'We hadden veel last van tegenwind' ss :ie Rying Docters op Wereld Water Forum met project voor waterpompen in Kenya itse justitie vervolgt id-huisarts Umuiden tmapatiënte overlijdt in ïbulancehal 'Spaarne' Binnenland PvdA-top worstelt met erfenis Peper Kamer wil monopolie kabelbedrijven doorbreken vocaat Peper dient klacht in iAAC_i De advocaat van Peper, Mentink, dient bij de Raad de Journalistiek een klacht in tegen het Algemeen Dagblad Rotterdams Dagblad wegens hun berichtgeving over de peper. Indien de raad van oordeel is dat de dagbladen de schreef zijn gegaan, zal hij vervolgens bij de rechtbank jviele procedure tegen hen aanspannen, zo heeft hij laten n. Volgens Mentink hebben de kranten de voormalige mi- j'dag in dag uit kapotgemaakt'. De hoofdredacteuren van .kranten zeggen de klacht met vertrouwen tegemoet te Mentink overweegt ook de rechter in te schakelen om te ■rzoeken of de Commissie tot Onderzoek van de Rekening Ij heeft gelekt naar de pers. ^|reca-uitgaven niet verantwoord jam» De COR heeft in haar onderzoek geen onderbou- igevonden voor de uitgaven van ruim 17.000 gulden ge- jdoor wethouder en loco-burgemeester J. Simons (PvdA), ideed deze uitgaven in horecagelegenheden met een ge- dijke creditcard. Simons heeft tegenover de commissie rd niet op de hoogte te zijn geweest van de regel dat hij ionnen en facturen moest inleveren bij de gemeente. Ook moorse i|daar nooit op te zijn aangesproken. COR-lid Comelissen stigt dat Simons handelde in overeenstemming met de zo- e maJ amde 'vertrouwensregel' die het college rond 1993 vaststel- Die kwam erop neer dat bij uitgaven met de credit card itgegaan van goed vertrouwen. Probleem is volgens Cor- n echter dat deze regel nooit had mogen bestaan. „En als het openbaar bestuur moet je je willen verantwoorden, inou hoeft of niet", aldus Comelissen. J faire is groot drama' ven» ~DAM* "^en S100* drama voor heel belangrijke, zeer goeie iiirders." Zo noemt F.J. van der Heijden het gisteren ver- nen rapport waaraan hij als lid van de COR ruim vier iden heeft meegewerkt. Niet voor het eerst in zijn carrière o|'( jtde 61-jarige CDA'er een oordeel vellen over een vriend. ZYI weede-Kamerlid zat hij in de commissie die toenmalig «secretaris René van der Linden naar huis stuurde. Kort na- S -I e beschuldigingen jegens Peper waren losgebarsten, nam D LA der Heijden het in het Rotterdams Dagblad voor hem op. lebhem hoog zitten, nog steeds", zegt hij nu. „Maar van nige dingen denk ik ook: Dat was heel dom van hem, en ik dat heel verdrietig." ateni bres lm Igende week besluit over vervolging UïïF ;V' m)am» Justitie in Rotterdam besluit volgende week of zij trafrechtelijk onderzoek tegen Peper en enkele ex-wethou- ran Rotterdam instelt. Een woordvoerder laat weten dat /stee je eerst het rapport van de Rotterdamse onderzoekscom- H|S< ie (COR) wil bestuderen. Gerechtstolk S. Hamze die vorige aangifte deed tegen oud-burgemeester Peper voelt zich het rapport gesterkt in zijn vermoedens. Hamze stoort zich en aan het in zijn ogen onacceptabele gedrag van Peper, week maandag deed hij aangifte bij justitie wegens mis- :van gemeenschapsgeld door Peper. Ilegeleden moeten terugbetalen' Fractievoorzitters C. van Heumen (SP) en P. van vdA) in Rotterdam vinden dat collegeleden die zonder H zaak gemeentegeld hebben uitgegeven dat moeten terug- en, Van Heumen zegt na het lezen van het rapport van de missie verbaasd te zijn over het gebrek aan zelfreinigend logen van de verschillende colleges in de afgelopen jaren. !iis hem gaat de SP de gemeenteraad voorstellen justitie in lakeien. vrdeelde medicus 'stiekemaan het werk