Oorlog en vrede in het kantoor van Jamie Shea >- Verkracht in Franse trein; spoorwegen aangeklaagd Buitenland :RDAG 18 MAART 2000 USCEES VAN ZWEEDEN ic( nachttrein van Straatsburg naar Vintimille was erg rustig op 4 ruari, misschien te rustig. Toen Anita Rémy (49) zich uitstrekte wan haar couchette voor de lange reis naar de Cóte d'Azur, was er haar compartiment slechts een ander bed bezet. Die reizigster, Engelse, glipte in Avignon de trein uit. Anita tilde een ooglid en dommelde weer in. gen zes uur 's ochtends, toen de trein het station van Marseille menliep, werd Anita bruusk gewekt door twee mannen die lp van ir compartiment betraden. Anderhalve maand is sindsdien en h- streken, maar nog steeds heeft ze slapeloze nachten door wat 1* mannen haar aandeden. i van de twee gooide zijn jas op een bed, greep de handtas van Anita, en verliet met de ander het compartiment. De vrouw, slechts in ondergoed, kwam haar bed uit en poogde het compar timent te sluiten. Maar tussen de deur stond een standvastige voet. „Ik wil m'n jack terug", commandeerde de kleinste man. „Geef me 30 seconden; dan kan ik me eerst aankleden", ant woordde Anita. Maar de man opende met geweld de deur, sloot die achter hen, plaatste een mes op de keel van de vrouw, en brieste: „Rézala, heb je van hem gehoord? Ofwel je werkt mee, of wel je weet wat er gaat gebeuren." Anita had van Ahmed Rézala gehoord. Hij was de man, inmiddels in Portugal gearresteerd, die in Franse treinen drie vrouwen had vermoord. Ze stamelde nog: „Ik ben een grootmoeder." Maar vergeefs. De man wierp haar op bed, rukte haar ondergoed af, en verkrachtte haar. Daarna wan delde hij met zijn kompaan de gang op, trok aan de noodrem en stapte uit de trein om in de donkere ochtend te verdwijnen. Rechtsgeleerde Anita Rémy was niet het eerste slachtoffer van ge weld in een trein; vorig jaar werden in Frankrijk 2.599 reizigers aangevallen (20,9 procent meer dan het jaar daarvoor). Maar ze was wel het eerste slachtoffer dat het spoorwegbedrijf SNCF voor de rechter sleepte. Schadeclaim: ruim 300.000 gulden. Wat Anita de SNCF verwijt, is dat het bedrijf niet geïnteresseerd is in de vei ligheid van zijn Wanten. „Het wordt tijd dat de SNCF wordt gewe zen op haar verantwoordelijkheden", zei ze vorige week tegen een krant. „Ze moet onze veiligheid garanderen, voorkomen dat weerloze vrouwen door debielen worden verkracht. Een nacht trein laten rijden met twee conducteurs, die niet eens zichzelf kunnen verweren, is misdadig. Waarom kan de SNCF een fortuin besteden aan reclame, maar niet zorgen voor compartimenten met afsluitbare deuren?" Twee verdachten werden gepakt, maar als ze veroordeeld wor den,'is dat dankzij bewijsmateriaal dat Anita Rémy zelf moest ver garen. Na zijn 'daad' veegde de verkrachter zich af met een doek die hij achterliet. Anita Rémy, die lange tijd advocate was ge weest, nam in een reflex de doek mee. Die doek is het enige bewijsmateriaal. De conducteur kon niet de verleiding weerstaan het mes op te rapen, daarmee sporen van de verkrachter uitwissend. Maar vooral: de SNCF liet de trein, nadat er na de noodstop alarm was geslagen, gewoon weer verder rij den. Het daardoor voor de politie onmogelijk makend direct een onderzoek in te stellen en vingerafdrukken te nemen. Anita Rémy was zo aangedaan door het misdrijf dat ze niet langer alleen thuis kon zijn. Ze moest een hotel betrekken tegenover het ziekenhuis waar haar man revalideerde. Behalve geschokt, ver bijsterd en aangeslagen, was ze ook boos. „Ik heb de SNCF alle rekeningen gestuurd." ciënti ies een jaar geleden werd NAVO-woordvoerder Jamie Shea Dick èt gezicht van de Kosovo-oorlog gebombardeerd. Vanaf 24 rt was zijn verslag van de operatie 'Allied Force' via CNN en dagelijks in