Zorgen over fusie met Hooge Burch Zaanse Rietveld aantrekkelijker voor recreanten inzekere toekomst voor Veense pastorie f'ocentrum HSL op Leiderdorps grondgebied CHDR Vrijwilligers gezocht Rijn Veenstreek r Buitenkaagse jongeren dreigen keet kwijt te raken Avifauna begint met verbouwing Migrainepatiënten ffERDAG 18 MAART 2000 KRV-man Woubrugge stopt ermee ibrugge De rijdende melkboer van Woubrugge, Kees van jjaveren, houdt er mee op. Na 44 jaar melk en levensmiddelen thebben rondgebracht, bezoekt hij in de week na Pasen voor je laatste maal zijn klanten. Het is nog niet bekend wie de zaak o Van Klaveren overneemt. orpsstraat dicht voor brandoefening ruiden Café Keijzer in Leimuiden houdt op 21 maart een 11 brandoefening. Het café annex partycentrum aan de Dorps- aat bestaat dit jaar 150 jaar en wil zich grondig voorbereiden de komende festiviteiten. Voor de nep-brand wordt de igjfjorpsstraat tussen de Drechtlaan en de Kerklaan afgezet met lianghekken. De brand breekt rond 20.00 uur uit, waarna brandweerlieden aankomen om 'gewonden' uit het pand te be lijden. EHBO-ers verzorgen de gewonden. De eerstvolgende "jj rote happening in Keijzer is de komst van de biljarter Ray- iond Ceulemans op 22 april. Ie I >ers. igsh ^[Voorlichting voor ouders van pubers ofarendsveen De GGD houdt met de Stichting Aktieve Ge- dheidszorg Plassengebied en de Stichting Spel- en opvoe- lingsvoorlichting Zuid-Holland op 28 maart in De Alkeburcht Roelofarendsveen een informatieavond voor ouders van pu- irs. Mary van der Vlist, sociaalverpleegkundige van de GGD, :o eeft handreikingen om met pubers om te gaan. De bijeen- omst duurt van 20.00 tot 22.00 uur en de toegang is gratis. Automobilist onder invloed rief npwetering Agenten hebben gisternacht in Rijpwetering een 3-jarige automobilist uit Hoogmade aangehouden die te veel iad gedronken. Uit de blaastest bleek hij anderhalf keer de toe- «tane hoeveelheid had genuttigd. De automobilist mocht drie iur niet rijden en kreeg een boete van 600 gulden. alphen aan den run* saskia stoelinga Het Zaanse Rietveld moet aan trekkelijker worden voor recre anten. Daarover is iedereen die zich bezighoudt met de inrich ting van dit poldergebied ten zuiden van Alphen aan den Rijn het eens. De komende maan den wordt duidelijk welke re creatiemogelijkheden er komen voor wandelaars, fietsers en na tuurliefhebbers. Ook voor de vier (melk)veehouderijen zijn plannen gesmeed, waardoor ze effectiever kunnen werken. Vol gende week donderdag is de eerste voorlichtingsavond. Het Zaanse Rietveld, een open polder met grasland, wordt bewoond door boeren en gebruikt voor hun melkvee. Daarnaast is het een leefgebied voor verschillende weidevogels zoals de kievit en de grutto. En voor de inwoners van Alphen is het een mooie omgeving om in te wandelen. Het gebied wordt aan de zuid- en westzijde afge bakend door de Spijkerboor- sche Wetering en de Compier- kade. Aan de noord- en oostzij de bepalen de Nil en de Gou we de grens. De Landinrichtingscommis sie Reeuwijk kreeg vorig jaar Het Zaanse Rietveld moet een open landschap blijven. van de provincie Zuid- Holland mensen uit de streek, die het de opdracht om voor dit gebied gebied goed kennen, en diverse een aantrekkelijk plan te ma- belangen vertegenwoordigen, ken. Al snel werd duidelijk dat Daarom werd spoedig na de zo'n aantrekkelijk plan er alleen opdracht de klankbordgroep kan komen met inspraak van Zaanse Rietveld ingesteld. De IATASJA AUGUSTINUS ongeren in Buitenkaag dreigen hun mderkomen na een half jaar alweer wijt te raken. Wethouder Van Popering Haarlemmermeer overweegt de lelter' naast basisschool Sint Willi- irordus weg te halen als de jeugd zich liet aan de afspraken houdt. Ook kort njde subsidie van de jongeren met dui- ïd gulden. Dat bedrag was bedoeld ir een feest, maar gaat nu naar het itel van de schade in en rond de L De gemeente geeft de jongeren