ZATERDAGS JB BIJVOEGSEL 'Er is niks verloren bij Ajax' Michael van Praag en 'dat oude gevoel' ZATERDAG 18 MAART Dagblad Michael van Praag: „Die geluiden van onbehagen voel ik ook, hoor ik ook. Als er dan toch een gevoel van verkilling is, moeten we nog maar eens kritisch naar onszelf kijken. Om te zien hoe we dat kunnen veranderen." foto gpd roland de bruin Vandaag precies honderd jaar geleden werd Ajax geboren. Het eeuwfeest wordt gevierd op een historische breuklijn: tussen oud en nieuw. Het moderne voetbalbedrijfAjax heeft onder het voetbalvolk een gevoel van onbehagen veroorzaakt. Voorzitter Michael van Praag treedt de problemen vol vertrouwen, strijdlustig en toegankelijk tegemoet. 'Ons luisterend oor is groter dan ooit'. Met dezen nodigen ondergeteekenden U beleefd uit a.s. Zondagmorgen 18 Maart ten 9 Ure in een der bovenzalen van Café Oost-Indië Kalverstraat No 2 ons met Uwe tegenwoordigheid te vereeren, ter bespreking tot oprichting eener geheel nieuwe Voetbal Vereeniging. Reeds vele personen hebben hunne ingenoomen- heid betuigd met ons voornemen, door zich als werkend lid bij ons aan te sluiten. Hopende U aan onze uitnoodiging zult willen voldoen, tekenen wij met achting, Floris Stempel Voorloopig President Met een mooie, zwierig, handge schreven brief begon, vandaag precies honderd jaar geleden, de geschiedenis van de Amsterdamsche Foot ball Club Ajax. Een. eeuw later is Ajax Amster dam de meest succesvolle voetbalclub van het land. Zo kan het nooit geregisseerd zijn, maar de eeuwviering valt precies op een historische breuklijn. Tussen oud en nieuw. Ajax, de voet balclub, wordt steeds meer voetbalbedrijf. 'Een bedrijf waar mensen voetballen', zoals een pro minente criticus zei. Ajax is losgescheurd van zijn wortels, vervreemd van de eigen achter ban, de eigen cultuur is verkwanseld. Koud en kil. Vinden velen. Bij het honderdjarig bestaan zijn veel vragen te stellen. Vragen aan de huidige voorzitter Mi chael van Praag. Hij geeft nog maar sporadisch interviews, maar er is heel wat uit te leggen, de ze dagen. De voorzitter werpt net als vroeger zijn charme in de strijd om het harde klimaat weer iets te verzachten. Hij zegt: „Alle kleine ir ritaties, gevoegd bij het spel dat we nu toch al weer een paar jaar vertonen en een kennelijk gevoel van verkilling, geeft zoiets van: Ajax is Ajax niet meer." Maar de liefde kan niet van één kant komen. „We kunnen die gracht, waar heel veel kritiek op is, best overkappen en er stoeltjes op zetten. Zodat je heel dicht op het veld komt te zitten. Maar dan wil ik wel de garantie van de suppor ters dat er niemand op het veld komt." Een treurige nederlaag bij FortPna Sittard, weer geen kampioenschap dit jaar, kritische geluiden uit de achterban. Niet bepaald een leuk tijdstip voor een feestje. Van Praag: ,,Ik heb wel eens een verjaardag ge vierd, terwijl ik me helemaal niet lekker voelde. Of dat het op de zaak niet helemaal lekker liep. En toch werd het een verschrikkelijk leuk feest. Zo is het nu natuurlijk ook. De resultaten van vandaag de dag zijn niet bepalend voor de fes tiviteiten. Die gaan over de honderd jaar er voor. In die honderd jaar, ja, hebben we wel vaker dips gehad, zoals we die nu hebben. Dat hoort er nu eenmaal bij, bij het voetbal. Maar als je glorieus bovenaan staat, dan smaakt je borreltje lekkerder. Dat is waar." Ajax heeft altijd het gevoel opgeroepen: het is het ene uiterste of het andere. Je houdt van de club of je haat de club. Er