Leidsch Dagblad 2i Kok: Uitkomst rapport ernstig ID HOME INTERNATIONAL Intemetprovider World Online temg bij af ït 210 VACATURES Hotel Savoy in de verkoop Nu ook op Internet Opening in Iers vredesproces Urenlange gijzeling in Helden loopt goed af FAO waarschuwt voor honger in Mozambique Afslag Umuiden wil samen met Oostende en Plymouth 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD DAG 18 MAART 2000 iberde samenwerking de gewone basisscho- de scholen in het speci- nderwijs is de oorzaak ellenlange wachtlijsten anderen met leer- en op- iroblemen. Dat blijkt onderzoek van onder e de onderwijsinspectie Vereniging van Neder- t Gemeenten. a3 rtevenementen open' zenders sportevenementen mo- liet achter decoders ver- Het kabinet heeft al-, schaats-, atletiek- en itoernooien op de lijst atst van evenementen a 'open' zenders te vol- loeten zijn. Ook culturele menten staan op die II? verwelkomt ^jtiadering VS zworen vijanden Iran en ka zijn een stapje dich- ij elkaar gekomen, nu ington een deel van de es tegen Teheran heeft rapt. Volgens de Ameri- ikon die stap worden ge- u de hervormingsgezin- Iran de recente verkie- i hebben gewonnen, heeft verheugd, maar ichtig gereageerd. TOAAG 58 PAGINA'S ïland iland iren Kunst iport en Samenleving14 ek van de Dag2 Media/Strips27 13,15,17,19,21 37,39,41 sieprogramma's32,33 ntijn) 3 LX laar, VANDAAG in deze krant circa U vindt de baan die bij u past in hitww.leidschdagblad.nl OPGERICHT 1 MAART 1860 01 3c, IA 3 c, 'Lerwoudse Stenaar begint inks MS toch tieuwe uitdaging El oien hebben zelf \"jd ïld wachtlijsten 37 Katwijk-coach Ruud Plouvier komt nooit van waterpolo af Eeuwviering van Ajax op historische breuklijn Koninklijk Huis van Jordanië steunt de toenemende protesten tegen eremoorden Haarlemse preside Hells Angels tast i het duister over w viervoudige moord 'Tijdens burgemeesterschap Peper slecht onderscheid gemaakt tussen gemeentelijke en privé-uitgaven Oscarbeeldjes zijn verdwenen LONDON ANP/DPA Premier Kok noemt de aantijgingen in het gisteren ge presenteerde onderzoeksrapport naar het declaratiever- leden van ex-minister Peper 'ernstig'. Hij constateert dat er tijdens diens burgemeesterschap in Rotterdam slecht onderscheid is gemaakt tussen uitgaven voor de ge meente en voor privé-doeleinden. Het onderzoek is voor het kabinet aanleiding de regels voor de uitgaven van bestuurders te verbeteren. DEN HAAG GPD/ANP Hij heeft Peper destijds expli ciet gevraagd naar de geruchten „Als ik dit op het moment van dat hij met gemeentegeld zou aantreden van Peper als minis- hebben gesjoemeld. Peper ont- ter had geweten, was dat zeker kende dit toen. Kok sloot giste- aanleiding geweest voor kriti- ren niet uit dat hij dit 'te goeder sche vervolgvragen", aldus Kok. trouw' heeft gedaan. Kok constateert dat uitlatin gen van Peper en het onder zoeksrapport lijnrecht tegen over elkaar staan. Het verschil van mening spitst zich toe op de vraag of Peper al dan niet te recht met gemeenschapsgeld bepaalde uitgaven heeft ge daan. Peper vindt van wel. Vol gens de commissie hadden veel declaraties het karakter van een privé-uitgave. In het accountantsrapport van KPMG, waarop de commis sie haar conclusies baseert, worden serieuze vraagtekens gezet bij tientallen reizen die Peper maakte samen met zijn echtgenote Neelie Kroes. Volgens Pepers advocaat Mentink is het onderzoek van de Rotterdamse gemeenteraad onzorgvuldig en vooringeno men. „Peper kreeg allerlei vra gen over uitgaven die tien jaar geleden zijn gedaan. Hij moest vervolgens aantonen of die te recht waren gedeclareerd. Dat is een omgekeerde bewijslast die doet denken aan middel eeuwse inquisitiemethoden." In politiek Den Haag is enigs zins terughoudend gereageerd op het rapport. CDA-leider De Hoop Scheffer betreurt het dat Peper is opgestapt. „Als hij een vent was geweest, had hij zich verdedigd in de Tweede Kamer. Hij had het lef