Washington schrapt deel sancties Iran Britten klaar voor evacuatie uit Zimbabwe Buitenland Bosniërs voor Tsjetsjenië Ongenaakbare Helmut Kohl maakt rentree in de Bondsdag Duitsland opent grens voor Brits rundvlees [DAG 18 MAART 2CXX) ^inesty: Pak China en Rusland aan nu -rvi en( lari 32 Amnesty International heeft gisteren de Mensenrech- inmissie van de Verenigde Naties gemaand politieke over igen terzijde te leggen, en de situatie in China en Tsjetsje- 1S! in de kaak te stellen. Beide kwesties zullen naar verwach- in lange schaduw werpen over de vergadering van de 53 i tellende commissie. Die begint maandag en duurt tot 28 Ook Human Rights Watch in New York heeft de Mensen- incommissie opgeroepen de lange tenen van Rusland en niet te ontzien. Amnesty zei er bij de commissie ook op dringen zich in het openbaar te buigen over schendingen lensenrechten in Saudi-Arabië en Mexico. Tegelijkertijd [Amnesty zich geen illusies. „Er zijn nogal wat onaanraak in de commissie", zei de vertegenwoordigster van Am- international in Geneve, Isabelle Scherrer. Zo ontloopt rategisch belangrijke Turkije al vele jaren kritiek in de ho' «O Magazine stopt als maandblad 46.0 SEÜi Life Magazine, het Amerikaanse fotoblad, heeft giste- R EU angekondigd per 1 mei niet verder te zullen gaan als 46.0 ïdblad. Het tijdschrift zal nog wel uitkomen bij speciale w r— heden, en boeken blijven uitgeven onder de naam 'Life'. J shet geesteskind van de Amerikaanse uitgever Henry Luce, f edacht in 1936 de formule van het foto-essay dat het blad dberoemd zou maken. Tot 1971 was Life een weekblad. In node van 1972 tot 1978 werd het slechts sporadisch uitge- i, maar daarna verscheen het weer als maandblad. De de| öjdagen van Life lagen in de jaren veertig en vijftig. Door cp itbreken van televisiebeelden waren de foto's van de oor- ehet blad afdrukte razend populair. ie* ;ns Amerika-Canada weer open 400 kilometer lange grens tussen de Verenigde Staten en 3eke da is weer zo kalm en onbewaakt als vroeger. Washington igde eind vorig jaar scherpe controles aan, nadat drie van iska isme verdachte Noord-Afrikanen bij toeval werden aange- zkm en aan de grens. Het Amerikaanse dagblad USA Today be ll: 0i e gisteren dat die strikte controle er niet meer is of er nooit feest. Twee mannen reisden voor de krant acht dagen op me ier over de grens, en troffen die over het algemeen onbe- l Nea taan. De krant kopte daarom dat Amerika niet waakt aan poreuze noordgrens. Dat in schrille tegenstelling tot de igwallen die de VS aan de zuidgrens hebben opgericht, werken 8.000 grenswachters langs de 3.200 kilometer lan- :ns met Mexico. -jland maakt opening naar Wenen KLi Finland meent dat de EU-landen de verbreking van de derlijke betrekkingen met Oostenrijk na een zekere obser- [9e leriode opnieuw moeten bezien. Dat zei de Finse minister uitenlandse zaken Tuomioja gisteren in het blad Dernari. gering met de extreem-rechtse FPÖ van Jörg Haider hoeft em niet te vertrekken als zij zich gedurende een behoorlij- -40 node democratisch blijkt te gedragen en geen illegale da- legaat. Tuomioja verwacht dezelfde houding van de ande landen. De Franse president Chirac is het totaal oneens 'Finse minister. Hij zei gisteren dat een Oostenrijkse re- geen enkele band zou moeten hebben met een politieke die van nature extremistisch en vijandig tegenover bui- 3t)i iders is. 24Ï nmenrichter Hiroshima gestorven erlij ngton Thomas Wilson Ferebee, de bommenrichter die min.l lombom op de Japanse stad Hiroshima liet vallen, is op 'E OS ige leeftijd gestorven. De bom luidde het einde van de de Wereldoorlog in. Ferebee heeft nooit spijt gehad van il in het verwoestende bombardement. Het speet hem wel mwapens gebruikt moesten worden om de oorlog te ein- Ferebee stond bekend als een van de beste Amerikaanse snrichters van zijn tijd. Het bombardement op Hiroshi- 6 augustus 