'Alle wethouders rijp voor evaluatie' Voorhout vraagt lewoners op eigen erf te parkeren 'Onbekendheid met bloembollencultuur is nog groot' springtij fm W Duin Bollenstreek ugo' moet compleet met ding worden geborgen Boete voor nachtelijke slooptocht Rijnsburg verwijdert erotische reclame Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/41,00 IRDAG 18 MAART 2000 RHOUT ROB ONDERWATER Veroverlast in de Voor- itse wijk Hoogh Teijlingen Voorhout wordt veroor- kt door de bewoners zelf. vindt wethouder L van jn van ruimelijke orda in De wethouder gaat de ïers daarom binnenkort •ken de auto voortaan ;en erf te parkeren. Met in de omgeving van laan en Baarslaan is een aan parkeerplaatsen en zorgt voor veel ergernis bij jewoners. Hoogh Teijlingen is per ïing 1.3 parkeerplaats be- ikbaar. Daarbij zijn par- iatsen op eigen erf egeteld. Veel bewoners keren hun auto's echter op openbare parkeerplaatsen laats van op eigen terrein. Steijn: „Als je 's avonds in ijk op bezoek gaat, is er een vrije parkeerplaats." et opofferen van groen om r parkeerruimte te creëren olgens de wethouder geen Hij voelt er sowieso niet extra plek voor auto's te en. Voorhout zit met 1,3 keerplaatsen per woning al en de landelijke norm van irectie Noordzee van het terie van Verkeer en Wa- lat heeft de eigenaar van rachtschip 'Lugo', dat op 4 33 mijl ten westen van k zonk, laten weten dat chip moet worden gebor- n verband met het nau- ir. Onderzoek heeft wezen dat het zeventien brede schip op bak- Izijde ligt. De waterdiepte wrak is zo'n 29 meter, en betekent dat er nog is elf tot twaalf meter bo- let wrak staat. Omdat het ir het wrak ligt een nale vrije waterdiepte van eter vraagt en het in een e scheepvaartroute rich- e oostkust ligt, heeft ïinisterie besloten dat het geborgen moet worden. Ie eigenaren en de verze- van de 'Lugo' is meege- ibele Tg th 1,25. Van Steijn: „Als je bij voorbeeld de norm bijstelt van 1,3 naar 1,5 parkeerplaats per woning, levert dat alleen maar meer auto's op in de wijk. In Amsterdam wordt de norm van 0,9 gehanteerd en de er varing heeft geleerd dat er minder auto's de wijk inko men." De gemeente heeft laten on derzoeken of de bewoners ju ridisch verplicht kunnen wor den om hun voertuig op hun eigen terrein te zetten. Vol gens de wet is dat echter niet mogelijk. Niettemin gaat de Voorhoutse wethouder de 'strijd' aan met de bewoners om de auto op het eigen erf te parkeren. „Ik zie geen andere oplossing", zegt de wethou der. Binnenkort kunnen de bewoners van Hoogh Teijlin gen dan ook een uitnodiging voor een gesprek met de wet houder verwachten. De wethouder heeft voorts met een speciale verkeers- groep, waarin ook de politie zit, over andere oplossingen gesproken. Een van de moge lijkheden is om de auto 's avonds deels op de stoep en deels op de straat te laten par keren. Raadslid Van Rijnberk van De Combinatie (PvdA/ GroenLinks/ D66) vindt het tijd voor rapporten over alle Noordwijkse wethouders. Hij herkent in de gisteren ver schenen evaluatie van de Noordwijkse 'lokalenstrijd' en het optreden van wethouder Smit 'eerder de regel dan de uitzondering'. „Het is toeval dat het nu bij die ene wethouder gebeurt, maar conclusies zoals deze zijn ook bij de anderen te trekken." 'Men houdt op met elkaar te communiceren.' Volgens de aanbevelingen van de commis sie kan een goed gesprek de werkrelatie herstellen. Ook Van Rijnberk vindt niet dat Smits positie onhoudbaar is, als het rapport door de raad wordt overgenomen. ,,Aan veel wethouders kleeft een vlekje, NOORDWUK JOB DE KRUIFF In het rapport beschrijft de eva luatiecommissie een verstoorde verhouding tussen Smit en de raadscommissie voor onder wijs. Onjuiste informatie, irrita ties en aangetast vertrouwen maken 'een vruchtbare uitwis seling onmogelijk', staat er. Smit is niet de enige." Dat Smit het vertrouwen kwijt is, zou hem wel te denken moeten ge ven, aldus Van Rijnberk. ,,Als