Foppe de Haan is nog niet klaar in Heerenveen et mirakel van Forescate op herhaling Sport 1 v~\; Rolf Muntz? fcpAC 18 MAART 2000 't ii de Haan, een leven lang bij Heerenveen? begint er wel op te lijken. Maar mijn leven is et voorbij. Het is te voorbarig om te zeggen nooit meer wegga bij Heerenveen. Voorlopig !ten we het daar maar op houden." de Haan voerde serieuze gesprekken met wat mensen van Ajax noemt'. De 56-jarige oefen- er was ook wel geïnteresseerd in de baan, die i romer door het vertrek van Hans Westerhof fillem II vrijkomt. Maar na enige praatsessies is,d ppe de Haan zelf aan, dat hij het raadzaam jmeen punt achter de onderhandelingen te i.De Fries was er voor zichzelf al uit. Hij wilde ürecteur opleidingen bij Ajax worden. Einde iL (te eweegredenen zijn duidelijk. ,,De club Heeren aal I snog volop in ontwikkeling en die wil ik graag n ws voet blijven volgen. Er gaat hier nog zoveel ge- to n,Het stadion wordt ingrijpend verbouwd, we evi* ieen prachtige nieuwe trainingsaccommoda- tzou heel sneu zijn als ik daar straks de en niet meer van kan plukken. Mijn werk bij iveen is gewoon nog niet klaar, simpel." de Haan was er ook al achter gekomen dat hij jnan niet naar is om dagenlang achter een bu- n ^zitten, iets wat de baan in Amsterdam zeker rh meegebracht zou hebben. De Haan nam de op de som in het eigen Abe Lenstra Stadion, test een paar dagen noodgedwongen veel bu- erkdoen. En wat denk je? Ik kwam 's avonds net koppijn, terwijl ik dus nooit koppijn heb. and ik toch een duidelijk signaal. Ik moet op ld staan, heb elke dag frisse lucht nodig. Het it om achter een bureau te gaan zitten is nog i. En misschien gebeurt dat ook wel bondenheid met Heerenveen is intens, da- Ivanuit zijn vroegste jeugd. „Samen met mijn achterop de brommer naar het stadion. Later el met auto van de buurman. Martin Brands- natuurlijk Abe Lenstra waren mijn helden. Ais jongen volgde ik alles wat ze in het veld de- was geen echte fan, ik zat daar als voetballief- op de tribune. En dat is altijd zo gebleven. Ik precies wat voor voetballers het waren. rechtsbenig, tweebenig, kopsterk of Dat wist ik allemaal, daar had ik gewoon :neer Van Stralen, de conciërge van het ge mis in Grouw, kon ik daar ook urenlang over Hij was de eerste echte trainer waar ik mee kwam. Urenlang zaten we samen te ou- L. Prachtig, en ook heel leerzaam. Ik spelde iten in die tijd. Na school ging ik altijd naar de its van mijn vader. Hij was wagenmaker. [Fokje zat daar dan op me te wachten met een en de krant. Ze was geen echte tante van we noemden haar wel zo. Dan had ik 's bij de radio naar een wedstrijd geluisterd en Ide ik daar de volgende dag in de krant alles Je had toen nog van die echte wedstrijd- jen, waarin van minuut tot minuut werd be- inwat er in het veld was gebeurd. Dat pro- ikdan te toetsen met wat ik zelf op de radio i VTSS Hij was in beeld als directeur opleidingen bij Ajax. Maar Foppe de Haan bleef zitten waar hij al vanaf 1985 zit: bij Heerenveen, de club van zijn hart. De trainer had het gevoel dat hij nog niet klaar was met zijn werk bij de trots van Friesland. Verhuizen van het rustieke Lippenhuizen naar het jachtige Amsterdam zag hij ook niet zo bijster zitten, maar dat was natuurlijk geen doorslaggevend argument. door GERT VAN DIJK had gehoord. Heel fascinerend, daar kon ik uren zoet mee zijn." Foppe de Haan was voorbestemd om trainer te wor den. Hij bloeide op als hij als student van de kweek school ergens op een lagere school een gymnastiek les moest verzorgen. Veldhuis, de toenmalige voor zitter van Heerenveen, was daar een keertje per soonlijk getuige van. „Ik moest eerst een uurtje aard rijkskunde geven. Daarna gingen we de gymzaal in. Veldhuis vond dat lesje