Toerisme hi el 33 erich ten nooit IRDAG 18 MAART 2000 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Sarenlang bestonden er voor de Nederlandse vakantieganger maar twee soorten reisboeken. De één werd geschreven door Dominicus; de ander Ijor Van Egeraat. Maar daar is verandering in gekomen. Wie nu een boekhandel binnenloopt wordt (geconfronteerd met eindeloze planken die rl staan met Trotters, Expertgidsen, Dominicussen, Reishandboeken, Capitolgidsen, Rough iiiides, Lonely Planets lovoort en zo verder, ironder een greep uit het grote aanbod. De lente is per traditie het seizoen waarin de meeste reisboeken uitkomen. Dit jaar vormt geen uitzondering. Vooral de uitgeverijen Gottmer en Elmar pakten uit. Bij Gottmer verscheen in hoog tempo een groot aantal in full colour uitgevoerde deeltjes uit de Domi- nicus-serie (soms betreft het een geactuali seerde herdruk); Elmar heeft een wat gevari eerder aanbod, al ligt de nadruk nog altijd op de zogenoemde Reishandboeken. Ook de ANWB (al dan niet in samenwerking met Lannoo) roert zich steeds uitbundiger op de markt. Alsof de grootste club al niet voldoende verschillende reeksen uitgeeft, werd er maar weer eens een nieuwe serie tegenaan gegooid. Het thema ditmaal: 'Frankrijk in Geuren Kleuren'. Dominicus De door een Alkmaarse ge schiedenisleraar opgezette Dominicus-reeks tobde na een zeer succesvolle start ja renlang met een imago van Verregaande oubolligheid. Niet geheel terecht, omdat voor de gidsen na de dood van de bedenker verschillen de auteurs werden aange zocht. Sommigen schreven inderdaad in de verpleegsters-stijl ('en dan slaan we bij dat leuke romaanse kerkje rechtsaf); anderen daarentegen maakten 'Dominici' van een excellente kwaliteit. Ook nu is het ene boek je beter dan het andere, maar ten eerste zocht en vond Gottmer een aantal specialis tische auteurs die je om een boodschap kunt sturen, ten tweede kwamen er waar schijnlijk een paar bekwame eindredacteu ren bij en ten derde werd de lay-out niet al leen vrolijker maar ook overzichtelijker. Ge volg: met een Dominicus in de hand, kom je weer door het hele land. In de serie verschenen zojuist (geheel nieuw dan wel geactualiseerd): Schotland (39,90 gulden), Oman (34,90), Bourgondië (42,90), Loire (34,90), Seychellen (29,90), Franse Zwitserse Jura (32,90), Brazilië (49,90), Mexi co (42,90), Trektochten in de Franse Alpen (32,90), Franse Alpen (32,90), Slovenië/Istrië (47,90) en Noorwegen (34,90). Peter Jansen tenslot te schreef het boekje 'Tijde lijk adres; Paradijs', met daarin tips voor iedereen die van plan is een tijdje in het buitenland te gaan wonen. Geliefde vakantie-oorden als Walkiki (Hawaï), de wijk Co- pacabana in Rio de Janeiro (Brazilië) en San Miguel (Mexico) werden als voor beeld genomen; de prijs is 16,90 gulden. Reishandboeken De Reishandboeken van El mar hebben een opmaak die het ergste doet vermoeden. Knulliger is bijna niet moge lijk. En als het deeltje van Kroatië dan ook nog eens begint met een ui teraard volstrekt kritiekloos, in het Engels (niet vertaald) geschreven voorwoord van de ambassadeur van dat land, ben je helemaal geneigd de gids snel terzijde te leggen. Niet verstandig. Want net als bij de Dominicus-serie zijn er - omdat ze even eens door verschillende auteurs werden ge schreven - goeie Reishandboeken en min der goeie Reishandboeken. Informatief (vooral door het vaste item 'praktische infor matie van A tot Z) zijn ze echter zo goed als allemaal. In de serie verschenen onlangs de delen Korfoe en de overige Ionische Eilanden (29,50 gulden), IJsland (37,50), Brazilië (34,50), Tibet (32,50) en Kroatië (34,50). Omdat steeds minder toeristen hun vakantie in ledigheid wensen door te brengen, geeft Elmar sinds enige tijd ook gidsen uit die de lezer vooral informeert over activiteiten waaraan in de beschreven regio kan worden deelgenomen. Dat gebeurt helaas in zoveel verschillende vormen dat het de duidelijk heid niet bevordert. Prachtig