miljoenen huiskamers te zien. Nu KFOR in Mi ca onder vuur ligt van Serviërs én Albanezen, preludeert hij jn vertrek bij de Alliantie. Een waarschuwing: „De oorlog VM en we gewonnen, maar de vrede kunnen we nog verliezen." hOUd; O.OOi PAUL KOOPMAN SPONDENT va: AVO-woordvoerder glipt (stjetojn spreekbeurt de achter van de universiteit van binnen: er is een anti demonstratie aangekon- ,Een paar weken geleden wam me in Londen het- Een paar honderd man been, bij de economische en ^{school- Spandoeken met t: Jamie Shea, how many s did you kill today? (Shea, il baby's heb je vandaag Dord?)", zegt hij. BesmuUc- lach: „Ik heb de pech dat achternaam op veel woor- jmt. Het is dan niet moei- L nslogans te verzinnen." nmige kringen is Shea duit lijk uit de gratie. Hetzelfde worden van het Jjre offensief 'Allied Force', lam j vorig jaar 78 dagen lang verdedigde, tot de vrede getekend en op 10 juni •militairen Kosovo bin- archeerden. De oorlog osovo is niet geëindigd in /erwinning, maar in een Hing, betoogt Clingen- inedewerker Rob de Wijk >l)foiboek dat vorige week is omen. De Britse generaal +3 ichamperde dat de NAVO IG rlog is binnengestruikeld ir voorafgaande strategie. I Al ibunaal in Den Haag on- I Cfekt op verzoek van het iche parlement of de kan worden; is schendingen van de enrechten. De KFOR-sol- vorig jaar nog als bevrij- oegejuicht, worden nu in vica op handgranaten aid. ergert zich aan het gemak nee het NAVO-optreden wvo met terugwerkende Itot een mislukking wordt npeld. „Een oorlog is per tie een imperfecte aange leid", zegt hij. „Elke men- fout heeft in een oorlog [evolgen en dus is het al- ij gemakkelijk om kritiek t ren-' et is waar: de NAVO- anvallen duurden vee dan was voorzien. Er zijn linder tanks geraakt dan dden gehoopt. Er waren rs. Maar ons doel was: :he troepen Kosovo uit, V0 erin en de vluchtelin- rug naar huis. Dat is alle- lereikt. Als je stelt dat de in Kosovo binnen een ede, welvaart, democratie zoening had moeten Ja, dan is het duide- succes." tri), ntroduceerde tijdens de n-crisis een geheel eigen woordvoering. Leerde generaal Schwarz- jdens de Golfoorlog ken- fiÊTVffS een macho met een ag, Shea was de man gevleugelde woord en [oogjes. „Milosevic heeft tén exportproduct: men- ineerde hij. Het was een iet die zich in het collec- leugen nestelde. Nadat '0 Servische centrales ngevallen, verklaarde hij typerende Cockney-ac- De NAVO zit nu aan het topje van Belgrado.' de Golfoorlog was de oorlog een conflict op onten: één op het ft andere op het mediaf- kent Shea. „Je kunt een conflict niet winnen mediacampagne. Maar hem wel verliezen als je •pagne verprutst. Mijn de steun van de pu- tinie voor deze ge- rdigde oorlog lang ge- ithouden." achteraf uit brieven en dat ik veel intellectue- 'fdredacteuren niet heb kunnen overtui- vonden mijn bood- simplistisch. Maar ik richtte me tijdens al die brie fings vooral op de man en vrouw in de straat. Ik dacht: de kerels die nu in een Texaanse kroeg naar CNN kijken, moeten me ook kunnen volgen. Als ik verwees naar de Beatles, Frank Sinatra of Shakespeare was het om hen te bereiken. Daarvoor gebruikte ik een zekerereto riek." Is retoriek niet gewoon een an der woord voor propaganda? „Nee, er is een belangrijk ver schil. Ik heb geprobeerd mijn boodschap kleurrijk en begrij pelijk te brengen. Maar ik heb de waarheid nooit geweld aan gedaan. Om een voorbeeld te geven: ik betf'geen fan van Miloseyic, maar ik heb hem nooit met Hitier vergeleken. Propaganda doet dat wel. Dan geef je een vertekend beeld van de werkelijkheid. Het is in zijn extreemste vorm een poging een leugen voor waar te verko pen. Ik heb geen feiten uitge vonden. Nu, een jaar later, kan ik nog steeds volhouden dat ne genennegentig procent van wat ik verteld