Verjaardag van de 'Most Wanted Tl WEER f Het Gesprek van de Dag Hard oordeel Peper te ezet 'zS leid Wegenwacht helpt fietser met pech Radio Gooiland nieuwe liefde van Tineke de Nooij Anton aus Tirol bestoi?; Nederlandse hitlij ste ZATERDAG 18 MAART 2000 3A< Maart wordt zachte maand Pogingen tot herschikking van de weerkaart lijken tot misluk ken gedoemd. Zo verrassend als de atmosfeermodellen enkele dagen de Scandinavische hoge- drukoptie naar voren schoven, zo verrassend was gisteren het min of meer schrappen van de ze mogelijkheid. Kortom geen koude oostelijke luchtstroming na het weekeinde. Alles blijft voorlopig bij het oude ofwel het stroperige Ierse hogedrukge- bied maakt de dienst uit. In de loop van volgende week lijkt het systeem zich op het midden van de Oceaan te gaan terug trekken. Deze ontwikkeling kan op termijn depressies een vrij brief tot het Noordzeegebied geven. Het uitblijven van een duidelijk thermisch verval tij dens de laatste decade betekent dat ook maart, conform de prognoses van Wolfgang Röder, een zachte maand zal worden. Momenteel staat De Bilt op ge middeld 7,0 tegen normaal 5,0 graad. Door het uitblijven van echte voorjaarswarmte, het dik wijls winderige weer en veel te weinig zonneschijn zal menig een evenwel geen prettig gevoel aan deze maand overhouden. Dat was tien jaar geleden wel anders. Toen was het stralend met middagtemperaturen tot over de 20 graden. Op 18 maart werd in De Bilt met 21,4 een decaderecord gemeten. In onze regio was de 17de het warmst met 20,6 op Schiphol en 20,8 in Valkenburg. In Zeeuws Vlaan deren werd het zowaar 23,1 graad. Een storing die van noord naar zuid over Duitsland trekt veroorzaakt vandaag vrij veel bewolking. Plaatselijk valt er ook nog wat regen en mot regen. Vanmiddag nemen de neerslagkansen af. Wel komt er door toenemende druk verschillen boven de Noordzee (Iers hoog dijt uit) meer wind. Aan zee komt een krachtige wind uit noordelijke richtingen te staan en het wordt 9 graden. Morgen vooral in de mid dag flink wat zon neschijn, een zwakke tot matige noord tot noord oostenwind en maxima rond 9 graden. Gisteroch tend op Texel wat zonneschijn; bij ons zwaar bewolkt maar wel droog en 10-11 graden in de middag. COMMENTAAR De conclusies van het onderzoek naar het declaratiegedrag van Bram Peper en andere Rotterdamse bestuurders liegen er niet om. Vele tonnen zijn onterecht gedeclareerd en met gemeenschaps geld betaald. De anonieme beschuldigingen van voormalige amb tenaren dat Peper, zijn vrouw Kroes en enkele gerenommeerde wethouders er op los leefden, dat de sfeer in het stadhuis door het feodale optreden van Peper c.s. verziekt was, zijn gegrond geble ken. Het is daarom ook geen verrassing dat Peper afgelopen maandag aftrad. Hoewel hij ontkent op de hoogte te zijn geweest van de in houd van het onderzoek, moet hij op zijn minst inzage in de con clusies hebben gehad. Het is bovendien niet onwaarschijnlijk dat de vechtjas Peper op aandringen van partijgenoten Kok en Melkert de handdoek in de ring heeft gegooid. De man schijnt de laatste maanden aan niets anders dan bonnetjes gedacht te hebben en enigszins het spoor bijster te zijn. Dat Peper zelf heilig in zijn onschuld blijft geloven, is niet verwon derlijk. Hij opereerde jaren in een cultuur waarin maar één man de dienst uitmaakte: Bram Peper zelf. Tegenspraak en kritiek werden niet geduld. En wie zich uitsluitend met ja-knikkers omringt, raakt langzaam maar zeker geïsoleerd van de werkelijkheid. Normen en waarden vervagen en maken plaats voor een eigen gedragscode. Het