1945, eiste het leven van zeker 130.000 men- bom die drie dagen later op Nagasaki viel, maakte nog i.000 slachtoffers. Op 15 augustus 1945 legde Japan de ertson waarschuwt Milosevic NAVO-secretaris-generaal George Robertson heeft lent Milosevic van Joegoslavië opgeroepen weer handel staan met Montenegro. Hij noemde de economische ade een provocatie die de regering van Montenegro on- ijnt. Eerder deze maand gooide Servië de grens met Mon ro vrijwel dicht, waardoor er geen handel tussen beide ipublieken mogelijk is. Montenegro vaart tot ongenoegen lelgrado een pro-westerse koers. Belgrado heeft nooit offï- toegegeven dat het een blokkade heeft ingesteld. Robert- rilde op eventuele maatregelen van de NAVO niet vooruit - Robertson deed zijn uitlatingen in de Hongaarse hoofd- 31 ioedapest. Daar voert hij besprekingen met de premiers 29j jf buurlanden van Joegoslavië. 23! 11 vrouw Gucci krijgt 26 jaar cel is Een Italiaans gerechtshof heeft vrijdag de ex-vrouw van - Is moorde modekoning Maurizio Gucci in hoger beroep j rdeeld tot 26 jaar cel voor haar aandeel in de moord. De r i« ialt drie jaar lager uit dan het oorspronkelijk vonnis van nber 1998. De rechtbank achtte bewezen dat Patrizia Reg- Gucci achter de moordaanslag van maart 1995 op haar u lalige echtgenoot zat. De straf van Benedetto Ceraulo die ïval plande en uitvoerde, werd eveneens verlaagd. Hij 28 jaar en elf maanden in plaats van levenslang. Volgens 17 hters handelde Patrizia Reggiani, van wie Maurizio zich in ia een huwelijk van twaalf jaar liet scheiden, uit gekwetste eid. Gucci werd op 27 maart 1995 in Milaan met pistool- ie en om het leven gebracht. - 15 na penfabrikant komt met 'kinderslot' s 1' 4 ISTQNVuurwapenfabrikant Smith Wesson heeft giste- s ij egezegd een aantal veiligheidsmaatregelen door te voe- 4 i2 o komt er een 'kinderslot' op alle nieuwe modellen vuur- l jj is. De belofte van Smith Wesson is de uitkomst van een 4 u ing met de Amerikaanse regering en een aantal Ameri- 4 I! e steden. De regering en de steden dreigden met een zaak om de kosten van vuurgevechten te verhalen op de 3 it ant. Smith Wesson gaat zich ook toeleggen op het ont- 5 ]j len van zogenoemde smart guns, die alleen door de eige- iïïfü fgevuurd kunnen worden. Jaarlijks sterven 30.000 Ameri- 1 s door vuurwapengeweld. Daarnaast vallen er door hand- 4 j fepens nog eens 100.000 gewonden. BEDRIJVEN EN OERWIJSINSTELLINGEN oeten studerend en werkzoekend Noord-Holland op zaterdag 6 en zondag 7 mei 2000 in de Extran Sporthal uit natie over de beurs en het presenteren van uw rijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: O. G. Z. b.i 040 - 2808409, fax 040 - 2808401 Teheran verwelkomt 'verfrissende stap' De Verenigde Staten heffen een deel van hun sancties op die in 1979 en 1987 zijn ingesteld tegen Iran. Minister Al bright van buitenlandse zaken maakte gisteren bekend dat het verbod op import van luxe goederen als tapijten, kaviaar en pistachenoten uit Iran wordt opgeheven. washington anp-ri Ze erkende dat de VS in het ver leden wel eens 'een kortzichtige politiek' ten aanzien van Iran hebben gevoerd. Iran heeft de versoepeling van de sancties verwelkomd. De regering in Te heran sprak van 'een positieve stap', en kondigde aan op haar beurt graan en medicijnen uit de VS te zullen gaan invoeren. De Iraanse ambassadeur bij de Verenigde Naties plaatste evenwel enige kanttekeningen. „Ik wil benadrukken dat deze stappen, hoe verfrissend ze ook mogen zijn, niet genoeg zijn om een snelle en drastische verandering in de relatie tussen onze twee landen te bewerk stelligen", aldus de Iraanse di plomaat. De Verenigde Staten willen naast de opheffing van de sanc ties ook de geschillen met Iran oplossen over het vrijgeven van tegoeden die sinds de islamiti sche revolutie van 1979 zijn be vroren. De versoepeling van de houding van de VS zou ook po