ik op die stoel zou zitten en er was een breed gebrek aan vertrou wen, dan zou ik de eer aan me zelf houden. Je moet je afvra gen of je op een werkplek wilt zitten waar je belangrijkste op drachtgever zulke rapporten over je schrijft." Van Rijnberk wil ook evalua ties van de besluitvorming over Bronsgeest, de Kerkstraat, het verkeersplan en de badplaats ontwikkeling. „Ik ben beschik baar. Ik zou het graag doen. Het lijkt me heel nuttig voor Noord- wijk als Bronsgeest eens wordt onderzocht. Want met alle res pect voor De Duinpieper, in Bronsgeest spelen ook grote be langen." Over de andere wethouders zijn volgens Van Rijnberk ver gelijkbare conclusies als over Smit te verwachten. „Alleen Van Nes wekt geen irritatie. Maar die laat ook niet eens boosheid blijken als zijn voor stellen niet door de collegepar tijen gesteund worden. Smit blijft tenminste verdedigen waar hij mee komt. Dan krijg je irritaties, maar dat is in zekere zin nog een kwaliteit." De andere partijen reageren wisselend op het rapport. Van Bockhove (De Noordwijker) zegt in elk geval de motie van afkeuring te handhaven die de partij in de raadsvergadering van januari indiende. RPF/GP- V'er Houwaart noemt het een goed rapport, maar vindt het misverstand rond een telefoon tje waar de 'affaire-Duinpieper' mee begon nog niet helemaal opgehelderd. Houwaart noemt daarom de conclusie dat Smit niet de waarheid sprak 'aan vechtbaar' en wil 'ontzettend voorzichtig' zijn met een oor deel. Van de collegepartijen kon de WD gisteren nog niet reageren. Noordwijks Belang en Verenigd Noordwijk waren niet bereik baar. CDA-leider Salman spreekt van een 'gedegen stuk waarin heel veel boven water is gehaald'. „Ik denk dat ik op hoofdlijnen de conclusies wel kan delen. Het is alleen jammer dat Smit zijn reactie nog niet heeft gegeven. Ik oordeel pas - als ik ook zijn verhaal ken." Wat Smit volgens Salman te doen staat? „Er in ieder geval lering uit trekken. Ik ben zelf gelukkig in mijn twaalf jaar als wethouder nooit geconfron teerd met zo'n rapport. Maar hij heeft het recht om er uitvoe rig en grondig op in te gaan." Het CDA zal de zaak niet op de spits drijven, zegt Salman. „Ik ben er niet op uit om een wet houder in een nóg beroerdere situatie te brengen." Panorama Tulip Land voor vierde maal in Voorhoutse Colijnhal deeld dat maatregelen geno men moeten worden om de vrije waterdiepte te herstellen. Hoe en wanneer het schip ge borgen zal worden, is nog niet bekend. Hierover wordt met de eigenaren en de verzekeraar overleg gevoerd. De lading van het schip bevat millscale, een mengsel van ijzer, olie en water afkomstig van een Duitse hoogoven. Als brandstof heeft het schip tevens 225 ton zware olie en 75 ton gasolie aan boord. Omdat de la ding voornamelijk zware meta len en olie bevat, heeft de direc tie Noordzee de eigenaar opge dragen het wrak inclusief de la ding te bergen, zodanig dat er niets in de zee achterblijft. De verzekeraar heeft ingestemd met het geven van prioriteit aan het verwijderen van de olie. De ze werkzaamheden zijn echter afhankelijk van het weer. VOORHOUT MAARTEN DEKKER Op dit moment wordt er nog druk aan geknutseld en vertim merd. Maar maandag moet al les klaar zijn, want dan opent Panorama Tulip Land z'n deu ren weer. De bloembollenexpo sitie huist nog steeds in de ex porthal van Colijn in Voorhout. In het verleden was verhuizing meerdere keren aan de orde, maar volgens initiatiefnemer H. van Amsterdam heeft zich nog geen goed alternatief aange diend. „Gemeentes als Noord- wijk, Noordwijkerhout en Lisse zijn nog altijd geïnteresseerd in dit initiatief, maar ze hebben geen geschikte accommodatie voorhanden." De zoektocht naar nieuwe behuizing voor Panorama Tulip Land begon eigenlijk al voordat de tentoonstelling daadwerke lijk was begonnen. Respectieve lijk Noordwijk, Sassenheim en Hillegom ondernamen pogin gen om het evenement binnen hun