is dus nog eigenlijk niet eens zo verwonderlijk dat Peper niet al veel eerder opstapte en alle aantijgingen als laster af blijft doen. Minstens even erg dat een aantal wethouders blijkbaar de kans schoon zag om uit de ruif mee te eten. Op een kneuterige manier de eigen integriteit op het spel zetten door dure tickets in te ruilen voor goedkopere, zodat vrouw en kind ook op dienstreis meekon den. De hele kwestie roept vragen op over het functioneren van de plaatselijke democratie. Blijkbaar was de Rotterdamse gemeente raad niet in staat voldoende weerstand te bieden aan het hof van Peper en Kroes. Daarom is het zaak dat de affaire leidt tot nieuwe, heldere en controleerbare gedragsregels voor bestuurders. Maar dat laat niet onverlet dat een beetje fatsoenlijke bestuurder met zijn handen uit de gemeenschapskas moet blijven. bliceerd op www.fbi.| wanted.htm. Webb zl dat signalement name woonte hebben opzie ^d ren te dragen en flinkt geven. Ook van de andere sonen op de lijst van ment worden signalei ^.e gegeven, van de een c~~' riger dan van de ande Vroeger was het erger Al het tegenwoordige gezeur en gezanik over nieuwe media laat on verlet, dat wat plots de traditionele media is gaan heten hier en daar nog aan het begin van hun ontwikkeling staan. Zo hebben we pas sinds afgelopen zondag televisie met een geheugen. Natuurlijk kent de buis een lange traditie van terugblikken en natuurlijk was er heel af en toe een mooie historische (documentaire) serie te zien maar dat de vaderlandse geschiedenis ook buiten serieverband een eigen programma verdient, is kennelijk pas laat tot de Gooise baas jes doorgedrongen. Nee, dan de radiodaar heb je sinds jaar en dag op zondagmorgen tussen tien en tivaalfOVT, Onvoltooid Verleden Tijd, waarin de draden tussen heden en verleden keer op keer op een openbarende manier aan elkaar worden geknoopt. Oral history noemen de En gelsen dat. Wij zijn er nooit sterk in geweest, maar beginnen het te leren. Andere tijden is een co-productie van de VPRO en de VARA-televisie en is voortaan elke zondagavond om half negen te zien. De eerste aflevering was wat je noemt beloftevol. Mooie vormgeving in een virtuele portrettengalerie. De historicus en biograaf Hans Goedkoop is een prettige, ontspannen presentator zonder maniertjes of toon tje. Van de twee onderwerpen was de eerste ronduit verrassend en de tweede verdiepend. De antirevolutionaire voorman Abraham Kuy- per blijkt onze eigen Helmuth Kohl te zijn geweest en raakte begin deze eeuw al in opspraak door illegale partijfinanciering. Die ont hulling in de categorie 'vroeger was het erger' bezorgt menig kort zichtig criticaster van de tijdgeest een identiteitscrisis en dat is zijn verdiende loon. Hoogtepunt was overigens de vertoning van de eni ge 40 seconden bewegend beeld die er van Kuyper bestaan. De tweede reportage, over de krakersrellen in de Amsterdamse Von- delstaat, was niet zozeer onthullend, als wel inzichtelijk door de in terviews met hoofdrolspelers. Zo vertelde de bestuurder van de veel besproken en gefotografeerde tank hoe het was om opgeleid te zijn om bezijden de Donau de Russen tegen te houden en nu opgescho ten jongens en meisjes in zijn geboortestad in het vizier te krijgen. Tanks bij de Donau of in de grote stad, kom daar maar eens om vandaag de dag. Nee, het was vroeger niet beter. Befaamde lijst van gezochte criminelen bestaat 50 jaar De FBI viert feest. Tenminste, de Amerikaanse federale recherche staat stil bij het feit dat precies 50 jaar geleden, half maart 1950, voor het eerst de inmiddels