters kunnen hooguit zichzelf ver wonden. „Bij vuursteenwapens is sprake van open vuur. Het gebeurt wel eens dat iemand zijn baard verbrand. Maar dat is uitzonderlijk. Schieten is min der gevaarlijk dan voetballen." J. Sonkolij uit Apeldoorn werd gisteren Nederlands kampioen. Hij is lid van de koninklijke schietvereniging 'Van de Velu- Te weinig leidsters ingezet Beide organisaties voor kinderopvang in Leiderdorp vol doen niet aan de regels voor het aantal leidsters per groep. Van de particuliere organisatie Catalpa was dat al langer bekend, maar ook de Stichting Kinderopvang Lei derdorp (SKL) blijft op bepaalde uren in gebreke. De or ganisaties moeten hun zaakjes op 1 mei in orde hebben, anders grijpt de gemeente in. afke van der toolen Bij de SKL gaat het om kinder dagverblijf Winnie de Poeh. Daar zijn in de middagpauze volgens de plaatstelijke veror dening te weinig leidsters: in plaats van twee gediplomeerde medewerkers per groep slechts één. „Dan zijn er mensen op pauze. Daar voor zetten we dan stagiaires in, mensen zonder diplo ma dus. Naar de letter is dat niet goed", legt plaatsvervan gend directeur Y. Versteeg uit. De SKL kampt niet, zo als veel andere organisaties voor kinderop vang, met een tekort aan perso neel. Daarin ligt de oorzaak van de fout dan ook niet. De Leider- dorpse stichting wist volgens Versteeg niet, dat ze in gebreke bleef. Ze is er na een inspectie door de gemeente op gewezen. „We moeten natuurlijk voldoen aan de regels. We gaan deze week kijken hoe we dit pro bleem kunnen oplossenzegt Versteeg. Ze probeert dat te doen zonder dat de organisatie extra personeel hoeft aan te trekken. Als de SKL op 1 mei het pro bleem niet heeft opgelost, dan moet de organisatie op het matje komen bij de gemeente. Gebeurt er dan nog niets, dan volgt bestuursdwang. Dat houdt in dat er bijvoorbeeld een dwangsom kan worden op- gelegd. De andere Leiderdorpse or ganisatie voor kinderopvang, het landelijke en particuliere Catalpa, hangt nu al zo'n dwangsom Dwangsom dreigt voor Catalpa boven het hoofd. „Het geval Catalpa speelt al veel langer", ver klaart een woordvoer der van de gemeente. De gemeente en de GGD stelden een half jaar gele den al vast dat Catalpa op verschillende punten niet aan de gemeentelijke regels vol doet. Niet alleen zijn er te wei nig leidsters per groep, ook de slaapplaatsen voldoen niet aan de wettelijke eisen. Deze zaak werd aangekaart door een ver ontruste ouder. Catalpa heeft altijd gezegd dat het zich wel aan de regels houdt, al heeft de leiding wel toegegeven dat 'het een pro bleem voor ons als landelijke organisatie is dat de verschil lende gemeentelijke verorde ningen van elkaar afwijken'. Volgens de gemeente is er spra ke van een verschillende inter pretatie van de regels. CDA Zoeterwoude zoeterwoude De opbrengst van EWR-aan delen moet volgens de CDA- fractie in Zoeterwoude wor den gebruikt voor de op knapbeurt van het industrie terrein Grote Polder, het op knappen van Noordbuurtse- kade en Noordbuurtseweg en het vormen van een spaarpot voor fietspaden langs de Zuidbuurtseweg en de Gelderswoudseweg. De christen-democraten verwachten dat de verkoop van EWR-aandelen de ge meente Zoeterwoude 7,5 miljoen gulden oplevert. Als het aan het CDA ligt, komt het grootste deel van dit geld ten goede aan het verouder de industrieterrein Grote- Polder, dat in de problemen komt nu rijk en provincie geen bijdrage willen geven voor het opknappen van het terrein. Een kleiner deel van het bedrag zou volgens de chris tendemocraten gebruikt moeten worden voor het verankeren van Noord- buurtsekade. In de huidige plannen voor de opknap beurt van de Noordbuurtse weg is hiervoor geen geld gereserveerd. Door veranke ring van de kade gaat de weg langer mee, aldus het CDA. Tenslotte moeten ook fiet sers profiteren van het EWR- geld, vindt de oppositiepar tij, door de aanleg van vrij- liggende fietspaden in het buitengebied. zoeterwoude jan preenen Woningbouwvereniging Willi- brord wil het oude postkantoor aan de Jan van Banningstraat in Zoeterwoude-Dorp zo snel mo gelijk verbouwen tot twee ap partementen. De corporatie heeft daarvoor zestigduizend gulden gekregen van de ge meente als bijdrage in de kos ten. De verbouwing kost in to taal drie ton. Het voormalig postkantoor staat al twee jaar leeg en is ver vangen door een postagent schap in de witgoedzaak van Den Blanken aan de Kerklaan. „Ik verwacht geen bezwaren te gen de verbouwing van het ou de kantoor. De situatie zal voor de omwonenden alleen maar beter worden. De woningen vormen straks één geheel met het nieuwbouwproject Schen kelhof voor senioren dat er naast staat", aldus J. Reekers, hoofd van dienst van Willi- brord. Reekers gaat er vanuit dat het wijzigen van het bestemmings plan niet meer dan twee maan den vergt en dat kort daarna met de werkzaamheden kan worden begonnen. De PTT be sloot vijf jaar geleden om negen postkantoren in Leiden en om geving te sluiten, waaronder dat in Zoeterwoude.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13