uitgevoerd en bijzonder overzichtelijk is in elk geval de uit het Duits vertaalde Actief-serie. Geschiede nis en dergelijke wordt in een paar alinea's afgedaan, maar des te dieper gaan de deeltjes in op winkelen, korte trips en uitgaan en derge lijke. De vele symbooltjes in en naast de tekst worden in de co lofon (dat geldt althans voor het boek 'Venetië') niet allemaal verklaard, maar met een beetje goeie wil is daar wel achter te komen. In de Actief-serie (per deeltje 24,50 gulden) versche nen: Venetië, Californië, Cyprus, Mexico en Zuid-Afrika. Andere, zojuist verschenen ac- tief-gidsen van Elmar zijn 'Dui zend Heuvels' (29,50 gulden, een verslag van de fietstocht Rijswijk-Santiago de Com- postalla door Ignace Vervaet), de wandelgids 'Noorwegen' van Gerard Dielessen (29,50 gulden, wat Dielessen niet van Noorwegen weet, is het weten niet waard) en de trekkinggids 'Nepal' (32,50 gulden, een schitterend geïl lustreerd boek met daarin een groot aantal wandeltochten die echter zo summier wor den beschreven, dat ze alleen te gebruiken zijn als er een topografische kaart wordt naast g ANWB De ANWB blaast flink in de bus met de nieu we serie 'Frankrijk in Geuren Kleuren'. Het zijn zowel goed hanteerbare als over zichtelijke gidsjes die de populaire 'Capito- 1-opihaak' meekregen. Heel veel illustraties dus, die op zeer smakelijke wijze over de pa gina's werden gestrooid. De teksten ('Op 1284 meter hoogte ligt een van de mooiste plekken waar de trekvogels uit Europa langs- vliegen. De stoet is onophoude lijk') zijn helaas van een aan zienlijk mindere kwaliteit. De boekjes kosten 34,95 gulden en zojuist verschenen de deeltjes Dordogne, Languedoc, Proven ce en Bretagne. Tot slot twee zeer goedkope herdrukken (Pandorra-reeks, uitgeverij Contact) van boeken die onmogelijk als reisgids kun nen worden beschouwd., maar die als informatiebron voor de vakantieganger die verder wil kijken dan z'n neus langs is, nauwelijks te overtreffen zijn. Van Bill Bryson verscheen 'Een Klein Eiland' (17,50 gulden). De beschrijving van het Verenigd Koninkrijk mag dan niet hele maal het peil halen van 'Het Verloren Continent' (het Ameri- ka-boek waarmee hij wereldbe roemd werd), vermakelijk en kritisch tegelijk, is het zeker. Vreemde jon gens, die Britten. 'Amsterdam Retour' (12,50 gulden) is Kris- tien Hemmerechts op haar best. Of ze nu over de nationale parken in Amerika, Zuid- -Afrika of Australië schrijft, ze slaagt er schijnbaar zonder enige moeite in het on derwerp op soms hilarische en dan weer ontroerende wijze tot op het bot te ontle den. En dat in enkele pagina's. Een zeld zaamheid in het Nederlandse taalgebied. En misschien wel in de wereld. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN 'Vroeger kon je nog wel op reis gaan met een paar jaar ouwe reis gids. Zo'n boek gooide je immers nooit weg. Maar tegenwoordig wil de klant de laatste editie hebben. De reisgids is een soort wegwerp- product geworden'. Dick Rog van uitgeverij Van Reemst erkent met deze woorden dat reisgidsen big business zijn geworden. En hij kan het weten, want 'zijn' Van Reemst (onderdeel van Unie boek) is marktleider in deze sec tor met series als Marco Polo, Ex pert en Capitool Reisgidsen. Een reisgids vormt meer en meer een vast onderdeel van de vakan tiebagage. Zeker bij Nederlanders die procentueel meer van die boeken meenemen dan bijvoor beeld Fransen of Engelsen. Mede door de gestegen belangstelling is ook de keuze ruimer geworden; de tijd van alleen Baedeker of Do minicus ligt al ver achter ons. Rog: 'Er zijn nu eenmaal verschil lende toeristen, en dus heb je ook verschillende reisgidsen'. Wie wel eens een gespecialiseer de reisgidsenwinkel betreedt, weet inmiddels hoe het aanbod zich de laatste jaren heeft uitge breid. Het heeft er veel van weg dat de consument eerst een stu die moet beginnen om te weten welke serie reisgidsen het best bij hem past. 