sitieve gevolgen hebben voor de komst van Iraanse sporters en studenten. Er komt geen verandering in de sancties die investeringen in de Iraanse olie-industrie onmogelijk ma ken. Met deze stappen willen de VS hervatting van de dialoog met Teheran aanmoedigen, nu de hervormingsgezinden daar bij de recente verkiezingen een grote overwinning hebben ge boekt. De VS hebben al eerder aangegeven dat zij wel toenade ring willen, maar de Iraanse po litiek heeft daartegenover ge steld dat er eerst iets moet wor den gedaan aan de bezwaren van Teheran tegen de sancties. Na de gijzeling van 1979 tot 1981 van 52 Amerikanen in de Amerikaanse ambassade in Te heran, verbraken de VS de di plomatieke banden met Iran. Bovendien bevroren de VS Iraanse tegoeden van miljarden dollars. De meeste van die be vroren tegoeden zijn volgens de VS in 1981 al vrijgegeven in ruil voor de vrijlating van de Ameri kaanse gijzelaars. Sarajevo Bosnische moslims hebben gisteren in hun hoofdstad Sarajevo steun betuigd aan hun geloofsgenoten in de Russische deelrepubliek Tsjetsjenië, waar Moskou met keiharde hand de onafhankelijkheidsstrijd van de moslimbevolking de kop indrukt. foto epa Fransen steeds minder tolerant parus cees van zweeden correspondent Slechts 29 procent van de Fran sen beschouwt zichzelf als 'in het geheel niet racistisch', zo blijkt uit een opiniepeiling. Dat was de laagste score sinds de jaarlijkse peilingen tien jaar ge leden begonnen. De resultaten werden deze week aan premier Jospin overhandigd. Twaalf procent van de onder vraagden zegt zichzelf als 'ra cistisch' te beschouwen, 27 procent als 'een beetje racis tisch'. Maar onder de mensen die zichzelf als 'niet erg racis tisch' omschrijven, zijn er toch veel die het aantal immigranten en joden te hoog vinden. Van de ondervraagden vindt 63 procent dat er te veel Arabie ren (vooral Algerijnen en Ma rokkanen) in Frankrijk wonen, 12 procent meer dan het jaar daarvoor. En 21 procent meent dat er te veel joden in het land zijn, een toename van 7 pro cent. Alleen Frankrijk volhardt nog berlun peter van nuusenburg correspondent Ze hadden er tegen opgezien als tegen een wor telkanaalbehandeling, maar pet als vaak bij de tandarts was de angst groter dan de pijn. De ren tree van oud-bondskanselier Helmut Kohl (CDU) werd voor zijn partijgenoten in de Bondsdag niet de marteling die ze hadden gevreesd. Kohl maakte gisteren voor het eerst sinds de ont hullingen over zijn zwart-geldschandaal weer zijn opwachting in de Bondsdag. Hij wilde deel nemen aan de herdenking van de eerste en laat ste vrije verkiezingen in de DDR. Tien jaar gele den konden de burgers daar voor het eerst na 40 jaar communistische dictatuur hun stem uit brengen op andere partijen dan Socialistische Eenheidspartij. Ze kozen met overweldigende meerderheid voor de hereniging met het westen. Dat was een van de hoogtepunten in de carrière van Kohl. En daarom konden ook zijn tegenstan ders in de CDU-fractie er niet omheen dat de 'kanselier van de eenheid' voor het eerst sinds 24 november weer in de vergaderzaal verscheen. De grote vraag was echter: hoe moesten ze hem be jegenen en - niet minder prangend - hoe zou Kohl zich opstellen? Begeleid door een tros fotografen en cameralie- den maakte hij zijn entree. Ongenaakbaar schreed hij naar de ingang van de zaal. Daar werd hij op weg naar zijn plaats vriendelijk be groet en schudde hij fractiegenoten minzaam de hand. Ook die van Angela Merkel. De algemeen secretaris en toekomstige partijvoorzitter was de grote gangmaker van het onderzoek dat volgens Kohl zijn ondergang heeft ingeleid. Een Oost-Duitse parlementariër was uit solidari teit met Kohl niet komen opdagen. Ex-dissident Arnold Vaatz protesteerde daarmee tegen de schandalige behandeling' van de ex-kanselier. Kohl was door de nieuwe fractieleider Friederich Merz niet uitgenodigd voor de