was geen middenweg. „Ik zou willen dat iedereen wat genuanceerder zou zijn. Maar laten we heel eerlijk zijn: de ver wachtingen bij Ajax zijn altijd heel hoog ge spannen. Of dat nou bij de jeugd is, of bij het eerste, of bij een kaartavondje: een Ajacied wil altijd winnen. Dat zit er bij ons nu eenmaal in. En als je dan niet wint, dan is het niks. Dan heb je de ziekte in. Ik heb de nacht na de nederlaag tegen Fortuna niet geslapen. Dat is voor het eerst in al die jaren." Ajax meent dat het meer dan ooit luistert naar de achterban. Veel mensen hebben een ander beeld van de club dan de club zelf. „Ik hou toch vol dat er voortdurend voeling is gehouden met de consument. Juist als het gaat om contacten met onze supporters in alle vak ken. Ik had gisteren 34 e-maütjes waarvan min stens 15 van supporters. Wij zijn altijd bereik baar, men kan ons altijd bellen, men kan ons altijd vinden. Ons luisterend oor is groter dan ooit." Alle goede contacten en luisterende oren ten spijt, toch is er alom een gevoel van onbehagen. Ajax heeft een commissie benoemd om dat te onderzoeken. „Die geluiden voel ik ook, hoor ik ook. Als er dan toch een gevoel van verkilling is, moeten we nog maar eens kritisch naar onszelf kijken. Om te zien hoe we dat kunnen veranderen. Dat is ook precies de reden waarom we heb ben gezegd: laten we nou maar eens eerst aan zelfonderzoek gaan doen en laten we een com missie instellen die daar naar gaat kijken. Maar die ook puur de structuur in de besluitvorming en taken gaat doorlichten. Dat moet je niet zelf doen, dat moet je laten doen door mensen die er fris tegenaan kijken. Die moeten die aspec ten bekijken en ons daarin adviseren. Maar we staan er wel erg voor open, want anders had den we dat natuurlijk niet gedaan. Het is ook verschrikkelijk belangrijk. Want Ajax is geen krant of tijdschrift waar je een abonnement op neemt, nee, Ajax is - net als voor fans van Utrecht of Feyenoord - een gevoel. En dót moet natuurlijk goed zitten." Dat zit het lang niet bij iedereen. „Alleen al het feit dat er we een luisterend oor voor hebben, dat we-aan zelfonderzoek gaan doen, geeft al aan dat er niks verloren is bij Ajax en dat we dolgraag dat oude gevoel weer willen herstellen. Maar de mensen zullen wel moeten weten: wil je met Ajax in de vaart der volkeren mee, en dat begint voor alle Nederlandse clubs een bijna onmogelijke opgave te worden, dan kun je dat niet meer doen op de manier waar op dat vroeger ging. Dat een club geleid wordt door bestuursleden die daarnaast gewoon hun werk doen. Dat is verleden tijd. Het moet pro fessioneel. Maar dat mag niet automatisch in houden kil en afstandelijk. Daar ben ik het he lemaal mee eens. Daar moeten we een goede weg in zien te vinden." Er is moeilijk greep te krijgen op de ontwikke lingen? „Het wordt steeds moeilijker een club te bestu ren. Er komen steeds meer invloeden van bui tenaf, die ook de publieke opinie kunnen beïn vloeden. Internet is zo'n medium. Zo kunnen supporters zelf heel gemakkelijk communice- vonden het prachtig. Kennelijk is er angst on der de mensen, die vrezen dat er weer een waarde van Ajax verloren gaat. Misschien moe ten we de dingen wel op een andere manier ren. Dat leidt toch heel vaak tot opruiing. Want op de sites lees ik de meest ongenuanceerde dingen die je je kunt bedenken. Ja, ik lees het allemaal. Ik druk ze af ook. Ik wil weten wat er onder supporters leeft. In de actie tegen direc teur Frank Kales is er een site