aardrijkskunde wel oke. Maar over die gymnastiekles zei hij: 'dat is je werk, daar ben je echt goed in'. Hij had gelijk. Ik vond het prachtig om die kinderen te laten rennen en vliegen. Daar is nooit meer verandering in gekomen." In 1985 was het zover. Foppe de Haan moest thuis komen, vond voorzitter Riemer van der Velde. An derhalf jaar eerder was Van der Velde voorzitter ge worden van het zieltogende Heerenveen. Hij zocht een geschikte trainer, Foppe de Haan was zijn man. Samen maakten ze van Heerenveen stapje voor stap je de club die het nu geworden is. Van een club waar niemand nog enige binding mee had, tot een voet- balbolwerk met een enorme uitstraling. In Friesland en de rest van Nederland. Het Heerenveen-gevoel is een gevleugeld begrip in voetballand geworden. Foppe de Haan zelf loopt ook over van dat gevoel, hoewel hij het moeilijk onder woorden kan brengen. „Het is niet in een paar woorden te beschrijven. Het heeft te maken met solidariteit, met verbondenheid met de streek. Heerenveen is onze club en dat gevoel zit in je hart. De club heeft dat gevoel ook zelf gesti muleerd. Door het stadion het Abe Lenstra Stadion te noemen en door het beeld voor het stadion van Abe. Dat zijn hele belangrijke beslissingen geweest. Op die manier is Heerenveen meer dan een op geld beluste voetbalclub geworden. Hier gelden andere waarden en normen. Daar voelen de mensen zich sterk mee verbonden, daar kweek je solidariteit mee." Heerenveen is de club van de hele provincie Fries land geworden. De club van doodnormale fans, die nooit trammelant op de tribunes veroorzaken. Fop pe de Haan: „Ook wat dat betreft is Heerenveen een witte raaf in voetballand. Onze fans zijn echte voet balliefhebbers. Ze komen bij wijze van spreken alle maal bij mij uit het dorp, ze kunnen allemaal Foppe heten. Een supporter van Heerenveen is een afwach tend mens, kijkt altijd de kat uit de boom. Dat heb ik de spelers ook wel eens proberen uit te leggen. Ze klagen er over dat ze zo weinig steun van de fans krijgen als er niet goed gevoetbald wordt of als het tegenzit in het veld. Maar dat is de aard van het beestje, onze supporters zijn een beetje ouderwets en houden er niet van om veel kabaal op de tribune te maken. Het zijn behoedzame mensen. Maar dat betekent niet dat ze niet van voetbal houden. Ben je gek. Het zijn stuk voor stuk echte voetballiefhebbers, ze houden van mooi en spectaculair voetbal. En de mensen zijn enorm trots op hun club. Ze dragen Heerenveen in hun hart, dat vind ik prachtig. Dat heb ik zelf ook. Het is mooi als je dat gevoel met zo veel mensen kunt delen." Er is in vijftien jaar veel veranderd. Een frappant voorbeeld, vindt Foppe de Haan zelf: „Bij ons oude stadion lag een hopeloos slecht trainingsveld. Echt een klotenveld. Maar je hoefde bij de gemeente Hee renveen niet aan te kloppen voor een beter veld. Dan kreeg je me toch een ruzie met die gasten van de gemeente. Dat is nu allemaal anders, onvoorstel baar. Als ons veld nu te slecht is om op te trainen, dan kunnen we uitwijken naar alle velden in de om liggende gemeenten. Jubbega, Langezwaag of Bak huizen, we zijn werkelijk overal welkom." „Een tijdje geleden trainden we 's morgens in De Blesse. Komen er zomaar twee schoolklassen naar de training kijken. Heel spontaan, gewoon onder schooltijd. Dat hadden de onderwijzers zelf voorge steld. En al die kinderen wilden natuurlijk een hand tekening van de spelers hebben. Prachtig, groot feest. Daar geniet ik intens van, dan staat het kip penvel op mijn armen. Dan besef je ook weer hoe veel deze club voor de mensen in Friesland bete kent." tr van Schaik: 'Het voortbestaan van ons team wordt in de komende weken beslist' PORSCHOTEN» IEEFMANS :keyers van Forescate td op