Lobby regio voor uitstel van gaswet Rijn Veenstreek Buren café De Hoek blij met maatregelen tegen overlas Wie biedt op vrijstaand huis met uitzicht op de HSL? Alphense eeuwelinge schaatste altijd voorop Zorgen om aankoop grond voor boortunnel HSL MAAN DAG 20 MAART 2000 974 Brand in boerderij Zevenhoven Een boerderij in Zevenhoven, tussen Nieuwkoop en Ter Aar, is zaterdagmiddag gedeeltelijk uitgebrand. Buren zagen rond 15 uur rook komen uit het rie ten dak van de hoeve aan het Noordeinde en waarschuw den de bewoners. Die pro beerden eerst de brand te blussen, maar toen dat niet lukte verlieten het echtpaar en drie kinderen de woning. Ze raakten niet gewond. Het dak brandde volledig uit en de be nedenverdieping liep water schade op. Óm 16 uur had de brandweer de fik onder con trole. Het Noordeinde is een tijd afgezet geweest. KOUDEKERK AAN DEN RUN MARIETA KROFT Café De Hoek in Koudekerk aan den Rijn moet zo snel mogelijk maatrege len treffen om herrie en stankoverlast in de buurt tegen te gaan. Als de uitba ters zonder toestemming feesten met levende muziek geven, lopen ze de kans dat de gemeente het café geheel of gedeeltelijk enkele weken sluit. De gemeente Rijnwoude heeft dat het café twee weken geleden laten weten en daarbij aangegeven streng toe te zien op naleving van de regels. Voor burgemeester Boelen die de af gelopen maanden regelmatig contact met De Hoek had over de overlast in de buurt, is hiermee de kous afgedaan, zei hij vorige week in de commissie al gemene zaken. Ook de buren, die zich vooral ergerden aan de herrie tijdens illegale feesten, zijn tevreden. „We hebben het idee dat de punten bij de gemeente zijn aangescherpt. Daarom hebben we er vertrouwen in dat het nu goed gaat", zegt A. van der Vlugt. Minder tevreden is echter het be stuur van Stichting De Hoek. „Wij gaan de gemeente aanschrijven", zegt bestuurslid G. Goudkuil. „Ze draait eerder gemaakte afspraken terug. Wij moeten nu extra maatregelen treffen terwijl we al aan de wetgeving vol doen." Hij doelt op het aanbrengen van een pijp die tenminste een meter ben dakgoot uitsteekt. De gemeente* na^c die pijp er komt om geuroverlast ^ov te gaan. Enkele maanden geledei 'rte' den B en W nog dat het niet nod om die pijp aan te brengen. J meente moet eerst eens duideli scheppen voordat we investei doen die later worden teruggedjj De druk op minister Jorritsma van economische zaken om de nieuwe gaswet uit te stellen, neemt toe. Vanuit het gebied Midwest van de Westelijke Land- en Tuin bouworganisatie (WLTO) voert T. Akerboom uit Roelof- arendsveen een actieve lobby. Vorige week ontving hij de minister op zijn eigen kwekerij, om haar de gevolgen van de liberalisering van de gasmarkt voor de glastuinbouw uit te leggen. en hebben meer tijd nodig om te meten en te registreren." Om de Kamerleden van hun standpunt te overtuigen, na men Akerboom en consorten hen drie weken geleden mee op excursie naar een tuinbouwbe drijf in Bleiswijk. In aansluiting daarop bezocht Jorritsma vori ge week Akerbooms fresia-be drijf aan de Sotaweg. „We kie zen bewust voor een informeel traject. Het is een moeilijk tra ject. Dat willen we niet versto ren door de publiciteit te zoe ken", aldus Akerboom. Sinds een week zoeken de tuinders wel op een andere ma nier de publiciteit. In heel Ne derland hangen op duidelijk zichtbare plekken spandoeken met het opschrift 'Milieu en tuinbouw