jghflONDEN JOHN OOMKES oormalige huisarts uit in 1998 bij verstek rechtbank ver tot vijftien maanden jens verkrachting van en van ontucht met vier vrouwen- zorgt grote opwinding in de media. Hij wordt ver foor het Britse openbaar frie wegens fraude. Hij zich binnen een maand worden voor het op on- (ronden uitoefenen van in de omgeving van Ox- zns het Nederlandse mi- van volksgezondheid s de huisarts in de weg ivak onbelemmerd uit te in Nederland. Formeel is hij daardoor gerech- elk land van de Europese als huisarts te werken, vakorganisatie uit het ^YjjÏÏ mde land daarmee ak- ^4|gaat. Bij een dergelijke aarlo nuveen aarne Ziekenhuis onder- 'zij nalatig is geweest bij Klvan een 58-jarige ast- iante uit Haarlem. De overleed vorige week agavond in de ambu- Jvan de Haarlemse lo- lan het ziekenhuis. Zij aar bij toeval levenloos door een ver- Ongeveer vijf mi- ®or haar dood was de jatiënte door een taxi ke l« voersmaatschappij Con- 1 afgezet bij de spoedei- aulp-ingang, die uitslui- y egankelijk is voor ambu- mera.in de hal gevallen. Een re animatiepoging van de ver pleegkundige die haar vond, mocht niet meer baten. „Een buitengewoon onaan gename loop van omstandighe den", reageert directeur zorg Suttorp van het Spaarne Zie kenhuis. ;,Na een eerste intern onderzoek hebben wij de in spectie ingelicht. We hebben zelf inmiddels de nodige maat regelen genomen om dergelijke incidenten in de toekomst te voorkomen. Zo zullen we de di verse taxibedrijven laten weten dat zij patiënten uitsluitend bij de hoofdingang mogen afleve ren. Ook komt bij de ambulan- cehaldeur een videocamera." De inspectie gezondheids zorg bekijkt, nadat het interne onderzoek is afgerond, of zij in actie komt, zegt woordvoeder Kuik. Eventueel wordt ook het openbaar ministerie ingescha keld. Vervoersmaatschappij Con- nexxion heeft haar chauffeurs geïnstrueerd dat zij klanten al leen nog bij de hoofdingang mogen afeetten, zegt woord voerder Opmeer. ANP Algemeen Nederlands Persbure. COR-voorzitter Van Ravesteyn volgende week weer D66-fractievoorzitter in Rotterdam Tot een maand of zes geleden kende niemand haar. Gisteren was de fractievoorzitter van D66 in de gemeenteraad van Rotterdam opeens Vrouw van de Dag. In Rotterdam en heel Nederland. Mea van Rave steyn, voorzitter van de Commissie tot Onderzoek van de Rekening, werkte maandenlang onder grote druk aan het gisteren verschenen rapport over het declaratiegedrag van Rotterdamse bestuurders. En bleef steeds overeind. Rechtop, met de kop in de wind. dien heb ik in het verleden onderzoek gedaan naar besteding van ontwikke lingsgelden in Indonesië. Dan leer je hoe je waarheid van verzinsels moet onderscheiden. Ze zegt dat ze in de afgelopen maan den nooit heeft gesidderd. Niet voo Peper, niet voor zijn advocaat Men tink, niet voor Neelie Kroes. „We had den veel last van val- en tegenwinden. Maar we zijn, als commissie, niet van onze koers afgeweken. Als er weer een aanval kwam, stond ik voor mijn club." Heeft u zich wel eens geïntimideerd gevoeld? „Nee. Eh, nauwelijks... Een keer. Maar ik kan niet vertellen wie het was. Namen noemen lijkt me niet verstan- ROTTERDAM CPD De lof kwam uit alle hoeken. „Integer tot het bot", zei iemand. „Vasthou dend", zei een ander. „Nuchter als de ware Friezin." En: „Haar kalmte is een heel erg sterk punt." Ze werd vergele ken met het Kamerlid Cees van Dijk, die furore maakte als voorzitter van de parlementaire commissie die het RSV- debacle onderzocht. En met Sam Er- vin, de Amerikaanse senator die als voorzitter van de Watergatecommissie president Nixon ten val bracht. Een paar uurtjes later, kijkt ze terug op on