gemeentegrenzen te halen. Tussendoor werd de organisa tie bovendien geconfronteerd met een forse toename van de huurkosten van de bollenhal. Van Amsterdam: „Maar dat is geen argument om te vertrek ken. Die huurlasten zijn overal ongeveer hetzelfde. Het gaat ei genlijk alleen maar om de uit straling van zo'n gemeente. Voorhout heeft totaal geen toe ristisch beleid en dat is echt iets waar wij tegenaan lopen. In Noordwijk of Lisse is dat wel anders, alleen is daar geen ruimte voor ons." Op korte ter mijn ziet Van Amsterdam niets Bij Panorama Tulip Land wordt nog druk gewerkt aan de inrichting van de bloembollententoonstelling. veranderen in de situatie en dus blijft Panorama Tulip Land voorlopig gewoon in Voorhout. De tentoonstelling bestaat in tussen alweer vier jaar. Vorig seizoen kwamen er tussen de 20.000 en de 25.000 bezoekers op af. Mede doordat steeds meer touroperators het panora ma 'ontdekken' en in hun pak ket opnemen, denkt men deze jaargang met tenminste een zelfde aantal af te kunnen slui ten. Afgelopen winter heeft Pa norama Tulip Land ook voor het eerst op verschillende toe ristische beurzen gestaan om zichzelf te promoten. Het is echter niet zo dat de organisatoren met de bollen- tentoonstelling grote winsten najagen. Van Amsterdam: „Het is geen commerciële onderne ming. Natuurlijk, er moet geen verlies gedraaid worden, maar het belangrijkste is toch de in formatievoorziening. Met dat idee begon Van Am sterdam ook aan Panorama: hij wilde een uitstervende cultuur onder de aandacht van een gro ter publiek brengen. Daarbij richt hij zich vooral op de thuis markt. Geen Japanners met grote telelenzen, maar Neder landers wil Van Amsterdam binnenhalen. „De onbekend heid met de bloembollencul tuur is groot. Zelfs in de Duin en Bollenstreek zijn er maar weinig mensen die er echt iets van aftveten." foto dick hocewoning Het idee voor een bloembol lententoonstelling kwam niet zomaar op bij Van Amsterdam. „Ik ben zelf geboren en getogen in deze streek, in Sassenheim om precies te zijn. Van jongsaf aan ben ik al geïnteresseerd in de bollenteelt en alles wat daar omheen speelt." Als schrijver heeft hij ook al verschillende boeken over de regio en de bloembollencultuur op zijn naam staan. Een van die boe ken gaat over 'bollenschilders', kunstenaars die van de bollen velden hun belangrijkste on derwerp maakten. Die interesse in de streek enerzijds en de kunst ander zijds komt ook terug in een nieuwe tentoonstelling, die deel uitmaakt van Panorama Tulip Land. Tegen een wand van gaasbakken (volgens Van Am sterdam hét symbool van de bollenteelt) komt een aantal schilderijen te hangen, die alle maal de bollencultuur als the ma hebben. Verder is er weinig veranderd ten opzichte van vo rig seizoen. In de hal aan de Ja- coba van Beierenweg krijgen de bezoekers aan de hand van tal van werktuigen en andere voor werpen een beeld van de ge schiedenis van de bloembollen cultuur. Twee nagebouwde bol- lenschuurtjes, een replica van het Lissese Hotel De Witte Zwaan en twee enorme panora maschilderijen vormen de be langrijkste decorstukken. Het accent ligt op de jaren dertig, maar ook de teelt van vandaag de dag komt aan bod, met na me via videofilms. Een andere attractie is 'live' schilderen. Een van de panora ma's is namelijk nog niet klaar. De schilder - Voorhouter Leo van den Ende - zal tijdens ope ningsuren verder werken aan het doek (afmetingen 31 meter bij 4,5 meter), maar het zal nog enkele jaren duren voordat zijn levenswerk zijn definitieve vorm bereikt heeft. Panorama Tulip Land is tot en met 29 mei dagelijks geopend tussen 10.00 uur en 18.00 uur. wonder dat ze in Sassen- zo lang hebben verga-» rd over Park Rusthoff. één enkele boom moeten een aparte vergadering beleggen. us as de laatste tijd ouder- ,rs til geworden in Sassen- Terwijl het Rusthoff-tijd- log niet zo heel ver achter gi Dat was toch goed voor evi ar of wat lachen. Raadsle- ie over elkaar heen rollen, end om een strook park te ermen tegen oprukkend an df i asfalt. Of andersom. En t.b.v m zo'n simpel compromis |rsj nen: een beetje park weg, din, «lie blik weg. 