nog m kans. „Ze moeten goed begrijpen ze een verantwoordelijkheid heb ben en dat de buurt schoon en aantrek kelijk moet blijven", aldus Van Pope- ring. De jongeren zijn volgens E. Rodewijk van de Kaagse jeugdraad geschrokken van de uitspraken van de wethouder. „De buurtbewoners en de gemeente houden hen goed in de gaten, dus de jongeren zullen hun leven wel bete ren", zegt Rodewijk, een vurig pleitbe zorger van de hangplek. „Elke week maken zij hun 'huis' schoon." De ontmoetingsplek ging een half jaar geleden officieel open. Een paar weken geleden gaf de dorpsraad, die met de^ jeugdraad de plek in het oog houdt, te kennen dat de buurt niet blij is-met de jongeren. De bewoners storen zich aan de troep. Ook waren twee ra men van de keet kapotgeslagen. „Willen zij hun plek behouden, dan moeten ze zich gedragen", zegt Van Popering. De jongeren balen dat zij de duizend gulden voor hun feest niet meer krijgen. „Maar ze weten dat het hun eigen schuld is en dat is al een begin", zegt Rodewijk. De herrie waarover de buurt klaagt kan volgens hem van de zomer nog toenemen. „Nu zitten er gemiddeld tien jongeren, maar in de zomer neemt dat aantal ongetwijfeld toe." Vorige maand liet Van Popering de jongeren weten, dat zij de keet sluit als het aantal klachten toeneemt. „Ik had het gevoel dat ik een donderpreek stond te houden, maar ik geloof wel dat de boodschap overkwam", zegt de wet houder. Van Popering houdt de JOP het liefst open. „Ik heb er veel tijd en ener gie in gestoken. En het heeft me toch zo'n 40.000 gulden gekost." Volgens buurtbewoner A. Landwaard, die in het dorpsblad Heen en Weer kri tiek leverde op de jongeren, werpt het bezoek van de wethouder vruchten af. „De jongeren hebben het parkje schoongemaakt en de geluidsoverlast is een stuk minder geworden." Land waard vindt zelfs dat het feestje voor de jongeren moet doorgaan. „Zij zijn al bezig geweest om de ramen dicht te timmeren. In die zelfstandigheid moet je ze wel stimuleren. Dat is best een feestje waard." leien dakbedekking is po- is. De houten balken op zol- zijn aangetast door het Ktdurende lekken. Beneden iet de keuken voor de vierde ïin twee jaar gewit worden, idat het vocht door de muur lelt. Het rapport van de bou- ispecteur van het Rotter- nse bisdom liegt er niet om: pastorie van de Sint Petrus nden-parochie aan het ördeinde in Roelofarends- n is dringend aan een op- ipbeurt toe. Geschatte kos- i: 500.000 gulden. En dat Eft het kerkbestuur niet. ifce-voorzitter Hein Bakker algemeen bestuurslid Nic ker weten niet wat ze aan- leten met het neogotische ld uit 1877. „Er zit een stuk lorie in dit gebouw. Het is li markante plek", zegt Hein ier. Niet voor niets staat de a op de gemeentelijke lijst li beeldbepalende panden, lar dat betekent niet dat Al- nade subsidie geeft. Een sta- als rijksmonument lijkt er tin te zitten, maar dat moet kerkbestuur nog uitzoeken, kerk heeft evenmin geld. is nog nooit groot onder- ldgepleegd", aldus Nic Bak- „Het is altijd lapwerk ge- st. Als kerkbestuur schuif je it onderhoud het liefst van f- Ie wilt voorzichtig omgaan to het geld van de parochie", Rl de vice-voorzitter. „De pa- lianen betalen al zo'n grote iet liefst behouden ze hun pefde pand. Tijdens een «leiding wijzen de Bakkers ntdurend op allerlei details. Op de grote glas-in-loodramen in het trappenhuis van het woonhuis van de pastoor. Op de ornamenten in de plafonds. Op de droogzolder, waar de wasvrouwen vroeger met ver warmingsbuizen de kleding van pastoor en kapelaans droog den. Als ze niet snel aan de slag gaan liggen die ramen en ver warmingsbuizen straks op de schroothoop. De houten kap en leien bedekking zijn dringend aan vervanging toe. Anders dringen de lekkages door tot de woonvertrekken van de pastoor en de vergaderruimtes op de begane grond en de eerste ver dieping. Tot nu toe tast het wa ter alleen leegstaande kamers aan. „Maar als je