voorstelbare maanden. Hoe komt 't dat het u zo goed afging? Ubenteen vrij onervaren politica. „Dat laatste spreek ik tegen. Ik ben al sinds 1992 actief in de politiek, eerst op deelgemeenteniveau. En boven- Voorzitter Van Ravesteyn (links) overlegt bij de presentatie van het eindrapport met commissielid Van der Heijden (CDA). foto cpd jaap rozema U hebt geen 'Peper-verleden'. U maakte hem nauwelijks mee in Rotter dam. Ze kunnen u niet verwijten ran cuneus te zijn? „Ik heb Peper ook in de afgelopen maanden niet als vijand gezien. Inte gendeel. Ik moet altijd wel om 'm la chen. Veel gevoel voor humor, die man. En ik heb tegenover niemand rancune. Bovendien was ik feiten aan het onderzoeken. Ik was helemaal niet met mensen bezig. Heb dan ook nooit begrepen waarom ons verweten werd dat we ons te veel op Peper richtten. Het ging niet om die persoon, maar om bestuurskosten." Ze is geschrokken van de bevindin gen. „Niets menselijks is mij vreemd", zegt ze. Ze vraagt zich af hoe vele wet houders het in hun hoofd durfden te halen om dure business class vliegtic kets in te ruilen voor goedkopere tic kets. Opdat vrouwlief, manlief, zoon lief of dochterlief ook kon meereizen. Ze zegt dat ze nooit contact heeft ge had met partijgenoten in Den Haag. Thom de Graaf, politiek leider van D66? Heeft nooit gebeld. „Ik heb dat bewust afgehouden." Vanaf volgende week is Mea van Ra vesteyn weer 'gewoon' fractievoorzit ter van D66 in de Rotterdamse ge meenteraad. Wordt wennen. „Er is meer dan de COR. Maar de COR gaat niet weg. Die blijft. Over twee weken hebben we weer een nieuwe vergade ring." OPINIE DEN HAAG ANS BOUWMANS EN MAURICE WILBRINK Hij moest in het kabinet immers een boegbeeld zijn van integer bestuur. Peper voelde aan dat zijn positie onhoudbaar werd en stapte maandag op 'om door te vechten'. Het was zuiverder en integerder geweest als hij was opgestapt, omdat hij zich verantwoordelijk achtte voor de situatie die in Rotterdam was ontstaan. De advocaat van Peper, Mentink, beweert dat er alleen twijfels zijn over de uitgaven van Peper uit het burgemeesterspotje en het mogelijke privé-karakter van zijn reizen. Ook ziet hij er weinig kwaad in dat Pepers vrouw Neelie bijna altijd meereisde. Peper was 24 uur per dag burgemeester, dus alles wat hij deed was declarabel. Harde bewijzen dat gemeenschapsgeld is aangewend voor privé-doeleinden ontbreken, volgens Mentink. Hij heeft daarom geen reden aan de integriteit van Peper te twijfelen. Wie de rapportage van de Rotterdamse accountants doorploegt, komt echter tot een andere conclusie. Wethouders die dure business-class vliegtickets omruilen voor goedkopere om zo partner en kinderen mee te laten reizen, dat kan gewoonweg niet. Dat was een gewoonte, die Peper had moeten corrigeren. Maar zelf hield de burgemeester er net zulke onacceptabele methoden op na. Een reis naar Sydney en Jakarta declareren, terwijl deze grotendeels privé was, kan niet door de beugel. Eveneens bedenkelijk is het dat Peper geld uit het burgemeesterspotje leende (of dat toeliet), om zijn zoon te gerieven. Dat potje is bedoeld om armlastige Rotterdammers te helpen, niet als een bank van lening voor familieleden. Dat de Commissie Onderzoek van de Rekening (COR) onder leiding van voorzitter Van Ravesteyn het niet aandurft in haar eigen rapport man en paard te noemen, is betreurenswaardig. Het lijkt alsof de COR zich heeft laten intimideren door Pepers dreiging met gerechtelijke stappen. Daardoor is niet terug te vinden welke precieze gedragingen volgens Van Ravesteyn en haar Eén ding is zeker. Als Bram Peper af gelopen maandag niet was opge stapt, dan