informele bijeen komst, waarmee de fractie de verkiezingen van 10 jaar geleden herdacht. „Zonder Kohl was die bijeenkomst niet eens mogelijk geweest", aldus Vaatz. Ook andere CDU-ers hekelden de 'hetze' tegen hun voormalige ere-voorzitter. Na afloop van de zitting kon Kohl vaststellen dat hij bij de 'gewone kiezers' nog steeds fans heeft. Bij het verlaten van het Rijksdaggebouw moest hij weer handtekeningen zetten. Net als vroeger. bonn-parus afp-anp-dpa Duitsland heeft het importver bod voor Brits rundvlees giste ren opgeheven. De Bundesrat, de Duitse Eerste Kamer, heeft met 39 stemmen voor en 30 ïe- gen ingestemd met de ophef fing van het embargo, dat vier jaar geleden was ingesteld we gens de gekke-koeienziekte (BSE). De meeste afgevaardigden zijn van mening dat de consu ment voldoende wordt inge licht via de etikettering van het vlees, zoals die door de Europe se Commissie is opgelegd. Eu rocommissaris David Byrne van consumentenzaken zei in een eerste reactie tevreden te zijn. Het besluit van de Bundesrat komt op het nippertje: de Euro pese Commissie had ruim een maand geleden aangekondigd dat zij van plan was in actie te komen tegen Duitsland, dat maar niet reageerde op de op roep het importverbod op te heffen. Vorig jaar augustus hief de commissie het exportverbod op Brits vlees op, omdat het weer veilig zou zijn. Nu is Frankrijk nog het enige EU-land dat wei gert het vlees in te voeren. De commissie heeft Parijs daarom al eerder voor het Europees Hof londen-harare anp Buitenlandse Zaken in Londen heeft plannen gereed voor de evacuatie van blanken uit Zim babwe, de voormalige Britse kolonie waar de chaos toe neemt. De meeste van de circa 75.000 blanke Zimbabwanen zijn van Britse herkomst. Nog altijd heeft eenderde van hen een Brits paspoort op zak, aldus het dagblad The Times. Van de overigen gaat een groei end aantal naar de Britse am bassade in Harare om ook een paspoort te krijgen. De Neder landse missie in Harare merkt nog niets van zo'n paniek, maar er zijn weinig Zimbabwanen van Nederlandse origine. De re den van de vertreklust is de president van Zimbabwe, Ro bert Mugabe. The Times noemt hem in een commentaar 'de cy cloon Mugabe' en 'de onna tuurlijke ramp' die het land in zuidelijk Afrika teistert. De president, die in 1980 aan de macht kwam, dreigt van zijn laatste regeringsjaren een apo- calyps te maken. In februari verloor hij smadelijk een refe rendum over een door hem voorgestelde nieuwe grondwet. De verkiezingen, die in april moeten plaatshebben, wil hij blijkbaar met alle middelen winnen of mogelijk wegens de chaos op de lange baan schui ven. De steun voor Mugabe ebt on dertussen snel weg. Er is geen brandstof meer te krijgen en de economie is door corruptie en wanbeleid afgetakeld. De wei nige middelen waarover de re gering nog beschikt, gaan naar de oorlog in Congo, waar zeker 10.000 militairen uit Zimbabwe Zimbabwaanse veteranen slaan een bord in de grond bij een boerderij die ze hebben bezet Ze hebben het blanke bedrijf omgedoopt in Tongogara Farm, naar een van hun oorlogshelden. foto ap rob cooper vechten. Volgens veel Zimbab wanen moeten ze dat enkel doen voor privé-belangen ,van Mugabe. Diens positie lijkt hopeloos. Niettemin heeft de machtige president nog steeds de media onder controle, en beschikt hij over het staatsapparaat en een geoliede partij, ZANU-PF (Zim babwe Afrikaanse Nationale Unie-Patriottisch Front). Om zijn ondergang op zijn minst uit te stellen, heeft Muga be weer eens de aanval ge opend op de blanke boeren in het land. Deze groep was al eer der de zondebok, maar toen werden de blanken niet zo aan houdend en niet zo ernstig be dreigd als nu. Gewelddadige bendes worden door regerings voertuigen aangevoerd en ze krijgen instructies en versnape ringen Vein ZANU-types met mobiele telefoons. De bendes intimideren al drie weken lang niet