zo'n dak gaat repareren, dan blijft het daar niet bij. Dan ga je ook dubbel glas aanbrengen, de buitenboel schilderen, die dakgoten ver vangen. Je doet alles of je doet niets", zegt Nic Bakker. Het is de vraag of de parochi anen bereid zijn geld op tafel te leggen voor het woonhuis van hun pastoor. Het gaat om 5000 kerkleden, lid van Sint Petrus Banden én van Maria Presenta tie, waarvoor pastoor Broeders ook werkt. „De komende tijd leggen we het maar in de week. Het is niet denkbeeldig dat we een informatieavond beleggen om te peilen wat iedereen wil." Als de kerkgangers het ge bouw willen houden moet het bestuur op zoek naar een actie comité en geldschieters uit het bedrijfsleven. Voor de zomer wil het bestuur knopen door hakken. De Bakkers achten het pand niet geschikt voor verbou wing tot appartementen. „Het is gehorig en je kunt geen eigen opgangen maken." Kobswoude zwaar teleurgesteld ejmade/leiderdorp I informatiecentrum over de P- komt hoogstwaarschijnlijk ^iderdorp en niet in Hoog te. Voor de gemeente Ja- woude is dit een zware te- Btelling, omdat de gemeen- Xipte dat Hoogmade door t van het centrum 'op rt' werd gezet, plaats in Leiderdorp, ttvoor de projectorganisatie P<-Zuid heeft gekozen, ligt in ■Bospolder tussen de rijks- i A4, de provincialeweg en de rivier de Does. Vol- manager H. van der Sluis e plek het meest geschikt het informatiecentrum. Nit het centrum moet je uitkijken over de Does en het mooie weidse Groene Hart. Het is namelijk bedoeld om mensen duidelijk te maken waarom de boortunnel er komt: om het Groene Hart te ontzien." Vanuit de beoogde locatie bij Hoogmade is het uitzicht min der weids, aldus Van der Sluis. Een tweede voordeel van Lei derdorp is, dat het informatie centrum nu direct naast het werkterrein van de HSL komt. Van der Sluis: „Alles wijst op Leiderdorp." Begin volgende week valt het besluit officieel. Óe plek bij Hoogmade kwam aanvankelijk in beeld, omdat die eerder verworven zou zijn dan die bij Leiderdorp. De Hoogmadese Bospolder is ech ter nog steeds niet beschikbaar, zodat dat voordeel vervalt. In Jacobswoude is het nieuws 'met diepe treurnis ontvangen', zo meldt het gemeentebestuur. „Eigenlijk alles aan de hoge snelheidslijn pakt negatief voor ons uit. Dit had het enige posi tieve aspect kunnen zijn, maar het zit er niet in", aldus de Ja- cobswoudse wethouder Haas broek. Niet alleen het gemeen tebestuur, maar ook het plaat selijke CDA verheugde zich be gin dit jaar enorm op de komst van het centrum, dat een toe ristische trekpleister moest worden. Het plaatselijke restau rant De Kromme Does zou de catering verzorgen, agrariërs konden slaapplaatsen aanbie den en fiets- en wandelroutes konden toeristen het centrum Hoogmade inlokken, dachten de christen-democratische plannenmakers. De Leiderdorpse wethouder Molkenboer begrijpt het ver driet van zijn buren niet zo goed. „Niemand ziet wiens grondgebied het is, daar in de polder. Ik heb niet zulke hoge verwachtingen van de naams bekendheid die een informatie centrum ons zou kunnen ople vert. Leiderdorp komt toch wel op de kaart. Maar dan omdat we vijftien jaar lang een bouw put zijn." Ook Van der Sluis kan de treurnis in Jacobswoude niet plaatsen. „Zou het nou zoveel uitmaken of het centrum aan de ene kant van de N446 of aan de andere kant komt? Volgens foto hielco kuipers klankbordgroep adviseerde de Landinrichtingscommissie. Beide partijen hebben in goe de harmonie de eerste ideeën voor natuur, recreatie en melk veehouderij uitgewerkt en vast gelegd in een voorlopig inrich tingsplan. „De basis van over leg was uitstekend", stelt W. Dieho, die namens de Alphense afdeling van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie (IVN) in de klankbordgroep zit. „In grote lijnen zijn onze wen sen gehonoreerd. Natuurlijk blijven er nog wensjes over. Maar de procedures zijn nog niet afgerond." Ook veehouder Van Dorp