'Zo erg is het natuurlijk niet', zegt Rog, 'maar het assorti ment is inderdaad sterk gegroeid. Aan de andere kant denk ik dat iedereen heel snel kan uitvissen welk soort gids hij precies wil hebben. Je hebt nu eenmaal toe risten die alleen maar iets van de omgeving willen weten, maar ook mensen die tijdens hun reis alles over de cultuur en/of geschiede nis willen lezen'. Rog vindt dat het karakter van de meeste reisgidsen de afgelopen jaren sterk is veranderd. De toon bijvoorbeeld is lang niet meer zo belerend als vroeger (Dominicus en Van Egeraat). Daarnaast ont kent hij dat er nog wordt 'gepikt' uit bestaande gidsen. 'Dat kun je niet meer maken, dat hebben de lezers direct door. Je moet alles zelf controleren. Wel krijgen we veel reacties van lezers en gebrui kers als er toch iets is veranderd. Dat pas je dan aan, maar ook dan alleen pas als het is gecontro leerd. Bij ons wordt op die manier een boek elke veertien maanden herdrukt.' Ook de inhoud is nogal veran derd. Vroeger had je alleen maar landengidsen; tegenwoordig zijn er veel uitsplitsingen naar regio's, streken en steden. 'Dat is een trend die overigens niet voor alle series opgaat Zie de Expert-serie, die qua inhoud echt diep gaat. Daar blijft men interesse houden in het hele landenverhaal. Een zelfde tegenstrijdigheid is te vin den in de trend dat een reisgids handzaam zou moeten zijn. In de praktijk blijkt dat sommige zware exemplaren net zo hard verko pen. Nieuw is ook dat er steeds meer zogenaamde doelgroepgidsen op de markt komen. Zo zijn er de speciale Hortus-reisgidsen voor tuinliefhebbers en de City Wij zers, geschreven voor shoppers en mensen die willen uitgaan. Nieu we reisgidsen komen tegenwoor dig ook vaak op de markt in sa menwerking of in overleg met de reiswereld, bijvoorbeeld als die een nieuwe bestemming aan biedt. Toen Q International zich op Isla Marguerita stortte, bracht Van Reemst daarover een gids uit, en daarvan zijn er nu zo'n 60.000 verkocht Rog: 'En we werken ook samen met touroperators, die hun klanten als extraatje graag een gids meegeven over hun reis- bestemming'. Maar hoe groot de verschillen tussen de diverse reisgidsen ook mogen zijn, hét succes van de af gelopen tijd is de uitgave die nog het beste te zien is als een bijna- plaatjesboek: de Capitool-gids. 'Ja, een soort stripboek van hoge kwaliteit. Met veel helikopter- view-tekeningen en veel foto's en informatie'. De serie, die origineel in het Engels Eyewitness heet. kent in het Nederlands inmiddels 42 titels, en Rog verwacht dat er jaarlijks tien zullen bijkomen. Binnenkort verschijnen onder meer Barcelona, Dublin, Madrid, Schotland en Sicilië. In de afgelo pen vijfjaar zijn er totaal zo'n vijf miljoen Capitool-gidsen ver kocht. 'Het is een luxe-probleem, maar sommige bestemmingen zijn gewoon niet aan te slepen'. Terwijl de hele wereld nog lang niet is 'gecapitoliseerd', komt er op basis van dezelfde 'plaatjes-fi losofie' binnqnkort een geheel nieuw product op de markt: de reisplannen Een soort doosje met daarin een (landen)kaart waarop opmerkelijk veel informatie staat. Heel ingenieus staan in dit 'opge vouwen' boek gegevens over we gen, luchthavens, spoorlijnen, nationale parken, jaarlijkse eve nementen en historische plekjes. Los erbij zit nog een register plus een survival-guide. 'We hopen binnenkort met een versie van Engeland, Frankrijk, Spanje en Italië te komen'. Nederland ten slotte komt er (Ne derlandstalig) bij de bekende reis gidsen-series nogal bekaaid af. Er bestaan er enkele, onder meer over Amsterdam (Michelin) en Nederland (Dominicus). Rogs Marco Polo had al de Wadden en komt binnenkort met een gids Rotterdam. Maar verder houdt het aanbod vrijwel op. 'Maar dat verandert binnenkort', meldt de uitgever. 'Wij maken voor de ANWB een reisgids Nederland, die half november verschijnt, een schitterend project in Capitool- stijl. Kosten, zo'n twee miljoen gulden. Daarnaast zijn we in be spreking over een Capitool van Maastricht en Zuid-Limburg. Trouwens, wcfarom zou er niet zo'n gids van Rotterdam of Den Haag kunnen komen?'