dupe van gaswet'. Er hangt er al één langs de provin ciale weg bij Woubrugge naast de begraafplaats. In Roelof- arendsveen komt er waar schijnlijk één langs de A4 bij het Ringvaartaquaduct. De plaatse lijke WLTO-afdelingen zijn ver antwoordelijk voor het ophan gen van de spandoeken. Tientallen gegadigden voor kale kavel in Rijpwetering J ANNEKE DE JONGE Akerboom is voorzitter van de energiecommissie in het gebied Midwest. Met collega's uit de rest van Nederland bezoekt hij de laatste maanden regelmatig de vaste Kamercommissie voor economische zaken in Den Haag. „We proberen de politiek te bespelen en we hebben de indruk dat de boodschap goed overkomt. Ik heb hoop op een De glastuinbouwers zijn niet tegen de liberalisering van de gasmarkt, benadrukt Aker boom. Op 1 januari 2002 gaat die nieuwe wet in. Vanaf dat moment betaalt de gebruiker voor het transport van het gas, en wordt zijn gasprijs geba seerd op zijn jaarlijkse piekaf- name. Tuinders zijn hierover verbolgen, omdat zij in een strenge winter extreme pieken hebben, terwijl ze in de zomer nauwelijks gas verbruiken. „Wij willen uitstel. We weten niet eens waar onze pieken liggen TIM BROUWER DE KONING „Goedemiddag, is er iemand die mij hier kan rondleiden?" Een man van middelbare leef tijd stelt de vraag als hij op een kille zaterdag aankomt bij een villa aan de Zuidweg in Rijpwe tering. Bertus van Velzen van Van Nieuwkoop Makelaars maakt zich los uit een groepje dat beschutting zoekt tegen de ijzige wind. „Ik kom zo bij u. Maar als u wilt kunt u alvast een kijkje nemen. U hoeft al leen het rood-witte lint maar te volgen." Op de aangewezen plaats ziet de kandidaat-koper veengrond, gras, takken en water. Bij elkaar moet dat een perceel van onge veer 490 vierkante meter vor men. De schatting is van Van Velzen, die namens de aan staande buurman en verkoper van de kavel ruim heeft gead verteerd. Op de aangeboden bouwkavel is plaats voor welge teld één huis. Alleen snelle be slissers maken een kans. Zij hebben slechts anderhalf uur om het perceel te bezichtigen. Vervolgens mogen zij schrifte lijk bieden. Donderdagmiddag gaan de enveloppen van de ge gadigden in bijzijn van een no taris open en kiezen de verko pers hun nieuwe buren. Zij houden zich het recht van gun ning voor. Dat wil zeggen dat zij hun grond niet noodzakelijker wijs aan de hoogste bieder ver kopen, maar ook andere criteria kunnen laten meewegen. Hoe aardig vind ik mijn nieuwe bu ren of hoe groot is het gezin van de buren? In het uiterste geval kan de verkoper alle schriftelij ke boden verwerpen en van de verkoop afzien. Eén van de circa 25 belang Bertus van Velzen (midden) wijst belangstellenden de weg op de kale kavel. stellenden heeft al snel in de gaten dat het bij deze manier van bieden niet alleen om geld gaat. De spontane vrouw uit Leiden, die met haar echtge noot en jonge kinderen rond het lint drentelt, wil niets liever dan babbelen met de verko pers, mogelijk haar nieuwe bu ren. Uiteindelijk komt ook zij bij Van Velzen terecht. „Kunt u mij geen hint geven hoe veel ik moet bieden", vraagt zij quasi naïef. Van Velzen geeft geen krimp. „Dat wil iedereen van mij horen, mevrouw. „Ik kan u alleen vertellen - maar dat zeg ik ook tegen anderen- dat grondprijzen in dit gebied vari eren van 700 tot 2000 gulden per vierkante meter." Het jonge echtpaar uit het Noord-Hollandse Opperdoes trekt niet eens