had hij gisteren alsnog af stand moeten doen van zijn minis terszetel. Hij was als burgemeester verantwoordelijk voor het machtsbe- derf in Rotterdam, en kon als minis ter onmogelijk nog verantwoordelijk zijn voor de integriteit van het open baar bestuur. commissie onverantwoord en welke slordig zijn. Maar de conclusie van de COR staat fier overeind: de achtereenvolgende colleges hebben vanaf 1986 slordig en soms zelfs onrechtmatig gedeclareerd. Ook al zou Bram Peper er via een lange juridische strijd in slagen zijn eigen blazoen schoon te praten, dan nog blijft de constatering van de COR overeind dat er een afdekcultuur was in Rotterdam, waarvoor Peper zestien jaar verantwoordelijk was. In Rotterdam valt op dat de zorgvuldigheid van declareren en het verantwoorden van uitgaven toenam, naarmate de greep van de PvdA op het locale bestuursapparaat afnam. Onder de almachtige PvdA, die sinds de oorlog tot in de jaren '80 de raad en het college van B&W domineerde, was een systeem ontstaan met te weinig 'checks and balances'. Peper maakte daar geen einde aan, hij ontliep zelf ook de controle. Als Peper (en andere wethouders) zich nu verschuilen achter de falende controle van de gemeenteraad, is dat cynisch. Hoeven bestuurders geen maat te houden, als de controle op hun handelen faalt? Feit is dat Peper inmiddels veel schade heeft aangericht. In de zomer van 1998 heeft hij premier Kok verzekerd dat hij een schoon verleden had. Hij zou de integere bestuurder zijn, die Kok voor Binnenlandse Zaken zocht. Dat vertrouwen heeft hij beschaamd. Peper heeft de Tweede Kamer steeds de indruk gegeven dat alle aantijgingen ontkracht zouden worden, maar dat maakt hij niet waar. Ook daar is het vertrouwen dus beschaamd. Die laatste conclusie heeft een deel van de Tweede Kamer inmiddels getrokken, op basis van het rapport van de COR en KPMG. De ergste pijn zit nu bij de PvdA, waarvan de top grote moeite heeft Peper alsnog een schop na te geven. Fractieleider Melkert en premier Kok benadrukken allebei de verantwoordelijkheid van de Rotterdamse gemeenteraad, die inderdaad een taak heeft lokaal de zaak verder uit te mesten. Tegelijkertijd kruipen ze weg achter de strijd tussen twee gerenommeerde accountantsbureaus. PriceWaterhouseCoopers (betaald door Peper) doet alles om bevindingen van KPMG (ingehuurd door de Rotterdamse raad) onderuit te halen, en Melkert en Kok maken handig gebruik van de interpretatieruimte die dat oplevert. Het is zeer de vraag of de geloofwaardigheid van de politiek gediend is met een PvdA-top, die weigert ondubbelzinnig afstand te nemen van een hoge partijgenoot die het openbaar bestuur ten eigen bate heeft misbruikt. aanvraag bij de General Medi cal Council is de oud-Velsenaar kort geleden tegen de lamp ge lopen. Hij blijkt zijn Nederland se veroordelingen verzwegen te hebben. Volgens de Britse wetgeving heeft de huisarts zich daardoor kunnen verrijken op oneigenlij ke gronden. Dat is voor het Britse OM voldoende om hem wegens frauduleus handelen te vervolgen. Afgelopen maandag werd hij voor het eerst voorge leid voor de plaatselijke recht bank, het Magistrates Court te Witney. De arts ontkende schuld. Al eerder, in april van vorig jaar checkte een collega zijn antecedenten en ontdetae het strafblad van de oud-Velse- naar. Daarop waarschuwde The Oxfordshire Health Authority (equivalent van inspectie voor de volksgezondheid) alle ge zondheidsklinieken in het land. Onbekend is of de oud-Velse- naar nu nog actief is als huis arts. Elisabeth Matipei (links) en Lucy Njagi vertellen op het Wereld Water Forum hoe zij in Kenya een drinkwatervoorziening