. RIEN VAN DEN ANKER Flottielje zeilen Evenements Reizen, één van de pioniers op het gebied van het zogenoemde Flottiele zeilen, biedt passagiers vanaf deze zomer de mogelijkheid eerst een vijfdaagse zeilcursus te volgen alvorens vanuit onder meer Bo drum, Lefkasen de havens van de Peloponessos het ruime sop van de Ionische Zee wordt gekozen. Dit on der de noemer Villa Flottielje. Ook is het mogelijk 'op- frislessen' te volgen voor zowel zeilers die alleen op de Nederlandse meren hebben gevaren als gevorderden. Informatie: het ANVR-reisbureau Golfvakanties Bij de in golfreizen gespecialiseerde touroperator 'Dutch Golf' verscheen de zomerbrochure. Nieuw zijn onder meer trips naar golfbanen in Egypte, Turkije, Zuid-Spanje en de Algarve (Portugal). In de Benelux werd het aanbod uitgebreid met onder meer een ver blijf op landgoed 'De Wilmersberg' in de Lute (Overijs sel) van waaruit vier verschillende golfbanen kunnen worden bezocht. Duitse sterren Van alle Duitse steden hebben de restaurants van Ber lijn en Hamburg het grootste aantal Michelin-sterren. Beide metropolen hebben elk zeven restaurants met één ster. Dat bljjkt uit de jongste uitgave van de Duitse Michelingids. Zoals gewoonlijk de laatste jaren staat Baiersbronn in het Zwarte Woud (niet ver van Suttgart) in culinair opzicht aan de top. Het dorpje heeft in to taal maar liefst zes sterren: één met een ster, één met twee sterren en één met drie sterren. De Michelingids Duitsland is te koop in de boekhandel. Seattle Het in het uiterste noordwesten van de Verenigde Sta ten gelegen Seatlle (Washington) gaat zich steeds meer profileren als uitvalsbasis voor cruisetochten door de Grote Oceaan. Onlangs kondigden zowel Royal Caribbean International als de Norwegian Cruise Line dat het de stad heeft uitgekozen als thuishaven voor trips door onder meer de fameuze Inside Passage, richting Alaska. Tot nu vertrokken de meeste cruises in deze regio vanuit Vancouver (Canada). Zomervakantie 2000 Bij Zwitserland Toerisme verscheen zojuist de brochu re 'Zomervakantie 2000'De gids bevat niet alleen al gemene gegevens over toeristische highlights in Zwit serland maar ook specifieke streekinformatie. Alle va- kantiegebieden worden apart behandeld (specialitei ten, evenementenlijst, enzovoort) en tevens wordt ruim aandacht besteed aan actieve vakanties. Veel informa tie uit de prospectus is eveneens te vinden op de web site van Zwitserland Toerisme: www.zwitserland.nl. Chocoladewinkel In Berlijn heeft de 'grootste chocoladewinkel van Duitsland' zijn deuren geopend. De zaak van de firma Fassbender Rausch, vlakbij de Gendarmenmarkt, heeft een vloeroppervlak van 500 vierkante meter en er worden meer dan 500 verschillende chocoladepro ducten aangeboden. Wie moe is van het winkelen kan er ook terecht voor een beker warme chocolademelk. M 'Nog nooit heeft hier de laatste tien jaar zo weinig sneeuw gele gen als nu', zegt de skileraar in Mallnitz (Oostenrijk) en schudt verdrietig zijn hoofd. Zo koud is het hier in twintig jaar niet geweest', onthult in Pa lermo (Sicilië) de gids, terwijl hij zijn wollen muts dieper over zijn voorhoofd trekt. 'Geloof me. het heeft hier sinds september '98 niet meer gere gend', sombert in Eilat (Israël) de taxichauffer als hij de ruiten wissers een tempo'tje sneller zet. 'Dat gebeurt nooit, dat het hier over de veertig graden is', be weert in Kopenhagen (Denemarken) de ober als hij zich het zweet van het voorhoofd boent. 'De temperatuur van het water is in september nog nooit zo laag geweest', zegt in Albufeira (Portugal) de strand wacht, een bibberende teen in zee stekend. 'Het stormt hier wel eens meer. maar zo erg heb ik het nog nooit meegemaakt', piept in Caherdaniel (Ierland) de cam pinghouder, de platgewaaide tenten be kijkend. Heeft u dat nou ook altijd? Net als u er bent? Ik wel.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 31