wit weg bij zulke bedragen. Het stel is niet voor de goedkoopte afgezakt naar het Groene Hart. Manlief werkt in Rijswijk en wil dichter bij zijn werk gaan wonen. Mooie dor pen als Hoogmade en Rijpwete- foto henk bouwman ring genieten daarbij zijn voor keur. Mocht hij de gelukkige koper van de kavel aan de Zuid- weg worden, dan trakteert hij zijn nieuwe buren op een ge recht met Opperdoezers, de be faamde aardappelen uit zijn woonplaats. Tussen de andere huiszoe- kers ontwaart Van Velzen tot zijn verrassing geen maki „Mensen die mij hier stellen over BTW zoude een makelaar in hun gi1 kunnen hebben. Maar gen zij er dan niet bij. p iWiji sionele bieders zien vaak 'eur- een bezichtiging, maar* )riln informatie op bij het ka iet 0 en bestellen luchtfoto' hber Schiphol." Toch kan zelfs de al verz dernste apparatuur niet i ven hoe de Zuidweg er toekomst gaat uitzien. Va ggf kavel kijk je nu uit op rij A4, maar over enkele jan U sen er ook nog treinen do vijfje gebied. De kandidaat-I zijn niet bang dat de hog ieder heidslijn hun woonpleai fen e derft. Misschien, zegt er persi zoekster hoopvol, is de herrie nog wel minder van de rijksweg. Belangrijker voor de kar ten is dat de grond van weg 45 een bouwbesten iglan' krijgt. Van Velzen schat dj sstra daarop óp 99,99 procent 3 aan waarschuwt hij voor de i mani vende procedure die no fev voor een bestemmingsvvij igsvei van de tuingrond. ïiden Alle serieuze kandidatt De seffen dat zij diep tasten om het felbegeerdt je Groene Hart in bezit gen. „Als ik een bod uitJ ga ik toch uit van mijn fint le mogelijkheden", zegt woner van Oud-Ade Van Velzen knikt be De belangstelling voor zichtiging valt hem niet „Ik vind het alleen jamm de mensen vandaag spreid langs komen. Lira ik alle bezoekers hier o kluitje gehad. Dat werkt 5Ü2I! petitie in de hand en ka beter resultaat opleveren.' Ml Neeltje Henry-Nagtegaal al 82 jaar lid van Partij van de Arbeid HARRY OOSTERVEEN 'Oh, we zijn zo blij, want Neel tje is jarig', zingt Neeltje Henry- -Nagtegaal vrolijk. Reden tot zingen heeft ze. Zij is namelijk honderd jaar geworden. Zater dag vierde de Alphense haar verjaardag in verzorgingstehuis Westerhove. Behalve familie waren ook de burgemeester en de fractievoorzitter van de PvdA in de Eerste Kamer, aanwezig. De jarige is namelijk al 82 jaar lid van de SDAP en haar opvol ger de PvdA. Te midden van familie, vrien den en buren geniet mevrouw Henry-Nagtegaal van alle aan dacht. Gezeten aan een tafel laat ze alles maar over zich heenkomen. Het lijkt de hon derdjarige te ontgaan wat er precies aan de hand is, maar dat ze jarig is, weet ze wel. Op de vraag hoe zij het vindt dat ze deze respectabele leeftijd heeft bereikt, begint ze spontaan te zingen. „Mijn moeder houdt veel van zingen", licht dochter Ali (76) toe. Kan mevrouw Hen ry-Nagtegaal zich nog herinne ren waarom ze lid van de toen malige SDAP is geworden? „Omdat we rood zijn", is haar ludieke antwoord. Naar eigen zeggen leidde de Jarige Job een actief leven. „Met schaatsen reed ik altijd voor op", herinnert ze rich. „Vroeger werkte moeder op de boerderij en verdiende toen twee kwart jes per dag", valt haar dochter, zelf woonachtig in Westerhove, haar moeder bij. „Naast het werken deed ze aan hardlopen. Daarmee heeft ze ooit nog eens een prijs gewonnen." Henry - -Nagtegaal knikt bevestigend: „Ik deed overal aan mee." „Mijn moeder komt uit een