'naren hebben sindsdien ezocht naar een kwestie ver de politiek weer eens kon ruziën, maar vind eens iets in een dorp als ihf iheim. Raadsleden pro- en B en W op de kast te 'door hen naar de Johan- ssion te sturen, maar die wt iniet tegenstribbelen. De irloosde tuin van het g ehuis heeft even de g ?ren beziggehouden, )ok dat vuurtje doofde 4 m a" ich maar weer dat Park infOff. Daar moest toch een verplaatst worden, ensom is simpel. Aan het sche besluit over 'een parkeerplaatsen minder vai 'beetje park minder' n ze tientallen vergade- besteed. Minstens even- sdat er bomen in het laan. Dus: één te kappen Ie he dat is één vergadering. A2 bomen, gelijke kappen, geschiedde. Een vergade- 'ét excursie naar De Alles bij elkaar goed n aan 'derhalf uur nostalgisch rikké ens schijnt het gemeen de hele volgende week n te zijn in verband met •ks bijzondere vergade Vier raadsleden en een wethouder trokken in processie naar De Boom van Honderdduizend Gulden, om de situatie eens ter plekke te bekijken. De plechtigheid begon pas toen het donker was natuurlijk, want anders kon iedereen zien hoe 'vaak' de raadsleden in het dorp komen. foto taco van der eb ringen. Vijf Sassenheimers heb ben een kapvergunning aange vraagd. Hangplek Noordwijkerhouters hoeven niet bang te zijn dat het lang verwachte centrumplan hun gemeente een eigentijds gezicht zal geven. Want dan kennen ze Tom Vastenhoudt nog niet. Het CDA-raadslid stelde deze week voor een gemeentelijk pu blicatiebord op te hangen in het hartje van het dorp. Om precies te zijn op de muur van de Bruna-winkel aan het Markt plein. Een perfecte manier om het volk op de hoogte te hou den, vindt Tom. „En laten we er niet mee wachten tot de rest van het centrumplan wordt uit gevoerd", sprak hij voortva rend. Met een beetje geluk kunnen geïnteresseerde Noordwijker houters dus in ieder geval de aankondiging van elke discus sieronde, vergadering, in spraakavond of procedure over het centrumplan op tijd lezen. Maar dat is niet de enige func tie van het bord. De bedenker van het bord ziet er ook een sociaal bindmiddel of zelfs een populaire hangplek in. Want, aldus Tom afgelopen maandag in een commissiever gadering: „Dertig jaar geleden zag je in meer plaatsen van die borden. Mensen stonden dan lekker te praten en lazen onder tussen over de aanstaande hu welijksvoltrekkingen." Mooi beeld, inderdaad. Mooie tijd ook. Het CDA en het woord centrumplan bestonden nog niet, Let it be stond op één, en iedereen wilde nog alles weten over de ondertrouw van Toos en Gerrit. En daar kon je dan over lezen en met elkaar over praten bij de ingang van de boekhandel, die toen nog boek handel heette, en niet Bruna. Bij Bruna dacht je nog aan Nijntje. Want boeken, die lazen we toen nog. Mythische boeken over kleine jongens met grote idealen en namen als Tom Vas tenhoudt. Bijpraten De raadsvergadering in Sassen heim was deze week een onge ëvenaarde Paul Vogels-show. De WD-voorman had onlangs een paar vergaderingen moeten missen. Hij liet zich keurig ver vangen, maar in de briefing was er blijkbaar toch iets misge gaan. Paul wist van niets en ge bruikte de raadsvergadering om zich bij te laten praten. Aanvankelijk had iedereen daar vrede mee. Maar het tij keerde toen uit zijn vraagstelling aan wethouder Wïm van Beek bleek dat Paul geen touw kon vast knopen aan teksten die voor de rest van de raad duidelijk waren en toen hij ging rommelen met de cijfertjes. „Meneer Vogels, u gooit de din gen door elkaar", zuchtte Rick Buddenberg vanachter de col legetafel. Wim van Beek bleef als enige geduldig, maar die had dan ook de avond van zijn leven: louter vragen die hij al eerder had gehad. De rest van de raad hoorde de