weg het kunststuk- vorig seizoen te herha- 'oen speelde de over- lasser, die bijna het hele ider de rode streep had zich in de laatste com- onde veilig. „Met een 0-0. En het zou me ïrbazen als het nu weer slotdag aankomt", zegt van Schaik, de Leidse Voorschotense Het zou opnieuw een betekenen, want Fores- met bijvoorbeeld maar renteams en geen A- jaald geen toonbeeld iprestatieve hockeyclub. :n 1 is ook al geen ge- gangsklasseteam. „Ik dat we als enige in on- maar twee keer in trainen en onze trai- is tevens onze fysio, le meeste tegenstanders luw een begeleidings een mannetje of vier hebben zitten. Het Iders behoorlijk profes- aan toe. Een presenta- e? Bij ons? Kom nou. andere is dat misschien de charme van een elf- et onze." i kent Forescate nog lichte geval Gert-Jan Eg- De topscorer moet altijd beslissende duels omdat dan het tennis- is begonnen. „Tennis is maal zijn vak en daar ons dus ook niemand over. Bij de Egberinkjes uk brood op de plank", ui Schaik, de nummer het gaat om doelpun- en. moet er niet te veel gek- sr Forescate worden ge- Het elftal is en blijft het spelende uit de Leidse 'óór grootmachten als L0HC en Roomburg, 'aik: „En dan mogen ze Jo en LOHC wel roepen in de oefenperiode van ben gewonnen, maar in nperiode verliezen we een veteranenteam. Bij et het wel ergens om eeft er veel van weg dat Rutger van Schaik, Leidse hockeyer in Voorschotense dienst. Forescate de hele eerste sei zoenshelft als oefenperiode be schouwde. Met zes schamele puntjes uit tien duels stond de ploeg troosteloos onderaan. In de twee weken na de winter stop volgde een kentering met een gelijkspel tegen DSHC uit Delft en een winstpartij op het Eindhovense EMHC. De onder ste plaats werd overgedaan aan Oss, terloops werd Doorn voor bij gestreefd en bij winst mor gen op eigen veld tegen EHV uit Enschede (14.30 uur) wordt ook die ploeg op de ranglijst inge haald. Daarna volgen nog zes duels, onder meer tegen con currenten Oss en Doorn. De geschiedenis lijkt zich te herhalen. Met het einde inzicht, komt de diesel op gang. De vraag is alleen of handhaving op het een na hoogste niveau wel zin heeft, met het oog op de toekomst. „Als we nou weke lijks worden weggespeeld, zou ik zeggen: 'we horen er niet'. Dat is duidelijk niet het geval. Alleen tegen koploper Pinoké, echt een hoofdklassewaardige ploeg, verloren we dik. Bekijk je de wedstrijd tegen Hattum, vo rig seizoen nog hoofdklasser, dan houden we het netjes op 2- 2 en krijgen wij nog kansen op meer." Van Schaik hockeyde twee jaar geleden nog bij Roomburg in de eerste klasse. Zijn club de gradeerde toen en het al wat oudere vriendenteam van Fo rescate werd verrassend kampi oen. „Ik ben toen overgestapt omdat ik ook wel eens in de overgangsklasse wilde spelen. Wat je ook van Forecate mag vinden, tijdens de twee keer die we wekelijks trainen, gaat het er wel twee uur lang fanatiek aan toe. Je ziet wel vaker dat vrien denteams die lang bij elkaar blijven, steeds beter worden. De basis van het elftal bestaat nog steeds uit dertigers en bij- na-dertigers, aangevuld met een paar hele jonge gasten van 17 en 18 jaar. Daar tussenin zit niets. En dat heeft natuurlijk met de opbouw van de club te maken, waar het leeuwendeel bestaat uit jeugd." Mocht Forescate opnieuw het vege lijf redden, dan is de kans groot dat de 'oudjes' (jurist Van Schaik is zelf net 30 geworden) er nog een jaartje aan vastplak ken. „We laten het zeker niet lopen. Als je degradeert ben je toch een beetje het lulletje van de afdeling en dat wil niemand zijn. We krijgen alle concurren ten nog en we blijven strijden FOTOMARK LAMERS om erin te blijven. Ik zie het nog gebeuren ook." Mocht Forescate toch ten on der gaan, dan is de kans groot dat een uniek