heb, klopte." Tijdens de NAVO-briefings is be weerd dat Kosovaarse intellectu elen vermoord waren, die ble ken springlevend. U hebt de Ser vische repressie vergeleken met de genocide in Cambodja. Er zijn tot nu toe drieduizend do den geïdentificeerd. „Dat bericht over de moord op drie Kosovaarse intellectuelen heb ik niet zelf naar buiten ge bracht, maar ik neem er wel de verantwoordelijkheid voor. Dat heeft ons inderdaad in verle genheid gebracht. Het toont maar weer hoe belangrijk het is dat je beweringen kloppen. Want dit verhaal achtervolgt ons als een spook. En dan die vergelijking met de 'killing fields' van Cambodja. Die term is door veel media gebruikt, maar ik heb dat nooit zo ge zegd. Ik heb wel de verdrijving van Albanezen uit Pee vergele ken met de massale evacuatie uit Phnom Pehn. Maar dat is het probleem met retoriek: journalisten kunnen ermee op de loop gaan. Dan schrijft men: ah, Jamie vergelijkt Milosevic met Pol Pot!" Echt nergens spijt van? „Ik had graag meer informatie gehad. Door Kosovo was de be hoefte van de media aan infor matie plotseling vijftig keer zo groot. Het leek wel alsof er niets anders loos was in de wereld. En tegelijkertijd werd het voor mij moeilijker om feiten te ver zamelen. Het conflict speelde zich honderden kilometers ver derop af. Er waren vergaderin gen in Washington en Londen. Generaals zijn tijdens een oor log niet per definitie geneigd om alles zomaar te vertellen. Ik moest ze door elkaar schudden. Nog iets: de kring van beslissers kromp van, zeg, vijftig naar vijf. Ik voelde me als woordvoerder soms net een gibbonaap, met lange armen en benen bunge lend tussen verschillende bo ffer duurde erg lang voor u op heldering verschafte over een bombardement op een konvooi vluchtelingen in Djakovica. Kwam dat daardoor? „Bij dat incident met het trac tor-konvooi in april bleek in derdaad dat we grote proble men hadden met onze public relations. Het duurde vijf dagen voor we dat verhaal rond had den. Mijn staf bestond in die tijd nog uit drie mensen. Dat is genoeg voor een crisis, maar het volstaat niet om een oorlog te verkopen. Te lang hebben we dat uit een soort beroepstrots niet willen erkennen. Na Djako vica is er dus versterking geko men. Het hele punt is: ook over De situatie in Kosovo lijkt een jaar na de NAVO-aanvallen af en toe nauwelijks verbeterd. In Kosovska Mitrovica kijkt een Albanese vrouw hoe Franse KFOR-tanks de buffer vormen tussen het Servische en Albanese deel van de stad. FOTO EPA ANJA NIEDRINGHAUS Amerikaanse optreden tijdens 'Allied Force'. „Wie de orgelman betaalt, be paalt meestal ook welke muziek er gespeeld wordt. En de VS hadden in Kosovo een overwel digende militaire inzet. Zonder de VS was die hele luchtcam- pagne zelfs nooit mogelijk ge weest. Maar gezond is die situa tie natuuflijk niet. Europa wil terecht meer gewicht in de schaal leggen. De paradox van Kosovo is: een kleinschalige hu manitaire interventie vergt veel meer geld en high-tech dan een klassieke oorlog. Hoe groter de beperkingen, hoe groter de ei sen die aan het militair materi eel en de militaire inlichtingen worden gesteld. Als de informa tie over een doel niet actueel is, kun je per ongeluk honderden onschuldige burgers doden en daarmee zoveel krediet verspe len dat je het hele conflict ver liest. Dus de les is: Europa moet de komende jaren heel veel geld investeren." Iets anders: is dit een afscheids- interview? Vorige maand werd een nieuwe woordvoerder van secretaris-generaal Robertson aangesteld. Mensen in uw om geving zeggen: Shea blijft niet lang meer. Jamie Shea grist zijn papieren bij elkaar. En brengt voor een antwoord op die laatste vraag nog één keer zijn complete re torische arsenaal in stelling. Zegt, eerst amicaal: „Ik hoop je