ouwe koek aan met stijgende ergernis en boze blikken. Frac tievoorzitter Henriëtte Wilbrink siste Paul toe: „Lees dan ook je stukken, man! Dat staat er niet." Toen Paul er tenslotte het zwij gen toe deed, was het tijd voor een vraag aan hem: 'Waar zat je nou eigenlijk tijdens die verga deringen?' En Paul antwoordde monter: „Ik was met een aantal ex-managers naar de Oeral, om gemeentebesturen te adviseren hoe ze beter kunnen communi ceren en voorlichting kunnen geven." JOB DE KRUIFF, PETER VAN EGMOND EN MARGRIT TIBBOEL DEN HAAG/NOORDWUK PERSBUREAU CERBERUS Een 26-jarige Oegstgeestenaar probeerde nog een deel van zijn nachtelijke slooptocht door Noordwijk te ontkennen maar liep tegen de goe de voorbereiding van de Haagse politierechter E. Mijnsberge op. Die had de avond voor de rechts zaak goed op de kaart van Noordwijk gekeken om de route te bestuderen die de verdachte 's nachts op 10 april '98 had gelopen, of beter ge zegd gewaggeld; de man had zo'n dertig pils op. Hij was ook agressief geweest vanwege relatie problemen en was onderweg maar lukraak spie gels van geparkeerde auto's gaan aftrappen. Bij na twintig auto's kwamen aan de beurt. Onder andere in de Huis ter Duinstraat en op het Iris plein. De verdachte probeerde een aantal vernie lingen te ontkennen, maar rechter Mijnsberge liet hem aan de hand van de kaart zien dat die vernielingen precies op de dronkemansroute van de verdachte lagen. De verdachte gaf uiteindelijk toe dat hij inderdaad degene moet zijn geweest die ook die vernielingen had aangericht. De meeste slachtoffers zijn door de verzekering schadeloos gesteld. In totaal heeft de verdachte nog 1.800 gulden schadevergoeding moeten bij leggen. De verdachte werkt trouwens zelf 'in de autoschade'. „Dan weet u dus dat in totaal voor een enorm bedrag aan schade heeft aangericht", zo merkte de rechter nog op; Ik hou het er maar op dat het hier een incident betrof." Het vonnis van de rechter luidde overeenkomstig de eis van de officier van justitie. RUNSBURG MAARTEN DEKKER Tien reclameborden voor een erotische lifestylebeurs zijn gis termorgen in opdracht van de gemeente Rijnsburg verwijderd. Bij de gemeente waren verschil lende telefonische klachten binnengekomen over de bor den, waarop een beschilderd vrouwenlichaam is te ziep. Deze week uitte fractievoor zitter Mostert van RPF/ GPV/ SGP in een commissievergade ring zijn ongenoegen over de in zijn ogen aanstootgevende af beelding. Volgens gemeentese cretaris G. Visser zijn ze inmid dels weggehaald omdat er geen plaatsingsvergunning voor was aangevraagd. Rijnsburg draait zelf op voor de kosten van het verwijderen. De borden zijn reclame voor de erotische lifestylebeurs Ka- maSutra in Rijswijk. Het moge lijk aanstootgevende karakter heeft volgens Visser niet mee gespeeld in het besluit om de borden te verwijderen. „Daar heb ik helemaal niet naar geke ken. Nadat wij donderdag wer den gebeld, heb ik nagetrokken of er toestemming was verleend voor het aanbrengen van die borden. Dat bleek niet zo te zijn Een van de illegale reclameborden aan de Rijnsburgse Oranjelaan. foto mark lamers en daarom zijn ze vrijdagmor gen weggehaald." Volgens Vis ser is het mogelijk dat er een enkel bord over het hoofd is ge zien, maar zullen ook deze wor den weggehaald. Ook in Valkenburg blijken de reclameborden te zijn opgedo ken, eveneens zonder vergun ning. Een woordvoerder van die gemeente meldt dat ze in Val kenburg gisteren al zijn verwij derd. Geklaagd over de borden is er in Valkenburg niet. In Katwijk hebben zich ook nog geen verontruste burgers bij de gemeente gemeld. „Er is in ieder geval geen vergunning voor aangevraagd", aldus de gemeentevoorlichtster, die de borden zelf nog niet heeft waar genomen. „Mochten die bor den alsnog worden aangetrof fen, dan zullen ze zeker worden verwijderd, ongeacht de afbeel- ding."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21