hebben opgezet. foto taco van der eb LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN Een 'juweel van een vrouw', noemt de di recteur van de in Leiden zetelende hulpor ganisatie AMREF Flying Doctors Nederland haar. En ook Elisabeth Matipei is bijzonder te spreken over haar 'docente' Lucy Njagi. Njagi is in dienst van de Leidse organisatie en helpt de gedeeltelijk nomadische Masai- -bevolking in het Kajiado District in Kenya bij het opzetten van waterpompen. De twee Kenyaanse vrouwen zijn deze week in Nederland vanwege het Wereld Water Forum in Den Haag. Tijdens dit fo rum - dat tot en met woensdag duurt - komt het wereldwijde waterbeheer aan de orde en namens AMREF Nederland vertel len Matipei en Njagi hoe zij samen met Waterleidingmaatschappij Drenthe een drinkwatervoorziening hebben opgezet. De vrouwen zijn opvallende verschijningen in het Haagse hotel waar zij verblijven. Nja gi is gekleed in een onberispelijk westers pak en Matipei is gehuld in een kleurige Afrikaanse jurk. De vrouwen hebben niet gerekend op de lage temperaturen in Ne derland: voor Matipei zijn er daarom nog gauw wat panty's aangeschaft. De verwar ming in de benauwde hotelkamer loeit zo hard dat de temperaturen welhaast in de buurt moeten komen van die in het Kajia do District. Dit district is bijna even groot als de pro vincie Utrecht en Matipei leeft daar in een primitieve Masai-gemeenschap van 300 mensen met 6000 stuks vee. Om aan drink water te komen, moeten met name de vrouwen al om vier uur opstaan om twintig tot dertig kilometer te lopen voor een voor raadje water. Soms hebben ze daar geen zin in en zijn ze geneigd hun drinkwater uit vieze poelen dichterbij te halen. Njagi zet nu samen met de Masai in opdracht van AMREF Nederland 26 pompen in het ge bied op. In de hoop op die manier iets te kunnen doen aan de gezondheid van de Masai. Verbetering van de Afrikaanse ge zondheidszorg is een belangrijk doel van de van oorsprong Afrikaanse organisatie AMREF, dat staat voor African Medical Research Foundation. Njagi heeft Matipei veel geleerd over pomponderhoud en -beheer, (financieel) management, leiderschap en plichten en gelijkheid van mannen en vrouwen. De mannen in haar gemeenschap hebben haar daarom gevraagd voorzitter van het pompcomité te zijn. Dat is heel bijzonder voor een vrouw in de Masai-cultuur. „Bij de Masai zijn de mannen de baas. Vrouwen halen water en hout en zorgen voor het huishouden en de kinderen", zegt Matipei. Ze onderhoudt nu de pomp en ze weet hoe ze geld moet werven voor het gebruik van water. Ze wordt gezien als een voorbeeld. „De mannen willen dat hun dochters net zo worden als ik", zegt Matipei trots. „Elisabeth is een pionier", vindt Njagi. De AMREF-medewerkster heeft inmiddels vijf pompen met de Kenyanen opgezet. Zij krij gen die echter niet zomaar. „Ze moeten een kwart van de kosten voor de pomp zelf betalen", zegt Njagi. „Maar als de pomp er eenmaal staat, kunnen ze altijd bij mij te rugkomen met vragen of als er ruzies zijn." Tot zondag zijn de vrouwen te vinden op het Wereld Water Forum. Daarnaast ont moeten zij mogelijk kroonprins Willem- -Alexander. Hij is beschermheer van AM REF Nederland en een 'niet zo oude' be kende: zo'n twee weken geleden ontmoette hij de vrouwen tijdens een werkbezoek. Ze kijken er zeer naar uit om hem weer te zien. „Hij was zo aardig", zegt Matipei. DEN HAAG FRANS VAN DEN HOUDT 'Even geduld aub', drukte staatssecretaris voor de me dia Van der Ploeg de Tweede Kamer deze week op het hart. In april komt hij met zijn tweede Kabelnota waarin duidelijk zal staan wat de re gering van plan is met het ka belnetwerk