niet." Alle oppo sitiepartijen wijzen erop dat Pe pers categorische ontkennin gen niet stroken met de feiten in het rapport. PvdA-fractie- voorzitter Melkert meent dat Peper de juiste inschatting heeft gemaakt door af te treden. Na lezing van het rapport con stateert hij dat er sprake is ge weest van 'ernstige tekortko mingen'. „Dat zijn woorden die ik niet elke dag in de mond neem." Pagina 5: Interview met voor zitter commissie Pagina 2: Commentaar KATWIJK ROB ONDERWATER Hotel Savoy aan de Boulevard in Katwijk wordt wellicht ver kocht. Eigenaar Kornet heeft het pand te koop aangeboden bij een projectontwikkelaar uit Maarssen. Dat bedrijf wil het gebouw, dat op de monumen tenlijst staat, slopen en er hui zen bouwen. Kornet wilde gis termiddag niet reageren op de plannen. De projectontwikkelaar, het Maarssens Bouwbedrijf, wil Sa voy alleen maar kopen als hij toestemming krijgt om er wo ningen te bouwen. Volgens het bouwbedrijf is de plek, pal aan zee. daar zeer geschikt voor. De projectontwikkelaar gaat het college van Katwijk in een brief informeren over zijn plannen. Op dit moment staat Savoy in de gemeentelijke plannen aan gemerkt als bestemd voor hotel of recreatie. Voor woningbouw moet die bestemming worden gewijzigd. Ook moet toestem ming worden verkregen van het Hoogheemraadschap van Rijn land omdat het pand in de zee wering staat. Hotel Savoy is een van de vroege werken van de befaam de architect Oud. Van de oor spronkelijke staat is volgens de gemeente Katwijk echter nog maar weinig over. www.marwijk.nl Verzekeringen Hypotheken Pensioenen 17-18-19 MAART JAARBEURS UTRECHT i's grootste en sfeervolste Internationale Onroerend Goed Beurs 1 ikelaars uit 27 landen: Europa - Caribbean - Z-Afrika - Azte Holland Homes 6 Seminars op Za. Zo.: Frankrijk 09.30 uur, Italië 12,00 uur, Spanje 14.00 uur I tningstijden: Vr. 17 maart: 11.00 - 18.00 Za. 18 Zo. 19 maart 10.00 - 17.00 uur 8 fe'trkhe op zaterdag zondag - Infolijn: tel. 035 628 24 "22 - www.secondhome.nl 0 Op vrijdag 17 en zoterdog 18 moort gelijktijdig met de beurs GELDZAKEN 2000 HELDEN ANP Aan een urenlang gijzelingsdra ma in Helden is gisteravond omstreeks 23.45 uur een eind gekomen. De twee gijzelnemers lieten toen hun laatste slachtof fer, een 18-jarige vrouw gaan. De gijzeling was 's morgens om zes uur begonnen. Op dat tijdstip drongen de twee mannen, en niet drie zoals gedurende de hele dag werd aangenomen, wild om zich heen schietend een boerderij aan de Baarloseweg in Helden in Noord-Limburg binnen. Daar waren zes mensen aanwe zig die tot één familie behoor den, op één bezoeker na. Vier van hen wisten te ontsnappen. Aan het eind van de ochtend lieten de gijzelnemers een jon ge vrouw wij. Zij bleef onge deerd. Een 18-jarige wouw bleef achter in handen van de daders. De politie die in een na bijgelegen woning een com mandopost had ingericht, sprak van een zeer dreigende situatie. Misdaadverslaggever Peter R. de Vries trok naar Helden, om- MAPUTU/GENEVE AP Nog eens duizenden Mozambi- kanen worden bedreigd door honger als de grond niet snel genoeg opdroogt om te kunnen zaaien. Dat heeft Byron Ponce Segura, een adviseur van de Voedsel- en Landbouworgani satie van de Verenigde Naties NR. 42263 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 VAN ROY EN VISSERS C.S. ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden Jel. (071) 5122362, Het lijkt alsof de Oscars, de fel begeerde Amerikaanse filmprij zen, dit jaar niet mogen worden uitgereikt. Eerst raakten vier duizend stembiljetten zoek en nu zijn er 54 Oscarbeeldjes ver dwenen. De organisatie denkt dat de beeldjes zijn gestolen tij dens hun reis van de fabriek in Chicago naar Beverly Hills in Hollywood. De vermiste beeldjes zouden volgens de planning op 26 maart worden uitgereikt tijdens de Acadamy Awards in Beverly Hills. De uitreiking komt door de diefstal niet in gevaar. Er zijn al nieuwe beeldjes