nog vaker te spreken, maar dan misschien over een ander on derwerp." Volgt een omtrekkende bewe ging. „Er zijn veel geruchten, maar voorlopig blijf ik hier." Dan een vondst: „Ik zou liegen als ik zei: bij de NAVO ga ik met pensioen." Tenslotte erkent Shea (46) be hoedzaam: „Er is een grote we reld daarbuiten. Ik hoop andere professionele kansen te krijgen zolang ik nog jong genoeg hen om die aan te nemen." missers en blunders moet je snel en eerlijk alle feiten geven. Doe je dat niet, dan verlies je vroeg of laat je geloofwaardig heid." Stoort het u dat op dit moment KFOR-soldaten in Mitrovica on afhankelijke cameraploegen be letten hun werk te doen? Steeds als zij de rellen in de stad willen filmen, wordt een hand voor de lens gehouden. „Ik zal nooit degene zijn die een hand voor een camera legt. Dit soort optreden heeft ook geen zin; het doet me denken aan iemand die probeert de golven van de zee terug te du wen. Nutteloos! Als de media een verhaal willen brengen, dan kun je dat nooit beletten. In zo'n situatie kun je hooguit aandacht vragen voor dat ande re verhaal dat óók relevant is. Het verhaal van de Albanezen of Serviërs die onder bescher ming naar hun oude huizen in Mitrovica terugkeren. Dat is voorlopig geen succes. Sinds KFOR in Kosovo opereert, gaat de etnische zuivering door, maar dan in omgekeerde rich ting. En in Mitrovica is de apartheid weer ingevoerd. Fel: „Er is een groot verschil! De Albanezen werden verdreven door middel van een georgani seerde militaire campagne, on der leiding van Belgrado. Wat we de afgelopen maanden in Kosovo zagen, was de ongere gelde vlucht van veel Serviërs, soms als gevolg van individuele intimidatie of bedreigingen. Maar de Serviërs die deelna men aan de repressie, hadden geen andere keus dan te ver trekken. Anderen zijn dan weer uit angst gevlucht, dus nog vóór de spreekwoordelijke klop op de deur. Inmiddels keren ook Serviërs terug naar het noorden van Kosovo, waar zij zich veilig voelen." Naar ovenuegend Servische ge bieden. Waar blijft de multi-et nische samenleving die de inter- iteMÉifiltMaia NAVO-woordvoerder Jamie Shea: „De oorlog hebben we gewonnen, maar de vrede kunnen we nog verliezen." FOTO GPD CEES ZORN nationale gemeenschap in Koso vo wil invoeren? „Op korte termijn is dat niet te realiseren. Wel haalbaar is een soort vreedzaam naast elkaar leven, te vergelijken met de co- existentie tussen de VS en Rus land onder Brezjnjev. Er is een verschil met Bosnië. Dat kende voor de oorlog veel gemengde huwelijken. Maar Kosovo is nooit een multi-etnische pro vincie geweest. Hier hebben we niet alleen te maken met de wonden van de oorlog, maar ook af te rekenen met vijftig jaar communistische dictatuur, gevolgd door tien jaar apartheid a la Zuid-Afrika. De oorlog heb ben we misschien gewonnen, maar de vrede is iets anders, die kunnen we nog verliezen. Als dat gebeurt, is ook de militaire zege zinloos." Er staat meer op het spel dan de vrede en veiligheid van 1,7 mil joen Kosovaren? „Zeker! Ik ben een groot voor stander van de doctrine die zegt dat de schending van mensen rechten militair ingrijpen recht vaardigt. Maar als Kosovo na de ervaringen in Somalië, Rwanda en Bosnië uiteindelijk niets op levert, komt die doctrine onder vuur te liggen. Laten we wel wezen: Kosovo is maar een klei ne vlek op de kaart, niet groter dan een Nederlandse provincie. De bevolking is ook nog jong. Als we daar al niet slagen, wat voor hoop is er dan voor andere plaatsen in de wereld?" De operatie Allied Force heeft ook voor de NAVO grote gevol gen gehad. De Europese bondge noten werken sindsdien aan een eigen defensiemacht, mede van wege de frustratie over het ei genmachtige en dominante

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9