befaamde lijst met de tien meest gezochte voortvluchtigen werd gepubliceerd. van de trends in de misdaad. In de jaren '50 werden de bank overvallers, inbrekers en auto dieven het meest gezocht. Tij dens de politiek rumoerige ja ren '60 verschoof het accent naar aangeklaagden wegens vernieling van openbare eigen dommen, sabotage en ontvoe ring. In de jaren '70 verschenen er terroristen en figuren uit de georganiseerde misdaad op de fijst. Heden ten dage maken in ternationale terroristen en drugshandelaren het overgrote deel van de gezochten uit. Zij worden onder meer vergezeld door antiabortusactivisten die verantwoordelijk worden ge houden voor dodelijke aansla gen. Voor de gouden tip die leidt tot aanhouding van een van de tien verdachten op de lijst looft de FBI minstens 50.000 dollar uit. Het zijn dan ook niet de minste criminelen die zich Most Wanted mogen noemen. Zo moeten ze de federale wet ten hebben overtreden - of daarvan worden verdacht - en als uiterst gevaarlijk gelden. Bo vendien komt een verdachte pas op de lijst als de politie denkt dat dat de arrestatie zal versnellen. Sta je eenmaal op de lijst, dan kom je er pas af als je wordt gearresteerd, als de fe derale aanklachten worden in getrokken of bij overlijden. Billie Bryant heeft naam ge maakt doordat hij in 1969 al twee uur nadat zijn naam en fo to op de lijst waren geplaatst, werd opgepakt. Hij had twee •Dl De Most Wanted-lijst staat al lang niet meer alleen in de FBI- bladen of in de kranten. Ook te levisie en internet worden inge zet bij de opsporing. En met veel succes. Sinds 1950 hebben er 458 mensen in de toptien ge staan, van wie er in totaal 429 zijn opgepakt. In 137 van die arrestaties speelden tips van burgers een sleutelrol. „Door de belangstelling van de media en de burgers is het een gewel dig succes geworden", zegt de onderdirecteur van de FBI, Thomas Pickard. Vooral internet draagt de laat ste jaren bij aan het succes. Zo was de arrestatie van Leslie Is- ben Rogge in 1996 voorname lijk aan het web te danken, al dus Pickard. De 56-jarige bank rover stond al zes jaar op de Most Wanted-lijst, maar hij was voor de Amerikaanse autoritei ten onvindbaar omdat hij on der een valse naam in Guate mala woonde. Een veertienjari ge jongen daar herkende de man die zojuist zijn computer had gerepareerd echter als de op de FBI-site afgebeelde Rogge en stelde de autoriteiten op de hoogte. Het was een krantenartikel dat de FBI in 1950 op het idee van de lijst bracht. Een krant publi ceerde een verhaal over de meest gezochte criminelen. Er kwamen zoveel reacties op dat J. Edgar Hoover, de befaamde FBI-baas, de Most-Wanted-lijst bedacht. Volgens Pickard geeft de Most Wanted-lijst een goed beeld eic kun ne entii ina v itriS' Het Amerikaanse volk wordt ook via deze strip over Dick Tracy op de hoogte gehouden over wie er op de Most Wanted-lijst staat agenten doodgeschoten. Do nald Webb is degene die de langdurigste vermelding op de lijst op zijn naam heeft staan. Webb, die wordt gezocht voor de moord op een agent, werd op 4 mei 1981 op de lijst ge plaatst en is tot op de dag van g uit handen van justitie gebleven. Opmerkelijk, gezien het nauwkeurige signalement dat de FBI van hem heeft gepu- de FBI niet precies ho j.flj hoe zwaar de Saoediei bin Laden is (verdachi W beramen van de aansleen onder meer twee Ame ambassades in Oost maar wel dat hij bij he een stok nodig heeft. Verder op de huidige I r^er mon Arellano-Felix, van een drugskartel James Bulger, een mafrervc in Boston; Victor Gen 'en zocht wegens de roof vanv miljoen gulden