in de maak. De FBI onderzoekt de verdwij ning. HET WOORD IS AAN Theodore Roosevelt Laten we niet bidden om een lichte last, maar om een sterke rug. later- I opklaringen, - dat hij naar eigen zeggen door een van de gijzelnemers was gewaagd te onderhandelen. De politie ontzegde De Vries echter toegang. De Vries kende de man, een ex-gedetineerde, omdat hij hem regelmatig heeft bezocht in de gevangenis, waar de man zat wegens doodslag. In telefoon gesprekken die De Vries met zijn kennis voerde, kreeg de journalist te horen dat de poli tie een wijgeleide, een helikop ter en een losgeld van twee mil joen gulden zou hebben toege zegd. Dat geld, een miljoen in guldens en een miljoen in Duit se marken zou ook aan de gij zelnemers zijn gegeven. Maar de politie ontkende dat. De gijzeling zou een gevolg zijn van een schietpartij in de woege ochtenduren op de A67, waarbij een onschuldige auto mobilist werd beschoten. De twee dachten volgens de gijzel nemer dat de automobilist een observant van de politie was. Na de schietpartij zouden zij in paniek naar de boerderij zijn gegaan. (FAO) gisteren gezegd. De zaai tijd begint begin april, maar wordt bedreigd door de natte grond en een tekort aan zaad. „Ze komen in moeilijkheden als ze niet kunnen zaaien", aldus Ponce Segura. „Als de akkers te nat zijn, zal het zaad gaan rot ten nadat het in de grond is ge stopt." Saint Patrick's day werd in de Ierse hoofdstad Dublin traditioneel gevierd met een grote optocht. Daarin voerde de nationale kleur groen de boventoon, zoals bij deze deelneemster die van het westelijke eiland Ini- showen was gekomen. foto* ap* john cocill LONDEN ANP-Rtr De leider van de Noord-Ierse unionisten, David Trimble, heeft gisteren zijn standpunt over de hervatting van het vre- desproces versoepeld. Trimble zegt ook te willen onderhande len zonder de voorwaarde dat paramilitaire groepen wapens inleveren. Hij sprak in Was hington, waar de Noord-Ierse politici en de Ierse premier Ahem waren voor de viering van Saint Patrick's day, de Ierse nationale feestdag. Het wedesproces in Noord- Ierland kwam vorige maand muurvast te zitten door de wei gering van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) om wapens over te dragen. Trimble lijkt nu bereid genoegen te ne men met een toezegging dat het geweld is afgezworen en 'de oorlog over is', aldus de Britse zender BBC. De beloftes moe ten van hem wel gevolgd wor den door daden. Ook de Britse minister voor Noord-Ierland, Mandelson, was in de VS. Washington en Lon den wilden de viering van Saint Patrick's day aangrijpen om het vredesproces nieuw leven in te blazen. Mandelson zei eerder dat hij bereid is de regionale re gering weer in te stellen als de IRA verklaart dat de oorlog ten einde is en verklaart dat haar wapens 'uit de roulatie zijn'. Zo'n verklaring zou de basis kunnen zijn voor nieuwe on derhandelingen, aldus Mandel son. Voor een ontmoeting met Trimble en Adams riep presi dent Clinton de partijen op de onderhandelingen te hervatten. delaren. Het gaat daar niet om de grote bulk. Voordeel is ook dat het dicht bij Frankrijk ligt. Daar liggen mogelijkheden voor ons." Zeehaven IJ muiden is op dit moment voor honderd procent eigenaar van de Noorse afslag Eggersund. In het verleden heeft Dekker geprobeerd een samenwerking op poten te zet ten met Zeebrugge in België. Dat ging toen niet door. Oost ende moet nu het alternatief worden. ET/mw' °74° 1*/5° 376° 10% 20% 40% ÏSSJSfön 30% 30% 20% Telefoonbedrijf Iridium vraagt faillissement aan NEW VORK AP Iridium, de Amerikaanse ex ploitant van het enige wereld omvattende netwerk voor satel- liettelefonie, heeft de rechter gisteren laten weten dat het geen geschikte overnamekandi daat kan vinden, en daarom de onderneming stil wil leggen. Daardoor raken 55.000 klanten verstoken van satelliettelefoon verbindingen. Iridium, dat over 66 satellie ten beschikt, heeft te kampen