arbeidersgezin", verhaalt zoon Neeltje Henry- Jan Henry (74) die met zijn broer Hans hun moeder nog thuis verzorgt. „Zij was één van acht kinderen. Op haar acht tiende werd ze lid van de SDAP, omdat haar ouders al lid waren. Haar opa was mede-oprichter van de SDAP in Alphen aan den Rijn. In 1921 trouwde mijn moeder met mijn vader en dat huwelijk duurde tot mijn vaders dood: 68 jaar. Vóór de Tweede Wereldoorlog werkte ze bij de wezenopvang Martha-stich- ting." „Na de oorlog was ze gewoon huisvrouw. Daarnaast was ze actief lid van een vrouwen bond", laat Hans Henry (67) weten. „En ze liep toentertijd met het SDAP-krantje 'Vrijheid, Arbeid en Brood' langs de deu ren. Zij is altijd een lieve moe der geweest. Ze zei geregeld: „Als de kinderen vakantie heb ben, dan heb ik ook vakantie." Dan ging ze altijd met ons weg. Ik ben trots op haar. Ze heeft een goede gezondheid en ik ben dankbaar dat ze deze leef tijd heeft mogen bereiken." Om twaalf uur komt burge meester Nico Schoof getooid met ambtsketen langs. Na de gebruikelijke felicitatie over handigt hij de honderdjarige een zijden bloemstukje, ver sierd met paarse lintjes. „Ik heb maar gelijk gezegd dat de bloe men van zijde rijn, dan heeft ze er geen omkijken naar", aldus Schoof. Hij vindt het bijzonder dat ze al 82 jaar lid is van de SDAP en de PvdA. „In 1918 stel de je toen als vrouw een daad." probeert tij dens haar ver jaardag net hoofd koel te houden. Naast haar zit burge meester Schoof. foto henk bouwman Een uur later loopt Geertje Lyklema, fractievoorzitter in de Eerste Kamer voor de PvdA, binnen. Lyklema vindt het 'schitterend' dat Henry-Nagte gaal na al die jaren nog steeds fid is van haar partij. „Er is een trouwe kern rond de PvdA. Daartoe behoort ook mevrouw Henry-Nagtegaal. Alle verande ringen binnen de partij heeft zij meegemaakt, maar ze is de PvdA toch trouw gebleven. Haar lange lidmaatschap is heel bijzonder." ïLeidsch Dagblad ANN01900 .■lij Dinsdag 20 Maart KOUDEKERK - Onze dorpsweg, aan de noordzijde, vooral in het westelijk deel, meest door teekenachti- ge hofsteden begrensd, die bij het naderen zich al lengs loswikkelen uit het hoog en breed geboomte, heeft in de laatste jaren, gelijk ook nu weder, op en kele plaatsen den moderniseerenden invloed van on ze tijd ondervonden. Dikstammige boomen met flink uitgespreide kronen vervangen door jeugdig gewas, dat door zijn weinige ontwikkeling het oog meer af stoot dan bekoort. Wat hindert het - schijnt het ons toe te roepen - dat uw utiliteitsbeginsel in strijd komt met de evidentie van het schQone; watd er toe, dat de brandende zon zich in al haarkra kan doen gevoelen; wat schaadt het, dat geéne*f le boom u zijn schaduw biedt; dat de noorden» rs|ag bij luchtig weder, u omver dreigt te blazen; dali I ops regenbui, die anders uw boven kleederen zou bi nlen'. vochtigen, u tot op het hemd doorweekt? Denki aan den dag van gisteren, maar geniet het tegtf woordig oogenblik. Haal adem en geniet van het heerlijk gezicht op de vruchtbare weiden, waat straks het prachtige hoornvee kalm en rustiggu ANNO 1975 Woensdag 19 maart VOORSCHOTEN - De dienst van de kwartiermees ter-generaal heeft bij Englebert N.V. in Voorschoten 35 wiellaadschoppen en 37 hydraulische graafma chines besteld, die met inbegrip van de bij te leve ren uitrustingsstukken dertien miljoen gulden gaan kosten. Voor assemblagewerkzaamheden en toeleve ringen