in 198 Godwin, een veroordi fV< moordenaar die al tw de gevangenis wist te pen; James Kopp, die tusarts zou hebben schoten; Eric Rudolpl schuldigd van dode gen op een abortusk_ 1998 en tijdens de Oh Wj d Spelen van 1996 in At Lmai Agustin Vasquez-Mei een narcotica-agent z ben vermoord; en Aitp111 hington, eveneens gens moord. or di straa dj bed dep vakir De Wegenwacht schiet ook fiet sers met pech onderweg te hulp. Althans, als de hulpdienst tijd over heeft en de ongelukki ge fietser lid blijkt te zijn van de ANWB. Een fietsende werkneemster van de KLM meldde deze week opgetogen aan het bedrijfsblad Wolkenridder Actueel dat zij na een lekke band in het Amster damse Bos voorbeeldig was ge holpen. Na een telefoontje van deze doortastende dame ver scheen wegenwachter Marcel met een heuse bandenplakset ten tonele. Gaat de ANWB terug naar de oorsprong? De club werd im mers aan het eind van de ne gentiende eeuw opgericht als Algemene Nederlandse Wielrij ders Bond. De organisatie ont wikkelde zich later vooral tot belangenvereniging van autorij dend Nederland. Voor een groep fietsliefhebbers was dit 25 jaar geleden reden om een club op te richten met de peste rige naam Echte Nederlandse Fietsers Bond (ENFB). Maar er is geen sprake van een ommezwaai. Een ANWB- woordvoerster haast zich te verklaren dat hulpverlening aan fietsers 'een uitzondering' blijft. De Wegenwacht is er namelijk uitsluitend voor problemen met gemotoriseerde voertuigen, zo legt zij uit. „En een fiets is geen motorrijtuig." Dat neemt niet weg dat Wegen wacht wel eens een fietser met pech te hulp schiet. „Als ze tijd hebben, doen ze dat wel eens." Nee, niet alle fietsende ANWB- leden kunnen voortaan rekenen op technische assistentie. „Er zijn heel erg veel fietsen in Ne derland." richard mooyman Nooit zou ze meer achter de ra diomicrofoon kruipen. Nooit zou ze meer plaatjes aan- en af kondigen. Nee, haar carrière als diskjockey was voorgoed voor bij. De lang vervlogen tijden bij Radio Veronica moesten wat haar betreft maar definitief tot het verleden behoren. Het was tijd voor andere dingen in haar leven. Handel in wijn en het be antwoorden van vragen van le zers van Story bijvoorbeeld. Dat zei Tineke de Nooij (58) niet eens zo lang geleden tegen iedereen die het maar horen wilde. Nu zit de gelouterde om- roepvrouw annex zakenvrouw uit Baam sinds een halfjaar weer twee ochtenden achter de microfoon en ze zegt er nog geen moment spijt van gehad te hebben. „Ja, radio maken is toch het leukste wat er is. Ik heb het echt gemist. Het lijkt wel alsof ik opnieuw verliefd geworden ben." Die nieuwe 'liefde' in het leven van De Nooij heet het commer ciële radiostation Radio Gooi land. Bij Gooiland zegt De Nooij hetzelfde gevoel te heb ben zoals ze dat ooit ook had bij Radio Veronica. „Het is voor mij hier een soort van thuisko men. Veel van de mensen die bij Veronica collega van me wa ren, zijn hier namelijk ook ac tief. Eddy Becker, Krijn Torrin- ga en Ad Bouman, het waren mijn maatjes toen in de jaren zestig en ze zijn het nu weer." Volgens De Nooij was het de kortstondige reünie vorig jaar augustus van Radio Veronica die haar deed besluiten weer achter de radiomicrofoon te kruipen. „Net als al die andere coryfeeën van toen werd ook ik gevraagd om nog een keer het oude Veronica-gevoel op te roepen. Dat gebeurde tijdens Tineke de Nooij: „Dit is voor mij een soort thuiskomen. FOTO GPD TON KASTERMANS speciale uitzendingen die van uit hotel Lapershoek in Hilver sum werden gehouden. Of schoon ik op voorhand zo mijn twijfels had over die