geweest die op riep tot actie die geen enkel middel uitsloot. Dat kan tot onbeheersbare situaties leiden. Dat is een nieuw fenomeen. Dus zul je zelf met een medium moeten ko men waarin je veel regelmatiger naar buiten brengt wat er aan de hand is. Zoals de Feye- noord-krant. Daarmee kun je figuren die ver keerde berichten naar buiten brengen in elk geval een beetje separeren en isoleren." Er is in vier jaar heel veel gebeurd. Van De Meer naar de Arena, de beursgang, de oprichting van de NV, een nieuwe man aan het roer (Kales), het einde van het tijdperk-Van Gaal, wagens vol nieuwe spelers, de affaire De Boer, het opstap pen van Blind. Het is meer het moordende tem po van een revolutie dan een geleidelijk proces van evolutie. Er is angst voor het onbekende? „Ik denk dat het de spijker op z'n kop is. Angst. De hele commotie rond het nieuwe Ajax-shirt en de strepen komt er uit voort: Jeetje, gaan ze dat nou óók nog verkwanselen? Maar: je moet pas oordelen als je het gezien hebt. De mensen van de ledenraad hebben het shirt gezien. Ze Frank Kales is ook nieuw aan het front. Van de Amerikaanse markt naar de Amsterdamse voet balcultuur. Ook dat is een flinke stap. De direc teur praat ook voortdurend over die Ameri kaanse periode. De fans en volgers willen ande re taal horen. „Je zult echt zien dat het die kant opgaat in Eu ropa. Alleen, degenen die dat nu verkondigen worden voor gek verklaard. Frank heeft eern achtergrond waarbij hij Ajax goed kan leiden. Als je kijkt naar de financiële verslaggeving, als je kijkt naar de manier waarop hij de club ver tegenwoordigt in gesprekken over de Atlantic League, dat is allemaal zo verschrikkelijk goed en professioneel en indrukwekkend. Dat hoort ook bij Ajax. Daar worden echt zinnige dingen gezegd. Ik wil er wel bij zeggen, dat Ajax ook wel een heel bijzondere club is, hoor. Heel kritisch, heel moeilijk tevreden te stellen en ja, dat vergt dan wel bepaalde aanpassingen. Of elasticiteit." Maar een boegbeeld van een club heeft ook an dere kwaliteiten nodig. Charme, uitstraling. „Die kwaliteiten heeft hij. De reacties zijn echt verschrikkelijk positief. Maar realiseer je: hij heeft het ook niet makkelijk. Hij komt bij een club waar al zo'n boegbeeld wés - ik wil niet naast mijn schoenen lopen, maar het was nou eenmaal zo - en dan is het heel erg moeilijk om die rol over te nemen. Dat realiseer ik'me ook wel." Veel mensen zijn op zoek naar duidelijkheid. Naar een duidelijke structuur, verhouding in dat woud aan directeuren, bestuursleden en commissarissen. Naar dat boegbeeld. „Ik begrijp wel wat veel mensen voelen en be doelen. Er is een verschrikkelijke behoefte aan informatie. Hoe gaat het nou bij jullie? Waarom doen jullie nou dit, waarom doen jullie nou dat? Een vraag naar duidelijkheid. En dat boegbeeld, ja, dat hoor ik ook in mijn omgeving. Nou, dat is dan een mooie taak voor de commissie om te kijken hoe we met behoud van de afspraken die nou eenmaal bestaan in een NV, toch weer een aansprekend boegbeeld kunnen krijgen. Kijk, als ik nu voortdurend in terviews geef als president commissaris, of ik ga weer allerlei dingen zelf doen, dan krijg ik van de aandeelhouders op m'n kop want die zeggen: die dingen mag u helemaal niet doen, die moet de directeur doen. Ik zit daarbij in een hele moeilijke positie." Is er een verschil tussen de voorzitter die elf jaar geleden na het staafincident woedend, maar vastbesloten met dat stuk ijzer door de gangen van De Meer