met een achterblijvende vraag en een schuld van bijna tien miljard gulden. Het vroeg in au gustus uitstel van betaling aan. Ofschoon het aantal abonnees sinds afgelopen zomer meer dan verdrievoudigd is, was het klantenbestand toch te klein om het bedrijf draaiende te houden zonder een nieuwe ka pitaalinjectie van hoofdaan deelhouder Motorola. Het bedrijf, dat eind 1998 werd gelanceerd, hanteerde forse tarieven van zesduizend gulden per telefoon en ge sprekskosten van vijftien gul den per minuut. Met de tele foons konden bellers tot in de verste uithoeken van de aarde contact konden onderhouden met de bewoonde wereld. Bij de ontmanteling van het bedrijf zullen de satellieten terugvallen naar de aarde en in de damp kring verbranden. Ja, ik wil een abonnement j I op het Leidsch Dagblad. UMUIDEN GOVERT WISSE De visafslagen in IJmuiden, Oostende en Plymouth voeren besprekingen om tot samen werking te komen. Via het elek tronisch veilsysteem kunnen de drie visveilingen aan elkaar ge koppeld worden. Handelaren kunnen dan vanuit IJmuiden mee bieden in Oostende en Ply mouth (Engeland). Directeur M. Bruyere van de afslag in Oostende verwacht dat de onderhandelingen in een maand zijn afgerond. Th. Dek ker, directeur van Zeehaven IJmuiden, omschrijft het vis- aanbod in de Belgische kust plaats als 'kwalitatief hoog waardig.' „Het gaat om een vrij kleine aanvoerhaven, die wel een grote markt heeft met han- mljn abonnement: G Per maand automatisch (ƒ34.80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) G Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) 11 Bank/giro nr: Vlieg jij ook mee naar...? Lees verder op pagina 42. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch ^Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. AMSTERDAM GPD Vlakbij in Zoeterwoude Rijndijk (afslag A4,volg de borden Rijneke Boulevard) Intemetprovider World Online is op de eerste dag van zijn beursnotering met de hakken over de sloot gekomen. De eige naars - Nina Brink, de Zwitserse Sandoz- familie en Reggeborgh Beheer - werden in één klap miljarden rijker. Maar van de 'hype' die de afgelopen weken woedde was weinig over. Het aandeel opende een bescheiden zeventien procent hoger dan de introductiekoers (43 euro) op 50,20 euro, en verloor in de daaropvol gende handel snel terrein om bij 'af ein digen: 43,20 euro. Brink en haar ban kiers haalden opgelucht adem. Grote verliezers zijn de speculanten die vorige week in de 'grijze handel' tot 134 euro voor het aandeel betaalden. Een buslading politieagenten voor de poort, demonstranten, honderden ge nodigden, negentig journalisten en een 'noodverordening' om de doorgang van de aandelenhandel te garanderen. Zo'n hectische beursgang heeft de Amster damse Effectenbeurs nog niet beleefd. Brinks toespraak vlak voordat de han del in World Online om half een zal los barsten, lijkt over een tong vol glas scherven naar buiten te komen, rinke lend en haperend uit een afgeknepen keel. Brink, geflankeerd door haar doch ter Karen, praat ultrakort. Zegt iets over 'de grootste Europese intefnetintroduc- tie ooit', bedankt haar familie voor de opofferingen en draait haar gezicht af van de camera's. Uitputting en twijfel maken van de topvrouw met zieners kwaliteiten een onzeker trillend mens. Tot om 12.32 uur de eerste notering op het grote elektronische scherm ver schijnt: 50,20 euro. Bankiers schieten uit de plooi, opluchting alom. Een uur later legt het beursbestuur de hele handel stil: te druk. World Online is verantwoordelijk voor. De centrale com puter van de AEX kan 10.000 orders per seconde aan. De beurs kreeg 1,5 miljoen orders in anderhalf uur. Ruim binnen de marge, maar het beursbestuur koos voor zekerheid. Pagina 10: Hype-aandeel niet tot elke prijs Stuur deze bon In c I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: I www.leldschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1