uitzendin gen, stroomde er een golf van warmte door me heen toen ik daar weer achter de microfoon zat. Ik merkte dat ik het gemist had. Dat ik het gemist had om radio te maken. En dan bedoel ik radio maken op de ouder wetse manier, dus zonder com puter of andere moderne snuf jes. Nee, gewoon lekker zelf de plaatjes uitzoeken en zelf lekker kletsen." Toen Ad Bouman haar niet veel later belde met de vraag of ze ook niet voor Radio Gooiland wilde komen werken, hoefde De Nooij dan ook niet lang na te denken. „Toen Ad mij de ver zekering gaf dat ik bij Gooiland radio kon maken zoals ik dat wilde, was ik snel overstag." Dat De Nooij een zwak heeft voor Radio Gooiland is wel ze ker. Elke woensdag- en vrijdag ochtend presenteert ze geheel belangeloos het 'gezellige' Kof fietijd Radio en de Baarnse heeft ook nog wat geld gestopt in het commerciële radiosta tion. „Omdat ik zelf heb voor gesteld de zender professione ler op te zetten, vond ik ook dat ik dat mede mogelijk moest maken. Vandaar die kleine fi nanciële injectie."" rens muller Kinderkoor De Buddy's lukte het niet met een anti-Haider- lied, maar Anton aus Tirol slaagt er wel in: een top-tienno- tering in de Mega Top 100. On danks de moeite die veel Ne derlanders met de politieke si tuatie in Oostenrijk hebben en de weinige keren dat het lied op de Nederlandse radio wordt ge draaid, is zijn single 'Anton aus Tirol' deze week naar nummer vier in die hitlijst gestegen. Nederlandse vakantiegangers hebben het lied meegenomen uit de Oostenrijkse après-ski- hutten waar het nummer min stens één keer per uur wordt gedraaid. In Nederlandse pla tenzaken wordt voortdurend naar het plaatje gevraagd, met als gevolg dat inmiddels 25.000 exemplaren zijn verkocht. Ook in de Duitse en Oostenrijkse hitparades gooit het nummer hoge ogen. Hoogdravend is de liedtekst niet. „Ich bin so schön, ich bin so toll. Ich bin der Anton aus Tirol. Mein Figur, ein Wunder der Natur", stelt de niet erg be scheiden Tiroler Anton. Inmid dels zijn er ook al twee Neder landse versies van het nummer verschenen, die minder hoog in de hitlijsten staan. J. de Jonge van platenmaat- MENSELIJK ïwe schappij EMI is verb [G. E Anton het zo goed di oninj derland. „Door de pc ïgwej tuatie in Oostenrijk i 'airplay' hadden we niet verwacht. Maar 4 een Nederlandse can jke rc ker ontbrak, is Anton hope ingezet bij de carnav obiiis hier. Het typetje Ante t besi gezet door de Oosten as als Otzi. Vanwege het su hij half mei naar ons een clubtour." Hitdeskundige J. van noemt de hoge notei «gil Anton erg bijzonder, genwoordig weihaas lijk om op basis van ere ei leen in de top-tien te jen. Het plaatje is nauwe radio gedraaid, tenvi «jrdt wel wordt meegewoj terap lijsten." Van Slooten vermoe >p eet nummer wel een nie werft inluidt: de winterspo ig de vakantiegangers zon same Nederland meenem en vo bekend, maar het ov van wintersporthits i nieuws. Voor de plat schappijen is het eet nomeen omdat de sl u De samenvalt met hete Hoek it hee pniei aterst; emee: Kat Na robothonden en robotpoezen zijn er nu ook robotvissen en - kwallen. De Japanse speelgoed fabrikant TAKARA presenteerde gisteren in Tokyo een reeks elek tronische aquariumdieren die al dit najaar in de speelgoedwin kels moet liggen. De elektroni sche vissen, kwallen en krabben worden aangedreven doorzonne- verza word' Première Het verhaal van de ezel heb ik al eens verteld maar hier nog even de korte versie voor het geval u indertijd niet thuis was. Een man die zijn hele le ven blind is geweest, kan door een wonder tien seconden zien. In die tien