zullen ook andere Nederlandse bedrijven wor den ingeschakeld. De aflevering zal in maart 1976 zijn voltooid. Deze legerorder betekent voor H. Englebert N.V. een vervolg op een eerdere leveran tie, in 1972, van 50 wiellaadschoppen. Gelijktijdig met de aflevering van de nieuwe motorlaadschoppen zal de vorige serie worden aangepast aan de huidige uitvoering met een laadbak die kan grijpen, schep pen, graven en duwen. LEIDEN - Een Leidse bromfietshandelaar is gisteren door een toeval een strop van duizend gulden be spaard gebleven. Bij hem in de zaak, aan de Beatrix- straat, kwamen tot nu toe onbekend geblevenp nen met de bedoeling een bromfiets te kopen.! de twee een bromfiets hadden uitgezocht werd handgeld een bedrag van duizend gulden bete Zij zouden de brommer later op de dag ophalen toeval wilde dat de bromfietshandelaar even la! naar het postkantoor moest om geld te storten, nam het pas ontvangen bankbiljet van duizend den mee, maar aan het postkantoor deelde mes mee dat het bankbiljet vals was. Toen de tweeo kenden 's-middags opnieuw in de zaak verschs vertelde de bromfietshandelaar wat hem op hei postkantoor was overkomen. Besloten was ge lijk naar het postkantoor terug te keren om d* tie uitte zoeken. Eenmaal bij het postkantoor gekomen maakten de twee onbekenden zich ec plotseling uit de voeten met medeneming vanl p omstreden bankbiljet. DEN HAAG/HOOGMADE HANS JACOBS Minister Netelenbos onderhandelt nog met de bouw ondernemingen die de hogesnelheidslijn tussen Nieuw-Vennep en de Belgische grens aanleggen over de mogelijkheid om de kruising van het flitsspoor met rijksweg A4 te verbeteren. Volgens HSL-projectleider Korf valt de beslissing voor het einde van deze week. Hij wil geen voorspelling doen over de kansen, maar Korf is niet pessimistisch. Vorige week sloot Netelenbos een 'raamovereen komst' met een handvol bouwbedrijven die voor maxi maal 4,15 miljard gulden de 'onderbouw' van de hoge snelheidslijn voor 2005 moeten aanleggen. Op dit mo ment wordt verder onderhandeld over de invulling van contracten met de bouwfirma's. Uit deze onderhande lingen moet ook blijken of het mogelijk is de trein op minder opdringerige manier over de snelweg te lood sen dan aanvankelijk gepland. De trein moet ter hoog te van Hoogmade dan niet via een soort viaduct de weg over, maar de auto's moeten in een tunnel onder de spoorlijn door. Het verschil zit 'm dan in de hoogte van het spoor. De nu nog bedachte 'bloemenbak op poten' - de zogenoemde pergola - verstoort het land schap. Netelenbos maakt zich ondertussen zorgen over de trage aankoop van de laatste stukken grond die nodig zijn voor de aanleg van de tunnel bij Rijnwoude. „Het wordt een beetje kritisch", aldus de minister, die ech ter geen vertragingen verwacht. „Binnen enkele maan den moeten we er uit rijn." VALKENBURG - Het was gisteren boomplantdag. In heel veel gemeenten was de jeugd daarbij adü Valkenburg beleefde dit festijn voor de eerste maal. Er werden in het Duyfrak langs de Luit Katlaan Duyfraklaan niet minder dan honderd bomen geplant door leerlingen van de klassen 5 en 6 van bei< sisscholen. foto archief leidschM Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (B overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar Het J Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling ai 1 Dagblad a J~

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12