elftal ophoudt te bestaan. „Als we het redden dan denk ik dat we elkaar nog eens aankijken, kratje op tafel, en besluiten nog een seizoen door te gaan. Bij degradatie heeft dat geen zin. Dan is het zaak, ook voor de club, dat er wordt verjongd. Persoonlijk heb ik dan ook niets meer te zoeken bij Forescate. In de eerste klasse heb ik vijftien jaar gespeeld. Dat heb ik wel gezien. Mijn broer wordt waarschijnlijk trainer bij mijn oude club Roomburg en daar zou ik dan nog een paar jaar kunnen 'afbouwen'. Het voortbestaan van ons huidige team wordt in de komende we ken beslist." Rolf Muntz schreef afgelopen weekeinde als eerste Nederlander een professioneel golftoernooi, de Dubai Classic, op zijn naam. De vraag is of de golfsport in Neder land gaat profiteren van deze onverwachte prestatie van de 31-jarige Muntz. De Noordwijkse golfpro Tom O'Mahoney, al dertig jaar in Nederland actief en momenteel bondscoach bij de vrouwen: „Dit is héél belangrijk. Hij kan voor Nederland gaan betekenen wat Sevie Ballesteros voor Spanje en Bernard Langer voor Duitsland heb ben betekend. Door Muntz heeft het Neder landse golf plotseling een gezicht. Als coach van het nationaal amateurteam heb ik hem ooit on der mijn hoede gehad en toen was al duidelijk dat hij erg getalenteerd was. Na zes jaar op de Tour komt dat er dan eindelijk uit. Golf is een enorm groeiende sport, maar van de 120.000 geregisteerde golfers zijn er maar hooguit 5 a 6.000 jongeren. Voor die groep is de prestatie van Muntz van groot belang. Ook voor de paar amateurtoppers die we hebben en die tegen het profbestaan aan zitten te hikken. Ze moeten hun studie opgeven voor een onzekere toe komst. Door Muntz zullen een paar het mis schien toch aandurven. Kortom, er is een grote stap voor het Nederlandse golf gezet." Leidenaar Cees Essaadi, speelde snooker in de eredivisie totdat hij door het golfspel werd ge grepen: „Ik heb de uitslagen van dat toernooi nog eens goed nageplozen en daar stonden toch echt grote namen bij. Zoiets verwacht je toch niet van een Nederlander. Ik vind de prestatie van Muntz passen in het rijtje Krajicek op Wimble don eri Van Barneveld bij darts. Wat de gevol gen voor het golf in Nederland zullen zijn, vind ik moeilijk in te schatten. Misschien dat golfers die ongeveer op het niveau zitten waarop ik snooker speelde, er extra moraal voor hun trai ningsuurtjes uit putten. Voor het aanstormend talent moet het echt een kick hebben gegeven." Leiderdorper Herbert Lange, voormalig ma nager van de Noordwijkse golfclub: „Muntz heeft er jarenlang aan gewerkt om dit te bereiken. Dat het zo lang duurde, is niet onge bruikelijk. Bij Ian Woosnam duurde het ook ja ren voordat hij het te pakken had. Muntz's overwinning is een ontzettende boost voor het golf en er gaat ongetwijfeld een voorbeeldfunc tie van hem uit. En natuurlijk heeft de Open in Noordwijk er komende zomer een geweldige at tractie bij." Pauline Kolman, wethouder van sportzaken in Leiderdorp, geeft binnenkort het groene licht voor een nieuwe drivingrange op sport park De Bloemerd: „De onderhandelingen daarover zijn in een vér- gevorderd stadium. Ik verwacht dat ergens in mei de beslissing valt. En zo'n prestatie van Muntz zal voor de initiatiefgroep een extra steun in de rug zijn." Tina Hardenberg, exploitant van de golfshop bij Dekker Golf in Warmond: „Leuk, leuk, leuk. We zijn hier allemaal razend enthousiast. Iedereen heeft het er al de hele week over. Ik hoop dat het met name een voor beeld is voor de jeugd. De invloed van Tiger Woods was de laatste tijd al merkbaar. Nu heb ben we dan iemand uit het eigen nest die zoiets presteert. Héél spannend allemaal." TEKST: LOMAN LEEFMANS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 39