is enthousiast over de inspraak van de klankbord groep. Voor hem was belangrijk dat de boeren op basis van ge lijkwaardigheid werden behan deld. „Dat is gebeurd. Er is een goed verkavelingsplan tot stand gekomen." Wat staat er verder zoal in? Voorop staat dat het landschap open blijft, want dan gedijen de weidevogels goed. In zo'n om geving past een natuurgebied (dertig hectare) bestaande uit moerasbosjes, rietlanden en sloten met begroeide kanten, voornamelijk bedoeld voor vo gels, vlinders, libellen, hermelij nen en moerasplanten. Ook moeten er ecologische verbin dingszones komen. De natuur moet namelijk niet ophouden buiten het Zaanse Rietveld, zo als Kruiskade/Spookverlaat en het toekomstige Bentwoud. An ders gezegd: de verstedelijking moet op die punten worden te gengegaan met riet, moerassen, open water en natte graslan den. Voor de inwoners van Al phen, met name van de wijk Kerk en Zanen, wordt gedacht aan een aantrekkelijke fietsver- binding met het toekomstige Bentwoud en de Reeuwijkse plassen. Op de informatieavond pre senteert voorzitter Van Andel van de Landinrichtingscom missie het volledige plan. Ook is er een forum waar vragen kunnen worden neergelegd. De reacties worden verwerkt in het plan. Daarna begint het be stuurlijk overleg met gemeente, provincie, waterschap, natuur- en landbouworganisaties. De klankbordgroep is hierbij actief betrokken en kan zo nodig de vinger op de zere plekken leg gen. In het najaar staat er dan weer een inspraakprocedure gepland. Als die achter de rug is, stellen gedeputeerde staten het plan officieel vast. Vermoe delijk kan de uitvoering in 2001 beginnen. De informatieavond over de inrichting van het Zaanse Riet veld is op donderdag 23 maart in Hotel Toor in Alphen aan den Rijn. Aanvang 20.00 uur. Ondernemingsraad Ursula wil bestuur afremmen Personeel en ouders van de verstandelijk gehandicapte bewoners van Stichting Ursula uit Nieuwveen maken zich zorgen over de fusie met Hooge Burch in Zwam- merdam. Nu het niet goed gaat met deze instelling voor verstandelijk gehandicapten, vragen de Nieuwveners zich af of de fusie wel moet doorgaan. De onderne mingsraad (OR) van Ursula, spreekbuis van het perso neel, vindt dat het management 'te veel vaart' zet achter de fusie. half jaar uitgesteld tot 1 juli, omdat het meer tijd kost om de financiën op elkaar af te stem men. Bovendien is Hooge Burch bezig intern orde op zaken te stellen. De Inspectie voor de Gezondheidszorg oordeelde vo rig jaar dat de zorg in de Zwam- merdamse instelling tekort schiet, dat er geen vertrouwen is in het management en dat de communicatie slecht is. Verder uitstel zou de OR wel kom zijn omdat het orgaan vindt dat de Raad van Bestuur de samenwerking te snel wil af ronden. De Waard: „Wij willen genoeg tijd om duidelijk te krij gen of alle partners gezond zijn en om ons af te vragen: willen we dit wel?" De ondernemings raden van de vier partners zijn bezig met een samenvoeging tot één centrale ondernemings raad. Die geeft binnen enkele maanden advies aan het mana gement over de fusie. „Tot die tijd is er nog niets besloten", zwammerdam/nieuwveen saskia buitelaar Hoe gaat het straks verder met Ursula?, willen personeelsleden en ouders weten. Die vraag stelt ook de OR, zegt secretaris R. de Waard. „Onzekerheid is inhe rent aan een fusieproces. En een feit is dat die wordt gevoed door de negatieve publiciteit rond Hooge Burch. De OR is niet negatief over de fusie, maar volgt het traject wel kritisch. We proberen voor onze achterban zoveel mogelijk informatie te verzamelen over hoe het ervoor staat met onze fusiepartner.'' Behalve Hooge Burch en Ur sula gaan ook Cunera in Leiden en Den Haag en Schievaart in Schiedam straks op in De Brug gen. Dat is dan een grote zorg organisatie voor zo'n 1600 ver standelijk gehandicapte bewo ners in de Randstad. De bestu ren zijn inmiddels samenge voegd tot één