alleen de blan ke boeren, maar ook zwarten op het platteland die in april mogelijk geen ZANU willen stemmen. De regering vreest dat zonder harde actie hun tra ditionele aanhang op het plat teland verloren gaat. De campagne is officeel gestart door oorlogsveteranen die hun land opeisen. Het zijn de voor malige bevrijdingsstrijders, die al jaren bouwland claimen dat hen ooit is beloofd. De strijd die ze vochten was voor de val van het blanke minderheidsregime in 1979. Waarnemers wijzen er op dat veel van de huidige be zetters van landbouwbedrijven veel te jong zijn om veteraan te zijn. Agrippa Gava van de 50.000 le den tellende veteranenvereni- ging dreigt met nog hardere ac tie: „We hebben een geschiede nis om voor ons land te vech ten." In een brief aan de Britse koningin Elizabeth vraagt Gava, net als Mugabe herhaaldelijk deed, de Britten om 'hun' blan ke boeren uit te kopen en zo 'te voorkomen dat er binnenkort een bloedbad komt'. Een andere voorman van de ve teranen, Andrew Ndlovu, dreig de donderdag met een uitbar sting van geweld als Mugabe de verldezingen straks niet wint. Volgens hem betalen kolonia len en de blanke Zimbabwanen de oppositionele Beweging voor Democratische Verande ring (MDC) van Morgan Tsvan- girai. Toch is er achter de schermen binnen de ZANU een discussie op gang gekomen over de vraag of het verstandig isMugabes re gime met chaos en terreur op te rekken. Volgens het gezagheb bende Britse blad Africa Confi dential denken veel ZANU-lei ders dat Mugabe beter in stijl kan aftreden. Wie hem dan op volgt, is nog onbekend. Een grote kanshebber zou de minis ter van Justitie, Emmerson Mnangagwa, zijn. Die heeft steun van de legertop. Hij wordt door een waarnemer ge zien als de man die de orde kan herstellen in het wegzinkende land. „Mnangagwa is dan wel geen democraat, maar hij zal in elk geval doelmatiger te werk gaan dan Mugabe." In tegenstelling tot zijn oos terbuur volhardt Frankrijk. Mi nister van landbouw Glavany zei gisteren dat zijn opstelling 'in het geheel niet veranderd was' door het Duitse besluit. Duitsland importeerde voor de boycot overigens maar weinig Brits rundvlees. Het ging om ongeveer honderd ton per jaar, minder dan 2 procent van de Duitse consumptie. BSE wordt in verband ge bracht met de menselijke her senziekte Creutzfeldt-Jakob. Britse wetenschappers maakten gisteren bekend dat ze een test hebben ontwikkeld waarmee ze die ziekte kunnen vaststellen voor een patiënt overlijdt. Tot nog toe kon dat alleen na de dood. Maatschappijen tegen besluit over gebruik Malpensa brussel anp-afp Twaalf Europese luchtvaart maatschappijen, waaronder Ar France, British Arways en Luft hansa vechten hun verhuizing naar de Milanese luchthaven Malpensa aan bij de Europese Commissie. Zij maakten giste ren bekend dat zij een klacht hebben ingediend. Per 20 april moeten de maat schappijen op last van de Itali aanse regering het oude vlieg veld Linate inruilen voor het ruim dertig kilometer verder van de stad gelegen Malpensa. Zij stellen dat het decreet 'dui delijk op maat is gemaakt voor Alitalia, om de Europese con currentie van het lijf te hou den'. Over Aitalia-partner KLM wordt met geen woord gerept in de persverklaring. KLM wil van Malpensa een tweede thuisbasis maken. De twee maatschappijen hebben ge waarschuwd dat hun alliantie op het spel komt te staan als de Malpensa-zaak niet wordt op gelost. Overigens zijn ook de KLM en Aitalia ontevreden over het Ita liaanse besluit. Beide maat schappijen hebben aan de Eu ropese Commissie garanties ge vraagd over de ontwikkeling van Malpensa. Zo moet er een toezegging komen voor een mi nimum-aantal vluchten op Malpensa en een maximum aantal op stadsvliegveld Linate. Alleen dan kan Malpensa zich ontwikkelen tot de beoogde overstapluchthaven, zo menen KLM en Alitalia.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7