tellen ziet hij een ezel. Vanaf dat moment is de ezel voor hem de maat ir der dingen geworden. Bij alles wat nieuw is vraagt hij: „Is het zo groot als de ezel? Heeft het dezelfde vorm? De zelfde kleur?" Hij heeft de wereld her leidt tot een ezel. Mijn ezel heet deze week: première. Van avond is de eerste voorstelling van een toneelstuk waarvoor mijn collega's en ik zes weken gerepeteerd hebben. En al ons doen en laten staat deze week in het teken van de première. Afgelopen zondag melde ik een tand los zitten. Een fatsoenlijk mens wacht tot het weekend voorbij is en belt dan de tandarts. Maar een acteur wiens premiè re nadert is geen fatsoenlijk mens. Een acteur wiens première nadert denkt, als ik morgen bel ben ik te laat voor een afspraak. Ik moet nu bellen^ onmid dellijk want anders is alles verloren. Dus ik belde zondagmiddag al de tandarts die mij zei dat ik maandag maar even langs moest komen. Als ik maandagmorgen gebeld had, zou hij dat natuurlijk ook gezegd hebben, dat weet ik wel. Maar toch. In de loop van die maandag voelde ik een verkoud heid opkomen. Ik ben zelden of nooit verkouden maar acteurs die première hebben, zijn zeer gevoeli ge types. Bevattelijk ook. Dus de drogisterij leeg ge kocht. Dinsdagochtend: stem kwijt! Oudste dochter gebeld die voor verpleegster leert. ,,Haal maar een kuurtje bij de dokter", zei ze, „en stomen met kokend water en druppeltjes. Vervelend hoor pap, luid je geen pre mièredeze week?" Dokter gebeld. Receptjes gekregen. Apotheek leeg ge kocht. Woensdag kwam ik op het idee dat ik mijn hele rol anders moest spelen. Helemaal anders! Overleg ge pleegd met regisseur, collega's, tegenspelers, echtge note. Daarna besloten alles bij het oude te laten. Daar ben ik goed in trouwens. Verder heb ik woens dag natuurlijk pillen geslikt en poeders. Kuren, slik ken, stomen en snuiven zijn de wachtwoorden voor de acteur wiens première nadert. Donderdag bedacht ik dat mijn rol aanzienlijk zou winnen bij een ander overhemd. Minder nauw bij de boord. Minder strak om de polsen. Wie en wat kun je zoal de schuld geven als de rol nog niet naar je zin is? Alles kun je de schuld geven. Jengelende kinderen, foute rekwisieten, onmogelijke teksten, strak zittende broeken. Alles. Ander overhemd dus. Costumière gebeld. Hoorn meteen weer op de haak gegooid. Mezelf streng toe gesproken. Daar ben ik slecht in trouwens. Als ik eens een wandelingetje ging maken. Als ik eens ging winkelen. Als ik eens zou emigreren. Als ik eens een pilletje nam. Première vanavond. Ik blijf maar eens een avondje thuis, denk ik. aange energie, die er bovenc schiji zorgt dat ze hun vinne ener kels en scharen kunnt gen. Een computerbn g Jg, voorkomen dat ze teg( 1 umgenoten of tegen d iam_. wanden van de bak lx ind B' Goedkoop zijn de spet lende Gemiddeld zullen de igvi vissen' 15.000 yen 0 kosten. De doelgroep dan ook vooral uit twi dertigers die dol zijne sche snufjes. Of ze ex unpu: Japan verkocht zullen iste nog niet bekend. Sort Oir ceerde het elektronisi ie v dier in mei toen het b ocede robothondje AIBO op bracht. Ondanks dep gulden) waren alle 5 jes binnen enkele da| kocht. Ook een tweed 10.000 hondjes vloc kels uit. lerwij Mick Jaggers dochtei [R BETH (16) wordt toe voor een jeanscampa Tommy Hilfiger, ook jer' Jagger tegen de keuz carrière van zijn doel niet dat zij school mi zij alleen in de vakan del optreden. Zij kri|| bijna een half miljoö lj Dat meldde het Brits persbureau WENN gi r(jV0( vriend van Elizabeth JOOST PRINSEN p :lweg tdea

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2