stapte en de voorzitter na alle suc cessen? „Nee, ik ben nog even strijdbaar als voorheen. Maar, ik vind de rol die ik nu heb heel prettig. Als Ajax geen NV was geworden, was ik er al lang mee gestopt. Ik heb mijn bedrijf zeker drie, vier, vijfjaar verwaarloosd. Qua tijdsbelas- ting is dit beter. Ik ben ook nog steeds betrok ken bij het beleid van de club. Maar ik geef ook wel toe dat ik het moeilijk vind om niet meer zelf te kunnen ingrijpen. Ik bedoel daarbij ook mijn collega's. Wij worden niet meer geacht om met grote benen naar beneden te lopen en te zeggen: wat is er aan de hand? Om de tafel, we gaan praten! Nee, Frank doet dat. Het pro bleem daarbij is dat iedereen vindt dat hij het zelf beter kan. Zeker in een periode waarin het wat moeizamer gaat, heb ik daar persoonlijk nog wel eens moeite mee. Dan begint het te kriebelen. De lijnen zijn wat langer geworden. Dat is onontkoombaar. Maar dat neemt niet weg dat je toch moet kijken of je daar verbetering in kunt aanbrengen. Dat gaat die commissie be kijken." Hoe ziet deze honderdjarige er over vijf, tien jaar uit? „Ajax vergrijst. We hebben ongeveer driehon derd leden. Dus we moeten er echt voor zorgen dat de ledenaanwas van de club groter wordt. Als we nu niets zouden doen, hebben we over vijftig jaar geen leden meer. Dan bestaat de club niet meer. Dat kan natuurlijk niet. Die aanwas gaan we weer een beetje oppoetsen. Ik denk dat we met de aanbevelingen die we straks krijgen, we nog wel een aantal goede ver anderingen kunnen aanbrengen, waardoor er respect komt voor het feit dat Ajax een bedrijf is. En het gevoel van verkilling zo veel mogelijk verdwijnt. Maar hoe Ajax er straks uitziet is in sterke mate afhankelijk van wat er in het voetbal gaat gebeuren. Nederland is de dupe geworden van het Bosman-arrest. We zijn gedegradeerd tot een klein voetballand in Europa. Men praat nu al over de Big Five: Engeland, Spanje, Italië, Duitsland en Frankrijk. Ik denk dat het succes van een Nederlandse club in een Europees toernooi een incident zal zijn. Zo zijn er meer landen. Die steken de koppen bij elkaar. Men noemt dat nu de AÜantic League. Of dat het antwoord is, is de vraag. Dat wordt onderzocht. Maar er moet iets bedacht worden, want Ne derland is straks het Uddel van Europa. Ik ver wacht dat de honger naar geld in die vijf landen niet ophoudt. Ik verwacht dat men gaat inzien dat er nu wel een Champions League is, maar dat vast staat dat de winnaar uit een van die landen komt. Wat is daar nog aan? Ik denk dat de enige oplossing is dat je de Champions Lea gue gaat uitbreiden naar wat ik gemakshalve een Europese competitie noem." Wanneer wordt de volgende voorzitter van Ajax verwacht? „Ik heb het voorstel aan de ledenraad gedaan om de statuten van de club zodanig te wijzigen dat een bestuurslid in totaal negen jaar kan aanblijven. Het is mijn ervaring dat je in die eerste jaren nog overal tegen kunt, en dat je daarna aan slijtage gaat lijden. Als dat voorstel wordt aangenomen, betekent dat dat ik in sep tember 2002 niet meer verkiesbaar ben. Mocht dat worden afgewezen, dan moet ik er nog eens ernstig over nadenken. Want het heuglijke feit doet zich voor dat ik in mei vader van een dochter word. En als alles goed gaat wil ik daar toch wel heel veel aandacht aan geven. Dat is iets nieuws in mijn leven. Dus het zou best kunnen zijn dat ik in 2002 sowieso niet meer verkiesbaar ben." YPE MINKEMA

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 49