in Nederland. Maar de Kamer wil liever ac tie, nu de ontwikkelingen in medialand elkaar in rap tem po opvolgen. Reden voor de Kamer om aan de bel te trekken was het bod van kabelmaatschappij UPC op SBS. Als de overname doorgaat, verwerft het bedrijf in een aantal gemeenten een machtige monopolie positie. Naast eigenaar van het kabel net wordt het ook bezitter van enkele tv-kanalen (SBS 6 en Net 5) en tegelijkertijd producent van programma's. De Kamer voorziet dat de abonnees van de kabel de du pe worden van zo'n machts concentratie en straks wor den geconfronteerd met 'pakketten pulpprogramma's voor veel te hoge prijzen', zo als Groenlinks Kamerlid Hal- sema de vrees verwoordde. Op dit moment komen bij ruim negen van de tien huis houdens de televisiekanalen via de kabel de huiskamer binnen. In zeker zeven van de tien gevallen zijn die kabels eigendom van privé-bedrij- ven, die ze voor een fors be drag van gemeenten hebben gekocht. De overige kabelnet werken worden beheerd door gemeentelijke nutsbedrijven of speciale stichtingen. Wat de kabelbedrijven op hun net doorgeven, bepalen ze gro tendeels zelf. Er bestaat al leen een doorgifteplicht voor de publieke omroepen en zenders uit de buurlanden. Commerciële zenders vallen er niet onder. Een kabelbe drijf dat bijvoorbeeld SBS 6 bezit kan dus anderen, zoals RTL, uit concurrentie-oog- punt weren. Ook Van der Ploeg moet toe geven dat de hele privatise ring van het kabelnetwerk vanaf het begin beter gere geld had moeten worden, maar stelt zijn voorgangers Nuis en Meijer hiervoor ver antwoordelijk. „Ik kan de klok niet terugdraaien." Wat de staatssecretaris volgens de Kamer wel kan doen is duide lijke regels opstellen voor de toekomst. Zo moet de mono poliepositie van kabelbedrij ven worden doorbroken en concurrentie worden toege staan op de kabel, zoals in middels ook het geval is op het telefoonnet van KPN-Te lecom. „Tegen een redelijke vergoeding moeten ook an dere bedrijven gebruik kun nen méiken van het netwerk van de vaste kabelexploitant. Ook internet-providers die via de kabel willen opereren. Dan kan de consument zelf keuze's maken", zegt D66- mediaspecialist Bakker. Ook wil de Kamer dat er een goed prijstoezicht komt, om kijkers te behoeden voor een al te drastische stijging van de abonnementskosten. Een ontwikkeling die steeds reëler wordt nu een onderzoek heeft vastgesteld dat de ka belmaatschappijen veel te weinig winst maken en daar om eigenlijk 10 gulden per maand meer zouden moeten berekenen. Wat PvdA, WD, D66, het CDA en GroenLinks echter vooral zorgen baart is dat door de overname van SBS door UPC teveel macht in één hand komt. GroenLinks wil, als Van der Ploeg niets onder neemt, met een initiatiefwet komen om deze 'ongewenste machtsconcentratie' tegen te gaan. Kabelbedrijven zouden moeten worden onderwor pen aan een regeling voor het zogenaamde 'cross-ow- nership'. Deze regeling geldt nu al voor kranten en houdt in dat als een krantenuitgever een marktaandeel heeft van een kwart, niet meer dan een derde van de aandelen mag bezitten van een commercië le omroep. Van der Ploeg voelt weinig voor de cross-ownership-re- geling, wat hij een 'zware in greep in een privé-maat- schappij' noemt. Wel vindt hij het nodig dat kabel-en tv- activiteiten van de kabelex ploitanten duidelijk geschei den worden en ook de tarie ven goed in de gaten worden gehouden. In zijn in april te verschijnen nota staat hoe hij dat wil doen. Maar één ding staat nu al vast. Van der Ploeg: „Voorop staat steeds dat de belangen van de con sument worden gewaar borgd."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5