Raad van Be stuur. De fusie is onlangs een benadrukt hij. Ondanks de bezorgdheid in Nieuwveen vertrouwt het be stuur van De Bruggen erop dat de fusie op 1 juli rond is. Vol gens secretaris J. Schrijnemae- kers van de Raad van Bestuur geldt die datum nog steeds. „Zowel directie als toezicht houders staan voor honderd procent achter de fusie." De grote lijnen voor een plan van aanpak liggen inmiddels klaar en Hooge Burch is bezig om de eerste verbeteringen door te voeren. „Maar het duurt allemaal vrij lang", zegt Schrijnemaekers. Dat verklaart volgens haar een deel van de onrust. „Het is voorspelbaar dat als de fusiepartner negatief in de publiciteit komt, mensen vragen gaan stellen." Daarbij speelt ook mee dat de fusie voor het personeel tot ver anderingen leidt. „Er gaan geen arbeidsplaatsen verloren, maar we gaan de zorg wel anders or ganiseren en meer samendoen. Zo moeten er op meer plaatsen kleinere leefgemeenschappen komen. Het is dus goed moge lijk dat personeel van werkplek verandert en dan kom je dicht bij het dagelijkse werk van som mige medewerkers. Hoe langer dat proces duurt, hoe meer vra gen er komen. Want mensen willen duidelijkheid en zeker heid over wat hen te wachten staat." De pastorie van de Sint Petrus Banden-parochie aan het Noordeinde in Roelofarendsveen is dringend aan een opknapbeurt toe. Geschatte kosten: 500.000 gulden. foto hielco kuipers alphen aan den run suzanne barbier Avifauna heeft een begin gemaakt met de grote verbouwing van het vogelpark. Op dit moment krijgt de vijver een opknapbeurt. De vijver wordt schoongevist en verfraaid met een stenen wal. Binnenkort legt het attractiepark ook een terras aan. Voor de paasvakantie komt er in de speeltuin ook een aantal speeltoestellen bij. De opknapbeurt is onderdeel van het master- plan dat Avifauna de komende tien jaar uit voert. Volgend jaar wordt er een overdekte, doorzichtige volière gebouwd waarin bezoekers tussen de losvliegende vogels rond kunnen lo pen. Ook krijgen verschillende vogelsoorten een nieuw verblijf. Het is de bedoeling dat de be zoekers in april een voorproefje krijgen van de nieuwe, interactieve aanpak. Avifauna houdt dan roofvogeldemonstraties en trakteert op een nog geheime attractie. De vernieuwing is Directeur J. de Hoon nodig om meer bezoekers te trekken. Hij wil het be zoekersaantal met 100.000 verhogen tot 400.000 per jaar. Bij Avifauna wilde niemand reageren op de jongste verbouwing. mij niet. Het is meer een histo rische dan een realistische grens." Haasbroek is het daar niet mee eens. „Als je dat centrum aankondigt, geef je aan dat het in Hoogmade is. Dat betekent naamsbekendheid. In het informatiecentrum gaan Leiderdorp en Jacobswou de samenwerken. Molkenboer hoopt nog steeds er ooit een Groene-Hartcentrum van te kunnen maken. Volgens Haas broek is daar echter voorlopig geen geld voor. In het centrum legt Rijkswaterstaat met films, internetsites en modellen van landschappen en machines uit hoe de werkzaamheden aan de HSL, de boortunnel en de A4 worden uitgevoerd. Het CHDR -Centre for Human Drug Research- houdt zich bezig met onderzoek naar en ontwikkeling van geneesmiddelen. Voor een geneesmiddelenstudie zoeken wij (18-65 jaar) die zichzelf inspuiten met sumatriptan. De studie bestaat uit 2 studiedagen van 9 uur op het CHDR. Voor deelname aan de studie ontvangt u een vergoeding, reis en/of verblijfs kosten worden ook vergoed. Bent u geïnteresseerd in deelname? Of wilt u eerst meer informatie? Bel 071 -524 64 35 tijdens kantooruren (09.00 tot 17.00 uur). Buiten kantooruren kunt u uw belangstelling kenbaar maken door uw naam en telefoon nummer in te spreken op de voice mail. U wordt dan zo spoedig mogelijk teruggebeld. U kunt ons ook e-mailen: recruit@chdr.nl Nadere informatie over dit onderzoek is ook te vinden op onze internetsite: www.chdr.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19